Şimdi Ara

## Intel 22nm Üretim Teknolojisi İçin 450mm Wafer kullanımını Planlıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel 22nm Üretim Teknolojisi İçin 450mm Wafer kullanımını Planlıyor ##

The Inquirer'ın haberine göre Intel, 22nm üretim teknolojisine geçiş ile birlikte 450mm'lik wafer kullanabilir. Geçtiğimiz sene Kasım ayı ile birlikte 45nm üretim teknolojisine geçiş yapan Intel cephesinde yol haritasına göre 22nm için önümüzde uzun yıllar (yaklaşık 4 yıl - herşey yolunda giderse) olduğunu söyleyebilmek mümkün. Zira yıl sonu itibariyle yeni nesil Nehalem mimarisini duyuracak olan Intel tik-tak felsefesi ışığında 32nm (Sandybirdge ve Westmare kod adlı yeni işlemci aileleri) üretim sürecine muhtemelen 2009 sonu veya 2010 yılı başında geçiş yapacak gibi gözüküyor. Tabi yeni üretim teknolojilerine geçiş için üretim tesislerinin de yeni teknolojiye göre adapte edilmiş olması gerekiyor. 45nm için bazı fabrikalarında revizyona giden ayrıca yeni tesis yatırımları yapan Intel'in 32nm için hangi tesislerinde operasyonu başlayacağı henüz netlik kazanmamışken 22nm için önümüzde uzunca bir yol olduğunu söyleyebilmek mümkün. Tabi üretim teknolojileri gittikçe gelişirken silikon teknolojisinin de yavaş yavaş sınırlarına yaklaştığını geleceğin nano teknoloji de olduğunu firmaların da yatırımlarını bu çerçevede şekillendirmeye başladığını söyleyebilmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 4 Mart 2008; 4:46:27 >

• daha 32 nm lerin adlarını yeni telaffuz etmeye başlarken 22 ler çıktı şimdi de. fx hocamın 4 yıl önceden geleceği görebilmesi ne güzel

geçenlerde haberini okuduğumuz nokianın morph projesini gördükten sonra nanoteknolojinin işlemcilerde kullanılmasıyla neler yapılabileceğini hayal bile edemiyorum şuan için...
  • IBM ve AMD birlikte geliştirdiği EUV Lithography tekniği ile acaba Intel'den evvel geçebilecek mi bu teknolojiye.
  • quote:

Orjinalden alıntı: we_dream

daha 32 nm lerin adlarını yeni telaffuz etmeye başlarken 22 ler çıktı şimdi de. fx hocamın 4 yıl önceden geleceği görebilmesi ne güzel

geçenlerde haberini okuduğumuz nokianın morph projesini gördükten sonra nanoteknolojinin işlemcilerde kullanılmasıyla neler yapılabileceğini hayal bile edemiyorum şuan için...

haberleri okursan sende gorebilirsin FX57 nin ozel gucleri yok medyum oldugunuda sanmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 4 Mart 2008; 9:00:00 >
  • Intel de işler yolunda, mevcut teknoloji zaten nanometrik anlamda bir yere kadar küçülebilirdi ki 22nm bile çok çok iyi bir eğer
  • müthiş hızlı ilerleme var nanoteknojiyle beraber neler gelecek acaba mesala yabncı dil ögrenme derdi ortadan kalkarmı acaba kçük bir çip ile herhes iki üç dil birden konuşabilecek hale gelecek herhalde matrix e doğru gidiyoruz herhalde
  • 90nm takılırken de 45nm yi okumuştuk
    65nm nin sonu gelirken 22 normal bi haber
  • Adamlar iki sezon ötesini hazırlıyorlar bence bunlar sadece pazarlama!!!
  • bence 22nm ile yapılmış işlemci ellerinde mevcuttur ama adamların pazarlama politikası var.45nm'leri bi satsınlar sonra 22nm'yi satalar
  • ben 1nm istiyom
  • nehalem tabanlı işlemcilere 2 yıl daha var demek??
    sistemi yeni kuranlar içn işlemci açısından 2 yıl güncel kalma şansı..
    p35-45 serileri popülerliğini kaybetmycek..
  • bakalım ne zaman sınıra dayanacak, 22 nm nin de altına inebilecekler mi
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Orjinalden alıntı: we_dream

daha 32 nm lerin adlarını yeni telaffuz etmeye başlarken 22 ler çıktı şimdi de. fx hocamın 4 yıl önceden geleceği görebilmesi ne güzel

haberleri okursan sende gorebilirsin FX57 nin ozel gucleri yok medyum oldugunuda sanmiyorum

hadi ya tüh hayal kırıklığına uğradım, nolcak şimdi?

• daha 45nm ler yeni çıkıyor 22nm ne zaman çıkar kim bilir.
  • 22 nm'den önce 32 nm'ler gelecek , 32nm ilk örnekleri ise çıktı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarhanos

nehalem tabanlı işlemcilere 2 yıl daha var demek??
    sistemi yeni kuranlar içn işlemci açısından 2 yıl güncel kalma şansı..
    p35-45 serileri popülerliğini kaybetmycek..

Nerden bu kanıya vardın bilmiyorum ama iki yıl felan kaldığı yon mühendislik A0 revizyonlu mühendislik örnekleri hazır olan Nehalem tabanlı işlemcilerin yıl sonu itibariyle yavaş yavaş duyurulması bekleniyor.
  • boyut küçüldükçe küçülme payı klasik teknoloji ile bir yere kadar tabi ondan sonrası nano teknoloji
  • 22nm intele tek dia da çok daha fazla çekirdek sığdırma imkanı sunacak.. 45nm ile nehalemde 8 çekirdek göreceğimizi düşünürsek 32 vede 22nm'de çekirdek sayısı kaça çıkar siz düşünün...
  • Kıyamet yakın abii bu bir alamet olsa gerek
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nightmare70

bence 22nm ile yapılmış işlemci ellerinde mevcuttur ama adamların pazarlama politikası var.45nm'leri bi satsınlar sonra 22nm'yi satalar

+22nm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.