Şimdi Ara

## AMD 45nm Demosu Gerçekleştirdi, L3 Bellek 6MB Oluyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD 45nm Demosu Gerçekleştirdi, L3 Bellek 6MB Oluyor ##

Hannover'de devam etmekte olan Cebit 2008 fuarında AMD, 45nm için de bazı somut verileri ortaya koydu. Firmanın işlemcilerden sorumlu pazarlama yöneticisi Leslie Sobon, 45nm işlemciler için hazırlanan wafer örneğini gösterirken canlı bir de demo da gerçekleştirildi. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Phenom işlemcisinin CPU-Z görüntüsü gösterilip Movie Maker uygulaması sistem üzerinde çalıştırılırken kullanılan örnek işlemcinin saat hızları konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Ama önemli bir detay olarak 45nm serisi ile birlikte L3 miktarının 6MB olacağı da belirtilmiş oldu. Bu arada gelen haberlere göre 45nm ile birlikte K10 kod adlı işlemci mimarisinde de bir takım optimizasyonlar da yapacak olan AMD'nin 65nm işlemcileriyle kıyaslandırıldığında aynı saat hızında %10-%20 arası performans artışı sağlayabileceği de ifade edilyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 5 Mart 2008; 15:24:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    AMD'nin 65nm işlemcileriyle kıyaslandırıldığında aynı saat hızında %10-%20 arası performans artışı sağlayabileceği de ifade edilyor.

OC konusunda da performans artışı sağlasa çok daha iyi olur. zira artık pekçok kullanıcı işlemciyi standart hızlarda çalıştırmak niyetinde olmuyor ve OC yapanların sayısı giderek artıyor. şuandaki Phenomların OC konusundaki performanslarını düşünürsek çok da iç açıcı konuşmak mümkün değil ne yazıkki. 6 MB önbellek ve dahili bellek kontrolcüsüne sahip olmaları tabi ki bu işi çok daha zorlaştıracaktır. ama nehalem le birlikte Intel de bellek kontrolcüyü işlemciye sokunca heralde daha güzel bir rekabet ortanı oluşakcatır

• core v 1.6 mi ben oyle goruyorum?
  • amd adına güzel haberler umarım oc performansları ii olur
  • iyi güzelde bunların erken piyasaya girmesinin anlamı olur yoksa bi anlamı kalmadı intel 45 nmye çoktan geçti
  • AMD'nin en azından boş durmadığını bilmek güzel şey.
  • sonunda aklıılarına geldi L3 bellek
  • quote:

Orjinalden alıntı: royanselm

core v 1.6 mi ben oyle goruyorum?

bende ilk gördüğümde şaşırdım fakat cpu-z yapar böyle hatalar...
    45nm işlemcinin stok frekansta 1.6v ile çalışması mantıksız
    şimdi kesin olarak tlb'den kurtuldu mu phenom serisi???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VicariouS -- 5 Mart 2008; 15:54:00 >
  • crea speed neden görünmüyor
  • 45nm ler pyasaya çıkana kadar ve AMD dfe en azından 3GHz üzerini görene kadar sıkı çalışma içinde olacak. Hadi hayırlsı...
  • "L2 veya L3 bellekler düşük Intel'e orana." diyen insanlar için yapılmıştır gibime geliyor. AMD'de FSB, Intel'de de belleklerin fazla olması hızı arttıran en önemli etkenlerdir. Ama AMD bu grubu da bünyesine katmak istiyor. Phenom FX'ler de gelecek. AMD bastırmay başladı. Reklam atakları da iyi.
    HADİ BASTIR AMD, HADİİEEE !!!
  • bunlar birnevi AMD'nin penrynleri... oc konusunda açıkcası pek bir beklentim yok bunlarla..beklediğim işlemci q9300 nehaleminde dahili bellek kontrolcülerini içine aldıktan sonra oc konusunda AMD gibi olacağını düşünüyorum...
  • tek kelime ile mükkemmel.bu işlemcilerden birinin talibide benim umuyorum en kısa zamnda üretime başlanırda türkiye pazarına girer.şimdiki işlemcim ekran kartımı besleyemiyor hT 3 ün getirdiklerini kullanamamaktayım.
  • Bari bu bekleyişin sonuda hüsran olmasa inşallah sorunsuz CPU lar ile kullanıcılarını bu kez memnun eder amd
  • bu işlemciler ne zaman çıkıyo acaba 45 nm ler bilgisi olan varmı özellikle fx 57
  • quote:

Orjinalden alıntı: royanselm

core v 1.6 mi ben oyle goruyorum?

cpu-z yanlış gösteriyodur heralde 45nm de 1.6 v çok fazla
  • quote:

OC konusunda da performans artışı sağlasa çok daha iyi olur. zira artık pekçok kullanıcı işlemciyi standart hızlarda çalıştırmak niyetinde olmuyor ve OC yapanların sayısı giderek artıyor. şuandaki Phenomların OC konusundaki performanslarını düşünürsek çok da iç açıcı konuşmak mümkün değil ne yazıkki. 6 MB önbellek ve dahili bellek kontrolcüsüne sahip olmaları tabi ki bu işi çok daha zorlaştıracaktır. ama nehalem le birlikte Intel de bellek kontrolcüyü işlemciye sokunca heralde daha güzel bir rekabet ortanı oluşakcatır

elimde celeron dual core 1,6ghz işlemci var bunu 50$+kdv etiketli biostar p4m890 anakartta kullanıyorum, anakartın 1066 fsb desteği var 1gb ddr2 800 mhz ram kullanıyorum, anakart bu ram'i 533 olarak çalıştırıyo. şimdi ben o/c denedim ve 200mhz o/c verince makine açılmıyo? bana bu 50$ anakart ile bu işlemciyi 2,5ghz yapabileceğimi kanıtlarsan o/c işinin mantıklı olduğunu anlarım, yok 150$ lık bi anakart al bak nasıl o/c oluyo dersen daha nedeyim ben?

• bombayı cebite kadar saklayabilmesi güzel olmuş.fakat bir demo hazırlanıp halka sunulduysa su an icin daha ileri bir gelişme yok olan bu ama L3 bellek arttırımı iyi olmuş.hayırlısı olsun rekabet bitmesin yeter ne amd ne intel benim için önemli degil ucuz performans hangisi verirse o iyidir :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssonerb -- 5 Mart 2008; 17:40:47 >
  • amd hızlansa iyi olacak yoksa amd 45nmlik işlemcisini çıkarırken intel 32nm işlemcisini çıkarmış olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

quote:

elimde celeron dual core 1,6ghz işlemci var bunu 50$+kdv etiketli biostar p4m890 anakartta kullanıyorum, anakartın 1066 fsb desteği var 1gb ddr2 800 mhz ram kullanıyorum, anakart bu ram'i 533 olarak çalıştırıyo. şimdi ben o/c denedim ve 200mhz o/c verince makine açılmıyo? bana bu 50$ anakart ile bu işlemciyi 2,5ghz yapabileceğimi kanıtlarsan o/c işinin mantıklı olduğunu anlarım, yok 150$ lık bi anakart al bak nasıl o/c oluyo dersen daha nedeyim ben?

Katılıyorum+1

Oc'yi pahalı parçalarla yapmak aptallıktan başka bişey değil, ocnin amacı ucuza yüksek performans almak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.