Şimdi Ara

FOTOĞRAF MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ VE ÖN İNCELEMELER (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.732
Cevap
21
Favori
1.196.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben kodak cx7430 almayı düşünüyorum. fiyatına göre özellikleri nasıl bir değerlendirir misin? Macro özelliği var mı? Ben daha önce hiç dijital fotoğraf makinesi kullanmadım, bu benim için iyi bir başlangıç olur mu? Forumdaki macrolar çok hoşuma gitti o yüzden macro çekebilecek bir makine benim daha işime yarar. Beni bilgilendirirsen çok memnun olurum. Buna yakın fiyatta (3 aşağı 5 yukarı) başka fotoğraf makinesi tavsiyen var mı? Şimdiden teşekkür ederim.
  • Sayın Albayım yaptığım araştırma sonucu bütçeme uygun Nıkon'un 4800,5200,5600 modelleri arasında kararsız kaldım. Benim için video çekimide önemli 5200-Sesli 640x480- 4800 sesli 640x480 15 fsp
    5600 sesli 640x480 30 fsp bu verileri Aydınlar foto nun web sidesinden altım. Bazı sidelerde bu değerler farklı veriliyor. Ayrıca 512 mb hafıza kartına 640x480 kalitede kaç dakika video çekilir.Bu üç modeli teknik özellikleri doğruldusunda inceleyip cevap verirsen çok menmun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acısu -- 5 Mayıs 2005, 23:07:03 >
  • Sn Komutanım;

bu ilk mesajım, emekleriniz icin tesekkür ederim, çok faydalanıyorum..

uzun arastırmalardan sonra nikon'da karar kıldım ama modele karar veremedim:
    4100,5100, 5600, 5900

yardımcı olursanız sevinirim, siz önemli olmadığını söylersiniz hep, tanıdığım bütün iyi fotoğrafçılar da öyle der ama biz amatörler için hele de çocuk da varsa şu VİDEO özelliğine kafayı takıyoruz..

30 fps ile 15 fps arasında tv'de izlerken çok fark oluyor mu, çünkü galiba 5100 ve 5600'de 15 fps var, 5900 ise 30 fps

bir de 1/1,8 ve 1/2,5 nedir bunlar hangisi iyi?

şimdiden,teşekkür ederim...
  • Sevgili Gazi,
    Kodak CX7430 giriş seviyesi için bir dijital fotoğraf makinesidir, ancak kedini biraz geliştirip makineyi iyice tanıdıktan sonra içerisindeki manuel ayarlar sana yeterli gelmeyebilir. Ayrıca CX7430'un 10cm'lik macro odak mesafesi tatmin edici olmayabilir. Fiyatlar konusunda ise malesef Türkiye'de olmadığım için pek bir fikrim yok.

------------------

Sevgili Harun,
    Açmış olduğun en son topic'deki seçim listene göre bir kıyaslama yaparak sana yardımcı olmaya çalışmıştım, aşağıdaki link'e tıklayabilirsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_2791426/tm.htm

------------------

Sevgili @magic32,
    Öncelikle aramıza hoş geldin, FPS (Frame Per Second) yani saniye başına düşen kare sayısıdır. Bu sayı arttıkça görüntü daha da akıcı bir hal alır. Bahsettiğin 1/1,8 ve 1/2,5 ise sensör çapıdır. Sensör çapı büyüdükçe de (aynı özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi ile kıyaslamdığında) fotoğraflarda daha az noise oluştuğunu görüyoruz. Bu arada seöim listende bulunan makinelerden oyum, Nikon 5900'e

• teşekkür ederim Metekan bey,

5900'ü yetkili satıcılarda bulamıyorum henüz gelmemiş...
    dün bir yerde baktım -siz de yazmıştınız- canon 520'ye
    nikon'lardan ebat olarak daha büyük ve galiba sensörü 5900'den daha küçük (1/2,5 ?) ve videosu 30 fps değil..
    artısı manuel ayarlar da yapılabiliyormuş..zaten siz de yazmıştınız...bir de objektif eklenebiliyor..
    ancak mesela geniş açı objektifini sordum 160 euro, yani makineyi geliştirmek için epey para harcamak gerekiyor...

şimdi size desem ki 5900 mü 520 mi diye ne dersiniz?

bu kararsızlık beni öldürecek...
  • sensörün küçük yada büyük olmasıyla neden ilgileniyorsun ki?
    iki makinanında örnek çekimlerine bak
    dpreview.com vehttp://www.steves-digicams.com/ adreslerinde varsa incelemelerini (review) oku öyle karar ver.

a510/a520 kendini kanıtlamış makinalar.
    özellikle a510 un fiyatı çok uygun, a520 almaya hiç gerek bile yok. Poster basmayacan ya?
  • bilmem neden ilgileniyorum, bu kadar okumasam daha kolay karar verebilecektim aslında
    işte yukarıda üstad yazmış sensör büyüdükçe noise (kumlanma demekmiş) azalıyormuş
    e şimdi bunu bilince tam da almaya karar verdiğim 4100'den vazgeçtim....

aynı şekilde "hiç de önemli olmadığını" defalarca duyduğum ama iflah olmayan bir amatör olduğum için asla vazgeçmediğim video meselesi de var..illa 30 fps olacak, yoksa nasıl izleyeceğim ben oğlumun kesik kesik olmayan videolarını tv'den...:)

yani yanisi şu işin,
    ne yardan geçeriz biz ne serden,
    dedik ya iflah olmaz amatörleriz :)

sevgiler,saygılar

not: 520'mi 5900'mü? bekliyorum...
  • bir de şu poster meselesi var, ben çok da güzel denmeyecek bir sürü fotoğraf çekeceğim
    e bunları bir de 3 mp ile çekersem sonra içlerinden birini 20x30 basmaya kalksam karşıma çıkan hilkat garibesine bakmak hatta evin duvarına asıp herkese baktırmak azap vermeyecek mi? :)
  • Sevgili @magic32,

Öncelikle Canon A520 ve Nikon 5900'ü genel özelliklerine göre kısaca kıyaslamaya çalışalım;

Nikon 5900'ün artıları: 1 MP'lik fark ile daha yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilme ve daha büyük boyutlarda baskı alabilme, biraz daha iyi normal ve macro odak mesafeleri, beyaz dengesinde daha fazla (1 adet) ön tanımlı seçenek ve daha büyük LCD ekran.

Canon A520'nin artıları: Daha iyi ISO yelpazesi, daha geniş açılı fotoğraf çekebilen ve zoom mesafesi daha fazla obkektif, daha iyi diyafram açıklığı, daha iyi min. perde hızı, daha etkili flash etki mesafesi, diyafram ve enstantane öncelikli gibi full manuel çekim özelliklere sahip olması, kalem pil ile çalışıyor olması.

Öncelikle bu seçimde benim oyum Canon A520'den yana. Büyük boyutlarda baskı alınmayacaksa A520 yerine A510 da olabilir. Fotoğrafta noise (kumlanma) oluşumuna sebep olan ana unsur yüksek ISO oranlarına çıkıldığında CCD'ye giden voltajın artmasıyla CCD'nin ısınmasıdır. Daha büyük sensör boyutuna sahip olan makinelerde (bire bir aynı özelliklerde bir makine ile kıyaslandığında) noise'un biraz tölere edildiğini ve biraz daha iyi fotoğraf kalitesi olduğu gözlemlenmektedir.

• bende HP PHOTOSMART 433 DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ almak istiyorum bu oknu hakkındaki yorumlarınız nelerdir kullannan varmı tavsiye edermsiinzi
  • sevgili mertkan abi selamlar öncelikle..
    daha önce hiç dijital fotoğraf makinesi tecrübesi olmayan birisine göre sony w1 marka makine nasıldır?
    ayarlarını öğrenmek adamı kasar mı?
    fiyat performans oranı nasıldır?
    ayrıca videosu sürelimidir?
    kısaca tavsiye edermisiniz?
    ayrıca ilk kullanım için p 100,p 93,p 73... vs...gibi makinelerden videosu ve kullanımı iyi olan birisini mi tavsiye edersiniz?
  • sevgili mertkan nikon coolpix 5200 hakkındaki görüşlerini belirtirsen sevinirim teşekkürler....
  • Sevgili Arkadaşlar,
    Lütfen bölüm içerisinde açmış olduğunuz topic'lerde bulunan soruları tekrar bu topic altında yinelemeyiniz.

---------

Sevgili @fullcinema,
    Nikon 5200'ün artılarını ve eksilerini yazarak yardımcı olmaya çalışayım:

Artıları:
    AF-Assist Lambasının olması
    Etkileyici Macro kabiliyeti
    Bir çok ön tanımlı çekim modu (Sahne Modları) içermesi
    Kolay kullanım
    Düşük ışık koşullarında görülebilen LCD

Eksileri:
    Yumuşak dokulu fotoğraflar
    Bir miktar kırmızı göz problemi
    Full manuel kontrollere müsade etmemesi

• Nikon coolpix 4800 hakkında yorumu olan varsa beklıyorum,
  • quote:

Orjinalden alıntı: Avalanché

Nikon coolpix 4800 hakkında yorumu olan varsa beklıyorum,

sitelerden okudugum kadarıyla 4800 ü alanlar hiçde memnun değillermiş okuduklarım kadarıyla söylüyorum ....
  • SONY W7 almayı planlıyorum
    görüşleriniz?

topic açtık ama ipleyen olmadı burdan sonuç çıkar inşallah!!
  • Sevgili @Nitrogliserin,

Sony DSC-W7'nin artılarını ve eksilerini yazarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Bunun haricinde eğer aklında başka bir marka/model varsa ve buraya yazarsan senin için bir kıyaslama da yapabilirim.

Sony DSC-W7'nin ARTILARI

İyi fotoğraf kalitesi
    Kompakt metal kasa
    Büyük 2.5" lik LCD Ekran (dışarıda parlak ışıkta ve loş ışıkta kullanışlı)
    Güçlü Performans
    AF-assist Lambasının olması ve başarılı fokuslama.
    Ek objektiflere ve filtrelere destek
    İyi pil süresi, kutu içeriğine dahil edilen şarj edilebilir kalem piller
    Live histogram özelliğinin oluşu
    USB 2.0

Sony DSC-W7'nin EKSİLERİ

Biraz yumuşak ve bazı köşelerde blur görülebilen fotoğraflar
    Kırmızı Göz Problemi
    Kutu içeriğinde hafıza kartı yok (32MB internal)
    Makine tripod üzerindeyken hafıza kartının değişmesine olanak tanımıyor.

• sevgili mtkn3
    o kadar karasız kaldımki banada yardımcı olursan sevinirim
    300-350 arası dfm bakıyorum
    neredeyse forumun tamamını okudum
    okudukça kafam dahada karıştı
    makinayı amatör olarak kullanıcam
    seçenekler
    -canon a400
    -nikon3200
    -kodak cx 7430
    -nikon 5200
    -canon 510/520
    derken biz 350 ytl yi çoktan aştık
    bunların arasından kodak 7430 aklıma çok yatıyor
    ancak forumun neredeyse tamamını okudum
    yinede hiç birisinden tatmim olamadım
    birinin diğerine iyi kötü bir üstünlüğü var
    insanda hepsini bir arada istiyor tabii
    kodaktan tatminkar bir sonuç alabilirmiyim
    canon 510/520 nin daha üstün olduğunu biliyorum ama video kayıt özellğinin kısıtlı olması ve fiyatı yüzünden pek yanaşamıyorum
    5200 kullanıcılarındanda pek memnuniyet sezinlemedim
    gördüğün gibi okudukça dahada dağıldım
    bu arada bir ark. almanyadan nikon 5900 getirtti+512 ram=560 ytl
    fiyat süper ama yakın zamanda getirtme şansı yok ve garantini olmaması olayı
    yaptığın kıyaslamaların hepsini inceledim ama o kadar iyi anlamam bu işlerden biraz daha düz bir akıl verirsen çok sevinirim
    çok teşekkürler ve saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeTeN -- 14 Mayıs 2005, 2:54:54 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

Sevgili @Nitrogliserin,

Sony DSC-W7'nin artılarını ve eksilerini yazarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Bunun haricinde eğer aklında başka bir marka/model varsa ve buraya yazarsan senin için bir kıyaslama da yapabilirim.

Sony DSC-W7'nin ARTILARI

İyi fotoğraf kalitesi
    Kompakt metal kasa
    Büyük 2.5" lik LCD Ekran (dışarıda parlak ışıkta ve loş ışıkta kullanışlı)
    Güçlü Performans
    AF-assist Lambasının olması ve başarılı fokuslama.
    Ek objektiflere ve filtrelere destek
    İyi pil süresi, kutu içeriğine dahil edilen şarj edilebilir kalem piller
    Live histogram özelliğinin oluşu
    USB 2.0

Sony DSC-W7'nin EKSİLERİ

Biraz yumuşak ve bazı köşelerde blur görülebilen fotoğraflar
    Kırmızı Göz Problemi
    Kutu içeriğinde hafıza kartı yok (32MB internal)
    Makine tripod üzerindeyken hafıza kartının değişmesine olanak tanımıyor.

/>

ilgi alaka için teşekkür ederim.
    kamera incelememi bu adresten yaptım
    http://www.dcresource.com/reviews/sony/dsc_w7-review/index.shtml

ürün 7mp ve 640x480@30fps video kalitesiyle ön plana çıkıyor.
    bnm merak ettiğim bu makineyi almak yerine 50-100 dolar daha verilip alınabilecek daha iyi bir kamera yada aynı performansı daha ucuza verebilen bir kameranın olup olmadığı

gündüz çekimleri nerdeyse her makinede kaliteli
    gece çekimide kaliteli olsun istiyorum
    şöyle gece boğazı gözümün gördüğü gibi alabilsin istiyorum..

canon eos nasip olsa keşke ama fiyatı malümunuz

• Selamlar, forumu takip ediyorum gerçekten verdiğiniz bilgiler harika.
    Bende bu aralar bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum, ve kafamda şekillenen makinalar Nikon Coolpix 8800 yada Panasonic DMC-FZ20. DFM ler hakkında pek bilgim yok ve buralardan bişeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu makinaları kullanan arkadaşlar varmı siz almak isteseniz hangisini alırdınız, yada madem bu kadar para vereceksin şunu al diyebileceğiniz makina hangisidir.
    Teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.