Şimdi Ara

## AMD'nin Phenom 9600 Black Edition İşlemcisi Gaza Bastı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin Phenom 9600 Black Edition İşlemcisi Gaza Bastı ##

AMD'nin Phenom işlemcileri şu ana kadar hız aşırtma ustalarının tercihi olabilmiş değil. Zira yapılan ilk testler sonucunda mevcut Phenom işlemcilerin hız aşırtma uygulamaları ile pek sıcak ilişkiler kuramadığı ortaya çıkmıştı. Üstelik rakip Intel'in 45nm üretim teknolojisini baz alan hız aşırtmaya yatkın yeni işlemcilerini kullanıma sunması da piyasada var olan Phenom işlemcilerini işini daha da kolaylaştırımıyordu malesef. Fakat AMD'nin Black Edition serisi dahilinde hazırladığı Phenom 9600 BE modeli ile birlikte bu kanı bir nebzede olsa değişmeye başlamıştı. Zira bilindiği üzere Black Edition serisi dahilinde yer alan işlemciler çarpan kilidinin açık olması dolayısı ile işlemci çarpan değeri ile hem aşağı hemde yukarı doğru özgürce oynayabiliyorlardı. Yapılan son çalışmalar sonucunda 2.3GHz'de çalışan B2 revizyonlu Phenom 9600 Black Edition işlemcisinin saat hızı 1GHz+'lık artış ile 3.25GHz'e çıkartıldı. DFI'ın 790FX yonga setli Lanparty UT 790FX-M2R modeli üzerinden hava soğutma ile yapıldığı bildirilen çalışmalar sonucunda 3.25GHz'lik saat hızına ulaşabildiği belirtiliyor. Tabi rakip olarak değerlendirilen Core 2 Quad 6600 işlemcisinin 3.6GHz'e ulaşabildiği de dikkate alındığında Phenom'lar için gidilecek çok yol olduğu söylenmekle birlikte AMD'nin hız aşırtma konusundaki asıl iddiasını 45nm üretim teknolojisine sahip olan Phenom işlemciler ile birlikte ortaya koyacağı da gelen haberler arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 26 Mart 2008; 17:49:42 >

• 45 nm phenomlar ne zaman gelecek ki.??? Birde bu B2 revizyon yani l3 de sorun olan işlemci serisi değil mi?
  • INTEL ALDI BAŞINI GIDIYO
    AMD ZOR YETIŞIR KEŞKE YETİŞSEDE
    BİZDE SÖÜRÜLMESEK
  • 3.25GHz de AMD'nin Phenom 9600 Black Edition işlemcisi için hiç de kötü bir değer değil. Fakat hala Intel'in üst seviye işlemcileri kadar iyi bir noktada değiller..
  • Ne olacaksa çabuk olsun, haber haber haber, icraat yok.10 sene sonra gelir piyasaya.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

45 nm phenomlar ne zaman gelecek ki.??? Birde bu B2 revizyon yani l3 de sorun olan işlemci serisi değil mi?

AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip Phenom işlemcileri için mevcut yol haritası yılın son çeyreğini işaret ediyor. Kullanılan işlemci ise haberde de belirtildiği üzere B2 revizyonlu Phenom 9600 Black Edition
  • b3 revizyonlu işlemcilerler belki 3.5 3.7 ghz arası yapabilir gibi amd toparlanmaya devam ediyor hem grafik tarafında hemde işlemci tarfında
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

b3 revizyonlu işlemcilerler belki 3.5 3.7 ghz arası yapabilir gibi amd toparlanmaya devam ediyor hem grafik tarafında hemde işlemci tarfında

yeni revizyonlar için çok büyük bir beklenti içine girmemek lazım. mevcut işlemci mimarisi değişmediği sürece sadece revizyonla o kadar büyük bir fark oluşması çok zor. nitekim bunu Intelde de gördük. 3.4 ghzlere çıkan Q6600 ler 3.6-3.7 ye çıkabildiler. ayrıca AMD işlemcilerindek dahili bellek kontrolcüyü de hesaba katarsak 3.7 ghz hayalcilik olur gibme geliyor...
  • Şöyle de bir söylem var. AMD'nin Phenom modelleri geç kaldı ve performansı düşük. O zaman AMD ne yapacak? Bildik işlemci fiyatını kırma taktiğini uygulayacak.

Peki fiyat kırmanın sonucu ne olacak? Kendi masraf ve zararını anca karşılayacağından Ar&Ge yatırımı yapamayacağı söyleniyor. Buna göre Phenom satar ve AMD para kazanır ve hafif düzlüğe çıkarsa bile daha yeni teknolojiler geliştirmek için Ar&Ge ye para ayıramayacak ve Intel ile olan arayı kapatamayacak deniliyor.

AMD batmaz veya satılmazsa bile kaç sene Intel'i yakalayamaz gibi...
  • Olaya sadece işlemci bazında bakmak yanlış olur. AMD hem işlemci, hem yongaseti, hem de ekran kartı üçlüsü olarak f/p ürünleri ortaya koyduğu sürece zarar etmeyecektir.
  • B3 çıktığında AMD için işler birnebze düzelecek bence satışlar artacak biraz performans birazda fiyat anlamında rekabetçi olursa iş yapar oakdarda kötümser değil hiçbirşey...

Bir tanıdığım bulunduğum ildeki GOLD un sahibi... Bu gün merak ettim ve sattıkları sistemleri inceledim bakalım dedim insanlar hangi CPU ları VGA ları Anakartları Hdd leri tercih ediyor...

En çok tercih edilen...:

CPU: AMD 5600+ ve 6000+ intele göre baya bi fark var

VGA: Palit 8600GT süper ve MSI RX3870

Anakart: Gigabyte

Ram: Kingstone 1GB dd2 800mhz

HDD: 250GB Samsung

Monitor: samsung 19" LCD

Kasa: Bien - Feel - Asus

en cok satılan intel CPU Q6700

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NorthShield -- 26 Mart 2008; 19:14:18 >
  • İşi bilenler sistem toplamak için doğru zamanı bekliyor, sürümden kazanmak varmak, bir de darda yada hemen almak zorunda olanları yolmak var....

Çoğu bilgisayardan anlayan insan parçalarını zamanla alıp köşeye koymak yada her parçayı uygun olduğu yerden alma yolunu seçiyor, içeri girip "bilgisayar alcaz da" diyen müşterinin ne aldığı kendi adıma bana ölçü olamaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KaraKanarya

İşi bilenler sistem toplamak için doğru zamanı bekliyor, sürümden kazanmak varmak, bir de darda yada hemen almak zorunda olanları yolmak var....

Çoğu bilgisayardan anlayan insan parçalarını zamanla alıp köşeye koymak yada her parçayı uygun olduğu yerden alma yolunu seçiyor, içeri girip "bilgisayar alcaz da" diyen müşterinin ne aldığı kendi adıma bana ölçü olamaz.

Doğru söylüyorsun dostum ama senin benim gibi adam 10 kişide 1 yada 2 kişi... işte AMD de bizim dışımızda kalan bu kitle için devreye giriyor ve ucuz yollu ideal performans sunuyor...

normal bir bilgisayar kullanıcısına AMD 6000+ dediğin zaman offf beee üff bee diyo... ama benim için o cpu bi anlam ifade etmiyo...

Tr de amd nin daha cok sattıgı kanısındayım... bu AMD nin fiyatlarının düşük olması ve Tr deki bilgisayarcıların ucuza cok pc satma isteklerinden kaynaklanıyor...

• hadi bakaım ne kadar iyi olacak amd nin 45nm ye verdiği zaman inşallah ertelenmez!!!
  • Yanlız haberden anladığım kadarıyla sadece 3.25 Ghz'e çıktığı gösteriliyor diymi? Acaba hava soğutmayla günlük kaç Ghz'de kullanılabilir Asıl önemli olan bu
  • tamam işte daha ne istiyoruz sonuç olarak bilinçsiz tüketici bizim işimize yarıyor amd para kazanıyor rekabet bitmiyor.ve kusura bakmayın amd kotu durumda filan senoryolarını 2 yıldır dinliyoruz 2008 e iyi girdi.özellikle 780 çhipseti ucuz ve iddealı.3xxx ekran kartlarıda az buz satmıyor.
  • Yaaaa, bırakın Allah aşkına yaa! Forumda kaç kişinin imzasında BE olmayan AMD'leri %30 oc yapanları gördüm. 4000+'i benim arkadaş 3.0'da çalıştırıyor. 0.4 volt fazladan vermiş, çarpan ynie aynı. Az birşey de frekansa yüklenince...Hem stok, hem de günlük. Ha, çöarpan tabii ki önemli bir husus oc için. AMD başıondan beri iyi, ama değerini bilemedik.
  • quote:

normal bir bilgisayar kullanıcısına AMD 6000+ dediğin zaman offf beee üff bee diyo... ama benim için o cpu bi anlam ifade etmiyo..

Bu yoruma katılmıyprum arkadaşlar 6000+ da gerçekten yeterli birişlemci fiyat da uygun denilebilecek düzeyde, kendinizi akıllı gösteripte diğer insanları rencide edecek yorumlar yapmayınız arkadaşlar.
  • q6600 3,6 ghz e mı ulasıyor hava sogutmayla 4 ghz de kullanan arkadasım var
  • Ya arkadaşlar ben de AMD athlon64 X2 5000+ Black Edition kullanıyorum. 2.6GHZ olan hızını bir anda 3.0 Ghz e çıkardım. Bilgisayar bence uçuyor. Ben açıkçası şu an ne dört çekirdekli 45 Nm işlemcilere sıcak bakıyorum ne de DDR3 belleklere ve de destekleyen anakartlara da. Bu saydığım bilgisayar donanımlarının hepsi kusura bakmayın ama firmalar tarafından parası bol insanları yolmak için çıkarılıyor ki şu an ben Xp yi Vistaya tercih ediyorsam ve benim işletim sistemim bile 64 biti desteklemediği halde destekleyenlerden üstünse(tahminimce çoğu insan için geçerlidir. dörtçekirdeğin oyunlara da pek bir etkisi yok şu an için) bu 4 çekirdekliler için yazılanların hepsi gereksiz. AMD bence geç kalmış falan değil sadece intel acele ediyor o kadar. Emin Athlonlarla Core 2 Duo lar arasında kurulan denge phenomla quad core arasında kurulur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.