- x
ECA KOMBİ HAKKINDA HERŞEY...
35 Cevap15436 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : ecaservis

Giriş

11 Mesaj
23 Mart 2008; 1:23:50 

ARKADAŞLAR KOMBİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ HK. HER KONUDA BİLGİ VEREBİLİRİM.... TAVSİYE VE KARŞILAŞTIRMALAR YAPABİLİRİZ.. ECA KOMBİLER HK. DETAYLI BİLGİM VAR SORULARINIZI BEKLİYORUM...

6663 Mesaj
23 Mart 2008; 16:23:41 

Hoş geldin...Tam zamanında geldin...İki sorum var. 24 Kw ECA CONFEO PREMİX- ve 30 KW ECA CONFEO PREMİX 1. derece, 2 derece, 3. derece iklim kuşagında normal kaç M2 ev ısıtır...Ve BESLEYECEGİ RADYATÖR 60 lık PKKP - PANEL olarak maksimum kaç metredir....Bu ikisi için ayrı ayrı soruyorum....Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 23 Mart 2008; 17:22:13 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Mart 2008; 16:44:41 

quote:

Orjinalden alıntı: ecaservis

ARKADAŞLAR KOMBİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ HK. HER KONUDA BİLGİ VEREBİLİRİM.... TAVSİYE VE KARŞILAŞTIRMALAR YAPABİLİRİZ.. ECA KOMBİLER HK. DETAYLI BİLGİM VAR SORULARINIZI BEKLİYORUM...

izmir merkezinize ugradık bir kaç arkadaş ama sizede soralım,ECA %100 yerlimi yoksa sizin izmir merkezdekilerinde dedigi gibi toplama ve en önemli parçaları ithalde burada montajmı yapılıyor,kötü montajmı iyi montajmı iyi ise bize kanıtlayın nesi iyi,nesi viesmanndan,vaillanttan yada buderustan dahi iyi,onların hiç degilse 3-5 kendi teknolojileri var sizin varmı yoksa el işiyle malmı üretiyorsunuz.

bazı arkadaşlar burada yerli diyorlarda bende gülüyorum,türkiyede sadece yerli biz kaldık.

6663 Mesaj
23 Mart 2008; 17:43:12 

Bu konuda düşüncelerimi DOGALGAZ KOMBİ ÖNERİSİ...Topiginde uzun uzun yazdım. Mademki bütün forumları okudun benim fasarya yazılar yazdıgımı biliyorsun o zaman bu sorunun cevabı sayfalar dolusu yazıldı...Neden haberin yok ?....SAYDIGIN MARKALAR HER PARÇALARINI KENDİLERİMİ ÜRETİYORLAR ? Dünyada % 100 yerli diye bir sanayi malı varmı ?..Hangi sanayi ürünü , hangi malın A dan Z ye bütün parçaları tek fabrikadan çıkıyor..?. Dünya da örnegi varmı ?.... NİCK DEGİŞTİRMEKLE KENDİNİ KANDIRIYORSUN....sana kolay gelsin...Bildigin gibi devam et...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 23 Mart 2008; 21:26:21 >

11 Mesaj
23 Mart 2008; 23:41:37 

SELAM... ÖNCELİK İLE ŞU SORUNA CEVAP VEREYİM 24 KW CONFEO PREMİX KOMBİDEN 20640 KCAL ENERJİ ELDE EDERSİN 30 KW CONFEO PREMİX KOMBİDEN 25800 KCAL ENERJİ ELDE EDEBİLİRSİN....... PKKP PANEL RADYATÖRÜN 1 METRESİ SANA EN KISA ZAMANDA FABRİKA VERİSİNİ YAZACAĞIM KESİN TEKNİK BİLGİSİNİ O ZAMAN VERECEĞİM BENİM BİLDİĞİM 2060 KCAL ENERJİ VERİR ORTAMA ...... BUDA DEMEK OLUYORKU SANA VERDİĞİM DEĞER E GÖRE 24 KW LIK BİR CİHAZ İLE YAKLAŞIK 9,5 M PANEL BESLEYEBİLİRİZ 30 KW LIK BİR CİHAZ İLE YAKLAŞIK 12 M PANEL BESLERSİN... İKİNCİ SORUN İSE HESAP KİTAP İŞİ ÜÇ BÖLGENİN ORTALAMA KIŞ MEVSİMİ SICAKLIĞINI BİLMEM GEREK VE EVİN DURUMUNU ALT KAT ARA KAT MI ? BİNA MUHAFAZALI MI ? MUHAFAZASIZ MI ? BUNLARLA İLGİLİDE DETAYLI BİLGİYİ NET VEREBİLİRİM GEREKLİ EVRAKLARIM DÜKKANIMDA BU KONUDADA SANA BİLGİ YAZACAĞIM..... EN KISA ZAMANDA PKKP TİP 22 NİN BİR METRESİNİN KAÇ KCAL ENERJİ VERECEĞİNİ YARIN AKŞAM YAZACAĞIM.....

11 Mesaj
24 Mart 2008; 0:13:41 

BİR DE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM NEDEN CONFEO PREMİX DİYE DÜŞÜNMEDEN EDEMEDİM......

2587 Mesaj
24 Mart 2008; 14:38:22 

quote:

SELAM... ÖNCELİK İLE ŞU SORUNA CEVAP VEREYİM 24 KW CONFEO PREMİX KOMBİDEN 20640 KCAL ENERJİ ELDE EDERSİN 30 KW CONFEO PREMİX KOMBİDEN 25800 KCAL ENERJİ ELDE EDEBİLİRSİN....... PKKP PANEL RADYATÖRÜN 1 METRESİ SANA EN KISA ZAMANDA FABRİKA VERİSİNİ YAZACAĞIM KESİN TEKNİK BİLGİSİNİ O ZAMAN VERECEĞİM BENİM BİLDİĞİM 2060 KCAL ENERJİ VERİR ORTAMA ...... BUDA DEMEK OLUYORKU SANA VERDİĞİM DEĞER E GÖRE 24 KW LIK BİR CİHAZ İLE YAKLAŞIK 9,5 M PANEL BESLEYEBİLİRİZ 30 KW LIK BİR CİHAZ İLE YAKLAŞIK 12 M PANEL BESLERSİN... İKİNCİ SORUN İSE HESAP KİTAP İŞİ ÜÇ BÖLGENİN ORTALAMA KIŞ MEVSİMİ SICAKLIĞINI BİLMEM GEREK VE EVİN DURUMUNU ALT KAT ARA KAT MI ? BİNA MUHAFAZALI MI ? MUHAFAZASIZ MI ? BUNLARLA İLGİLİDE DETAYLI BİLGİYİ NET VEREBİLİRİM GEREKLİ EVRAKLARIM DÜKKANIMDA BU KONUDADA SANA BİLGİ YAZACAĞIM..... EN KISA ZAMANDA PKKP TİP 22 NİN BİR METRESİNİN KAÇ KCAL ENERJİ VERECEĞİNİ YARIN AKŞAM YAZACAĞIM.....

Selamlar,

24 kw confeo premix 20640 kcal/h değeri 80 - 60 lık tesisatta veriyor. Demirdökümün plus serisinin Pkkp22 profil H:60 lık 1 metrelik peteği 90-70 derecelik tesisat suyunda 20 dercelik hedef oda için 2312 kcal/h lık değere 75 -65 dece tesisat çalıştırırsan 1546 kcal/h değere sahiptir. teknik bilgi için ilgili demirdökümün resmi linki http://www.demirdokum.c...oad/Radyator_Brosur.pdf
Aynı şekilde ECA nın değerleri benzerdi. http://www.elba.com.tr 2060 değeri ferrolinin kullandığı aynı tipteki panellerin olması lazım.
Birde 50 -30 derece tesisattaki birim peteğin 20 derece için ısılı değeri nedir, bu konuda bilgi bulamadım.Benim için bu bilgi çok önemli, eğer bir kaynak verirseniz çok makbule geçer.

20640 / 2312 = 8,92 mt petek. Peki ben 90 -70 çalıştırmak istemiyorum, 75 - 65 çalıştırıcam. 20640 / 1546 =13,35 mt peteğe denk gelir.
Bu hesap hep 90 -70 göre yapılıyor, ama çok soğuk sıfırın altındaki sıcaklıklar dışında böyle bir işleme gerek var mı ki. 75 -65 çalıştırıp daha fazla petekle aynı ısıyı almak mümkünken.Bu konuda çok itilaf yaşıyoruz.

Diğer konu ise, bende de 30 KW ECA confoe premix yoğuşmalı var. Madem performans 50 - 30 derecelik tesisatta 25800 kcal olarak veriliyor o zaman bize 50-30 derecedeki birim petek (1mt)için ECA Demirdöküm ısıl değer lazım (20 derece için), yine bu model kombi 80 - 60 da derecelik tesisatta ancak 27,3KW yani 23478 kcal/h verebiliyor. 90 - 70 olsaydı muhtemelen 22000 kcal altı değerler çıkacaktır. Mak. ısıl yük değeride 28KW yani 24080 kcal/h Bu teknik verilerle . 15 mt petek + 170 mt (%65 bir parmak) bakır boru (2,8 mt peteğe eşit) 170 m2 lik çatı dublexi daireye fazla mı dır, az mıdır, ya da bu cihazın gücü yeter mi?

Bina 4 cephesi atmosfere açık, bodrum+zemin+7 kattan oluşur. Dış cephe taş sıva ve mantolama yok. Ben en üst katta çatı dublex teyim, Alt kat geceleri ve hafta sonu kombisini yakıyor. Benim dairenin alt katında dış cepheye bakan kısımlar içerden, üst kat ise dışardan mantolamalıdır.Camlar 12mm ısıcamlı 70 profil pvc dir(winhause) Salon Balkonu kapalıdır. Binadaki pencere altı denizlikler iptal edilmiş,izole edilip mdf ile duvara sıfırlanmıştır. Arka odaların ve mutfağın dış cepheye bakan kısmı üst teras altında kalmaktadır. (Toplamda 65m2 teras)Teras altında ısı izalasyonu yoktur, sadece su için bütüm kaplanmış,üstü şap artı fayanslıdır. Bölge istanbul Kartal sahil kısmı.

Oda dağılımı; (Petekler salon ve alt banyo ECA diğerleri demirdöküm. pkkp22 profilde H:40 h:50 h:60 lık kullanılmıştır)

Alt kattaki salon 28m2 kuzeydoğu 2 adet 1,4 mt, 6m2 pencere yüzeyi
Yemek Odası 14m2 kuzey 1 ad. 1,6 mt, 2,8 m2 pencere yüzeyi
Antre 13,5m2 1 ad. 1 mt (antre yemek odası ahşap dekorla ayrılmıştır aslında tek bir alandır), (antereden arka odaya kısa bir koridorun hemen başlangıcına konumludur.)
EB yatak odası 18m2 güneydoğu 1 ad 1,6mt, 2,8 m2 pencere yüzeyi tamamen önü açık denize bakar, rüzgara açık
Yatak odası 12,5 m2 güney 1 ad 1,2 mt, 2,1m2 pencere yüzeyi tamamen önü açık denize bakar, rüzgara açık
Mutfak 18 m2 doğu 1 ad. 1,2 mt.(h:50) , 2,8 m2 pencere
Banyo 9,5 m2 olup bitişik nizam olup sadece 5 m2 lik duvar kısmı güneye bakar 0,8 mt (H:40) ve 600*750 DD krom havlupan, 0,18 m2 pencere
Küçük wc 1,5 m2 kapalı, 0,1m2 pencere
EB banyo 3,5 m2 0,6 mt güneydoğu, 0,15 m2 pencere binanın arka köşesi olmak üzere iki yüzey dış cepheye bakıyor.
Salon balkonu 4.5 m2 balkon kapalıçift cam pimapen.
Üst kat salon 22m2 güney 1.ad 1,3 mt ve 1 ad 0,8 mt (merdiven başında) , 2,8 m2 cam yüzeyi tamamen önü açık denize bakar, rüzgara açık
Yatak odası 9,9 m2 doğu 1 ad. 1 mt (H:50), yatak odası, 1,15 m2 cam
7,4 m2 güney doğu 1 ad. 1 mt (h:50) , 1,35 m2 cam yüzeyi tamamen önü açık denize bakar, rüzgara açık
Banyo 3,7 m2 1ad. 0,4mt, 0,5 m2 cam yüzeyi tamamen önü açık denize bakar, rüzgara açık , tavan beton üstü ahşap çatı kiremitli.
Üst kata çıkış merdiveni 4,2 m2 altı bina merdiven kovasına bakar, yanı bitişik katın merdivenine bakar, üstü beton üstü ahşap çatılı olup. Alt kattan Ahşap camlı kapı ile kapanabilir konumdadır.
Evde toplam iki yetişkin bir çocuk olmak üzere genel üç kişiyiz.
Başka ekstra bir ısı kaynağı yok, daire diğer daireye sadece banyo kısmında müşterek duvarlı.
Daire kapısı çelik kasalı, çelik masif, hava akışına engelli filitlidir. İç kapılak amerika panel kapıdır, mutfak, koridor ve ıslak zeminler hariç tüm alanlar masif parkedir, Üst katın tavanı 2.60 mt olup masif lambiri, izocam üstü ahşap çatıdır.

Tesisatın tümü bakır borudur, çıkış bir parmak olup kombi tesisatın tam ortasında yer alıyor, ilk üç peteğe kadar bir parmak boru sonrası üç çeyrek şeklindedir. Ayrıca birde hidrolik denge kaplı ikinci sirkilasyon motoru vardır (wilo top-s 25-7) (aslında kombini üstündeki motor grudnflos yeterliymiş ama ancak cihazı alınca bunun farkına varabildim.
Yorum ve tavsiyeleriniz.Eksi ve artılarımız hakkında görüşleriniz nedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 24 Mart 2008; 17:03:52 >

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2005 C-MAX TREND TDCI + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPROTAGE CONCEPT PLUS

11 Mesaj
24 Mart 2008; 20:05:51 

ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEMEM GEREK BEN HERŞEYİ BİLEMEM DÖKÜMANLARDAN OKUDUKLARIMDAN VE ÇEVREMDEKİ İNSANLARIN DENEYİM TECRÜBESİNDEN YARARLANARAK BİLGİ VEREBİLİRİM SİZE VERDİĞİM HİÇBİR BİLGİ DE YALAN OLAMAZ....... BİLMEDİĞİMİ İFADE EDERİM TAHMİN SÖYLEYEBİLİRİM ÖĞRENİP HERKEZE CEVAP VERECEK BİRŞEYLER BULABİLİRİM EĞER BEN BİRŞEYLER YAPAMIYORSAM SİZDEN ÖĞRENİRİM ELBET O ZAMAN YİNE BEN KAZANMIŞ OLURUM ZATEN AMAÇTA BU DEĞİL Mİ...

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2008; 20:14:05 

quote:

ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEMEM GEREK BEN HERŞEYİ BİLEMEM DÖKÜMANLARDAN OKUDUKLARIMDAN VE ÇEVREMDEKİ İNSANLARIN DENEYİM TECRÜBESİNDEN YARARLANARAK BİLGİ VEREBİLİRİM SİZE VERDİĞİM HİÇBİR BİLGİ DE YALAN OLAMAZ....... BİLMEDİĞİMİ İFADE EDERİM TAHMİN SÖYLEYEBİLİRİM ÖĞRENİP HERKEZE CEVAP VERECEK BİRŞEYLER BULABİLİRİM EĞER BEN BİRŞEYLER YAPAMIYORSAM SİZDEN ÖĞRENİRİM ELBET O ZAMAN YİNE BEN KAZANMIŞ OLURUM ZATEN AMAÇTA BU DEĞİL Mİ...

Evet amaç bu ama,sizde şuna dikkat edin internet ortamında büyük harf kullanmak bagırmak demektir.

11 Mesaj
24 Mart 2008; 20:17:41 

ISIL KAPASİTELER

1.80C (90C / 70C) SU SICAKLIĞINDA ISIL KAPASİTE DELTA T 60C

20C ODA SICAKLIĞINDA 2287 KCAL

2.70C (75C / 65C) SU SICAKLIĞINDA ISIL KAPASİTE DELTA T 60C

20C ODA SICAKLIĞINDA 1475 KCAL

3.50C (55C / 45C) SU SICAKLIĞINDA ISIL KAPASİTE DELTA T 30C

20C ODA SICAKLIĞINDA 753 KCAL

DEĞERLER BİR METRE İÇİNDİR VE 600 LÜK PKKP PANEL İÇİNDİR.....

11 Mesaj
24 Mart 2008; 20:24:52 

ECA PANEL RADYATÖRLERİN....

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2008; 20:34:43 

kime diyorum ben

6663 Mesaj
25 Mart 2008; 9:09:12 

Kıymetli ve degerli Servis kardeşim. Benim bu konudaki nacizane görüşüm düşük ısılarda bu panel radyatörlerin daha verimli ısı yaydıklarıdır...Çok demiyorum dikkat et...Daha verimli ısı yaydıkları...Diyorum...Ben ne demek istiyorum ? Biraz açayım. Kombide 5000 kcal ısı verecek kadar dogalgaz harcadıgım zaman ısı kayıpları düşüldükten sonra panel radyatörlerden eve yayılan ısı miktarı........kısık yakarken atıyorum...4500 kcal oluyorsa yüksek ısıda kombiyi yakarken tükettigim aynı gaz miktarından eve yayılan 4000 kcal oluyor...Bu rakamlar konuyu anlatmak için yazılmış rakamlar gercek degil.. Gazın yanarken verdigi ısıdan büyük bir miktarı SICAK DUMAN OLARAK BACADAN ATILIYOR...Demek istedigim şu..Kombiyi 80 C de yakmaktan sa evdeki radyatör boyunu biraz uzun tutup 55 C de yada 50 C de yada 45 C de ( İklim şartlarına göre olabildigince düşük ısıda yakmayı kastediyorum...) Yak mak evi daha ucuza ve daha verimli ısıtmak demek.....Nacizane görüşüm....Saygılarımla....

2587 Mesaj
25 Mart 2008; 10:03:19 

quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Kıymetli ve degerli Servis kardeşim. Benim bu konudaki nacizane görüşüm düşük ısılarda bu panel radyatörlerin daha verimli ısı yaydıklarıdır...Çok demiyorum dikkat et...Daha verimli ısı yaydıkları...Diyorum...Ben ne demek istiyorum ? Biraz açayım. Kombide 5000 kcal ısı verecek kadar dogalgaz harcadıgım zaman ısı kayıpları düşüldükten sonra panel radyatörlerden eve yayılan ısı miktarı........kısık yakarken atıyorum...4500 kcal oluyorsa yüksek ısıda kombiyi yakarken tükettigim aynı gaz miktarından eve yayılan 4000 kcal oluyor...Bu rakamlar konuyu anlatmak için yazılmış rakamlar gercek degil.. Gazın yanarken verdigi ısıdan büyük bir miktarı SICAK DUMAN OLARAK BACADAN ATILIYOR...Demek istedigim şu..Kombiyi 80 C de yakmaktan sa evdeki radyatör boyunu biraz uzun tutup 55 C de yada 50 C de yada 45 C de ( İklim şartlarına göre olabildigince düşük ısıda yakmayı kastediyorum...) Yak mak evi daha ucuza ve daha verimli ısıtmak demek.....Nacizane görüşüm....Saygılarımla....

Selamlar,
Taşkafa arkadaşım şu şekilde sorsak, Birim sürede yakdığın birim m3 doğal gazın verdiği ısıl değer sabittir. Bunu atmosferik ortamda gaz akışını düşük tutarsak daha verimli yanma sağlanabilir mi diye düşünebiliriz. Ama hermetik cihazların değerlerine bakınca 80-60 derece gibi değerlerde %89 -94 arası verimler var. Bu mantıkla 50 -30 belki %1-2 oranında bir verim artışı elde etmek mümkün olabilir mi.

Birde her ne kadar atmosferikte desek aslında hermetik cihazlardaki emiş fanları yanma odasına havayı basıyorlar, sanki çok kabaca, biraz turbo etkisi var gibi.

Bu arada 55 -45 derecelik(ortalama 50 derece) tesisattaki, 20 derecelik oda için 1 mt pkkp22 profil ECA petek 746 kcal veriyor demek ki demir dökümde 783 kcal civarında olmalı bunu öğrenmek çok iyi oldu.

Bu durumda benim Kombi 25800 kcal değeri 50 -30 veriyorsa, kabaca 25000 /783 = 32 mt petekle bu ısı ortama yayılabilir.Kombi 80 -60 da çalışsaydı 23478 / 1546 = 15 mt petekle ortama bu ısı dağıtılabilirdi.Sonuç tam iki katı fazla petek.

Bu arada Sayın Ecaservis evimin mevcut tesisat ve kombisi için yorumunuz nedir. Sizce kayıpları dikkate almadan ısıl güç olarak yeterli olur mu.
Birde bu kombide kullanım sıcak suyu 5 sn bile devreye girdiğinde, sıcaklık yükseldiği için, tekrar kalorifer tesisatının sıcaklığını hemen okumuyor.

Şu şekilde örnekleyebilirim. Kalorifer tesisatı sıcaklığı kombide 43 dereceye ayarlı, bu konumda kombi suyu 52 dereceye kadar ısıtıp duruyor ve su 34 dereceye düştüğünde tekrar devreye giriyor. Su 37 derecede veya 39 siz kullanım sıcak suyunu açtığınızda derece (ayarada bağlı) 50-52 dereceye kadar yükseliyor. işte bu andan sonra kalorifer tesisat ışığı yansada kombi yaklaşık 7-8 dk. boyunca kullanım sıcak suyunun derecesini göstermeye devam ediyor. sonra sanki içerde bir valf açılmışcasına birden sıcaklık düşerek tekrar kalorifer tesisat derecesini göstermeye başlıyor. Bu durum normal midir. 7-8 dk. boyunca kullanım suyununun sıcaklığını göstermesi bana çok uzun ve mantıksız geldi.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2005 C-MAX TREND TDCI + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPROTAGE CONCEPT PLUS

11 Mesaj
25 Mart 2008; 21:35:59 

çok bilimsel konuşuyorsunuz arkadaşlar size hayranım....

maxfocus arkadaşım sıcak su kullanımından sonra kombin 4 dk. boyunca kalorifere geçmez ana eşanjördeki suyu kullanım sıyunu ısıtan eşanjöre devir daim yaptırır senin derece o yüzden sabit kalabilir musluğu açtın kapattın diyelim 4 dk. petekler of line oluyor... dört dakika sonra kombibib içindeki tesisat kullanım suyundan kalorifere dönüyor... ve o ısı ekrana geliyor.....

11 Mesaj
25 Mart 2008; 21:40:16 

Tesisat su sıcaklığındaki düşünceleriniz hatalı olabilir bir mühendislik firmasına danışın bence....
veya işi bilen bir arkadaşa soralım ben sizler gibi düşünmüyorum....

6663 Mesaj
25 Mart 2008; 22:22:55 

Focus arkadaşım...O hesabınız benim kafaya uymaz dostum.. Düşük kazan sıcaklıgında falanca .746 yada filanca 846 kcal / mt ısı veriyorsa -- 6 C de 134 x 2,85 = .... M 3 hacim nasıl ısınıyor ? Benim kombi daha 60 C yi görmedi....En soguk günlerde 58 C gördüm....Dışarı --- 6 C evin içi 22 C. bunun hesaplamalarını engin bilginizle çok kolay yaparsınız..Bu evin ısı ihtiyacı ne kadar ?.. Toplam 8 mt radyatörle ...BEN NASIL ISINDIM ?.... Sizin yazdıklarınız dogru degil....Yanlış ve tuttarsız....O hesap benim kafaya dar geliyor...Biraz büyütmeniz lazım....Geleyim ikinci konuya.....Hafif serin havalarda dış ortam 12 C.. kombi minimum 35 te....Ben daha aşagı çekiyorum minimumla yaz ayarı ortasına 25 C de yanıyor...Panellere elimi vuruyorum soguk.... Evin içine bakıyorum 19 C... BUNUN AÇIKLAMASI NEDİR ?...Hangi ısı hesabıyla açıklayacaksınız ?...Sizemi inanayım ? Gözümle gördügümemi ?...HESABINIZ YANLIŞ....İKİ YANLIŞ BİR DOGRU ETMEZ....Saygılarımla... Yok atıyorsun derseniz aynı kombi sizdede var. Deneyip görün...Dış ortam 12 C oldugu zaman kombiyi minimum altına çekin 25 C ye....Bırakın yansın...Sonra evi ölçün 19 C oluyormu ? Olmuyormu ?.... Sizin yazdıklarınız dogruysa soguk panelle bu ev nasıl ısınıyor.??? Benim evin dört tarafı açık Hadımköyde dagın başında....Kışın kar fırtınasını kedi miyavlaması gibi sabalara kadar dinliyoruz... Durum böyle böyle....Arkadaşlar....Saygılarımla....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 26 Mart 2008; 11:03:22 >

2587 Mesaj
26 Mart 2008; 12:26:16 

quote:

Focus arkadaşım...O hesabınız benim kafaya uymaz dostum.. Düşük kazan sıcaklıgında falanca .746 yada filanca 846 kcal / mt ısı veriyorsa -- 6 C de 134 x 2,85 M 3 hacim nasıl ısınıyor ? Benim kombi daha 60 C yi görmedi....En soguk günlerde 58 C gördüm....Dışarı --- 6 C evin içi 22 C. bunun hesaplamalarını engin bilginizle çok kolay yaparsınız..Bu evin ısı ihtiyacı ne kadar ?.. Toplam 8 mt radyatörle ...BEN NASIL ISINDIM ?.... Sizin yazdıklarınız dogru degil....Yanlış ve tuttarsız....O hesap benim kafaya dar geliyor...Biraz büyütmeniz lazım....Geleyim ikinci konuya.....Hafif serin havalarda dış ortam 10 C.. kombi minimum 35 te....Ben daha aşagı çekiyorum minimumla yaz ayarı ortasına 25 C de yanıyor...Panellere elimi vuruyorum soguk.... Evin içine bakıyorum 19 C... BUNUN AÇIKLAMASI NEDİR ?...Hangi ısı hesabıyla açıklayacaksınız ?...Sizemi inanayım ? Gözümle gördügümemi ?...HESABINIZ YANLIŞ....İKİ YANLIŞ BİR DOGRU ETMEZ....Saygılarımla... Yok atıyorsun derseniz aynı kombi sizdede var. Deneyip görün...Dış ortam 10 C oldugu zaman kombiyi minimum altına çekin 25 C ye....Bırakın yansın...Sonra evi ölçün 19 C oluyormu ? Olmuyormu ?.... Sizin yazdıklarınız dogruysa soguk panelle bu ev nasıl ısınıyor.??? Benim evin dört tarafı açık Hadımköyde dagın başında....Kışın kar fırtınasını kedi miyavlaması gibi sabalara kadar dinliyoruz... Durum böyle böyle....Arkadaşlar....Saygılarımla....

Selamlar,

Dostum sen pratiğe dahası kendi ısıtma sistemine çok fazla takılı kalıyorsun, benim söylediklerimin hepsi firmaların teknik değerleri, her halde bunları yazarken ciddi araştırmaların sonucunda yazıyorlardır.
Senin evinin istisna durumları olabilir. Herkesin ki aynı olacak diye bir kaide yok bu yüzden genel ortalama değerleri, teknik bilgileri baz almakta fayda vardır.
Diğer bir konu yine senin evinde taban izolasyonu ve bildiğimiz kadarıyla en önemlisi de bu zaten kollektörlü dağıtım sistemi var. Belki başka yalıtım vb etkenlerde söz konusu olabilir. Bu özellikler buraya yazan kaç kişide var hiç düşündün mü? Sonra kendi evini örnek veriyorsun. Bence Elma ile armutu karşılaştırıyorsun.Aynı neticeyi alabilirsiniz demek için, kendi evini örnek verdiğinde şartların aynı veya yakın olması gerekir.
Ben kendi sistemimde ne kadar uzun petek kullandığı yazdım ve tavandan çok fazla ısı kaybı yaşadığımıda belirttim, kombiyide genelde geceleri 38 gündüzleri 44 dereceye ayarlıyorum.
Evin içide şu an en soğuk odada dış sıcaklık 8-9 derece iken 20-21 derecenin altına hiç düşmedi. gelelim odaya evin çıkma kısmında, üç kenarı atmosfere açık , üstü yalıtımsız açık teras, güneye bakar konumda, 2 m2 pvc 70 profil 12 mm ısıcam var, ayrıca dış duvarlar içerden mantolamalı oda 13m2 ve 1,2 mt pkkp22 h:60 petek var ayrıca 22mt üç çeyrek bakır boru var. Burda genelde firmaların yaptığı hesaba göre normalde 0,7 mt olması yeterli olurdu. Ama sonuç ortada. Örnekte bu şekilde verilir.

Diğer konu bak ECA servisi arkadaş, benim daha önce diğer topicdeki yazılarımda, bilmediğim için tahminen en fazla 1000 kcal olabilir dediğim değerin aslında daha da düşük olduğunu 746 kcal olduğunu belirtmiş. Eğer düşük tesisatta ısınmak istiyorsan demek ki daha uzun petekler gerekecek. Bu teknik olarak bu şekilde aksi söz konusu bile olamaz.

Ben Kombi diye algıladım, (belki oda termostadı )demişsin ki 25 dereceye getirin, senin ECA nın Confeo Dijital 24/28 kW (DG/LPG'li) Kombisiydi her halde biraz farklı sana özel üretim yada arızalı 25 derecelik bir ayar ECA da olmadığı gibi benim bildiğim bir çok markada da yok , kalorifer tesisat ayarı 30 ile 87 derece arasında yapılabiliyor. (tutarsızlık ve yanlış bilgiye örnek) Hadi diyelim ki oldu 25 dereceye ayarladıysan bu 34 - 16 arası çalışacak demektir, bununda dışarsı 10 derece iken 19 derecelik oda ısısı sağlaması için evinde hiç ısı kaybı olmadan uzunca bir süre çalışması gerekir. Zaten ısı kaybı olmamasıda çok mümkün değil.

Evinde 134 m2 diyorsun buda 17000kcal ısı demek , ama ben bununda net olduğundan şüphe etmeye başladım. Sanki bürüt gibi, bu neti en fazla 105 m2 demektir. 13466 kcal ısı ihtiyacın içinde petek metresine 1683 kcal düşüyor. Bunu da 50 - 30 çalıştırarak (40 dereceye ayarladığında) bile alamazsın.

Açıklama istediğin konunda , izahı;
Isı kaybın çok az sa 13466 nın %15 i (2000kcal/h) gibi , ilk ısıtmadan sonra sadece kayıp ısı için 8 mt ile ısınman mümkün olur. ECA servis 746 kcal/h değer demiş sen 25 derecelik ayardan bahsettin. Ben bunu 30 derece yapıyorum. Kombi 39 - 21 derece aralığında çalışacaktır. Bu tesisat ısısnda birim petek için ne değer alırsın hiç fikrin var mı? Olsa olsa en fazla ECA servisin verdiği değerin yarısını alalım.(daha azdır ya) 373 kcal * 8 mt = 2984 kcal işte bundan fazla ısı kaybında yoksa ik ısınmadan sonra mevcut ısıyı muhafaza edersin.
Hep izah ettiğin örneklerdeki tek tutarlı olan ama bir türlü açıklayamadığın noktada bu zaten, çok az ısı kaybın olması olarak açıklanabilir. Onun dışında başka teknik açıklaması bulunmuyor.
Bir kap su düşün bu suyu 10 dereceden 20 dereceye getirmek için harcadığın ilk gaz tüketimi fazladır, ama 20 dereceye ulaştıktan sonra sadece devamlı 20 derecede tutmak için harcıyacağın tüketim çok düşer, ama bu su dolu kapı 20 derecelik ortam yerine 10 derecelik ortamda tutuyorsan ilk ıstmada da sıcaklığı muhafaza etmektede daha fazla tüketirsin. Yada bu kap kapalı bir alana alınırsa artık soğumuyorsa (termos misali) 20 derecelik ısıyı muhafaza etmek için çok daha az tüketim yaparsın.
Bence yanıldığın nokta burda. Bu durumda genele örnek teşkil etmez.
Umarım anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 26 Mart 2008; 12:35:13 >

2587 Mesaj
26 Mart 2008; 12:45:01 

quote:

çok bilimsel konuşuyorsunuz arkadaşlar size hayranım....

maxfocus arkadaşım sıcak su kullanımından sonra kombin 4 dk. boyunca kalorifere geçmez ana eşanjördeki suyu kullanım sıyunu ısıtan eşanjöre devir daim yaptırır senin derece o yüzden sabit kalabilir musluğu açtın kapattın diyelim 4 dk. petekler of line oluyor... dört dakika sonra kombibib içindeki tesisat kullanım suyundan kalorifere dönüyor... ve o ısı ekrana geliyor.....

Selamlar,

Sistemi biliyorum ama hiç bilmeyen biri gibi açıklama yaptım ki, anlaşılır olsun diye. Peki bu süre 4 dk. fazla ise bu bir sensör veya lektronik devre arızası mıdır yoksa, bir calibrasyon hatası mıdır. Bunu servisin düzeltmesi mümkün müdür.
Kendi adıma tesisat suyu konusunda yazdıklarım da farklı düşündüğünüz husus nedir.
Bu arada ECA kombi bilgileri için teşekkürler. Bu konuda size sorularım olacak.
Birde hidrolik denge kabının sirkilasyon motoru wilo top s 25-7 model - ECA kombinin ki ise grundflos marka modelini yazmıştıç ama bulamadım,her ikiside 3 kadaemeli ve elektriksel güç değerleri olarak 1. ve 2. kademe de aynı güçte iken wilo 3. kademede 133 watt güçle ciddi bir fark atmış.
Ancak wilonun 1. ve 2. kademelerinde su debisi yine daha yüksek , ben şu an kombiyi 1. wiloyu 2. veya 1. kademede kullanıyorum.
Daha önceki kısa denemelerde 3. 3. kullandığımda tesisatta küçük bir rezonans oluştuğunu tespit ettim. Kombiyi 2. kademe wiloyuda 2. kademede aldığımda yine bu rezonans daha az olsada vardı. 1 e 1 yaptığımda hiç ses yok, 1 e 2 de de yok denilebilir.
En uygun kademe nedir. Denge kabının ölçülerinide verebilirim. 4 parmak borudan 650 mm boyunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 26 Mart 2008; 17:58:14 >

6663 Mesaj
26 Mart 2008; 17:56:29 

Max Focus arkadaşım ECA KOMBİYİ ISRARLA SANA TAVSİYE EDİP ALDIRAN BENİM....Gidip iki katı fiyata digerlerini alacaktı.n. Bu kombide 30-80 C arası ısı ayarlaması var sanıyorsun...Ama bak sana bir tavsiye..Güzel havalarda evin içi hafif sogukken evin sogugunu kırmak istersen evindeki ECA CONFEO PREMİX kombinin yanma ayarını MİN yazan nokta ile GÜNEŞ amblemi gördügün yaz ayarı noktasının tam ortasına getir..Ve kombiyi çalıştır....32 ile yanmaya başlayıp 1 saat sonra 25 C ye gelip durup dinlenerek yanmaya devam ediyor... Şimdi tekrar gidip baktım 23 C de ve sönük...Kendi başına radyatörden dönen suyun sıcaklıgına göre yanıp sönüyor...Paneller soguk...Elimle yokluyorum soguk...Evin içi 19 C... Bunun açıklaması nedir ?...Yukarda dalga geçen satırları okuynca bunları yazdım...Denemesi bedava....Aynı kombi evinde mevcut...SON OLARAK BU RADYATÖRLER DÜŞÜK SICAKLIKLARDA DAHA FAZLA ISI İLETİMİ SAGLIYORLAR....Elime soguk gelen radyatör eve ısı veriyor...Ne kadar ? Q = M x C x ( t2 - t1 ) kadar....Burada t2 kombiden çıkan suyun sıcaklıgı t1 ise radyatörden geriye dönen suyun sıcaklıgı...Burada bu anlamsız ve gereksiz yazışmayı kesiyorum...Hepinize saygılarımı sunuyorum...

2587 Mesaj
26 Mart 2008; 19:42:44 

quote:

Max Focus arkadaşım ECA KOMBİYİ ISRARLA SANA TAVSİYE EDİP ALDIRAN BENİM....Gidip iki katı fiyata digerlerini alacaktı.n. Bu kombide 30-80 C arası ısı ayarlaması var sanıyorsun...Ama bak sana bir tavsiye..Güzel havalarda evin içi hafif sogukken evin sogugunu kırmak istersen evindeki ECA CONFEO PREMİX kombinin yanma ayarını MİN yazan nokta ile GÜNEŞ amblemi gördügün yaz ayarı noktasının tam ortasına getir..Ve kombiyi çalıştır....32 ile yanmaya başlayıp 1 saat sonra 25 C ye gelip durup dinlenerek yanmaya devam ediyor... Şimdi tekrar gidip baktım 23 C de ve sönük...Kendi başına radyatörden dönen suyun sıcaklıgına göre yanıp sönüyor...Paneller soguk...Elimle yokluyorum soguk...Evin içi 19 C... Bunun açıklaması nedir ?...Yukarda dalga geçen satırları okuynca bunları yazdım...Denemesi bedava....Aynı kombi evinde mevcut...SON OLARAK BU RADYATÖRLER DÜŞÜK SICAKLIKLARDA DAHA FAZLA ISI İLETİMİ SAGLIYORLAR....Elime soguk gelen radyatör eve ısı veriyor...Ne kadar ? Q = M x C x ( t2 - t1 ) kadar....Burada t2 kombiden çıkan suyun sıcaklıgı t1 ise radyatörden geriye dönen suyun sıcaklıgı...Burada bu anlamsız ve gereksiz yazışmayı kesiyorum...Hepinize saygılarımı sunuyorum...

Selamlar,

Bahsettiğin ayar konumunun böyle bir özelliği varsa, kitapçığını okur öğrenirim, kalorifer tesisat ısı ayar düğmesi ise 30 ile 80 arası çalışır.Bunu ben sanmıyorum , üretici firmalar teknik katalogrında bunu yazıyorlar. Bahsettiğinde zaten ekstra bir fonksiyon olabilir. Ben kalorifer tesisat ayarından bahsediyorum, çünkü konu buydu. Dediğinide akşama kontrol edirim. Alay etmek gibi huyum yoktur, ama tesisat sıcaklığından bahsederken 25 dereceye ayarlıyorum dersen, bunuda açıklamazsan, biraz işin espiri tarafına kaçtım, amacını aştıysa üzgünüm.

O kadar yazdım ama hiç okumamışsın, eline soğuk gelmesinden doğal ne olabilir.Zira 28 , 25 derecelik su senin 36 derecelik vucüt sıcaklığından düşüktür. Evinin ortam sıcaklığı su sıcaklığından düşük olursa petekler tabi ki ortama ısı verecektir. Çünkü maddeler denge sıcaklığına gelene kadar ısı alış verişi yaparlar. Ama sen petekleri soğuk hissetmeye devam edersin çünkü 36 derecesin.
Ama yazdığın formülle söylediğin algılamanın ilgisi yok. Yazdığın formül sıcaklık değişimleri için gereken Isı miktarını verir, benim tesisatta 140 lt su var bunu 6 dereceden 46 dereceye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. 140000*1*40=5600000 cal = 5600 kcal ısı gerekir. diğer örnekler aşağıda var.
1m3 doğal gazın verimli yanması içinde yaklaşık 10 m3 havaya ihtiyaç vardır. Hesaplaması;
Doğal Gaz İçin Denklem: C H4 +2O2 = CO2 + 2H2O
(Metan) (Oksijen) = Karbondioksit) (Su)
1 m3 metan, 2 m3 oksijene ihtiyaç duyar. Bu oksijeni havadan alır. Havanın %21’i oksijen, %78’i azottur. Bu azot reaksiyona girmez.
1 m3 doğal gazın yanması için gerekli olan hava şöyle hesaplanır: 2 m3 Oksijene X (100/21) = 9,52 m3 =~ l0 m3 HAVA
Eğer, gerekli hava sağlanamazsa tamamlanmamış yanma oluşur ve CO (Karbonmonoksit) üretilir.
Birde 1 m3 doğal gaz ne kadar kcal veriyordu ona bakıcam , bilen varsa belirtsin.

Ayrıca aşağıdakileride lütfen okumanı tavsiye ediyorum.

Madde ve Isı

Maddeye dışarıdan ısı verilir yada alınırsa maddenin sıcaklığı değişir. Dışarıdan ısı alan maddenin Kinetik Enerjisi dolayısıyla taneciklerinin titreşim hızı artar. Tanecikleri bir arada tutan kuvvetler yenilerek birbirinden uzaklaşmaya başlar. Buna genleşme denir.
Maddenin ısı kaybetmesi durumunda taneciklerinin Kinetik Enerjisi azalır. Madde soğur ve tanecikler birbirine yaklaşır.
Sıcak bir cisim ile soğuk bir cisim birbirine değdirildiğinde aralarında ısı alışverişi yaparak ısısal dengeye ulaşırlar ve sonunda karalı bir durumda kalırlar.

Isı ve Sıcaklık

Isı : Maddeleri oluşturan molekül ve atomların hareket veya Kinetik ve Potansiyel enerjilerinin toplamına ısı denir.
Isı Q ile gösterilir. Isı bir enerji şeklidir. Isı birimi kalori (cal. ) veya Joule (J) dir.
1 Cal = 4,18 J veya 1j=0,24 Cal. 1kCal = 1000Cal
Kalori: Bir gram saf suyun sıcaklığını 1 atm basınç altında 1oC ( 14,5 oC den 15,5 oC ye ) yükselten ısı
miktarıdır.
Sıcaklık : Bir maddenin yapısındaki molekül veya atomların ortalama Kinetik enerjilerinin ölçümüne
sıcaklık denir.
Sıcaklık t veya T ile gösterilir. Sıcaklık termometre ile ölçülür. Bazı termometreler şunlardır : Celsius (oC) , Fahrenheit ( oF ) Kelvin ( oK ) ve Reomor ( oR ) gibi.

Isı Miktarı Ve Ölçülmesi

Aynı miktar ısı eşit kütleli farklı maddelere verildiğinde sıcaklıklarındaki değişmeler farklı olur. Isı miktarının ölçülmesinde Kalorimetre Kabı kullanılır.
Öz Isı ( c ) Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1oC yükseltmek için gerekli ısı miktarına öz ısı veya Isınma ısısı denir.
Öz ısı c ile gösterilir. Öz ısı birimi Cal. / g.oC dir. Öz ısı ile kütlenin çarpımına (m . c ) Isı Sığası veya Isı kapasitesi denir. Isı sığası ayırt edici özellik değildir. Öz ısı maddeler için ayırt edici özelliktir.
Maddeler birbirine dokundurulduğunda ve karıştırıldığında aralarında ısı alışverişi olur. Sıcaklığı yüksek olan madde sıcaklığı düşük olan maddeye ısı verir. Isı alışverişi maddelerin sıcaklığı eşit oluncaya kadar sürer. Bu sıcaklığa denge sıcaklığı denir.
NOT : Isı alışverişinde cisimlerden birinin aldığı ısı miktarı diğer cismin verdiği ısı miktarına eşittir.
Alınan ısı = Verilen ısı QAlınan = QVerilen

Sıcaklık Değişmelerinde Isı formülü

Q = m . c . ”t ”t = t2 – t1 Q = ısı m= kütle c = öz ısı ”t = sıcaklık farkı
Örnek : 100 gram cıvanın sıcaklığını 20 oC den 30 oC ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. ( ccıva = 0,033 )
Çözüm :
Q = m . c . ”t =100 . 0,033 . (30 – 20) =3,3 . 10 = 33 cal.
Örnek : 10 gr suyun sıcaklığını 30 oC den 50 oC ye çıkarmak için (csu =1 )
a ) Kaç kalori ısı gerekir.
b ) Kaç Joule ısı gerekir. ( 1J = 4,18 Cal )
Çözüm :
a) Q = m . c . ”t =10 . 1 . (50 – 30 ) = 10 . 20 = 200 cal.
b) 1 cal. 4,18 J ise X =200 . 4,18 = 836 J
200 cal X J’dir
Örnek : 20 gram buzun sıcaklığını - 70ºC den - 20ºC ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. ( cbuz = 0,5 )
Çözüm :
Q =m . c . ”t = 20 . 0,5 . [ -20 – ( - 70 ) ] =10 . ( - 20 + 70 ) =10 . 50 =500 Cal.
Örnek : 90oC deki 30 gram su ile 10 gr soğuk su karıştırıldığında karışımın son sıcaklığı
72,5oC olduğuna göre soğuk suyun karışımdan önceki sıcaklığı kaç oC dir. (csu = 1)
Çözüm :
Alınan ısı = Verilen ısı QAlınan = QVerilen
m1 . csu . ( t – t1 ) =m2 . csu . ( t2 – t )
10. 1 . ( 72,5 – t1 ) =30 . 1 . ( 90 – 72,5 )
10 . ( 72,5 – t1 ) =30 . 17,5
725 – 10 . t1 =525 725 – 525 = 10 . t1 t1 =200 / 10 = 20oC

Isının Yayılması
1-İletim Yolu ile Yayılma : Isının madde içinden fakat onun hareketi ile ilgili olmadan yayılmasıdır. Katılarda moleküller birbirlerine çok yakın olduklarından sıvılara göre daha iyi iletkendir. Gaz molekülleri birbirlerinden çok uzakta olduklarından iletim yolu ile ısıyı iyi iletmezler.
2- Madde Taşınması ( Konveksiyon ) ile Yayılma : Isının harekette bulunan madde parçacıkları ile yayılmasıdır. Gaz molekülleri çok hareketli olduğundan ısıyı taşıyarak yayarlar.
3- Işıma ( Radyasyon ) ile yayılma : Isının arada herhangi bir madde olmaksızın yayılmasıdır. Ör: Güneş enerjisi

Erime ve Donma
Isı etkisi ile maddenin fiziksel yapısında değişiklikler oluşur. Bir maddenin katı , sıvı veya gaz fazında yada durumunda oluşuna o maddenin hali denir. Bir halden diğer bir hale geçmesine de hal değiştirme denir.
Erime : Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir.
Donma : Sıvı bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine donma veya katılaşma denir.
Erime Sıcaklığı : Katı bir maddenin sıvı hale geçtiği sıcaklık derecesine erime noktası veya erime sıcaklığı denir. Ör : buz 0ºC erir.
Saf bir maddenin sabit basınç altında belli bir erime sıcaklığı vardır. Aynı maddenin erime ve donma sıcaklıkları aynıdır.Erime ve donma süresince sıcaklık sabit kalır. Erime ve donma sıcaklığı madde miktarına bağlı değildir. Erime veya donma noktası maddeler için ayırt edici özelliktir.
Endotermik : Dışarıdan ısı alarak gerçekleşen olaylara denir.
Ekzotermik : Dışarıya ısı vererek gerçekleşen olaylara denir.
Erime Isısı ( Le ) : Erime sıcaklığındaki katı bir maddenin birim kütlesinin ( 1 gr ) sıvı hale geçmesi için gereken ısı miktarıdır.
Erime ısısı Le ile gösterilir. Birimi Cal / g dır. Q = m . Le
Örnek : Erime sıcaklığındaki 10 g buzun tamamen erimesi için ne kadar ısı gerekir. ( Le( buz ) = 80 cal./g.C)
Çözüm :
Q = m . Le = 10 . 80 = 800 cal.

Kaynama , Buharlaşma ve Süblimleşme

Buharlaşma : Sıvı bir maddenin ısı alarak gaz haline geçmesine buharlaşma denir.
Buharlaşma sıvının yüzeyinde gerçekleşir ve genelde her sıcaklıkta olur.
Yoğunlaşma : Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale geçmesine yoğunlaşma denir.
Kaynama : Sıvı bir maddenin kabarcıklar çıkararak gaz haline geçmesine kaynama denir.
Kaynama Sıcaklığı : Her sıvının belli bir basınç altında kaynadığı sıcaklığa kaynama noktası veya kaynama sıcaklığı denir. Ör : Su 100ºC de kaynar.
Kaynama sıcaklığı maddeler için ayırt edici özelliktir. Saf bir sıvı belli bir basınçta belirli bir sıcaklıkta kaynar.Sıvının kaynaması süresince sıcaklık sabit kalır. Kaynama sıcaklığındaki sıvının buhar basıncı sıvı üzerine etkiyen dış basınca eşittir.
Buharlaşma Isısı ( Lb ) : Kaynama sıcaklığındaki bir sıvının birim kütlesinin (1 g) tamamen gaz haline geçmesi için gereken ısıya buharlaşma ısısı denir.
Buharlaşma ısısı Lb ile gösterilir. Birimi Cal / g dır. Q = m . Lb
Örnek :Kaynama sıcaklığındaki 10 g suyun tamamen gaz haline geçmesi için ne kadar ısı gerekir. (Lb(buhar)=540)
Çözüm :
Q = m . Lb = 10 . 540 =5400 cal.

Erime ve buharlaşma ısılarına hal değiştirme ısısı denir. Hal değiştirme ısıları ayırt edici özelliktir. Erime ve kaynama noktaları maddelerin türüne , saf yada karışım halinde olmasına ortamın açık hava basıncına bağlıdır. Saf maddelerin erime ve kaynamaları süresince sıcaklık sabit kalırken karışımların erime ve kaynamaları süresince sıcaklık değişimi devam eder.
Saf sıvılar üzerine etkiyen dış basınç azaldıkça kaynama noktası düşer. Dış basınç artıkça da kaynama noktası yükselir.
Bir sıvının donma noktası üzerine etkiyen basınçla değişir. Donma sırasında büzülen veya sıkışan sıvılar için basıncın artması donma noktasını yükseltir. Su gibi donma sırasında genleşen sıvılar için basıncın artması donma noktasını düşürür.
Buharlaşan su üzerinde hava vardır. Havada bulunan gazların molekülleri su üzerine basınç yapar. Bu arada suyun buharlaşarak gaz haline geçen molekülleri de hava ile birlikte sıvı üzerine azda olsa basınç yapar.
Buhar Basıncı : gaz halinde bulunan su moleküllerinin su üzerine yaptığı basınca buhar basıncı denir.
Açık Hava Basıncı : Hava tabakasını yaptığı basınca açık hava basıncı denir.
Süblimleşme : Katı bir maddenin sıvı hale geçmeksizin doğrudan doğruya gaz haline geçmesine süblimleşme denir. Ör : naftalin.

ÖRNEKLER
Örnek1 : - 50ºC deki 10 gr buzun sıcaklığını 70ºC ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. ( cbuz =0,5 cal / g.ºC
csu=1 cal / g.ºC Le(buz) =80 cal/g )
Çözüm :
Q1=m. cbuz . ”t =10. 0,5 .[ 0 – (- 50 )] =5. 50 =250 cal
( -50 ve 0ºC için sıcaklık değişimi )
Q2 = m. Le =10 . 80 =800 cal (0ºC de hal değişimi)
Q3 = m. csu . ”t =10.1. (70 – 0) =10. 70 =700 cal.
( 0ºC ve 70ºC için sıcaklık değişimi )
toplam ısı = QT
QT = Q1 + Q2 + Q3 = 250 + 800 + 700 = 1750 cal.

Örnek2 : 60ºC deki 10 g suyun sıcaklığını 130ºC ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. ( csu =1 cal /g .ºC
cbuhar=0,46  0,5 cal /g .ºC Lb(buhar) = 540 cal / g )
Çözüm :
Q1 =m. csu . ”t=10. 1. (100 – 60) =400cal (sıcaklık değişimi)
Q2 =m.Lb(buhar) =10. 540=5400cal (Hal değişimi )
Q3=m.cbuhar . ”t=10. 0,5 . (130 – 100) =5 . 30 =150 cal.
(Sıcaklık değişimi )
Toplam ısı = QT

QT = Q1 + Q2 + Q3 =400 + 5400 + 150 = 5950 kalori

Örnek3 : -50ºC deki 10 g buzun sıcaklığını 130ºC ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir. (cbuz =0,5 cal / g.ºC
Le(buz) =80 cal/g csu=1 cal / g.ºC cbuhar=0,46  0,5 cal /g .ºC Lb(buhar) = 540 cal / g )
Çözüm :

1) -50ºC 0ºC buz için sıcaklık değişimi
2) 0ºC de hal değişimi katıdan sıvıya
3) 0ºC den 100ºC ye sıcaklık değişimi
4) 100ºC de hal değişimi sıvıdan gaz haline
5) 100ºC den 130ºC ye sıcaklık değişimi

Q1 = m. cbuz . ”t = 10 . 0,5 . [ 0 – ( - 50 )] = 5 . 50 = 250 kalori
Q2 = m . Le (buz ) = 10 . 80 = 800 kalori
Q3 = m . csu . ”t = 10 . 1 . ( 100 – 0 ) = 10 . 100 =1000 kalori
Q4 = m . Lb (buhar ) = 10 . 540 = 5400 kalori
Q5 = m.cbuhar . ”t = 10 . 0,5. ( 130 – 100 ) = 5 . 30 = 150 kalori
QT = Q1 + Q2 + Q3 + Q4 + Q5 = 250 + 800 + 1000 + 5400 + 150 = 7600 kalori

Örnek4 : Erime sıcaklığındaki (0ºC deki ) buz parçası 80ºC deki 220 gr su içine bırakılıyor. Buz tamamen
eriyince denge sıcaklığı 30ºC olarak ölçüldüğüne göre başlangıçtaki buzun kütlesi kaç gramdır.
( Le(buz) =80 cal/g csu=1 cal / g.ºC )
Çözüm :
QAlınan = QVerilen
mbuz . Le(buz) + mbuz . csu ( 30 – 0 ) = msu . csu . ( 80 – 30 )
mbuz . 80 + mbuz . 1 . 30 = 220 . 1. 50
mbuz . 110 = 11000 mbuz = 11000 / 110 = 100 gram

Örnek5 : 300 gr demire 150 cal. ısı verildiğinde sıcaklığında ne kadar değişme olur. ( cdemir= 0,10 Cal./g .oC )

Çözüm :
”t = Q = 150 = 150 / 30 =5oC
m . c 300.0,10

Örnek6 : 10ºC deki 5 gr su ile 80ºC deki 20 gr su karıştırılırsa karışımın son sıcaklığı karışımın son sıcaklığı
kaç ºC olur. ( csu = 1 )
Çözüm :
QAlınan = QVerilen
m1 . csu . ( t – t1 ) =m2 . csu . ( t2 – t )
5 . 1 . ( t – 10 ) = 20 . 1 . ( 80 – t )
5. t – 50 = 1600 – 20. t
5. t + 20. t =1600 + 50 25. t =1650 den t = 1650 / 25 = 66ºC

Örnek7 : A ve B gibi iki termometre şekilde görüldüğü gibi bölmelere ayrılmıştır.
a) Sıcaklık A termometresinde 70ºA olarak okunuyorsa B termometresinde kaç okunur.
b) Sıcaklık B termometresinde 0ºB olarak okunuyorsa A termometresinde kaç okunur.
Çözüm :
a) A - 50 = B – ( - 20) 70 – 50 = B + 20 20 = B + 20
100 50 100 50 100 50
50 . 20 = 100. (B + 20 ) 1000 =100. (B + 20) den B = 30 bulunur.

b) A - 50 = B – ( - 20) A – 50 = 0 – (- 20 ) A – 50 = 0 + 20
100 50 100 50 100 50
50. ( A – 50 ) = 100. 20 50. ( A – 50 ) = 2000
50. A – 2500 = 2000 50. A = 4500 A= 4500 / 50 den
A = 90 bulunur.

Örnek8 : Hangi sıcaklık derecesinde Fahrenheit termometresinde okunan sayı Celsius termometresinde okunan
sayının iki katından 10 fazla olur.
Çözüm : Celsius termometresinde okunan sayı X olursa Fahrenheitte okunan sayı 2X + 10 olur.

C = F – 32 X = (2X + 10) - 32 X = 2X – 22 100. ( 2X – 22 ) = 180. X
100 180 100 180 100 180

200. X – 2200 = 180. X 200.X – 180.X = 2200 20.X = 2200 X = 2200 / 20 = 110ºC

Örnek9 : Isınma ısısı 0,2 Cal./g.oC olan bir maddeden yapılmış 200 gramlık bir kapta ısınma ısısı 0,6 Cal./g.oC
olan bir sıvıdan 100 gram bulunmaktadır. Bu kaba 2 Kkalori ısı verildiğinde sıcaklığında ne kadar
değişme olur.
Çözüm :
Q = Qsıvı + Qkap
2000 =100. 0,6 . ”t + 200. 0,2 . ”t 2000= 60. ”t + 40. ”t 2000 =100. ”t ”t =2000/100= 20ºC

Örnek10 : Kütlesi 300 gr öz ısısı 0,3 cal /g. ºC olan 20ºC deki bir sıvı ile kütlesi 50 gr öz ısısı 1,2 cal /g.ºC
olan sıcak bir sıvı karıştırıldığında karışımın denge sıcaklığı 30ºC olduğuna göre sıcak sıvının
karışımdan önceki sıcaklığı kaç ºC dir.
Çözüm : Alınan ısı = Verilen ısı
300 . 0,3 . (30 – 20 ) = 50 . 1,2 . ( t2 – 30 )
90. 10 = 60. (t2 – 30 ) 15 = t2 – 30 15 + 45 = t2 t2 = 45oC

Örnek11 : Isıca yalıtılmış kaba bağlı musluklar birim zamanda eşit miktarda su akıtmaktadır. A musluğundan
gelen suyun sıcaklığı 60ºC , B den geleninki de 20ºC dir. İki musluk da açılarak kabın yarısı
doldurulduktan sonra A musluğu kapatılıyor. Kap tümüyle dolup içinde denge sağlanınca sıcaklık kaç ºC olur.
Çözüm : m1 = m2 = m alınsın (kabın yarısı dolunca )
Alınan ısı = Verilen ısı
m. c . (tY – tB ) = m. c. (tA - tY )
m. c . ( tY – 20 ) = m. c . ( 60 – tY ) tY – 20 = 60 – tY 2 . tY = 80 tY = 80 / 2 tY = 40ºC olur.

m1 + m2 = m3 = m olsun ( Kabın tamamı dolunca )
Alınan ısı = Verilen ısı
m3 . c. ( tT – tB ) = (m1 + m2 ) . c. (tY – tT )
m3. c . ( tT - 20 ) = (m1 + m2 ). c . ( 40 – tT ) tT – 20 = 40 – tT 2. tT = 60 tT = 60 / 2 tT = 30ºC olur.
Örnek12 : Öz ısısı 0,2 cal /g. ºC olan maddeden yapılmış 2 kg’lık bir kapta ısınma öz ısısı 0,6 cal /g. ºC olan
1,5 kg’lık bir sıvı bulunmaktadır. Kaba 26 k.Cal ısı verildiğinde sıcaklığındaki değişme ne kadar
olur ?
Çözüm :
Q = Qsıvı + Qkap
26000 = 1500 . 0,6 . ”t + 2000 . 0,2 . ”t
26000 = 900 . ”t + 400 . ”t 26000 = 1300 . ”t ”t = 26000 / 1300 = 20ºC

Örnek13 : 18ºC deki su ile 70ºC deki sıvı karıştırıldığında karışımın denge sıcaklığı 30ºC oluyor. Sıvının
öz ısısı 0,6 Cal / g.ºC olduğuna göre suyun kütlesinin sıvının kütlesine oranı nedir ?
Çözüm :
Q1 = Q2
msu . csu . ( t – tsu ) = msıvı . csıvı . ( tsıvı – t )
msu . 1 . (30 – 18 ) = msıvı . 0,6 . ( 70 – 30 )
12 . msu = 24 . msıvı msu / msıvı = 24 / 12 = 2

Örnek14 : Isı sığası 400 cal./ ºC olan bir kapta 20ºC de 600 gram su bulunmaktadır. Suyun sıcaklığını 50ºC ye
çıkarmak için kaba verilmesi gereken ısıyı bulun. ( csu =1 )
Çözüm :
Q = Qsu + Qkap
Q = 600. 1 . ( 50 – 20 ) + 400. ( 50 – 20 )
Q = 18000 + 12000 = 30000 = 3. 104 cal.

Örnek15 :
Katı bir cismin sıcaklık – ısı grafiği şekildeki gibidir. Tamamen sıvı hale dönüşen bu maddenin erime ısısı 20 cal. / g olduğuna göre öz ısısı ne kadardır.

Çözüm : 300 – 200 = 100 cal 100 = m . Le
100 = m. 20 den m = 100 / 20 = 5 gram

200 = m. c . ”t 200 = 5. c . [ 80 – ( - 20) ]
200 = 5. c . 100 c = 200 / 500 = 2 / 5 = 0,4 cal/g.ºC

Örnek16 : 10 gram suyun sıcaklığını 50oF den 140oF ye çıkarmak için ne kadar ısı gerekir.( csu = 1 Cal. /g.oC )

Çözüm :
F1 = 1,8. C1 + 32 den 50 = 1,8.C1 + 32 50 – 32 = 1,8 .C1 C1 = 18 /1,8 = 10
F2 = 1,8. C2 + 32 den 140 = 1,8. C2 + 32 140 – 32 = 1,8 . C2 C2= 108 / 1,8 = 60
t1 = 10 t2 = 60 Q = m.c . ”t =10. 1. ( 60 – 10 ) =10. 50 = 500 cal.

Örnek17 : Bir X termometresinde su 100oX de erimekte ve 20oC yi de 140oX olarak göstermektedir. Bu X termometresinde suyun kaynama noktası ne kadardır.

Çözüm :
C = X – X1 20 /100 = 140 -100 1/ 5 = 40 / X2 – 100 den X2 = 300 olur
100 X2 – X1 X2 - 100

Örnek18 : Öz ısısı 0,3 Cal/g.oC olan 200 gramlık bir kabın içerisinde 0oC de 100 g buz vardır. Buzun sıcaklığını 30oC ye çıkarmak için kaba verilmesi gereken ısıyı bulun. ( cSu = 1 Le(Buz) = 80 )
Çözüm :
Q = Qkap + QSu + QHal = mkap. ckap.”t + mSu.cSu. ”t + mbuz. Le(buz)
Q = 200.0,3. ( 30 – 0 ) + 100.1. ( 30 – 0) + 100. 80 =60. 30 + 100. 30 + 800 =12800 cal.

Örnek19 : Boş bir kabı 10oC de su akıtan A musluğu 2 dakikada doldurabiliyor. Aynı boş kabı 80oC de su akıtan B musluğu ise 8 dakikada doldurabiliyor. Her iki musluk aynı anda açılıp kap tamamen dolunca denge sıcaklığı kaç oC olur. ( dsu = 1 , csu = 1 )
Çözüm : Her iki musluk aynı anda açıldığında
1 / 2 + 1 / 8 = 1 / X 5 / 8 = 1 / X ten X = 8 / 5 dakikada doldurur.
Kabın hacmi V olsun :
A musluğu 2 dakikada V hacmini doldurursa
" " 8/5 " X " "

X = 4 / 5 V olur. yani VA = 4 / 5 V olur

B musluğu 8 dakikada V hacmini doldurursa
" " 8/5 " X " "

X = 1 / 5 V olur. VB = 1 / 5 V olur.

mA = VA . dsu = 4/5 V. 1 = 4 / 5 V
mB = VB . dsu = 1/5 V.1 = 1 / 5 V

karışımın sıcaklığı t olsun. A musluğundaki suyun sıcaklığı tA B ninkide tB olsun
Alınan ısı = Verilen ısı
mA . csu . ( t – tA ) = mB . csu . ( tB – t )
4/5 V . 1. ( t – 10 ) = 1/5 V . 1. ( 80 – t )
4 . ( t – 10 ) = 80 – t
4t – 40 = 80 – t
5t = 120 den t = 120 / 5 t = 24 oC olur.

Örnek20 : Bir X termometresinde su - 50oX de donmakta ve 150oX de ise kaynamaktadır. Bir Y termometresinde su 100oY de donmakta ve 30oX yi 220oY olarak göstermektedir. Buna göre Y termometresinde suyun kaynama sıcaklığı kaç oY dir.
Çözüm :
X – X1 = Y – Y1 30 – ( -50) = 220 – 100 80 = 120
X2 –X1 Y2 – Y1 150 – ( -50) Y2 – 100 200 Y2- 100

Y2 = 400oY olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 26 Mart 2008; 19:44:03 >

3985 Mesaj
26 Mart 2008; 23:57:29 

quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus

Selamlar,

Bahsettiğin ayar konumunun böyle bir özelliği varsa, kitapçığını okur öğrenirim, kalorifer tesisat ısı ayar düğmesi ise 30 ile 80 arası çalışır.Bunu ben sanmıyorum , üretici firmalar teknik katalogrında bunu yazıyorlar. Bahsettiğinde zaten ekstra bir fonksiyon olabilir. Ben kalorifer tesisat ayarından bahsediyorum, çünkü konu buydu. Dediğinide akşama kontrol edirim. Alay etmek gibi huyum yoktur, ama tesisat sıcaklığından bahsederken 25 dereceye ayarlıyorum dersen, bunuda açıklamazsan, biraz işin espiri tarafına kaçtım, amacını aştıysa üzgünüm.
..................................................

Son yazdığınız uzuuuuuuuuun yazınızı baştan sona kaç kişinin okuyacağını tahmin ederek yazdınız gerçekten merak ediyorum. Bu tür teknik bilgiler bilimsel ortamlarda çok gerekli olabilir ama burada bu kadarı tabirimi hoş görün çok gereksiz olmuş.

Neyse, asıl yazmak istediğim konu başka. " kalorifer tesisat ısı ayar düğmesi ise 30 ile 80 arası çalışır,..... üretici firmalar teknik katalogrında bunu yazıyorlar " demişsiniz. Genelde bu doğru ama demekki firmalar herşeyide bu katologlara sığdıramıyorlar. Çünkü benim kullandığım Confeo Hermetik model katoloğunda da kalorifer tesisat ısı ayar düğmesinin 40-80 arası çalıştığı yazıyor ama kullanım sırasında görüyorumki kalorifer tesisat ısı ayarını 35 dereceye ayarlayabiliyorum ve ekrandada ayarladığım sırada 35 dereceyi görebiliyorum. Bunu taşkafa nickli arkadaşımızdan beklediğiniz gibi daha detaylı anlatmamı beklerseniz, ben bu durumun daha nasıl başka şekilde açıklanabileceğini bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege45 -- 27 Mart 2008; 0:00:26 >

11 Mesaj
27 Mart 2008; 20:18:03 

confeo 35 80 ilk çıkanlar 40 80 di kitapçık eski olabilir bu sistemlerde şikayet geldi 35 80 e dönüldü ama cihaz 35 ayarlı ise 45 e kadar çalışır durur..... her zaman senin ayarladığının 10 derece yukarısında stand by konumunda kalır ilk led yanıp söner 3 dk. boyunca......

2587 Mesaj
28 Mart 2008; 9:33:34 

quote:

Orjinalden alıntı: Ege45

Son yazdığınız uzuuuuuuuuun yazınızı baştan sona kaç kişinin okuyacağını tahmin ederek yazdınız gerçekten merak ediyorum. Bu tür teknik bilgiler bilimsel ortamlarda çok gerekli olabilir ama burada bu kadarı tabirimi hoş görün çok gereksiz olmuş.

Neyse, asıl yazmak istediğim konu başka. " kalorifer tesisat ısı ayar düğmesi ise 30 ile 80 arası çalışır,..... üretici firmalar teknik katalogrında bunu yazıyorlar " demişsiniz. Genelde bu doğru ama demekki firmalar herşeyide bu katologlara sığdıramıyorlar. Çünkü benim kullandığım Confeo Hermetik model katoloğunda da kalorifer tesisat ısı ayar düğmesinin 40-80 arası çalıştığı yazıyor ama kullanım sırasında görüyorumki kalorifer tesisat ısı ayarını 35 dereceye ayarlayabiliyorum ve ekrandada ayarladığım sırada 35 dereceyi görebiliyorum. Bunu taşkafa nickli arkadaşımızdan beklediğiniz gibi daha detaylı anlatmamı beklerseniz, ben bu durumun daha nasıl başka şekilde açıklanabileceğini bilemiyorum.

Selamlar,

Dün yoğundum yazamadım, Hayır sevgili Taşkafanın bir şeyleri iyi niyetli olarak paylaşmaya çalıştığından emin olmasam, konuyu hiç uzatmam zaten. Ama bir şey aktarmak isterken doğru temellere dayanan bilgi vermek önemlidir. Bunun için açıklamak, ayrıntıyı belirtmek sıkıcı ve uzun olabiliyor.

25 dereceye ayarlıyorum diyince vede "ECA kombiyi bilmiyordun ben sana aldırdım diye" büyük puntolarla yazınca, şaşırdım zira, kombimi almadan önce sizde biliyorsunuz diğer topicde bir çok markaya baktığımı belirtmiştim.Ama sizlerin ECA önermeniz ve kendimde inceleyince gerçekten iyi bir ürün olduğuna kanaat getirdiğimi , yinede viessmannla arasında kaldıktan sonra biraz da mali avantajı nedeniyle tercih ettiğimi dile getirdim. Her ne olursa olsun önerdiğiniz içinde size ve Taşkafa arkadaşımızada teşşekkür ettim. Hala da ederim. Zira forumun amacıda bu zaten. Belki 20-25 ürünün kataloğuna , internetteki teknik broşürlerine bakmıştım,bırakın ECA yı hiç birinde 25 derece ayarı görmedim. en düşük 30 en yüksek 85 yada 87 ayarı vardı. Ama genel olarak 30 - 80 arasındaydılar.
Ayrıca o günün akşamıda, yanılma payımı düşünüp, bendeki cihazıda kontrol ettim, yaz konumuna geldiğinde bırakın ısı ayarını cihaz zaten kalorifer devresini bir süre sonra kapatıyor. Diğer minimum ayarıda 30 derece olabiliyor.

Allah aşkına daha detaylı olarak anlatsında, iyi güzel de bu kadar yazılan çizilenler hatalı mı dır?Arkadaşım bir açsa, cihazın kitapçığından kontrol etse dahası okusa fena mı olur. Biz millet olarak gerçekten okumuyoruz. Ben aldığım her ürünün ilk olarak kitapçığını A - Z ye okuyorum.Ona göre hareket ediyorum.

Ayrıca yazdığı formül doğru ama uygulama amacı konuştuğumuz konuyla çok başdaşmıyordu. Amacım yermek veya kırmak değil ama yanlışı düzeltmektede fayda var, işin toz bulutu halinden başladığım içinde biraz uzun oldu haklısınız. Zaten başlık dışındaki kısım bulduğum bir alıntıydı, arkadaş çok güzel anlatmış, örnekleri vermiş, faydalı olacağını düşündüğüm için de tamamına yakınını aldım.
Ama doğru belirtmek adına kimseyi kırmadan yermeden yazmaya çalışıyorum, ama bir tepkide gelirse aynı düzeyde fazlasında değil karşılık vermeyede gayret gösteriyorum.
Saygılarımla.

6663 Mesaj
28 Mart 2008; 17:00:31 

Cevabım susmaktır...Bu forumdaki bütün arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımla...Kombide 25 C ayarı diye bir şey yok. Ben öylemi yazdım ?...Kitapçık okunmadan kombi açılırmı ? Bu forumda tam 8 ay kombi araştırması yapan kaç kişi var ? Biri benim...ARKADAŞLARIMIN MEMNUNİYETİ EN BÜYÜK MUTLULUGUMDUR...Hepinize sonsuz sevgi ve saygılar...Yine gaza geldim...

2587 Mesaj
28 Mart 2008; 17:33:30 

Selamlar,

ECA CONFEO PREMİX kombinin yanma ayarını MİN yazan nokta ile GÜNEŞ amblemi gördügün yaz ayarı noktasının tam ortasına getir..Ve kombiyi çalıştır....32 ile yanmaya başlayıp 1 saat sonra 25 C ye gelip durup dinlenerek yanmaya devam ediyor..

Evet burda bahsettiğin ayar düğmesi değil !!!, bende artık bu konuda susuyorum.

6663 Mesaj
29 Mart 2008; 7:40:19 

Bu cümlede kombide 25 C ayarı diye bir cümle varmı ?....Yada falanca nokta ile filanca nokta arasına getirirsen kombi 25 C de yanıyor...Dene gör..... Diyemi yazıyor..?.... .

147 Mesaj
29 Mart 2008; 13:49:11 

quote:

Selamlar,

Dün yoğundum yazamadım, Hayır sevgili Taşkafanın bir şeyleri iyi niyetli olarak paylaşmaya çalıştığından emin olmasam, konuyu hiç uzatmam zaten. Ama bir şey aktarmak isterken doğru temellere dayanan bilgi vermek önemlidir. Bunun için açıklamak, ayrıntıyı belirtmek sıkıcı ve uzun olabiliyor.

25 dereceye ayarlıyorum diyince vede "ECA kombiyi bilmiyordun ben sana aldırdım diye" büyük puntolarla yazınca, şaşırdım zira, kombimi almadan önce sizde biliyorsunuz diğer topicde bir çok markaya baktığımı belirtmiştim.Ama sizlerin ECA önermeniz ve kendimde inceleyince gerçekten iyi bir ürün olduğuna kanaat getirdiğimi , yinede viessmannla arasında kaldıktan sonra biraz da mali avantajı nedeniyle tercih ettiğimi dile getirdim. Her ne olursa olsun önerdiğiniz içinde size ve Taşkafa arkadaşımızada teşşekkür ettim. Hala da ederim. Zira forumun amacıda bu zaten. Belki 20-25 ürünün kataloğuna , internetteki teknik broşürlerine bakmıştım,bırakın ECA yı hiç birinde 25 derece ayarı görmedim. en düşük 30 en yüksek 85 yada 87 ayarı vardı. Ama genel olarak 30 - 80 arasındaydılar.
Ayrıca o günün akşamıda, yanılma payımı düşünüp, bendeki cihazıda kontrol ettim, yaz konumuna geldiğinde bırakın ısı ayarını cihaz zaten kalorifer devresini bir süre sonra kapatıyor. Diğer minimum ayarıda 30 derece olabiliyor.

Allah aşkına daha detaylı olarak anlatsında, iyi güzel de bu kadar yazılan çizilenler hatalı mı dır?Arkadaşım bir açsa, cihazın kitapçığından kontrol etse dahası okusa fena mı olur. Biz millet olarak gerçekten okumuyoruz. Ben aldığım her ürünün ilk olarak kitapçığını A - Z ye okuyorum.Ona göre hareket ediyorum.

Ayrıca yazdığı formül doğru ama uygulama amacı konuştuğumuz konuyla çok başdaşmıyordu. Amacım yermek veya kırmak değil ama yanlışı düzeltmektede fayda var, işin toz bulutu halinden başladığım içinde biraz uzun oldu haklısınız. Zaten başlık dışındaki kısım bulduğum bir alıntıydı, arkadaş çok güzel anlatmış, örnekleri vermiş, faydalı olacağını düşündüğüm için de tamamına yakınını aldım.
Ama doğru belirtmek adına kimseyi kırmadan yermeden yazmaya çalışıyorum, ama bir tepkide gelirse aynı düzeyde fazlasında değil karşılık vermeyede gayret gösteriyorum.
Saygılarımla.

Ege45

Taşkafa

Diger Arkadaşlarada tşkler...

Sizlerin yardımlarıylada bende ECA Confeo aldık iyiki almışım...
Sağol varolun.. Kendi çabalarınızla iyi niyetlerinizle bilgisini paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum...
Bu kadar konuyu uzatmaya gerek yok...
Alan kombinin kitapcığını okusun okumuyorsa onun sorunu....

93 OPEL VECTRA 18S

11 Mesaj
29 Mart 2008; 20:09:46 

cihaz maxfocus un dediği gibi çalışır...
eca yeni nesil kombiler calora,confeo,fortius modelleri... ayarladığın derecenin on derece üstünde termostat yapar on derece altında yanma olayı gerçekleşir.... sistemde bir sorum varsa tesisatta aşırı bir ısı kaybı gibi bu durumlarda cihazın dinlenme süresi bitmeden ayarladığımız derecenin on derece altına düşse dahi sıcaklık cihaz çalışmaz...... dinlenme süresi fb. ayarı 3 dk. stand by ışığı yanar söner bu 3 dk. boyunca...

11 Mesaj
29 Mart 2008; 20:11:54 

confeo kombileriniz sıcak kullanım suyu taleplerinize nasıl cevap veriyor... bana bir sürü şikayet eden insanlar var ben ilk defa bu kadar mutlu kullanıcılar görüyorum emin olun...

454 Mesaj
29 Mart 2008; 23:02:15 

quote:

Vay anasına vallaha helal olsun
bir an kendimi lisede fizik ve kimya sorusu çözüyorum zannettim
sobaya gerimi dönsek

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

LG Optimus G Pro Kullanıcıları Kulübü

401ppi True Full HD IPS Plus+ Gorilla Glass 2 Ekran | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 Çipset | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 | Adreno 320 GPU | 16GB Depolama |2 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 13 MP 4208x3120 Piksel, Autofocus, LED Flaş Kamera | 360° Gerçek Panaroma | 1080p@30 Fps HD Video Kayıt | 2.1MP Ön Kamera | Wi-Fi a/b/g/n | NFC | 4G LTE | TV - Out MHL | Android v4.1 İşletim Sistemi

2587 Mesaj
31 Mart 2008; 9:59:06 

quote:

confeo kombileriniz sıcak kullanım suyu taleplerinize nasıl cevap veriyor... bana bir sürü şikayet eden insanlar var ben ilk defa bu kadar mutlu kullanıcılar görüyorum emin olun...

Selamlar,

Benim kombiyi alalı, daha iki ay olacak. Sıcak su konusunda , confor modunu tüketimi arttırdığı için kullanmıyorum. Bunun dışında çoğu kullanıcının yaptığı gibi soğuk su ile ılıştırmak yerine 40-41 derece gibi ayarlayıp, sürekli bu değerde tutuyorum. Bunun hem su hemde , tüketime faydası oluyor. Ayrıca benim evde üç banyomuz var bunların üst kattaki en uzağına bile musluğu açtıktan 7-8 sn sonra sıcak su geliyor. Yakın olan banyoya en fazla 5 sn sürüyor. Banyo ve mutfak aynı anda su kullanıma olanak veriyor. Ben çok şükür memnunum.
Bu cihazın kalitesininde en az 3 sene sonra belli olacağını düşünüyorum.

İki gündür hiç bakamadım ama kullanım konusunda da son nokta belli olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 31 Mart 2008; 10:21:50 >

142 Mesaj
1 Aralık 2008; 22:47:04 

Merhaba,

Benim sorum şu. Confeo kombimize ev içi dijital termostat bağlı ve kombiyi oradan kontrol ediyoruz. Termostat bağlayınca kombinin kendi su sıcaklık ölçme sistemi devre dışı oluyor. Kombi kitapçığında cihaza termostat bağlıysa kalorifer ayarını maximuma getirin deniyor. O zaman da petekler yüksek ısıda çabuk ısınıyor. Sonra ısı düşene kadar cihaz duruyor ve termostat devreye girince tekrar yanıyor vb. Fakat ısı ayarı maximumda olunca saat fırıldak gibi dönüyor. Sizce gaz tüketimi için en iyi ayar ne olmalı? Normalde kitapçıktaki bu uyarıyı okumadan önce su sıcaklığını 2-3 civarında tutuyordum ve yavaş da olsa ısınıyordu yine de. Acaba çabuk ısıtmak için maximum ayarda kısa süre çalışmakla düşük ayarda daha uzun süre çalışmasında gaz tüketimi açısından fark olur mu?

Teşekkürler

Tek birşey biliyorum, o da hiçbir şey bilmediğimdir.
Sokrat

49 Mesaj
20 Ocak 2009; 22:41:53 

Arkadaşlar gerek buradan aldığım bilgiler, gerekse yaşadığım evlerdeki kullanım tecürbelerime dayanarak ECA kombi aldım. Gayet de memnunum. Kombiler arasında eğer çok fark varsa ECA markalı ürünlerin üst sıralarda kalacağını söyleyebilirim. ECA ile tek ilgim, kiracı olduğum evde antika bir ECA kullanmış olmam ki fena halde hırpalanmış göründüğü halde geçen sene 2 ay kesintisiz çalışmasına rağmen kendisini unutturdu. Bir de şu anda kendimin alıp taktırdığı ECA confeo sahibi olmam.

Açıklamalardan sonra bir soru sorayım. Tasarruf edip etmeyeceğimi anlamak için denemek üzere ECA confeonun ısıtmaya başlamadan önce bekleme süresi olan 3 dakikayı nasıl değiştirebiliyoruz? Bir de ateşlemeden sonra brülörünönce bir yarısı, bir iki saniye sonra da diğer yarısı alev alıyor, kullanımda bir soruna yol açmadı ama normal olup olmadığını merak ediyorum.

Herkese iyi günler.

113 Mesaj
24 Eylül 2009; 21:02:12 

Selam.

katı yakıtlı eca kazanlar hakkında bilgi alabileceğim birileri var mı ? burada.

Tşk.

http://www.kullaniciyorumlari.com

7 Mesaj
5 Mart 2014; 19:41:16 

Evde kullanıyoruz, müteahit firma tüm dairelerde kullanmış, bizim seçimimiz değildi, ancak son derece memnunuz. İlk önceleri bir ses geliyor gibiydi ama sorun tesisattaymış. Bu arada başımıza geleni de anlatayım uyarmak bakımından, o dönem servis aradık, internette bir sürü 444 lü nmara var ama yetkili servis gibi görünse de aslında hepsi özel servislermiş, eca kombi veya eca markasına ait tüm ürünlerin satış sonrası hizmetlerini emar şirketi yürütüyor ve tek yetkili müşteri hizmetleri numaraları da 444 0 322 bu da eca alacaklarının aklında bulunsun. Gerçi eca kombi servisi için değil diğer markalarda da ( baymak demirdöküm v.b. ) aynı olay var herkes baksa iyi olur diyelim:)

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Klimalar » ECA KOMBİ HAKKINDA HERŞEY...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.402