Şimdi Ara

Pioneer GM-1200 Ampfi ye bunları bağlasam verim alırmıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şuan pc amfim üstünde 25 watt yazıyor içi 3 watt bunları bağlıyorum ama felaket bir soğutmayla bu amfliyi alsam performance nasıl olur bu hoporlörlere? Şimdiden teşekkürler.

amjinin resmi burada : ( internetten buldum resmi)

http://www.hizliresim.com/2008/3/22/413.jpg

Hoporlörlerin resimleri burada ( hoporllörler benim)

http://www.hizliresim.com/2008/3/22/414.jpg

Bu sistem bilgisayara bağlandığı zaman iyi bir verim alırmıyım?

• Yardım
  • Yardımm
  • Yardımm
  • Hoparlör arkasında 8 ohm yazısı gözüküyor yani standart hoparlör.
    Elektronik olarak standart tüm anfilere bağlarsın. Burada sorun yok.
    ama akustik olarak ne olur kimse bilemez, ancak deneyen bilir.
  • Sorun olmaz yağne?
  • Piyasada satılan tüm standart anfilere 8 ohm yazan tüm hoparlörleri bağlayabilirsiniz bu sorun yaratmaz.

Bu forumda ve diğer ses sistemi forumlarında bu konuda çık konu açılmıştır.
    Bu konularda wat uyumuna dikkat çekilmiştir.
    Şimdi RMS 2W olan bir anfiye 100W olan bir hoparlör takılırsa bu verimsiz olur,
    Anfinin düşük gücü yüksek güce göre hesaplanan ve daha ağır olan kütlesinden ve yayalanma sisteminden gelen hoparlör kon sisteminin toplam eylemsizlik momentini yenmekte zorlanır.
    tersi halinde ise 100W lık anfiye 2 Watlık hoparlör takılırsa güç 2 watı aştıktan sonra bi yerlerde hoparlöürün sınırı aşılır artık sınır kaçsa ve hoparlör patlar.
    Anfi çıkışlarına yükün müsaade edilen omajın altında bir omajla bağlanmaması halinde anfiye pek bişey olmaz.
    bu da genel olarak anfisine göre 2-4 ohm seviyelerindedir. Öyleki 2 ohm da normal olarak çalışan anfiler de vardır. Tabi patlayan yanan bir hoparlör sistemininde bazı hallerde patlama sonrası hoparlör omajının sıfıra a düşme riski nedeniyle anfide risk alacaktır.

Normal çalışma sınırlarında(*); her iki halde de alınan sesin akustik özellikleri kaynakta bozuktur. doğal olarak uygun kabinlenmiş bile olsalar sonuç tatmin edici olmayabilir.
    (*) patlama olmadığı haller.

Bu nedenle anfi-kabin watlarının birbirine yakın olması gerekir.

Örnek Araba lastiği ile bisiklet kullanın yada bir arabaya bisiklet lastiği takmayı denediğiiz farzedin.

• Benim hoporlörlerde watt yazmıyor. fakat en fazla 50-60 watt dır. Üstünde yazan hep çıksaydı. Şimdi bu amfi bu hoporlörleri beslemezmi yane?

Tek cevap arıyorum besler güzel çalışır. Hayır .
  • 25 watt anfiye 50 W kabin takılabilir. (tersi riskli olabilir değerleri doğru kabul edersek.)
  • Bu riske girmeye gerek yok. Duruyor dursun şimdi.
  • tersinden kastım:
    50 W anfiye 25 W hoparlör takılması halidir ki sesi sonuna kadar (yada yarıdan fazla) açılması halinde hoparlör patlama riski altındadır.
    yani 25 Watt lık bir hoparlöre siz bunu üzerinde güç vermektesiniz. taşıyamayabilir.

örnek: 25 tonluk bir kamyona istihap haddinden fazla ton yüklemek gibi.

ama yukarıda söyledim 25 W anfiye 50 W hoparlör takılabilir bu sorun teşkil etmez.
    örnek: 50 tonluk bir arabaya 25 ton yüklemek gibi sorun yok.

2. durumda hoparlör watının anfiden çok olması hali anfi için bir sorun teşkil etmez.
    güç açısından sorun teşkil etmez, omajların durumuna ayrıca bakılmalıdır.

hoparlör omajı anfinin çıkışından eşit veya çok olmalıdır.
    hoparlör watı anfinin çıkışından eşit (*) veya çok olmalıdır.
    (*) burada bir miktar fazla olması iyidir. gerekçeside az olması risklidir ve yazılan değerlere güvenemeyiz.

her halde uygunluk esastır.
    haller:
    nominal 4 ohmluk bir anfiye 8 ohmluk kabin bağlanırsa anfinin verebileceği güç yarıya düşer.
    nominal 4 ohmluk bir anfiye 2 ohmluk kabin bağlanması anfi için risk demektir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.