- x
Türkiyede yabancı uyruklu kişilerin araç alma prosedürü tam olarak nasıl işlemektedi
49 Cevap65128 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

10272 Mesaj
3 Mart 2008; 1:45:48 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

1-ARACI SADECE YABANCI UYRUKLULARIN KANUNEN SATIN ALMA HAKKI VARDIR.

2-KANUNEN, TC VATANDASLARININ ARACI ALMA HAKLARI YOKTUR.

3-YABANCI UYRUGUNUN YANINDA TC VATANDAŞLIĞI OLANLARIN, KANUNEN ARACI SATIN ALMA HAKLARI YOKTUR.

4- ONCEDEN TC VATANDASLIGI OLAN YABANCI UYRUKLULARIN, KANUNEN ARACI SATIN ALMA HAKLARI YOKTUR.

5-TURKIYEDE IKAMET EDEN YANBANCI UYRUKLULARIN CALISMA IZINLERININ OLMASI VEYA UNIVERSITE OGRENCISI OLMALARI GEREKMEKTEDIR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desiya -- 14 Ekim 2014; 9:23:42 >

10527 Mesaj
3 Mart 2008; 7:58:51 

Eğer türk vatandaşlığınız yok ise yani sadece tek ülke ( Yabancı ) vatandaşı iseniz , Vergileri ödemeden alabiliyor dediğiniz gibi MA ( misafir araç ) plaka ile trafiğe çıkabiliyorsunuz.

Yani alman vatandaşı iseniz ve türk vatandaşlığınız yok ise vergilerden muaf tutularak araç sahibi olabiliyorsunuz.

2036 Mesaj
3 Mart 2008; 8:33:48 

çifte vatandaşlar için geçerli değil dimi?

946 Mesaj
3 Mart 2008; 11:39:52 

KOnu açılmışken sorayım dedim.
Yabancı adına kayıtlı aracı bizim kullanmamız yasak değildir herhalde.2.el çok ucuz araçlar oluyo,yabancıdan yabancıya şeklinde.Mesela 2-3 milyara alsak yabancı adına ve ruhsat sahibi ülkesine geri dönse çıkışında vs problem oluyor mu?Eğer olmuyorsa araca binebildiğimiz kadar bineriz sonra da atarız şarampolden aşağı,ya da parçalarını satarız hurdacıya vs Olmaz mı?

6316 Mesaj
3 Mart 2008; 12:27:40 

çifte vatandaşlar için geçerli değil!

Otopark.com - Haber Editörü
2013 VW Golf 7 1.2 TSI Comfortline // Mazota tepki olarak devam ediyor!
MacBook Pro 13" Retina
Canon EOS 7D + Canon 16-35mm f2.8 L II USM + Canon 24-105 mm f/4 L IS USM + Sigma 50mm 1.4 EX DG HSM

4214 Mesaj
3 Mart 2008; 15:10:26 

quote:

Orjinalden alıntı: panisher

Yabancı adına kayıtlı aracı bizim kullanmamız yasak değildir herhalde.2.el çok ucuz araçlar oluyo,yabancıdan yabancıya şeklinde.Mesela 2-3 milyara alsak yabancı adına ve ruhsat sahibi ülkesine geri dönse çıkışında vs problem oluyor mu?Eğer olmuyorsa araca binebildiğimiz kadar bineriz sonra da atarız şarampolden aşağı,ya da parçalarını satarız hurdacıya vs Olmaz mı?

bunu bende merakediyorum aslında

Bilindik hikaye...

10272 Mesaj
4 Mart 2008; 0:07:52 

quote:

Orjinalden alıntı: Ozdamar

Eğer türk vatandaşlığınız yok ise yani sadece tek ülke ( Yabancı ) vatandaşı iseniz , Vergileri ödemeden alabiliyor dediğiniz gibi MA ( misafir araç ) plaka ile trafiğe çıkabiliyorsunuz.

Yani alman vatandaşı iseniz ve türk vatandaşlığınız yok ise vergilerden muaf tutularak araç sahibi olabiliyorsunuz.

bunları biliyorum fakat net olmamakla birlikte şöyle bir bilgim daha var : nasılki bu koşulları yerine getiren biri vergiden muaf olarak araba alabiliyor ise aynı şekilde yedek parça senelik pullar servis ücretleri vsdende vergi kesiliyor vede kdvde alınmıyor yada çok ufak bir mebla alınıyor
ben ayşe hocamnın yalancısıyım kadın c200 mercedesinin aynasını park ederken koparmış servise gitmiş plaka 16 MA XXX AYRICA türk kimliğide yok durumu izah etmiş vede tüm ücretin yarısından bile daha az ödedim dedi . ortalama almanyadaki fiyatlara geldi vs dedi . valla sanki biraz salladı bizim hoca ama doğruda olabilir

birde senelik vergileri öderken ne şekilde ödüyoruz net bilgin varmı yusuf ?

1524 Mesaj
15 Mart 2008; 21:41:24 

arkadaşlar bir yakınımda Almanya'dan araç getirmek istiyor durum şöyle:

Yakınımın eşi Alman, Türk kimliği yok fakat bir Türk vatandaşı ile evli ve Türkiye'de ikamet ediyor. Yakınım bu durumdan faydalanmak istiyor ve yapmak istediği şu: Almanyadan eşi adına bir araç alıp (Almanya plakalı) Türkiye'ye getirip burada eşi adına misafir araç plakası almak, birkaç yıl sonrada aracı tekrar Almanya'ya götürüp orada satmak istiyor.
Bu mümkünmü?
Mümkün ise aracın 2 adet plakası olacak aracın sahibi Alman'yayamı, Türkiye'yemi vergisini (MTV) sini verecek?

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_58 -- 15 Mart 2008; 21:46:56 >

1524 Mesaj
15 Mart 2008; 21:48:26 

quote:

Orjinalden alıntı: arabaci_58

arkadaşlar bir yakınımda Almanya'dan araç getirmek istiyor durum şöyle:

Yakınımın eşi Alman, Türk kimliği yok fakat bir Türk vatandaşı ile evli ve Türkiye'de ikamet ediyor. Yakınım bu durumdan faydalanmak istiyor ve yapmak istediği şu: Almanyadan eşi adına bir araç alıp (Almanya plakalı) Türkiye'ye getirip burada eşi adına misafir araç plakası almak, birkaç yıl sonrada aracı tekrar Almanya'ya götürüp orada satmak istiyor.
Bu mümkünmü?
Mümkün ise aracın 2 adet plakası olacak aracın sahibi Almanya'yamı, Türkiye'yemi vergisini (MTV) sini verecek?

Saygılarımla

1005 Mesaj
15 Mart 2008; 22:33:10 

quote:

Orjinalden alıntı: panisher

Yasak var kullanamazsınız yani sadece ruhsat sahibi yabancı kullanabilir. Kullanıldığı tespit edilirse araç sınır dışı edilir.

Ama şu var bin gez benim birçok arkadaşım burada bir iki Rus kızın üstüne araba aldılar paso geziyorlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numan06 -- 15 Mart 2008; 22:33:58 >

737 Mesaj
16 Mart 2008; 14:44:04 

Suç bu ülkenin vatandaşı olmak.O zaman vergiler diz boyu.Bu ülkede yabancı olup yaşamak var.Arabaya vergi yok,elektroniğe vergi yok,bankadaki faiz gelirinizden kesilen stopaj yok,kazandığınız hazine bonosu ve borsa gelirlerine vergi yok vs. vs. Bu ülkede yabancı olmak var.

215 Mesaj
17 Mart 2008; 13:51:33 

yabancılar vergi indiriminden sadece diplomat olmaları halinde yararlanıyorlar.
yoksa normal bir yabancı vatandaş gelip türkiyede vergi indirimli araba alamaz.
.diye biliyorum ben. eğer böyle değilse yabancı arkadaşlarım var,getirim adamı, adına araba alırım ben kullanırım.
varmı bu konuda bilgi sahibi?

132 Mesaj
18 Mart 2008; 3:39:24 

bedelsiz ithalat sarlarına dış ticaret müstesarlarından veya net sitesinden bakabilirsiniz

1005 Mesaj
17 Mayıs 2008; 2:18:52 

Yanlız burada bir tek "Teminat" konusu unutulmuş. Eğer diplomat veya yabancı gazeteci değilseniz. Bir bankada kişisel "Teminat Mektubu" vermeniz lazım...

Aksi taktirde yine alamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numan06 -- 17 Mayıs 2008; 2:19:59 >

10272 Mesaj
17 Mayıs 2008; 2:24:27 

quote:

Orjinalden alıntı: Numan06

Yanlız burada bir tek "Teminat" konusu unutulmuş. Eğer diplomat veya yabancı gazeteci değilseniz. Bir bankada kişisel "Teminat Mektubu" vermeniz lazım...

Aksi taktirde yine alamazsınız.

Ne için teminat kime teminat ? açıklayabilirseniz sevinirim

1005 Mesaj
17 Mayıs 2008; 2:30:06 

quote:

Orjinalden alıntı: desiya

Ne için teminat kime teminat ? açıklayabilirseniz sevinirim

Aracın bir FOB bedeli birde CIF bedeli belirliyorlar. Bunun üstünden bir teminat istiyorlar. Yani aracı bırakmayağınız ve ülkenize dönmeyeceğiniz için daha öncede yazdığım gibi Rus kızlara arabayı aldırıp çok binen var. Ama bu kişiler yarın motor kopyalaması şu bu parça satışı gibi şeyler yapmasınlar diye aracı üstüne alan kişi örneğin X diyelim bankadan bir "Teminat Mektubu" alıyor bunu ya cash para ile yapıyor yani 40.000 YTL teminat mektubuna karşı bankaya 40.000 YTL teminat koyuyor veya bankada gerekli prestiji varsa direkt mektubu alıp teminat olarak gümrüğe veriyor. Eğer ileri aşamada gerekli vize işlemleri tazelenmez ise veya burada bulunan kişinin öğrenci ise öğrenciliği çalışan ise çalışma statüsü biterse ve aracı teslim etmez veya yurtdışına çıkartmazsa gümrük bu teminatta el koyarak bankadan parayı tahsil ediyor.

Ek olarak; Ayrıca başka varsa bu tip soru yardımcı olurum. Ben kendime 8 ay kadar önce vergilendirmelerini yaparak bir araç getirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numan06 -- 17 Mayıs 2008; 2:31:00 >

10272 Mesaj
17 Mayıs 2008; 3:53:16 

quote:

Orjinalden alıntı: Numan06

Aracın bir FOB bedeli birde CIF bedeli belirliyorlar. Bunun üstünden bir teminat istiyorlar. Yani aracı bırakmayağınız ve ülkenize dönmeyeceğiniz için daha öncede yazdığım gibi Rus kızlara arabayı aldırıp çok binen var. Ama bu kişiler yarın motor kopyalaması şu bu parça satışı gibi şeyler yapmasınlar diye aracı üstüne alan kişi örneğin X diyelim bankadan bir "Teminat Mektubu" alıyor bunu ya cash para ile yapıyor yani 40.000 YTL teminat mektubuna karşı bankaya 40.000 YTL teminat koyuyor veya bankada gerekli prestiji varsa direkt mektubu alıp teminat olarak gümrüğe veriyor. Eğer ileri aşamada gerekli vize işlemleri tazelenmez ise veya burada bulunan kişinin öğrenci ise öğrenciliği çalışan ise çalışma statüsü biterse ve aracı teslim etmez veya yurtdışına çıkartmazsa gümrük bu teminatta el koyarak bankadan parayı tahsil ediyor.

Ek olarak; Ayrıca başka varsa bu tip soru yardımcı olurum. Ben kendime 8 ay kadar önce vergilendirmelerini yaparak bir araç getirdim.

Nasıl bir araç getirdiniz marka model ?
ayrıca vergilerini ödedikten sonra türkiyeden dahamı ucuza geldi ?

1005 Mesaj
17 Mayıs 2008; 11:04:57 

quote:

Orjinalden alıntı: desiya

Nasıl bir araç getirdiniz marka model ?
ayrıca vergilerini ödedikten sonra türkiyeden dahamı ucuza geldi ?

Marka bana saklı kalsın. "0 km" yani 2007 model Temmuz fab. çıkışlı 2. el getiremiyorsunuz. Kesinlikle kullanılmamış olması gerekli... Türkiye ile arasında 15.000 $ kadar oynadı. Fakat Chrysler 300C getirseydik yaklaşık 90.000 $ mal olacaktı Türkiye fiyatı 98.000 € yani 70.000 YTL civarında bir kâr olurdu o dönem dolar euro paritesi bu kadar yüksek değildi. Şuan olsa 82.000 YTL civarında olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numan06 -- 17 Mayıs 2008; 11:05:04 >

87 Mesaj
13 Ekim 2009; 11:56:44 

Çifte vatandaş biri, aracını yabancı kimliği üzerinden, (normal plakalı) üzerine alabilirmi ?

Amaç: Yurtdışına çıkışlarda kimlikteki alfabetik farklılıklardan doğabilecek sıkıntıların önüne geçmek.

4106 Mesaj
23 Ocak 2011; 2:53:25 

Türk vatandaşı katîyen alamıyor yani değilmi?

Mavi plaka

Misafir plaka

Yabancı plaka

herhangi birini?

1524 Mesaj
23 Ocak 2011; 22:43:45 

quote:

Orijinalden alıntı: alpello

Türk vatandaşı katîyen alamıyor yani değilmi?

Mavi plaka

Misafir plaka

Yabancı plaka

herhangi birini?

Kesinlikle HAYIR üstelik bu konuda yasalarımız ''mağlesef'' çok sağlam, hiç bir açık YOK

12 Mesaj
15 Mayıs 2011; 0:14:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Haksin

Suç bu ülkenin vatandaşı olmak.O zaman vergiler diz boyu.Bu ülkede yabancı olup yaşamak var.Arabaya vergi yok,elektroniğe vergi yok,bankadaki faiz gelirinizden kesilen stopaj yok,kazandığınız hazine bonosu ve borsa gelirlerine vergi yok vs. vs. Bu ülkede yabancı olmak var.

merhaba, elektroniğe vergi yok derken neyi kastediyorsunuz? yabancılar plazma alırken mesela teknosa'dan vergisiz fiyatına mı alır?

Arkadaşlar araba mevzusu ile ilgili şu kısmı tam net değil benim için:
ben yabancıyım, diyelim gittim almanyadan bir adamdan arabayı aldım. türkiyeye getirdim, türkiye gümrüğünde ve gümrüğü geçtikten sonraki aşamalara extra ödemelerim olacak mı? Duyduğuma göre motorun hacmine göre depozito gibi bir para yatırılıyor bankaya... neyin nesidir anamadım? plaka olayı nasıl oluyor? almanyadan alırken üzerinde olan plaka türkiyede çıkarılığ Misafir araç plakası mı takılıyor? Oradan arabayı aldıktan sonraki aşamaları birisi anlatırsa müteşekkr olurum.
Sevgiler.

306 Mesaj
30 Ağustos 2011; 21:03:44 

selamlar,

mesela 40.000 TL banka taminatı istesek ne kadar masraf öderiz. Tax free araç alımında KDV de kesiliyor mu?

ilkler ve sonlar. karar vermek zor hangisinin daha önemli olduğuna

1593 Mesaj
3 Eylül 2011; 11:12:16 

Bu konuyu takip etmeliyim.
Arkadaslar bilgisi olanlar paylassin lutfen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

39 Mesaj
7 Kasım 2011; 19:50:25 

türkiye yaşayan ve TR plakalı araçların yabancıdan (ingilizden) alımında izlenecek yol nedir ötv veya kdv ödenecekmidir.
araç türkiyede alınmış. cvp verirseniz sevinirim.

4 Mesaj
22 Aralık 2011; 22:17:30 

iyi günler. ben kendi arabamla Azerbaycandan Türkiyeye gelmek istiyorum. Türkiyede öğenciyim. araba Türkiyede ne kadar süre kala bilir? ve arabanı nasıl kayıt yaptırmam gerekiyor. teşekkürler...

966 Mesaj
5 Ocak 2012; 0:19:22 

quote:

Orijinalden alıntı: arabaci_58

Kesinlikle HAYIR üstelik bu konuda yasalarımız ''mağlesef'' çok sağlam, hiç bir açık YOK

Olmmasının nedeni çok açık, kanunu otomotiv sektörünün danışmaları yapmıştır....

1555 Mesaj
5 Ocak 2012; 2:29:59 

arkadaşım öyle bir duruma getirdiler ki bu işi artık uğraşmaya gözün bile almıyor gdiyorsun parası neyse veriyorsun tr vatandaşından normal bir tr plakalı araç alıyorsun

benim annem ve ben yunanistan uyrukluyuz imzamaki jaguarı alırken gerçekten bu işleri çok koşturdum...
önce çalışma izni alınması gerekiyo veya öğrenci olması gerekiyor dediler annem gitti çalışma izn aldı sonra turing teminat bedeli vs dediler

bankadan teminat mektubu alırsan bankaya 3 veya 6 ayda bir para vermen gerekiyor peşin parayı turinge tyatırırsan da zaten cebinden çıkan para aynı oluyor tamam bu parayı sonradan alabiliyorsun ama bu sefer arabayı satacak bir yabancı bulamıyorsun bulsan da yok pahasına gidiyor sonunda başlarım böle işe dedi babam ve aracı gidip parası neyse verip aldık

eğer aracı yabancı uyruğumuzu kullanarak alsaydık o zaman 30.000 lira gibi bi para verecektik teminat olarak aracıda satsak satsak 3000 euro ya satardık işte

ama aracın şu anda ortalama değeri 40.000 lira

karlı bir iş gibi gözüksede aslında pek öyle değil bir malı 3 lira ucuza alırsın sonra her işlemde onun prosedürleriyle uğraşırsın en güzeli 3 lira fazla ver kafan rahat olsun

ya kendine gel yada bize gidelim

3 Mesaj
14 Ocak 2012; 0:30:44 

Merhaba arkadaşlar;
Ben Türkiye'de yabancı uyruklu olarak bir üniversede öğrenim görüyorum. Bg vatandaşıyım öğrenciliğim süresince bulgaristandan getirdiğim arabayı teminat vermeden ve sadece öğrencilik sürem kadar mavi plaka alarak kullanabilirmiyim... ( Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi must0000 -- 7 Şubat 2012; 1:01:40 >

2 Mesaj
15 Ocak 2012; 21:24:03 

Almanyada Yaşayan Bir Türk Vatandaşıyım Türkiyedeki Yabancıdan Yabancıya Araba Satışlarından Yararlanabilirmiyim Lütfen ACİL Cevap Bekliyorum

1524 Mesaj
15 Ocak 2012; 21:26:36 

quote:

Orijinalden alıntı: peker123

Almanyada Yaşayan Bir Türk Vatandaşıyım Türkiyedeki Yabancıdan Yabancıya Araba Satışlarından Yararlanabilirmiyim Lütfen ACİL Cevap Bekliyorum

yararlanamazsın. anadan doğma yabancı olunması ve türkiyede çalışıyor ya da okuyor olmak gerekmekte.

2 Mesaj
15 Ocak 2012; 21:38:41 

Peki Bir Alman uyruklu Biri Olsa Onun Üzerine Alıp Türkiyede Bir Başkası Kullanabilirmi? ACİL Cevap Lütfen

77 Mesaj
17 Ocak 2012; 22:29:56 

Arkadaşlar merhaba sahibinden.com'da gezinirken bir araç gördüm .Araç Cabrio BMW ben bu aracın HardTop'ını almak istiyorum.Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim bu araçlar gümrükten girerken üzerindeki parçalarda kayıt ediliyor mu .Sahibiyle görüştüm nasıl oldugunu o da bilmiyor eğer sıkıntı olmayacaksa HardTop'ı almayı dusunuyorum.Prosedürle ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim .

3 Mesaj
20 Ocak 2012; 19:50:59 

Soruma yardımcı olucak kimse yok mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi must0000 -- 7 Şubat 2012; 1:01:21 >

46 Mesaj
14 Şubat 2012; 1:05:46 

ben de yabancı uyrukluyum çalışma iznimde var 2002 vectra var 2.2 dti aracı 6bine aldım teminatı araçtan pahalı :d o yüzden ona geçici plaka düşünmüyorum şimdilik ona, 150cc motorum var ona geçici plaka almak istiyorum türkiyede ama motosikletler hakkında teminat bedelleri yazmıyor turing kurumunun sitesinde 500cc ve üstü var yalnızca nasıl öğrenebilirim bunu bilen varsa yazabilirmi

3 Mesaj
23 Nisan 2012; 18:12:09 

3 Mesaj
23 Nisan 2012; 22:43:06 

KİM YARDIMCI OACAKK ACİLLLLLLLLLLLLLLLL ACİL YARDIMM

3 Mesaj
23 Nisan 2012; 22:44:23 

GARDAŞ İLGİLENEN YOKMU NASIL BİR FORUM BURASI LÜTFEN ACİL YARDIM GEREKLİİ LÜTFENNNN.....

1 Mesaj
1 Kasım 2012; 11:11:14 

Merhaba arkadaslar, Ben Azerbaycan vatandasiyim, Istanbulda oturuyorum. Calisma iznim var. Almanyadan ya Hollandadan bir arac getirmek istiyorum. Bilmek istedigim su: Araci once Bakuye goturub vergilerini odedikden sonra Istanbula getirmem gerek, yoksa direk Istanbula getire bilir miyim? Vergiler konusunda, prosedur konusunda bilgisi olan yardimci olursa minnetdar olurum

Onceden tesekkur ederim

2 Mesaj
1 Ocak 2013; 22:53:09 

Yabancı uyruklu biriyle evlenen Türk vatandaşı, yabancı uyruklu eşinin adına Ma plaka araç alabilir ve bunuda eş durumundan dolayı kullanabilirmi ? eş durumundan burada oturma izni ve çalışma izni gibi hakları doğuyor zaten. prosedür nedir ?

http://www.diplomaticpl...atisi-hakkinda-bilgiler burada çalışma izni olan yabancı ve ailesi kullanabilir diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pose81 -- 1 Ocak 2013; 22:57:47 >

2942 Mesaj
2 Mart 2013; 18:12:51 

quote:

Orijinalden alıntı: mississippi

İyi aksamlar,
Eski bi konu ama uyandırmaya değer,

Teminat konusunda bir sorum olacak, evimi bankaya teminat olarak gosterip (50 bin tl değerinde , sanırım bundan komisyon alıyor banka bilemiyorum ) teminat mektubu almayı planlıyorum, ardından en az 1 yıl calışma izni olan eşim için (EU vatandaşi) bir X5 almayı planlıyorum, 1 yılın sonunda calısma izni bittiğinde olasılıklar nedir acaba ?
Birde çok sorulmuş yukarıda, RUhsatta yada belgelerde Eşi ve Cocukları kullanabilir ibari yazdığını bugun itibari ile bir yabancıdan telefonda öğrendim

Teşekkür ederim

---------- EV TÜPÜ FİYATI 80 TL - Bezin 5 TL ----------

------------------------- D E V A M ! -------------------------

--- EMRE KULAKSIZ DOLANCIRICISINA DİKKAT ----

2942 Mesaj
3 Mart 2013; 2:03:19 

2942 Mesaj
7 Mart 2013; 3:17:18 

88 Mesaj
31 Mart 2013; 1:15:11 

Sayin Artenis,

Bu konuyu ben de arastiriyorum. Esim yabanci uyruklu, yabanciya arac satisi olanaklarindan yararlanabilir miyiz acaba? Ayrica merak ettigimiz bayiler yabancilara sifir tax-free arac satisi da yapiyor mu?

Tesekkurler

12545 Mesaj
31 Mart 2013; 2:56:20 

aklıma kaçak mercedesler ve tanju çolak geldi hemen

nedense

1 Mesaj
24 Temmuz 2013; 3:54:24 

babam türk vatandası fakat annem yabancı, türk vatandaşlığına hiç geçiş yapmamış en son 9 sene önce yurt dısına çıkmıs bulunmakta. su anda kaçak konumunda 23 senedirde evli. cezasını yatırdıktan sonra ülkeden çıkış yapacak tekrar girecek ve vatandaşlığa baş vuracak. yurt dısından bir araç getirtmek istiyorum. aracı getirttiğim zaman burada türk plakasına çevirmek için herhangi bir bedel öder miyim yada kullanım için belirli bir süre kısıtlaması ile karsılaşır mıyım? bilgilendirirseniz sevinirim.

25 Mesaj
20 Haziran 2014; 9:25:15 

Merhaba arkadaslar,

Turkiye'de bir arac alacagim, ancak alacagim aracin sahibi yurtdisinda yasiyor. Arac Turk plakali. Ben de Turk uyrukluyum. Araci alirken kanuni acidan sorun olur mu?

Tesekkurler

share your knowledge

160 Mesaj
13 Ekim 2014; 21:31:30 

benimde bir sorum var araç alma şartları uyuyor. ama ben motorsiklet almak istiyorum yamaha xmax400. normalde 17900tl iken ötv ve kdv den arınmış halde 10850tl
oluyor acaba ne kadar Turing bedeli ödemeliyim 1600cc altı araçlarla aynı vergiyimii ödeyecek.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Türkiyede yabancı uyruklu kişilerin araç alma prosedürü tam olarak nasıl işlemektedi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.516