Şimdi Ara

CITROEN DİZEL ARAÇLARIMIZIN YAKIT DEĞERLERİNİ BURADA TOPLAYALIM... (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
1
Favori
49.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar, 1.6 Grand Picasso kullanıyorum. bir depo mazotla şehir içi ortalama 950-1000 km'yi rahat görüyorum. (Araca 6-7 ay önce Chip Tuning yaptırdım,130 bg. 300 Nm Tork)
  • bende 2009 hdi 92 bg var ve gercekten hem performansından hemde yakıtından cok memnunum ful depoyla şehır içi dahıl 1000 km gıttım.. yani uzun yol olsaydı rahat 1200 km gorurdum bence...
  • Merhaba

size burada iki konudan bahsedeceğim;

1- Aracım 2008 1.6 HDI MCP bir araç, ilk sahibiyim, her şeyiyle orjinal yani chip geniş taban lastik yahut büyük cant vb birşey yok, ortalama duruma göre değişen 5.6-6.1 lt/100 km şehir içi yakıt harcaması bulunuyor.

2- Diğeri ise aracımda olduğunu düşündüğüm bir anormallik. Değişik koşullarda (Kış, yaz, yüklü, yüksüz, uzun yol kısmen yüksek sürat, düşük sabit sürat vb...) yaptığım takiplerde anlık yakıt tüketim değerlerinde anormallikler tespit ettim. Anlık tüketim, hız sabitleyici devrede ve düz bir yolda, aynı yerde daha önce yaptığım ölçümlerin yaklaşık 2-2.5 katına çıkıyor ve aracı tekrar (bahsedilen yolda ve şartlarda tüketim 3.8-4.3 lt/100 km iken 9.2-10.1 lt/100) çalıştırınca geçiyor. Ayrıca bu problem yaşanırken şoföre göre sol önde sigorta panelinin olduğu yerden arka silecek çalıştığında gelen role açma kapama sesine benzer birses geliyor (5-20 sn aralıklarla tekrar ediyor). Otobanda bu problemle karşılaştığımda özellikle takip ettim 80 km boyunca bu problem devam etti ve sonra normale döndü. Bu problem varken örnek olarak yokuş aşağı giderken (oldukça meğilli bir yolda), anlık tüketim işari (gösterge)değerinin 0.0 olması gerekirken (gerçekte olamayacağını biliyorum :)..) 1.3-1.8-2.5-3.5 gibi değerler arasında gidip geldiğini görmekteyim. Aracımı Türkiyeden aldım ve şu an Almanya da kullanmaktayım ve tekrar Türkiye'ye döneceğim, buradaki ve Fransa'da ki servis ve danışma hatlarıyle kurduğum temaslarda herhangi bir problem tespit edilemedi, bazıları dizel partikül filtresini temizlerken fazla tüketebilir diyor ancak bildiğim kadarıyle 50 km süratte bu temizleme işlemi yapılmıyor yahut otobanda 300 km yol gittikten sonra filtre temizleme ihtiyacı olmuyor (sürat 125 km gibi). Diğer şartlarda aracın tüketimi normal 70-100 km gibi değişken süratlerin olduğu kullanımda 4.5-4.9 lt/100 km (Klimalı) tüketim değeri mevcut

arabam 54.000 km de ve bu problemi yaklaşık (ilk farkedişimden sonra) 35.000-40.000 km civarı kullanmış bulunmaktayım. Araba hakkındaki düşüncem

Daha önce yaşadığım diğer elektronik aksamı ilgilendiren problemler: ABS ikaz, ESP ikaz mesajlarını birçok kez (10 ve üzeri sefer) yaşadım ve bu sistemlerin kontrolünü yapan ünite değişti ve normale döndü, bir kez de frene basıldığını anlayan kablo/hissedicide problem vardı (araba susturulduktan sonra hissedici normal hissedemediğinden dolayı tekrar çalışmadı- müdahale edilmeksizin iki gün sonra tekrar çalıştı), son olarak da bir dönem ortalama ayda bir kez olmak üzere far lambası patlatıyordu şükür geçti şimdilik

sizlerden ricam

buna benzer bir duruma rastlayan var mı? yahut sebebiyle ilgli düşüncesi olan var mı? Teşekkürler

• Motordaki bu olay bendeki C5 1.6 hdi dede yapıyor.Banada partikül temizliği yaptığı söylendi.Hatta bu olay olurken aracı durdurup rölantide çalışırken motora bakarsan yağ çubuğunun üst kısmındaki yaklaşık 5 cm çapındaki hortumun sanki nefes alırmış gibi daralıp normale döndüğünü göreceksin.
  • Aracım C5 III 1.6 hdı

Son 7000 km ortalamam 6 lt/100 km
    Şdışı 5 lt/100 km
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maverick58

Aracım C5 III 1.6 hdı

Son 7000 km ortalamam 6 lt/100 km
    Şdışı 5 lt/100 km

bu ımkansız gıbı sabıt 90 lamı yaptın sehır dısı??
  • İmkansız derken fazla yaktığını mı düşünüyorsun hocam? Bence ortalama tüketimi gayet normal hatta şehir dışı sabit 90 km hızla elde edilen değer biraz fazla gibi. Ortalama 100 km ile bile 4.5 lt ile 4.7 lt arasında bir değer elde edilmesi gerekir. Eğer aracın km.si 10.000 km.den düşükse o zaman şehir dışı yakıt tüketimi de normal gibi.
  • Arkadaşlar bu değerler doğu ve batı ortalamasına göre değişiyor....Benim aracım 1.6 hdi 92hp Erzurum da kullanıyorum şehir içi yakıt tüketimim 6.6lt şehir dışı kimi yerde süratli kimi yerde yavaş kullanıma göre hesaplarsak 4.7lt ortalaması var...
  • Son yaptığım hesaplamada 100 km 'de 5.6 lık bir tüketim sağladım şehir içi kullanımda... şehir dışında ise 4.7 lik yakıt oranı dediğim gibi kimi yerde yavaş kimi yerde süratli hala 4.5 ile 4.7 arası değişiyor...
  • Şehir içi kullanımda ortalama 7.1 lt. Araç 110 hp 1.6 c4 MCP. Daima otomatik klima açık
    Manuel olanı ise 6.1 ortalama yakıyor otomatik klima açık.
  • ortalamanın nasıl çıkarılacağını bir türlü bulamadım, özür dilerim
    2008 110 bg citroen c4
    55000 kmde
    şehiriçi 100 tl dizelle 500-550 km gidiyor
    şehirdışına çıktıkça çoook daha azalıyor. dijital ekranda gidilecek km sürekli yükseliyor :)
  • merhaba,
    2008 C3 1.4HDI 900km 120TL surekli klima acik kullandim.
    ortalama 4.5 / 100km yaptim ara ara 4 lere dustugu de oldu(Araci yeni aldigimdan boyuna kurcaliyorum)
    Simdi de totalde ufak bir sisede mazot katkisi onerdiler %20 tasarruf yapiomus bakalim ne cikacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dearly -- 3 Ağustos 2010; 13:55:39 >
  • arkadaşlar citroen saxo 2001 model 1.5D SX dizel km de ne yakar yada 100 km de kaç litre mazot yakar acaba?
  • 2011 model c5 6bin km...
    3.25 tl/lt kadoil
    215 tl ile 1000km gidiyor
  • 3.25 TL / lt !

Orası neresi ?
  • citröen c2 2006 104 bin km.

150 tl ful depo eurodiesel

şehir içi 750 km yol

sizce iyimi ?
  • benimde şehir içi 5.1 ile 5.3 arasında değişiyor ama genelde 5.1 görüyorum ve şehir dışı 4.8 gördüm basamdam duramadığım için 100 sabit gidilse 4.5 hatta 4 görür bu araç.en son 50 tl mazotla 260 km gördüm şehir içi ben çok memnunum tüketiminden aracım 147000 de
  • toplam yapılan yol:5413 km (ığdır-giresun-antalya-istanbul-ığdır güzergahını dolaştım.Yaklaşık 500 kmsi çok yoğun istanbul trafiği)

toplam alınan yakıt: 301,75 lt

100km/lt: 5,57 lt

toplamda 1046 liralık motorin almışım :( bu arada hızım 100-130 km/h arası

araç Citroen Xsara 1.4 HDI 68 bg
  • quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

toplam yapılan yol:5413 km (ığdır-giresun-antalya-istanbul-ığdır güzergahını dolaştım.Yaklaşık 500 kmsi çok yoğun istanbul trafiği)

toplam alınan yakıt: 301,75 lt

100km/lt: 5,57 lt

toplamda 1046 liralık motorin almışım :( bu arada hızım 100-130 km/h arası

araç Citroen Xsara 1.4 HDI 68 bg

2004 model xsara 1.4 hdı almak üzereyim 134 binde ve 14500 gibi bir fiyat sizin bir kullanıcı olarak yazdığınız bu deyerler çok güzel ama performans olarak yetiyormu 68 beygir ve sürüş izlenimleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim
  • Bu konuya aşağıdaki linkten devam ederseniz sevinirim.

http://forum.donanimhaber.com/m_65195173/tm.htm
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.