Şimdi Ara

HP 30 inch LP3065 mini inceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bildiğiniz gibi profesyonel olarak fotoğraf , video editleme tasarım ve bunun gibi pek çok alanda günümüz standartlarında (Tabiki bütçede elverişli ise) 24 ve 30 inch monitörler tercih ediliyor.Çalışma alanın büyüklüğü bu tipteki monitörlerin en önemli özelliklerinin başında geliyor.

Profesyonel kullanım için monitör derken,renk doğruluğu ve genel olarak ekran ile fiyat performans orantısı çok önemli.Çok sevdiğim fotoğrafçı bir arkadaşım'da bana monitör tavsiyesi konsudunda danıştı.Malesef benimde kullanmış olduğum Apple 30 inch Türkiyedeki absurd fiyatlandırmasından dolayı klasman dışı kalınca Eizodan tutun Hp ye kadar ülkemiz piyasasında şu an satılan tüm monitörleri inceledik.(İnceledik derken HP nin kendi büyük bayileri bile monitörden habersizler!Ve HP Türkiye yönlendirdiği halde stoklarında dahi bulamıyorlar.Ben yurt dışında görmüş ve çok beğenmiştim.Dolayısı ile 'canlı' olarak burada satın almadan inceyememiştik.)

(Edit: 5 Haziran 2008 tarihi itibari ile bende bir tane kendime aldım )

Her neyse HP nin 'küçük bayilerinden' birisi bize monitörü buldu ve istenirse ertesi gün öğlenden sonra teslim edebileceklerini de ekleyince bizde monitörü satın aldık.Satın almamızın nedeni HP nin Türkiyede yürtüttüğü 'agresif' fiyat politikası.Zira bu monitör ABD 1600-1700$ civarı satılan bir monitör.Biz ise peşin para ile KDV dahil 2000$ biraz altında sahip olduk.

Monitörün teknik özelliklerini ekleyelim :

HP LP3065

Ekran teknolojisi türü Aktif Matriks TFT (ince film transistör) S-IPS panel

Yenileme yanıt süresi 6 ms (normal gri - gri), 12 ms (iniş ve çıkış)

Ekran görüntüleme açısı 178° yatay, 178° dikey

Kontrast oranı 1:1000

Ön kapak işlemi parlama önleyici ve statik önleyici kaplamar

Ekran boyutu 30,0 inç çapraz

Ekran parlaklığı 300 nit

Piksel aralığı 0,250 mm

Renkler 16,7 milyon renk

Ekran, maksimum piksel oranı 275 MHz

Tarama hızları Yatay frekans: 100 kHz, Dikey frekans: 60 Hz

Çözünürlük 2560 x 1600 (60 Hz) (özgün)

Video giriş konektörü Üç adet çift bağlantı noktalı DVI-D girişi (Çift bağlantı noktalı dijital bant genişliğine sahip DVI bağlantı noktalarını destekleyen Windows PC ve grafik kartı, tak ve çalıştır kurulumu için VESA DDC standardı, WQXGA (2560 x 1600) çözünürlüğünü destekleyen çift bağlantı noktalı DVI-D grafik kartı gerektirir.)

Daha fazlası için HP Türkiye sayfası : Buraya tıklayın

Ürünün Türkçe .pdf dosyası : Buraya tıklayın.

trustedreviews sitesinin incelemesinden bir kaç tane fotoğraf :

Ambalaj :

Son derece küçük bir ambalajda geliyor (Böyle bir monitöre göre/Tek kişi taşıyabilirsiniz ve sedan bir arabanın bagajına girme olasılığı büyük)Kutunun en üst kısmında yanda kablolar ortada monitör ayağı var.Bu malzemelerin olduğu köpüğü kaldırınca altta yatay olarak konuşlandırılmış 30 inclik panel koruma kılıfı ile hazır bir biçimde size bakıyor.
    Bir adet Windows driver (inf dosyaları,monitör profili ve screen saver uygulaması benzeri/enerji tasarufu yaptıran bir yazılım ile hemen her dilde .pdf lerin olduğu cd) cd ile basit bir kullanım klavuzu mevcut.(Mac OS X kullanıcıları : Malesef monitör ile beraber bir profil vb gelmiyor Mac için.)

Monitörün ayağını masaya koyup oturttum ve problemsizce kilidi kapandı.Güç kablosunu da takıp Macbook pro yu DVI çıkışından monitör ile beraber gelen DVI kablosunu kullanarak bağladım.Güç düğmesine bastıktan hemen sonra birinci DVI girşini otomatikman seçip görüntüyü ekrana yansıttı.OS X altından 2560 x 1600 çözünürlüğü seçip monitör ile yarım saat 45 dk geçirdikten sonra kalibrasyon yazılımını başlattım ve donanımsal kalibrasyon cihazımı ekrana taktım.15 dk sonra yeni profil ile monitörün performansı cidden şapka çıkaracak seviyeye geldi.

Cihaz ile beraber 2 tane DVI kablosu geliyor ve çoklu kaynakları aynı anda besleyebiliyorsunuz.Cihazın üzerinde parlaklık ayarı dışında (On/off ve DVI kaynağı değiştirici) yapabileceğiniz bir şey yok.Geriye kalanları yazılım ile yapmak zorundasınız (Aynen Apple Cinema Display lerde olduğu gibi)

Mac altında 1.8 gammada biraz soluk 2.2 de fazla sature (özellik ile kırmızı tonlarında) bir performans verdi.Windows altında ise biraz daha iyi performans verdi (Default 2.2 gamma) Yinede orijinal hali ile biraz sature diyebilirim.
    Panelde her hangi bir ekstra ses ya'da ısı transferi gözlemlemedim.
    Yansıtma olayı hiç yok hatta bu konuda Apple dan bile biraz daha iyi.
    Işık sızdırma,ölü piksel vb hiç bir problemi yok.
    Kalibrasyondaı parlaklığı 2 kademe kıstık .Tüm işleri bitince fontların keskinliği gün ışığı beyazına ayarladığımız (6500k civarı) 'Beyazın' gerçekçiği ve göz yormayan parlaklık seviyesi ile gerçekten Apple ın performansını yakaladı.Ne sarı (sıcak) nede mavi (soğuk) renk eşleşmesi söz konusu değil.Tüm görüntü testelerimizden alnın akı ile çıktı.(Ters ışıklar dahil)

Monitörün ilginç bir özelliğide : monitörü duavara yada herhangi bir yere flat panel bir tv gibi asabiliyor olmanız.

24 inclik kardeşine göre bir özelliği eksik : Malesef pivot hareketi yaparak dikey (portre/portrait) pozisyonuna geçmiyor (Dönmesi için gerçekten çok büyük alana hityiacı var 24 e göre)

Monitör hakkında tek 'keşkem' : monitörün gri ayak altığı ve ayaklığın malzeme kalitesinin bu panele hiç yakışmıyor olması .Her hangi bir Samsung yada LG monitörün bu tipteki ayaklıkları HP den daha kaliteli duruyor (Ve öylede zaten) Onun dışında bu ölçekte bir panel arayanlar için kesinlik ile tavsiye edebileceğim bir monitör .

Şimidilik bu kadar ;)

Not: Arkadaşım her şeyi bitirince merakından World Of Warcraft yükledi&oynadı komik bir ekran görüntüsü oluştu.(Bana göre)

Edit :

Kendime aldığım monitörde en sol alt köşede bir tane ölü piksel varmış dün farkettim.Photoshop vb normal çalışma alanımın dışında kalıyor ve çok minik (bu boyutta gerçekten görülmesi nerede ise imkansız 40 cm den çok koyu zeminde ancak fark ediliyor)Aklıma takıldı HP destek hattını aradım açan kişi beni bir yetkiliye aktardı , durumu anlattım HP nin ölü piksel garantisi vb konusunda bir yazı bulamadığımı onun için aradığı söyledim yetkilide aldığım bayiyi aramamı ve onlar ile konuşmamı gerekenin onlar tarafından yapılacağını söyledi.
    Bayi ile konuştum servise bile götürmenize ya'da gelip sizden almalarına gerek yok orijinal kutusuna koyun ya biz aldırtalım yada siz getirin yarın yeni monitörünüzü alın dediler.Doğrusu müşteri memnuniyeti dedikleri bu olsa gerek.Pes dedirttiler bana.
    Ülkemizde kurumsal kimliklerinin iyi olduğunu daha önceki deneyimlerimden biliyordum ama bu son olay beni gerçekten memnun etti (Aslında değiştirmeyi bile düşünmüyordum en görünmeyen yerlerden birinde tek bir piksel)
    HP ye benden koca bir teşekkür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 21 Haziran 2008; 21:39:22 >

• Hayırlı olsun çok harika bir monitör almışsınız. Allah nazardan saklasın

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 9 Nisan 2008; 17:15:09 >
  • Teşekkürler & cümlemizin inşallah
    quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

Hayırlı olsun çok harika bir monitör almışsınız. Allah anzardan saklasın
  • gercekten cok etkileyici. acikcasi soylemek gerekirse 30'' almaya cesaret edemedim; boyun agrisi be mide bulantisi potansiyellerinden . kac cm'den kullaniyorsunuz su anda?

pivot ozelliginin olmamasi bence bir kayip degil, zaten surekli ve kolayca kullanilabilecek bir degisim alternatifi degil. ben w2408h'de bile dondurmekte zorlaniyorum, 30'' te de buyuk ihtimalle cok daha mesakkatli olacakti.
  • USB mi?

• Ben her zaman yazıyorum artık trend/moda v.s 24" ve üstüdür!!özellikle HD olayı için!

Ancak bilmiyorum yukarıda arkadaşın verdiği spec.ler içinde bir şey dikkatinizi çektimi??
    dot-pixel 0,250mm!!!

30" ve dot-pixel süper!!işte olay budur,diğer spek.leri geçiyorum,önemli değil zaten!
    Sanırım arkadaş profesyonel kullanıcı Photo/Desing/Graphic v.s

Ben ise daha bekliyorum çünkü yeni nesil bazı panellerde 24" ve üstü,bazı radikal değişiklikler olacaktır;
    16;9 gibi(16;10 olmayacak ve ekranda alt-üst boşluklar gidiyor!)örneğin PDP/LCD TV ler gibi olacaktır++

Pixel değeri olarak;1920X1200pixel yerine>>1920X1080pixel!! gibi

"Ultrathin" paneller v.s v.s,çok iyi monitörler geliyor,biraz daha bekleyin sadece+
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 9 Nisan 2008; 20:34:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Burak[Alper]

USB mi?

evet
  • leventozbilgin : Ben 60 cm gibi bir mesafeden kullanıyorum arkadaşım biraz daha yakın tahminen 50 cm den kullanıyor.Ben bir tek oyun dışında (O da nadiren strateji oyunu)pek oyun oynayan birisi değilim fakat arkadaşım bana göre oldukça fazla oyun oynayan birisi ve açıkcası benim (özelliklede fps lerde) midem bulanıyor oyunlarda.Ama biraz da insananına bağlı zira hiç bir şey olmayan çok kişi var (Benim 20 inchdede bulanıyor bir şey fark etmiyor ) ;;Yinede bu boyuta alışkın olamayn birisi ilk başlarda web de dahil bulanma hissedebilir ama kısa sürede adapte oluyorsunuz.(Olmayanına rastlamadım) Ve evet katılıyorum oldukça meşakkatli olucaktı.

albani: Evet ben ağırlık ile fotoğraf editleme ve video editin biraz da 3D için kullanıyorum arkadaşımda sırf fotoğraf.Ve gerçekten yüksek çözünürlük (20mp+) ile uğraşılınca verilen her kuruşu hak ediyor .Yakında 30 inch üstünü ve 5-6 mp denk gelen yoğunluklarda paneller görür isek hiç şaşırmıyacağım.

Burak[Alper] : Evet çoklu usb bağlantısı olarak kullanabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 9 Nisan 2008; 22:11:37 >

• Ben de, kendi PC'im için (Mac değil) 30"lik olan bu HP monitörü düşünüyorum. Ancak, Türkiye'de bunu nereden temin edebileceğim konusunda emin olamadım. Siz nereden aldınız? Ben internet üzerinden sipariş vermek istemediğimden, direk bir mağazadan satın almak istiyorum. Dolayısıyla, 30"lik bu ürünü nerelerden alabileceğim konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler
  • Sayın Creador,
    Lütfen kusuruma bakmayın.Başlığı unutmuş ve yazınızı kaçırmışım.Artık faydası olurmu bilmem ama ben bu gün bir tanede kendime aldım.Aldığım bayi ufak ama her ürünü bulan çok becerikli (HP : High Performance bayinin adı) İstanbul/Gayrettepe/Otim yolunun hemen yanında TV 8 binasına yakın.Tel :
    0212-347-35-43.
    Not: Bu gün itibari ile HP nin elindeki son 30 inch monitörü kendime almışım.Başkasının kontenjanında olan cihazı aldılar rica ile.Sanırım yeni parti 3-4 hafta içinde gelicekmiş.

quote:

Orjinalden alıntı: Creador

Ben de, kendi PC'im için (Mac değil) 30"lik olan bu HP monitörü düşünüyorum. Ancak, Türkiye'de bunu nereden temin edebileceğim konusunda emin olamadım. Siz nereden aldınız? Ben internet üzerinden sipariş vermek istemediğimden, direk bir mağazadan satın almak istiyorum. Dolayısıyla, 30"lik bu ürünü nerelerden alabileceğim konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

• İlk yazıyada ekledim :

Kendime aldığım monitörde en sol alt köşede bir tane ölü piksel varmış dün farkettim.Photoshop vb normal çalışma alanımın dışında kalıyor ve çok minik (bu boyutta gerçekten görülmesi nerede ise imkansız 40 cm den çok koyu zeminde ancak fark ediliyor)Aklıma takıldı HP destek hattını aradım açan kişi beni bir yetkiliye aktardı , durumu anlattım HP nin ölü piksel garantisi vb konusunda bir yazı bulamadığımı onun için aradığı söyledim yetkilide aldığım bayiyi aramamı ve onlar ile konuşmamı gerekenin onlar tarafından yapılacağını söyledi.
    Bayi ile konuştum servise bile götürmenize ya'da gelip sizden almalarına gerek yok orijinal kutusuna koyun ya biz aldırtalım yada siz getirin yarın yeni monitörünüzü alın dediler.Doğrusu müşteri memnuniyeti dedikleri bu olsa gerek.Pes dedirttiler bana.
    Ülkemizde kurumsal kimliklerinin iyi olduğunu daha önceki deneyimlerimden biliyordum ama bu son olay beni gerçekten memnun etti (Aslında değiştirmeyi bile düşünmüyordum en görünmeyen yerlerden birinde tek bir piksel)
    HP ye benden koca bir teşekkür.

• o ölü pixel olan monitörü biz alabilir miyiz acaba ? :)
  • tft ve 2000 dolar..paraya yazık derim...kastırıp apple almakta fayda var derim, (her ne kadr apple ın fiyatı 3800 ytl civarı olsa da)
  • neden apple farklı panel mi kullanıyor ? :) bu çözünürlük bu fiyata, budur :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: cupra

neden apple farklı panel mi kullanıyor ? :) bu çözünürlük bu fiyata, budur :)

:) :) ::::) evet farklı panel kulanıyor; misal s-ips
  • cupra :Sanırım ABD ye geri gönderiyorlar bu malzemeleri

trimaxsahinabi : Apple eski seri (şeffaf) 20 yeni seri 23 (Gerçi satmak üzereyim 23 ü) ve 30 inch Apple'da kullanıyorum inanın HP nin bu monitörü gerçekten fiyatını son kuruşuna kadar hak ediyor Önümüzdeki ay 2 isini alıp çift monitör düzeneğime geri dönmek istiyorum.
  • e ne olmuş s-ips ise, aradaki farkı biliyor musunuz ? :)
    2500 ytl - 4000 ytl farkı var mı arada ?

quote:

Orjinalden alıntı: trimaxsahinabi

quote:

• HP nin S-IPS olmadığını nereden çıkardınız ?

Video Inputs (3) DVI-D Dual-Link (Supports Single-Link DVI for 1280x800 with HDCP)

Panel Type LCD Active Matrix TFT S-IPS

Pixel Pitch 0.250mm

Colors 16.7 million

Brightness 300 cd/m2 (typical)

Contrast Ratio Up to 1000:1

Response Time 12ms TrTf 8ms (GTG)

Viewable Size 30" diagonal

Resolution 2560x1600

Viewing Angle 178 vertical/horizontal

Power Consumption 118W typical <176W max

Power Savings <2W

Power Supply Built-in

Screen Treatment Anti-glare and Anti-static

Height-Adjustable Yes - 4 inches

Tilt Yes - 30 degrees back/-5 degrees forward

Rotation No

Auto-Rotation N/A

Swivel Yes - 45 degrees left/right

VESA Wall Mounting 100mm x 100mm

Dimensions w/ Base (WxHxD) 27.2"x19.3"x9.5" (lowered)
    27.2"x23.2"x9.5" (raised)
    Weight w/ Stand 30.6 lbs
    Dimensions w/o Base (WxHxD) 27.2"x17.9"x3.3"
    Weight w/o Stand 21.8 lbs
    Additional Features (4) USB 2.0 (USB connection to PC required)
    Audio Optional Speaker Bar
    Limited Warranty 3 year parts/labor warranty standard
    1 or 2 year extended warranty available
    Advanced Replacement policy (North America)
    Pixel Defect Policy 0 bright dot standard
    60 day 100% satisfaction guarantee

Her iki markayıda kullanıyorum inanmasam HP ye yazmazdım.Gerçekten kurumsal kimlikleri nide vaz geçtim bu monitörün (+ aradaki fiyat farkı&servis) performansını çok beğendim.Bu tipte bir monitör arayanlar gönül rahatlığı ile alabilirler.İlk defa yurt dışında incelemiştim ayak üstü aynı kaynaktan Apple cd 30ve Samsung 30 (ülkemizde satılmıyor malesef) + bu HP üzerinde ufak bir test yapıp HP nin Samsungdan iyi Apple danda hiç bir konudfa geri kalmadığını görünce aklımda yer etmişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 18 Haziran 2008; 3:52:08 >

• quote:

e ne olmuş s-ips ise, aradaki farkı biliyor musunuz ? :)
    2500 ytl - 4000 ytl farkı var mı arada ?

quote:

Orjinalden alıntı: trimaxsahinabi

quote:

biliyorum aradaki farkı , üstte de yazdım ya.....biri 2000 dolar ,diğeri 3800 ytl...hesapla şimdi bakiim aradaki farkı :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.