Şimdi Ara

## Intel'in Tukwila Kod Adlı Itanium İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in Tukwila Kod Adlı Itanium İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Intel'in sunucu ve iş istasyonlarına yönelik olarak hazırladığı ürün gamının tepe serisini oluşturan Itanium ailesine bu yılın sonu itibariyle yeni bir temsilci geliyor. Tukwila kod adına sahip olan yeni işlemci 65nm üretim teknolojisi ile hazırlandı ve 2 milyar transistöre sahip. 30MB bellek ile donatılan dört çekirdekli işlemci 130 watt'lık termal güç tasarımına sahip. Belirttiğimiz gibi yılın son çeyreğinde kullanıma sunulması beklenen işlemcinin fiyatı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

## Intel'in Tukwila Kod Adlı Itanium İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

• intel de boyuna sunucu odaklı çalışıyor
    masaüstü için de bekleriz böyle işlemcileri
  • 30 mb bellek masaüstünde olacak pc uçar herhalde:)
  • Vay be desenize değişik bir soket tipi olacak.
  • 2 milyar transistor
  • ıntelde durmak yok
  • ilginç niye 65nm 45liklere geçmemişmiydi bu özellikle böyle yapılmış
  • Acaba overclock potansiyel nasıl olur?
  • 30mb bellek ve 2milyar transistör masallah nazar degmesin zaten büyük normal aslında ama olsun haber icin saol fx57
  • quote:

Orjinalden alıntı: hacı_17_17

30 mb bellek masaüstünde olacak pc uçar herhalde:)

2MB'ı 4MB yapıp da piyasaya sundular. TomsHardWareGuide'da bir hızlanma olduğu görülmüş. Türkçe sitesinde yoktu bu ama benim duyduğum da bi' duyum. Zaten belli Intel'in kullanıcı dostu olmadığı.
  • kimbilir kaç para olur bu?
  • performansı fln geçtim..2 milyar transistörü neriye sığdırmışlar anlamadım ki??
  • bu islemci zaten masaustu ya da server sistemler icin degil...cok daha gelismis is istasyonlari icin...onun icin kafamizi yormaya gerk yok
  • Ewt herkes ewine bu işlemcili bilgisayar alır... O zmna kadar PS3' de deli gibi ucuzlar ve her eve Cell işlemcili bi PS3 girer. İşte o zmn herkes kendi evinde quantum hesaplamaları yapar güzel güzel. Nasa ' ya rakip oluo uzaya fln gider

Yalnız hardiden 2 milyar transistör ve 30MB olayı uç noktalarda abartı yani. Artık bi de insan aklına yakın AI geliştirseler Matrix , Terminatör gibi makinelerin dünyayı ele geçirme olayı yakındır ...
  • O nasıl bir işlemci yaw! 130 watt değeri ve kısmi bazı özellikleri, Intel Core 2 Extreme QX6700 e yakın.ama performans olarak herhalde ezici bir farkla önde olacak.bizde isteriz 130 watta böyle özellik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 21 Mart 2008; 16:49:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

2 milyar transistor

oha ki ne ohaaaaaaaaaaaaaaaa
  • BİRADERLERİM BU NE YA!!! BENİM İLK BİLGİSAYARIM 64K SİNCLAİR İDİ . NE OLDU BÖYLE .
  • VATANDAŞIN BÜTÜN TRANSİSTÖRLERİNİ YERLEŞTİRMİŞLER.
    TRANSİSTÖR KARABORSAYA DÜŞECEK.
  • o kadar büyütmeyin arkadaşlar. bir kere L2 on-chip mi off-chip mi belli değil (2005 yılında çıkan pa-risc pa-8900 ün 64MB L2 belleği vardı) ayrıca 1) bu işlemci paranız olsa dahi kişisel kullanımda işe yaramaz(eski itaniumlar gibi bu da büyük ihtimalle 32bit çalışmayacak). 2) kimse aman benim sunucum-datacenterim itanyum olsun demez. oem üreticilerine başvurup ihtiyaçlarını belirlerler sistem kurulu halde gelir.
  • ön bellekler bir kaç seney kadar 1Gb.'ye çıkar diye düşünüyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.