Şimdi Ara

## 55nm RV770 vs. 55nm G92b ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
2.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

AMD-ATi ve Nvidia'nın yeni grafik işlemcilerine yönelik çalışmaları devam ediyor. AMD-ATi cephesinde firma yeni grafik işlemci mimarisine geçişi başlatacağı RV770'i yılın ikinci çeyreğine, çok büyük bir ihtimalle Haziran ayında gerçekleştirilecek Computex etkinliğine hazırlarken, Nvidia'da GT200 üzerinde çalışıyor. Fakat GT200'ün yılın üçüncü hatta dördüncü çeyreğine sarkma ihtimali olduğu için firma yılın ikinci yarısında aynı AMD-ATi gibi büyük bir ihtimalle Haziran ayına yönelik olarak 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G92 gpu'sunu devreye sokacak gibi gözüküyor. Hatırlanacağı üzere ATi, Kasım ayı ile birlikte 55nm üretim teknolojisine geçiş yapmış kazanılan maliyet avantajı ile agresif bir fiyat politikasını takip edebilmişti. Şimdiyese 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV770 ve 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G92b gpu'larının zor boyutlarından yola çıkara teml farklara bakalım. ATi zaten 55nm sürecinde olduğu gibi için önce Nvidia'ya bakalım. Firmada G92b ile 55nm'ye geçiş yapılacak ama grafik işlemci mimarisinde değişiklik olmayacak. Yaılan yenilik en çok Nvidia'nın işine yarayacak ve üretim maliyetleri daha da aşağı çekilecek. Tabi üretim verimliliği de bu noktada artacak. Kullanıcı cephesinde ise hem daha uygun fiyatlı hemde daha iddialı termal özelliklere sahip olan dolayısı ile daha hız aşırtma dolstu kartlar alınabilecek. ATi cephesinde ise durum daha farklı. RV670 ile zaten 55nm üretim teknolojisini kullanan firmanın RV770 ile birlikte aynı üretim teknolojisi kullanılıyor olmasına rağmen zar boyutunun arttığına tanık oluyoruz tabi bu noktada boyutun artmasında özellikle grafik işlemci mimarisinde yapılan yenilikler ve artan paralel işlem birimi sayısı ve ROP sayısının etkili olabileceğini de söyleyebilmek mümkün. Bu arada dikkatinizi çektiyse tablodan da görüldüğü üzere G92b'nin zar boyutu RV770'den yaklaşık %10 daha büyük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 13 Mart 2008; 7:20:29 >

• bazı şeyler küçülüyor ama kartlar nerdeyse kasa boyutunda olacak..
  • 194 den 250 e cikiyor
    acaba bu daha fazla isinacak mi demek
    yoksa daha fazla guclenecek mi
    yoksa hic birimi bakalim gorucez
  • GT200 10 serisimi oluyor şimdi.Nehalemle beraber çıksada bilgisayar toplasak
  • aklima terminator filmindeki bir sahnedeki (i robot muydu tam hatirlamiyorum) konusma geliyor; " bu robot daha iyi bir teknoloji ile yapilmisti, 45 nm diyolardi ta o zamanlar"..... yavas yavas robotlosmada basliyor, neydi o merdivenden dusen hondanin robotu?osihoma mi neydi oyle bisi... robotlar da hazir piyasa da

teknolojiyi bir gun de gelismeden gorsem disimi kircam
  • Mesela, diyelim ki, 300 mm wafer'den üretiliyor olsun ikisi de, wafer'in yarı çapı 150mm olacağından, waferin alanı, 150^2*pi = ~70685,83471mm^2
    RV670 zar boyu 194mm^2 ise:
    70685,83471/194 = 364 parça işlemci çıkar ortalama,
    G92 65nm'de ise,
    70685,83471/334=211

bunlarda verim %80 olsa,
    tek waferden ATi 291 zar çıkarabilirken, nVidia 169 adet çıkarabiliyor, bu da maliyete yansıyor tabiiki,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 13 Mart 2008; 9:15:22 >
  • en azından ati yenilik getiriyor buda bir şey şu g92 takıntısından nvidia ne zaman kurtulacak çok merak ediyorum galiba şu gt200 sözleri palavra eğer öyle bir kartı olsaydı çoktan piyasaya sürerdi atiyi yoketmek için
  • quote:

Orjinalden alıntı: eric13

en azından ati yenilik getiriyor buda bir şey şu g92 takıntısından nvidia ne zaman kurtulacak çok merak ediyorum galiba şu gt200 sözleri palavra eğer öyle bir kartı olsaydı çoktan piyasaya sürerdi atiyi yoketmek için

• Ne G92 miş be nvidia daha satacam diye uğraşıyor.
  • bu arada rv770 800 sp ye sahip olacak tabii söylentide olsa kaynak güvenilirmiş

'http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=248362'

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eric13 -- 13 Mart 2008; 9:43:29 >
  • 800 stream processor doğru ise, oha demek lazım gelir,
  • nvidea da artık sarkmaya başladı
  • quote:

Orjinalden alıntı: eric13

bu arada rv770 800 sp ye sahip olacak tabii söylentide olsa kaynak güvenilirmiş

'http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=248362'

neyyyyy
  • AMD-ATİ'yi destekliyoruz sıra sende.
    GT200 gelene kadar liderliği de alsa bari.
    Sonrada nvidia'yı destekleriz
    Ne kadar rekabet o kadar ucuz teknoloji.
    Kimse tekel olmasında.
  • g100 den v azgecilmis anlasilan diger gt200 e geciyor nvidia hayirlisi.Bari 55nm lik g92b ye dx10.1 destegi eklense ufak bir yenilik yapilmis olsa.
  • Nvidianın 55nm ye geçirilmiş g92 si ile performansına yüzdelik anlamda büyük bir fark getireceğini sanmıyorum, fakat atinin 770 i öyle görünmüyor, Bence Nvidia rv770e küçültülmüş g92 ile cevap vermekle yetinmeycekdir. Önümüzdeki günlerde sinsi Nvidiadan değişik haberler duyarız gibime geliyor.
  • ekran kartı piyasasına bu sene inşallah atı damgasını vurur
  • quote:

Orjinalden alıntı: kartalkadir

ekran kartı piyasasına bu sene inşallah atı damgasını vurur

8800GT, HD38x0 ini aldı herkes.
    ATInin 4xxx serisi Nvidia da GT200ü (artık 108xx mi olur) görünmeden kart almamak lazım.
    Ya da hala almamış olanlar için illa alınacaksa 9600 8800 3850 3870 e devam.
  • ATi-Amd sonradan geliyor hadi hayirlisi bakalim.
  • nvidia suyunu çıkarmaya başlıyor G92 nin
    satışları gördü gevşedi salladıkça sallıyorr 2.3.4. çeyrek diyerekk
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.