Şimdi Ara

Hadi Bulun! 1 Lira Nereye Gitti?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
43
Cevap
2
Favori
60.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üç arkadaş bir lokantaya gidiyor. Yemek yedikten sonra hesap istiyorlar. Hasap 25 YTL olarak geliyor. Üçüde cebinden 10'ar YTL çıkarıp kasaya veriyorlar. Lokanta sahibi bozuk olarak 5 YTL iade ediyor. Bu arkadaşlar 2 YTL garsona bahşiş bırakıyor 1'er YTL ceplerine koyuyorlar. Bu durumda herkesin cebinden 9'ar YTL çıkmış oluyor. Şimdi :
    Bu üç kişi 9'ar YTL ödediğine göre; 3*9= 27 YTL, 2 YTL Garsonda bahşiş; 27+2=29 YTL , 1 YTL nereye gitti ???

Bulana Helal Olsun. Bulan birde nasıl yaptığını açıklasın lütfen.

HAYDİ BU SORU BU FORUMDA ÇÖZÜLÜR!

• Bo soruyu 6 yıl önce fem çemberlitaş fem dersanesindeki geometrici mustafa hoca sormuştu

6 yıldır çözemedim cevabını söylemedi bize.
  • cebi deliktir ayakkabısına düşmüştür
  • sen biliyormusun peki cevabı
  • Of ya bizim hoca geçenlerde söylemişti.Unuttum şmdi vallahi ya biliyodum cevabını
  • hepinden 10 çıksa =30 5 ytl üst verse 2 ytl yi garsona verse kalan 3 ytl de aralarında 1 1 1 mantığıyla paylaştırılır.soruda yanlış sorulan bir şey var.
  • Ben bunu evde kağıt parçalarını kullanarak yaptım yine çözümü bulamadım.
  • bunun aynısının tıpkısının benzerini 3 4 gün önce vermişlerdi.
    o 2 lirayı niye topluyosun ki?
  • Baydınız ama...

Şaşırtmaca sadece bütün herşeyin sonunda ustada 25 , çırakta 2, adamlarda 3 lira kalıyor hepsini topla zaten 30 lira ediyor. Sorunun soruluş biçimi sadece aldatmadan ibaret..

Radyonun gerçek fiyatı 25 Lira.. Yani 25 Lira buLmanız gerek 30 Lira değiL..

9x3 = 27 vermiş cocukLar.. radyo 25 Lira.. Diğer 2 Lirada çocugun cebinde.. Yani çıkarmanız gerekiyor..

27-2=25..
  • Hayır herkesten 9 ytl cıkmıs olmuyor.2 ytl garson parasınıda 3 e böl.
  • herşey açık ve net toplam yemek parası ve bahşiş ile birlikte 27 ytl çıkıyor cepten. geri kalan 3 ytl de bölüşülüyor zaten. burda 27 ytl nin üzerine neden bidaha 2 ytl ekleniyorki. şaşırtmaca var bence.
  • çözmeye ne var, zaten garsona verdiğin bahşiş senin verdiğin para içinde 3*9=27 bu parada garsona verdiğin para da var.

herkesin cebinde de 1*3=3 ytl var, 27+3=30 çakallar üçkaat yapıolar laf oyunuyla
  • 9 ytl çıkmıs olmuyor 1 ytl de cebine koyuyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: carisma-style

Üç arkadaş bir lokantaya gidiyor. Yemek yedikten sonra hesap istiyorlar. Hasap 25 YTL olarak geliyor. Üçüde cebinden 10'ar YTL çıkarıp kasaya veriyorlar. Lokanta sahibi bozuk olarak 5 YTL iade ediyor. Bu arkadaşlar 2 YTL garsona bahşiş bırakıyor 1'er YTL ceplerine koyuyorlar. Bu durumda herkesin cebinden 9'ar YTL çıkmış oluyor. Şimdi :
    Bu üç kişi 9'ar YTL ödediğine göre; 3*9= 27 YTL, 2 YTL Garsonda bahşiş; 27+2=29 YTL , 1 YTL nereye gitti ???

Bulana Helal Olsun. Bulan birde nasıl yaptığını açıklasın lütfen.

HAYDİ BU SORU BU FORUMDA ÇÖZÜLÜR!

Şimdi bunu mu çözemediniz siz?

Bir kere şunu anlamanız gerekli, herkes 9 YTL vermiyor!!!

Neden? Çünkü herkes 10 YTL verdikten sonra, kasadaki adam 5 YTL geri ödeme yapıyor değil mi? Evet... Sen o 5 YTL'den 2 YTL'yi çıkarıpta sonra cebindeki para nereye gitti diye düşünürsen oturup apışırsın tabii olduğun yerde!

Sen neden 5 YTL'ye bakıyorsun ki geri veriyor diye?

Herkesin cebinden 25/3 YTL= 8,333 YTL çıkıyor... Çünkü 5 YTL'yi geri alıyorlar, 5/3= 1.667 YTL ... Ne etti adam başı cepten çıkan para yaklaşık?

8.333+1,667= 10 YTL

Kaç kişi vardı toplam? --------> 3 kişi...

3x10= 30 YTL

30 YTL - 2 YTL = 28 YTL

28/3= 9,33333 YTL

Offfffffffff beeeeeeeee, bu akdar basit bir şey için bir sürü şey yazdım

Delinin biri kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış hikayesi gibi, basit bir hatayı düzeltmek için kaç satır yazı yazdım, mürekkebe yazık!!!

• zaten toplam ceplerinden 27 ytl çıkıyor 30 a tamamlamaya niye çalışıyorsun?
    kişi başı 9 ytl verdiler bahşişle birlikte. bahşişi 27 den çıkarınca 25 ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇayLaK KRaL -- 24 Mart 2008; 16:38:35 >
  • 3*9 toplam 27 ytl içinde garsona verilen parada var. 25 ytl hesap+2 ytl yemek toplam 27 ytl. 3 ytl de paylaşıyorlar toplam 30 ytl.

soruda garsona 4 ytl verilmiş oluyor. 25+4=29 ytl oluyor. Yani adamların cebine 3 ytl girmiyor. Sadece bir tanesi 1 ytl alabilir. toplam 30 ytl olur. Diğer 2sinin 1er ytl'leri garsona verilmiş oluyor.
  • bu soruyu en gral matematik profösörü çözemez gardaş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haşin_ErKeK -- 24 Mart 2008; 16:41:55 >
  • 0-6
  • garsona verilen bahsis tekrar hesaba katılıyor yani 25+2=27 eder ama soruda 27+2=29 diyor aldatmaca var
  • 1 ytl biri indire gandi yapıyor ama kim..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.