- x
AMERİKAYI İLK KEŞFEDEN???
96 Cevap8976 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 19:09:29 

DAHA YENİ BİR KİTAPTA OKUDUM...

AMERİKAYI İLK KRİSTOF KOLOMB BULMUŞ SENE BİLMEM KAÇTA :) AMA HİNDİSTAN ZANNETMİŞ NEDENSE????

VEE İŞTE BOMBA BENCE BU.. AMERİKAYI BİR İTALYAN DENİZCİ BULMUŞ.. ADAMIN SOYADI AMERİCO MUŞ. ADI DA BURDAN GELİYO..

DOĞRU MU YANLIŞ MI?? VE YORUMLAR LÜTFEN?

imza

805 Mesaj
12 Mart 2005; 19:24:30 

yanlış ..
piri reis keşvetti abd yi..
kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.

69 Mesaj
12 Mart 2005; 19:24:34 

ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 19:30:15 

quote:

Orjinalden alıntı: zargana

yanlış ..
kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.

ALLA ALLA DOĞRU OKUDUĞUMA EMİNİM..
PİRİ REİS İN ADI BİLE GEÇMİYO KİTAPTA HER NEDENSE.. ANLAMADIM

quote:

Orjinalden alıntı: jogo_bc

ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler

yorumlar piri reis diyo bakalım ne olcak bende merak ettim..
ikilem arasında kaldım ya

imza

199 Mesaj
12 Mart 2005; 19:32:32 

Demek ki çok fazla bomba var. Benim bildiğim versiyonu şöyle; Kızıl Erik adında bi denizci gitmiş Amerika kıtasına ancak farkında değil adam nereyi bulduğunun. Neyse coğrafi keşifler ardından Colomb Hindistan ditye Amerikaya gidiyor hatta Fransız kralını keklio ilk 4 seferinde. 5.sinde anlıo oranın Hİndistan olmadığını. Amerika adı ise Amerika Wespuchi'den gelmekte.

Özgürlük Ölümse Gözümü Kırpmam, Kahrolsun YAŞAM!!!
Deli, her seyi yapabilecek yetenekte olan; ancak yapacak değerde bir sey bulamayandır.

805 Mesaj
12 Mart 2005; 19:32:58 

iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..

1108 Mesaj
12 Mart 2005; 19:37:49 

İlk kızılderililer bulmuş,

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 19:40:27 

quote:

iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi

imza

1296 Mesaj
12 Mart 2005; 19:42:20 

Türkler'in Amerika kıtasının keşfine yol açtıklarını biliyor muydunuz?

Aslında Amerika'nın coğrafi olarak ilk keşfi 10.yüzyılda Grönland'ın doğusunda bir koloni kuran İzlandalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Fakat gerçek anlamda sosyal keşif 1492 yılında Kristof Kolomb'un yolculuğu sonucundadır.

O tarihlerde Asya ile ticaret yapmak isteyen Avrupalılar arada engel teşkil eden Türkler karşısında sürekli yenilgi aldıkları için Doğu'ya başka yollardan ulaşmaya çalışıyorlardı. Hindistan'a batıdan ulaşma çabasıyla yola çıkan İtalyan kaşif Kristof Kolomb, 12 Ekim 1492 yılında sadece yerlilerin yaşadığı bu kıtaya ayak bastığında bir Doğu Asya adasına vardığını zannetmişti. Aslında ayak bastığı ada Bahama Adaları'ndan biriydi. (İngilizce'de kızılderililere de "Indian" denmesinin sebebi budur. Aslında "Indian", İngilizce'de "Hintli" anlamındadır.)

Bu yolculuğu Amerigo Vespucci ve Sebastian Cabot gibi diğer kaşiflerin seferleri takip etti. Her ne kadar bu toprakların Hindistan değil de yepyeni bir kıta olduğunu ilk keşfedenin 1499 yılında Amerigo Vespucci olduğu düşünülse de, adı geçen üç kaşiften hangisinin bu keşifte bulunduğu konusunda kesin bir görüş birliği yoktur.

İlk kez 1507 yılında Waldseemuller isimli amatör bir Alman coğrafyacı bir makalesinde bu yeni kıtaya Amerigo Vespucci'den esinlenerek "Amerika" dedi. Kıtanın adını "Columbia" yapma girişimlerine karşı bu isim çok tuttu ve daha sonra kuzeydeki büyük karaların da keşfedilmesiyle Kuzey ve Güney Amerika olarak ikiye ayrıldı.
1776 yılında İngiltere'den ayrılarak 1789 yılında ilk anayasasını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri dünyanın ilk modern demokrasisidir. 19. yüzyıl boyunca Kuzey Amerika kıtasında hızla yayılan A.B.D., ilk halini teşkil eden ilk 13 eyalete (The 13 original states) birçok yeni eyalet eklemiş ve bugünkü halini almıştır.
Kısa tarihindeki en buhranlı iki dönem 1861-65 yılları arasında gerçekleşen Kuzey-Güney Savaşı (Civil War) ve ekonomik çöküşün gerçekleştiği 1930'lu yıllardaki Büyük Bunalım (Great Depression) dönemidir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan ve 1991'de sona eren Soğuk Savaş'tan zaferle ayrılan A.B.D., 21. yüzyılda dünyanın "Süper Güç"ü olarak varlığını sürdürmektedir. (tabiki fazla gitmez bu süper müper olayı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The©em -- 12 Mart 2005, 19:43:57 >

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

69 Mesaj
12 Mart 2005; 19:42:28 

kristof colomb o haritayla buldu demiyorum,piri reis bulmuş ve buda haritasında bariz bi şekilde görülüyoo..
quote:

Orjinalden alıntı: ByMeto

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi

668 Mesaj
12 Mart 2005; 19:46:16 

Ya onlar hazır yere kondu bizse savaşarak ele geçirdik .
Var mı ötesi ?

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 19:49:05 

Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?

imza

1296 Mesaj
12 Mart 2005; 19:51:20 

quote:

Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?

evt

aslında piri reis kanıtlamış olması gerekir ama bu elemanlar sonradan geldii için tarih kitaplarımızda daha çok yer barındırmaktadır...merak etmeyin zaten bulan bulmuş sefasını sürende sürüyo

Bu arada şu 2 dakka olayı harbiden canımı sıktı yani....

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 19:56:22 

@The©em

saol kardeş verdiğin bilgiler için..
------------------------------------------------
ASLINDA ONEMLİ Bİ SORUNUM VAR ,,
SINAVLARA HAZIRLANIYORUM BEN AMA DAHA DÜN OKUDUĞUM BU TARİH KISMI BENİ HAKKATEN KUŞKULANDIRDI.. ACABA YANLIŞ Bİ KAYNAKTANMI SINAVA HAZIRLANIYORUM BEN?
KÖRFEZ YAYINLARINA AİT ÖSS SOSYAL BİGİLER KONU ANLATIMLI KİTAP..

YANLIŞ KAYNAKMI ACABA?

imza

1296 Mesaj
12 Mart 2005; 19:59:24 

hocam bence final falan varsa onlarla da hazırlanabilirsin güzel kitaplar yani (reklammı oldu ne )

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 20:05:48 

o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu

imza

126 Mesaj
12 Mart 2005; 20:19:10 

amerikayı amerigo vespuçi bulmustur.

http://members.lycos.co.uk/forumcu/forum/

1296 Mesaj
12 Mart 2005; 20:22:59 

quote:

o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu

Valla Hocam bende final vardı ama hiç yüzüne bile bakmadım hatta hiç bişide anlamam bu ders konusunda aslında bana 4 yıllık a.ö olsa bile yetiodu Allahın lütfu işte kazandık

69 Mesaj
12 Mart 2005; 20:30:37 

ya arkadaş,senin o avatardaki adama bitiyorum,bi benzerliğiniz yoktur inşallah
quote:

Orjinalden alıntı: Montage

İlk kızılderililer bulmuş,

1838 Mesaj
12 Mart 2005; 20:42:34 

bende kazanıyım başka bişi istemiyorum zaten

amerikayı amerigo vespuçi bulmustur. diyo bi arkadaşta alla alla o kim yaaa

imza

69 Mesaj
12 Mart 2005; 20:50:55 

o şahıs,tarihte kristoftan önce bulan kişi olarak gösteriliyo,buda başka bi boyut,ama bize görede piri reis..
quote:

bende kazanıyım başka bişi istemiyorum zaten

amerikayı amerigo vespuçi bulmustur. diyo bi arkadaşta alla alla o kim yaaa

1259 Mesaj
12 Mart 2005; 22:05:21 

PİRİ REİS HARİTASINDAN BAZI SATIRLAR
İşbu harti misalinde harti asır içinde kimesnede yoktur. Bu fakirin elinde telif olup şimdi bünyat oldu. Hususan yirmi miktar hartiler ve Yappamondolardan - yani İskenderi Zülkarneyn zamanında telif olmuş hartidir ki rubu meskûn anın içinde malûmdur; Arap tayfası ol hartiya Caferiye derler anın gibi sekiz Caferiyeden ve bir Arabî Hint hartisinden ve dört Portukalın şimdi telif olmuş hartilerinden kim Sint ve Hint ve Çin diyarları hendese tariki üzerine ol hartilerin içinde mesturdur, ve bir dahi Kolonbonun garp tarafında yazdığı hartiden bir kıyas üzerine istihraç edip bu şekil hâsıl oldu; şöyle ki bu diyarın hartisi bahriler içinde nice sahih ve muteber ise, mezbur harti de dahi yedi derya ile sahih ve muteberdir.

1108 Mesaj
12 Mart 2005; 22:19:21 

quote:

Orjinalden alıntı: jogo_bc

ya arkadaş,senin o avatardaki adama bitiyorum,bi benzerliğiniz yoktur inşallah

Bana benzer ama hep bendeki karizmaya sahip olamadığını söyler durur,
Şaka biyana sadece hayranıyım.

356 Mesaj
12 Mart 2005; 22:31:32 

amerikayı keşfeden Americo Vepuchi(yannış yazmış olabilirim) die biliom...

İmzaaam kural dışıdır! || Uymam gereken imza kurallarını okumak icin tıkladım.

330 Mesaj
12 Mart 2005; 23:29:18 

quote:

Orjinalden alıntı: The©em

Türkler'in Amerika kıtasının keşfine yol açtıklarını biliyor muydunuz?

Aslında Amerika'nın coğrafi olarak ilk keşfi 10.yüzyılda Grönland'ın doğusunda bir koloni kuran İzlandalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Fakat gerçek anlamda sosyal keşif 1492 yılında Kristof Kolomb'un yolculuğu sonucundadır.

O tarihlerde Asya ile ticaret yapmak isteyen Avrupalılar arada engel teşkil eden Türkler karşısında sürekli yenilgi aldıkları için Doğu'ya başka yollardan ulaşmaya çalışıyorlardı. Hindistan'a batıdan ulaşma çabasıyla yola çıkan İtalyan kaşif Kristof Kolomb, 12 Ekim 1492 yılında sadece yerlilerin yaşadığı bu kıtaya ayak bastığında bir Doğu Asya adasına vardığını zannetmişti. Aslında ayak bastığı ada Bahama Adaları'ndan biriydi. (İngilizce'de kızılderililere de "Indian" denmesinin sebebi budur. Aslında "Indian", İngilizce'de "Hintli" anlamındadır.)

Bu yolculuğu Amerigo Vespucci ve Sebastian Cabot gibi diğer kaşiflerin seferleri takip etti. Her ne kadar bu toprakların Hindistan değil de yepyeni bir kıta olduğunu ilk keşfedenin 1499 yılında Amerigo Vespucci olduğu düşünülse de, adı geçen üç kaşiften hangisinin bu keşifte bulunduğu konusunda kesin bir görüş birliği yoktur.

İlk kez 1507 yılında Waldseemuller isimli amatör bir Alman coğrafyacı bir makalesinde bu yeni kıtaya Amerigo Vespucci'den esinlenerek "Amerika" dedi. Kıtanın adını "Columbia" yapma girişimlerine karşı bu isim çok tuttu ve daha sonra kuzeydeki büyük karaların da keşfedilmesiyle Kuzey ve Güney Amerika olarak ikiye ayrıldı.
1776 yılında İngiltere'den ayrılarak 1789 yılında ilk anayasasını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri dünyanın ilk modern demokrasisidir. 19. yüzyıl boyunca Kuzey Amerika kıtasında hızla yayılan A.B.D., ilk halini teşkil eden ilk 13 eyalete (The 13 original states) birçok yeni eyalet eklemiş ve bugünkü halini almıştır.
Kısa tarihindeki en buhranlı iki dönem 1861-65 yılları arasında gerçekleşen Kuzey-Güney Savaşı (Civil War) ve ekonomik çöküşün gerçekleştiği 1930'lu yıllardaki Büyük Bunalım (Great Depression) dönemidir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan ve 1991'de sona eren Soğuk Savaş'tan zaferle ayrılan A.B.D., 21. yüzyılda dünyanın "Süper Güç"ü olarak varlığını sürdürmektedir. (tabiki fazla gitmez bu süper müper olayı

arkadaş oldukça ayrıntılı bilgi vermiş ama katılıyom. macellan ve del kano dünyayı dolaşanlardır. hatta 5 gemiyle başlayan bu yolculukta macellan maalesef sonunu göremmiştir. kristof ise amerika kıtasını keşfetmiş fakat bunu bir hint denizindeki kıtaya benzetmiştir. hatta kristof kolombun yanında tayfa olarak da bir türkün olduğundan bahsedilir takma bir isimle ama tabi bu bir rivayet. americo vesphuçi ise buranın yeni bir kıta olduğunu anlamış kendisinden sonra gelenler onun adını bu kıtaya vermişlerdir.

Madem Biliyorsun Neden Öğretmiyorsun (Sümer Atasözü)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Mart 2005; 0:01:01 

arkadaslar yanlışınız var orayı ilk keşfeden ve koloni kurmuş olan vikinglerdir ayrıca izlandayıda vikingler buldular

1296 Mesaj
13 Mart 2005; 0:05:57 

Abi her taşın altından da Türk çıkıyo Yaw boşverin onu keşfeden keşfetmiş yaw napcaz keşfedilmiş bi kere biz şimdiye bakıp yeni yerler keşfedelim

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 0:13:46 

quote:

yanlış ..
yuh be abi bu kadar cahil olmayın bari...

215 Mesaj
13 Mart 2005; 0:14:06 

piri reis nasıl keşfetmiş diyonuz yakeşfetmek orya gitmek manasında değil mi

piri reis ne zaman gitmiş oralara

1259 Mesaj
13 Mart 2005; 1:05:37 

ya arkadaşlar önceki mesajımı bir okursanız anlaşılacak

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 1:08:51 

senin o mesajı anlamakta ayrı bi alan
okudum valla ama doğruluğu tartışılır nerden aldın o yazdıklarını??(tabii yazılanların doğruluğu tartışılır)

1259 Mesaj
13 Mart 2005; 1:15:05 

Türk tarih kurumu web sitesinden

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 1:19:31 

o zaman doğrudur da, kıta olduğunu anlamış mı böyle bi şey var.
açıkcası ben piri reisin oralara gittiğini duymamıştım.

5463 Mesaj
13 Mart 2005; 1:46:13 

Şiz Amerikayı yeniden keşfediyorsunuz

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1259 Mesaj
13 Mart 2005; 1:49:16 

zaten harita o zamanki dünyanın bilinen bütün kıtalarını kapsıyor,ama geri kalan kısımları kayıp,nerden biliyosun deme,yok diyeceksen sağ ve sol tarafta yazılan yazıların yarısı eksik yani harita baya büyük bir haritanın parçasıymış,zaten amerika ve afrikanın bir kısmı gözüküyor

4225 Mesaj
13 Mart 2005; 1:55:13 

bence kristof kolomb bulmadan çok önce bulunmuştu amerika
bknz. mayaların kalıntıları

"Yakında imzalarda maaş bordroları görmeye başlarsam hiç şaşırmayacağım"

Çin atasözü

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 1:55:19 

enterasan valla ne diyim eğer dediğin gibiyse tarih kitaplarının baştan yazılması gerekecek.

1838 Mesaj
13 Mart 2005; 18:39:24 

HARBİDEN YAA KONU Bİ AÇIKLIĞA KAZANAMADI HALEN.. ASLINDA BU KONUDA Bİ ANKET AÇMAK GEREK AMA ODA BURYA OLMUYO MAALESEF.....

SON ALDIĞIM BİLGİLERDE AMERİKAYI İLK KRİSTOF KOLOMB BULMUŞ AMA RİVAYETLERE GÖRE BURAYI HİNDİSTAN ZANNETMİŞ.. ARDINDAN 1507 YILINDA İTALYAN DENİZCİ AMERİCO WECPUCİ KITAYI KEŞFETMİŞ VE ADINIDA BURDAN ALMIŞ..

DOĞRULUĞU TARTIŞILIR TABİ.. Bİ DE PİRİ REİS VAR AMA ONUN AKIBETİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

imza

2339 Mesaj
13 Mart 2005; 18:59:50 

yaş kaç merak ettim?

quote:

DAHA YENİ BİR KİTAPTA OKUDUM...

AMERİKAYI İLK KRİSTOF KOLOMB BULMUŞ SENE BİLMEM KAÇTA :) AMA HİNDİSTAN ZANNETMİŞ NEDENSE????

VEE İŞTE BOMBA BENCE BU.. AMERİKAYI BİR İTALYAN DENİZCİ BULMUŞ.. ADAMIN SOYADI AMERİCO MUŞ. ADI DA BURDAN GELİYO..

DOĞRU MU YANLIŞ MI?? VE YORUMLAR LÜTFEN?

Davinci'nin şifresi soğanın cücüğünde saklı.

1838 Mesaj
13 Mart 2005; 19:01:48 

22

imza

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 19:05:41 

biraz geç okumuşsun yaw

6587 Mesaj
13 Mart 2005; 20:50:53 

quote:

Orjinalden alıntı: sakirdilek

piri reis nasıl keşfetmiş diyonuz yakeşfetmek orya gitmek manasında değil mi

piri reis ne zaman gitmiş oralara

piri reisin çizmiş olduğu harita var bilmem gördün mü

google dan arat

amerika kenarlarını çizmiş

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

1838 Mesaj
13 Mart 2005; 21:39:17 

quote:

Orjinalden alıntı: Cynsure

biraz geç okumuşsun yaw

bence okumanın yaşı yoktur dostum.. sence nasıl bilemem tabi...

askerden geldim tekrar oss sınavına gireceğim.. bunun neresi sana ters geldi anlamadım

imza

2339 Mesaj
13 Mart 2005; 23:26:25 

arkadaşım 22 yaşında millet entelektüelliğe çoktan adım atmış oluyo. bu topicte yazdıkların orta okulda okutuluyor. ama sakın yalnış anlama en azından geçte olsada öğrenmişsin. hiç öğrenemeyn de var

quote:

22

2339 Mesaj
13 Mart 2005; 23:28:51 

başarılar dostum

quote:

bence okumanın yaşı yoktur dostum.. sence nasıl bilemem tabi...

askerden geldim tekrar oss sınavına gireceğim.. bunun neresi sana ters geldi anlamadım

5669 Mesaj
13 Mart 2005; 23:32:08 

quote:

Orjinalden alıntı: Always0007

arkadaşım 22 yaşında millet entelektüelliğe çoktan adım atmış oluyo. bu topicte yazdıkların orta okulda okutuluyor. ama sakın yalnış anlama en azından geçte olsada öğrenmişsin. hiç öğrenemeyn de var

+1

1838 Mesaj
14 Mart 2005; 17:06:23 

saol kardeş.... darısı okuymayanlara..

ama şunu anladımki ortaokulda okutulan bilgilerin yanlışlığı zannedersem burda ortaya çıktı

çok üzücü bi tablo ama hala konu ile ilgili kesin bilgiler netlik kazanamamıştır.. üzgünüm

imza

2280 Mesaj
14 Mart 2005; 17:34:04 

ŞİMCİK hep anlatırlar okuldada amlatırlardı, biliyosunuz ortaçağ avrupasında rahiplerin dediği olurdu ve onlara görede dünya tepsi gibiydi. Hatta Galilei de bunun için asılmıştı hatırlarsanız. Bu sıralarda türk denizciler sularda dolaşıyodu ve amerika ya kadar gitmişlerdi. Hatta kızılderililerin Türklerle bağlantısı olduğunun sölentisini hepimiz biliyoruz. Sonra Avrupada gerçekleşen rönesans ve reform la sanyi inkılabı gerçekleşti ve Türklerin elinde bulunan ticaret yolları tarihe karıştı. O zaman Osmanlılar gerileme döneminde bulunduğu için bunun önüne geçemediler ve bu olay Osmanlıların çöküşünü hazırladı.

Avrupalılar ortaçağda dünyanın tepsi gibi olduğunu düşündükleri için hep kıyı kenarlarından gidiyolardı. sonra devrimler gerçekleşerek bu olayı aştılar.
Kristof Kolomba gelince o sadece resmi olarak amerika yı keşfetti. Çünkü ondan önce orda kızılderili denilen insanlar vardı. Ve Kristof Kolomb un kılavusu da Müslüman bi Türktür.

| Canon Eos 600D + EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II + EF 50mm f/1.8 II + EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II + Yongnuo 480 II Flash | Fotoğraflar için tıklayınız
Diziler: | Chuck | Fringe | Person of Interest | The Big Bang Theory | Dexter | The Walking Dead | Alcatraz | Merlin | Doctor Who | Torchwood | The IT Crowd
Saçmasapan bir hayatın içinde, Saçmasapan kişilerle, Saçmasapan fikirleri, Saçmasapan düşünceleri, Saçmasapan bir şekilde, Saçmasapan konuşarak, Saçmasapanlaşmaya devam ediyoruz...

177 Mesaj
14 Mart 2005; 17:52:08 

paramızın üstünde bi piri reisin haritası var!!!!!!!!!!!!!!!!1

Muhammed Ikbal[TR]

1838 Mesaj
14 Mart 2005; 18:00:26 

quote:

Orjinalden alıntı: sae_jox

paramızın üstünde bi piri reisin haritası var!!!!!!!!!!!!!!!!1

iyide 10 Milyonum Yokkiiii

imza

55 Mesaj
15 Mart 2005; 20:31:23 

parasız adam gereksizadam mı denıyodu ona yani bennnnnnn

Çölde Suzuzluk Sen Aşkta Mutsuzluk Sen Zamansız Gelen Ecel Kadar ZALİMSİN!!

YİMPAŞ YOZGATLI DELİ... :)

55 Mesaj
16 Mart 2005; 20:37:26 

bymeto amerikayı kim keşfetmiş bilmiyorum ama sen tarihe gömülüyosun herhal

Çölde Suzuzluk Sen Aşkta Mutsuzluk Sen Zamansız Gelen Ecel Kadar ZALİMSİN!!

YİMPAŞ YOZGATLI DELİ... :)

1773 Mesaj
16 Mart 2005; 21:36:19 

Fransızların buzul çağda amerikayı ilk keşfeden kişiler olduguna dair teoriler geçen yıllarda atıldı.
Dna örnekleri ve ordaki araç gereçler bunlara aydınlatıcı olmuş.. (kaynak = TRT2, bbc belgeselleri)

Bakalım bu tartışmalar uzun sürecek gibi.

1838 Mesaj
18 Mart 2005; 14:13:12 

quote:

Orjinalden alıntı: zero01

Fransızların buzul çağda amerikayı ilk keşfeden kişiler olduguna dair teoriler geçen yıllarda atıldı.
Dna örnekleri ve ordaki araç gereçler bunlara aydınlatıcı olmuş.. (kaynak = TRT2, bbc belgeselleri)

Bakalım bu tartışmalar uzun sürecek gibi.

ama tarihte boyle bişiden hiç bahsedilmiyo.. ama senin dediğin bilimsel araştırmalar sonucu.. doğru olabilir..
Aramızda da hiç amerikalı yokkki.. memleketini kim buldu diye sorsak

imza

741 Mesaj
18 Mart 2005; 18:22:45 

Amerika Kıtasını ilk önce Cristof Colomb ( Kristof Kolomb ) bulmuştur. Fakat burayı Hindistan zannederek yeni bir kıta olduğunu anlayamamıştır.Daha sonra gezi düzenleyen İtalyan Americo Vespucci ( Ameriko Vespuççi ) bu kıtayı bulmuş ve Hindistan olmadığını anlayarak dünyaya AMERIKA Kıtasını ilan etmiştir.

AMERIKO VESPUCCI

Uzaklaştırılmış
19 Mart 2005; 0:08:42 

amerika kıtasına vardığı iddia edilen bir çok kavim vardır...
20.000 yıl önce ilk olarak kuzeydoğuasyadan geçen halklar şimdiki kızılderililerin atası oldular...
daha sonralaraı bir çok halkın amerikaya ulaştığı iddia edildi...

asyadan: japonlar-çinliler-türkler
afrikadan: kartacalılar-araplar
avrupadan: galliler-makedonyalılar-norveçliler ...

bunlar kesin değil yalnızca iddia.

kesin olarak amerikaya ulaştığı bilinen ilk kişi bir avrupalı.... M.S. 1000 yılında şimdili kanadaya ulaşan viking şefi kızıl erik...
ama bu keşfin arkası gelmedi ve zamanla unutuldu...

amerikaya kalıcı keşfi yapan kişi M.S. 1492 de bu kıtaya ulaşan kristof kolomb oldu...
ama o sırada böyle bir kıtanın var olduğu bilinmiyordu... kolomb un amacı hindistana giden bir yol bulmaktı
( o devirde artık dünyanın yuvarlak olduğu artık biliniyordu )
sürekli batıya giderek doğu ülkelerine varılacağı teorisi ile yola çıkan kolomb asyanın genişliğini yanlış hesaplamıştı ve tamda doğu asya sandığı yerin yakınlarında kara parçaları bulunca hindistana vardığını iddia etti..
ama daha 1488 de portekizliler güney afrika üzerinden dolaşarak hindistana varmışlardı...
kolombun iddiasının doğru olamayacağı onun gittiği yerin hiçde portekizlilerin gittiği hindistana benzemediği daha sonraki yıllarda açıkça ortaya çıkmaya başlayınca kolomb sahtekarlıkla suçlandı ve gözden düştü....
bulduğu yerin asya ile ilgisi olmadığını daha önce bilinmeyen yeni bir kıta olduğunu ilk kanıtlayan kişi
amerigo vespucci adlı başka biri oldu...
bu yüzden yeni kıtaya amerigo vespucci nin adı verildi...

1838 Mesaj
19 Mart 2005; 20:38:55 

quote:

Orjinalden alıntı: barsgan

amerika kıtasına vardığı iddia edilen bir çok kavim vardır...
20.000 yıl önce ilk olarak kuzeydoğuasyadan geçen halklar şimdiki kızılderililerin atası oldular...
daha sonralaraı bir çok halkın amerikaya ulaştığı iddia edildi...

asyadan: japonlar-çinliler-türkler
afrikadan: kartacalılar-araplar
avrupadan: galliler-makedonyalılar-norveçliler ...

bunlar kesin değil yalnızca iddia.

kesin olarak amerikaya ulaştığı bilinen ilk kişi bir avrupalı.... M.S. 1000 yılında şimdili kanadaya ulaşan viking şefi kızıl erik...
ama bu keşfin arkası gelmedi ve zamanla unutuldu...

amerikaya kalıcı keşfi yapan kişi M.S. 1492 de bu kıtaya ulaşan kristof kolomb oldu...
ama o sırada böyle bir kıtanın var olduğu bilinmiyordu... kolomb un amacı hindistana giden bir yol bulmaktı
( o devirde artık dünyanın yuvarlak olduğu artık biliniyordu )
sürekli batıya giderek doğu ülkelerine varılacağı teorisi ile yola çıkan kolomb asyanın genişliğini yanlış hesaplamıştı ve tamda doğu asya sandığı yerin yakınlarında kara parçaları bulunca hindistana vardığını iddia etti..
ama daha 1488 de portekizliler güney afrika üzerinden dolaşarak hindistana varmışlardı...
kolombun iddiasının doğru olamayacağı onun gittiği yerin hiçde portekizlilerin gittiği hindistana benzemediği daha sonraki yıllarda açıkça ortaya çıkmaya başlayınca kolomb sahtekarlıkla suçlandı ve gözden düştü....
bulduğu yerin asya ile ilgisi olmadığını daha önce bilinmeyen yeni bir kıta olduğunu ilk kanıtlayan kişi
amerigo vespucci adlı başka biri oldu...
bu yüzden yeni kıtaya amerigo vespucci nin adı verildi...

hocam imzandan tırstım valla

imza

2702 Mesaj
21 Mart 2005; 11:16:16 

ARKADAŞLAR BENİM BİLDİĞİM Kİ GEÇENLERDE Bİ GAZETE DE YAYINLANMIŞTI AMERİKAYI ÇİNLİ MÜSLÜMANLAR KEŞFETMİŞTİR HERKESTEN ÖNCE BEN DE BÖYLE BİLİYOM BELKİ DE YANLIŞTIR

Mac Mini - 2.5 Ghz çift çekirdek, 3mb L3 cache, i5, 500 gb, intel hd graphics 4000, 4 * usb3, thunderbolt vs.
Samsung Galaxy S3
Asus Transformer Pad Infinitiy TF700
Salcano Astro 212 HD Dağ Bisikleti
Canon EOS 500 D 18-55 mm + 70-300 mm

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2005; 11:33:18 

elemanın adı Ameriko vepuçi mi neydi o gitmiş ben afrikaya(galiba) geldim galiba demiş dönmüş arkadasından giden başka i eleman da annaaaa burası yeni bi yer demiş...

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2005; 12:32:28 

AMERİCO VESPUÇİ KEŞFETMİŞ AMA HİNDİSTAN SANMIŞ BURAYI ZAT-I MUHTEREM
DAHA SONRA C.COLOMB BURANIN YENİ BİR KITA OLDUĞUNU SAPTAMIŞ
Sayfa:   [1]      >>
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » AMERİKAYI İLK KEŞFEDEN???
Sayfa: [1]      >>