Şimdi Ara

şebekenin 900mhz yada 1800 mhz olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
7.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 900 yada 1800 mhz olması ne fark ediyor ki?ses kalitesi olduğunu düşünüyorum ama bilgisi olan bu konu hakkında

• yokmu aradaki farkı bilen kimse
  • gsm 1800 de ses kalitesi daha iyidir fakat 900e göre kapsama alanı daha dardır.
  • bir binanın aktında aniden çekimin düşmesi yada çekmemesi sanırım aveanın 1800 olmasından kaynaklanıyor.ayrıca radyasyon farkı var..
  • aveada ses kalite buna diyecek bişey yok 1 gıdım 1 le çektiği zamn konusturuyo vodafone ewde full cekiyo ama hareket halinde sürekli ses kesiliyor
  • bide şu gerçekki avea turkcell ve vodafone baz istasyonları bursada aynı evin çatısı üstünde gelelim ki aynı yerde turkcell ve vodafone full cekerken avea 2 tur falan çekiyor hatların 3 de aynı yerden çekiyor farklı bir baz istasyonuna bağlanmıyor 1800 mhz daha iyi çeker sanıyordum ama yanılmışım
  • 1800 band malesef kapalı alanlarda pek bir fonksiyon goremiyor açık alanlarda iş yapıyor fakat bu yeterli değil.turkcellin 5 isatsyon kurdugu yerde adamların en az 10 istasyon kurması gerekli buna ragmen turkcellim 12bin kusur aveanın ise 7800 kusur bazı var kalite farkıda burdan cıkıyor olsa gerek. ben anlamıyorum bu admları kur baz istasyonunu yakala kaliteyi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: cibuti40

1800 band malesef kapalı alanlarda pek bir fonksiyon goremiyor açık alanlarda iş yapıyor fakat bu yeterli değil.turkcellin 5 isatsyon kurdugu yerde adamların en az 10 istasyon kurması gerekli buna ragmen turkcellim 12bin kusur aveanın ise 7800 kusur bazı var kalite farkıda burdan cıkıyor olsa gerek. ben anlamıyorum bu admları kur baz istasyonunu yakala kaliteyi..

doğru söze ne denir
    yatırım az avea ve vodafone da, yada bişeylere yatırım yapıyorlar ama biz farketmiyoruz...
  • açıkalanda farketmiyor açıkalandada avea 2 tur falan cektiği yerde vodafone ve turkcell full cekiyor şebekenin aynı yerden geldiğine eminim yani
  • http://atilnamli.tripod.com/dosyalar/GSM_900_ve_1800.doc

http://arzu43.blogspot.com/2007/12/cep-telefonlarinin-ara-elektronik-ve.html

http://www.bilgiportal.com/v1/idx/55/1851/Cep-Telefonlar/makale/GSM.html

quote:

GSM 900 ile GSM 1800'ün arasındaki fark nedir?

1990'da 1800 Mhz frekans bandında çalışan DCS 1800 (Digital
    Cellular System 1800) sisteminin standartlarının
    tamamlanmasıyla belirgin bir kapasite artışı sağlanmıştır. İlk
    DCS 1800 sistemi 1993 yılında çalışmaya başladı. GSM 900 ve
    DCS 1800 sistemleri birbirine benzeyen teknolojiler kullandığı
    için 1997'den bu yana DCS 1800 sistemi GSM 1800 olarak
    adlandırılmaktadır.

GSM 1800 çok büyük oranda GSM 900 standartlarını
    kullanmaktadır. GSM 900 ile GSM 1800 arasındakı temel
    farklılık frekans bandının yerleşimindedir. Frekansın
    yüksekliğine bağlı olarak radyo alış veriş
    spesifikasyonlarında (frekans bandı ve kanallar, alıcı/verici
    karakteristiği, alıcı/verici performansı) GSM 1800 için
    gerekli birtakım değişiklik ve eklemeler yapılmıştır. Bu
    farklılıklardan dolayı hücre çapı, kapsama alanı koşulları ve
    şebeke planlaması iki sistemde farklı özellikler
    göstermektedir. Örneğin GSM 1800 şebekesinde GSM 900
    şebekesine oranla (kırsal alanda) yaklaşık dört kat daha fazla
    baz istasyonuyla aynı kapsama alanına hizmet sağlamak mümkün
    olabilmektedir.

Bunun dışında GSM 900 ile GSM 1800 sistemlerinde şebeke
    mimarisi, çoklu erişim yöntemi, çerçeve yapısı, modülasyon
    tekniği, hız, konuşma kodlaması, kanal kodlaması, sinyalleşme
    vb. konularda hiçbir fark bulunmamaktadır.

• saolasın bu bilgiler için
  • peki turkcelli kullanabilmek için hangisini desteklemesi lazım telefonun???? 1800 1900 falan...
  • turkcell gsm 900, yani iletişim frekansı 900mhz, nokia 5110 ile bile konuşabilirsin.
    artık sadece gsm 900 destekli tel kalmadı zaten, çok eski bir takoz bulman lazım ki aveada kullanamayasın.

şuan üretilen tellerin çoğu gsm 1800, haliyle 900ü de destekliyor,
    üç bant birden destekleyen teller bizim piyasada çok değil, ama yok da değil. üç bant gsm900, gsm1800, gsm1900
    amerika gsm1900 standardını kullanıyor.

ama ses kalitesi sadece dual bandına bakarak değerlendirilemediğinden, tüketiciye yansıyan çok da bi farkının olduğunu sanmıyorum...
    önemli olan teknolojiden çok güçlü altyapı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kakalov

peki turkcelli kullanabilmek için hangisini desteklemesi lazım telefonun???? 1800 1900 falan...

900mhz türkcell ve vodafone için avea ise 1800mhz kullanıyor
  • avea polatlıyı geçtikten sonra ankaraya kadar (otoyola) 900mhz bant kullanıyor kullandıkları bazdaki parçalarda kalın
  • Hangisi daha ucuzsa o daha iidir be hocam
  • quote:

Orjinalden alıntı: cibuti40

1800 band malesef kapalı alanlarda pek bir fonksiyon goremiyor açık alanlarda iş yapıyor fakat bu yeterli değil.turkcellin 5 isatsyon kurdugu yerde adamların en az 10 istasyon kurması gerekli buna ragmen turkcellim 12bin kusur aveanın ise 7800 kusur bazı var kalite farkıda burdan cıkıyor olsa gerek. ben anlamıyorum bu admları kur baz istasyonunu yakala kaliteyi..

herkesin anlayacağı dilden yazmışsın evet aynen böyle durum
  • bildiğim kadarıyla 1800mhz de tek bir baz ile daha uzağı kapsama durumu var misal..göztepe bazı erenköy ethem efendiye kadar kapsıyor fakat turkcell de her mahallede ayrı bazlar var hücre bilgisi ile karşılaştırma yapabilirsiniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ghett0C0wb0y

bildiğim kadarıyla 1800mhz de tek bir baz ile daha uzağı kapsama durumu var misal..göztepe bazı erenköy ethem efendiye kadar kapsıyor fakat turkcell de her mahallede ayrı bazlar var hücre bilgisi ile karşılaştırma yapabilirsiniz

bnde öyle bişi duydum ama aslını bilemiyorum bulunduğum yer yüksekte 16dan fazla bazdan ewe yayın geliyor aveada
  • aslına bakarsanız 1800 900 den daha mı yuksek bır teknolojıye sahip?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.