Şimdi Ara

## AMD Phenom 9950 140 Watt'lık TDP'ye Sahip olacak ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Phenom 9950 140 Watt'lık TDP'ye Sahip olacak ##

AMD'nin yılın üçüncü çeyreği içerisinde kullanıma sunmayı planladığı yeni işlemcisi Phenom 9950'nin 140 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olacağı ifade ediliyor. 2.6GHz'de çalışması beklenen yeni işlemci saat hızı ve TDP seviyesi haricinde L2 ve L3 bellek boyutu gibi detayları ile Phenom 9000 serisinin diğer üyeleri ile benzer özelliklere sahip olacak. Soket AM2+ formundaki işlemci 2MB L2 ve 2MB paylaşımlı L3 bellek ile gelirken 140 watt'lık TDP seviyesi akıllara bazı soru işaretlerini de getirmiyor değil. Zira özellikle 780G yonga setli anakartların bir kısmının 125 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan Phenom 9850 Black Edition gibi bazı işlemciler ile sorun yaşadığı ortaya çıkmıştı. AMD'nin 45nm üretim sürecine geçmeden önce atacağı son adımlardan biri olması beklenen Phenom 9950'yi almak isteyen kullanıcıların anakart seçimine dikkat etmeleri gerekecek. Bu noktada özellikle Phenom 9850 BE'nye yönelik olarak yapılan hız aşırtma denemelerinde kullanılan anakartların dikkate alınabileceği ifade ediliyor.

• AMD ve sevenleri için bir hayal kırıklığı daha mı acaba?
  • AMD şuanki mimaride 100Mhz için 15Watt ek güce ihtiyaç duyması kötü. 45Nm ve mimarideki değişikliklerle bu değerler daha geriye çekilebilir. İlk x2 3800 ün 2005 te çıkış tdp değerleri olan 89Watt tan bu günlere gelindiğinde 35Watt a kadar çekilmiş olması mimarilerin geliştirilebileceğine bir işaret. Daha az güç çeken ve daha az ısınan işlemcilerin de daha iyi O/C olması bilinmesi gereken bir diğer husus.
    Haber için teşekkürler.
  • çok fena 2.6ghz için 140 wat
  • niye amd güç performansı iyi yapıyordu ne oldu bu amd ye
  • ben bu işlemciyi anakartıma takabilirmiyim acaba?
  • Anakartların desteklememe nedeni anakart üreticilerinin malzemeden çalması olarak değerlendirebiliriz. 780 yongsını kullanacak sistemlere yüksek segment işlemci kullanılmaz düşüncesiyle kart üserinde yapılan değişiklikler be konuya neden olmuştu. Sanırım 790 yongalı kartlarda uyum sorunu olmaz.
  • 140w sanki biraz fazla gibi amd işi iice cozuttu harbiden neyse ya en azından işlemci uyumluluğu sorunu çekmeyecem şimdilik öyle görünüyo
  • Sa*** sa*** yorumları okudum, içim yine cızz etti. Yazıktır güzelim AMD'ye yaa...

Adamlar bellek kontrolcüsünü işlemci içine aldığı için bu kadar WATT çektiğini bilmiyorlar mı ???
  • quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest

Sa*** sa*** yorumları okudum, içim yine cızz etti. Yazıktır güzelim AMD'ye yaa...

Adamlar bellek kontrolcüsünü işlemci içine aldığı için bu kadar WATT çektiğini bilmiyorlar mı ???

brisbane serisinin son örnekleri 22watt lık modellerde bellek kontrolcüsü başka yeremi??

şu saatten sora en fazla 65watt TDP ye kadar işlemci alırım 140watt lık cpu nun yüzüne bakmam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Confusion -- 14 Nisan 2008; 21:24:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest

Sa*** sa*** yorumları okudum, içim yine cızz etti. Yazıktır güzelim AMD'ye yaa...

brisbane serisinin son örnekleri 22watt lık modellerde bellek kontrolcüsü başka yeremi??

şu saatten sora en fazla 65watt TDP ye kadar işlemci alırım 140watt lık cpu nun yüzüne bakmam

Bundan ben de bahsettim vakti zamanında. Bazı arkadaşlar çipsetten tasarruf sağlıyor diyebilir.

Ama bir düşünelim. İntel çipsette.

Q6600 + Çipset.

95W + sallama bir değerle 50W = 145W.

AMD de ise şu işlemci için.

140 + Sallama yapalım 10W diyelim 150W

• quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

çok fena 2.6ghz için 140 wat

+112345 katışıyorum... 2.6GHz için bence çok yüksek sırf bu yüzden almam...
  • quote:

Orjinalden alıntı: pegasus arda

çok fena 2.6ghz için 140 wat

sonuçta amd için fena olacak galiba
  • Şu an AMD anakartlarının %80 i 125 watt lık işlemcileri çalıştırırken sdorun yaratıyor. ( Sorun yaratan anakartlar genellikle 780G, Geforce 8200 çipli anakartlar olsa da 125 wattlık işlemcileri desteklemeyen 770, 790X, 790FX anakartlarda var)

140 watt lık işlemci kullanmak isteyen kişilerde büyük ihtimal anakart değiştirmek zorunda kalır. Ah AMD ah.

Sorun anakart üreticilerinde değil.

Amd Phenom ları ilk çıkarttığında Phenom işlemcilerin daha düşük güç tüketeceğini öne sürmüştü. Büyük ihtimal anakart firmaları da AMD yi güvenilir bir şirket sanıp anakartlarını ona göre tasarladı.

Yoksa anakart firmaları bu durumu bilse sorun çıkacağını sanmıyorum.

Zamanında 125-140 watt TDP li (bellek kontrolcüde içinde olmadan) Pentium D serisi işlemciler neredeyse hiç anakart sorunu yaşamadılar. Zira ben 60 dolarlık bir Ati çipsetli anakartla uzun süre D805 işlemci kullandım. Hatta 3333 MHZ ye sorunsuz oc. yaparak.

Amd 140 watt kelamını bile şimdiye kadar ağzından çıkarmamıştı. Bu da sürpriz bir durum. Vah AMD vah.

Phenom lar 3 kuruş ucuz olacak. Oda elektrik faturası ile çıkacak cepten. Bari performanslı olsalar gam yemem.

Rakibi Q9300 ise testlerde Core2 6750 den bile az güç tüketiyor gibi görünüyor.

• 140Wat çok fazla birde işlemciyi overclock kullanırsak çok daha fazla çekecek demek ki
  • yuh
  • Önüne gelen sallamış ha

Hiç watt çekmese bu meret,nasıl çalışacak o zaman derler
  • yüksek değerler çekiyor...
  • Çok yüksek değerler
  • quote:

Orjinalden alıntı: X2

Önüne gelen sallamış ha

Hiç watt çekmese bu meret,nasıl çalışacak o zaman derler

bizde hangi balık bombayı patlatcak diye bekliyoduk
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.