Şimdi Ara

## Cebit 2008: AMD'nin 16 Çekirdekli Sistemi Gün Yüzüne Çıktı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Cebit 2008: AMD'nin 16 Çekirdekli Sistemi Gün Yüzüne Çıktı ##

## Cebit 2008: AMD'nin 16 Çekirdekli Sistemi Gün Yüzüne Çıktı ##

45nm üretim teknolojisiyle üretilen mühendislik örneği Phenom (Deneb) ve Opteron (Shangai) işlemcilerini Cebit'te gün yüzüne çıkaran AMD cephesinde firmann 16 çekirdekli sistemi de ortaya çıktı. Yılın ikinci yarısı içerisinde muhtemelen yıl sonuna doğru 45nm üretim sürecine geçiş yapacak olan AMD'nin Shangai kod adlı 45nm üretim teknolojisi ile üretilen dört çekirdekli Opteron işlemcisinin dört tanesi aynı sistem üzerinde paralel çalışarak toplamda tek sistemde bizlere çalışır 16 çekirdek sunabiliyorlar. 1.44.2 sürüm numalaralı CPU-Z işlemcilerin gerilimini büyük bir ihtimalle doğru okurken saat hızlarını ise göster(e)miyor. Gelen bilgilere göre bu noktada AMD'nin bir müdahelesi olabilir çünkü uygulama saat hızları dışında kalan özellikleri tanımlayabilme konusunda pek sıkıntı yaşamıyor. AMD, 45nm'ye geçiş ile birlikte çekirdekler arası kullanıma açık olan L3 bellek miktarını 6MB'a çıkartırken mimaride yapılacak optimizasyonlar ile aynı saat hızında 65nm teknolojisiyle hazırlanan Phenom işlemcilerine %10 - %20 arası fark atılabileceği söyleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 5 Mart 2008; 18:36:55 >

• çekirdek yarışı aldı başını gidiyor
  • çekirdeksiz kullanıcı kalmasın. çift çekirderkli cpu sahibiyiz diye seviniyorduk
  • amd nin yapması gereken işlerdenden biriydi intel habire yükselirken o fiyat performansa bakıyodu ucuz ama kötü işlemciler çıkarıyordu bu iyi olmuş birde 45nm den 65 nm ye gecerler artık heralde
  • l3 ön belleğe 6 mb vermişler
  • 4 çekirdeğe karşı çıkan arkadaşlar bu haberleri dikkatle takip etsinler ki ufukları açılsın
  • Opteron normal kullanıcı için oldukça gereksiz.Bizi aşar bunlar.
  • opteren zaten normal kullanıcılar için değilki
  • AMD profesyonel kullanıcılar için çok güzel çözümler sunuyor.. yüksek render gücüne ihtiyacı olanların ağzının suyunu akıtacak cinsten birşey bu... tabi PC ile sadece oyun oynayan vede internete girenler için yine gereksiz görülecek...
  • amd conroe den yediği tokadın hesabını acı çıkartıcak gibi gözüküyor
  • ben daha cift cekırdege bugun gectım yahu oda e2160
  • amd caktırmadan iyi işler yapamaya başladı haa
  • quote:

Orjinalden alıntı: m@TR@x

amd nin yapması gereken işlerdenden biriydi intel habire yükselirken o fiyat performansa bakıyodu ucuz ama kötü işlemciler çıkarıyordu bu iyi olmuş birde 45nm den 65 nm ye gecerler artık heralde

45nm den millet 22 ye dusmeye calisir sen adamlari 65nm ye yukseltmeye calisiyosun.. bu uretim teknolojisi yukseldikce degil dustukce daha faydali oluyor..
  • 16 çekirdek mi? bu ne gereksiz daha 4 çekirdekli bile tek tük program var ama 8 görmeden 16 ne gerek adam gibi performanslı bir işlemçi cıkarsalarda daha sonra çekirdekmi kuruyemiş mi yapsalar
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    AMD'nin Shangai kod adlı 45nm üretim teknolojisi ile üretilen dört çekirdekli Opteron işlemcisinin dört tanesi aynı sistem üzerinde paralel çalışarak toplamda tek sistemde bizlere çalışır 16 çekirdek sunabiliyorlar.

Dikkatinizi çekerim, toplamda 16 çekirdek değil, 4 adet 4 çekirdekli işlemcinin bir anakart üzerinde çalıştırılıp toplamda 16 çekirdek elde edilmiş. Böyle bir şeyi kaç kişi kullanır ki?
  • Çok güzel bir haber.
  • haber komik valla baktı intel 2 işlemci kullanıyor al sana 4 işlemci dedi hehehehehhhh
  • gösteriş için yapılmış bir iş sadece sunucu bilgisayarlarının işine yarar son kullanıcıya pek faydası yok. bunun yerine amd 45nm phenom oc ile 4.5 ghz i buldu haberini tercih ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: beytekin45

quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    AMD'nin Shangai kod adlı 45nm üretim teknolojisi ile üretilen dört çekirdekli Opteron işlemcisinin dört tanesi aynı sistem üzerinde paralel çalışarak toplamda tek sistemde bizlere çalışır 16 çekirdek sunabiliyorlar.

Dikkatinizi çekerim, toplamda 16 çekirdek değil, 4 adet 4 çekirdekli işlemcinin bir anakart üzerinde çalıştırılıp toplamda 16 çekirdek elde edilmiş. Böyle bir şeyi kaç kişi kullanır ki?

high-end sistemlerde profesyonel çalışmalarda kullanılır, mesela stüdyolarda rendering-decoding işlemleri için... son kullanıcı için değil tabii ki...

• yakında işlemciler 1milyon çekirdek filan olacak herhalde
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.