Şimdi Ara

## AMD'nin 45nm Öncesi En Hızlı İşlemcisi Phenom 9950 Olacak ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin 45nm Öncesi En Hızlı İşlemcisi Phenom 9950 Olacak ##

AMD B3 revizyonlu yeni Phenom işlemcilerini duyurdu. Toplamda 8 yeni işlemcisini anons eden firmanın an itibariyle en iddialı modeli 2.5GHz'de çalışan Phenom 9850 Black Edition. Fakat gelen bilgilere göre AMD, 45nm üretim teknolojisine geçmeden önde yüksek performans segmenti için bir yeni modeli daha kullanıma sunacak. Firmanın 2.6GHz'de çalışması beklenen yeni işlemcisi doğal dört çekirdekli Phenom 9950 modeli olacak. AMD'nin 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan yeni nesil işlemci ailesinin en hızlı modeli olacak Phenom 9950 firmanın 45nm üretim sürecine geçiş öncesindeki son modeli olması açısından da önemli. Yılın ikinci yarısı itibariyle 45nm üretim teknolojisine geçiş yapmaya planlayan AMD, mimaride de bazı iyileştirmelerin yapıldığı Deneb kod adlı 45nm Phenom işlemcileriyle muhtemelen son çeyrekte yeniden sahneye çıkmayı planlıyor.

• Sabırsızıkla beklemedeyiz. Phenom için platform tamam. Yeterki sağlam bi işlemci çıksın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ste_ganos

Sabırsızıkla beklemedeyiz. Phenom için platform tamam. Yeterki sağlam bi işlemci çıksın.

+1
  • quote:

Orjinalden alıntı: ste_ganos

Sabırsızıkla beklemedeyiz. Phenom için platform tamam. Yeterki sağlam bi işlemci çıksın.

Kesinlikle katılıyorum. Güzel bir gelişme, insanı sabırsızlandırıyor..
  • AMD müşterileri 1 buçuk yıldır çıktı çıkıyor Phenom işlemcileri bekleyebildiklerine göre dünyanın en sabırlı ermiş alim insanlarıdırlar herhalde.......
  • bu phenom serisini cok ballandırdılar bakalim inşallah insanların beklentisini kırmazlar..
  • hadi hayırlı olsn.
  • en hızlı bu mu?
  • AMD bu işlemciyi daha erken çıkarsa daha iyi olurdu.
  • bu çıkana kadar q6600 ucuzlamış olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Witch-king-05

bu çıkana kadar q6600 ucuzlamış olur

• amd 4 çekirdekli şöyle düşük hızda çalışan ucuz ama voltajı dayayıncada kendine gelen bir cpu üretseydi 200ytl ye de satsaydı ne güzel olurdu.
  • Haber için teşekkürler.AMDden pratikte ciddi atılımlar göremesekte haberlerini okumak da güzel. Arkadaşlar size bir tahminimi açıklayım.Bana kalırsa phenomlar teorik olarak şöyle bir performansa sahip.Bi kerem athlonla kıyasla performans bakımından görülebilen tek artısı L3 önbellek;bu ise tek döngüde daha fazla işlem yapma kabiliyeti sağlamakla birlikte extradan haberleşme demek olduğundan saat hızları düşük kalmakta ve ocye yatkın olmamaktadır.Zaten athlonlar 3ghz ve üzerini rahatlıkla görebilmekte iken şu anki phenomlar bunu başaramamakta.45nm yeni phenomlarda bazı optimizeler yapılacağı ve bazı modellerinin l3 önbellek taşımayıp daha ekonomik olacağı belirtilmekte.Ancak bu L3 önbelleğin olmayışının performans bakımından ciddi bir düşüşe neden olmayacağı daha önceki haberlerde dikkat ettiyseniz belirtilmişti.Ayrıca L3 önbelleksiz phenomların daha yüksek oc kapasitesi olduğu da söyleniyor.Yani bu da nacizane tezimi doğruluyor.Benim asıl merak ettiğim ise yeni çıkacak 45nm phenomların soket am2+ ve ddr2 ile kullanım imkanının olup olmadığı;Zira soket am2+ ve ddr2 çözümleri özellik/maliyet bakımından fevkalede iyi durumdalar.Bu konuda bilgisi olan varsa özellikle fx57 hocam bizi aydınlatırsa sevinirim.Şu an için phenom hayalim suya düştü çünkü görüldüğü üzere çok büyük bir getirisi yok.Bence şu an soket/işlemci değiştirme zamanı değil ancak 45nm phenomlar beklenilmeli veyahut geçici olarak athlon x2lerin fiyatının dibe vurmasını. Saygılar..

• bu saaten sonra millet ne yapsın bunu amd artık 45 nm ye geçsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: şoray uzun yolda

amd 4 çekirdekli şöyle düşük hızda çalışan ucuz ama voltajı dayayıncada kendine gelen bir cpu üretseydi 200ytl ye de satsaydı ne güzel olurdu.

Voltaj falan dayamadan 2600mhz'yi görüyor denedim. Bnmki B2 olmasına rağmen öyle büyütüldüğü kadar çok fazla sorun yaşamadım. Phenom gerçekten güzel bir işlemci performansından memnunum açıkçası..

B3 revizyonunu kesinlikle tavsiye ederim...
  • Fiyatı ne kadar olur acaba?
  • Yazık daha 1 yıl bile kullanmadan 65 nm için yaptıkları yatırım çöpe gidecek ve 45nm ye geçecekler. Buda bize performans anlamında iyileştirilememiş işlemciler olarak yansıyor.
  • Bence gerçekten AMD'ye Phenom 9xxx serisinde yazık oldu. Umarım 45 nm ile diledikleri yere ulaşabilirler.

Ama 65 nm için 2.6 ghz hiç de iyi bir hız değil. Ben en azından 2.8-3.0 ghz bekliyordum. Neyse anladığım kadarıyla o hıza çıkmak da kullanıcılara bırakılmış (Stabil olabilirse )
  • quote:

Orjinalden alıntı: buraoca2

Bence gerçekten AMD'ye Phenom 9xxx serisinde yazık oldu. Umarım 45 nm ile diledikleri yere ulaşabilirler.

Ama 65 nm için 2.6 ghz hiç de iyi bir hız değil. Ben en azından 2.8-3.0 ghz bekliyordum. Neyse anladığım kadarıyla o hıza çıkmak da kullanıcılara bırakılmış (Stabil olabilirse )

Aslında OC'den anlasam denerim ama bilgim yok neleri düşürüp neleri artırmam gerekir bunlar birbiriyle iç içe geçmiş olduğundan baya bir karışık. AMD'nin şuan fab çıkış BUS (core) hızı 200 mhz İntel 400 mhz. Elimdeki anakartta bunu çok fazla artırma imkanım var fakat hava soğutmayla ne kadar olur bilemiyorum.

Bana kalırsa 2.8 ve 3'ü rahatça görebilecek kapasitede işlemciler. Ancak B2'deki sorundan dolayı çok üzerlerine düşülmedi. Ben bunu anlıyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: 575m

Haber için teşekkürler.AMDden pratikte ciddi atılımlar göremesekte haberlerini okumak da güzel. Arkadaşlar size bir tahminimi açıklayım.Bana kalırsa phenomlar teorik olarak şöyle bir performansa sahip.Bi kerem athlonla kıyasla performans bakımından görülebilen tek artısı L3 önbellek;bu ise tek döngüde daha fazla işlem yapma kabiliyeti sağlamakla birlikte extradan haberleşme demek olduğundan saat hızları düşük kalmakta ve ocye yatkın olmamaktadır.Zaten athlonlar 3ghz ve üzerini rahatlıkla görebilmekte iken şu anki phenomlar bunu başaramamakta.45nm yeni phenomlarda bazı optimizeler yapılacağı ve bazı modellerinin l3 önbellek taşımayıp daha ekonomik olacağı belirtilmekte.Ancak bu L3 önbelleğin olmayışının performans bakımından ciddi bir düşüşe neden olmayacağı daha önceki haberlerde dikkat ettiyseniz belirtilmişti.Ayrıca L3 önbelleksiz phenomların daha yüksek oc kapasitesi olduğu da söyleniyor.Yani bu da nacizane tezimi doğruluyor.Benim asıl merak ettiğim ise yeni çıkacak 45nm phenomların soket am2+ ve ddr2 ile kullanım imkanının olup olmadığı;Zira soket am2+ ve ddr2 çözümleri özellik/maliyet bakımından fevkalede iyi durumdalar.Bu konuda bilgisi olan varsa özellikle fx57 hocam bizi aydınlatırsa sevinirim.Şu an için phenom hayalim suya düştü çünkü görüldüğü üzere çok büyük bir getirisi yok.Bence şu an soket/işlemci değiştirme zamanı değil ancak 45nm phenomlar beklenilmeli veyahut geçici olarak athlon x2lerin fiyatının dibe vurmasını. Saygılar..

b2 revizyonlu 9600 hava soğutma ile 1 ghz lik bir artış yapabiliyorsa b3 ler bir nebze daha yüksek olur

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.