Şimdi Ara

FOTOĞRAF MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ VE ÖN İNCELEMELER (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.733
Cevap
21
Favori
1.196.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tamam hocam hemen seçeneklerden bazılarını eliyorum.

Kalanlar
    *Casio EX-X750
    *Casio EX-P700
    *Pentax Optio 750z

Makinadan istediklerim
    *İlk olarak taşınabilirlik. Bu konuda EX-Z750 önde.
    *Resim kalitesi. Bir fikrim yok.
    *Video çekimi. Yine Casio EX-Z750 önde.
    *Optik zoom. Pentax Optio 750Z önde.
    *Batarya. Hepsi de Lithium batarya kullanıyor.
    *Kullandığı hafıza kartı. Hepsi içinde SD veya MMC
    *Yurtdışı fiyatı. Hepsi limitler içinde. (max 800ytl)

Burada aslında en önemli olan konu taşınabilirlik gibi duruyor
    ama kalitesi çok kötü olduktan sonra taşımanın bir anlamı yok.

Diğer topic altıda verdiğin bilgiler içinde çok sağol. Artık diyafram aralığı ile ilgili sorun kalmadı.
    İyi günler. Kolay gelsin.
  • @mtkn3
    Hocam Casio EX-Z750 ile ilgili bir yorum yapar mısınız? Sizce nasıl? Fiyatını hakeden bir makina mı? Birde üsttekiler arasından siz olsanız hangisini seçerdiniz? İyi akşamlar. Kolay gelsin.
  • teşekkürler...
  • Sanırım Casio EX-Z750 alacağım. Özellikler iyi gibi geldi.

Birde ilk verdiğim linkte shutter speed: 60-1/6000 idi. Sanırım hatanın kaynağını buldum.
    http://www.casio.co.uk/prod/product.asp?ID=1630&Details=2&ImageNumber=1
    Resmi Casio sitesinde yanlış yazmışlar.
  • Casio EX-Z750 ile ilgili olarak kullandığı bataryanın ne olduğunu bulamadım. Yani alırken yedek bataryada almayı düşünüyoum ama modeli ne bulamadım. Yardımcı olursanız sevinir. Herkese kolay gelsin.
  • Sevgili Ömer,

Seçmiş olduğun üç fotoğraf makinesini biribirileri arasında artı puan alacak genel özelliklerine göre kıyaslayacak olursak;

Casio Exilim EX-Z750'nin artıları: Daha düşük ISO değerine inebilmiş olması, daha iyi normal odak uzaklığı (P700 ile aynı) biraz daha iyi flash mesafesi, daha büyük LCD ekran, biraz daha iyi diyafram açıklığı.

Casio Exilim EX-P700'ün artıları: Daha geniş açı ile fotoğraf öekmeye olanak tanıyan objektif, daha iyi normal odak uzaklığı (Z750 ile aynı), beyaz ayarında daha fazla ön tanımlı seçenek, daha iyi min/max perde hızlar+bulb modunun bulunması, TIFF desteği (Pentax ile aynı)

Pentax Optio 750Z'nin artıları: Çok daha yüksek zoom mesafesi, çok daha iyi macro odak mesafesi, diğer iki makineye göre biraz küçük ama yeterli ve dönebilir+çözünürlüğü çok daha iyi LCD ekran, TIFF desteği (P700 ile aynı)

Bu seçimde Casio Exilim EX-P700 özellikleri açısından bir adım öne geçmekte, ancak macro çekimleri seviyorsan Pentax Optio 750Z daha iyi bir tercih olur. Bu arada Z750'yi bilmiyorum ama P700, NP-40 Lithium-Ion rechargeable pil kullnıyor.

• @mtkn3
    Sağol hocam. Aslında ben makinayı kullanırken anı yakalamayı düşünüyorum. Dolayısı ile sürekli yanımda taşıyabileceğim bir makina olmasını düşünüyorum. Bu konuda da Casio Z750 bir adım önde. Ayrıca pil konusunda Casio Z750 ile ilgili hangi linke baksam BC-30L diye bir şarj aletinden bahsediyor. Alet NP-40 pilleri şarj edebiliyor.

Bir de Casioları Pentax üretiyor biye birşey duydum. Doğruluk payı var mı? Bu arada Casio P700 ün Canon lens kullanması bir avantaj olarak görülebilir mi?
  • Sevgili Ömer,

Belki de z750 ile p700 aynı pili kullanıyordur Casio'ları Pentax mı üretiyor bilmiyorum ama Casio bazı modellerinde Pentax lenslere yer veriyor. Bu arada P700'ün Canon objektif kullanıyor olması direkt olarak fotoğraf kalitesine yansımış, ben beğendim.
  • @mtkn3
    Sanırım haklısınız. Aynı pili kullanmaları yüksek ihtimal ama makinayı görmeden alacağım için NP-40 pil almak pek mantıklı gelmiyor. Çünkü uymazsa değerlendirebilme şansım yok.

Birde Casio Z750nin lensi ilgili olarak
    "Seven lenses in eight groups including aspherical lens; "
    yazıyor. Bunun anlamı nedir? Nasıl olması daha iyi olur?

P700 gerçekten güzel makina elime alıp incele fırsatım da oldu ama baya ağır.
  • tebrikler herkez bilinçsizz bu konuda yazdıların için çok saol
  • @mtkn3
    Hocam yeni incelemeler için sağol. Ellerine sağlık.
  • Dostum Mertkan yeni incelemelerin çok yerinde ve güzel olmuş ellerine sağlık..tebrikler..
  • Sevgili MERTKAN
    Uzun bir aradan sonra(ELİMDE OLMAYAN SEBEB)Senin engin bilgilerine ihtiyacim var.Yardimci olursan sevinirim.
    makina henuz almadim.Musterimizden birisi olypusE1 NİKOND70
    ten daha iyi bir makina CCD si daha buyuk ve iyi ve olympusE300
    ikiside iyi mak bence bunlari tercih et dedi.Sana danismadan karar vermek istemedim.Lutfen incelemelerini aktarirsan sevinirim.
  • Sevgili Murat,

Öncelikle fotoğraf çözünürlükleri açısından Nikon D70'in 6MB, Olympus E-1'in 4,9MP ve yeni çıkan Olympus E-300'ün 8MP olduğunu belirtmek istiyorum. Makinelerin genel özellikleri açısından D70 bu gurubu çok az farkla geriden takip etmekte ama iş detaylarda gizli. Bu detaylar için aşağıdaki link'leri ve örnek fotoğrafları incelemeni rica ediyorum.

Link 1 - Link 2 -Link 3

Ayrıca yanılmıyorsam Olympus'un Türkiye'de servis sıkıntısı vardı. E1'i tercih listene ekleyebildiğine göre Nikon D2H ya da Canon EOS 10D'yi de düşünebilirsin.

• TESEKKUR EDERIM
    SEVGILI MERTKAN
    INCELEYECEGIM
  • merhaba;

ilk dijital makinemi almak için konuyla ilgili tüm kaynaklara ulaşmaya çalışıyorum. canon a520 de karar kılmak üzereyken Türkiye'deki canonların ikinci sınıf (ne demekse!) olduğu iddiası ile karşılaştım. özellikle a serisinin lenslerinin Malezya'da üretildiği şeklindeki bir başka iddia ile iştahım hepten kapandı. bu konuda gerçekten bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. selamlar ve şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi obscura -- 21 Nisan 2005, 0:59:22 >
  • merhaba bi buçuk hafta önce Nikon 8800 aldım..
    fotografa yeni başlamıştım ama uzun süre makine değiştiremeyeceğimden bunu tercih ettim
    makine benim için tam anlamıyla mükemmel mtkn3 hocanın fotograf çekim teknikleri yazısı sayesinde makineyi daha hakim kullanıyorum

yalnız makinenin shutterı 1/8000 olabiliyormuş ben yapamadım.. bilgisi olan var mı...
    bir de makro fotoğraf ekledim bi kac tane daha gönderecektim ama boyutu çok büyük küçültmek için bir program var mı?
  • @kadirche : Fotoğraflarının boyutunu küçültmk istiyorsan eğer bir çok program var..irfanwiew,acedsee, vb.. programlar işine yarayabilir..
  • Sevgili @obscura,
    Bu konuda pek bir bilgim yok, ancak Türkiye'deki Canon'ların ikinci sınıf olacağına pek inanmıyorum. Eğer bu konuda çok fazla şüphen varsa, makineyi Amerikadan satın alma yoluna yönelebilirsin.

Sevgili Kadir,
    Öncelikle yani satın almış olduğun fotoğraf makinen hayırlı uğurlu olsun, en güzel günlerde güle güle kullan. Nikon 8800, max 1/3000 perde hızına ulaşabilmektedir. Bu arada çekimiş olduğun macro fotoğrafı özellikle kompozisyon açısından çok beğendim ellerine sağlık, sadece paranın yansımış gölgesinin tamamını görmek mümkün olabilir miydi diye bir an düşündüm. Fotoğrafların boyutunu küçültmek için PhotoShop ve benzeri resim işleyen programlardan yararlanabilirsin.

Bu arada çekmiş olduğun macro fotoğrafları, bölümümüz içerisinde bulunan "Makrolar Buraya" başlıklı konu altında bizlerle paylaşabilirsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_1155229/mpage_12/key_/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 21 Nisan 2005, 8:35:40 >

• SEVGILI MERTKAN
    LINK LERI INCELEDIM BANA GORE E300 RENKLERI VE NETLIGI
    ACISINDAN DAHA BASARILI D70 E GORE YANILIYORMUYUM?
    ISO DEGERI ACISINDAN e100, d70200 BUNUN ETKISI OLABILIRMI
    TESEKKUR EDERIM
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.