R harfini söyleyememek
45 Cevap26168 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4029 Mesaj
4 Nisan 2008; 16:47:44 

Slm arkadaslar ben liseye gidiyorum ve r harfini söyleyemiyorum.Yazık bir doktora gidecegiz ama yaza kadar bende evde kendimi gelistirmek istiyorum.Daha bu yasta bu kadar r harfinden zorluk cekiyorum ilerde psikolojim cok kötü olabilir r harfiden dolayı(ismimi bile söylemiyorum r den dolayı).Sizden istedigim evde ne yapmalıyım?Gidenleriniz falan varsa doktora yardımlarınızı bekliyorum.Bol bol kitap okuyorum(r harfi ile alakası yok sevdigim icin)Onun icin kitap okuma dısında önerilerinizi bekliyorum.

516 Mesaj
4 Nisan 2008; 19:38:22 

Bende s harfini söyleyemiyorum yani söylüyorum ama petlek çıkıyo işte. o kadarda bariz bişey değil bendeki hatta s de pelteklik var dediğimde inanmazlar ama bazılarına yakışıyor tabi petteklik. Lisede bi hocam vardı çakıl taşı al ve dilinin altına al öle konuşmayı dene derdi denemedim ama dilinin altına çok şey koy diyen oldu heralde dil altına bişey koyunca düzeliyo istersen bi dene ama ben denemedim söyleyim

4148 Mesaj
4 Nisan 2008; 20:15:40 

yav bi bitki mi ne varmış.kekemeler içinde onu dil altına koyunca konuşma düzeliyomuş.onu dene ama cok kalıcı bi çözüm olmaz.

1888 Mesaj
4 Nisan 2008; 21:56:03 

quote:

Orjinalden alıntı: Magical Zero

Slm arkadaslar ben liseye gidiyorum ve r harfini söyleyemiyorum.Yazık bir doktora gidecegiz ama yaza kadar bende evde kendimi gelistirmek istiyorum.Daha bu yasta bu kadar r harfinden zorluk cekiyorum ilerde psikolojim cok kötü olabilir r harfiden dolayı(ismimi bile söylemiyorum r den dolayı).Sizden istedigim evde ne yapmalıyım?Gidenleriniz falan varsa doktora yardımlarınızı bekliyorum.Bol bol kitap okuyorum(r harfi ile alakası yok sevdigim icin)Onun icin kitap okuma dısında önerilerinizi bekliyorum.

bende rleri soliemioum ama bu gayet dogal bir durum. dilin dönmemesinden kaynaklanıyor. bence kafanı takmamalısın. zaten liseye gidiyorsun yaşın daha ufak olsa dalga gecelerdi ama bunlar gelip geçici şeyler.. en fazla bir birilerine,fruko, R floor demeye kalktıgın zaman problem yaşarsın :)

ama en buyuk avantıjıda kızların hoşuna gitmesidir.. çogu kızın hoşuna gider.. we unutmadan yaşın ilerledikce sesde kalınlaşacagı için cevrendeki cogu insan anlamayacak bile r leri söyleyip söyleyemedigini..

ama illa tedavi diyorsan,doktora gidebilirsin..bu işin erbabları bulunmakta.. ewde kalemle çalışma falan yaparsın bi cok teknik war..

432 Mesaj
5 Nisan 2008; 0:16:25 

Küçükken ben, küçük kardeşim ve ondan küçük kardeşim de r harflerini söyleyemezdik.

Evde sürekli r demeye çalışarak başardık. Herhangi bir sıkıntımız yok. En küçüğümüzün söylemesi biraz uzun sürdü.

Bir de bir yakınımızın küçük çocuğunda aynı sorun vardı. Dil altında dilin tam olarak dönmesini engelleyen beyaz, sinire benzeyen bir bağ vardı. Onu kestirmişlerdi bir süre sonra düzeldi. Dilin altında bağ pek çok çocukta oluyormuş küçücük bir işlemle düzeltiliyo diye biliyorum. Dilinin altını aynada bir kontrol et derim. Ama ille de doktor tabi.

Büyük randevu... Bilsem nerede, saat kaçta?
Tabutumun tahtası, bilsem hangi ağaçta?

Necip Fazıl Kısakürek

4029 Mesaj
5 Nisan 2008; 11:36:30 

Sagolun.Ben zaten yazın doktora gidecegim ama o zamana kadar ben de bir calısayım dedim evde.R harfi olan kelimeleri söylemeye mi calısayım?Bunun gibi teknikler nelerdir?

432 Mesaj
5 Nisan 2008; 17:32:24 

Biz küçükken içinde r harfi geçen kelimeleri söyleyerek çalışırdık. Ama düzelmeyecek bir şey değildir. Rahat ol.

Necip Fazıl Kısakürek

3072 Mesaj
5 Nisan 2008; 17:44:49 

Ben küçükken söyleyemezdim düzeldi.

Denizim

4029 Mesaj
5 Nisan 2008; 21:10:44 

O zaman ben icinde r harfi olan sözcükleri söylemeye calısayım.Böyle düzelmesini beklemektense.

630 Mesaj
6 Nisan 2008; 8:51:16 

RABİES
RADİKAL
RADİKÜL
RADİKÜLİT
RADİKÜLOPATİ
RADYOAKTİF
RADYODERMATİT
RADYOLOJİ
RADYOTERAPİ
RAHİM
RAŞİTİZM
RAYNAUD
REFRAKSİYON
REFRAKTOMETRE
REJENERASYON
REJİONAL
REGRESYON
REGURJİTASYON
REHABİLİTASYON
RELAKSİN
REMİSYON
RENAL
RENAL ARTER
REPRODUKTİF
RESPİRASYON
RESPİRATUVAR
RETANSİYON
RETİKÜLER
RETİNA
RETİNİT
RETROBULBER
RETROBULBER
RETROGRESSİV.
RETROPERİTONEAL
RETROVERSİ
REVASKÜLARİZASYON
REZEKSİYON
REZİDÜ
REZİDÜEL
REZİSTAN
REZİSTANS
REZORBSİYON

bu kelimeler üzerinde çalişmaya başla arkadaş

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

SAMSUNG D900+SİLVERCREST 2.1+LOGİTECH X540+SANSUİ VCA-1000 AMPLİ+2 ADET SUNNY HOPARLÖR+HERTZ 30CM SUBWOOFER

432 Mesaj
6 Nisan 2008; 12:32:54 

Bol miktarda kelime bulmuşsun ama bunları söylemeye çalışırken r harfini unutur

Bazıları epey zor kelimeler. Bence günlük hayattta kullandığımız kelimeler bulmalı, söylenişi de kolay olmalı diye düşünüyorum.

Ramazan, Raziye, ırbık, arife, karga, arama, tarama gibi

Kelime düzeltildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msky77 -- 6 Nisan 2008; 12:34:10 >

Necip Fazıl Kısakürek

1913 Mesaj
8 Nisan 2008; 23:21:16 

Psikolojik ßişeymi İstediğin zaman söliyebiliyomusn yoksa?

4029 Mesaj
13 Nisan 2008; 22:52:10 

hayır.arada sırada cıkıyor.

209 Mesaj
13 Nisan 2008; 23:30:32 

ya bosver beyazda soyleyemiyor ama cok sempatik

seni bulmam icin beni uzaga attin
alemi benim,beni kendin icin yarattin...

33 Mesaj
20 Nisan 2008; 0:08:40 

http://www.dailymotion.com/video/x94bdi_sbel-can-dlenc_music

1888 Mesaj
20 Nisan 2008; 1:29:22 

'R'leri söyliyememek bir erdemdir..

69 Mesaj
29 Nisan 2008; 17:01:09 

ltfen biri banada yardım etsin
aynı erdemi bende istemiyorum
biri yardim etsin

Cenk sanatımız,su meşhedimiz.
İhyayı vatan hep maksadımız.
Korkumuz yoktur, pirimiz Nuh’tur.
Ölüm ne demek maksat fütuhtur.

135 Mesaj
29 Nisan 2008; 20:24:53 

arkadaşlar aynı durum mu bilmiyorum ama benim bir arkadaşımın kardeşide söyleyemiyordu..dilinin altı biraz yapışıkmış..küçük bir operasyonla onu düzelttiler sonra söyleyebiliyordu

546 Mesaj
30 Nisan 2008; 22:37:25 

ayni sorun ablamda da var o hic dert etmiyor fakat senin ki ne derecededir onu bilemem... o yine biraz söyleyebiliyor cünkü

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Mayıs 2008; 5:36:01 

Bence pisikolojik benim arkadasımada olmuştu ama geçti

136 Mesaj
2 Mayıs 2008; 10:37:37 

bende küçükken söyleyemiyordum. bir kız dalga geçmişti r harfini söyleyememle bende azmettim 3 günde düzelttim durumu. içinde r geçen kelimeleri daha fazla kullandım, evdeyken r harfli şarkıları/tezahüratları felan söyledim(re re re ra ra ra gassray gassray cimbom bom gbi) ondan sonra düzeldi. 3 günden sonra 1 ay felan gene zorlandım r harfini söylerken ama sonra alıştı dilim ve her insan evladı gibi söylemeye başladım.

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil..

Uzaklaştırılmış
2 Mayıs 2008; 18:05:04 

r harfini söyleyemeyenlere dikkat ediyorum daha sempatik oluyorlar.

1 Mesaj
2 Mayıs 2008; 18:07:43 

quote:

Orjinalden alıntı: taskebabı

r harfini söyleyemeyenlere dikkat ediyorum daha sempatik oluyorlar.

bencede öyle oluyorlar

2673 Mesaj
3 Mayıs 2008; 1:56:41 

Kızlar bitiyor R'leri söyleyemeyenlere !

Ben bilerek söylemiyorum bazen :P

I'm a Mac.

1975 Mesaj
3 Mayıs 2008; 16:04:38 

kardeşimde 6-7 yaşına kadar söyleyemiyordu.
alıştıra alıştıra öğrettik.

r ye y diyordu.

Baran diye bi çocuk vardı bayan diyodu kopuyoduk.

Claud Butler CBR City Sport 700M,İpad Mini,Sennheiser HD 219,AOC F22+İntel Q6600(2.75 o.c),Kingston 120GB V300 SSD,Msi Ati HD5670 DDR5 ,Xigmatek Hdt-Sd964,High Power Element 500 Watt,G-skill 4 Gb 1333 Mhz,Asus P5g41t-M Lx,Logitech"Cordless MX3200,Creative Ep-630,Casio Edifice Ef-514,Olympus D-700,Toshiba Usb 3.0

4029 Mesaj
3 Mayıs 2008; 20:39:26 

Bende arılara ayı diyom

pek de sempatik sayılmam ama

230 Mesaj
10 Mayıs 2008; 11:30:16 

bende r özürlüyüm ama halimden çok memnunum ortamda hemen ilgi çekiyosun kızların çok hoşuna gidiyo gerçekten
sadece arı soktuğu zaman biraz sorun oluyo o kadar

1325 Mesaj
17 Mayıs 2008; 13:57:31 

bir arkadasım sarılı ve siyahlı giyen kızın birine birine ayı gibi olmussun demisti bide sınıfa arı girince ayııııııı diye bagırmıstı:D direk y seklinde okuyor

v seklinde okuyanlarda var
kafaya takmamak gerekbir

Gerhauen

360 Mesaj
18 Mayıs 2008; 19:44:07 

quote:

Orjinalden alıntı: fatmucu

bende r özürlüyüm ama halimden çok memnunum ortamda hemen ilgi çekiyosun kızların çok hoşuna gidiyo gerçekten
sadece arı soktuğu zaman biraz sorun oluyo o kadar

kardeşim söyleyemiyor doktor taramalı tüfek sesi çıkarmasını önermişti
tarrrrrrrrrrrrrrrrrrr diye

1907 Mesaj
19 Mayıs 2008; 23:39:26 

abi ben ayran diyemiyorm ya anlayamıyor kantin kafe vb yerdekiler bazen uyuz oluyorm

ama genel olarak r özürlülüğü güzel

11 Mesaj
23 Mayıs 2008; 2:53:58 

...........................................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acabuco -- 30 Ekim 2010; 22:16:20 >

3650 Mesaj
23 Mayıs 2008; 10:20:58 

küçükken bende R harflerini söyleyemezdim ama o zaman r'leri söyleyemediğim için çok şirin oluyormuşum
hatta büyük ablalar ben konuşurken hep gülümserlerdi bazende dayanamayıp sarılıp öperlerdi..
artık büyüdüm R harflerinide söyleyebiliyorum ama ne öpen var ne sarılan

11 Mesaj
23 Mayıs 2008; 23:57:14 

upupupupupuppu

Uzaklaştırılmış
24 Mayıs 2008; 14:40:20 

Sanırım DiL ALtınımı ALdırıyoLar ÖyLebirşeyLer Var.

4029 Mesaj
24 Mayıs 2008; 18:09:34 

quote:

Orjinalden alıntı: acabuco

kardeş sorununu çözdünmü bende r ve l harflerini söylüyemiyorumda senden bilgi almak istiyorum

Ben Aydın'da otuyorum.Harf icin psikologa gittim.Orda sorunumu söyledim.Biz bakmıyoruz dediler.dedi.Kulak-burun-bogaz da olabiliyormus.Ayrıca bu kekemelik falan icinde foniatri gibi bisi ilgileniyormus.Biz kulak borun bogaza sorduk foniatri diye bisi bizde yok dediler.Ama ege üniversiteden varmıs.Yanı ben sorunuma cözüm bulamadım.Eger sen İzmir'deysen falan bir sor derim.Bakan yer foniatri imis.

230 Mesaj
25 Mayıs 2008; 21:38:38 

ben söyleyemiyorum isteyende yok zaten

310 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
muratözcan
29 Eylül 2010; 14:58:13 

ya konuyu hortlatmak için demiyorumda aynı sorun bende de var yaş 25 sesde biraz ince olunca pekte sempatik durmuyor nasıl düzelir birde sesimı nasil kalınlaştırabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

141 Mesaj
21 Şubat 2011; 23:36:48 

quote:

Orijinalden alıntı: muratözcan

ya konuyu hortlatmak için demiyorumda aynı sorun bende de var yaş 25 sesde biraz ince olunca pekte sempatik durmuyor nasıl düzelir birde sesimı nasil kalınlaştırabilirim.

midene boru sok. :)

254 Mesaj
8 Haziran 2011; 15:52:25 

konuyu hortlamak için söylemiyorum ama ben de söyleyemiyodum R'leri daha sonra baktım bi kelimede ço kgüze lsöylüyorum daha sonra evde tek olduğum zamanlar o kelimeyi üstüne basa basa söyledi mşimdi biraz da olsa düzeldi merak edenler için o kelime:

YARR....... K

Ramiz , Ramazan ve Rıfkı beRabeR Rakı içmeye gittileR diye bi cmle uydurdum o da hepten düzeltti şimdi eskisine göre çok çok iyi durumdayım

Uzaklaştırılmış
16 Eylül 2011; 14:36:29 

Aynı durum bende de var. Lise 3'e geçtim ve artık rahatsız ediyor cidden nasıl yapacagım bılmıyorum

1300 Mesaj
9 Mart 2012; 21:13:03 

Ben de söyleyemiyorum. Bazen öğretmenlere bir şey anlatırken takılıyorum ve utanıyorum.

TURKISH GOLDEN EAGLES

2083 Mesaj
23 Ekim 2012; 2:12:58 

Bunu bende söyliyemiyorum resmen V diyorum ama bazende söylediğimi fark ediyorum çok tuhaf bişey

Windows 8 PRO x64 // Corsair 200R // Gigabyte 970A-DS3 // AMD FX6100 3.30GHz // Xigmatek Loki SD963 // His HD4890 // ASUS VS228D 21.5inch 1920x1080 // 4+2 1333MHz Kingston // 500gb WD Caviar Green HDD Sata 6GB/s //Corsair Force F60 SSD// 500Watt Cooler Master // Creative T2900 Speakers // Jazz 9940 Subwoofer // Everbright VPA-747 // Creative X-Fi ExtremeMusic // Creative Tactic 3D Alpha // X7 G800V Klavye // X7 F3 Mouse // BlackBerry Bold 9780

37 Mesaj
30 Aralık 2013; 21:34:53 

Merhaba arkadaşlar bende eskiden söyleyemiyordum. Bir gün bir kız beni r harfini söyleyemiyorsun diye rencide etmişti. O gündür bu gündür r harfi ile ilgili tekerlemeler, ne bileyim onun için dersleri vardı. Onlara çalışarak artık herkes gibi normal söylüyorum.

1493 Mesaj
31 Aralık 2013; 15:26:44 

quote:

Orijinalden alıntı: enbuas9

Merhaba arkadaşlar bende eskiden söyleyemiyordum. Bir gün bir kız beni r harfini söyleyemiyorsun diye rencide etmişti. O gündür bu gündür r harfi ile ilgili tekerlemeler, ne bileyim onun için dersleri vardı. Onlara çalışarak artık herkes gibi normal söylüyorum.

Yaşınız kaç ve ne tür tekerlemeler,derslere çalıştınız? Ne kadar süre çalıştınız hangi yolu izlediniz? Bu konu hakkında bilgi vermeniz bize yardımcı olacaktır.

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin

37 Mesaj
31 Aralık 2013; 21:09:14 

Dostum yaşım 15 ergenlik dönemimden önce bu sorun vardı bende yaklaşık olarak 3 ay içinde bol bol "R" harfi geçen tekerlemeler söylüyordum öyle belirli bi tekerleme değil. R ile ilgili dinlemeler yapıyordum. Tabi hemen R diye söyleyemedim yavaş yavaş söylediğimi hissetmeye başladım ve ergenlik dönemimden sonrada şuan tam söylüyorum. Öyle 1-2 çalışıp olmuyor diye asla yılmayın. Kendinize güvenin ben başarabilirim söyleceğim derseniz gerçekten zamanla dil r harfini söylemek için dönüyor.

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
5 gün 23 sa. 32 dk. kadarı kaldı.
12 Şubat 2014; 23:35:06 

aynı sorun bende de var aslında bazen söylüyorum ama mesela fen dersinde r çarkı gibi sorular çıkıyo parmak kaldırmamaya çalışyıorum ama hoca zorla beni kaldırıyo.hangi doktora gidiceğim bir bilgisi olan var mı
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297