Şimdi Ara

## GeForce 9600GSO Mayıs Ayında Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## GeForce 9600GSO Mayıs Ayında Geliyor ##

Nvidia isim değişikliklerine devam ediyor. Firmanın geçici model olarak hazırladığı GeForce 8800GS modeli yenilenen ismi ile bir kez daha sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Elimize ulaşan yeni bilgilere göre Nvidia, GeForce 9600GSO'yu Mayıs ayında kullanıma sunabilir. GeForce 8800GS ile aynı teknik özelliklere ve doğal olarak aynı grafik işlemciye sahip olması beklenen GeForce 9600GSO için üretici firmaların tamamiyle serbet bırakılacağı ifade ediliyor. Yani kart üreticileri GeForce 9600GSO tabanlı modellerini diledikleri gibi hazırlayabilecekler. Buradan da anlaşılacağı üzere Mayıs ayı ile birlikte soğutucusu, saat hızları ve bağlantı özellikleri başta olmak üzere detayları farklılaştırımış pek çok GeForce 96900GSO modelini pazar da görmemiz de kuvvetle muhtemel olabilir. Tabi isim değişikliği ile birlikte GeForce 9 serisine dahil olacak GeForce 8800GS'nin fiyatında bir değişiklik olacak mı bunu ancak bekleyip görebileceğiz ama an itibariyle GeForce 8800GS'nin Avrupa pazarında 100 Avro seviyesinden temin edilebildiğini de hatırlatalım.

• Valla bana ATİ tarafında GTO yu anımsattı.

NVidia sanırım çok tutuldu diye seçti ismi.
  • fiyat/performans açısından iyi gibi fx 57 bu 9600gso nun resmi yok mu boyutları nedir
  • 8800GS 'nin performansı nasıldı ya, tamamen unuttum. Birde, haber eski biraz. XS forumlarında 1-2 hafta önce yazıyordu böyle bir bilgi.
  • heee bir o harfi eklenmiş ama performansı iyi olur herhalde
  • quote:

Orjinalden alıntı: dIsAstEr

8800GS 'nin performansı nasıldı ya, tamamen unuttum. Birde, haber eski biraz. XS forumlarında 1-2 hafta önce yazıyordu böyle bir bilgi.

GeForce 8800GS'nin GeForce 9600GSO olarak isimlendirileceği daha önce ortaya çıkmış bizde daha önceki haberlerimzde paylaşmıştık. Detay ve tarih bilgileri ise yeni
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: dIsAstEr

8800GS 'nin performansı nasıldı ya, tamamen unuttum. Birde, haber eski biraz. XS forumlarında 1-2 hafta önce yazıyordu böyle bir bilgi.

GeForce 8800GS'nin GeForce 9600GSO olarak isimlendirileceği daha önce ortaya çıkmış bizde daha önceki haberlerimzde paylaşmıştık. Detay ve tarih bilgileri ise yeni

Ben o haberi burada görmemiştim. Kusura bakmayın editörüm

• nVidia GTO ismini daha önce kullanmıştı (7900 GTO, meselâ). GSO yerine GTO, görüntü açısından daha iyi olurdu; fakat 9600 GTO gibi bir kartın 9600 GT'yi geçmesi gerekir, o durumda (her ne kadar, son zamanlarda, nVidia isim meselesini pek sallamasa da).

@dIsAstEr

384 MB GS'yi 3850 256 MB tokatlayabiliyordu, bellek yönetimi yüzünden. Bu, belki bazı şeyleri hatırlatır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 14 Nisan 2008; 21:09:23 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

nVidia GTO ismini daha önce kullanmıştı (7900 GTO, meselâ). GSO yerine GTO, görüntü açısından daha iyi olurdu; fakat 9600 GTO gibi bir kartın 9600 GT'yi geçmesi gerekir, o durumda (her ne kadar, son zamanlarda, nVidia isim meselesini pek sallamasa da).

@dIsAstEr

384 MB GS'yi 3850 256 MB tokatlayabiliyordu, bellek yönetimi yüzünden. Bu, belki bazı şeyleri hatırlatır

sadec gs yimi bazı durumlarda gts yi bile tokatlıyor 384mb kesinlikle nvidia için saçmalık hiç çıkarmasalar daha iyi

• Bu bellek yönetim sorunu nVIDIA 'nın tüm kartlarını sarsıyor desene hocam
  • quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

sadec gs yimi bazı durumlarda gts yi bile tokatlıyor 384mb kesinlikle nvidia için saçmalık hiç çıkarmasalar daha iyi

320 MB GTS'yi diyorsanız, onu önüne gelen tokatlıyor zaten

Ama 640 MB GTS'nin hakkını verelim Oldukça iyi bir karttır.
  • bu kart 8600 gts den iyi olacaktır bana kalırsa alt seviye kullanıcılar için iyi bir alternatif olacaktır en azından artık 128 bitlik yerine 192 bitlik kartlara kavuşacaklardır tabii fiyatı iyi olursa inşallah fiyatı 8600 gts len aynı olurda millet kapış kapış alır
  • Uzun soluklu oyun oynamalarda sizin testlerde gösterdiğiniz gibi tıkanmıyor muydu kartlar; kartlardan kastım son modeller, 320GTS değil sadece, ona istinaden öyle birşey söylemiştim. (1GB modelleri göz önünde bulundurmuyorum)
  • 3830 çipsetinin 128 bit çıkacağı düşünülürse.

Bu kart 96 shader ve 196 bit arabirimle o kartı tokat manyağı yapar.

Birde bu kartın OC.li modelleri gelir ki.( Palit sonic mesela) Fiyatına göre yemede yanında yat olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tulamistad

bu kart 8600 gts den iyi olacaktır bana kalırsa alt seviye kullanıcılar için iyi bir alternatif olacaktır en azından artık 128 bitlik yerine 192 bitlik kartlara kavuşacaklardır tabii fiyatı iyi olursa inşallah fiyatı 8600 gts len aynı olurda millet kapış kapış alır

herhalde yani!!!
    Bi kere bu işlerden hiç anlamayan birisi bile 8800 ün 8600 den büyük(rakam olarak) olduğunu bilir ve sükuuut eder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 14 Nisan 2008; 22:37:35 >
  • Biraz zor gorunuyor. Tuger arkadasin da belirttigi gibi 8800 serisindeki memory leak gercekten buyuk problem oyleki 256lik 3850 256lik 8800gt ile yarisabiliyor.

Dahasi bu kartlar bant genisliginden yiyecekleri cozunurlukler icin zaten tasarlanmamislar ustelik 3850 serisinin bandwith olarak pek darbogaz yasamadigi bu durumda yuksek hizlarda 128 bit ile de iyi is yapicagi ortada. Oysa 256 lik 8800gtnin bile sorunlari ortadayken onun epey kirpilmis hali olan bir karttan sadece bant genisligi dusurulmus bir 3800 e fark atmaasini beklemek dogru degil...

Bekleyelim gorelim.

quote:

Orjinalden alıntı: sdurust

3830 çipsetinin 128 bit çıkacağı düşünülürse.

Birde bu kartın OC.li modelleri gelir ki.( Palit sonic mesela) Fiyatına göre yemede yanında yat olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Toucan -- 14 Nisan 2008; 23:22:58 >

• 9600GSO yerine 9600GS de diyebilirlerdi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Toucan

Biraz zor yapar. Tuger arkadasin da belirttigi gibi 8800 serisindeki memory leak gercekten buyuk problem oyleki 256lik 3850 256lik 8800gt ile yarisabiliyor.

Dahasi bu kartlar bant genisliginden yiyecekleri cozunurlukler icin zaten tasarlanmamislar ustelik 3850 serisinin bandwith olarak pek darbogaz yasamadigi bu durumda yuksek hizlarda 128 bit ile de iyi is yapicagi ortada. Oysa 256 lik 8800gtnin bile sorunlari ortadayken onun epey kirpilmis hali olan bir karttan sadece bant genisligi dusurulmus bir 3800 e fark atmaasini beklemek dogru degil...

Bekleyelim gorelim.

quote:

3800 serisinin hafıza sorunu olmadığı söylenip duruyor forumda. Gerçekten komik.

O zaman 3800 serisine hiç ram takmasalar bile sorun olmaz. Arkadaşım 256 mb lık 3850 denedin mi hiç?

Bende 512 mb 8800gt var. O yüzden yorum yapabilirim. 256 mb 3850 nin potansiyelini mahvediyor. Kartı acayip güçsüzleştiriyor. İnternette testleri var. İnceleyebilirsiniz.

Nvidia bu konuda kötü olsa bile Atiden 2 kat kötü değil arkadaşım yapmayın. Keza ben 512 mb 3870 ile de aynen sorun yaşadım arkadaşımın kartı üzerinde yaptığımız denemelerde. Nvidia gibi onunda bellek yetersizliği yaşadığı durumlar oluyor ve sıkıntı yaşıyordu. Bu 8800gt de daha mı fazla daha mı az bilmiyorum ama vardı böyle bir durum.

Tuğer hocam da şu an 3870 de var bildiğim kadarı ile. Bu konuda görüşlerini belirtirse sevinirim çünki çok merak ediyorum.

Not: Bu arada 3830'un 128 bit bellek arabirimi ile geçme ihtimali yok 8800gs yi arkadaşlar yapmayın. Testlerde 3850 ile başa baş gelen bir kart. Hatta 256 mb lik 3850 yi dağıtıyor bildiğim kadarıyla.

Hatta 768 mb lık modelin bazı durumlarda 9600gt ile bile yarışabileceğini düşünüyorum ne yalan söyleyeyim.

Yani bu yorumları, çıkmamış bir kart hakkında desteksiz sözler olarak düşünmeyin. Bu kart GT200 değil. Zaten piyasa da var olan 8800gs in özelliklerinde. İncelemelerine bakıp durumunu görebilirsiniz zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 14 Nisan 2008; 23:26:03 >

• Atı X.... GTO efsanesinden esinlenmiş nvidia...iyice şaşırdılar isim konusunda...ay geçmiyorki yamalı gpular çıkmasın...
  • Arkadasim, Bellek yetmedigi icin ana bellekten veri transfer ederek yavaslamak baska birsey, bellekte onceden depolanmis ve kullanilmayan bilgiler duzgun silinmedigi icin yasanan sorun bambaska birsey.

Komik olan nedir onu da anlamadim. Dikkatli okursaniz "Memory leak" dedim, bu sizin burada yazdiginizdan cok daha farkli bir problemdir ve 8800 serisi bunu aci sekilde yasamaktadir. Takilan memory azaldikca cok daha hizli dolar ve bu sorunu asiri derecede hissedersiniz. Fakat belki 384mb bu konuda 256dan daha iyi sonuc verebilir...

Elbette 256mblik bellek 3850 icin epey bir kayip yaratiyor ama bu 8800gt dengesiz bir kayip degil.

Ayrica ben 256mb lik 3850 nin 8800gs tarafindan ezildigini gosteren bir test gormedim varsa lutfen ekleyin bilgimiz olur.

Bu arada benim bulduguma bakabilirsiniz:

http://en.expreview.com/2008/01/21/review-palit-8800gs-384mb-768mb/

Bu incelemede Crysis, Bioshock, COH, Coj de 3850 256mbnin ustunlugu
    UT, QW ve wIC de yakin sonuclar
    Kalan 4 oyunda da 8800gs in ustunlugu soz konusu.

Yine ayni testte 256mblik 8800gtlerin bazi durumlarda nasil absurd kayiplara ugradigini da gorebilirsiniz.

Buna bakinca hizli memorylerle gelecek bir 3830 un sirf 128bit veriyolundan dolayi her oyunda ezilebilecegine ihtimal vermiyorum. Keramet sadece veriyolunda olsaydi 2900xtler uzakara kral olurdu bunu unutmamak lazim...

Son olarak 3850 denedim ve kesinlikle memory leak e rastlamadim!!! Ati bu konuda daha iyi, eger bellek kullanimi artarsa stabil fps de dusme gozlemlemiyorsunuz ama ara ara duraklamalar meyana geliyor, yine de bu windowsa donup tekrar oyuna girmek kadar rahatsiz edici degil.

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Toucan

Biraz zor yapar. Tuger arkadasin da belirttigi gibi 8800 serisindeki memory leak gercekten buyuk problem oyleki 256lik 3850 256lik 8800gt ile yarisabiliyor.

Bekleyelim gorelim.

quote:

3800 serisinin hafıza sorunu olmadığı söylenip duruyor forumda. Gerçekten komik.

O zaman 3800 serisine hiç ram takmasalar bile sorun olmaz. Arkadaşım 256 mb lık 3850 denedin mi hiç?

Bende 512 mb 8800gt var. O yüzden yorum yapabilirim. 256 mb 3850 nin potansiyelini mahvediyor. Kartı acayip güçsüzleştiriyor. İnternette testleri var. İnceleyebilirsiniz.

Nvidia bu konuda kötü olsa bile Atiden 2 kat kötü değil arkadaşım yapmayın. Keza ben 512 mb 3870 ile de aynen sorun yaşadım arkadaşımın kartı üzerinde yaptığımız denemelerde. Nvidia gibi onunda bellek yetersizliği yaşadığı durumlar oluyor ve sıkıntı yaşıyordu. Bu 8800gt de daha mı fazla daha mı az bilmiyorum ama vardı böyle bir durum.

Tuğer hocam da şu an 3870 de var bildiğim kadarı ile. Bu konuda görüşlerini belirtirse sevinirim çünki çok merak ediyorum.

Not: Bu arada 3830'un 128 bit bellek arabirimi ile geçme ihtimali yok 8800gs yi arkadaşlar yapmayın. Testlerde 3850 ile başa baş gelen bir kart. Hatta 256 mb lik 3850 yi dağıtıyor bildiğim kadarıyla.

Hatta 768 mb lık modelin bazı durumlarda 9600gt ile bile yarışabileceğini düşünüyorum ne yalan söyleyeyim.

Yani bu yorumları, çıkmamış bir kart hakkında desteksiz sözler olarak düşünmeyin. Bu kart GT200 değil. Zaten piyasa da var olan 8800gs in özelliklerinde. İncelemelerine bakıp durumunu görebilirsiniz zaten.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.