- x
Mobilya ile ilgili Herşey...
317 Cevap99525 Görüntüleme17 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2777 Mesaj
28 Şubat 2008; 10:59:51 

Arkadaşlar DH de mobilya ile ilgili bölüm varda ben mi göremedim? Eğer yoksa tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Hangi markayı tercih ettiniz? Kriterleriniz Neydi? Benim gibi yeni ev yapacak kişilere çok yardımcı olmuş olursunuz. Kolay Gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeKSandDoRT -- 10 Ağustos 2008; 19:58:43 >

322 Mesaj
28 Şubat 2008; 11:07:40 

ewet mobilya alacaklar için iyi olucak aramızda mobilya piyasasını malzame kalitesi vb. anlayan var mı?

baktın ki olmuyor... o zaman bakmayacaksın

276 Mesaj
28 Şubat 2008; 11:51:19 

bende isterim mobilya bölümünün açılmasını..
o konudada deneyimlerimizi paylaşalım..
yönetici arkadaşlar bu konuda çalışma yaparlarsa sevinirim..
saygılarımla..

2590 Mesaj
3 Mart 2008; 16:26:22 

quote:

Orjinalden alıntı: SeKSandDoRT

Arkadaşlar DH de mobilya ile ilgili bölüm varda ben mi göremedim? Eğer yoksa tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Hangi markayı tercih ettiniz? Kriterleriniz Neydi? Benim gibi yeni ev yapacak kişilere çok yardımcı olmuş olursunuz. Kolay Gelsin...

Selamlar,
Arkadaşlar, uzmanlık alanım olmasada oldukça bilgim vardır.
Ne sormak istiyorsunuz, elimden geldiğinde yardımcı olmaya gayret ederim.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

276 Mesaj
3 Mart 2008; 16:58:03 

quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus
Selamlar,
Arkadaşlar, uzmanlık alanım olmasada oldukça bilgim vardır.
Ne sormak istiyorsunuz, elimden geldiğinde yardımcı olmaya gayret ederim.

Sayın maxfocus,
İlk soruyu ben sorayım o zaman.. ben şu anda evimi tadilata sokuyorum. Mutfak mobilyalarını yeni baştan yaptıracağım..
Fakat mutfak mobilyalarını yaptıracağım ürün çeşidi konusunda herşeyi netleştiremedimm..
Herkes MDF olan tahtadan yaptır diyor.. Daha sağlam ve kullanışlı oluyor dediler..
Fakat bir yerde ise VAKUMLU bir tahtanın varlığından haberdar oldum.. Haberdar oldum diyorum hiç bilmiyordum..
Bu konuda bana bilgi verirsen veya tavsiye sevinirim..
Daha sonra birkaç sorum daha olabilir..
saygılarımla..

2590 Mesaj
3 Mart 2008; 18:44:00 

quote:

Orjinalden alıntı: rfuysen

Sayın maxfocus,
İlk soruyu ben sorayım o zaman.. ben şu anda evimi tadilata sokuyorum. Mutfak mobilyalarını yeni baştan yaptıracağım..
Fakat mutfak mobilyalarını yaptıracağım ürün çeşidi konusunda herşeyi netleştiremedimm..
Herkes MDF olan tahtadan yaptır diyor.. Daha sağlam ve kullanışlı oluyor dediler..
Fakat bir yerde ise VAKUMLU bir tahtanın varlığından haberdar oldum.. Haberdar oldum diyorum hiç bilmiyordum..
Bu konuda bana bilgi verirsen veya tavsiye sevinirim..
Daha sonra birkaç sorum daha olabilir..
saygılarımla..

Selamlar,

Vakumlu dediğiniz genelde mdf üstüne profil açılmış, mebran preste, ısı ve vakum aracılığı ile pvc folyo kaplanmış kapaktır.Renk alternatifi azdır. Bir çok da kullanım zorluğu vardır. Özellikle kaitesiz pvc kullanıldıysa.Zamanla ciddi solma, renk dönmesi olabilir, ısıya karşı hassastır, iyi işçilik gerektirir aksi durumda elinizi okşar konumda kapağa değdirdiğinizde pürüzler hissedersiniz, Arka yüzde kapak köşelerinde pvc nin ince siyah birleşim yerini görürsünüz.Bu işe ve lakeye uygun mdf kullanılmalıdır, Her mdf den lake ve ya pvc kaplama kapak olmaz. Yaparsanız ilerde kapak döner çarpılır.Gerçi bu sorun suntalam ve doğal ahşap malzeme içinde geçerlidir.
Mebran presli kapaklar ucuz ve kolay bir üretim olduğu için bir dönem çok tutuldu. ahşap üstüne uygulaması yüzey dokusu yüzünden tercih edilmez.
Mutfakta mdf tercih etmek, aslında yanlıştır, Mdf daha ziyade yapısı itibariyle ıslak zeminler için düşünülmeli ve mutfaktda sadece kapak ve aksesuar için tercih edilebilir. Bu seçimde de lake dediğimiz cilalı uygula için söz konusu olur.

Mdf nin Türkiyede inanılmaz üretimi olduğu için pisayada oldukça boldur. Türkiyedeki yonga levha üreticilerinin çoğunda hiç gereği olmadığı halde ciddi mdf kapasitesi vardır. Mdf sıkıştırılmış fındık kabuğudur, sunta ağırlıklı kavak, köknar, çam ağaçlarının parçalanıp üstlerini toz halindeki talaşın serpilerek sıcak preste üre formaldehit ile sıkıştırılmasından oluşur, - suntalam ise kısaca suntanın üstüne melaminize bir tabaka kaplanmısıdır.
Masif, ahşap yani tahta değiniz malzemeden modül yapılmaz, ahşap kül olmadığı sürece yaşayan bir malzemedir ve tabiriyle çalışır, çatlar, döner
bu yüzden tek başına yekpare büyük parça olarak kullanmak doğru değildir. Fırınlanmış bile olsa çalışma riski vardır.

Mdf, suntalama göre ağır bir malzemedir ve mutfak dolabı gibi üst seviyede ağır eşya taşıyacak modüller için gövde yapımına uygun değildir.
Ayrıca konstriksiyon açısında mutfak içinde sanıldığının aksine sağlıklı değildir.her türlü Pvc kenat bantı uygulamalarında cumbalarında yapışma sorunu çıkarabilir, yapışsa bile mukavemeti suntaya göre azdır. Ama işlemesi kolay ve daha uygun alım imkanları olduğu için marangozlar bu malzemeyi çok severler. Avrupada E1 kalite suntalam kullanılır hatta 18 mm yerine 16 mm gövde malzemesi ile.

Kapaklarda son trendde genelde masif veya doğal masif kaplama üzerine cila uygulasıdır. natürel renkler daha tercih edilmektedir.
Son dönemde alm. ve inox kullanımıda çok yaygınlaştı.Özellikle Alm çerçeveli kapaklı modellerin modası hiç geçmez ve göbeklerdeki 4mm veya 6 mm malzemeyi değiştirerek bir anda tüm mutfağı farklı renkte kapakla donatmak mümkündür.Aynı uygumalayı bazı masif çerçeveli kapaklarda da yapmak mümkün olabilir.

Benim size tavsiyem suntalam gövdeli masif cilalı kapaktır, renk olarakta mutfağın ışık durumuna göre kiraz . ceviz gibi koyu yada yıkanmış meşe , akça ağaç gibi açık renkler tercih edilmeli. Renk konusunda mutfağın ışık durumu çok önemli. Mutfağı gösteren kapak ve kulptur bunuda unutmayalım.
Ölçü aldırırken mekandaki gider, niş, kolon, kriş, elektrik, su, gazi kalorifer tesisatı gibi detaylarada çok dikkat edin. Marangozlar Türkiyedeki piyasanın %75 ini ellerinde tutuyor, gerisi markalı mutfaklardan oluşuyor.

Mutfak konusunda beğendiğiniz bir marka var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 3 Mart 2008; 19:09:12 >

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

276 Mesaj
4 Mart 2008; 8:36:41 

Sayın maxfocus,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.. Benim için çok aydınlatıcı oldu..
Mutfak konusunda herhangi bir marka tercihim yok.. Zaten bu konuda birbilgiyede sahip değilim açıkçası..
Çünkü ilk defa böyle mutfak mobilyası falan yaptırıyorum. O nedenle araştırıyorum..
Bir iki hazır mutfak yapan yerle görüştük.. Ölçü aldırdık fiyat bekliyorum şu anda...
Sizin tavsiye edeceğiniz bir marka var ise onada bakmak isterim.. İzmirde varsa gidip görebilirimde..
Veya mutfak mobiyası alırken, en çok nelere dikkat edeyim o konuda uyarılarınız varsa çok memnun olurum..
Saygılarımla..

6686 Mesaj
4 Mart 2008; 9:20:23 

Yazmayıp okumayı tercih ediyorum ama bir kaç cümle yazıyorum. Hazır mutfakçılar uyduruk malzemeyi en güzel aksesuar kullanarak çok pahalı satıyorlar. Marangoz ise özene bezene yaptırdıgın mutfagı ucuz aksesuar kullanarak getirip takıyor..Hazır mutfak 6-8 mlyr çekiyorlar. Marangoz 2-3 mlyr gibi yapıp takıyor...hazır mutfaktan model begenip aynı modeli marangoza yaptırın....Kulpları 64 lük takmasın....120- 160 - 228 Mm. taktırın....Yüzlerce model var.. Zevkler ve renkler farklıdır.....Hayırlı olsun....Saygılarımla. Not : Hazır almıyacaksanız malzeme seçme şansınız var. Raylar 55 cm çift stoperli DMK tandem ray olacak...Menteşeleri mutlaka SAMET istiyorum...Diye şart koyabilirsiniz...Hepsi aynı biz daha iyisini italyan takıyoruz derler... Bildiklerini okurlar..Bu malları arayın...3 yıl sonra kapaklar, çekmeceler elinize gelmez....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 4 Mart 2008; 9:36:41 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

2590 Mesaj
4 Mart 2008; 12:46:47 

quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Yazmayıp okumayı tercih ediyorum ama bir kaç cümle yazıyorum. Hazır mutfakçılar uyduruk malzemeyi en güzel aksesuar kullanarak çok pahalı satıyorlar. Marangoz ise özene bezene yaptırdıgın mutfagı ucuz aksesuar kullanarak getirip takıyor..Hazır mutfak 6-8 mlyr çekiyorlar. Marangoz 2-3 mlyr gibi yapıp takıyor...hazır mutfaktan model begenip aynı modeli marangoza yaptırın....Kulpları 64 lük takmasın....120- 160 - 228 Mm. taktırın....Yüzlerce model var.. Zevkler ve renkler farklıdır.....Hayırlı olsun....Saygılarımla.

Selamlar,
Hazır mutfakçıların uyduruk malzeme kullandığını nerden biliyorsunuz? veya hangi marka için bunu belirtiyorsunuz, anlamadım.
Marangozların özene bezene yaptığı yada yaptırdığın diye bahsettiğin ürünlerde size o kadar çok hata bulurum ki şaşırırsınız.
Çok nadiren kaliteli işine özen gösteren marangoz vardır. Ayrıca nerdeyse %90 nıda söz verdiği tarihe uymaz, sizin tarifinizin veya çiziminizin dışında iş yapar.Her türlü malzemeden kazanmaya çaışır.
Ayrıca siz hiç 2 sene garanti veren yada 10 sene sonra sattığı ürünü müşteri memnuniyeti adına değiştiren marangoz gördünüz mü?
Sizinle sözleşme imzalayan, daha mutfağınız bitmeden mutfak içindeki çizimini gerçeğe yakın olarak pc üstünde gösteren marangoz gördünüz mü? bunları size arttırabilirim.
Marangozların tek avantajı fiyattır dostum. Asla ve asla iyi bir markanın ürünün aynısını yapamazlar, muhakkak imalatından malzemesine, aksesuarına kadar çok ciddi farklar vardır. Özellikle marangozların yaptığı cilalı işlerde korkunç finiş ve detay hataları vardır.(zaten kendileri yapmaz cilacıya gönderir.)
O markalı ürünlerin hepsinin gelişiminde ciddi ar-ge ve ür-ge çalışmaları vardır. Bu piyasayıda aslında rezil edenler istisnalar hariç malesefde marangozlardır. Ben işim icabı Türkiyede yüzlerce marangoz tanıdım, marangozlar odası başkanınada , odalar ve borsalar birliğindeki mutfak üreticileri sektör kurul başkanıda çok iyi tanırım. Çok nadiren düzgün iş yapan işine yatırım yapan marangoz gördüm. Amacım marangozları kötülemek değil ama Türkiyenin bir gerçeğinide inkar edemem. Zaten bu sektör Türkiyede gelişmemiş, gayri yasal çalışan bir sektördür. kalifiye eleman bulamazsın, şartları ağırdır, personel fiyatları düşüktür.

Kulpların aks ölçüsünden ziyade kapak üstündeki konumları ve el tutamağı açısından kavramaya müsade edecek açıklıkta olması önemlidir.Mesela tezgah çıkması altında kalan alt modül kapaklarında genelde büyük kulplar yatay konumda kapak profilinede bağlı rahatsız edici olabilir. Boy dolaplarda kullanılan alt ve üst kapaklarda serbest veya aynı anda çalışsada çift kulp kullanılması gerekir. Bunun dışında, kaplama yapılmış, zamak, yada alaşım kuplarda kaliteli malzeme çok önemlidir, İlerde kararma krozyon ve dökülme riski vardır.Bu nedenle kaliteli bir markanın 128 akslı kulpları yeterli olur.
Aks ölçüleride uluslar arsı stadart olan 32mm lik delik sistemine göre ayarlanırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 4 Mart 2008; 13:05:54 >

2590 Mesaj
4 Mart 2008; 13:10:59 

quote:

Sayın maxfocus,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.. Benim için çok aydınlatıcı oldu..
Mutfak konusunda herhangi bir marka tercihim yok.. Zaten bu konuda birbilgiyede sahip değilim açıkçası..
Çünkü ilk defa böyle mutfak mobilyası falan yaptırıyorum. O nedenle araştırıyorum..
Bir iki hazır mutfak yapan yerle görüştük.. Ölçü aldırdık fiyat bekliyorum şu anda...
Sizin tavsiye edeceğiniz bir marka var ise onada bakmak isterim.. İzmirde varsa gidip görebilirimde..
Veya mutfak mobiyası alırken, en çok nelere dikkat edeyim o konuda uyarılarınız varsa çok memnun olurum..
Saygılarımla..

Selamlar,

İzmirde bir çok büyük marka var, istikbal regina, arçelik, venatta, vanucci, lineadecor bunlardan da teklif alın, en azından uygula konusunda fikrinize katkısı olur. Bildiğim kadarıyla projelendirme için bir ücret alınmıyor.Ama çizmleri size vermeyebilirler.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Mart 2008; 13:15:02 

quote:

Yazmayıp okumayı tercih ediyorum ama bir kaç cümle yazıyorum. Hazır mutfakçılar uyduruk malzemeyi en güzel aksesuar kullanarak çok pahalı satıyorlar. Marangoz ise özene bezene yaptırdıgın mutfagı ucuz aksesuar kullanarak getirip takıyor..Hazır mutfak 6-8 mlyr çekiyorlar. Marangoz 2-3 mlyr gibi yapıp takıyor...hazır mutfaktan model begenip aynı modeli marangoza yaptırın....Kulpları 64 lük takmasın....120- 160 - 228 Mm. taktırın....Yüzlerce model var.. Zevkler ve renkler farklıdır.....Hayırlı olsun....Saygılarımla. Not : Hazır almıyacaksanız malzeme seçme şansınız var. Raylar 55 cm çift stoperli DMK tandem ray olacak...Menteşeleri mutlaka SAMET istiyorum...Diye şart koyabilirsiniz...Hepsi aynı biz daha iyisini italyan takıyoruz derler... Bildiklerini okurlar..Bu malları arayın...3 yıl sonra kapaklar, çekmeceler elinize gelmez....

HAZIR MUTFAGIN ECA OLANLARINDAN ALIN DEMEDİNİZ AMA

276 Mesaj
4 Mart 2008; 13:37:26 

quote:

Selamlar,
İzmirde bir çok büyük marka var, istikbal regina, arçelik, venatta, vanucci, lineadecor bunlardan da teklif alın, en azından uygula konusunda fikrinize katkısı olur. Bildiğim kadarıyla projelendirme için bir ücret alınmıyor.Ama çizmleri size vermeyebilirler.

Sayın maxfocus,
belirttiğiniz markalar ile irtibata geçeceğim.. Bakalım teklifler nasıl olacak.. Projelendirme konusunda ücret almıyorlar ise bu güzel en azından bir çok seçeneğe bakıp bize en uygun gelenini seçme şansımız olacaktır diye düşünüyorumm. Ben bu kadar markanın olduğunu bilmiyordumm..
Yardımlarınız için teşekkürler..
Saygılarımla

12107 Mesaj
4 Mart 2008; 17:37:04 

Ikea'yı tavsiye ederim.Mobilya kurmak elinizden geliyorsa bence değerlendirilmesi gereken bir seçenek.Annemlere yatakodası takımı aldık.Ben kurdum,gayet memnunuz.
Bir de bir tavsiye asla katalogdan seçerek mobilya almayın.Benim genç odası takımını katalogdan bakarak aldık ve inanılmaz pişmanım.Çekmeceleri çok küçük,eskise değiştirmek istiyorum ama 6 senelik olmasına rağmen yıpranma yok.İnsan kıyamıyor değiştirmeye.Onları de Temo adlı bir firmadan almıştık yanılmıyorsam.
Koltukları da Acıbadem'den sipariş üzerine imalat yapan bir mağazadan aldık.Koltuk yüzeyleri ve yastık kılıfları komple sökülerek makinede yıkanabiliyor.(örtü şeklinde değil yanlış anlaşılmasın,normal koltuk)ben bu çok önemli bir özellik.Kirlenince 60'C sentetik programında yıkıyoruz.Bir de koltuk altlarına elektrikli süpürge başlığının gireceği kadar boşluk olmasına dikkat edin.Böylece koltukları çekmeden hem altını süpürebilir hem de silebilirsiniz.Hatta mümkünse şifonyer ve komodinleri de böyle yüksek ayaklı alın.Çok kullanışlı oluyor.
Bence marangoza yaptırmak mantıklı değil.Bu konuda taşkafa beye katılmıyorum.Sonradan aksilikler yüzünden pişman olabilirsiniz.
Yatak ve bazada da İstikbal'i öneririm.Ben kendime İstikbal yatak aldım çok memnunum.Annemlerde de Altın marka yatak ve baza var,o da iyi.Hatta mümkünse yatakları da yüzü komple sökülüp yıkanabilen türden alın,Tepe mobilyada görmüştüm böyle tip yatak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Tecrübelerimi paylaşmak istedim.

2777 Mesaj
4 Mart 2008; 17:56:07 

Hocam ikea yı tavsiye ediyor musun gerçekten. Ben biraz malzemeden çalıyorlarmış hissine kapıldım ve de pahalıda ayrıca... bir tane 3 lü deri koltuk 2 milyar olur mu?

2590 Mesaj
4 Mart 2008; 18:44:34 

Selamlar,

İkeanın ürün konsepti basit, pratik, doğal, tasarımcılık, ucuz hammadde, ucuz işçilik anlayışı üzerine kurulu,
Ama bende incelediğimde bazı ürünler anlamsız şekilde çok pahalı geliyor.
Birde tamamlayıcı ürünleri pahalı satarak ana ürünü düşük gösterme politikalarıda var.
Yurt dışında özellikle masif, tekstil ve deri eşyalar çok pahalı olduğu için burda da aynı durum devam ediyor.
Burdan aldığınız ürünlerden özellikle masif ürünlerden çok fazla dayanıklılık beklemeyin ve de zorlamayın.
Genelde demonte sistem üzerine konstriksiyonları olan tasarımlar yapıldığı için zorlamaya gelmezler.
Ev içindeki havaleli ürünleri 2-3 mt lik taşımalarda bile, söküp tekrar birleştirmek daha doğrudur.

Uzaklaştırılmış
4 Mart 2008; 21:15:08 

quote:

Selamlar,
Hazır mutfakçıların uyduruk malzeme kullandığını nerden biliyorsunuz? veya hangi marka için bunu belirtiyorsunuz, anlamadım.
Marangozların özene bezene yaptığı yada yaptırdığın diye bahsettiğin ürünlerde size o kadar çok hata bulurum ki şaşırırsınız.
Çok nadiren kaliteli işine özen gösteren marangoz vardır. Ayrıca nerdeyse %90 nıda söz verdiği tarihe uymaz, sizin tarifinizin veya çiziminizin dışında iş yapar.Her türlü malzemeden kazanmaya çaışır.
Ayrıca siz hiç 2 sene garanti veren yada 10 sene sonra sattığı ürünü müşteri memnuniyeti adına değiştiren marangoz gördünüz mü?
Sizinle sözleşme imzalayan, daha mutfağınız bitmeden mutfak içindeki çizimini gerçeğe yakın olarak pc üstünde gösteren marangoz gördünüz mü? bunları size arttırabilirim.
Marangozların tek avantajı fiyattır dostum. Asla ve asla iyi bir markanın ürünün aynısını yapamazlar, muhakkak imalatından malzemesine, aksesuarına kadar çok ciddi farklar vardır. Özellikle marangozların yaptığı cilalı işlerde korkunç finiş ve detay hataları vardır.(zaten kendileri yapmaz cilacıya gönderir.)
O markalı ürünlerin hepsinin gelişiminde ciddi ar-ge ve ür-ge çalışmaları vardır. Bu piyasayıda aslında rezil edenler istisnalar hariç malesefde marangozlardır. Ben işim icabı Türkiyede yüzlerce marangoz tanıdım, marangozlar odası başkanınada , odalar ve borsalar birliğindeki mutfak üreticileri sektör kurul başkanıda çok iyi tanırım. Çok nadiren düzgün iş yapan işine yatırım yapan marangoz gördüm. Amacım marangozları kötülemek değil ama Türkiyenin bir gerçeğinide inkar edemem. Zaten bu sektör Türkiyede gelişmemiş, gayri yasal çalışan bir sektördür. kalifiye eleman bulamazsın, şartları ağırdır, personel fiyatları düşüktür.

Kulpların aks ölçüsünden ziyade kapak üstündeki konumları ve el tutamağı açısından kavramaya müsade edecek açıklıkta olması önemlidir.Mesela tezgah çıkması altında kalan alt modül kapaklarında genelde büyük kulplar yatay konumda kapak profilinede bağlı rahatsız edici olabilir. Boy dolaplarda kullanılan alt ve üst kapaklarda serbest veya aynı anda çalışsada çift kulp kullanılması gerekir. Bunun dışında, kaplama yapılmış, zamak, yada alaşım kuplarda kaliteli malzeme çok önemlidir, İlerde kararma krozyon ve dökülme riski vardır.Bu nedenle kaliteli bir markanın 128 akslı kulpları yeterli olur.
Aks ölçüleride uluslar arsı stadart olan 32mm lik delik sistemine göre ayarlanırlar.

Hay ellerin dert görmesin arkadaşım,taşkafa böyle işte,ECA mutfak yapınca rahatlıyacak

27 Mesaj
4 Mart 2008; 23:11:36 

[font="Arial"]
Mutfak mobilyaları konusunda Eurodecor firması nın bir çok kullanıcısından kalite yönünden memnun olduğunu duydum. İsmi yabancı ama yerli bir firmadır. Bulunduğunuz ilde şubesi varmı bence araştırın.

2688 Mesaj
4 Mart 2008; 23:21:18 

İKEA çok pahalı

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
_

2590 Mesaj
5 Mart 2008; 9:14:46 

quote:

Orjinalden alıntı: frig11

[font="Arial"]
Mutfak mobilyaları konusunda Eurodecor firması nın bir çok kullanıcısından kalite yönünden memnun olduğunu duydum. İsmi yabancı ama yerli bir firmadır. Bulunduğunuz ilde şubesi varmı bence araştırın.

Selamlar,

Evet taklitçilik konusunda uzmandırlar.Daha çok şey yazarımda yeri değil.
Asıl işleri malzeme tedariğidir.Kenar bantı üretimide yaparlar, sonradan modüler mutfak piyasasına girmiş bir firmadır.
Eskişehirde fabrikaları, samandırada depoları var. Genel kaliteside kötü değildir.Fiyatlarıda makul.

6686 Mesaj
5 Mart 2008; 9:36:18 

Kıymetli ve degerli arkadaşlarımın ısrarları sonucu buraya yazıyorum. Mutfakta ECA nın üretimi yok...Ama TÜRKİYEDE ARÇELİK MUTFAK VAR...Gidip görebilirsiniz....İlgililere saygılarımla arzederim...Candogan şimdi BO-PR-Sİ- Diyemiyeceksin.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 5 Mart 2008; 9:36:43 >

6686 Mesaj
5 Mart 2008; 9:46:49 

İKEA HAKKINDA DÜŞÜNCEM....İsveç te degil, üçüncü dünya ülkelerinde ürettirdikleri malları kendi magzalarında çok yüksek fiyatla satıyorlar..İsveç malı yada tasarımı ürünler ise aşırı derecede yüksek fiyatla satılıyor...Begenip almak isterken fiyatına bakıp geri bırakıyorsunuz...Akıllara ziyan fiyatlar....Çogunluk mallar üçüncü ülkelerde ürettirilmiş fason mallar....Getirip İsveç malı gibi satıyorlar....Hemde az buz degil çok iyi fiyatlarla.... Devamlı gidip inceliyorum....

276 Mesaj
5 Mart 2008; 9:54:14 

quote:

Kıymetli ve degerli arkadaşlarımın ısrarları sonucu buraya yazıyorum. Mutfakta ECA nın üretimi yok...Ama TÜRKİYEDE ARÇELİK MUTFAK VAR...Gidip görebilirsiniz....İlgililere saygılarımla arzederim...Candogan şimdi BO-PR-Sİ- Diyemiyeceksin.....

Sayın taşkafa,
belirttiğiniz gibi arçelik mutfak var.. Güzel ürünlerde var içinde..
Peki fiyatları konusunda bir bilginiz var mı??
F/P açısından nasıl buluyorsunuz..
Yorumlarınızı bekliyorum.Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler.
Saygılarımla..

12107 Mesaj
5 Mart 2008; 11:38:59 

quote:

Öncelikle bana gereksiz yere sataşma sebebini anlayamadım ama Arçelik mutfak'ın çoğu ürünün direkt ithal olduğunu ve Arçelik kataloglarındaki ankastre cihazların çoğunun Bosch marka olarak kullanıldığını hatırlatmak isterim.(buna şahit oldum kanıtlayabilirim)

Bu arada aldığımız Ikea mobilyaların bir kısmı İtalya,bir kısmı ise İsveç malıydı ve fiyatı Modoko'ya göre daha uygundu.Ayrıca Ikea fason üretmez,çünkü ürünün fiyatını baştan belirleyerek ona göre tasarım yapar.Çoğunun tasarımcısı da yazıyor zaten.

Ürünleri ucuz demedim zaten ama ucuzu da var pahalısı da.Hem yüksek fiyatlarıyla hem de düşük fiyatlarıyla şaşırtıyor kısaca.Yani araştırıp bulmak gerek.

Bir de Arçelik mutfak dışında Arstil mobilya da var.Bu da Koç grubuna ait.

Uzaklaştırılmış
5 Mart 2008; 11:49:41 

quote:

Orjinalden alıntı: candogan62

Öncelikle bana gereksiz yere sataşma sebebini anlayamadım ama Arçelik mutfak'ın çoğu ürünün direkt ithal olduğunu ve Arçelik kataloglarındaki ankastre cihazların çoğunun Bosch marka olarak kullanıldığını hatırlatmak isterim.(buna şahit oldum kanıtlayabilirim)

Bu arada aldığımız Ikea mobilyaların bir kısmı İtalya,bir kısmı ise İsveç malıydı ve fiyatı Modoko'ya göre daha uygundu.Ayrıca Ikea fason üretmez,çünkü ürünün fiyatını baştan belirleyerek ona göre tasarım yapar.Çoğunun tasarımcısı da yazıyor zaten.

Ürünleri ucuz demedim zaten ama ucuzu da var pahalısı da.Hem yüksek fiyatlarıyla hem de düşük fiyatlarıyla şaşırtıyor kısaca.Yani araştırıp bulmak gerek.

Bir de Arçelik mutfak dışında Arstil mobilya da var.Bu da Koç grubuna ait.

size katılıyorum candogan bey,

sayın taşkafada saplantı haline geldi ARÇELİK VE ECA izmir balçovada arçelik mutfak görmeye gittik ve ürünleri hakkında bilgi istedik,(dahalen aynı magaza aynı yerdedir,kpanın az karşı solunda)kendilerinin aynen söyledikleri yerli firmalarla çalıştık ama çok kalitesizdi vede çok şikayet aldık şu an ithal ürünler getirtiyoruz,kendileri bile farkında yerli hiç bir ürünün kal,teli olamayacagının,neden ısrarla beyaz eşyada bende varım diyorlarki komik oluyorlarikendi hiç bir şey üretemeyen yerlilerim,

6686 Mesaj
5 Mart 2008; 16:16:30 

Candogan sana sataşmak degil. Senin en çok yazacagın konu bu. İçimizde iç mimarlık okuyan kim var ? . Ve üretimleri olmadaıgını bildigim Ve üç markayı zikrettim. Mutlaka cevap yazacagını biliyordum...İKEA konusunda senden farklı düşünüyorum...her kalite malı çooook iyi fiyatlarla satıyorlar...Gözünü açmayanın gözünü açıyorlar...Kalite fiyat mukayesesi çok önemli.. İkea fason mal üretmez. Falanca ülkede alıp filanca ülkede satar. Binlerce çeşitt malı hep kendisi yapmıyor......Gördügümü yazdım....karar ve tercih ve para sizin.....ARÇELİK MUTFAK hakkında görüşümü soran Rfuysen arkadaşım ben baktım, inceledim. Çok modelleri var. Fiyatı tuzlu geldi...Parası olana ucuz...Bana çok pahalı...Uzakta durdum. İstanbul Maltepe de bir mutfak üreticisine çok güzel ve kaliteli malzeme kullanılarak yaptırdım...Hazır degil. Ölçüye göre yaptırdım. Kulp, makas, ray , menteşe gibi sarf malzemelerini ben aldım...Fena olmadı. Memnunum....İstanbulda olanlara adres veririm...Vaziyet böyle böyle arkadaşlar.....Hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 5 Mart 2008; 16:22:41 >

2590 Mesaj
5 Mart 2008; 16:48:23 

Selamlar,

Konunun iç mimarlıkla çok ilgisi yok ki. Arçelik kapakların çoğunu ithal getirir, bazılarını fasoncuya yaptırır. gövdelerinide bir dönem kelebeğe ürettirdi.
Mesela kelebekte enka nında , şimdi kayserili bir asıl işi halı üretimi olan firmaya satıldı. Kadronun çoğuda tasviye edildi firma küçüldü. Ne acıdır ki modüler mutfağı Türkiyeye gerçek anlamda tanıştıran firmadır. İstikbalde reginayı kayserideki, sehir içinde kalan sanayideki ilk fabrikasıydı, 10dönüm gibi bir alanda üretiyor. gövde ve bazı kapakları ana tesis boydak 1 -2-3 den gelir. Bu tesisin büyüklüğüde avrupada benzersiz dünyada da sayılıdır. 500 dönüm üstüne kuruludur.
Eczabaşıda intemayla bu konuda eskilerdendir, vanetta ismi ithal kendisinin çoğu yerlidir. vanucci , bu da simpaş grubunundur, lineadecor taklididir,
tepe mutfak, tepe inşaatın işlerini yapar atıl kapasitede bayilik ağına yöneliktir, Nova mutfak, nova reklam- inşaatındır, asıl büyük dekorasyon işleri yaparlar ve mutfak işi yeni yapılanmaktadır, dimaş, domsan, kolleksiyon, karaca mutfak, bir çok yerli üretici vardır. Mesela çilekte mutfak işine girmeyi planlıyordu.
Arçelik, artstil ikiside kimin koç grubu, neden artstil çünkü yabancı imajı kazanıyor.Yine Koç Grubu balonu. Franke mutfak , franke cihaz tamamlayıcılık faktörü.

Bu sektörün lider firması ise Lineadecor dur. Kalite, ürün gamı, satış adedi, en geniş bayilik ağı, müşteri hizmetleri vb. konularda lider olan firmadır, En çok taklit edilen ürünlere sahiptir, tamamen Türk yatırımı olup, sadece ismi ithaldır, İtalyan ekolünden etkili olarak tasarım yapar, en büyük ilham kaynağı bir çok firmanın ki gibi dünya devi scavolini firmasıdır. Ayrıca bu firma sahipleri başka firma adında scavolinin Türkiye temsilcisidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 7 Mart 2008; 11:15:24 >

2590 Mesaj
6 Mart 2008; 13:42:13 

quote:

Orjinalden alıntı: pol-on

size katılıyorum candogan bey,

sayın taşkafada saplantı haline geldi ARÇELİK VE ECA izmir balçovada arçelik mutfak görmeye gittik ve ürünleri hakkında bilgi istedik,(dahalen aynı magaza aynı yerdedir,kpanın az karşı solunda)kendilerinin aynen söyledikleri yerli firmalarla çalıştık ama çok kalitesizdi vede çok şikayet aldık şu an ithal ürünler getirtiyoruz,kendileri bile farkında yerli hiç bir ürünün kal,teli olamayacagının,neden ısrarla beyaz eşyada bende varım diyorlarki komik oluyorlarikendi hiç bir şey üretemeyen yerlilerim,

Selamlar,

İsmi ithal kendi yerli firmalarda var ve avrupada bir çok firmadan çok daha iyi kalitede üretimleri var. Bu konu çok detaylıdır. Dünyanın en iyi kalite mutfağını üretirsiniz, montajı yapan montör rezil eder o ürünü, Arçelik mutfak için dediklerinize katılıyorum. Ama hepsini aynı kefeye koyamazsınız.
Mesela Ankara lı eski adıyla Marangoz Nuri Usta varmış, zamanının Marangoz Nuri Ustasının çocukları onun adına Nurusu yaratmışlar ve dünyada sayılı metal konstriksiyon büro ve mobilyası üretim hattına sahip bir firmadır, laser pointerlı ölçülendirme ve kesimli cihazlarla çalışır(gezdiğim için biliyorum). Üretim prosedürlerini Japonlar bile örnek almıştırdır.Ne kadar gurur verici bir örnek rahmetli Nuri ustanında adını yaşatmışlar.

Mutfaktada Lineadecor vardır, avrupa mutfaklardan farkı yoktur .Zira tüm Türkiyedeki bu sektörün ahşap işleme konusunda makina ve ekipman satan bir firmanın kurucu mühendisleri tarafından yaratılmış bir markadır, Fiyatları yüksek olmakla beraber, kampanya dönemlerinde bir çok firma gibi çok caziptir.
Bence yerli firmaları bir çok üründe küçümsemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 6 Mart 2008; 14:32:32 >

276 Mesaj
6 Mart 2008; 14:21:08 

SAyın arkadaşlar,
Geçen gün mutfak için biriyle görüştüm..Ölçüler alındı..
Bugün fiyat görüşmek için gideceğim..
sizden ricam gittiğimde hangi konuları sormamı tavsiye edersiniz??
Kullanılacak malzeme nedir,? Hangi kapı kulpları takılacak ürün özellikleri gibi?
Bu şekilde sorulması gereken önemli sorular varsa bana iletirseniz sevinirim..
bu akşam aldığım teklifi özellikleri ile ileteceğim..
yorumlarınızı yine isteyeceğim..
Saygılarımla..

2590 Mesaj
6 Mart 2008; 15:28:17 

quote:

SAyın arkadaşlar,
Geçen gün mutfak için biriyle görüştüm..Ölçüler alındı..
Bugün fiyat görüşmek için gideceğim..
sizden ricam gittiğimde hangi konuları sormamı tavsiye edersiniz??
Kullanılacak malzeme nedir,? Hangi kapı kulpları takılacak ürün özellikleri gibi?
Bu şekilde sorulması gereken önemli sorular varsa bana iletirseniz sevinirim..
bu akşam aldığım teklifi özellikleri ile ileteceğim..
yorumlarınızı yine isteyeceğim..
Saygılarımla..

Selamlar,

Gövde, kapak, tezgah, çekmece rayları, menteşeler, kulplar, baza ayakları, askı elemanlarını, diğer aydınlatma, mekanizma, duvar çubuğu vb aks. hangi marka ve model olduğunu sorun ve bunları yapacağınız sözleşmeye ilave ettirin. Montajlı teslim tarihini ve opsiyonunu belirleyin bunları hep yazılı yapın.
Menteşeleriniz blum yada grastan olsa çok iyi olur ama sametinde bazı ürünlerinin kalitesi idare eder. Çekmeceleri tam açılır (full extension) isteyin, fiyat farkı isterlerse vermem dersiniz. Cilalı ürünlerde renk garantisi isteyin.Sözleşmeye her türlü mimar hatasından doğan sorunların karşılanacağı maddesini ilave ettirin.
Ankastra cihaz ve evyenizin yerlerine uyumluluğu için marka ve modellerini belirtin. bulaşık ve buzdolabının marka ve ölçülerini verin. Fırın ve buzdolabı için ister solo, ister ankastra yeterli havalandırma boşlukları bırakılmalıdır. Mutfak montaj yerine geldiğinde hasar kontrolü yapın, küçük rötuşlar dışındakileride kabul etmeyin.
Üst modüllerin altına üçlü priz ve aydınlatma için elektrik tesisatı hazırlığını yaptırın (kablolama) ideal bir mutfak bazalar 10 veya 15 cm alt modüllerin yüksekliği 72 cm , derinliği kapaksız 56 cm, tezgah kalınlığı 3.8 cm ön taraf 12.5 derece radüslü (alt /üst) alttan damlalık profilli 0.7 veya en düşük 0,65 mm laminatlı derinlik 60 cm olmalı. Üst modül tabanı tezgah arası 53 cm üst modüller 72 cm yüksekliğinde kapaksız 33 cm derinliğinde olmalıdır.
Alt modüllerde tek raf üst modüllerde iki raf standartı olur, raf delikleri ayarlanabilir olmalı, camlı kapakların cam değiştirmesi olmalı, soğutucu yanındaki yanak 18 mm değil 30 mm den yaptırın, suntalam veya laminat kaplama kapak cumbaları (kenarlarıda) 1.5 yada 2mm pvc kenar bandı olmalıdır. Dolgu bandları, tezgahlar (kapamalar) yerinde alıştırılmalı fazlalık ölçüleri mimar tarfından verilmelidir.
Tezgah ile üst modül arasında duvar paneli kullanılıyorsa, tezgah üstü tarafın su yalıtımı iyi yapılmalı, aynı şekilde tezgaha açılan evye ve ank. ocak yerininde.
Üst modül altlarında ışık bandı (siperilik) üst modül üstlerinde ise taç bandı veya taç paneli uygulaması istenebilir. Özellikle aspiratör tipine göre havalandırma borusu için modül içlerinden geçişi yaptırmayın. Montaj öncesi hazırlatın, aynı şekilde doğal gaz ve diğer tesisatların yerlerini iyi ayarlasınlar. Tadilat gerekecekse önceden yaptırın montajda olmaz.
Montaj öncesinde, montöre modüllerin yerini duvar işaretlemesini tavsiye edin, iyi bir montör aşağıdan yukarı soldan sağa olmalıdır., tüm modüller montajda teraziye alınmalı. Evyenin damlalık yönüne göre tezgah yeri açılmalı, L tezgahlarda ek yerine yakın evye ve ocak olmamalı, montaj sonrası rötuşları yaptırın.Kapak , derz aralıklarının esit olmasına dikkat edin ayarlarını yaptırın, mekanizmaların yine ayarlarını yaptırın. Aslında kulp deliklerini açtırmayın, derim zira bazı mimarlar kapak açılış yönünü karıştırabiliyor.

Aklıma gelenleri hızla sıraladım çok yarıntı var. Teklif aldığınız bilenen bir firmamı yoksa local bir yer mi, marangoz mu?
Aman sözleşmenizi sıkı tutun ve paranın büyük bir kısmını (%70-75 ini ) iş bitiminden sonra ödemeye başlayın.

Mutfağınızın büyüklüğünü bilmiyorum ama bu iş için ne kadar bütçe ayırdınız.Mahsuru yoksa öğrenebilir miyim.
Bu konuda size uygun fiyatlı tavsiyede bulunmak için soruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 6 Mart 2008; 15:31:00 >

276 Mesaj
6 Mart 2008; 16:28:54 

quote:

Selamlar,
Gövde, kapak, tezgah, çekmece rayları, menteşeler, kulplar, baza ayakları, askı elemanlarını, diğer aydınlatma, mekanizma, duvar çubuğu vb aks. hangi marka ve model olduğunu sorun ve bunları yapacağınız sözleşmeye ilave ettirin. Montajlı teslim tarihini ve opsiyonunu belirleyin bunları hep yazılı yapın.
Menteşeleriniz blum yada grastan olsa çok iyi olur ama sametinde bazı ürünlerinin kalitesi idare eder. Çekmeceleri tam açılır (full extension) isteyin, fiyat farkı isterlerse vermem dersiniz. Cilalı ürünlerde renk garantisi isteyin.Sözleşmeye her türlü mimar hatasından doğan sorunların karşılanacağı maddesini ilave ettirin.
Ankastra cihaz ve evyenizin yerlerine uyumluluğu için marka ve modellerini belirtin. bulaşık ve buzdolabının marka ve ölçülerini verin. Fırın ve buzdolabı için ister solo, ister ankastra yeterli havalandırma boşlukları bırakılmalıdır. Mutfak montaj yerine geldiğinde hasar kontrolü yapın, küçük rötuşlar dışındakileride kabul etmeyin.
Üst modüllerin altına üçlü priz ve aydınlatma için elektrik tesisatı hazırlığını yaptırın (kablolama) ideal bir mutfak bazalar 10 veya 15 cm alt modüllerin yüksekliği 72 cm , derinliği kapaksız 56 cm, tezgah kalınlığı 3.8 cm ön taraf 12.5 derece radüslü (alt /üst) alttan damlalık profilli 0.7 veya en düşük 0,65 mm laminatlı derinlik 60 cm olmalı. Üst modül tabanı tezgah arası 53 cm üst modüller 72 cm yüksekliğinde kapaksız 33 cm derinliğinde olmalıdır.
Alt modüllerde tek raf üst modüllerde iki raf standartı olur, raf delikleri ayarlanabilir olmalı, camlı kapakların cam değiştirmesi olmalı, soğutucu yanındaki yanak 18 mm değil 30 mm den yaptırın, suntalam veya laminat kaplama kapak cumbaları (kenarlarıda) 1.5 yada 2mm pvc kenar bandı olmalıdır. Dolgu bandları, tezgahlar (kapamalar) yerinde alıştırılmalı fazlalık ölçüleri mimar tarfından verilmelidir.
Tezgah ile üst modül arasında duvar paneli kullanılıyorsa, tezgah üstü tarafın su yalıtımı iyi yapılmalı, aynı şekilde tezgaha açılan evye ve ank. ocak yerininde.
Üst modül altlarında ışık bandı (siperilik) üst modül üstlerinde ise taç bandı veya taç paneli uygulaması istenebilir. Özellikle aspiratör tipine göre havalandırma borusu için modül içlerinden geçişi yaptırmayın. Montaj öncesi hazırlatın, aynı şekilde doğal gaz ve diğer tesisatların yerlerini iyi ayarlasınlar. Tadilat gerekecekse önceden yaptırın montajda olmaz.
Montaj öncesinde, montöre modüllerin yerini duvar işaretlemesini tavsiye edin, iyi bir montör aşağıdan yukarı soldan sağa olmalıdır., tüm modüller montajda teraziye alınmalı. Evyenin damlalık yönüne göre tezgah yeri açılmalı, L tezgahlarda ek yerine yakın evye ve ocak olmamalı, montaj sonrası rötuşları yaptırın.Kapak , derz aralıklarının esit olmasına dikkat edin ayarlarını yaptırın, mekanizmaların yine ayarlarını yaptırın. Aslında kulp deliklerini açtırmayın, derim zira bazı mimarlar kapak açılış yönünü karıştırabiliyor.

Aklıma gelenleri hızla sıraladım çok yarıntı var. Teklif aldığınız bilenen bir firmamı yoksa local bir yer mi, marangoz mu?
Aman sözleşmenizi sıkı tutun ve paranın büyük bir kısmını (%70-75 ini ) iş bitiminden sonra ödemeye başlayın.

Mutfağınızın büyüklüğünü bilmiyorum ama bu iş için ne kadar bütçe ayırdınız.Mahsuru yoksa öğrenebilir miyim.
Bu konuda size uygun fiyatlı tavsiyede bulunmak için soruyorum.

Sayın maxfocus,
Verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkürler.. Çok faydalı ve kullanabileceğim bilgiler olmuş..
Teklif aldığım firma çalıştığım iş yerinin dizaynını yapmış bir şirket.. Ölçüleri aldı bugün fiyat konuşacağız.. Bakalım sonuç ne olacak.
Mutfağım 3,50* 3,50 ölçülerinde.. Mutfağa 2500 - 3500 ytl arasında bir miktar ayırdım.
Eğer İzmirde önerebileceğiniz kurumlar varsa onlarlada görüşmek isterim..
Saygılarımla..

2590 Mesaj
6 Mart 2008; 17:49:29 

Selamlar,

İzmirde alsancak ve karşıyakada Lineadecor bayileri var. Şu an lineadecorun kampanyası var, ordan da bir teklif al istersen.
Nasıl olsa projelendirme için bir bedel ödemeyeceksin. www.ineadecor.com.tr da adres bilgileri var.
Lineadecorda, fiyat ön görünümü 7 m2 olan bir mutfak için 7-8 bin ytl leri bulduğu gibi bazen daha uygun olabiliyor. Ama teklif almanı ve showroom daki mutfakları görmeni öneririm.
Kesinlikle faydası olacaktır.Zaten yukarda yazdığım detaylarıda düşünmene gerek kalmayacak. Ayrıca eğer teklif alır ve fiyat , model renk konusunuda bana bildirebilirsen sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 7 Mart 2008; 8:46:54 >

276 Mesaj
6 Mart 2008; 18:04:12 

Sayın maxfocus,
Belirttiğiniz siteyi inceledim.. Sizce buradan yaptıracağım bir mutfak belirttiğiniz özelliklerde olabilir mi??
7-8 bin ytl demişsiniz bu fiyat bana biraz fazla gelebilir.. düşünmek gerek üzerinde..
Gidip onlardanda fiyat almak en mantıklısı olacak.. Görüştükten sonra fiyatı size bildiririm..
İlgi ve alakanız için çok teşekkürler..
Hayırlısı bakalım.. umarım uzun seneler kullanacağım ve kullanırken pişman olmayacağım bir ürün alırım..
Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfuysen -- 6 Mart 2008; 18:16:18 >

2590 Mesaj
7 Mart 2008; 9:01:26 

quote:

Sayın maxfocus,
Belirttiğiniz siteyi inceledim.. Sizce buradan yaptıracağım bir mutfak belirttiğiniz özelliklerde olabilir mi??
7-8 bin ytl demişsiniz bu fiyat bana biraz fazla gelebilir.. düşünmek gerek üzerinde..
Gidip onlardanda fiyat almak en mantıklısı olacak.. Görüştükten sonra fiyatı size bildiririm..
İlgi ve alakanız için çok teşekkürler..
Hayırlısı bakalım.. umarım uzun seneler kullanacağım ve kullanırken pişman olmayacağım bir ürün alırım..
Saygılarımla..

Selamlar,

Yazdığım tüm özellikleri ve fazlasını karşılar, tercih edilen modelede bağlı olarak kullanılan malzemenin kulp-menteşe-aks.çekmece rayı, tezgah vb
%40 ile %85 ithal malzemedir.Zaten Lineadecorun kullandığı malzemenin ortalama %55-60 ithal dir. Bundan eminim sizi üzmez. Tasarımınızı size pc üstünde ön yan, üst ve persfektif olarak gösterecekler, Bu persfektif görüntünün render edilmiş (renklendirilmiş ve yüzey kaplaması yapılmış) halini, mutfağınızın görüneceği son halinide önceden görebilirsiniz. Fiyat konusunda anlaşırsanız çok seveceğiniz iyi bir mutfağınız olur.Tek sorun fiyatı.

276 Mesaj
7 Mart 2008; 9:33:57 

Sayın maxfocus,
belirttiğiniz yazıyı direkt olarak mobilyacı arkadasa gösterdim...
O kaideler dahilinde granit tezgah ve mdf mutfak dolabı bize 5.000 ytl olarak maliyet çıkarıldı..
Mobilyacı arkadaş bu yazıyı nerden buldunuz diye sordu, sanırım o sorular ve kaideler karşısında biraz terledi de...
Verdiğiniz bilgi ve destek için çok teşekkürler..
Birkaç yerede soracağım bu konuyu.. Belirttiğiniz lineadecor bayisine de gitmeyi düşünüyorum..
Aynı özelliklerde en ekonomik olanını seçeceğim..
Sanırım fiyat 3 aşağı beş yukaru 5.000 ytl olacak kaçış yok..
Gelişmeleri aktaracağım daha sonra..
Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfuysen -- 7 Mart 2008; 9:34:05 >

2590 Mesaj
7 Mart 2008; 11:01:35 

quote:

Sayın maxfocus,
belirttiğiniz yazıyı direkt olarak mobilyacı arkadasa gösterdim...
O kaideler dahilinde granit tezgah ve mdf mutfak dolabı bize 5.000 ytl olarak maliyet çıkarıldı..
Mobilyacı arkadaş bu yazıyı nerden buldunuz diye sordu, sanırım o sorular ve kaideler karşısında biraz terledi de...
Verdiğiniz bilgi ve destek için çok teşekkürler..
Birkaç yerede soracağım bu konuyu.. Belirttiğiniz lineadecor bayisine de gitmeyi düşünüyorum..
Aynı özelliklerde en ekonomik olanını seçeceğim..
Sanırım fiyat 3 aşağı beş yukaru 5.000 ytl olacak kaçış yok..
Gelişmeleri aktaracağım daha sonra..
Saygılarımla..

Selamlar,

Granit tezgahın görüntüsü iyi renk seçimi ile çok hoş olur ama kullanması çok dikkat gerektiren hususlar vardır. En büyük artısı, düzgün su yalıtımı yapılmamış laminat tezgahlara göre su ve ısı mukavemetidir.Düzgün yalıtılmış bir laminat tezgahta su sorun olmaz. Ama evde sıcak ocaktan alınan tencereyi laminat tezgaha koyarsanız, ilk anda olmasda üst laminatı bozarsınız. Mesela benim tabirimle yaşayan mutfaklarda;
1- Tüm metal malzeme (bıçak, çatal, açacak, tencere vb.) temasında çizilmeye çok hassastır ve çizildimi geri dönüşü yoktur,
2- Tezgah yapılacak kalitede Granitin mtülü 160-180-200-220 $ civarındadır. Aslında laminat tezgahtan çok pahalıdır,
3- Özellikle kimyasallara karşı hassastır, limon asidi bile leke yapabilir.
4- Çinden ve diğer dış kaynaklı piyasada çok ucuz kalitesiz granitler var,
5- Benim şahsi fikrim, granit yerine, polikor veya corian(duponttun) olarak piyasada adlandırılan mermer görünümlü suni malzemeyi kullanmanızdır. Artıları çok fazladır, fiyatıda gerçek granite oranla daha uygundur. http://www.metkiminsaat.com.tr/ Mesela çizilse su zımparısı ile zımparalıyıp yok edilebilir.Kırılsa hiç anlaşılmayacak şekilde tamiri mümkün, ayrıca süpürgelik damlalık gibi tümleşik uygulamalar yapılabilir.
6- Granitin kırılma, ekleme, vb çalışmalarda zorlukları vardır, köşeleri yuvarlatılmalıdır, çocuklar başta olmak üzere ciddi yaralanmalara sebep verebilir.
7- Ağır bir malzemedir, alt modüllere ciddi yük bindirir.
8- Benim kişisel olarak sevdiğim bir malzeme değildir, hanımlar görüntüsüne bayılırlar, onun yerine 4cm laminat tezgah alırım , ömrü en kötü kullanımda bile 5 sene, normalde 10-12 seneyi bulur.İlerde bu tezgahı değiştirir yenisi yaptırırım granitin tüm maliyetinden de ucuza gelir.

Mdf gövde konusunda, tipik bir marangoz tercihi, kapaklarda mı mdf oluyor. gövdeleri mdflam, kapakları lake mi yaptırıyorsunuz.
Lakeyi ipek mat olarak yaptırın, Parlak lake kullanılmasın, renk tercihende koyu renk seçmeyin, ezildimi alttan beyaz astar gözükür. parlak lake muhteşem durur ama yaşayan mutfaklar için değili prestij mutfakları içindir, kullanışsızdır, en yumuşak bezle silsen kılcal çizik içinde kalır nefret edersiniz. Menteşe yerleri önceden açılmalı ve (tas menteşe)delikleride boyanmalıdır, Kapak üsütünde ayrıca yapıştırma profil olmamalı, profil komple kapağa freze ile açılmalıdır. Yapıştırma profiller çatlama yapar.Birde astarın zımparası iyi yapılmalı bombeler ve pütürler olmamalı ki son katta düzgün olsun, pürüzsüz yüzey çıksın. Cila ile ilgilide çok detay var ama çok uzar.
Kapakların arka yüzlerinede astar boya ve cila atmasın önü neyse arkası aynı olsun(büyük kapaklarda kapağın çarpılmasını arttırır) yine büyük kapaklara 720 mm aşan 1020, 1280 gibi 3 menteşe uygulasın ki kapak dönmesin. Kapaklara kesinlikle kapanırken stoper uygulatın, mdf kapak ağırdır, pat küt ses yapmasın, cilahane tarafında astar atımında kullandığı malzeme ve son kat malzemesi uyumlu olmalıdır
Lineadecora gittiğinizde, gala modelindeki parlak lake ve diğer mat lake uygulamalarını görün,
Bunun dışında mira ve caro modellerdeki preforming kapaklı parlak laminat kaplamalı kapaklarıda görebilirsiniz. Ben size Mira modelini tavsiye ederim,
Caro da aynı kapağın masif çıtasız modelidir. Aklıma gelenleri yine hızla sıraladım. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 7 Mart 2008; 11:39:56 >

276 Mesaj
7 Mart 2008; 16:33:52 

quote:

Benim şahsi fikrim, granit yerine, polikor veya corian(duponttun) olarak piyasada adlandırılan mermer görünümlü suni malzemeyi kullanmanızdır. Artıları çok fazladır, fiyatıda gerçek granite oranla daha uygundur. http://www.metkiminsaat.com.tr/ Mesela çizilse su zımparısı ile zımparalıyıp yok edilebilir.Kırılsa hiç anlaşılmayacak şekilde tamiri mümkün, ayrıca süpürgelik damlalık gibi tümleşik uygulamalar yapılabilir.

Sayın maxfocus,
belirttiğiniz bu ürünlere internette bir göz gezdirdim hakikaten iyi..
ayrıca KOÇTAŞ'tan da bazı ürünler baktım.. Fiyatları oldukça ucuz.. Bunun nedeni ne sizce..
Oradan bir ürün alınsa sizce pişman olunur mu??
Belirttiğim linkteki ürün nasıl sizce?? http://www.koctas.com.t...MESE-MUTFAK/41940?R=155
Bana çok ucuz geldi.. Nedeni ne olabilir??
Bunun dışında cumartesi günü bir mobilyacı ile daha görüşüyorum.. Bakalım fiyat nasıl çıkacak?
Saygılarımla..

313 Mesaj
7 Mart 2008; 19:27:55 

Mobilya bölümü yok ama yazılan yorumlarla açılmış oldu.Sonuçta evimizde kullandığımız eşyaların hepsi fişe takılan bir eşyalar değil. Ben mobilya alacak arkadaşlara BELLONA öneririm.Bu aralar fiyatlar iyi.Geçen sene baktığımız oturba grubu 2800 ytl den 1600 ytl ye inmiş şimdi olsa başka modeli değil onu alırdık.Üstelik kaliteli ve bir sorun oluşunca servis hizmeti var.8 yıldır kullandığımız oturma grubundan çok memnunuz.1 Yıldır da başka model oturma grubunu kullanıyoruz bir sorun çıkmadı.Bir de Tekzen'de Adore var.Adore'nin kitaplığını ve masasını kullanıyorum o da kalteli ve kullanılan malzemeler anti kansorejen.

1194 Mesaj
7 Mart 2008; 22:22:04 

Benim şahsi fikrim, granit yerine, polikor veya corian(duponttun) olarak piyasada adlandırılan mermer görünümlü suni malzemeyi kullanmanızdır. Artıları çok fazladır, fiyatıda gerçek granite oranla daha uygundur. http://www.metkiminsaat.com.tr/ Mesela çizilse su zımparısı ile zımparalıyıp yok edilebilir.Kırılsa hiç anlaşılmayacak şekilde tamiri mümkün, ayrıca süpürgelik damlalık gibi tümleşik uygulamalar yapılabilir

Sayın Maxfocus bu yukarda saydığınız malzemelerin mtül fiyatları nedir ?
Esas sormak istediğim bir müteahhit yapacağı dairelerin mutfaklarında çimstone kullanacağını söyledi. Mtülü 280 $ dediydi.

http://www.cimstone.com.tr/ adresinden biraz bilgi edindim ama açıkcası sizin ürün hakkındaki yorumunuzu merak ettim.Çünkü temizliği sanırım biraz farklılık gösteren bir ürün. Bu yukarda sayılan kaliteli granit ve coriana ne düzeyde alternatif olabilir. Artıları ve eksileri nedir bu malzemenin ?

Saygılar.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2777 Mesaj
8 Mart 2008; 12:05:10 

Arkadaşlar biraz da istikbal, bellona, yataş, ipek, kelebek, kilim, doğtaş vs. gibi mobilyalar üzerine yorum yapabilir miyiz ???

2590 Mesaj
10 Mart 2008; 8:58:59 

quote:

Sayın maxfocus,
belirttiğiniz bu ürünlere internette bir göz gezdirdim hakikaten iyi..
ayrıca KOÇTAŞ'tan da bazı ürünler baktım.. Fiyatları oldukça ucuz.. Bunun nedeni ne sizce..
Oradan bir ürün alınsa sizce pişman olunur mu??
Belirttiğim linkteki ürün nasıl sizce?? http://www.koctas.com.t...MESE-MUTFAK/41940?R=155
Bana çok ucuz geldi.. Nedeni ne olabilir??
Bunun dışında cumartesi günü bir mobilyacı ile daha görüşüyorum.. Bakalım fiyat nasıl çıkacak?
Saygılarımla..

Selamlar,

Arkadaşlar, hafta sonları, evde pc ile fazla uğraşma imkanım olmadığı için hafta içleri yazmak mümkün oluyor.

Koçtaş fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi ve satış şekli ile ilgilidir. Demonte ve projeli olamak üzerede iki tipde satışı vardır. Ayrıca demonte satış yapılan ürünlerde, değişiklik ve ilave yapmak mümkün değilidir.İsteğe veya mekana özel hiçbir şey yapılamaz.Montaj fiyatı hariçtir.
Bunun dışında proje mutfaklarının da kullanılan kulptan, menteşeye kadar, malzeme ve işçilik kalitesi düşüktür.
Ayrıca proje mutfaklarının teşhirlerde yer alan fiyatlarıda tipik bir müşteri çekme yöntemidir. Sizin için mutfağınızın ölçüsünü alıp bir tasarım yapıldığında fiyat çok değişir. Teşhirlerdeki ürünü alıp olduğu gibi kullanma imkanınız varsa o başka tabiki, bu haliyle bile ufak tefek mecburi eklentilerle fiyat değişebilir.
Koçtaştan ürün alınırsa pişman olmak konusu biraz göreceli, tabi ki burda sizin mutfaktan beklentileriniz ve kullanım hassasiyetiniz çok önemlidir.
Tabiri ile biraz parasına göre ürün diyebilirim. Ayrıca burdaki ürünlerin 4-5 sene sonra devamlılığıda (ek veya tamir amaçlı) biraz soru işaretidir.
Ama yazlık veya çok sık kullanılmayan mekanlar için kolay çözüm olabilir.

2590 Mesaj
10 Mart 2008; 10:59:18 

quote:

Orjinalden alıntı: koko69
Benim şahsi fikrim, granit yerine, polikor veya corian(duponttun) olarak piyasada adlandırılan mermer görünümlü suni malzemeyi kullanmanızdır. Artıları çok fazladır, fiyatıda gerçek granite oranla daha uygundur. http://www.metkiminsaat.com.tr/ Mesela çizilse su zımparısı ile zımparalıyıp yok edilebilir.Kırılsa hiç anlaşılmayacak şekilde tamiri mümkün, ayrıca süpürgelik damlalık gibi tümleşik uygulamalar yapılabilir

Sayın Maxfocus bu yukarda saydığınız malzemelerin mtül fiyatları nedir ?
Esas sormak istediğim bir müteahhit yapacağı dairelerin mutfaklarında çimstone kullanacağını söyledi. Mtülü 280 $ dediydi.

http://www.cimstone.com.tr/ adresinden biraz bilgi edindim ama açıkcası sizin ürün hakkındaki yorumunuzu merak ettim.Çünkü temizliği sanırım biraz farklılık gösteren bir ürün. Bu yukarda sayılan kaliteli granit ve coriana ne düzeyde alternatif olabilir. Artıları ve eksileri nedir bu malzemenin ?

Saygılar.

Selamlar,
Çimstone ana materyalı doğal kuvars taş olarak adlandırılıyor, ürünün içeriğinin çoğunluğu doğal kuvars taşların sıkıştırılması ile elde edilir. (belli büyüklükte parçacıklara küçültüldükten sonra) sitesindeki alıntıya görede;
Çimstone, kuvars esaslı polyester reçine bağlayıcılı bir tür kompoze taştır. Çimstone'un %92-95'ini doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan Kuvars oluşturur. Hemen hemen hiçbir asitten ve bazdan etkilenmeyen, alev almayan, 7 Mohs sertlik derecesi ile yüksek çizilme ve aşınma dayanımı gösteren Kuvars'ın sahip olduğu tüm üstünlükleri kullandığı teknoloji sayesinde aynen yüzeylere taşıyan Çimstone, banko, tezgah, zemin, cephe gibi her tür yüzey için mükemmel bir malzemedir.

Kullanım olarak doğal granitten çok farklı değildir, sadece çizilmeye ve asitlere karşı biraz daha teloranslı diyebilirim. Kullananlar aslında genelde memnun, ama ben tercih şansın alsa kullanmazdım. Granitteki tamir ve ek sorunlarını aynen yaşarsınız, Kuvars bilindiği gibi çok sert bir malzeme, bunun dediğim gibi iyi ve kötü tarafları var.Benim tercihim polikordan yana olurdu.

Gelelim fiyatlara Mart 2007 de çimstone için 230$ liste %25 iskontolu 172 $ mtül fiyatı, polikor düz renkler 245 $ liste %40 iskonto 147 $ karışık renkler 270 $ liste %40 iskonto 162 $ dır. Tabi ki size liste fiyatı vereceklerdir. Bu arada bu ürünlere yeni %10-15 zam geldi. Ama yıl içinde zam görmediler. Ama 280 $ liste için bile oldukça yüksek fiyat. Size fiyatı müteahhit verdiyse , doğal olarak fiyatı yukarda söyler, zira kaliteli malzeme kullandığını ifade etmek istiyor. Ama toplu iş uygulamalarında en az %10-15 iskonto alırlar.

Doğal Granit ve corian yada polikor (firma ismidir) karşılaştırmasını kısaca önceki yazımda yaptım. İlave olarak, şunları söyleyebilirim.
Bu iş biraz zevkler ve renkler konusu ile ilgili, bildiğimiz üzere mutfağın hakimi genelde sevgili eşlerimiz ve bu konularda onların beklentileri çoğu zaman kullanımdan ziyade görsel özellikler ağırlıklı oluyor. Tabi ki buda zaman içinde aslında tercihlerin doğru veya yanlış olduğu konusundaki öğretiyi
dünyanın en eski ve pahalı yöntemi olan, deneme yanılma ile kazanmalarını sağlıyor. Bu durumda sonuçta biz beylerin cebine yansıyor.
Bu durumda eğer tercihiniz kesin taş malzeme ise, Çimstone, granite en yakın alternatifdir ve ne olduğundan emin olmadığınız bir granit yerine bu ürünü tercih edin derim. Ama eğer eşinizi ikna ederseniz, polikor, corian her konuda önceliğiniz olsun derim. Benim şahsi tecrübelerim bu doğrultuda.

6686 Mesaj
10 Mart 2008; 11:32:06 

Bende nacizane olarak bir kaç cümle yazıyorum. İçinde ne oldugunu bildigimiz GRANİT yerine içinde muhtelif kimyasal dolgu maddeleri olan suni üretim bir çok malı evinize sokmayınız..... KANSER VE KALP DAMAR HASTALIKLARI ÇIG GİBİ BÜYÜYOR.....Bildigimiz taş gibisi varmı ? GRANİT- GRANİT- GRANİT...Kırılırsa yenisi.....Çok bol ve ucuz....karar, tercih ve para sizin arkadaşlar...Saygılarımla....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Mart 2008; 11:32:59 >

2590 Mesaj
10 Mart 2008; 12:49:21 

quote:

Arkadaşlar biraz da istikbal, bellona, yataş, ipek, kelebek, kilim, doğtaş vs. gibi mobilyalar üzerine yorum yapabilir miyiz ???

Selamlar,
Saydığınız ve diğer marka ürünler fabrikasyon imalat ile stoğa üretim yapan tesislerdir. Bir çoğunda ERP , MRP programları kullanılmaktadır.
Üretimde bu tür yazılımı kapsamlı kullanan sayısı çok fazla olmamakla beraber, mevcuttur.

Ürün kaliteleri olarak aslında çok büyük farklar yok, bilirsiniz bir dönem çekyat furyası vardı, halende vardır.İstikbalin ciddi oranda çekyat üretimi mevcuttur, bu firmaların içinde de en büyük makina ve ekipman hattına sahiptirler.

Bu işlerde mesela istikbal kendisi finiş folyo dediğimiz yüzey kaplama malzemesini kendi basar. Diğerler firmaların çoğunluğu yerli üreticilerden, starwood, orma, kastamonu entegre, devrektaş yerli yonga levha üreticilerinden satın alır, yada ithal eder.
Burda konstriksiyon ve kullanılan malzemenin sağlamlığı çok önemli. Mesela oturma gruplarında taşıyıcı kısımların, masifle desteklenmesi gerekir.
Sunta, suntalam uygulama yerine göre yeterli sağlamlığa sahip olmayabilir. Üreticilerin ucuz maliyet için yaptığı özellikle bu tür ürünlerde çok gerekmedikçe masif karkas veya destek parçalarından kaçmalarıdır. Ayrıca bu masifler kullanılırkende su bazlı PVA tutkalların dışında vidalı bir şeltirmeler bir arada kullanılmalıdr. Şimdi bu firmaların hangisi iyi derseniz, bence İstikbal artık belli bir standartı yakalamıştır. İstikbalin toplamda 2500 civarında da bayisi olduğunuda belirtmeden geçmiyim. Kelebek en eskileri ama daha öncede bahsettim el değiştirdi ve işleri iyi değil.Benim kanımca ürün kaliteside ortanın altında vasat seviyesine yaklaştı. Diğer firmalarda biribirine yakın üretim yapar ama, mesela yataşın asıl işi değil ve yataşı yarı hissesini zaten boydak grup (istikbal- bellona) aldı. Bellonada boydak grubun ve farklı iki marka ile pazarda olmak size daha fazla ve geniş pazar payı sağlar. Bu ürünlerde artık metal konstriksiyonda kullanılmaya başladığı için başka sorunlarda beraberinde geliyor, Kaynak kopması vb.

Aslında bu ürünlerde 2800 ytl olarak satış fiyatı olan bir ürünün malzeme maliyeti yaklaşık mak. 750-1000 yt dir. Ama firma giderleri, finans giderleri, bayi karı derken son kullanıcı bu bedelleri ödemek zorunda kalır. Markalarda bu fark daha düşüktür, Ama mesela İstanbul modoka da satılan üründe malzeme maliyeti üzerinde en az 4-5 katı fiyat vardır. Şimdi bunu orda sorsan hepsi ağlar ama buna inanın. Bir üretim planlamacı olarak bunu çok net söyleyebilirim.Dün anneme 2 parça ürün aldık ve binbir pazarlıkla 1500 ytl bedel ödedik aldığımızda deri bir köşe koltuğun 2.5 luk parçası ile büyükçe minderli pufu. Üstündeki maliyet en fazla 500 ytl dir. Ama mağaza kirası, satıcı komisyonu, mağaza işletme gideri, işçilik, nakliye, vs giderlerle fiyat tırmanır.Sonuçta en az %33 kazanırlar. Zaten modoka , ankara siteler, inegöl, bunlar ayrı bir inceleme konusu olur.
Biz markalı ürünlere geri dönelim. Yine kullanılan malzemeye gelelim, meşhur bir E1 kalite suntalam olayı vardır. E1 nedir; avrupa standartlarında üretilmiş , içinde üre formaldehit gibi kanserojen madde kullanılmadan , belli çevre kriterleri içindeki üründür. Üre formaldehit hem ucuz hemde güçlü bir bağlayıcıdır. Bunun yerine kullanılan yeni tip su bazlı Pva bağlayıcılar malesef bu ürünün mukavemet değerlerini sağlamaz.Artı üretimde, yüksek fire, düşük üretim adedi, ve işletme maliyetini yükseltmesi gibi dezavantajları var. Bu yüzden Türkiyede ki üreticilerin hepsi üre formaldehit kullanırlar.
Masif malzemelerde de kullanılan boya-cilahane malzemeleri diyelim, genelde bağlayıcı özelliğinden dolayı kurşun ve diğer ağır metalleri ihtiva eder. Su bazlı olarak adlandırılan çoğu üründe bile bunlar vardır. Gerçekten su bazlı ürünlerde var ama diğerlerine göre 3-4 katı fiyatlıdır.
Yani bu konuda ürünler hiç öyle anlatıldığı gibi toz pembe değil. Mesela çoçuk odaları ,kullanılan ürünlerin hepsinde bu maddeler var.
Ben kendim çoçuk odasını, İstanbular bilir Vanilya mağazalarından aldım.Adamların Atelyesini gittim kendim su bazlı boya aldım verdim, onunla yaptırdım.Yine çok hafif bir koku oldu.
Mesela diğer konu oturma grupları, masif iskeletleri , burda genelde rusyadan gelen kayın kullanılıyır ve renkleri ciddi kızıla kaçıyor, peki ne yapıyorlar atıyorlar masifin üstüne lake gibi cilayı,ince bir tarakla form veriyorlar eskitme diye diye bulamaçı yutturuyorlar. Bunu ya da mdf üstüne yapıyorlar.
Arkadaşlar iyi bir masifin m3 650-800 $ dır bu rus mallar ise 300-400 $ arasında antalmaya gerek yok herhalde. 1500 ytl yemek odası diyor komple mdf, sunta, suntalam. İskeletlerde genelde ön kayıtlarla ayak bağlantıları arasında açma olur, 2 li 2.5 luk yada eski 3 lülerde açan ve sarkma olur. Şimdilerde 3 lü kalktı 2.5 luk oldu ya, iskelet köşelerini muhakak bayrak denilen destek parçaları teklilerde bile konulmalı ayrıca 2li 2.5 luk koltuklarda orta kayıtlar en az 2 tane ideali 3 ad. olmalı bunların ortalarında destek ayakları olmalı, yine süngerler yuşumak değil sert olmalı densiti leri(yoğumluk dereceleri) uygun olmalı, vs.
Tabiki bunların neticesinde ne yapalım derseniz, bilinçli müşteri olup biraz daha kurumsallaşmış markalara yönelin derim, anternatif olarak da modoka ve benzeri yerlerde yaptığınız alışverilerde firmalardan sözleşme ve garanti taahüdlerinin hepsini yazılı alın.Çok ucuz ürünlere kaçmayın, bir eşe dosta yakına sorarak kalitesi hakkında fikir oluşmuş mağazaları biraz pahalıda olsa tercih edin derim.Masif yada doğal kaplama ürün alın, Şunu iyi bilin ki iyi bir iskelete bir çok kez döşeme yapılır. İyi masifli bir ürüne bir çok kez renk ve cila atılabilir, yine masif + sunta üstü veya kontrplak üstü doğal kaplamalı bir ürün cilalanır, tamir edilir. Aldınız sunta- suntalam ürünleri ömrü en iyi kullanımda bile 5-6 senedir.Daha ilk senesinde bir çok yerinden sorun çıkarmaya başlar. Birde iyi pazarlık edin, bu tür ihtiyaçlarınızıda özellikle Ekim, Kasım, Aralık, Ocak gibi ölü dönemlerde nakit üstüne yapın ki fiyatı düşürün. Mağazaya giridiğinizde ilk peşin fiyatı sorun , onun üstünden taksite yönelin, yine parça ürün aldığınızda 3 parçanın ikisinin fiyatını sorup, sonra üçüncüyü bu fiyatın içinde isteyin. Satıcılar fiyattan taviz vermek istemez ama önceden fiyatını öğrendiniz bir ürünü ilave ettiğinizde genelde kabul ederler. Asla bir ürün için kesin alıcı olduğunuzu belli etmeyin(malesef bayanlar çok yapıyor), hep kararsız kalın, iyi fiyat alıp araştırın, aynı mağazaya 2. kez döndüğünüzde sıkı pazarlıkla ürünü kesin alın, aksi durumda 3. kez giderseniz artık satıcının elindesiniz demektir.Asla inmez. Kaporayı ürün standart dışı değilse ürünün 4 hatta 5 de birinden fazla asla vermeyin ki sorunsuz ürün konusunda daha titiz olsunlar, titiz olduğunuzuda ayrıca belirtin. Bunların dışında en çok yapılan hatalardan biri, renk ve büyüklük kavramıdır. unutmayın bu ürünleri mağaza ışığı değil, dışardaki (güneş ışığı )ışık altında , özeliklede kumaşlarını inceleyin, (mobilyada bir sepha veya küçük parçasına bakın) ayrıca teşhirler hacim olarak geniş alanlardır, burda normal duran bir takım evinizde çok battal durabilir, ürünlerin ölçüsünü tek tek alıp evinizde kontrol edin ki sonradan pişman olmayın.
Aklıma gelenler ve genel bildiklerimi sıraladım, umarım faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 10 Mart 2008; 14:48:38 >

2590 Mesaj
10 Mart 2008; 15:42:00 

quote:

Bende nacizane olarak bir kaç cümle yazıyorum. İçinde ne oldugunu bildigimiz GRANİT yerine içinde muhtelif kimyasal dolgu maddeleri olan suni üretim bir çok malı evinize sokmayınız..... KANSER VE KALP DAMAR HASTALIKLARI ÇIG GİBİ BÜYÜYOR.....Bildigimiz taş gibisi varmı ? GRANİT- GRANİT- GRANİT...Kırılırsa yenisi.....Çok bol ve ucuz....karar, tercih ve para sizin arkadaşlar...Saygılarımla....

Selamlar,

Sevgili Taşkafa arkadaşım;

1- Gerçek granitin mtül fiyatı konusunda bir fikrin var mı bilmiyorum ama, uzak doğu falan değil, düz renklerle, karışık renkler taşın bulunabilirlik durumuna göre 150 € ile 300 € arasında değişirler ve bilinenin aksine aslında en pahalı tezgah malzemesidirler.

2- Bahsettiğim polikor , corian türü mazlemeler hastanelerde laboratuvarlarda, banyo ve wc lerde kullanılan bir malzemedir, son derecede hijyenik bir malzemedir.

3- Tam tersine kalitesiz bir granit ve mermer bir çok yemek malzemesinin mesela limon, sirke asidiyle reaksiyona girip, pislik ve mikrop tutucu alanlar oluşturur. Mermer ve kalitesiz granitlerdeki sarı sarı lekelerin çoğu limon asidinin neticesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 10 Mart 2008; 15:42:19 >

2777 Mesaj
10 Mart 2008; 19:58:33 

quote:

Selamlar,
Saydığınız ve diğer marka ürünler fabrikasyon imalat ile stoğa üretim yapan tesislerdir. Bir çoğunda ERP , MRP programları kullanılmaktadır.
Üretimde bu tür yazılımı kapsamlı kullanan sayısı çok fazla olmamakla beraber, mevcuttur.

Ürün kaliteleri olarak aslında çok büyük farklar yok, bilirsiniz bir dönem çekyat furyası vardı, halende vardır.İstikbalin ciddi oranda çekyat üretimi mevcuttur, bu firmaların içinde de en büyük makina ve ekipman hattına sahiptirler.

Bu işlerde mesela istikbal kendisi finiş folyo dediğimiz yüzey kaplama malzemesini kendi basar. Diğerler firmaların çoğunluğu yerli üreticilerden, starwood, orma, kastamonu entegre, devrektaş yerli yonga levha üreticilerinden satın alır, yada ithal eder.
Burda konstriksiyon ve kullanılan malzemenin sağlamlığı çok önemli. Mesela oturma gruplarında taşıyıcı kısımların, masifle desteklenmesi gerekir.
Sunta, suntalam uygulama yerine göre yeterli sağlamlığa sahip olmayabilir. Üreticilerin ucuz maliyet için yaptığı özellikle bu tür ürünlerde çok gerekmedikçe masif karkas veya destek parçalarından kaçmalarıdır. Ayrıca bu masifler kullanılırkende su bazlı PVA tutkalların dışında vidalı bir şeltirmeler bir arada kullanılmalıdr. Şimdi bu firmaların hangisi iyi derseniz, bence İstikbal artık belli bir standartı yakalamıştır. İstikbalin toplamda 2500 civarında da bayisi olduğunuda belirtmeden geçmiyim. Kelebek en eskileri ama daha öncede bahsettim el değiştirdi ve işleri iyi değil.Benim kanımca ürün kaliteside ortanın altında vasat seviyesine yaklaştı. Diğer firmalarda biribirine yakın üretim yapar ama, mesela yataşın asıl işi değil ve yataşı yarı hissesini zaten boydak grup (istikbal- bellona) aldı. Bellonada boydak grubun ve farklı iki marka ile pazarda olmak size daha fazla ve geniş pazar payı sağlar. Bu ürünlerde artık metal konstriksiyonda kullanılmaya başladığı için başka sorunlarda beraberinde geliyor, Kaynak kopması vb.

Aslında bu ürünlerde 2800 ytl olarak satış fiyatı olan bir ürünün malzeme maliyeti yaklaşık mak. 750-1000 yt dir. Ama firma giderleri, finans giderleri, bayi karı derken son kullanıcı bu bedelleri ödemek zorunda kalır. Markalarda bu fark daha düşüktür, Ama mesela İstanbul modoka da satılan üründe malzeme maliyeti üzerinde en az 4-5 katı fiyat vardır. Şimdi bunu orda sorsan hepsi ağlar ama buna inanın. Bir üretim planlamacı olarak bunu çok net söyleyebilirim.Dün anneme 2 parça ürün aldık ve binbir pazarlıkla 1500 ytl bedel ödedik aldığımızda deri bir köşe koltuğun 2.5 luk parçası ile büyükçe minderli pufu. Üstündeki maliyet en fazla 500 ytl dir. Ama mağaza kirası, satıcı komisyonu, mağaza işletme gideri, işçilik, nakliye, vs giderlerle fiyat tırmanır.Sonuçta en az %33 kazanırlar. Zaten modoka , ankara siteler, inegöl, bunlar ayrı bir inceleme konusu olur.
Biz markalı ürünlere geri dönelim. Yine kullanılan malzemeye gelelim, meşhur bir E1 kalite suntalam olayı vardır. E1 nedir; avrupa standartlarında üretilmiş , içinde üre formaldehit gibi kanserojen madde kullanılmadan , belli çevre kriterleri içindeki üründür. Üre formaldehit hem ucuz hemde güçlü bir bağlayıcıdır. Bunun yerine kullanılan yeni tip su bazlı Pva bağlayıcılar malesef bu ürünün mukavemet değerlerini sağlamaz.Artı üretimde, yüksek fire, düşük üretim adedi, ve işletme maliyetini yükseltmesi gibi dezavantajları var. Bu yüzden Türkiyede ki üreticilerin hepsi üre formaldehit kullanırlar.
Masif malzemelerde de kullanılan boya-cilahane malzemeleri diyelim, genelde bağlayıcı özelliğinden dolayı kurşun ve diğer ağır metalleri ihtiva eder. Su bazlı olarak adlandırılan çoğu üründe bile bunlar vardır. Gerçekten su bazlı ürünlerde var ama diğerlerine göre 3-4 katı fiyatlıdır.
Yani bu konuda ürünler hiç öyle anlatıldığı gibi toz pembe değil. Mesela çoçuk odaları ,kullanılan ürünlerin hepsinde bu maddeler var.
Ben kendim çoçuk odasını, İstanbular bilir Vanilya mağazalarından aldım.Adamların Atelyesini gittim kendim su bazlı boya aldım verdim, onunla yaptırdım.Yine çok hafif bir koku oldu.
Mesela diğer konu oturma grupları, masif iskeletleri , burda genelde rusyadan gelen kayın kullanılıyır ve renkleri ciddi kızıla kaçıyor, peki ne yapıyorlar atıyorlar masifin üstüne lake gibi cilayı,ince bir tarakla form veriyorlar eskitme diye diye bulamaçı yutturuyorlar. Bunu ya da mdf üstüne yapıyorlar.
Arkadaşlar iyi bir masifin m3 650-800 $ dır bu rus mallar ise 300-400 $ arasında antalmaya gerek yok herhalde. 1500 ytl yemek odası diyor komple mdf, sunta, suntalam. İskeletlerde genelde ön kayıtlarla ayak bağlantıları arasında açma olur, 2 li 2.5 luk yada eski 3 lülerde açan ve sarkma olur. Şimdilerde 3 lü kalktı 2.5 luk oldu ya, iskelet köşelerini muhakak bayrak denilen destek parçaları teklilerde bile konulmalı ayrıca 2li 2.5 luk koltuklarda orta kayıtlar en az 2 tane ideali 3 ad. olmalı bunların ortalarında destek ayakları olmalı, yine süngerler yuşumak değil sert olmalı densiti leri(yoğumluk dereceleri) uygun olmalı, vs.
Tabiki bunların neticesinde ne yapalım derseniz, bilinçli müşteri olup biraz daha kurumsallaşmış markalara yönelin derim, anternatif olarak da modoka ve benzeri yerlerde yaptığınız alışverilerde firmalardan sözleşme ve garanti taahüdlerinin hepsini yazılı alın.Çok ucuz ürünlere kaçmayın, bir eşe dosta yakına sorarak kalitesi hakkında fikir oluşmuş mağazaları biraz pahalıda olsa tercih edin derim.Masif yada doğal kaplama ürün alın, Şunu iyi bilin ki iyi bir iskelete bir çok kez döşeme yapılır. İyi masifli bir ürüne bir çok kez renk ve cila atılabilir, yine masif + sunta üstü veya kontrplak üstü doğal kaplamalı bir ürün cilalanır, tamir edilir. Aldınız sunta- suntalam ürünleri ömrü en iyi kullanımda bile 5-6 senedir.Daha ilk senesinde bir çok yerinden sorun çıkarmaya başlar. Birde iyi pazarlık edin, bu tür ihtiyaçlarınızıda özellikle Ekim, Kasım, Aralık, Ocak gibi ölü dönemlerde nakit üstüne yapın ki fiyatı düşürün. Mağazaya giridiğinizde ilk peşin fiyatı sorun , onun üstünden taksite yönelin, yine parça ürün aldığınızda 3 parçanın ikisinin fiyatını sorup, sonra üçüncüyü bu fiyatın içinde isteyin. Satıcılar fiyattan taviz vermek istemez ama önceden fiyatını öğrendiniz bir ürünü ilave ettiğinizde genelde kabul ederler. Asla bir ürün için kesin alıcı olduğunuzu belli etmeyin(malesef bayanlar çok yapıyor), hep kararsız kalın, iyi fiyat alıp araştırın, aynı mağazaya 2. kez döndüğünüzde sıkı pazarlıkla ürünü kesin alın, aksi durumda 3. kez giderseniz artık satıcının elindesiniz demektir.Asla inmez. Kaporayı ürün standart dışı değilse ürünün 4 hatta 5 de birinden fazla asla vermeyin ki sorunsuz ürün konusunda daha titiz olsunlar, titiz olduğunuzuda ayrıca belirtin. Bunların dışında en çok yapılan hatalardan biri, renk ve büyüklük kavramıdır. unutmayın bu ürünleri mağaza ışığı değil, dışardaki (güneş ışığı )ışık altında , özeliklede kumaşlarını inceleyin, (mobilyada bir sepha veya küçük parçasına bakın) ayrıca teşhirler hacim olarak geniş alanlardır, burda normal duran bir takım evinizde çok battal durabilir, ürünlerin ölçüsünü tek tek alıp evinizde kontrol edin ki sonradan pişman olmayın.
Aklıma gelenler ve genel bildiklerimi sıraladım, umarım faydalı olur.

Hocam İlgine alakana çok teşekkürederim... Malum Türkiyede ortalama bir bina dairesinde yaşıyoruz birçoğumuz, gidipte ithal ürünlere boşuna bir daire parası da vermeyelim, maksat ekonomik, ekonomik olduğu kadarda bizleri utandırmayacak (sağı solu sandığı elyafı vs. göçmeyecek) ürünlere sahip olmaktır benim aklımda da istikbal markası vardı, evvelden yataş kullanmıştım ama hiç memnun değildim, böcük türedi ağacında tuhaf bir marka, galiba yine tercihimi istikbalden yana kullanıcam, araştırmaya devam

6151 Mesaj
10 Mart 2008; 20:17:25 

Mobilya demişken Plazma için Tv ünitesi bakıyorum, tavsiye edeceğiniz yerler veya modeller varmıdır?

VW GOLF MK7 1.2.TSI COMFORTLINE MANUEL BEYAZ - CAM TAVAN - 18 DURBAN - KUM BEJİ İÇ MEKAN - KARARTILMIŞ CAMLAR - YER TASARRUFLU STEPNE - BEŞİKTAŞ PLAKA
R-LİNE ÖN TAMPON
DER GOLF DAS AUTO

104 Mesaj
10 Mart 2008; 22:55:59 

Cok bilgilendirici bir yazı olmus maxfocus, tesekkurler.
Neredeyse 15 gundur modoko, masko vs bilumum mobilyacıları geziyorum. Dediklerinin aynısını birebir yasıyorum. Butun mobilyacılar yuksekten ucuyor, ornegın 5.000 dedigi urunu pesin para 3500 e kadar rahat dusuyorlar. Hele alacagınız mobilyann tamamını bir yerden secerseniz birde para pesin oldumu yuzde 40 lara varan indirimler oluyor. onemli olan mobılyayı cok begendıgını belli etmemek, biraz daha dolasacagınızı soylemek falan.

O kadar cok cesit malzeme var ki, sunta, suntalem, mdf, lake, parlak lake cila, abanoz, pelesenk, gibi, hangisinin gercekten satıcının soyledigi urun oldugunu anlamanız cok zor, sunta yı bile mdf diye kaptırıyorlar. Ben bile su 2 haftalık arastırmam sayesınde bir suru ayrıntı ogrendim.

Mesela Modokoda 2.000 e de yatak odası var 10.000 e de. ama icindeki malzemeler cok farklı. Dediginiz gibi bu iste bilindik markalardan sasmamak lazım biraz pahalıda olsalar. Bu isten hic anlamayan birisi icin cok zor bir is, dogru ve kaliteli mobilyayı secmek, Allah kolaylık versin herkeseç

2777 Mesaj
10 Mart 2008; 23:02:37 

quote:

Orjinalden alıntı: Electra

Mobilya demişken Plazma için Tv ünitesi bakıyorum, tavsiye edeceğiniz yerler veya modeller varmıdır?

hocam istersen teleset in ürünlerine bak istediğine uygun birşey varsa çekinmeden alabilirsin malzeme-işçilik-detay kalitesi hoşuma gitti.

buradan kataloğu indirebilirsin http://www.nitset.com.tr/telesetson.pdf
buradan siteyi ziyaret edebilirsin http://www.nitset.com.tr/

2590 Mesaj
11 Mart 2008; 9:28:25 

quote:

Orjinalden alıntı: Electra

Selamlar,

Arkadaşların dediği gib teleset iyidir, ayrıca yukarda bahsettiğimiz bir çok markanın ürünüde var.Mobilya içi elektronik cihazlarda en önemli konu havalandırmadır. Malum cihazlar ısındığı için havalandırma olayına dikkat edin alt taraftan soğuk hava girişi üst tarftanda sıcak hava çıkışı olmalıdır. sıcak hava üst kısımda birikmemelidir.

Arkadaşlar, bildiklerimi, öğrendiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Muhakkak ki her ürünün bir raici vardır. ama çok daha yüksek bir değerle satılması, biz son kullanıcıların mağdur edilmesi hoş bir durum değil. Malesef bu sektörde, bu konu hat saffada var. Eğer yardımcı olabiliyorsam,bu bana yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 11 Mart 2008; 9:36:39 >

27 Mesaj
17 Mart 2008; 12:24:47 

Merhaba,

evime yemek odası ve koltuk takımı alacağım, aslında "italyan stili" diye tanımlayabileceğim modern tasarımları seviyorum ancak gerçek italyan mobilyaların yanına yaklaşılmıyor, yani çok pahalı. Acaba bu tarzı bulabileceğim yerli tasarımlar var mıdır?
teşekkürlerimle

2590 Mesaj
17 Mart 2008; 17:20:46 

quote:

Orjinalden alıntı: Agnia

Merhaba,

evime yemek odası ve koltuk takımı alacağım, aslında "italyan stili" diye tanımlayabileceğim modern tasarımları seviyorum ancak gerçek italyan mobilyaların yanına yaklaşılmıyor, yani çok pahalı. Acaba bu tarzı bulabileceğim yerli tasarımlar var mıdır?
teşekkürlerimle

Selamlar,

Modoko da ve Maskoda bazı mağazalarda var.Birde Çağlayanda bu tür tasarımlar yapan yerlerde mevcut. Zyrıca tamamen özel tasarımlarda yapıyorlar, ama fiyatlarıda çok makul değil.

6686 Mesaj
22 Mart 2008; 19:49:16 

Mutfak Tezgahında dogal ve dayanıklı malzeme granittir...Ben tezgah üzeri 7 mt lik graniti 60 cm en 3 cm kalınlık ölçü, kesim gelip yerine takma dahil 850 L. ya yaptırdım...Çokta güzel oldu...Yapanlar Beykozda....İsteyene telefon veririm.. Granit dışında mermer ve başka alternatiflerde mevcut. Yukarda arkadaşlarım ayrıntılı yazdılar....Karar, tercih, para sizin.... Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 22 Mart 2008; 19:59:19 >

2777 Mesaj
22 Mart 2008; 23:36:17 

arkidişler oturma odası için yani hergün kullanılacak mekan için deri koltuk ne kadar mantıklı, öyle indirimler varki deriler kumaş takımlardan ucuza geliyor, özel itina istermi, çok şık deri kaplama zigon, orta sehpaları var insan biraz havalı birşeyler istiyor yani. daha önce deri oturma grubu tk. vs. kullanmadım...

2590 Mesaj
24 Mart 2008; 16:59:22 

quote:

arkidişler oturma odası için yani hergün kullanılacak mekan için deri koltuk ne kadar mantıklı, öyle indirimler varki deriler kumaş takımlardan ucuza geliyor, özel itina istermi, çok şık deri kaplama zigon, orta sehpaları var insan biraz havalı birşeyler istiyor yani. daha önce deri oturma grubu tk. vs. kullanmadım...

Selamlar,
Çok anladığım bir malzeme değil ama fikir ve tecrübelerimi iletim.
Ben geçen hafta anneme bu şekilde deri bir köşe parça ve pufunu modokodan binbir pazarlıkla aldım,ürün geçen hafta içi geldi, fena değildi. Ama iskeleti biraz daha iyi olabilirmiş. Minderler güderi türü bir malzeme , koltuğun kasası kopmle deri.
Gelelim deriye, görmüş olduklarınız çoğunluğu suni deri malzemeler ve farklı kalitede olanları mevcut, benim misafir odası takımının koltuk başlarıda suni deriden ben 2004 den beri kullanıyorum bir sorun yaşamadık, hafif nemli bezle çok bastırmadan temizleniyor.Deterjan kullanmıyoruz. Aslında bir bakım ürünü kullanmakta gerekli olabilir.
Bana göre deri malzeme çok şık ama gerek iyi bir işçilik ve temizlik açısından biraz zor bir malzeme, ayrıca otururken arka cep kısımlarında, delici hiç bir şey olmaması gibi hususlar var. Bazı ufak yaralanmaları (sürtünme gibi) çakmakla ısıtıp düzelttiklerini mağazalarda görmüştüm.
Ayrıca ortam ısısı konusunda da insanı en çok rahatsız eden malzemelerden biridir.
Özellikle kışın ortam biraz soğuksa sizde dışardan gelip oturduğunuzda buz gibi gibidir.Yazında sıcak ve vücuda yapışır. Ama görüntü on numara tabi ki.
Ama siz esas masif iskeletin düzgün olmasına bakın.

2777 Mesaj
24 Mart 2008; 18:01:49 

maxfocus hocam 31 marta kadar tepe mobilyada tüm ürünlerde %50 indirim var. Buna gerçek deri oturma gruplarıda dahil. 12 ay taksitle tabiki. yerli üreticilerden, gerek kendi üretimlerinden olmak üzere 2900~YTL, 3300~YTL, 3600~YTL gibi fiyatlara tk. lar bulmak mümkün. bana yeterli geldi ürünler. gerçi ithallerde var ama onlar için 6000 ~YTL gibi rakamlar telaffuz ediliyor ve gittikçede artıyor aslına bakarsan tasarımlarıda pek hoşuma gitmedi böyle hoppidik, oval tasarımlar ve oturunca gömülüyorsun vs. bizim yerli üretimler ise dik ve köşeli hatlara sahip. kalite olarak birbirlerinden farkı yok yerli üretimler arasında, fark ebatlarda ucuz olan biraz daha küçük hem gövde olarak hemde oturduğumuz yerin baldırlara gelen mesafesi olarak, bacaklar uzun olunca mecburen biraz iri ürünlere bakıyorum. şimdi beyaz/kırık beyaz/ krem renkler pek mekanik çizilmeyi belli etmiyor ve ortamıda boğmaz sanıyorum, koyu kahve tonların ise kirlenmeye karşı bir avantajları var. bunlarda bir soru işareti. düşünmek için bir hafta sürem var. ne yapsam ki