Şimdi Ara

## Intel Pentium 15. Yaşını Kutluyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
2.927
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel Pentium 15. Yaşını Kutluyor ##

Yarı iletken dünyasının lider ismi Intel tam 15 sene önce 22 Mart 1993'de 486 serisi işlemci ailesinin devamı olarak Pentium ismini taşıyan yeni nesil işlemci ailesini kullanıma sunmuştu. Daha önceki kutlama mesaklarımızda da belirttiğimiz üzere firma yeni işlemci ailesini 486 serisinin devamı olarak 586 çatısı altında kullanmak istemiş fakat rakip AMD'nin o dönemde 586 ismini kullanıyor olması sebebiyle Latince 5 anlamına gelen Pent'den yola çıkarak bulduğu Pentium ismini marka olarak kullanmaya başlamıştı. 60MHz'de çalışan P60 modeli ile endsütrinin beğenisine sunulan Pentium işlemci ailesi 27 Temmuz 2006'ya kadar sürekli gelitirilerek ve 3GHz+ üstü saat hızlarına ulaşarak geldi. Belirttiğimiz tarihte Intel'in Core mimarisini esas alan Core 2 Duo işlemci ailesini kullanıma sunmaya başlaması ile birlikte Pentium ailesi de gözden düşmeye başlamış yeni modeller ile desteklenmez olmuştu. Bilgisayar meraklıları başta olmak üzere pek çok kullanıcının o veya bu şekilde tanıştığı veya tecrübe ettiği Pentium işlemcileri donanım dünyasının bir dönemine damga vurmuş önemli aktörlerinden biri olarak hatırlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 23 Mart 2008; 19:40:04 >

• vay be o kadar oldu mu
  • ilk bilgisayarım 486 dx100 dü ilk okul 5 teydim sonra 166mmx aldım hala evde duruyor ve çalışıyor buradanda cıkıyorki bende bu işte pentium kadar eskiyim...
  • bir belgeselde intelin hesap makinesi tasarlarken rastgele transistörü buldukları sonra moor muydu mur diye okunuo emin değilim bu adamın yasası ile tüm işlemcilerini geliştirmeye başlamışlar vay be nerden nereye...
  • intel mi daha eski amd mi sanırım intel
  • Intel'in en hızlı işlemcisinin 386DX-33 olduğu dönemlerde AMD 386DX-40'ı çıkarmıştı. Kısa bir süre içinde çok kişi AMD işlemcileri tercih etmişti. Hemen sevinmeyin bu işemcinin çekirdeği Intel'e aitti. Sonra Intel 486 işlemciler için 1'den farklı çarpan kullanmaya başlayınca Cryx ve AMD için kötü günler başlamıştı.
  • pehh....
  • vay bee
  • 22 Mart 1993

15 yıl sonra 45 nm :)
  • Bunada macun sür sür bitmez valla ne uzunmuş o öyle Ben P2 serisini yakalamıştım küccükken :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OziiX -- 23 Mart 2008; 19:24:22 >
  • Pentium İntel için bir tarihti.Ama tarih halen yaşıyor bir şekilde.
    Doğum günün kutlu olsun Pentium.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Yarı iletken dünyasının lider ismi Intel tam 15 sene önce 22 Mart 1993'de 486 serisi işlemci ailesinin devamı olarak Pentium ismini taşıyan yeni nesil işlemci ailesini kullanıma sunmuştu. Daha önceki kutlama mesaklarımızda da belirttiğimiz üzere firma yeni işlemci ailesini 486 serisinin devamı olarak 586 çatısı altında kullanmak istemiş fakat rakip AMD'nin o dönemde 586 ismini kullanıyor olması sebebiyle Latince 5 anlamına gelen Pent'den yola çıkarak bulduğu Pentium ismini marka olarak kullanmaya başlamıştı. 60GHz'de çalışan P60 modeli ile endsütrinin beğenisine sunulan Pentium işlemci ailesi 27 Temmuz 2006'ya kadar sürekli gelitirilerek ve 3GHz+ üstü saat hızlarına ulaşarak geldi. Belirttiğimiz tarihte Intel'in Core mimarisini esas alan Core 2 Duo işlemci ailesini kullanıma sunmaya başlaması ile birlikte Pentium ailesi de gözden düşmeye başlamış yeni modeller ile desteklenmez olmuştu. Bilgisayar meraklıları başta olmak üzere pek çok kullanıcının o veya bu şekilde tanıştığı veya tecrübe ettiği Pentium işlemcileri donanım dünyasının bir dönemine damga vurmuş önemli aktörlerinden biri olarak hatırlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

heralde mhz olacaktı.

• Rekabet asıl Pentium 2'ler çıkmaya başladığı zamanlarda,yani 98'lerde vardı. Şimdi 2-3 işlemcinin varyasyonlarını üret, kullanıcını kazıkla, 2MB L2'yi 4 MB yap, hızlanma. Intel çok değişti, evet.
  • Nice seneler İntel...
  • quote:

Orjinalden alıntı: citafettin

bir belgeselde intelin hesap makinesi tasarlarken rastgele transistörü buldukları sonra moor muydu mur diye okunuo emin değilim bu adamın yasası ile tüm işlemcilerini geliştirmeye başlamışlar vay be nerden nereye...

Moore kanunu moore 'un dediğine göre her 18 ayda bir (zaman olarak tam hatırlamıyorum) transistör sayısı bi önceki nesle göre 2 kat artacak

bu kanuna göre intelin işi zor ileri zamanlarda
  • şimdi nehalemle dikdörtgen tasarıma yeniden başlıyor ama tabiii daha küçük
  • benim ilk bilgisayarın p1 mmx idi şimdikilerden 2-3 kat daha büyüktü
  • Resimdeki 150 mhz Pentium Pro değil mi?
  • kütahyaya ilk pentium 2 yi dayım geirmişti pehh
  • Madem nostalji yapıyoz bir zamanların canavarlarından elimde olan birtanesi bunları gözüm gibi koruyorum.
    İntelin cıkardıgı bütün işlemciler elimde mevcut... Birnevi koleksiyon

Bu amd ama gercekten harika bişey...

Şu bacaklara bakın çelik maşallah

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.