- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Boğaz kelebeği temizliği
28 Cevap43729 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

920 Mesaj
12 Mart 2008; 20:18:28 

Arkadaşlar önceki sorunum çözüldü o yüzden forum kirliliği olmasın içeriği deiştirdim.

Şİmdi sorunum boğaz kelebeği yaptırdım ama söktürmeden sadece dıştan yani ve kelebek temizlenince performans acayip arttı fakat bir sorun warki çözemedim??

vitesteyim örneğin 3bindevirde bastım debriyaja vitesi deiştirdim gaz ibresi (devir km saati) daha yeni düşüyo yani gaz takılıyo anlayacağınız??

temizleyen vatandaşa gittim dedi temizledik sıfır wermedik sorun cıkarır yine getir söküp tamamen temizleyelim adaptasyon yaptıralım dedi ne dersiniz ne yapayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frozenrealm -- 9 Mayıs 2008; 21:39:54 >

No Comment...

1068 Mesaj
13 Mart 2008; 10:08:23 

gaz kelebeği dediğiniz sey boğaz kelebeği
ise sökülüp temizlenmesi gerekir araba daha iyi
nefe alacaktır. bu işlemden sonra tekrar gaz ayarı
yaptırmanızı tavsiye ederim

keskin nişancı.

920 Mesaj
15 Mart 2008; 10:25:40 

işçilik masrafı nedir peki bunun bir bilginiz varmı?
quote:

Orjinalden alıntı: hasanmustafa06

gaz kelebeği dediğiniz sey boğaz kelebeği
ise sökülüp temizlenmesi gerekir araba daha iyi
nefe alacaktır. bu işlemden sonra tekrar gaz ayarı
yaptırmanızı tavsiye ederim

No Comment...

1068 Mesaj
15 Mart 2008; 11:17:14 

20 30 LİRAYA yaparlar yani biz ankaradayız
genelde o fiyata yapıyoruz montaj yaptirdiğin
yerle konusursan bilgisayarlı gaz ayarrı için
ayrıca para almayabilir o size kalmıs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmustafa06 -- 15 Mart 2008; 11:17:48 >

keskin nişancı.

920 Mesaj
15 Mart 2008; 11:18:26 

peki nasıl yaptırayım? söktürüpmü? yada hangi spreyle ve sonrasında adaptasyon gerekırmı?
quote:

Orjinalden alıntı: hasanmustafa06

20 30 LİRAYA yaparlar yani biz ankaradayız
genelde o fiyata yapıyoruz

No Comment...

1068 Mesaj
15 Mart 2008; 12:35:51 

sökülmeden yapan oluyor ama sadece 1 tarafı temizleniyor
en sağlıklısı sökülüp tamamen temizlenmesi spreylenmesi. özel
bi sprey yok genelde motor tmzleme yada balata spreyi kullanır ustalar

keskin nişancı.

39 Mesaj
15 Mart 2008; 22:47:34 

wv grubu bogaz kelebegı orjınal bulunur ve garantılı fıyat uygundur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tamer_bjk -- 25 Ocak 2014; 11:49:34 >

ELİF OTOMOTİV KARBÜRATÖR ENJEKSİYON BAKIM SERVISI
TAMER VATANSEVER 537 615 0789
MEHMET ÇOBAN 0532 205 44 32

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Mart 2008; 1:50:37 

1 tane wd 40 al ver ustaya cıkarsın spreyle sıksın ama bende de aynı arabadan vardı belli zaman sonra degistirmek zorunda kaliyorsun ben 2 kere degistirdim

920 Mesaj
26 Mart 2008; 17:47:40 

etme ya bozulmasın bu arada 1 hafta oldu temizlettim lpg de hiç sorun tekleme yok ama benzinde artık bariz gaz yemiyo cok zor sadece 2000binli devirlerde deiştirirsem oluyo yada tam gaz vermem gerekiyo ama bu başka bişiden galiba kelebeği temizletince çekiş arttı turbo eklendi sanki maşallah yani
quote:

Orjinalden alıntı: rapimnet

1 tane wd 40 al ver ustaya cıkarsın spreyle sıksın ama bende de aynı arabadan vardı belli zaman sonra degistirmek zorunda kaliyorsun ben 2 kere degistirdim

No Comment...

2216 Mesaj
27 Mart 2008; 11:53:48 

bende 2004 polo var, geçen yaz tatilde iken araba motor ve epc uyarı ışığını yaktı.
boğaz kelebeğine bir baktıkki simsiyah baca gibi olmuş.söküp temizlendi ve bilgisayar ile ayarı yapıldı şimdi sorun yok araçta.hava filtresini çok kirlenmeden değiştirirseniz boğaz kelebeğide daha geç kirlenecektir.

İsim isme benzer cisim cisme benzer,geçmiş zaman olur ki hayal-i cihan değer.(Reşat Nuri Güntekin,Son Sığınak)
BMW 3.20d 2010

339 Mesaj
8 Mayıs 2008; 16:05:17 

kelebeği kendinde temizleyebilirsin.. üstelik soket ve gaz telini çıkartmazsan adaptasyon yaptırmana da gerek yok. üstelik tek taraflı değil iki taraflı temizleyebilirsin. başka bir sitede boğaz kelebeğinin temizliğinin resimli anlatımı vardı..orayı incelersen çok kolay olduğunu görürsün. benim boğaz kelebeğiyle ilgili bir sorunum yok çok şükür. fakat sırf merakımdan açıp temizlemeyi düşünüyorum. temizlerken belki resimler çekip foruma koyabilirim

32 Mesaj
12 Ocak 2011; 19:42:51 

Selamın aleyküm arkadaslar bende 2000 model brava var yanlıs ben bogazı temizletmeden önce hic bir sıkıntım yoktu bogazı tmizlettim söktürüp suan araba yı bosa attım mı stop ediyo ustalar bogaz degişcek diyo yardımcı olurmusunuz

213 Mesaj
15 Ocak 2011; 0:40:45 

quote:

Orijinalden alıntı: çetmili

Selamın aleyküm arkadaslar bende 2000 model brava var yanlıs ben bogazı temizletmeden önce hic bir sıkıntım yoktu bogazı tmizlettim söktürüp suan araba yı bosa attım mı stop ediyo ustalar bogaz degişcek diyo yardımcı olurmusunuz

geçmiş olsun boğaz kelebeği temizliğinden sonra kalibrasyon yapılıyor diye biliyorum bence fiat yetkili servisinine sor çünkü bu araçlardan her usta anlamıyor

2001 Model Brava SX 1.6 16v / Lpg Atiker Safe Fast

2001 Model Ford Fiesta Flair 1.25 16v/ Benzinli

1989 Model Ford Taunus 1.6.8vGL /Benzin + LPG Lovato

Hp Pavilion dv6 Intel Core Duo 2

Nokia N8 12 megapiksel

7 Mesaj
12 Mart 2011; 10:02:16 

ewt boğazı temizlettikten sonra adaptasyon yaptırman lazım ii bir ustaya veya servise.yoksa rolanti tutmaması gayet normal.değiştirmene gerek yok.aynısı bendede vardı.değiştir dediler.adaptasyon yaptırdım düzeldi.

27 Mesaj
26 Mart 2011; 15:14:34 

arkadaşlar değişmesi gereken vw marka boğaz kelebekleriniz varsa %100 tamirini yapabiliyorum... yarımca sanayi sitesinde kendime ait özel servisim var.. dağtekin otomotiv... vw audi seat skoda özel servisi 0539 259 36 39

2 Mesaj
18 Temmuz 2011; 11:35:55 

ARKADAŞLAR BENİM DE FİYAT BRAVA VAR BENİMDE GAZ KELEBEK SORUNUM VARDI AMA ŞİMDİ YOK NE TEMİZLEME NEDE BAŞKA BİRŞEY DURDURDU YUKSELMEYİ 450 350 SIFIRI İKİNCİ ELİ 200 250 BİR RANDUMAN VERMİYOR AMA BEN BULDUM ÇÖZÜMÜNÜ GAZ KELEBEĞİNİN HİÇ MASRAFI YOK NE ARTI DEVRİ NORMAL ÇALIŞYOR ARAMA İSTEYEN BU NUMARADAN ARASIN LAR BENİ 05559916253

2 Mesaj
19 Temmuz 2011; 23:20:28 

ANKARADAN ARAYA BİLİRLER sadece 80 tl bir masrafı var ne tekler nede birşey yenisin almayada gerek yok temizlemyede

2 Mesaj
8 Ağustos 2011; 21:46:23 

ARKADAŞLAR ARABAM FORD FOCUS 2001 CHIA SON BİR AYDIR FALAN DEVİR SAATİNDE BİR PROBLEM VAR GİBİME GELİYORDU AMA YAZDIKLARINIZI OKUYUNCA BENİM ARABAMDADA GAZ KELEBEĞİ KİRLENMİŞ OLABİLİR Mİ DEVİR 2000 LERE KADAR ÇIKIYO SONRA KALIYOR YAVAŞ YAVAŞ İNİYOR BU DURUM BENİ TEDİRGİN ETTİ NE YAPMALIYIM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 16focus16 -- 8 Ağustos 2011; 21:47:38 >

936 Mesaj
13 Ağustos 2011; 0:58:33 

quote:

Orijinalden alıntı: 16focus16

ARKADAŞLAR ARABAM FORD FOCUS 2001 CHIA SON BİR AYDIR FALAN DEVİR SAATİNDE BİR PROBLEM VAR GİBİME GELİYORDU AMA YAZDIKLARINIZI OKUYUNCA BENİM ARABAMDADA GAZ KELEBEĞİ KİRLENMİŞ OLABİLİR Mİ DEVİR 2000 LERE KADAR ÇIKIYO SONRA KALIYOR YAVAŞ YAVAŞ İNİYOR BU DURUM BENİ TEDİRGİN ETTİ NE YAPMALIYIM.

bendede aynı sorun var aracım clıo hb 1.4 rxt 2001 bende oyle dusunuyorum.gazdan benzıne gecınce yolda gıderken sankı gaz pedalı ılk baska sıkıyor sonra gecıyor pazartesı ustama gıdecegım sorun ne olabılır ?

2 Mesaj
14 Ağustos 2011; 15:28:34 

valla sorunun sebebini ustanızdan öğrenip burada paylaşırsanız sevinirim

22 Mesaj
12 Ocak 2012; 21:18:13 

Merhaba Arkadaşlar,

K.Çekmece/Tepeüstündeki Karbüratörcü Mehmet Ustada Boğaz kelebeği tamiri bulunmaktadır. Boşuna gidip sıfırına bir ton para vermeyin. Götürün uygun fiyata hemen tamirini yapsınlar. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz mail (tuncercbn@gmail.com) veya telefondan(05357191078) bana ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

tuncercbn@gmail.com
05357191078

4 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:57:00 

slm benım 2001 model benzinli focus aldım benım aracım calıştırdıgımda rolanti düşüyor hemen normale gelıyor tekrar dusuyor sonra hemen normale gellıyor bu sureklı tekrarlanıyor elektırık aksamını kullanıncaa dahada artıyor sızce sıkıntı nedendır bana yardımcı olursanız sevınırım tşkr allah razı olsun

141 Mesaj
13 Şubat 2012; 18:29:20 

imzamdaki araçla ilgili ustalara danışayım,şimdi araç aldığımda tüp yoktu sonrada takıldı,bakımları düzenli yapılır,bujiler çok eskimeden değişir,bobin bi ara değişmişti yani oda yeni.herşey normal görünüşte ama aracın üzerinde aldığımdan beri bir sağırlık var özellikle alt devirde,üst devirler fena değil,ama rölantide hafif bir dalgalanma var ve araç gerçekten zor kalkıyor kalkarken sanki biri arkasından çekiyor(lpg ile ilgili değil)km 70 k'da ben aracı bayandan 30 k'da almıştım acaba diyorum sorun kullanımdan kaynaklımı?biliyosunuz bayanları devirsiz kullanırlar,o yüzden carbon clean ve boğaz temizliği sorunu çözermi?bi forumdada benzer sorunun bobin yüzünden olduğu yazıyordu.bi fikir verin yapıcam neyse gereği.

Ford Focus trend-X 2006 HB 5K Fırtına Grisi

1291 Mesaj
13 Şubat 2012; 21:45:39 

quote:

Orijinalden alıntı: fenerli_ferdi

slm benım 2001 model benzinli focus aldım benım aracım calıştırdıgımda rolanti düşüyor hemen normale gelıyor tekrar dusuyor sonra hemen normale gellıyor bu sureklı tekrarlanıyor elektırık aksamını kullanıncaa dahada artıyor sızce sıkıntı nedendır bana yardımcı olursanız sevınırım tşkr allah razı olsun

hocam disbritöre baktıracaksınız sorununuz orada

523 Mesaj
4 Haziran 2012; 5:01:36 

Bu boğaz kelebeği dediğiniz parça tam olarak ne işe yarıyor ve nerede bulunur ? Temizliğini ve sökümünü kendimizde yapabilirmiyiz ?

Bu sorunu yaşadığımızı en belirgin nasıl anlarız ?

Teşekkürler

Fakirlik ayıp değil,çalışmamak ayıptır.Marifet buradaki çoğu zengin züppe gibi hava atmak değil,insan olmaktır,insan...

1378 Mesaj
26 Haziran 2012; 20:30:20 

boğaz kelebeği temizliği km ile mi yoksa süre ile mi ilgili arkadaşlar

GÖZTEPE
2001 Nissan Primera 2.0 HCVT

540 Mesaj
6 Nisan 2013; 16:36:40 

Boğaz kelebeği her zaman için tamamen yerinden sökülüp öyle temizlenmelidir. Temizlenen boğaz kelebeğinin bilgisayarla ayarları yapılmalıdır. Bu bilgisayarlı ayarlama olmadan (adaptasyon) işlemi yapılmadan kullanılmamalıdır. Bu temizliği mümkünse mazot yada tiner ile yapılması gerekir. Temizlediğiniz ürün kelebiği çok fazla aşındırmamalıdır.Yoksa istenmeyen çatlaklar oluşabilir ( küçük te olsa etki eder.)

Bu işlem yapıldıktan sonra artı ları ne olur ?

-Araç daha iyi gaz yer (çünki içindeki kurumları temizlediniz)
-Araç küçük devirlerde silkeleme yapmayı keser
-Lpg li araç kullanıyorsanız Lpg performansı gözle görünür şekilde artacaktır.
vs vs ...

işin özü prof. şekilde yapıldığı zaman her zaman "+" sı olur.

Mercedes Benz 1992 200E 100k. // Tüm markalar Mercedesle,Mercedes ise kendisiyle yarışır. Bu yüzdendirki Mercedes fabrikalarında ''BİZDEN DAHA İYİ OTOMOBİLİ TANRI YAPAR'' ibaresi yazmaktadır...//

40 Mesaj
12 Ocak 2014; 11:13:08 

Arkadaşlar gaz kelebeği ile ilgili olarak size yaşadığım sorundan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle aracım Lada Vega 1,6 16W model.98,000 km deki aracıma LPG taktırdıktan kısa bir süre sonra aracın devir saatinde sürekli oynamalar başladı.LPG ciye gidip gaz ayarlarını yaptırdım.5-6 ay herhangi bir sorun yaşamadım.Ancak bu süre içerisinde artık araç gaza basmadan kesinlikle çalışmıyordu.Derken araç ışıklarda boşa attığımda devir saati sürekli oynuyor ve araç stop ediyordu.Yine LPG ciye gittim ve ayar yaptırdım düzelir gibi oldu. Son olarak da 2 gün önce araç sabahleyin hiç marş almaz oldu.Araçta ses tıkırtı hiçbir şey olmuyor akü ışığı hafif söner gibi oluyor ancak araçta en ufak bir ateşleme belirtisi olmuyordu.Eve geldim ve konuyu araştırayım dedim, sorunun gaz kelebeğinden olabileceği bilgisine ulaştım.Sonrasında tekrar araca döndüm gazı kökledim sonrasında marşa bastım ancak ilkinde yine bir tepki vermedi.İkinci defa yaptığımda araç tır tır etmeye başlayınca ben de gazı pompaladım ve aracı zor da olsa çalıştırabildim.Ancak devir saati yine yerinde durmuyordu. Hemen sanayiye gittim gaz kelebeğini değiştirelim istersen dedi usta.Ne kadar dedim 230 TL ye işçilik dahil takarız dedi.Ben de temizleyin canım araç bilgisayarda hata bile vermiyor dedim. Yok abi temizlenince herhangi bir verim alamadık değiştirince düzeliyor dedi.Ben de öncelikle temizletme taraftarı olduğum için sanayiden ayrıldım.Sincan'daki Harikalar Diyarı'nın karşısındaki bsch car servise gittim gaz kelebeğinin temizlemesini sordum 40 TL dediler.Benim de önceden aldığım balata spreyi vardı onla temizlerseniz ne olur dedim 35 e yaparız dediler.Hadi temizleyin bakalım dedim.Usta parçayı çıkardı çok özenli bir şekilde sprey ile temizliğini yaptı ve parçayı tekrar yerine taktı. Deneme yapmak üzere sadece marşa basmamı istedi.Marşa bastım ve tek marşta araç çalışmaya başladı. Bırakın tek marşla çalışmayı o kadar gaza basmama rağmen çalışmayan araç, temizlik sonrası sorunsuz çalışmaya başladı. Usta motor içindeki kurumların temizlenmesi amacı ile 100-150 km boyunca sadece benzinle kullanmamı istedi.Ben de şimdilik benzinle 90 km yol aldım,araçta çalışma, rölanti düzensizliği ve stop etme sorunlarının hiçbirini yaşamadım.Sabah sırf test için aşağı indim ve marşa bastım ve ilk marşta tık diye güzel bir şekilde çalıştı.Birkaç defa daha denedim aynı şekilde hiçbir sorun yaşamadan gaza basmadan sadece marşa basarak aracımı çalıştırabildim.Tüm bu yaşadıklarımdan sonra kelebek boğazının temizliğinden memnuniyetimi anlatamam.Araç hiç olmadığı kadar kusursuz çalışıyor.Umarım bundan sonraki süreçte de aynı sorunları tekrar yaşamam ve tüm bu sorunlardan kurtulmuş olurum.

Yukarıda bahsettiğim sorunları yaşayan arkadaşların öncelikle aracın gaz kelebeği temizliğini yaptırmalarını, verim almazlarsa değişimini tercih etmelerini şiddetle tavsiye ederim.Umarım bu anlattıklarımın, aynı sorunu yaşayan arkadaşlara bir faydası olur.

{?}

40 Mesaj
12 Ocak 2014; 11:15:49 

quote:

Orijinalden alıntı: yasaluyari

boğaz kelebeği temizliği km ile mi yoksa süre ile mi ilgili arkadaşlar

Temizlik sırasında ben de bunu sormuştum ustaya.O da bunun belli bir periyodik zamanı olmadığını ancak araç arıza ışığı yanarsa veya stop etmeler artarsa ancak o zaman temizlenir dedi.

{?}
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.422