- x
Paralel doğrular sonsuzda kesişir mi?
34 Cevap5260 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5740 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:06:55 

Evet bunun ispatını bilen ve yapabilen varmı.

Chi of love

2947 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:11:57 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHaLaNX[TUR] -- 28 Şubat 2008; 23:12:52 >

1999 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:42:12 

paralel doğruların sonsuzda kesişme mantığı şöyle ki mesela demiryoluna yol boyunca bakarsanız sanki ilerledikçe raylar birbirine yaklaşıyomuş gibi gözükür.

2566 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:49:21 

Her şeyin bir noktadan var olduğunu varsayarsak evet kesişir.

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

5740 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:53:51 

quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

paralel doğruların sonsuzda kesişme mantığı şöyle ki mesela demiryoluna yol boyunca bakarsanız sanki ilerledikçe raylar birbirine yaklaşıyomuş gibi gözükür.

Malesef bu persfektif olayına giriyor.

Chi of love

1999 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:57:48 

quote:

Orjinalden alıntı: Cem

Malesef bu persfektif olayına giriyor.

evet ama lafın mantığı bu, yoksa paralel doğruların herhangi bi yerde kesiştiği yok.

21212 Mesaj
29 Şubat 2008; 0:33:14 

Parelel doğrular sonsuzda keşişseydi, tam sayılar da sonlu olurdu.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

63 Mesaj
29 Şubat 2008; 0:57:21 

quote:

evet ama lafın mantığı bu, yoksa paralel doğruların herhangi bi yerde kesiştiği yok.

sizin dediğiniz perspektife girer,ufuk çizgisinde birleşmiş gibi görürsünüz ama birbirine paralel olan 2doğru kesişmez

" Amin der susarım... Duam belli,duyan belli..."

5740 Mesaj
29 Şubat 2008; 1:15:27 

Perspektifle daireyide elips olarak görebiliriz.

Benim üzerinde durmak istedğim konu, 2 boyutta 2 paralel doğrunun kesişmesinin ispatı. Yani olur olmaz demektense bunun ispatı varsa buraya yazılabilir, link verilebilir yada kitap sayfa numarası dahi faydalı olur.

Chi of love

526 Mesaj
29 Şubat 2008; 1:46:04 

quote:

Orjinalden alıntı: Cem

Perspektifle daireyide elips olarak görebiliriz.

Benim üzerinde durmak istedğim konu, 2 boyutta 2 paralel doğrunun kesişmesinin ispatı. Yani olur olmaz demektense bunun ispatı varsa buraya yazılabilir, link verilebilir yada kitap sayfa numarası dahi faydalı olur.

olmaz dicem çünkü bunun ispatını bilmiyorum,görmedim, duymadım

paralel demek zaten kesişmeyen demek , sonsuzda monsuzda eğerki kesişen paralel diyorsak bu kendi içinde çelişir

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

2643 Mesaj
29 Şubat 2008; 13:47:06 

Sonsuzda kesişirler, evet.
Şöyle ki, matematikte sonsuz kavramı bahsedilen şey üzerindeki en uç noktayı kapsar. Olmayanın ötesine giden bir olgudur. Örneğin 0,9 devreden, sayısı birdir. Çünkü sonsuz adet dokuz öyle bir sayı oluşturur ki, bu bire eşit olur. Bu konuda asimptotlara bakmanı da öneririm. Yine bir fikir verebilir.
Tabi bu söylediklerim ispat niteliğinde değildir sanırım.

Ama şöyle düşünelim. Paralel doğruların, eğimleri eşittir. Birinci paralel doğru fonksiyonumuz, f1, ikincisi f2 olsun.
f1(x) = x+1
f2(x) = x+2 diyelim ki... Tanım kümesini genişletilmiş reel sayılar olarak aldığımızda sonsuz değeri iki fonksiyon için de aynı görüntüyü yani sonsuzu verecektir. Bu da aynı koordinatları içerdiğini gösterir ki yine kesişmek anlamına geliyor.

Ya da x+1=x+2 dersek, denklemin sağlanması ancak sonsuz değerine bağlı kalır.

Donanım Haber Forum, Kültür ve Bilim Bölümü Kullanım Kılavuzu - 22 Nisan 2012

Smilodon Fatalis: | ASUS P67 Sabertooth | Intel Core i7 2600K@3,8 GHz: 1,21v (-0,005 Offset Voltage) | 2x 2 GB G.Skill Ripjaws X 1866 Mhz: 9-9-9-24-2N - 1.5v | Noctua NH-D14 | HIS AMD Radeon HD6970@ 840-5300 | Creative X-Fi Xtremegamer Fatal1ty Pro | Cooler Master HAF 932 | OCZ Vertex 4 128 GB | High Power Absolute 750 Watt | Akasa Auto Control 12 cm. @45 CFM | Cooler Master Tri-Blade 12 cm. @ 32 CFM | Samsung P2250 | Sennheiser Audiophile Series HD555 @ HD595 |

526 Mesaj
29 Şubat 2008; 17:12:41 

quote:

Orjinalden alıntı: M

Sonsuzda kesişirler, evet.
Şöyle ki, matematikte sonsuz kavramı bahsedilen şey üzerindeki en uç noktayı kapsar. Olmayanın ötesine giden bir olgudur. Örneğin 0,9 devreden, sayısı birdir. Çünkü sonsuz adet dokuz öyle bir sayı oluşturur ki, bu bire eşit olur. Bu konuda asimptotlara bakmanı da öneririm. Yine bir fikir verebilir.
Tabi bu söylediklerim ispat niteliğinde değildir sanırım.

Ama şöyle düşünelim. Paralel doğruların, eğimleri eşittir. Birinci paralel doğru fonksiyonumuz, f1, ikincisi f2 olsun.
f1(x) = x+1
f2(x) = x+2 diyelim ki... Tanım kümesini genişletilmiş reel sayılar olarak aldığımızda sonsuz değeri iki fonksiyon için de aynı görüntüyü yani sonsuzu verecektir. Bu da aynı koordinatları içerdiğini gösterir ki yine kesişmek anlamına geliyor.

Ya da x+1=x+2 dersek, denklemin sağlanması ancak sonsuz değerine bağlı kalır.

0,999999 asla 1'e eşittir diyemeyiz limiti 1dir ama 1'e eşit dedikmi olmaz ( zaten devirli sayıların çevirilmesi yalan bir olay :D)

aynı mantıkla gidersek 1/sonsuz sıfıra eşittir dememiz lazım ama asla diyemeyiz çünkü onun limiti sıfırdır kendisi sıfıra eşit değildir .

şunuda eklemek istiyorum asimptot zaten bir değere sonsuz yaklaşır eğerki sonsuzda bir yerde kesişseler o artık asimptot olmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakup13 -- 29 Şubat 2008; 17:13:52 >

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

530 Mesaj
29 Şubat 2008; 17:39:20 

sonsuzlukta herşey bir noktada kesişmez mi zaten?

Oh say, can you see my eyes?
If you can, then my hair's too short.

2424 Mesaj
29 Şubat 2008; 18:53:42 

Öklit geometrisine göre kesişmezler. Fakat çoklu noktaları içeren teorik bir geometride kesişebilirler.

4604 Mesaj
29 Şubat 2008; 19:14:19 

Sorduğunuz sorudaki doğruların içersinde bulunduğu boyutla doğrudan ilgili...

Yani; Eğer kastınız 2. boyutta bir doğruysa, bu boyutun doğası gereği paralel olanda asla kesişim olmaz.
Ancak 3. boyutta geçtiğimizde işler biraz daha karmaşıklaşıyor. 3. Boyutta paralel 2 doğru (veya 3. boyut için doğru demek ne kadar doğru tartışmaya mahal vermesin diye çıbık diyim ben ) 2 çıbık sonsuzda kesişir. Çünkü bu olayda 3. boyut için tam bir paralellikten söz edilemez, Bu uzayda bir yamukluk(büküklük) var o yüzdende paralel var saydığımız 2 çıbık sonsuzda kesişir...

10039 Mesaj
29 Şubat 2008; 19:31:03 

quote:

Orjinalden alıntı: yakup13

0,999999 asla 1'e eşittir diyemeyiz limiti 1dir ama 1'e eşit dedikmi olmaz ( zaten devirli sayıların çevirilmesi yalan bir olay :D)

Yanılıyorsunuz...0,9 devirli sayısı 1e eşittir..Aynı şekilde 2,9devirli sayısıda 3e eşittir...Çünkü matematikte ortaya attığın 2 sayının bir birine eşit olmadığını aradan bir sayı söyleyerek kanıtlarsın...

7 ile 8 eşitmidir hayır ortada 7,4 var...Peki 7 ile 7,1 eşit midir hayır çünkü arada 7,01 sayısı var...Ancak 0,9devirli sayısı ile 1 arasında bir sayı söyleyemezsin...Bu yüzden bu sayılar birbirine eşittir...

Paralel doğrulara gelince de bu matematikçilerin kabul ettiği ortak bir karardır...Paralel doğrular bir noktada kesişir o noktada sonsuzdur..M'in açıklaması son derece mantıklı...Genişetilmiş reellerde incelediğimizde eğimleri eşit olan yani paralel olan fonksiyonaların apsisine sonsuz'u verince fonksiyonun ordinatıda sonsuz olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shady_tr -- 29 Şubat 2008; 19:39:03 >

146 Mesaj
29 Şubat 2008; 23:06:39 

quote:

Orjinalden alıntı: fuzbing

Öklit geometrisine göre kesişmezler. Fakat çoklu noktaları içeren teorik bir geometride kesişebilirler.

Öklit geometrisi düzgünlükte sınır tanımaz, yüzeyler eğilmez bükülmez. Ancak bu geometri fiziği açıklamakta yetersizdir. bu konuda iki isim üzerinde durulabilir: birincisi lobacevski diğeri de riemann. Matematik ve geometriden zerre anlamadığım için burada bir açıklama yapmayacağım (bu konuyu @kahve'ye bırakıyorum) ancak böyle bir şeyin olabileceğine dair bir kaç örnek göstereyim:

ışık bir elektromanyetik dalgadır ve yayılımını elektrik alanının uzayda yayılımına benzetebiliriz. (ışık yayılımı resmi aramaya uğraşamadım ondan bu örneği veriyorum)

0

Bu örnekte olduğu gibi ışınlar parlelde olduğu gibi yanyana gitmeyi bırakalı aksine birbirinden uzaklaşarak gider. Ancak Einstein'ın genel görelilik yasası kütlelerin evren geometrisini "büktüğünü" söyler. Bunun sonucunda ortaya şöyle bir şey çıkar.

0

en alttaki resime özellikle dikkat etmenizi istiyorum. Çünkü bildiğiniz gibi ışık doğrular halinde yayılır. Ancak bükülmüş bir geometri ortamında doğrunun (evrenimizde de ışığın) yolunda bir sapma olacaktır. bunun sonucunda doğrular her ne kadar paralel dahi olsalar aralarındaki mesafe değişken olacak hatta belki kesişecekler.

Tabi bunun en ilginç örneklerinden biri şüphesiz einstein haçıdır.

0

bu resimde olan şey şudur. 5 parlak noktadan ortadaki bize görece yakın bir gökadadır (galaksi). Diğer dört nokta ise aslında tam o gökadanın arkasında kalan ve yaydığı ışının yolundan sapmasıyla bize farklı dört cisimmiş gibi gözüken bir quasar. Yani çevredeki o dört cisim görüntüsü aslında tek bir cismin görüntüsü.

Sonuç: Doğruların birbirlerine göre olan durumlarını incelemek için önce hangi geometriden bahsettiğimizi belirtmek gerektiğidir.

Bir bilen :)
hayatın anlamı

5740 Mesaj
29 Şubat 2008; 23:49:01 

Benim sorum yine yukarıda yazdığım gibi 2 boyutlu düzlemde 2 doğrudan bahsediyorum. X ve Y kordinat düzlemideki iki paralel dogrudan.

Aslında bu sorum diğer açtıgım konunun çözümü için gerekli.
Soruda şuydu:

0

Şekilde görüldüğü gibi Y= -A+BX gibi bir fonksiyon var. Bilindiği gibi bu fonksiyonun ortalamasını bulmak için fonsiyona orjinden doğrular çizeriz. Görüldüğü bigi fonsiyona orjinden çizilen doğruların eğimi gittikçe artmaktadır. Yani Y=ZX dersek buradaki Z değeri eğimi vereceğinden gittikçe artacaktır.

1- Bir doğrunun ortalaması Y=f(x) bir fonksiyonsa Y/X dir. O zaman

Y/X= (-A + BX)/X
Y/X= -A/X + B olarakta sadeleştirebiliriz.
X yerine sonsuz yazarsak

-A/X=0 olacağından

Y/X= B olur.

2- Biz ana doğrumuz olan Y=-A + BX in istenilen noktada ki ortalamasını bulurken orjinden o noktaya bir doğru çiziyorduk. Dolayısıyla çizilen bu doğru hem o doğrunun ortalamasını verirken aynı zamanda kendi ortalamasınıda verecektir. Dolayısıyle sonsuzda da ortalaması B olur. Örneğin; diyelim ki (18,9) noktasındaki ortlaması her iki doğru içinde 2 olacaktır.

3- Orjinden çıkan her doğrunun ortalaması eğimine eşit olur. Dolayısıyle sonsuzda yine B sonucuna ulaşacagız.

İşte bunun sonucunda şöyle ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Ana dogrunun eğimi zaten herzaman B, ayrıca sonsuzda ki ortalaması da B, ayrıca bu doğruya orjinden çizilen dogruların sonsuzda olanında Eğimi B ve ortalaması B. Ancak biri orjinden, diğeride X=A/B gibi bir noktadan başlayan doğrular sonsuzda nasıl olurda hem eğimleri hemde ortalamaları eşit olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 1 Mart 2008; 0:05:37 >

Chi of love

526 Mesaj
1 Mart 2008; 1:03:19 

ısrarla söylüyorum 0.99999 un limiti 1 dir sonsuz yaklaştığı içinde değeri 1 alınabilir
ama rahatça 1 dir demek o kadarda doğru değil...

@shady_tr
birde şunu anlamadım

eğer tam sayılar kümesinde çalşırsak 7 ile 8 birbirine eşit olur çünkü arada başak bir tamsayı söyleyemezsin

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

10039 Mesaj
1 Mart 2008; 6:36:52 

quote:

Orjinalden alıntı: yakup13

eğer tam sayılar kümesinde çalşırsak 7 ile 8 birbirine eşit olur çünkü arada başak bir tamsayı söyleyemezsin

Evet bunu hiç düşünmememiştim...O zaman yukarıda yazdığım teori bir yerde boşlukta kalıyor...

Bende yukarıdakini tam değer fonksiyonu ile ilgili bir araştırma yaparken bulmuştum..1,9devirlinin tam değer fonksiyonundaki değeri nedir diye...İnternette 1,9devirlinin 2e eşit olduğunuda böyle açıklamışlardı (yabancı orjinli bir matematik sitesi)

526 Mesaj
1 Mart 2008; 13:04:57 

quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

Bende yukarıdakini tam değer fonksiyonu ile ilgili bir araştırma yaparken bulmuştum..1,9devirlinin tam değer fonksiyonundaki değeri nedir diye...İnternette 1,9devirlinin 2e eşit olduğunuda böyle açıklamışlardı (yabancı orjinli bir matematik sitesi)

dediğim gibi belki öyle bir kabullenme olur , sonsuz yakın çünkü 2'ye, ama asla 2 değil

KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER

1999 Mesaj
5 Mart 2008; 19:24:07 

ya benim anlattığım olayın perspektif olduğunu ben de biliyorum, sağolun beni onaylamışsınız ama 3. ye söylemek zorunda kalıyorum;
iki paralel doğru sonsuzda kesişir denmesinin nedeni perspektif.

iki paralel doğru sonsuzda kesişir demek, iki paralel paralel doğru kesişmez demenin alengirli hali.

şöyle anlatayım.

x ekseninde ilerleyin, siz x ekseninde 1 birim ilerdiğinizde iki paralel doğrunun birbirine yaklaşması t birim olsun. x ekseni boyunca sonsuz birim giderseniz. iki paralel doğrunun birbirine yaklaştığı mesafe

t * (sonsuz)

t nedir 0, çünkü iki paralel doğru hiç yaklaşmaz birbirine aynen paralel devam ederler.

ama 0 * (sonsuz) tanımsızdır. tanımsızlık da anca bi kabul le tanımlanabilir bu açıdan da sonsuzda kesişir demişler. böyle kabul edilmesi de perspektiften yani tamamen keyfi, bi kabul bu sonuçta bunun ispatı falan olmaz zaten.

21212 Mesaj
5 Mart 2008; 22:35:42 

quote:

Orjinalden alıntı: doans1

Tabi bunun en ilginç örneklerinden biri şüphesiz einstein haçıdır.

0

bu resimde olan şey şudur. 5 parlak noktadan ortadaki bize görece yakın bir gökadadır (galaksi). Diğer dört nokta ise aslında tam o gökadanın arkasında kalan ve yaydığı ışının yolundan sapmasıyla bize farklı dört cisimmiş gibi gözüken bir quasar. Yani çevredeki o dört cisim görüntüsü aslında tek bir cismin görüntüsü.

Bu resim kütleçekim ile ilgili.
Yani orada ışığı büken öndeki gökadanın kütleççekim kuvvetidir. Tabi bu etkiyi görebilmek için ışık kaynağında çok uzakta olmak lazım. Yani O uzaklık daha az olsa 4 değil belki de hiçbir yıldız göremeyecektik göadanın yakınlarında.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

5463 Mesaj
5 Mart 2008; 22:43:15 

quote:

en alttaki resime özellikle dikkat etmenizi istiyorum. Çünkü bildiğiniz gibi ışık doğrular halinde yayılır. Ancak bükülmüş bir geometri ortamında doğrunun (evrenimizde de ışığın) yolunda bir sapma olacaktır. bunun sonucunda doğrular her ne kadar paralel dahi olsalar aralarındaki mesafe değişken olacak hatta belki kesişecekler.

Eğer ışığın yolu, kütle çekimi etkisi ile eğiliyor ise, ışık düz gidemiyor demek değil mi? Yani ışığın yolu her zaman doğru değil.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4604 Mesaj
5 Mart 2008; 22:55:15 

quote:

Eğer ışığın yolu, kütle çekimi etkisi ile eğiliyor ise, ışık düz gidemiyor demek değil mi? Yani ışığın yolu her zaman doğru değil.

Evet...Işık her durumda düz ilerlemez.
Aslında uzay-zamanda herhangibir şeyin düz ilerleyeceğindende söz edilemez.

5463 Mesaj
5 Mart 2008; 23:45:10 

Aslında anlatmak istediğim şu.

Işık her durumda düz gitmez derken bile düz olan birşey düşünüyor ve onunla kıyaslıyoruz. Işığın yolu düz gitmez ama neye göre düz gitmez.
Düz e göre düz gitmez. O zaman düz nedir? Yani ışığın eğri yolunu kafamızda vanlandırırken bile soyut matematiksel bir "düz" kavramı canlandırıyor ve onunla kıyaslayarak "ışığın yolu eğridir" diyoruz.

0

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

21212 Mesaj
6 Mart 2008; 0:00:39 

Buna ışığın merceklenmesi denir.

Evrenin her yanında aynı kütle çekimi olsaydı gökyüzü karanlık değil aydınlık olurdu. Çünkü ışık merceklenme etkisinden ötürü evrende bilardo masasında banttan seken toplar gibi sürekli dolaşırdı.
Ama evrende ışığı emen karanlık madde o kadar fazla ki evren karanlıktır.

146 Mesaj
6 Mart 2008; 0:08:02 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Aslında anlatmak istediğim şu.

Işık her durumda düz gitmez derken bile düz olan birşey düşünüyor ve onunla kıyaslıyoruz. Işığın yolu düz gitmez ama neye göre düz gitmez.
Düz e göre düz gitmez. O zaman düz nedir? Yani ışığın eğri yolunu kafamızda vanlandırırken bile soyut matematiksel bir "düz" kavramı canlandırıyor ve onunla kıyaslayarak "ışığın yolu eğridir" diyoruz.

0

Burada anlatılmak istenen aslında şu: ışık "kendine göre" yolunda düz ilerlemektedir. Keza dünya da kendi yörüngesinde "kendine göre" düz ilerlemektedir. Ancak bir kütlenin kütle çekim potansiyeli durağan (yani ışığın hareketinden bağımsız) bir gözlemciye göre yolundan sapmaktadır. Bu genel görelilik teorisinin öngörülerinden biridir, hatta ta kendisidir.

Dünyanın kendine göre düz ilerlemesini şuna benzetebiliriz: Eğri bir ortama doğrusal bir hızla bir bilye atın. Bilye bu kendine göre hızı doğrusal olsa da ortamın eğrilmesi sonucu yolundan sapacak başka bir yöne yönelecektir. Yukarıda gösterdiğim einstein haçı örneğinde de olan olay "kütle çekimin ışığı yolundan saptırmasıyla" değil "kütle çekimin evreni bükmesi" ve sonucunda doğru kavramının değişmesi sonucunda oluşur. Bu noktada @kaotika haklı. Doğruluk ve eğrilik kime göre?

hayatın anlamı

146 Mesaj
6 Mart 2008; 0:10:01 

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Buna ışığın merceklenmesi denir.

Evrenin her yanında aynı kütle çekimi olsaydı gökyüzü karanlık değil aydınlık olurdu. Çünkü ışık merceklenme etkisinden ötürü evrende bilardo masasında banttan seken toplar gibi sürekli dolaşırdı.
Ama evrende ışığı emen karanlık madde o kadar fazla ki evren karanlıktır.

Pardon da karanlık maddenin "ışığı emdiğini" ilk defa duyuyorum. Benim bildiğim karanlık madde adı ışığı emmesinden değil ışıkla herhangi bir etkileşime girmemesinden kaynaklı. (absorbsiyon ve emilsiyon gibi)

hayatın anlamı

5740 Mesaj
6 Mart 2008; 0:14:40 

Valla ben bunu bildigimiz 2 boyutlu uzay için sormuştum. Dersanedeyken çok duydum bu kavramı. Ayrıca şu yakarıda ki grafikle verdigim örnekte kafama takılan şeyi çözebilecek kişi yokmu.

Chi of love

21212 Mesaj
6 Mart 2008; 0:56:11 

Lise 2 deyken bu karadeliklere çok takmıştım. Hatta geceleri uyuyamıyordum nasıl oluyorlar diye.
Fizik dönem ödevinde proje olarak "Yıldızlar ve Ölümleri" adlı teorik yazıyı hocaya sunmuştum. Bana:

"Güzel şeyler ama proje olamaz. Çünkü bunları laboratuvar ortamında deney yaparak gerçekleştiremeyiz"

demişti.

1742 Mesaj
8 Mart 2008; 11:19:51 

quote:

Yani göz yanılması.. Paralel doğrular sonsuzda kesişmez. Sonsuza kadar paraleldir.

Sen sanıyorsun ki güneşine hasretiz öyle değil bizimki sadece BULUTSUZLUK ÖZLEMİ!

10039 Mesaj
8 Mart 2008; 13:01:50 

quote:

Orjinalden alıntı: Brooklyn

Yani göz yanılması.. Paralel doğrular sonsuzda kesişmez. Sonsuza kadar paraleldir.

Sonsuzda kesiştikleri kabul edilir...Bu aksiyom halini almış artık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shady_tr -- 8 Mart 2008; 13:01:54 >

601 Mesaj
8 Mart 2008; 20:09:54 

Paralel iki doğru bizim anladığımız anlamda asla birbiriyle kesişmez. Matematikte "sonsuz" kavramına net bir açıklama getirilememiştir. (Zaten bir insanın sonsuz kavramına açıklık getirebilmesi bence imkansızdır).
Bizim bu soruya cevap verebilmemiz için sonsuz kavramını beynimizde canlandıra bilmemiz lazım. Bu da sonlu bir beyin ile imkansız.

Matemetik açıklama getiremedi için için paralel iki doğru sonsuzda kesişir der. Ya da sayı/sonsuz = 0 der. Bunları daha da çoğlata biliriz.

Yukarıda yazdıklarım kendimin düşünebileceği ölçüdeydi. Ama benim hissettiklerime gelince bu biraz farklı. Ben dünya görüşü olarak bütün herşeyin bir noktada kesiştiğine inanıyorum (nasıl ki evran varolmadan önce herşey tek bir noktadaydı). Her şeyin bir olduğuna inanıyorum.

Allah'ım senden başka hiçbir şeyi olmayan ben,senden başka her şeyi olanlara acırım...

4631 Mesaj
8 Mart 2008; 20:14:51 

sonsuz ne demek onu
çözmüşsünüz galiba.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Paralel doğrular sonsuzda kesişir mi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.922