Şimdi Ara

pert işlemlerinde prosedür nasıl işler ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
9.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üç hafta kadar önce yapmış olduğum kazadan sonra en son eksperle görüşmemde aracımın pert olacağı bilgisini aldım.
    Aracımın bulunduğu servis kaza ve alkol raporuyla, hasarın onarımı için gerekli masrafı ekspere göndermiş.
    Eksper telefonla yaptığım görüşmede raporu tutarak sigorta şirketine göndereceğini, daha sonra sigorta şirketinin benimle irtibat kuracağını bildirdi,

forumda biraz arama yaptım ancak aradığım cevaplara ulaşamadım.

1. aracımın resmen pert olduğunu ve trafikten çekme belgesi almam gerektiğini bana eksperin mi yoksa sigorta şirketinin mi bildirmesi gerekir.

2.eksper raporu sigorta şirketine ulaştıktan sonra sigorta şirketinin ödemede bulunması için belli bir süre varmıdır

3. aracın rayiç bedeli olarak bildirilen tutarın, gerçek rayicinden düşük olması halinde sigorta şirketiyle nasıl bir görüşme yapılabilir.

cevaplarınız için teşekkürler.

• ben 7 ay önce 2002 1.3 hyundai accent aracımız pert olmuştu.sigorta şirketiyle baya pazarlık yaptım.önce düşük fiyat teklif edebiliyorlar ama sonuçta
    arabanın degerini vermek zorundalar.boyle fiyat piyasa degerinden düşük gelirse mutlaka pazarlık yap ve pazarlık aşamasında acele etme.bana önce 9 milyar teklif etmişlerdi.2 hafta bekledim bu süreçte pazarlıkla 11.700 e anlaştık.anlaştıktan sonra bir takım belgeler isteniyor,bunlar zaten anlaşma yaptıgın kağıtta yazıyor,sigorta şirketine vekalet veriyosun,aracın plakaları,ruhsat,anahtarlar,vergi dairesinden ilişk kesme belgesi vs.. belgeler alıyorsun.yasal süre 45 gün içinde ödeme yapar diye hatırlıyorum.
  • öncelikle geçmiş olsun; ben yetkili bir serviste hasar uzmanı ve sorumlusu olarak görev yapmakatayım. bir üst konuda arkadaşlara vaktim oldukça yardımcı olmaya çalışıyorum. burada sizin konunuzu gödüm,kendime yakın bir konu olduğu için cevap veriyorum.
    umarım işinize yarar
    1. aracımın resmen pert olduğunu ve trafikten çekme belgesi almam gerektiğini bana eksperin mi yoksa sigorta şirketinin mi bildirmesi gerekir....... acenten bildirmesi lazım
    2. eksper raporu sigorta şirketine ulaştıktan sonra sigorta şirketinin ödemede bulunması için belli bir süre varmıdır .... eksper raporu sigorta şirketine ulaştıktan sonra aracın hasarlı ve hasarsız veya 1 yaşına kadar araçlarda yeni değer klozu var ise sıfır fiyatları araştırırlar, bu arada hasarlı aracın satışı ne kadar edeceği araştırılır. bu sigorta firmasına göre değişir. bana göre 1 ayı geçmez.
    3. aracın rayiç bedeli olarak bildirilen tutarın, gerçek rayicinden düşük olması halinde sigorta şirketiyle nasıl bir görüşme yapılabilir....... itiraz eder aracınızın gerçek değerini öğrendiğiniz kaynaklardan elinizdeki delillerle başvurabilirsiniz.

• Öncelikle geçmiş olsun. İnternet kullanıcısınız. Sigortacının bir internet sitesi vardır. Oraya girin hasar dosyası sorgulamaya bilgilerinizi girip sorgulayın bakalım ne çıkacak. Muhtemelen Eksper dosyasını ve diğer evraklarını düzenleyip çoktan sigortacıya göndermiştir. Sigortacı, acente değil, şirket oluyor. Orada tam olan evraklar eksik görünüyorsa vaziyet kötü. Niçin mi derseniz şundan: Hazine'nin kaç yüz madddelik sigortacıya yüklediği yükümlülükler var. Bu da sigortalının bilgilendirilmesine dair emirler. Sizin sigortacı ketum davranıyor. Yani bakıyor sizin için; ne biliyor ne bilmiyor, diye. Amiyane tabirle "Uyandırma....i, bulandırmasın denizi" diyor. Bir de eksper size, evrakları sigortacıya tam olarak gönderdim diyor da, hasar durum sorgulamasında evraklarınız, kaza tespit tutanağı, ehliyet fotokopisi, banka hesabı, alkol muayene raporu...hepsi ya da bir kısmı eksik gösteriliyorsa o sigorta bir kere size pek para vermek niyetinde değil demektir. Tabii evraklarınız sahiden tam olduğu halde ise. Bundan sonra evrakların tam olduğuna dair bir mücadele içine sürükleneceksiniz. Maksat hasardan itibaren yasal süre 30 gün içinde ödememek. Ben naçizane olarak derim ki, kazada kusur oranınız 0/8 ise karşı tarafın Mali Sorumluluk Sigortasına başvurarak "Yeni Hasar Dosyası" açtırın. Hasarınızı oraya ödettirin. Ama derseniz karşı tarafa rücuu ettirecek bir durumumuz yok. O zaman uğraşacaksınız evrakları tekrar tamamlayacak oraya işleteceksiniz. Sonra size gayr-i resmi yollardan Trafik Müşavirine gönderilecek Evraklar Başlıklı bir yazı gelebilir. Buraya aracı, yedek anahtarlarını, aracın trafikten çekme belgesini gönder diyebilirler. Bunların hepsi birer kamuflaj malzemesi. Asıl peşinden koşulan sizi ömür boyu dikenli telle bağlayacak olan süresiz genel vekaletnamedir. Gönderdiğimiz Vekaletnamenin tek kelimesini, tek harfini bile değiştiremezsiniz, paranızı ödemeyiz, diyebilirler. Ama sonra bu vekaletnameyi Trafik Takipçisi dedikleri yere gönder, derler. Kendi ellerini sürmeyecek ve vekaletnameden habersiz gibi davranacaklardır. Dikkat edin her şeyi telefonla halleder bunlar. Sözde kayıt altına alınır, konuşmalar. Kayıtlar kendilerindedir:))) Söz uçar yazı kalır. Resmi yoldan noter kanalıyla istesinler. İsteyen şahıslar belli, olsun. Vekaletnamenin üzerinde BÜYÜK İHTİMALLE altı çizili SÜRESİZ yazacak. En az 35-40 kişiye vermeniz istenecek bu vekaletnameyi. Noter zaten sizi uyarır. Bunun azli 2 milyar liradan az olmaz diye. Kaldı ki zaten kim oldukları da tam belli değildir. Adresi belli olmayan bu kişilere tek tek azilnameyi noter nasıl göndersin sonra. Zaten tevkil ve teşrikle bu sayı 40 ise 40.000 bile olabilir. Bu 40.000 kişi kim asla kimse bilemez. İçinde çalıntı, buluntu, motor, şasi numarası, plaka change etme gibi suç teşkil eden yetkiler insanın başını döndürecek cinsten olur. Siz onlara ya da alınan parayı alabilecekler mi ona dikkat edeyim derken "halen sahibi olduğumu ve ilerde olacağım tüm vasıtalar için de" ibaresini gözden kaçırırsınız. Bunlar elinizde bulunan ve bulunacak diğer araçlarlar kadar, haberiniz dahi olmadan, Türkiye Makine Mühendisleri Odasının basın açıklamasında geçen motor, şasi numaraları çalıntı arabalardan alınarak üzerlerine işlenmiş pert araçların, sizin üzerinden trafiğe çıkışını da olanak sağlayacak bir yetkidir. Tabii ki can alıcı olanı ise en sonda yazan TEVKİL VE TEŞRİK YETKİSİDİR. Bu yetki, bu vekaleti dallandırıp, budaklandırıp kanser gibi yayan ve ölümsüzleştiren yetkidir. Siz siz olun şunu bilin: Sigortacı Hasarınızı hemen ödemek ve aracınızı da şirket olarak isteyip istemediğini yazılı olarak size bildirmek mecburiyetindedir. Hiç bir yerde sizin vekile, vasiye, temsilciye ihtiyacınız olduğuna, bu ihtiyacınızın sürekli olduğuna karar verip sizi zorlayamaz. Hele bu vekaletname ile gerek kaza geçirdiğiniz aracınızı, gerekse, başka araçları, bazı kişilerin sizin üzerinizden trafikte gezdirmesine, size Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu, Trafik Cezası, Hasar, yaralanma, ölüm cezalarını tazmin etmeyi, araç yada araçlarla işlenecek ihtimal dahilindeki suçların sorumlululuğunu üstlenmeyi yükleyemez. Bunu, ya da vekaletnameyi vermeye mecbursanız sorumlu olarak Sigorta çalışanlarından bu vekaletnameyi isteyenleri sorumlu göreceğinizi, 67,83 YTL. lik bir noter ihtarnamesi kullanarak ve dikkatli bir dille ihtar edebilirsiniz. Bu arada Mutabakatname ve Taaahhütname adı altında düzenledikleri evrakların altlarında yazması muhtemel, satışına kadar ki ( Bu satış Sigortanın vekilleri ki Sigorta onları kanunen sizin vekilleriniz gösteriyor, satan da siz oluyor parayı da alan siz oluyorsunuz. Almadığınız halde. Sakın lafla verilen o masraflar bize ait bu taahhütname formalite derlerse inanmayın) tarafından aracın park ücretlerini, ekspertiz ücretlerini, satın almaktan vaz geçen tüm sovtaj alıcısı başına Sigortaya kayıtsız şartsız tazminat ödemeyi kabullenmeyin. Almadığınız hasar paranızı aldım diye makbuz verip, ibra etmeyin. Bunlar benim naçizane görüşlerim. Tabii siz bilirsiniz. İşiniz rast gele. Yalnız benim dediğimi yaptığınızda da bunları bahane edip paranızı vermeyecekleri kesindir. Ama bu istenenleri verip de yıllardır tek kuruş dahi alamayanlar ve daha çok mağdur olanlar da öyle çok ki. Tabii Hakim gibi Savcı gibi başı derde sokulamayacak görevleri olanlar okumadan dahi verir ve araçları hemen alanın üstüne geçirtilir. Emsal olsun diye. Ancak yaşadığınız kazada suçsuzsanız. Yine de kaskonun istediği yulkarıdaki kanunsuz şeyler varsa onları, tatlı dille resmi yoldan istetmeyi deneyin. Alabilirseniz iyi olur. Çünkü karşı tarafın Trafik Sigortası da size yeterli bir ödeme yapmayabilir. Zararınızı ya da fazlasını hasarınızı ödemeyen kaskodan tazminat şeklinde talep edebilirsiniz. Allah rast getire. İnşallah kasko sigortacınız düzgün bir şirkettir de bunları sizden istemez, yaşamazsınız. Saygılar.

• quote:

Orjinalden alıntı: deha08

Öncelikle geçmiş olsun. İnternet kullanıcısınız. Sigortacının bir internet sitesi vardır. Oraya girin hasar dosyası sorgulamaya bilgilerinizi girip sorgulayın bakalım ne çıkacak. Muhtemelen Eksper dosyasını ve diğer evraklarını düzenleyip çoktan sigortacıya göndermiştir. Sigortacı, acente değil, şirket oluyor. Orada tam olan evraklar eksik görünüyorsa vaziyet kötü. Niçin mi derseniz şundan: Hazine'nin kaç yüz madddelik sigortacıya yüklediği yükümlülükler var. Bu da sigortalının bilgilendirilmesine dair emirler. Sizin sigortacı ketum davranıyor. Yani bakıyor sizin için; ne biliyor ne bilmiyor, diye. Amiyane tabirle "Uyandırma....i, bulandırmasın denizi" diyor. Bir de eksper size, evrakları sigortacıya tam olarak gönderdim diyor da, hasar durum sorgulamasında evraklarınız, kaza tespit tutanağı, ehliyet fotokopisi, banka hesabı, alkol muayene raporu...hepsi ya da bir kısmı eksik gösteriliyorsa o sigorta bir kere size pek para vermek niyetinde değil demektir. Tabii evraklarınız sahiden tam olduğu halde ise. Bundan sonra evrakların tam olduğuna dair bir mücadele içine sürükleneceksiniz. Maksat hasardan itibaren yasal süre 30 gün içinde ödememek. Ben naçizane olarak derim ki, kazada kusur oranınız 0/8 ise karşı tarafın Mali Sorumluluk Sigortasına başvurarak "Yeni Hasar Dosyası" açtırın. Hasarınızı oraya ödettirin. Ama derseniz karşı tarafa rücuu ettirecek bir durumumuz yok. O zaman uğraşacaksınız evrakları tekrar tamamlayacak oraya işleteceksiniz. Sonra size gayr-i resmi yollardan Trafik Müşavirine gönderilecek Evraklar Başlıklı bir yazı gelebilir. Buraya aracı, yedek anahtarlarını, aracın trafikten çekme belgesini gönder diyebilirler. Bunların hepsi birer kamuflaj malzemesi. Asıl peşinden koşulan sizi ömür boyu dikenli telle bağlayacak olan süresiz genel vekaletnamedir. Gönderdiğimiz Vekaletnamenin tek kelimesini, tek harfini bile değiştiremezsiniz, paranızı ödemeyiz, diyebilirler. Ama sonra bu vekaletnameyi Trafik Takipçisi dedikleri yere gönder, derler. Kendi ellerini sürmeyecek ve vekaletnameden habersiz gibi davranacaklardır. Dikkat edin her şeyi telefonla halleder bunlar. Sözde kayıt altına alınır, konuşmalar. Kayıtlar kendilerindedir:))) Söz uçar yazı kalır. Resmi yoldan noter kanalıyla istesinler. İsteyen şahıslar belli, olsun. Vekaletnamenin üzerinde BÜYÜK İHTİMALLE altı çizili SÜRESİZ yazacak. En az 35-40 kişiye vermeniz istenecek bu vekaletnameyi. Noter zaten sizi uyarır. Bunun azli 2 milyar liradan az olmaz diye. Kaldı ki zaten kim oldukları da tam belli değildir. Adresi belli olmayan bu kişilere tek tek azilnameyi noter nasıl göndersin sonra. Zaten tevkil ve teşrikle bu sayı 40 ise 40.000 bile olabilir. Bu 40.000 kişi kim asla kimse bilemez. İçinde çalıntı, buluntu, motor, şasi numarası, plaka change etme gibi suç teşkil eden yetkiler insanın başını döndürecek cinsten olur. Siz onlara ya da alınan parayı alabilecekler mi ona dikkat edeyim derken "halen sahibi olduğumu ve ilerde olacağım tüm vasıtalar için de" ibaresini gözden kaçırırsınız. Bunlar elinizde bulunan ve bulunacak diğer araçlarlar kadar, haberiniz dahi olmadan, Türkiye Makine Mühendisleri Odasının basın açıklamasında geçen motor, şasi numaraları çalıntı arabalardan alınarak üzerlerine işlenmiş pert araçların, sizin üzerinden trafiğe çıkışını da olanak sağlayacak bir yetkidir. Tabii ki can alıcı olanı ise en sonda yazan TEVKİL VE TEŞRİK YETKİSİDİR. Bu yetki, bu vekaleti dallandırıp, budaklandırıp kanser gibi yayan ve ölümsüzleştiren yetkidir. Siz siz olun şunu bilin: Sigortacı Hasarınızı hemen ödemek ve aracınızı da şirket olarak isteyip istemediğini yazılı olarak size bildirmek mecburiyetindedir. Hiç bir yerde sizin vekile, vasiye, temsilciye ihtiyacınız olduğuna, bu ihtiyacınızın sürekli olduğuna karar verip sizi zorlayamaz. Hele bu vekaletname ile gerek kaza geçirdiğiniz aracınızı, gerekse, başka araçları, bazı kişilerin sizin üzerinizden trafikte gezdirmesine, size Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu, Trafik Cezası, Hasar, yaralanma, ölüm cezalarını tazmin etmeyi, araç yada araçlarla işlenecek ihtimal dahilindeki suçların sorumlululuğunu üstlenmeyi yükleyemez. Bunu, ya da vekaletnameyi vermeye mecbursanız sorumlu olarak Sigorta çalışanlarından bu vekaletnameyi isteyenleri sorumlu göreceğinizi, 67,83 YTL. lik bir noter ihtarnamesi kullanarak ve dikkatli bir dille ihtar edebilirsiniz. Bu arada Mutabakatname ve Taaahhütname adı altında düzenledikleri evrakların altlarında yazması muhtemel, satışına kadar ki ( Bu satış Sigortanın vekilleri ki Sigorta onları kanunen sizin vekilleriniz gösteriyor, satan da siz oluyor parayı da alan siz oluyorsunuz. Almadığınız halde. Sakın lafla verilen o masraflar bize ait bu taahhütname formalite derlerse inanmayın) tarafından aracın park ücretlerini, ekspertiz ücretlerini, satın almaktan vaz geçen tüm sovtaj alıcısı başına Sigortaya kayıtsız şartsız tazminat ödemeyi kabullenmeyin. Almadığınız hasar paranızı aldım diye makbuz verip, ibra etmeyin. Bunlar benim naçizane görüşlerim. Tabii siz bilirsiniz. İşiniz rast gele. Yalnız benim dediğimi yaptığınızda da bunları bahane edip paranızı vermeyecekleri kesindir. Ama bu istenenleri verip de yıllardır tek kuruş dahi alamayanlar ve daha çok mağdur olanlar da öyle çok ki. Tabii Hakim gibi Savcı gibi başı derde sokulamayacak görevleri olanlar okumadan dahi verir ve araçları hemen alanın üstüne geçirtilir. Emsal olsun diye. Ancak yaşadığınız kazada suçsuzsanız. Yine de kaskonun istediği yulkarıdaki kanunsuz şeyler varsa onları, tatlı dille resmi yoldan istetmeyi deneyin. Alabilirseniz iyi olur. Çünkü karşı tarafın Trafik Sigortası da size yeterli bir ödeme yapmayabilir. Zararınızı ya da fazlasını hasarınızı ödemeyen kaskodan tazminat şeklinde talep edebilirsiniz. Allah rast getire. İnşallah kasko sigortacınız düzgün bir şirkettir de bunları sizden istemez, yaşamazsınız. Saygılar.

Sonuna kadar dikkatle okudum.. Ve resmen tırsım ya.. Bu ne detay. Cidden kötü niyetlilerse eğer adamlar göz göre göre yıllarca süründürebiliyolar insanları. Benimde sıfır araba alacak arkadaşlara ufak bir tavsiyem, size ilk başta sunulan vekaletnameyi oldugu gibi notere yazdırıp iade etmeyin. Noterden rica edin, vekaletnamede SADECE lazım olan hususlari yazsin, yeni bir vekaletname hazırlasın ve siz onu imzalayıp götürün. Belki bu şekilde kendinizi daha da bir güvence altına almış olursunuz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.