- x
\*Ses Hızına Varan Uçaklar*/
46 Cevap12088 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

111 Mesaj
12 Nisan 2008; 15:07:59 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

0

[Bir katkım olsun foruma; çok sevdiğim bir lider olan {Atatürk}'ün Uçakları seyrederkenki resmini de ekleyeyim dedim]

0

0

0

0

Uçaktan yayılan ses dalgalarının aralarındaki mesafe uçağın hızıyla ters orantılıdır. Uçak ses hızına ulaştığı an önündeki ses dalgaları da havanın sesi iletim hızı sabit olduğundan birbirleinin üstüne binmiş olacaklardır. Bu da ses duvarı denilen olayın oluşumunu sağlıyor. Yukarıdaki olayı yorumlayacak olursak uçaklar nemli havalarda ses hızını geçerken böyle bir görüntü çıkıyor olabilir mi? Ya da ses dalgaları havadaki su taneciklerini belli bir bölgede yoğunlaştırabilir mi?

F22 RAPTOR

1743 Mesaj
12 Nisan 2008; 15:10:30 

Benimde bir sorum olacak. Ses hızını aşınca uçak içindeki pilotlardan biri diğerine seslenirse ne olur ?

Sen sanıyorsun ki güneşine hasretiz öyle değil bizimki sadece BULUTSUZLUK ÖZLEMİ!

2947 Mesaj
12 Nisan 2008; 15:23:26 

quote:

Orjinalden alıntı: Brooklyn

Benimde bir sorum olacak. Ses hızını aşınca uçak içindeki pilotlardan biri diğerine seslenirse ne olur ?

Gürültüyü vs. saymazsak, uçağın içinde duran iki pilotun birbirine ve uçak içindeki hava ortamına göre hızları sıfır olduğu için birbirlerini normal duymaları lazım.

222 Mesaj
12 Nisan 2008; 16:40:09 

f18 çok güzel görünüyor ya
benim bildiğim kadarıyla üst üste binen hava sıkışması ile zaten oluşan görüntüler bunlar
tabi nemin etkiside var ama çok belirleyici olduğunu sanmıyorum

5463 Mesaj
12 Nisan 2008; 17:12:10 

Ses duvarı dendiği zaman sanki sanal bir terimmiş gibi algılarız. Oysa ses duvarı gerçekten vardır. Uçak sesten hızlı gittiğinde ses dalgaları sesten hızlı gidemeyeceği için geriye doğru bir koni oluşturur. Bu koninin kenarları ise üst üste binerek şiddeti katlanan ses dalgalarından oluşur. İşte ses duvarı budur. Biz yerde iken tepemizden sesten hızlı bir uçak geçtiği zaman bir patlama sesi duyarız, o esnada ses duvarı bizim üzerimizden geçiyordur. Tıpkı aşağıdaki resimdeki gibi.
1

1
">http://upload.wikimedia...50px-Sonic_boom.svg.png
Bu olaya "sonic boom" denir.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

111 Mesaj
16 Nisan 2008; 15:55:55 

Teşekkürler ilginize.

F22 RAPTOR

4922 Mesaj
16 Nisan 2008; 19:09:47 

Ya resimlerin sıralanışı falan aynı benim başka bir forumda açtığım konunun birebiri...

GArip...

http://www.frm-tr.com/g...uvarinin-resimleri.html

tireyi kaldırın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalok -- 16 Nisan 2008; 19:14:53 >

dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü

4605 Mesaj
16 Nisan 2008; 19:38:20 

Görüntüler insanı muazzam derecede hayran bırakır cinsten...

Teşekkürler emek için

1975 Mesaj
16 Nisan 2008; 20:00:40 

Resimlet bariz photoshop

Bu uçakların ses hızlarını geçmeleri ancak art yanma ile mümkün olabilmektedir. Nerde bunların egzost gazları?
Onlar da ses hızında oldukları için yetişemediler mi?

222 Mesaj
16 Nisan 2008; 20:48:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Burak[Alper]

Resimlet bariz photoshop

Bu uçakların ses hızlarını geçmeleri ancak art yanma ile mümkün olabilmektedir. Nerde bunların egzost gazları?
Onlar da ses hızında oldukları için yetişemediler mi?

bu resimlerden hiç biri photoshop değildir videolarda görüntülenmiş olaylardır
egzost gazları gündüz çekilen fotoğraflar olduğu için veya anlık kareler olduğu için görülmemiş olabilir

wikipedia'dan bir resim
0

14 Mesaj
16 Nisan 2008; 20:56:19 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Ses duvarı dendiği zaman sanki sanal bir terimmiş gibi algılarız. Oysa ses duvarı gerçekten vardır. Uçak sesten hızlı gittiğinde ses dalgaları sesten hızlı gidemeyeceği için geriye doğru bir koni oluşturur. Bu koninin kenarları ise üst üste binerek şiddeti katlanan ses dalgalarından oluşur. İşte ses duvarı budur. Biz yerde iken tepemizden sesten hızlı bir uçak geçtiği zaman bir patlama sesi duyarız, o esnada ses duvarı bizim üzerimizden geçiyordur. Tıpkı aşağıdaki resimdeki gibi.
1

1

Sesten hızlı hareket eden nesnenin arkasından ses dalgaları şekildeki gibi oluşması mantıklı ancak biz niye bunu patlama olarak duyuyoruz o kısmını canlandıramadım kafamda

Ben kendim tamamen kendi kendime.

1975 Mesaj
16 Nisan 2008; 22:16:30 

quote:

Orjinalden alıntı: cavroatesh

wikipedia'dan bir resim

Resmi wikipedia verdi diye orjinal mi olmalı?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Nisan 2008; 16:55:55 

youtube da birsürü ses hızını aşan uçak videoları mevcut. o zaman onlarda videoshop

5132 Mesaj
19 Nisan 2008; 15:44:39 

bılgı veren arkadaslara tesekkurler guzel konu olmus.ayrıca;

@Burak[Alper]

gordugum bır cok konuda gereksız yere cok fazla muhalefet oluyosun bosu bosuna tartısma ortamı yaratmanın alemi yok.ayrıca yeterlı bılgın olmadan bırseyın ps olup olmadıgını dırek olarak nasıl soylıyebılıosun?bu konuyla ılgılı video lar mevcut bı de onlara bak belkı onlarda sahtedir

1975 Mesaj
19 Nisan 2008; 16:18:20 

Chuck Jagger ın dünyada ses hızını aştığı ilk insan olduğu videoyu da izle o zaman.

222 Mesaj
19 Nisan 2008; 17:55:29 

quote:

Resmi wikipedia verdi diye orjinal mi olmalı?

Ben ölye bir iddada bulunmadım sadece örnek resim olsun diye koydum onu
ayrıca chuck jagger bell firmasının hazırladığı x-1 adlı prototip bir uçakla ses hızını aştı
ve x-1'in ses hızını aşarken çekilmiş bir videosu yoktur

ayrıca ses hızını aşan bir f-14'ün videosu
http://www.youtube.com/watch?v=QjpikTn2qAk

1731 Mesaj
19 Nisan 2008; 20:07:54 

quote:

1

1

evet @kaotika ucaklar hakinda herseyi bilir.
guzel bir konu olmus. insanlar bilgi ediniyor.

Bir dünyanın olmadığı bir yer olsa
Ve orası bir yer olmasa ve ben
Orada olsam, orada değil deseler.

dünya bana doğru eğildiğinde...

1975 Mesaj
19 Nisan 2008; 20:38:25 

quote:

Orjinalden alıntı: cavroatesh

Ben ölye bir iddada bulunmadım sadece örnek resim olsun diye koydum onu
ayrıca chuck jagger bell firmasının hazırladığı x-1 adlı prototip bir uçakla ses hızını aştı
ve x-1'in ses hızını aşarken çekilmiş bir videosu yoktur

ayrıca ses hızını aşan bir f-14'ün videosu
http://www.youtube.com/watch?v=QjpikTn2qAk

Böyle tarihi bir olayı NASA videoya çekmeyecek. Çok iddialı yazıyorsun.
O halde NGC, Discovery veya History Channel ı hiç seyretmemişsin.

222 Mesaj
19 Nisan 2008; 21:07:36 

quote:

Böyle tarihi bir olayı NASA videoya çekmeyecek. Çok iddialı yazıyorsun.
O halde NGC, Discovery veya History Channel ı hiç seyretmemişsin.

saydığın kanalları yaklaşık 10 yıldır izlerim
ve discovery channel'in bu konu üzerine bir belgeselinde ediğindiğim bilgilere dayanarak konuşuyorum
ayrıca NASA'nın bunu kaydedecek teknolojisi o dönemde yoktu
yerden bu kayıt yapılamazdı çünkü zaten bi b-29'un altına bağlıydı uçak
ayrıca ayrıldıktan sonra itki gücü olarak roket motorları kullanıyordu
o dönemde havadan başka bir araç tarafından da çekilemezdi bu video
gerek sarsıntı gerek x-1 e yetişecek hızda bir uçak bulunmadığı için
bunu denemek bir tavşanın videosunu bir kaplumbağanın üzerinde ki kamera ile çekmeye çalışmak olurdu

Uzaklaştırılmış
19 Nisan 2008; 23:28:46 

Adamlar ses hızını aşan uçaklar yapmış, gökleri fethetmişler ve bu teknolojiyi bizlere ve bütün dünyaya milyar dolarlar karşılığında yalvarta yalvarta satıyorlar. Bizimse tek yapabildiğimiz kalkıp "fotoşap mı değil mi" muhabbeti yapmak.

3075 Mesaj
20 Nisan 2008; 2:21:37 

Sesin hızı km olarak : 1224Km/Saat
Yani şu videoda izlediğim uçak sesten daha hızlı bir uçuş yaptı.Peki bu uçuşun hızı ne kadara kadar çıkmış ?

http://erbilsilik.wordpress.com

1975 Mesaj
20 Nisan 2008; 11:25:10 

quote:

Orjinalden alıntı: vasago

Adamlar ses hızını aşan uçaklar yapmış, gökleri fethetmişler ve bu teknolojiyi bizlere ve bütün dünyaya milyar dolarlar karşılığında yalvarta yalvarta satıyorlar. Bizimse tek yapabildiğimiz kalkıp "fotoşap mı değil mi" muhabbeti yapmak.

Adamlar Ben tanrıyım dese inanacaksın o halde. Yalvartıyorlarsa tanrıdırlar zihniyeti.

222 Mesaj
20 Nisan 2008; 12:24:52 

quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

Sesin hızı km olarak : 1224Km/Saat
Yani şu videoda izlediğim uçak sesten daha hızlı bir uçuş yaptı.Peki bu uçuşun hızı ne kadara kadar çıkmış ?

prototiplerle en yüksesk hız 6.7 mach http://www.einsteins-emporium.com/technology/aviation/famous/ab1fd.htm

ama bu o kadar büyük başarı değil
önemsiz olduğunu savunmuyorum ama şu anki teknoloji ile fazlasıyla gereksiz ve kullanışsız

14 Mesaj
20 Nisan 2008; 12:56:42 

Ses duvarı aşılırken niye patlma sesi duyulur şeklinde bir soru sormuştum.

Bilindiği gibi; bir göle taş attığımızda, çarpma noktasından başlayarak, yarıçapı zamanla büyüyen dairesel dalgalar oluşur. Dalgaların hızı, göl suyunun niteliklerine ve bulunulan derinliğe bağlı olup, bu özelliklerin yaklaşık aynı olduğu bölgelerde, yaklaşık sabittir. Söz konusu olan, atılan bir taş değil de, olduğu yerde dikey salınımlar yapan bir tekne olsa, benzeri dalgalar yine oluşur ve içiçe daireler halinde tekneden uzaklaşır. Tekne yerinde durmayıp, dalgalara göre yavaş bir hızla harekete geçecek olsa; geçtiği hemen her noktada, keza dairesel dalgalara yol açacak ve kendisinden daha hızlı hareket eden bu dalgalar, teknenin ön ucundan öteye doğru uzaklaşacak ve tekne de onların peşinden koşturuyor gibi olacaktır. Dalgaların her biri küçük, yani genliği düşüktür ve tekne sahilden yeterince uzaksa, sahile ulaşamayıp, yolda sönümlenir. Teknenin hızlanıp, dalgaların hızına ulaştığını düşünelim. Bu durumda, tekne hala dairesel dalgalar oluşturmakta, fakat dalgalar ön uçtan kaçıp uzaklaşamamaktadır. Teknenin ucu, oluşan bu küçük dalgaları, ardı ardına yakalar ve üst üste bindirip, önünde sürüklemeye başlar. Dairesel dalgaların tepe noktalarının üst üste bindiği böyle noktaların kümesi, teknenin iki yanından doğru açılan büyük birer dalga oluşturur. Tekne daha da hızlanarak, dalga hızını aştıkça, bu dalgaların arasındaki açı küçülür. Dalgalar büyüktür ve artık, yakın sahile kadar ulaşmaya başlarlar.

Bir uçak da hareket halinde iken sürekli olarak, yarıçapları uçağın bulunduğu konumdan dışarıya doğru büyüyen küresel ses dalgaları oluşturur. Bu dalgaların hızı; havanın yoğunluğuna, nem oranına vb bağlı olup; sesin o atmosfer koşullarındaki hızına eşittir. Uçak ses hızından yavaş hareket ediyorsa; bu görece küçük genlikli dalgalar, uçaktan uzaklaştıkça sönümlenirler. Uçak yeterince yüksekten uçuyorsa, yere ulaşamazlar dahi. Dolayısıyla onları duymayız bile. Ancak uçak ses hızına ulaştığında, tekne örneğinde olduğu gibi; yol açtığı ses dalgalarını adeta önüne katıp sürüklemeye başlar. Tepesi uçağın burnunda bulunan koni yüzeyi şeklinde, büyük bir dalga oluşmuştur. Uçak hızını arttırdıkça, koninin kapsadığı katı açı kesiti daralır. Böyle bir uçak üzerimizden geçtiğinde, önce bir ses duymayız. Tıpkı açıktan geçen bir sürat teknesinin yol açtığı dalganın, kumsalda önce hissedilmemesi gibi. Ancak, uçak bir süre uzaklaştıktan sonra, koni yüzeyi yere ulaşır ve patlama sesini andıran güçlü bir ses duyulur. Tıpkı açıktan geçen sürat teknesinin yol açtığı dalganın, tekne önümüzden geçip gittikten sonra sahile ulaşması gibi. Uçağın başımızın üzerinden geçip gitmesinden sonra sesin bize ulaşma süresi, birçok kereler şahit olduğumuz gibi; uçağın ucundaki koninin darlığına, yani ses hızını ne kadar aşmış olduğuna, sesin o anki atmosfer koşullarındaki hızına ve uçağın yerden yüksekliğine bağlıdır.

‘Sonik patlama’ buna deniyor. Aslında, hava basıncının ansızın yükselip ardından azalmasından ibaret. Bu basınç değişikliği, 10kg/m2 civarında olup, bir asansörde birkaç katlık bir yüksekliği inerken yaşanan basınç değişimine eşdeğer. Ancak, çok daha kısa bir sürede yaşandığı için, çok daha etkileyici...

Vural Altın

Kaynak

Ben kendim tamamen kendi kendime.

714 Mesaj
20 Nisan 2008; 17:31:46 

quote:

Yukarıdaki olayı yorumlayacak olursak uçaklar nemli havalarda ses hızını geçerken böyle bir görüntü çıkıyor olabilir mi?

Bahsettiginiz durum da gerceklesmektedir ama ses duvariyla bir ilgisi yok. Nemin yogun oldugu hava sartlarinda, ozellikle surtunmesi yuksek durumlarda (acilmis flap ve slatlar cokken) kanatlarda ve kuyrukta yogunlasmalar ve ufak girdaplar gozle gorulur hale gelir.

Ustten 3. fotograf ilk basta bende bu izlenimi uyandirmisti cunku bu kadar duzensiz bir bariyer patlamasi gormemistim, ama ses patlamasi oldugu belli yine de.

Uzaklaştırılmış
20 Nisan 2008; 19:57:01 

İnanmamın sebebi yalvartmaları filan değil. Nedir bu alınganlık ve saldırganlık anlamadım. Sonik patlama denilen olay bir gerçektir. Öyle 2-3 yıl önce 3-5 tipin ortaya attığı bir şey değil. Google'da aratın bu konuda binlerce bilimsel makale bulursunuz. Sonik patlama esnasında oluşan görüntü ise budur. Bunun böyle olmadığını siz neye dayanarak söylüyorsunuz ki? Şekillerin çok muntazam olması sizi şaşırtmasın. Bu fotoğraflardakiler "mükemmel" sonik patlamalar olarak geçiyorlar. Bütün sonik patlamalar böyle mükemmel şekiller oluşturmuyorlar.

Benim derdim olayın bilimsel yönünü bırakıp fotoşap mı değil mi tartışması yapmamız. Adamlar yapmışlar işte .ok atacağımıza kendimize bir ders çıkartalım öğrenelim ki onları yakalayabilelim.

183 Mesaj
20 Nisan 2008; 21:55:05 

quote:

1

1

Verdiğiniz resim dopler etkisine ait değil mi?

Ses duvarıyla alakası var tabiki ama olayı tam açılklamıyor...

1351 Mesaj
4 Mayıs 2008; 5:01:04 

Dururken ses bu şekilde yayılır.

0

Diyelim ki sağa doğru hareket ettik o zaman bu şekilde yayılır.

0

Ses hızını aşarken ise böyle bir durum oluşur.

0

Görüldüğü gibi ses hızını aşarken bütün ses dalgaları üst üste biner ve bir nevi duvar oluşur. Uçak bu duvarın içinden geçerkende bir patlama oluşur. Gerçekten sesten bir duvar oluştuğu için bu olaya ses duvarı patlaması denilmiştir. Ama bu fotoğraflardaki uçakların ses duvarını kesinlikle aştığını söyleyemeyiz bu görüntüler daha düşük hızlarda da oluşabilir. Ama bu görüntüler fotoşop filan değildir bunların fotoşop olduğunu iddia eden arkadaşlar da var.

Uzaklaştırılmış
4 Mayıs 2008; 11:43:15 

Mehmetpara çok güzel bir noktaya değinmişsin, benimde aklıma gelirdi ancak hep unutuyorum. Şimdi bildiğimiz üzere ses hızı sabit değil. Yayıldığı ortamın yoğunluğuna göre değişiyor. Bu durumda 10.000 metre yükseklikte bir uçak ses hızını geçtiğinde aslında yer yüzündeki ses hızından daha düşük bir hızı geçmiş oluyor değil mi? Bu durumda şunu merak ediyorum, yeryüzünde mach 1 hızına ulaştığı söylenen bir cisim ile 10.000 metrede mach 1 hızına ulaştığı söylenen bir cisim aynı hızlara mı ulaşmış oluyorlar? Yani mach 1 denilen hız 340m/s saniye olarak sabitmi yoksa ses duvarının aşılmasına bağlı bir terim mi?

989 Mesaj
4 Mayıs 2008; 15:34:29 

Sesten çok daha hızlı olan yani 2 veya 3 kat daha hızlı olanların noktası dalgalanma sisteminden de uzakta oluyor sanırım.

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!

10046 Mesaj
5 Mayıs 2008; 0:20:17 

@Red Kit,

E=mc^2
Işık hızına ulaşıldığında biliyoruz ki zamanın algılanmasında bir yavaşlama söz konusudur.

Hatta dün bununla ilgili NTV'de bir belgesel vardı.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

1351 Mesaj
5 Mayıs 2008; 9:18:56 

quote:

Mehmetpara çok güzel bir noktaya değinmişsin, benimde aklıma gelirdi ancak hep unutuyorum. Şimdi bildiğimiz üzere ses hızı sabit değil. Yayıldığı ortamın yoğunluğuna göre değişiyor. Bu durumda 10.000 metre yükseklikte bir uçak ses hızını geçtiğinde aslında yer yüzündeki ses hızından daha düşük bir hızı geçmiş oluyor değil mi? Bu durumda şunu merak ediyorum, yeryüzünde mach 1 hızına ulaştığı söylenen bir cisim ile 10.000 metrede mach 1 hızına ulaştığı söylenen bir cisim aynı hızlara mı ulaşmış oluyorlar? Yani mach 1 denilen hız 340m/s saniye olarak sabitmi yoksa ses duvarının aşılmasına bağlı bir terim mi?

Evet aynen öyledir. Mach hızı uçağın hızının, o an bulunuğu irtifadaki ses hızına bölünmesidir. Yani mach hızı sabit değildir, uçak yükseldikçe mach hızı düşer.

Deniz seviyesinde 1mach 340 m/sn iken 10000 metrede 1 mach yaklaşık olarak 300 m/sn'dir.

21368 Mesaj
5 Mayıs 2008; 12:22:56 

quote:

Orjinalden alıntı: mehmetpara
Görüldüğü gibi ses hızını aşarken bütün ses dalgaları üst üste biner ve bir nevi duvar oluşur. Uçak bu duvarın içinden geçerkende bir patlama oluşur. Gerçekten sesten bir duvar oluştuğu için bu olaya ses duvarı patlaması denilmiştir. Ama bu fotoğraflardaki uçakların ses duvarını kesinlikle aştığını söyleyemeyiz bu görüntüler daha düşük hızlarda da oluşabilir. Ama bu görüntüler fotoşop filan değildir bunların fotoşop olduğunu iddia eden arkadaşlar da var.

Ses duvarı izafi bir tanım

Ortada üst üste binen ses dalgalarının oluşturduğu bir duvar yok.
Öyle olsa uzayda saatte 20 bin km hızla giden araçlar paramparça olurdu.

Bahsettiğiniz duvarı hava molekülleri oluşturur. Ses ile alakası yoktur.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

1351 Mesaj
5 Mayıs 2008; 13:51:36 

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Ses duvarı izafi bir tanım

Ortada üst üste binen ses dalgalarının oluşturduğu bir duvar yok.
Öyle olsa uzayda saatte 20 bin km hızla giden araçlar paramparça olurdu.

Bahsettiğiniz duvarı hava molekülleri oluşturur. Ses ile alakası yoktur.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi bütün ses dalgaları üst üste biniyor. Sonuçta hepsi uçağın önünde bir an birleşiyor, ama patlama basınç ile ilgili bişey.

Uzayda ses yayılmaz bu yüzdende Uzay mekiklerinin parçalanması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2008; 17:00:26 

Şu an dünyanın en hızlı uçağı hangisi bilen varmı ?

1351 Mesaj
5 Mayıs 2008; 17:49:37 

quote:

Orjinalden alıntı: _HURMACI_

Şu an dünyanın en hızlı uçağı hangisi bilen varmı ?

Kullanımda olan en hızlı savaş uçağı 2.5 mach ile F-15'tir. Rusların bir Mig25'i vardı 3000 km/s kadar çıkabilen ama kullanımdan kaldırıldı 1999'da. Bide casus uçaklar var mesela Sr-71 3500 km/s ama buda kullanımdan kaldırıldı. Birde 100 kilometre yukarıda uçanlar var ama onlar artık uçaklıktan çıkıyor. 8000 km/s üstüne bile çıkabiliyorlar.

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2008; 18:46:10 

3500 km/s süper ya Bilgiler için saol

Mig 25
0

0

Sr-71 Çok enteresan bir görüşünü var
0

0

21368 Mesaj
5 Mayıs 2008; 18:48:02 

quote:

Orjinalden alıntı: mehmetpara

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi bütün ses dalgaları üst üste biniyor. Sonuçta hepsi uçağın önünde bir an birleşiyor, ama patlama basınç ile ilgili bişey.

Uzayda ses yayılmaz bu yüzdende Uzay mekiklerinin parçalanması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Peki neden yayılmaz?

Ayrıca dünyanın en hızlı uçağı budur:

0

http://www.wvi.com/%7Esr71webmaster/srspee%7E1.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 5 Mayıs 2008; 18:51:38 >

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2008; 19:34:16 

Sesin yayılması için bir ortama ihtiyaç vardır. Ancak uzay boşluk olduğu için uzayda sesin yayılmasını sağlayacak hiçbir ortam yoktur. Bu sr-71 lerden bir tanesi casusluk yaparken düşürülmüştü diye hatırlıyorum, yanlış mı hatırlıyorum?

1351 Mesaj
5 Mayıs 2008; 21:57:13 

quote:

Peki neden yayılmaz?

Ayrıca dünyanın en hızlı uçağı budur:

0

http://www.wvi.com/%7Esr71webmaster/srspee%7E1.htm

Yukarıda yazdım zaten en hızlı uçağın Sr-71 olduğunu, ben şu anda kullanımda olan en hızlı savaş uçağının F-15 olduğunu yazdım, bu uçak artık kullanılmıyor, müzelerde sergileniyor. (Belki NASA filan kullanıyor olabilir bazı testler için ama USAF kullanmıyor artık.)

@vasago

Sr-71'in düşürülmesi ile ilgili birşey duymadım, düşürüldüğünü düşündüğün uçak F-117 olabilir mi???

21368 Mesaj
5 Mayıs 2008; 22:05:36 

quote:

Sesin yayılması için bir ortama ihtiyaç vardır. Ancak uzay boşluk olduğu için uzayda sesin yayılmasını sağlayacak hiçbir ortam yoktur. Bu sr-71 lerden bir tanesi casusluk yaparken düşürülmüştü diye hatırlıyorum, yanlış mı hatırlıyorum?

Ses hangi ortamlarda yayılır?

Düşürülen uçak U-2

0

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2008; 22:15:47 

Ses ortamda yayılır diyeceğim biraz geyik gibi olacak ama değil. Sesin yayılması için ortamda atom veya moleküllerin bulunması gerekmektedir. Çünkü ses ortamdaki molekül veya atomların birbirlerine çarparak ilettikleri bir olgudur. Karada, havada, suda, canlı dokularda bu tür madde bulunan her ortamda az yada çok yayılır.

Bu arada Küba düşürmüştü yanlış hatırlamıyorsam değil mi?

1351 Mesaj
5 Mayıs 2008; 22:24:21 

@vasago

Küba'da iki tane Sovyetlerde de bir tane düşürülmüş, hepsini Ruslar düşürmüş.

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2002/03/10/98640.asp

21368 Mesaj
5 Mayıs 2008; 22:53:48 

quote:

Ses ortamda yayılır diyeceğim biraz geyik gibi olacak ama değil. Sesin yayılması için ortamda atom veya moleküllerin bulunması gerekmektedir. Çünkü ses ortamdaki molekül veya atomların birbirlerine çarparak ilettikleri bir olgudur. Karada, havada, suda, canlı dokularda bu tür madde bulunan her ortamda az yada çok yayılır.

Bu arada Küba düşürmüştü yanlış hatırlamıyorsam değil mi?

O halde ses duvarı atam veya molekkülerden oluşur.

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2008; 23:47:25 

Ses duvarı dünya atmosferinden bahsettiğimiz için %79 azot ve %21 oksijenden oluşur diyebiliriz :)

222 Mesaj
6 Mayıs 2008; 18:52:53 

quote:

O halde ses duvarı atam veya molekkülerden oluşur.

ses duvarı atom ve moleküllerin büyük miktarda uçağın ön yüzeyinde sıkışması ile oluşur

989 Mesaj
8 Mayıs 2008; 15:28:14 

Dünyanın en hızlı uçağı şuan bir müzededir.Uçağın hızından ve casus uçağı olmasından başka bir özelliği yoktur.

Maliyeti fazla olduğundan rafa kaldırılmış, müzeye gönderilmiştir.

(Kesin başka uçakları vardır bunların.Az maliyetli ve daha hızlı uçan)

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » \*Ses Hızına Varan Uçaklar*/
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547