- x
Bilim, Hz. Musa’nın Mucizesini Kanıtlıyor....
30 Cevap776 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

805 Mesaj
11 Mart 2005; 17:58:08 

Bilim, Hz. Musa’nın Mucizesini Kanıtlıyor

Bilimsel araştırmaların sonucunda, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçtiği yer olarak belirlenen bölge, coğrafi açıdan dağlarla çevrili bir konumdaydı, ayette de belirtildiği gibi gidilebilecek tek yer önlerindeki Kızıldeniz idi. Ve arkalarında Firavun’un ordusu vardı.
Kuran’da bildirildiği üzere, Allah Hz. Musa’ya asasını kullanmasını emretmişti. Hz. Musa’da bu emre uymuş ve bu vesile ile deniz Hz. Musa ve beraberindeki İsrailoğulları'nın karşı sahile geçeceği şekilde yarılmıştı. Ancak aynı yolu izleyerek karşı sahile geçmeye çalışan Firavun ve ordusu, denizin kapanması ile boğularak helak olmuştu.

Bu bilgiler ışığında yola çıkan bilim adamları birçok araştırma ve incelemeden sonra, denizin nasıl ikiye ayrıldığı konusunda çarpıcı sonuçlarla karşılaştılar. Araştırmaların sonuçları Kuran’da bahsedilen olayla tamamen aynıydı.

İki Rus matematikçi olan Naum Volzinger ve Aleksey Androsov, bu araştırmada Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i 'ortadan ikiye' ayırarak İsrailoğulları’nı kurtarmasının mümkün olduğunu kanıtladılar: Gerekli olan, saniyede 30 metrelik bir rüzgârdı...
Rus matematikçiler bu mucizenin olasılık hesabı üzerinde duran bilim adamlarının aksine, mucizeyi oluşturabilecek koşulları incelediler ve bu incelemeler onları mucizeyi doğrulayan sonuçlara ulaştırdı.

İki bilim adamının Rusya Bilimler Akademisi bülteninde yer alan araştırmasına ayrıntılı şekilde yer veren Moscow Times gazetesinin haberinde, Volzinger’in belirttiğine göre, altı ay süren araştırmanın başlangıç noktasını, Kızıldeniz'deki dev bir kayalık oluşturmuştu. Bunun ardından iki Rus matematikçi, kayalığın su seviyesi üzerinde kalmasını sağlayacak fırtınanın şiddeti ve rüzgârın hızını belirlemeye çalıştı.

Güçlü Bir Fırtına mı?

Sonuçta, hızı saniyede 30 metreye ulaşan rüzgârın, denizin çekilerek kayalığı su seviyesinin üzerinde tutmasını sağlayabileceği anlaşıldı. Konuşmasında, bu durumda İsrailoğulları’nın 7 kilometre uzunluktaki kayaları izleyerek dört saatte karşı kıyıya ulaşabileceği sonucuna vardıklarını söyleyen Volzinger’in, Hz. Musa ve kavminin geçmesinden yarım saat sonra kayaların yeniden sular altında kaldığını ve onları takip eden Firavun ve ordusunun boğulmuş olabileceğini belirtmesi mucizenin bilimsel yönünü de açıklamaktadır.

Unutulmamalıdır ki; bu doğa olayının her zaman olma ihtimali bulunmaktadır. Allah’ın dilemesiyle rüzgarın hızı, yeri ve zamanı gibi koşullar gerçekleştiğinde bu mucize yeniden oluşabilir. Ancak konunun asıl mucizevi yönü, bu olayların tam da Hz. Musa ve İsrail-oğulları’nın böyle bir olaya ihtiyaçları olduğu zamanda ortaya çıkmasıdır. Hiç şüphesiz Allah müminlerin duasına icabet eden, merhamet sahibi olandır. (En doğrusunu, gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunan herşeyi yaratan Yüce Allah bilir.)

resimde gördüğünüz. Firavuna ait araba mısır müzesinde sergileniyor..ayrıca yapılan araştırmalarda bu arabanın bir benzeride bu geçiş noktasında bulundu.

(alıntıdır.)

local://upfiles/14973/25C7D243009245F3AEBF6B8E4B04CC0A.jpg

local://upfiles/14973/89BF453C57C44FBDA5662AD06E906A56.jpg

Ekteki dosya (2)

805 Mesaj
11 Mart 2005; 18:04:32 

, bir topiçte okuduğum .."mucizelerin ispatlanamayacagı " tezini cüretmek amacı ile hazırlanmıştır.

384 Mesaj
11 Mart 2005; 18:59:39 

valla bunu mythief yazmıştı

Bilimin temeli:neden?
Kökenim:Dünyanın en kahraman ve en medeni ulusuna mensubum
Özel ders verilir

2424 Mesaj
11 Mart 2005; 19:01:50 

iyide bu bir ispatmıdırki.sadece nasıl olabileceği kanıtlanmış mucize kanıtlanmış diye birşey yok...

805 Mesaj
12 Mart 2005; 15:09:00 

mucize olarak inandığımız bu olayın bilmsel kantıdır..

mucize kanıtlanmaz kanıtlansaydı mucize olmazdi. bunu anlatmak istedim.

69 Mesaj
12 Mart 2005; 19:03:25 

kuranı okuyup,bakmanızı değilde görmenizi tavsiye ederim,bununla birlikte araştırırsanız,bu mucizenin gerçekte var olduğunu öğrenebilirisiniz

1307 Mesaj
12 Mart 2005; 20:16:27 

Bilim adamları neden acaba Kuranda geçen olayları araştıryorki bundan önce kavimlerin helakı gibi bir kaç kuranda geçen olayları araştırmışlardı ve de aynısını bulmuşlardı...Yoksa bilim Allah'ı mı bıuldu (artık, bilimi dinden ayırmak isteyen arkadaşlara atıftamı bulunulur bilemem )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The©em -- 12 Mart 2005, 20:17:18 >

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

1032 Mesaj
12 Mart 2005; 21:20:52 

ya beyler tamam diyelim bu mucizeler yaşanda kızıldeniz açıldı ve kapandı veya hz isa ölüleri diriltti veya islam efsanelerinde anlatılan mucizelerin hepside gerçekleşti ama hiç şöyle bir soruyla karşılaşmıyormusunuz neden bu olayların hepsi kanıtlanamayacak bir zamanda meydana geldi? neden devrimizde hiçbir mucizeye rastlanmıyor? çünkü mucizeler efsanelerden farksızlar. hiçbirini gördüğünü söyleyebilecek kimse hayatta değil. hiçbirini kanıtlayabilecek bir görüntü, kayıt ortada yok? çünkü bunların olmadığı bir zamanda meydana geldiği iddia ediliyor. bu denizin açılma olayının 2004 yılında meydana geldiğini söyleseniz kimse inanmaz. hani görüntüleri, şahitleri nerede diye sorarlar. ama bu olayların günümüzden çok öncelerde yaşandığı iddia edildiğinde kimsenin böyle bir şansı olmuyor elbette.. BİRÇOK dinde tüm insanların eşit olduğu anlatılmış. peki o zaman peygamberler biraz ''torpilli'' konumuna düşmüyormu veya o devirde peygamberlerin etrafında yaşamış insanlar? çünkü hepsi allahın bir mucizesini görmüşler.isa zamanında yaşamış insanlar onun ölüleri dirilttiğini veya doğduğu anda konuştuğunu vs. görmüşler bende bunları görebilsem bende inanırdım allaha, ama şöyle bir sorun varki ortada ne bir tanrı, nede onun mucizeleri var...

macbook pro 15" 16 gb ram i7 2.2 ghz 2011 // logitech z2300 // logitech G9 laser // 23" inca FullHD LCD monitör // 52" samsung FullHD LCD TV // iphone 5 16gb beyaz // iphone 4 32gb siyah // nikon d3100 (nikkor 50mm f1.8) // yamaha dtxtreme 3 special // vodafone smart tab 10 // sony ps3 slim 320 gb

1307 Mesaj
12 Mart 2005; 21:53:39 

Eğer bakarsan Allah'ı Görebilirsin,, tabi bu bakış açısı kişiden kişiye değişir... Mesela Ben bakarım şu kainata şu muazzam dengeye şu olağanüstü herbiri birbirinden güzel tabiatın parçalarına, analtmak için kitaplar yetmez, ve derimki Nasılki şu basit bir saatin bile bir ustası varken, ben şu muazzam kainatın halıkını yaratıcısını nasıl görmezden gelebilirm ki....Şöyle etraflıca bir düşünsem araştırsam görürüm ki gerçekten bizim önümüze serilmiş olan bu dünya ve içindekilerin hiçbirşeyin başı boş olmadığını herşeyin bir görevi olduğunu ve bunların genelde hepsinin insanlık için varolduğunu görürüm, ve derimki yüce yaratıcı gerçekten herşeyi insanlar için yaratmıştır araştırsın görsün rabbini bilsin diye....
Ama sen bakarsınki herşey maddeden ibaret göremediğimiz hiçbirşeye inanmayız doğaüstü varlıklara da inanmayız mucizeler olağanüstüdür ve çok saçmalardır. Dünyadaki bütün dengeler tabiatın kendisi tarafından meydana gelmiştir herşey tesadüf sonucu olmuştur dersin.....ama diyemessinki
Tabiat bir sanat-ı ilahidir sanatkar olamaz....

Evet dostum bakmak ile bakmak arasında fark vardır...Yeterki nasıl bakacağını bil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The©em -- 12 Mart 2005, 21:54:38 >

Ünlü bir üşenir şöyle demiş; "Boşver"

805 Mesaj
12 Mart 2005; 22:04:13 

o devirdeki insanların bazı şeylere inanması için mucize gerekliydi..

şimdi ise bilim cok gelişti . insanlar bilimin işiginda .ALLAHIN muçizelere tanık olmakta.
. kromoznolaraddan, uzayın genişlemesine . kök hüçreden bigbang a kadar ..bir cok mucizeyi bilim ışıgında ..kabul edebiliriz..

ancak o devirdede hz.Musa nın denizi yarıp gecmesinden sonra israil ogulları yüz cevirip altın buzagaya tapmışlardır..

artık mucizeye gerek yoktur herşey mucizedir...
denizin yarılması mucize ise .. 2 denizin karışamaması .. hata denizin içindeki plaktonlar bile mucizedir...insanın kendi yapısıda
her şeyden öte kuran asıl mucizedir.

ALLHTAN her zaman mucize beklemek .yanlış olur.. ALLAH insana irade ve idrak kabiliyeti vermiştir.örnekler hazırlamıştır. insan bilgisi cercevesinde .. araştırır ve doğruyu bulur..
HER AN MUCİZE olsaydı o zaman insanın .sınanması diye birşey olmazdı .. insan ALLAHIN varlıgını düşünmeden .idrak etmeden anlamış olurdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana -- 12 Mart 2005, 22:11:12 >

1636 Mesaj
12 Mart 2005; 22:30:34 

1-Abi düşünün ki birini kovalıyosunuz ve kovaladığınız kişi denizi yarıp geçiyor!
Siz ne yapardınız? Ben şahsen adamı kovalamayı bırak.Adama sen ne dersen odur:öl de öleleim dur de duralım dersim.Sanırım deli olmayanların hepsi bunu derdi.Ama efsaneye bak Firavun ve adamları hala kovalıyor.Mucize falan adamları yılıdrmıyor.Ve boğuluyorlar.Yani şimdi biz buna inanalım mı? Bu kadar da akıl dışılık olmaz
2-Abi şimdi sen diyorsun ki bu bilimsel olarak kanıtlandı.Ha bir şey bilimsel olarak olabiliyorsa mucize değildir gerçektir bence.Yani o zaman o olay doğa olayıdır allah la falan ilgisi yoktur diyebiliriz.Yani aslında senin verdiğin Musa nın olayı bilimsel olarak kanıtlandı tamamen dinle zıt bir şey.
Not:Ben Musa ile ilgili bir kitap okumuştum orada da gel git tarzı bir şey olduğunu(yani sürekli oluyormuş).Musa da bunu biliyor(çünkü o bölge de bakan gibi bişi) ve öylece çıkıyor.

kimse bilmez
yıllar yılı hep aynı beyazla gezmek nedendi
olsun!
Yirmi yıl seni özleyerek yaşlanmak da güzeldi...

805 Mesaj
12 Mart 2005; 22:45:16 

quote:

Orjinalden alıntı: Siya

1-Abi düşünün ki birini kovalıyosunuz ve kovaladığınız kişi denizi yarıp geçiyor!
Siz ne yapardınız? Ben şahsen adamı kovalamayı bırak.Adama sen ne dersen odur:öl de öleleim dur de duralım dersim.Sanırım deli olmayanların hepsi bunu derdi.Ama efsaneye bak Firavun ve adamları hala kovalıyor.Mucize falan adamları yılıdrmıyor.Ve boğuluyorlar.Yani şimdi biz buna inanalım mı? Bu kadar da akıl dışılık olmaz
2-Abi şimdi sen diyorsun ki bu bilimsel olarak kanıtlandı.Ha bir şey bilimsel olarak olabiliyorsa mucize değildir gerçektir bence.Yani o zaman o olay doğa olayıdır allah la falan ilgisi yoktur diyebiliriz.Yani aslında senin verdiğin Musa nın olayı bilimsel olarak kanıtlandı tamamen dinle zıt bir şey.
Not:Ben Musa ile ilgili bir kitap okumuştum orada da gel git tarzı bir şey olduğunu(yani sürekli oluyormuş).Musa da bunu biliyor(çünkü o bölge de bakan gibi bişi) ve öylece çıkıyor.

1 - fravun senin benim gibi bir adam değildi..adam kenidin tanrı sanıyordu zaten firavun ordan gecince dalgaların onu içine almayacağını diğerleri gibi gececeğini zannediyordu..amadalgalAr üzerine gelince ..ALLAHI kabul etti .VE SECDE ETTİ .ancak ALLAH tövbesini kabul etmedi .. ve bedeni ibret olsun diye bizlere kadar geldi..
(bu kuran i kerimde ayrıntılaryla var ayet koymadım .. kendim kısaca yazdımm)

2

mucizeye inananlar için bide bilim kanıtı .. demek lazım..
bide yukardada yazdım mucize kanıtlanmaz kanıtlansa mucize olmaz.. (bana göre)

söylediğin gelgit olayını duydum bizm bi kominst hoca vardı o sık sık anlatırdı.. oraya bi harita koydum sence gelgit orada .ve o şekilde o olaylara meydan verecek şekilde olabilirmi...? mantıkla düşün

1636 Mesaj
12 Mart 2005; 22:58:57 

quote:

Orjinalden alıntı: zargana

1 - fravun senin benim gibi bir adam değildi..adam kenidin tanrı sanıyordu zaten firavun ordan gecince dalgaların onu içine almayacağını diğerleri gibi gececeğini zannediyordu..amadalgalAr üzerine gelince ..ALLAHI kabul etti .VE SECDE ETTİ .ancak ALLAH tövbesini kabul etmedi .. ve bedeni ibret olsun diye bizlere kadar geldi..
(bu kuran i kerimde ayrıntılaryla var ayet koymadım .. kendim kısaca yazdımm)

2

mucizeye inananlar için bide bilim kanıtı .. demek lazım..
bide yukardada yazdım mucize kanıtlanmaz kanıtlansa mucize olmaz.. (bana göre)

söylediğin gelgit olayını duydum bizm bi kominst hoca vardı o sık sık anlatırdı.. oraya bi harita koydum sence gelgit orada .ve o şekilde o olaylara meydan verecek şekilde olabilirmi...? mantıkla düşün

2-sondan başlayayım.Ben gel git olayı doğrdur demedim.Sadece öyle bir şey okuduğumu söyledim.Ayrıca okuduğum yazar komünist değil di.Yani ne alaksaı var komünizmle
abi bilimsel olarak kanıtlanıyorsa nasıl mucize olur.doğru diyorsun.ama bize bunun bir mucize olduğunu allahın böyle yaptığını anlattı hocalar(hem din dersinde hem de kuran kursuna gittiğim zaman,kuaran geçmeden bıraktım.elif be yi ve bareke yi bitirdim).ama şimdi bu olayın basit bir doğa olayı olabileceğini söylüyorsun.demek ki-senin dediğine göre yaygın görüş yanlış.
1-Abi sen firavunu nereden tanıyorsun.adamdan mahalle arkadaşınmış gibi bahsediyorsun.ve değin şey hiç de inandırıcı değil.
bak şimdi.Firavun kendini tanrı sanıyor ve çok çok istisna bir adam diyelim-bu arada onun yanında ki adamlar ne yaptı?- denizin yarılması bu adamı hiç bir şekilde etkilemiyor.ama ne hikmet deniz kapanınca bu adam birden kendini tanrı sanmaktan vaz geçip,tüm istisna yönlerini bırakıp secde ediyor.
Ayrıca bana göre-hayat tecrübem de bunu söylüyor- bir insan kendini ne sanarsa sansın karşısında denizi yaran birini değil kovalamak,ona itaat eder be.
Ayet koymadığın için teşekkür ediyorum ama sonuçta yine olaya dogmatik yaklaşmışsın.Kuran da yazanı söylemişsin.Abi ben zaten orada yazana inanmıyorum ki.Yani biraz kendin bunu temellendirmeye çalış
Şunu samimi olaarak söylüyorum.Eğer bir gün biri çıkp beni ikna ederse dine dönerim.Yani önyargılı değilim.Hayatın anlamlı olması çok güzel.Ben sosyalizmde buldum bunu,siz dinde.Saygım var çünkü bir şeylere inanıyorsunuz.Her ne kadar bana yanlış gelse de.Ama isteğim şu önyargılı olmayalım.

kimse bilmez
yıllar yılı hep aynı beyazla gezmek nedendi
olsun!
Yirmi yıl seni özleyerek yaşlanmak da güzeldi...

805 Mesaj
13 Mart 2005; 0:04:08 

kominizmle bi ialakası yok bizim bir kominist prof vardı adam anlatttı.. onu demek istedim ..

ayrıca biliyosun olay su .deniz yarılıyor israiloguları gecerken "onlar geciyor bizde gecerlim" deyip tam arkasından gecmiş olabilirler..
(tabi bu benim düşümcem) deniz kapanınca da artık secde ediyor firavun ...ama bu benim düşüncem .. .firavun kibri ile namsalmış köleleri tapıyor adama.. o kadar da kibir olsun ..

tabi inanmıyosan sana biş ifade etmez ama inanan için güzel bir kanıtır.. bu topiç

477 Mesaj
13 Mart 2005; 2:10:46 

mucizeler ne zamna yasanırsa yasansın. aslında bu mucieler gelecegi de gostermektedir. peygamber efendimizin zamanında yasanan mucizelerin cogu gunumuzde dogal bir hal almıstır. mesela mecid-i aksaya cok kısa bir surede gidip gelmesi. zamanımızda ise bunu ucaklarla cok rahat bir sekilde yapabiliyoruz. ve daha onlarca mucizelerin bunun gibi gelecekte mumkun olduğu kanaatindeyim.

1194 Mesaj
15 Mart 2005; 20:06:30 

kafama takılan bişey var.. madem ki bi "mucize" bilimsel olarak kanıtlanabiliyor, o zaman onun neresi mucize??? mucize diyince insanın aklına gerçekte olamayacak ama doğa üstü güçler tarafından oldurulmuş bi olay geliyo... muhtemelen sözlük anlamı da buna benzer bişeydir.. o zaman madem rüzgarla yapılabiliyo bu iş, o zaman biraz kasarsam ben de yaparım. yeteri kadar ödenek ve iş gücü sağlayın, gidiyim oraya bi mekanizma kurup veriyim rüzgarı... sonra yarıyim denizi.. bu sefer de ben mi tanrı olmuş olucam.. ya da bu işte çalışmış bütün herkes??

3259 Mesaj
15 Mart 2005; 20:52:58 

Farklı görüşler olması çok doğal ama konu yakında kilitlenir.

6587 Mesaj
16 Mart 2005; 7:56:23 

quote:

kafama takılan bişey var.. madem ki bi "mucize" bilimsel olarak kanıtlanabiliyor, o zaman onun neresi mucize??? mucize diyince insanın aklına gerçekte olamayacak ama doğa üstü güçler tarafından oldurulmuş bi olay geliyo... muhtemelen sözlük anlamı da buna benzer bişeydir.. o zaman madem rüzgarla yapılabiliyo bu iş, o zaman biraz kasarsam ben de yaparım. yeteri kadar ödenek ve iş gücü sağlayın, gidiyim oraya bi mekanizma kurup veriyim rüzgarı... sonra yarıyim denizi.. bu sefer de ben mi tanrı olmuş olucam.. ya da bu işte çalışmış bütün herkes??

mucize: Yaşadığı devirlerde Peygamberlere peygamberliğini kanıtlamak için verilen Olağandışı olaylardır.

mesela: ,Hz İsa Allah ın izni ile ölüleri diriltirdi. Şimdi bunu yapacak hiçbir teknoloji yok.

mesela: Hz Musa sihirbazların yılanlarını asası ile halletmiş ve sihirbazlar imana gelmişti.

mesela: Peygamberimiz Kur an mucizesi . Şİmdiye kadar benzeri bir kitap yazılamadı.

Peygamberlerin bazı mucizelerine insanlar vasıtalar ile ulaşabilirler. Bir bakıma bazı mucizeler insanlara hedef gösteriyor.

Netice: İnsanlar bazı mucizeleri değişik araçlar kullanarak ulaşabilirler. (mesela peygamberimize Mescidi Aksa konusunda sorular sorulmuş, O hepsini sanki bir TV ekranın da izliyormuş gibi cevap vermiştir, şimdi bunu her fert yapabilir) O devirde yapılması imkansız idi.

Şimdi Peygamber gelmiş olsa idi daha değişik mucizeler gösterebilirdi.

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

599 Mesaj
16 Mart 2005; 8:03:07 

Mucizeleri ille de "bildiğimiz" ilmi gerçeklerle açıklamak zorunda değilsiniz. Yukarıda da yazıldığı gibi bu konuda hata ediyorsunuz zira o bölge de zaten sık sık olan bir olaya; olağan dışı, imkansız, hiçbir yaratılmışın yapmaya muktedir olamayacağı harikulade olay manasında mucize denmez denemez..
Çevremizde ve hatta içimizde pekçok harikulade olay var, bunları bilim şuan açıklayamamaktadır.. Herbiri ayrı bir mucizedir.
Aslında her bir olay mucizedir, zira ne insanlar ne hayvanlar ne başka şeylerin teknik olarak birşeyi yapma güç ve kudretleri yok. Bu kadar derine inerseniz herşey bir mucizedir. Ancak burası imtihan dünyası ve Allah sebepler dairesinde yaşamamıza hükmetmiştir. Bu çerçevede yaşıyor ve bizzat Allah'ın kudretini ve azametini değil, bunlara perde olan sebepleri görüyoruz.
Örnek yağmur yağar. Biz bunu yağmur yüklü bulutlara bağlarız. Bilim adamı daha ileri gider Uydu fotoları vs. Hava basınçlarına ve akımlarına ve bitkisel örtüye bağlar. Bu bağlamalar belli bi yere kadar gider ve en basite indirgediğimiz yerde o sebeplere bir ön kabulle yaklaşır artık daha derinlere inmeyiz. Olay bizim için olağan bir hale gelmiştir.. Böyle olduğu için böyle deriz; Bu bizim bir imtihan olan dünyada daha kolay yaşamamız için de bir vesiledir zira sebepler ile sonuçlara arasındaki ilişki böyle şaşmaz ve değişmez olmasaydı ve biz bu bağlantıları kuramasaydık hiçbir gelişim ve bilimsellik olamayacak, sürekli dünyadaki her olaydan korku içinde başına ne geleceğini bilemeden yaşan bir kaos ortamında olacaktık...

Neyse mucizenin derinliklerini şimdi boşverelim, hem benim bilgim çok az bu konularda;

Bu olaydaki rüzgar hızı çok mantıklı gelmedi bana zira bu hız saatte 108 km gibi bir rakam yapar, bu hızda bir kasırgada nasıl yürünecek merak ediyorum doğrusu. Üstelik bu hız hiçde yüksek bir hız değil, bizim şiddetli lodoslarımızın hızı bile 90km rahat vardır. İstanbul boğazının yarıldığını gören oldu mu? Veya amerikada saatte 250-300kmlik kasırgalar oluyor bunların su üzerinde böyle bir etkisi görülmüş değil..

Bu rüzgar işi pek mantıklı değil sonuç olarak. Bu kadar zorlamaya da gerek yok yukarıda yazdım zaten. Nasıl olduğunu ve olabileceğini bulsunlar afferim deriz ancak ille de ben bunu bildiğim gerçeklerle buluşturacam diye kaş göz yarmaya gerek yok. Gayri müslimleri güldürmeyin...

NasiLL

6587 Mesaj
16 Mart 2005; 8:44:19 

quote:

Bu rüzgar işi pek mantıklı değil sonuç olarak. Bu kadar zorlamaya da gerek yok yukarıda yazdım zaten. Nasıl olduğunu ve olabileceğini bulsunlar afferim deriz ancak ille de ben bunu bildiğim gerçeklerle buluşturacam diye kaş göz yarmaya gerek yok....

805 Mesaj
16 Mart 2005; 13:40:34 

quote:

Orjinalden alıntı: newrelease

Bu olaydaki rüzgar hızı çok mantıklı gelmedi bana zira bu hız saatte 108 km gibi bir rakam yapar, bu hızda bir kasırgada nasıl yürünecek merak ediyorum doğrusu. Üstelik bu hız hiçde yüksek bir hız değil, bizim şiddetli lodoslarımızın hızı bile 90km rahat vardır. İstanbul boğazının yarıldığını gören oldu mu? Veya amerikada saatte 250-300kmlik kasırgalar oluyor bunların su üzerinde böyle bir etkisi görülmüş değil..

Bu rüzgar işi pek mantıklı değil sonuç olarak. Bu kadar zorlamaya da gerek yok yukarıda yazdım zaten. Nasıl olduğunu ve olabileceğini bulsunlar afferim deriz ancak ille de ben bunu bildiğim gerçeklerle buluşturacam diye kaş göz yarmaya gerek yok. Gayri müslimleri güldürmeyin...

ben bunu bi belgeselde izledim.. bölgeyi araştırdılar ...ayınsın lablatuar ortamında tasarladılar.. ve denizin yarılmasını belli bir kuvetteki rüzgarla olabileceginin üzerinde durdular ..lablatuar ortamında gercekleştirdiler .. ve olmlu sonuç verdi...
ancak böylede olmamıştır belki ..sadece bir ihtimal ..
dogru olanı ALLAH bilir.

6 Mesaj
17 Mart 2005; 18:19:19 

bunlar inanmak istemiyor ve kılıf uydurmaya çalışıyor mucizeler niye kanıtlanmasın dünyanın oluşu kızıldenizin suyu nuhun gemisi bunlar kanıtlanmıştır peki bular hiç birşeye inanmıyorlarda bu insanlar bu canlılar nasıl olıştu bunlar hep tesadüf eserimi bu nasıl tesadüftür ki bu kadar nizami bunlar tesadüf olsaydı isanlar hep aynımı olurdu organ farklılığı kimi üç göz kimisinin arkasında kimi kulaksız kimi burunsuz olur ve seninle aynı özellikler sahip olamazmıydı biraz insan anotomisini araştırsalar o olguyu görseler her şeye kafi gelir insanın evrimleşmesiyle geldiğine inananlar bu metabolizmaların hücrelerin dna yapısının değişmeyeceğini bilmeleri lazım esas bunlar kanıtlanmamıştır şimdiye kadar bir çok deney olmuştur ama hiç biri olumlu olmamıştır bunlar insanın bilimsel olarak nasıl yaratıldığını anlatsınlar o zaman haklı sayılırlar olmaz çünkü bilimin bittiği yerde din başlar ALLAH bunları hak yoluna erdirsin

ölen beden imiş aşıklar ölmez

6 Mesaj
17 Mart 2005; 18:27:16 

bu darvanizim çoktan cöktü ama neler bunu çürütmüş araştırmıyorlar her halde avrupada bu kadar bu bilgiler bilimler karşısında bilimlim adanları döndü bari bunları okusunlar

ölen beden imiş aşıklar ölmez

972 Mesaj
17 Mart 2005; 20:41:20 

mucizeler simdi neden olmuyor, cevabi çok basit çünkü MUCIZELERI sadece peygamberler gösterirde ondan bu günlerde göremezsin...Aslinda bilen bilir Peygamber Efendimizin en büyük mucizesi nedir? tabiki Kur'an-i Kerim bak Kitabimiza gör mucizeyi...0slam da herkes esittir, ancak TAKVA da üstünlük vardir...yani kim Allah'tan daha çok korkar, emir ve yasaklarini dinlerse o Allah katinda üstündür.

2702 Mesaj
21 Mart 2005; 10:17:58 

mucize o kadar da uzakta deil
arkadaşlar çok basit birşey diyim mi size şimdi şöyle bir an durum ve nefes almayı bırakın nefes alıp vermeyi kesin durabildiğiniz kadar durun nefessiz bi şekilde nekadar durabiliyorsunuz fazla deil dimi işte arkadaşlar nefes alabilmeniz bile bi mucizedir aslında
bu ve bunun gibi bir sürü olay sayabilirim sizlere işte uykudan uyanıyonuz uyku yarı ölü halidir aslında ya uyanamasanız ama uyanıyonuz yürüyebiliyonuz konuşabiliyonuz duyabililyonuz vs...
bu böyle gider bilmiyom yanlış mıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ensartas -- 21 Mart 2005, 10:27:09 >

Mac Mini - 2.5 Ghz çift çekirdek, 3mb L3 cache, i5, 500 gb, intel hd graphics 4000, 4 * usb3, thunderbolt vs.
Samsung Galaxy S3
Asus Transformer Pad Infinitiy TF700
Salcano Astro 212 HD Dağ Bisikleti
Canon EOS 500 D 18-55 mm + 70-300 mm

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Mart 2005; 21:01:29 

yahu bu mucizeler neden olması gereken yer ve zamanda hiç olmaz...?

neden insanlar dini bir bayram günü topluca ibadet etmek için bir araya geldiklerinde
gökten ışıklar saçarak inen bir ateş topu gelipde içinde tanrının melekleri israfil-azrail-mikail-cebrail çıkmaz...?

neden tanrının bu mucizeleri hep gizli kapaklıdır da neden görmek istediğimiz zaman açıkça ortaya çıkmaz...

neden bu olayaları kitapda yazıpda bize inanmanız için kanıt derlerde
şimdi de görelim bakalım onlar yalnızca yazı hani nerde gerçeği dediğimizde neden denizler yarılmaz...

neden o tanrı denizi ayırıpda kaçacak yol açacağına mısır firavununa biraz akıl-fikir veripde onu mümin yapacağına
binlerce kişiyi boğazlayarak cehenneme gönderir...

neden neden ....
hepsi uyduruk çocuk hikayeleri bir zamanlarbirileri tarafından kitaplara yazılmış şeyler...

gulliverin hikayesinde bile daha az atmasyon var ama o kitabı yazan sağlığında ben peygamberim demedi diye
şimdi onun yazdıkları çocuk hikayesi oldu...

hele o nuh tufanı: ilk olarak tevratta geçer oysa yahudilik m.ö. 1900 yılına dek iniyor...

oysaki daha önceden babillilerde sümerlerde aynı hikaye yazılmış çoktan... m.ö. 3000 lerde .
hiçde nuh diye bir peygamber vardı o zamanlar falan demiyor orada üstelik...

bu eski hikayeleri biryerlerden araklayıp-araklayıp adını kutsal taktıkları kitaplara eklemişler işte...

429 Mesaj
21 Mart 2005; 21:15:16 

quote:

Orjinalden alıntı: barsgan

yahu bu mucizeler neden olması gereken yer ve zamanda hiç olmaz...?

neden insanlar dini bir bayram günü topluca ibadet etmek için bir araya geldiklerinde
gökten ışıklar saçarak inen bir ateş topu gelipde içinde tanrının melekleri israfil-azrail-mikail-cebrail çıkmaz...?

neden tanrının bu mucizeleri hep gizli kapaklıdır da neden görmek istediğimiz zaman açıkça ortaya çıkmaz...

neden bu olayaları kitapda yazıpda bize inanmanız için kanıt derlerde
şimdi de görelim bakalım onlar yalnızca yazı hani nerde gerçeği dediğimizde neden denizler yarılmaz...

neden o tanrı denizi ayırıpda kaçacak yol açacağına mısır firavununa biraz akıl-fikir veripde onu mümin yapacağına
binlerce kişiyi boğazlayarak cehenneme gönderir...

neden neden ....
hepsi uyduruk çocuk hikayeleri bir zamanlarbirileri tarafından kitaplara yazılmış şeyler...

gulliverin hikayesinde bile daha az atmasyon var ama o kitabı yazan sağlığında ben peygamberim demedi diye
şimdi onun yazdıkları çocuk hikayesi oldu...

hele o nuh tufanı: ilk olarak tevratta geçer oysa yahudilik m.ö. 1900 yılına dek iniyor...

oysaki daha önceden babillilerde sümerlerde aynı hikaye yazılmış çoktan... m.ö. 3000 lerde .
hiçde nuh diye bir peygamber vardı o zamanlar falan demiyor orada üstelik...

bu eski hikayeleri biryerlerden araklayıp-araklayıp adını kutsal taktıkları kitaplara eklemişler işte...

+1

"ne vakit bir yaşamak düşünsem sus deyip adınla başlıyorum içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin..."

805 Mesaj
21 Mart 2005; 21:35:59 

cünkü ALLAH bize beyin ve idrak vermiştir .görüp ibret alalım diye deliller vermiştir..
eğer herzaman bu şekilde mucize olsaydı imtihanın bi anlamı kalmazdı..
ancak gören için herşeyde mucizeler vardır.

sizin bu söyleminiz aynı peygamberler dönemindeki insanların söylemine benzer onlarda mucize istemişlerdi .
mucize gercekleşince imam etmişler. daha sonra bir kısmı ise yine sapmışlardı....
bahsettiğiniz olaylar tarihler tamamiyle yanlış. ....

keşke okumadan kutsal kitaplar hakkında yorum yapmasak

neyse bu konuları artık tartışmak istemiyorum. ..........sözleriniz, tabirleriniz ben cok yaraladı ........

bidaha böyle topiçte acmak istemiyorum.
ALLAH cümlemizi doğru yola iletir ..işşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargana -- 21 Mart 2005, 22:02:28 >

63 Mesaj
21 Mart 2005; 21:38:04 

herkese merhaba,

(ben yeniyim falan muhabbetine girmeden konuya bodoslama dalmak istiyorum:) sonucta biryerlerden baslamak gerekir dimi..

insanlar hep sadece mantiginin aldigina inanmak ister. bu insani bir durum..ama evrende ispatlanamayacak seylerde var degilmi? gözle göremedigimiz ama algilayabildigimiz seyler...yazilarin bircogunda epey derinlere girilmis ve irdelenmis..ama birseylerin gözden kacirildigini düsünüyorum...kutsal kitaplarin, efsanelerin ve mitlerin cogunda anlatilanlar alegoriktir..yani semboller araciligi ile anlatilir...bunlari mantigimizla anlamasakta, algilariz..dogmalarin cogu bu nedenden dolayi ortaya cikmistir ve cikacaktir..cünkü insanlar yazilanlarin cogunu birebir olarak algilar...ve farkli yorumlar..oysa cogunda yoruma bile gerek yok...

saygilar

6587 Mesaj
22 Mart 2005; 12:54:20 

barsgan;

ilk önce mucize ne demek olduğunu bilmek de fayda var.

mucize: Peygamberlerin peygamberlik davalarının ispatı için gösterdikleri harikülade, olağandışı olaylardır.

yani buradan anlayacağımız şimdi mcize olamayacağıdır. O devirde insanlar da mucizeler istemiş ve inkar edenlerin çoğu mucizeler karşısında imana gelmişlerdir. Eğer sen de o devirde yaşasaydın sen de görebilirdin ama bu devirde yaşıyorsun.

Ayrıca:

Mucize peygamber Kur an kavramları ancak insan Allah ın varlığına inanırsa değer kazanır. Eğer bir kişi Allah ın varlığına inanmıyor veya tereddütleri varsa o kişiye mucizenin en alasını göstersen dahi o kişi ona inanmayacaktır.

Peygamberimizin en büyük mucizesi Kur an ı Kerim varken başka mucize aramak biraz ters bir durumdur. Sen eğer Kur an ı ateist veya inanmayanların elinden yorumladığı şeklde okumuşsan ve o bakış açısı ile bakmışsan O nda hiçbir şey bulamayabilirsin. Fakat O na bakış açın objektif olduğunda ancak O zaman anlayabilirsin.

Onun için Hz Nuh tufanı mucizeler konusuna girmeden önce Allah ın varlığından şüphen varsa O konuda araştırma yapman gerekir. Ondan sonra Kur an ı incelemen gerekir. Sonra Peygamberimizin hayatını incelemelisin. Bu kavramlardan sonra ancak mucize nedir niye şimdi görünmez anlayabiliriz.

Ayrıca 2 :

Mucize aslında kelime anlamı ile olağandışı bir durum için kullanılan bir kelimedir fakat olağan olarak görülen ne kadar çok mucize vardır ki alışkanlık peyda ettiği için farkedemeyiz.

mesela bir çekirdekten bir ağacın çıkması, bir çiçeğin oluşması, bir inekten süt çıkması, arının bal yapması ... saymakla bitmeyen mucizeler var fakat işte bunları görmek içinde GÖZ gerekir.

Allah hepimize bu gözlerden nasip etsin amin.

63 Mesaj
22 Mart 2005; 13:59:29 

eger, kapkara yagmur bulutunun altindan sari, kirmizi, mavi, yesil......renklerde gökkusagi cikabiliyorsa, eger dürbünün icindeki kirik aynalar binlerce yildiza dönüsebiliyorsa, mucize vardir, evet mucize denen birsey vardir.........(mucize varmidir mehmet abla? adli kitaptan kisa bir alinti, ama hatirladigim kadariyla yazabildim.)

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Bilim, Hz. Musa’nın Mucizesini Kanıtlıyor....
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484