Şimdi Ara

## Intel'in ATOM İşlemcileri Kullanılmaya Başlandı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in ATOM İşlemcileri Kullanılmaya Başlandı ##

Intel'in yapılan araştırmalara göre ciddi büyüme potansiyeli olan ultra-lompal bilgisayarlar, mobil internet araçları (MID) ve giriş seviyesindeki maliyet odaklı masaüstü bilgisayarlar için hazırladığı ATOM serisi yeni işlemci ailesi sistemlerde kullanılmaya başlandı. Firmanın yeni işlemcileri özellikle kullanılan 45nm üretim teknolojisi ve sahip olduklar özel mimarileri ile dikkat çekiyorlar. Japon mobil pazarının ıufak oyuncularından biri olan Wllcom, ATOM tabanlı yeni MID modelini gün yüzüne çıkardı. Firmanın D4 kod adını verdiği kompak model 1.3GHz'de çalışan ATOM işlemcisinden gücünü alıyor. 5" boyutunda LED backlit 1024x600 ekrana, 1.8" boyutunda 40GB hard diske, WLAN desteğine ve QWERTY klavyeye sahip olan sistem temel sistem gereksinimleri ve mobil internet ihtiyaçlarıunı kompak ve ultra-taşınabilir fom faktörü altında biraraya getirmeyi hedefliyor. 188 x 84 x 25.9mm boyutunda ve 470gram ağırlığında olan Windows Vista temelli Willcom D4'nin Haziran ayının ortalarına doğru yaklaşık 1270$'lık yurt dışı etiket fiyatı ile kullanıma sunulması bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 14 Nisan 2008; 19:24:06 >

• guzel duruyor ama klavye kotu :(
  • hadi hayırlısı cok güzel olmus ama pahalı
  • Laptop mu? alıyoruz yavv
  • artık cdleride kola kapağı kadar yaparlar yaw
  • Çok güzel ve hoş 1 tasarım...
  • VIA'nın yerini almaya çalıştıkları belli ama...
    AMD zorda , VIA'nın da yerini alsa, ortalık ona kalacak akıllarınca. Ama IBM'den tavuk gibi korkuyorlar...

• quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest

VIA'nın yerini almaya çalıştıkları belli ama...
    AMD zorda , VIA'nın da yerini alsa, ortalık ona kalacak akıllarınca. Ama IBM'den tavuk gibi korkuyorlar...

IBM bana göre ve sanırım çoğu kişiye göre en kral işlemcileri (bkz: IBM ppc G5) üreten firma (idi) ama artık IBM bilgisayar işlemcisi üretmiyor sadece konsollara cpu üretiyorlar (ps3 ve xbox360) ama şunuda söleyebilirim IBM sadece cpu da kendini pazara şimdi olduğundan daha fazla bu işe girseydi ne amd ne intel IBM ile rekabet şansını zor yakalardı...

• xp kurulur mu buna

cihazın ekranında sağ en alta bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunter87 -- 14 Nisan 2008; 23:02:42 >
  • 1270 dolar gayet pahalı bir fiyat.

Asusun EEE pc si hem bundan performanslı hemde bundan uygun. Celeron kullandığı için belki pili bundan az gider. Ama onunda 5 saat ten az gitmediğini düşünürsek bu bilgisayar pahalı kaçıyor.

Şu an uygun fiyatlarda bu tip bilgisayarlar da artmaya başladı. Çoğunun fiyatıda bundan uygun.

Bu belki atom işlemcileri ilk kulllanan olmanın kaymağını yemeye çalışıyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 14 Nisan 2008; 22:58:49 >
  • fiyatıda ufak olsaymış keşke
  • quote:

Orjinalden alıntı: sdurust

1270 dolar gayet pahalı bir fiyat.

Asusun EEE pc si hem bundan performanslı hemde bundan uygun. Celeron kullandığı için belki pili bundan az gider. Ama onunda 5 saat ten az gitmediğini düşünürsek bu bilgisayar pahalı kaçıyor.

Şu an uygun fiyatlarda bu tip bilgisayarlar da artmaya başladı. Çoğunun fiyatıda bundan uygun.

Bu belki atom işlemcileri ilk kulllanan olmanın kaymağını yemeye çalışıyordur.

fiyatin pahali oldugu gercekte asus eee pc nin bundan performansli oldugnu nerden cikardin?
  • Bu işlemciyi ucuz bilgisayar için çıkarmışlardı. Bu model ULV olduğu için mi böyle bu cihaz aşırı pahalı.
  • 1270 dolar
    tepe modelıde olabılır fıyatının bu yuzden yuksek oldugunu dusunuyorum
  • alet iyi hoşta 5" ekranla yapılabilecekler az....
  • alete pahali vs dedik ama boyutlarina simdi baktim cep telefonu boyutunda alet ozellikleri muthis

1.33 GHz Z520 Atom işlemci
    1GB RAM (PC2-4200)
    40 GB 4,200 RPM sabit disk
    Windows Vista Home Premium SP1 işletim sistemi

Willcom'un D4 WSO16SH adlı cep bilgisayarının (veya mobil internet cihazı-MID) 1.33 GHz'lik bir Atom işlemcisi var. Aygıtın boyutları 3.3"x7.4"x1". LED-arka aydınlatmalı ekranının çözünürlüğü 1024×600, boyutu ise tam 5". D4 WSO16SH'ın kaydırılarak açılan 64-tuşlu bir QWERTY klavyesi, 2MP kamerası, kablosuz ağ bağlantısı ve Bluetooth 2.0+EDR desteği bulunmakta.

n85 8gb in 1500 lira oldugunu unutmamak lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 15 Nisan 2008; 15:52:51 >
  • @sadtneverdie
    Ebatlarını göz önünde bulundurursan, Asus EEE notebook bundan bir miktar daha büyük. O cep telefonu kadar küçük değil bu cihaz. Hem az getirileceğinden bir de KDV den 2500 e anca alırsın bunu Türkiye'de tahminim. Hadi taş çatlasın 1800-2000 bu fiyattan yurtdışında verirlerse. Ayrıca cep telefonları Türkiye'de pahalı. Yurtdışı oranlarına bakarsan, en büyük uçurumu cep telefonlarında görürsün.
  • Ramı kaç bunun?
  • Evet doğru ben fiyata pahalı dedim ama gerçekten bu EEE PC ile kıyaslanacak bir ürün değilmiş. Daha küçük bir şey.

Bu arada bir arkadaş EEE PC nin daha fazla performanslı olduğunu nerden biliyorsun demiş.

Açıkçası Atomun kendi segmentinde başarılı olduğunu düşünüyorum ama en düşük modelinin EEE PC de ki mobil Celeronu geçeceğine inanmıyorum.

İşlemci daha performanslı olmaz ya test yok sonuçta hadi performanslı diyelim.( 47 milyon transistör varmış ATOM işlemcide bu sayıyla Celeronu performans anlamında geçmesi çok zor) Yine de bu üründe bulunan 4200 RPM olan HDD aletin performansını baltalayacaktır.( özellikle disk işlemlerinde ama bu bilgisayarlarla İnternet ve ofisten sonra en fazla yapılacak işlerdir.)

EEE PC sadece SSD disk taşıdığı gerçeğine bile dikkat etsek bundan performanslı olduğu açıktı.

Yanlız yukarıda ki cevabı EEE PC bundan iyi demek için vermedim. Sadece arkadaş sorduğu için yazdım. Ama ürünün boyutları göz önüne alındığında EEE PC den ayrı bir segmentte olduğu açık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 15 Nisan 2008; 20:23:15 >

• Pardon ama ben VİSTA görüyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: hunter87
    xp kurulur mu buna
    cihazın ekranında sağ en alta bakın
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.