- x
Mobilya ile ilgili Herşey...
317 Cevap99579 Görüntüleme17 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

6 Mesaj
7 Nisan 2008; 6:49:36 

UNUTMADAN E1 NE KALİTESİ MERAK ETTİM ETTİM YAA :) E1 LEVHADAKİ FORMALDEHİD ORANIYLA İLGİLİ BİŞE OLMASIN BİDA BAK BENCE:) SUNTADA KÖKÜ SUNİ TAHTA DAN GELEN VE TÜRKİYENİN İLK YONGALEVHA TESİSİNİN ADI OLMASIN. HA UNUTMADAN MDF NIN YONGALEVHAYA GÖRE MEKANİK VE FİZİKSEL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN ÇOK DAHA İYİ OLDUGUNU VE MDF KELİFENİN KELİMESİNİN İNGİLİZCE Medium-density fiberboard OLDUGUNU VE TÜRKÇESİDE ORTA YOGUNLUKLU LİF LEVHA OLDUGUNU UNUTTUM SANIRIM. TÜRKİYEDE MDF FİYATLARI 70 LE 125 YTL ARASINDA SENCE NEDEN BU KADAR FARK VAR SONUÇTA İKİSİDE AYNI. LÜTFEN BİRİLERİNİN GÖZÜNE HOŞ GÖRÜNMEK İÇİN HER KONUDA YAZMAYALIM. AZ ÇOK BU KONULAR HAKKINDA BİLGİN VAR AMA BAZI YAZILARIN ANORMAL DERECEDE HATALI ÖNCE GÜLME KRİZİNE SOKTUN BENİ SONRA SİNİR KİRİZİNE :) BNDEN SANA TAVSİYE AHSAPTAN VAZ GEÇMEEE....

lazoveyn

2590 Mesaj
7 Nisan 2008; 8:56:46 

quote:

Orjinalden alıntı: zanayerli

MAXFOCUS HARİKASIN HELE TANIMLARIN BENİ KIRIP GEÇİRDİ. MDF NEDEN YAPILIR Bİ DAHA DERMİSİN. BİDE SUNTANIN NE OLDUNU :)UNUTMADAN E1 NE KALİTESİ MERAK ETTİM ETTİM YAA :) E1 LEVHADAKİ FORMALDEHİD ORANIYLA İLGİLİ BİŞE OLMASIN BİDA BAK BENCE:) SUNTADA KÖKÜ SUNİ TAHTA DAN GELEN VE TÜRKİYENİN İLK YONGALEVHA TESİSİNİN ADI OLMASIN. HA UNUTMADAN MDF NIN YONGALEVHAYA GÖRE MEKANİK VE FİZİKSEL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN ÇOK DAHA İYİ OLDUGUNU VE MDF KELİFENİN KELİMESİNİN İNGİLİZCE Medium-density fiberboard OLDUGUNU VE TÜRKÇESİDE ORTA YOGUNLUKLU LİF LEVHA OLDUGUNU UNUTTUM SANIRIM. TÜRKİYEDE MDF FİYATLARI 70 LE 125 YTL ARASINDA SENCE NEDEN BU KADAR FARK VAR SONUÇTA İKİSİDE AYNI. LÜTFEN BİRİLERİNİN GÖZÜNE HOŞ GÖRÜNMEK için HER KONUDA YAZMAYALIM. AZ ÇOK BU KONULAR HAKKINDA BİLGİN VAR AMA BAZI YAZILARIN ANORMAL DERECEDE HATALI ÖNCE GÜLME KRİZİNE SOKTUN BENİ SONRA SİNİR KİRİZİNE :) BNDEN SANA TAVSİYE AHSAPTAN VAZ GEÇMEEE....

Selamlar,

Yazını sabah gördüm. Komiklik olsun diye piyasa tabirini yazmıştım, mdf normalde ahşap malzemenin aşırı liflendirilerek yine üre formaldehit ile birleştirilmesinden oluşur.
Türkiyede fındık kabuğu çok olduğu için maks . %8-9 oranında katılarak kullanılabiliyor. Ama kullanılacak diye bir kural yok.
Mfd sonuçta fabrika artığı talaş ve ahşap malzemelerin liflerine ayrılmasından üretiliyor. Üç tipi düşük yoğunlukta (ldf) , orta ve yüksek yoğunlukta (HDF) olanları vardır.Her şeyi çok detaylı açıkladığında burda bazen tartışmalar oluyor.
.
E1 kalitenin, odak noktası kullanılan bağlayıcının yani üre formaldehitin kanserojen madde olmasından dolayı ve teknik anlamda emisyon değerlerinin 8mg dan az olanı e1, 8-13mg olan e2 , 13 den yukarı olanda e3 dür, E1 tanımı için yanlış olmuş ama başka maddeden kastım üre formaldehit yerine fenol formaldehit kullanılmasıdır. Yine özellik katmak amacıyla, ayrıca sertleştirici, prafin ve biyotik malzeler katılır.Başka maddelerle kullanılabilir.
Ayrıca, e3 için üre formaldehitin normal reaksiyon süresi 5 saat civarındadır.Ama mesela SFC firması bunu 1 saat olarak yapabilmektedir. Nasıl yapabilmekte yine özel kattkı maddeleri ile.
Mdf nin mekanik ve fiziksel özelliklerin daha iyi olması çok kullanılacağı anlamına gelmez ve de zaten dünyada özellikle mutfak üretiminde tercih edilmiyor, kullanılmıyorYonga levha yada Sunta veya melaminize yonga levha suntalam konusundaki kısa açıklamada aklına ne takıldı.Onuda sor onuda sana ayrıntılı cevap verim istiyorsan.
Bir şey yazmak adına veya şirin gözükmek gibi bir derdim yok ve bunların derdine de yazmıyorum, ama yukardaki gibi çok ayrıntılı yazarsan, sizin gibi
bir iki kişi dışında çok anlaşaılır genel cevap olmaktan çıkıyor.Ayrıntıyı sevmeme rağmen en azından bu konuda çok detay olduğunu bildiğim için girmedim.Umarım size açıklayıcı olmuştur.
Açıklamalarınızı ifade ediş tarzınız için teşekkür ederim ama belki ukalalıkda olsa sizin ifade ediş üslübuzdan, bu konuda sizin tavsiyelerinize ihtiyacım olmadığıda aşikar bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 9 Nisan 2008; 22:44:03 >

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

6686 Mesaj
8 Nisan 2008; 9:14:37 

BU FORUMDA MOBİLYA İMALATÇILARINA TEKLİF....Ray dolap, Portmanto, Kitaplık ve dolap imalatında kullanılan ZAMAK T BAGLANTI ÖZEL KALİTE VE FİYATLA TARAFIMDAN SATILMAKTADIR....İstanbul içi 1000 adet ve üzeri siparişler ücretsiz adrese teslim....Ürün 1. kalite hammadde kullanılarak 25 Gr. olarak üretilmektedir....Uyduruk , dandik degil...Taşkafa usulü..Bilginize...Saygılarımla...İsteyen arkadaşlarım özel pm atabilir....

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

2590 Mesaj
8 Nisan 2008; 11:24:01 

quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

BU FORUMDA MOBİLYA İMALATÇILARINA TEKLİF....Ray dolap, Portmanto, Kitaplık ve dolap imalatında kullanılan ZAMAK T BAGLANTI ÖZEL KALİTE VE FİYATLA TARAFIMDAN SATILMAKTADIR....İstanbul içi 1000 adet ve üzeri siparişler ücretsiz adrese teslim....Ürün 1. kalite hammadde kullanılarak 25 Gr. olarak üretilmektedir....Uyduruk , dandik degil...Taşkafa usulü..Bilginize...Saygılarımla...İsteyen arkadaşlarım özel pm atabilir....

Selamlar Taşkafa,

Firma bilgilerini bana mail edersen satınalamaya yurt içi tedarikçiler olarak verebilirim.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

85 Mesaj
8 Nisan 2008; 22:50:02 

izmir'de yaşıyorum. yatak odası ve yemek odası takımı laacağız ancak kafamız fazlasıyla karışmış durumda. masif, sunta, suntalem, mdf hiç bilmediğim kavramlar arasında kaybolmus durumdayım. ikisi için toplam bütçemiz 6000 civarında olduğudan araştırmaya devam ediyoruz.
3 farklı tercih arasında kaldık diyebilirim. bir tanesi yonga levha malzemeden yapılımış üzeri lamine malzeme ile kaplı fabrikasyon üretim, bir diğeri sunta üzeri venge kaplama, bir diğeri mdf üzeri gürgen kaplama olduğunu söyledi. bu malzemelerin farkı nedir, hangisi daha dayanıklıdır. bu bütçe ile komple ağaçtan bir ürün almamız zor sanırım. bu durumda neyi tercih etmeliyiz. bu malzemelerve kaliteleri hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

2777 Mesaj
9 Nisan 2008; 11:21:37 

Hocam eğer yemek odası takımına koltuk takımıda dahilse bu fiyata, tavsiye edebileceğim marka istikbal olabilir, suntada olsa Türkiye'de en gelişmiş tesislere sahip firma ve 2 yıl garantili, gelelim ürüne ben incelemelerimde jasmine yemek odası ve yine jasmine nin yatak odası takımını beğendim venge-krem karışımı kapı-gövde dizaynı var, sanada bunları tavsiye edebilirim, yine yemek odan için koltuk takımı olarakta Senkron modeli olabilir diye düşünüyorum, koltuk tk. 3496 YTL, yatak odası şu an %20 indirimli 1836 YTL, yemek odası buda indirimli 2767 YTL toplam 8000~YTL gibi bi rakam çıkar taksitli tabiki, onun dışında eğer masif birşeyler istiyorsan sadece yemek odan için 20000 YTL yi gözden çıkarman gerekir. ha bunlarda nasıl şeyler oluyor biraz klasikten hoşlananlar için uygun bence modası geçmez ömürlük ürünler, taş gibide ağır oluyorlar, zevkler ve renkler meselesi yani, ben genç olduğum için modern ve minimalist şeylerden hoşlanıyorum, aslında bir salon için o bahsettiğim masif klasik takımlar hiç fena durmaz ama, hemde çok pahalı... önemli olan işimizi görecek, minimum parayı vererek maksimum fayda sağlayacağımız ürünler almak, ben böyle düşünüyorum.

2590 Mesaj
9 Nisan 2008; 12:25:31 

quote:

Orjinalden alıntı: ahmtclk

izmir'de yaşıyorum. yatak odası ve yemek odası takımı laacağız ancak kafamız fazlasıyla karışmış durumda. masif, sunta, suntalem, mdf hiç bilmediğim kavramlar arasında kaybolmus durumdayım. ikisi için toplam bütçemiz 6000 civarında olduğudan araştırmaya devam ediyoruz.
3 farklı tercih arasında kaldık diyebilirim. bir tanesi yonga levha malzemeden yapılımış üzeri lamine malzeme ile kaplı fabrikasyon üretim, bir diğeri sunta üzeri venge kaplama, bir diğeri mdf üzeri gürgen kaplama olduğunu söyledi. bu malzemelerin farkı nedir, hangisi daha dayanıklıdır. bu bütçe ile komple ağaçtan bir ürün almamız zor sanırım. bu durumda neyi tercih etmeliyiz. bu malzemelerve kaliteleri hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Selamlar,

Oldukça zor iştir seçim yapmak, yonga levha üstü lamine malzemeden kastınız suntalam olmalı, sunta üstü venge kaplama dediğiniz, hamsunta üzerine doğal kaplama malzeme , diğeri ise mdf nin üzerine doğal kaplama malzeme, (mdf nin tanımını yukarda yapmıştık).
Doğal kaplama dediğimiz malzeme farklı ağaçlardan kesme, soyma ve biçme yöntemleri ile elde edilen farklı kalınlıkta olabilen , genelde 0,6 mm kalınlık civarındakiler kaplamada sıkça kullanılır , farklı boy ve genişlikte olan kaplama malzemelerdir.Muhtelif cinsdeki ağaç kütüklerinden elde edilirler.
Komple masif bir ürün için iyi türdeki bir ağaçtan, elde edilecek ebatlı malzeme kullanılmalı. Ama bunun için, iyi bir fırınlama, kimyasal işlem ve kurutma , istifleme gibi işlemler gerekir.
Bu tür ürünler yapan yerler var ama tabiri ile ateş pahası bir takım 20000 ytl civarında.

Neyse bana göre masif kapak çerçevesi ve mdf göbek üzerine doğal kaplama malzeme sıkılmış kapaklı bir takım ideal olur. genelde gövde de ana taşıyıcılar masif, diğer kısmlarda sunta üstü doğal kaplama kullanılıyor.
Mdf malzeden üretilmiş tüm ürünler özellikle hareketli aksam kapak gibi zamanla mdf nin çok daha yoğun bir malzeme ve özgül ağırlığının fazla olmasından dolayı zamanla bağlantılı olduğu yerden boşluk yaptığı görülür.
Mdf nin bolca bulunması, kolay işlenmesi, ödeme şartlarının daha uygun olması gibi nedenlerden tercih edilebiliyor.
Venge tanımı daha ziyada renk tanımı için kullanıyor, Normalde koyu kahverengi olup, kaplamının doğal rengide kahve-kızıl arası kahve rengine dönüktür.
Türkiyede Gürgen gerçekten hakiki gürgen mi, kayın mı görmeden bir şey demek zor.Zira gürgen ve kayın çok karıştırılır, yakın akraba ağaçlar olsalarda aslında yapıları farklıdır. Gürgenin hücre çeberindeki selülöz miktarı fazla olduğu için çok daha sert ve ağırdır su miktarı azdır.Rengide Pembeye yakın kızıldır . Ancak Türkiyedeki üreticiler genelde çoğunluk rus kayınlarını ucuz olduğu için kullanırlar, Bunlar ise daha fazla su miktarı olan gürgene göre daha yumuşak ama genelde orta sert ağaçlardır. Turuncu, sarıya çalan yakın kızıl renkleri vardır.
Birde kayının ilginç bir özelliği özellikle kullanan ustalarda talaşından dolayı burun kanseri yapmısıdır. Bu da içindeki bazı maddelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu tabi ki son kullancıya sorun değil.

Bunların dışında, elde ediliş yönüne ve damar görüntüsüne göre; Yıllık halkalara dik olanlara Freze kaplama, Yıllık halkalara teğet olanlara Desenli kaplama, Yıllık halkalar yönünde olanlara Karışık desenli kaplama denir.
Freze ve hareli en çok kullanılan türlerdir.Özellikle baklava desen diye tabir edilen kapak göbeklerindeki freze desen olup çizgilerin biribirini tutması işçilik kalitesinin bir göstergesidir.

Bu konuda daha ayrıntılı akademik bilgileri bu ekteki linkten alabilirsiniz.
http://www.hayatinrengi...trisinin-tarihcesi.html
Ayrıca piyasada alpi kaplama diye adlandırılan suni kaplama densede aslında temelde işlem görmüş doğal malzeden yapılan kaplamalar vardır.
http://www.burckaplama.com.tr/urunler/tr/alpi.html
http://www.dorukagac.com.tr/yapaykaplama.aspx

Son olarak sunta üzeri kullanım yeri olarak sunta üzeri doğal kaplama takım almak daha uygundur. Burda ki takımın konstriksiyonundaki taşıyıcılar genelde masif malzemedir. Mesela yemek odasının konsolu , ama bunu kapakları sunta üstü kaplama olabilir. Bu sorun değil.
Eğer tüm gövde sunta üstü kaplama ise ilerki kullanımlarda sorun olabilir.Bu durumda mdf üstü kaplamayıda tercih edebilirsiniz.
Satıcı size masif olan yerleri göstersin.

Yada fabrikasyon imalat, suntalam gövdeli bir takım alacaksınız, en ucuz tercihlerden biridir. Yeri değiştirilmediği ve aşırı yüklere tabi kalmadığı sürece makul bir zaman diliminde kullanılabilir.

Ben 2004 de istanbulda kağıthanede bir atölyeye masif gövdeli , sunta üstü doğal kaplama olarak yemek takımı yaptırdım, çok memnunum masifi ve doğal kaplamalı malzemeyi, her zaman tamir ettirebilirsiniz, zımpara yaptırıp üzerine cila attırabilirsiniz. Suntalamın ve mdf nin böyle bir şansı yoktur zira press altında çıkıştırılmış malzeme olduklarından aslında bütün bir malzeme değillerdir. Bunun dışında ıslak zemeni uygulamalrında ise mfd üstü cialı ürünleri şeçin banyo gibi.
Bu kadar açıklama üstüne tercihinizi masif gövdeli, sunta üstü doğal kaplamalı ürün yönünde kullanmanızı öneriyorum. Ama çok iyi araştırın, olmazsa beğendiniz bir takım için , bir atölyeden teklif alın.
Kolay gelsin.

85 Mesaj
9 Nisan 2008; 20:41:06 

maxfocus öncelikle verdiğiniz ayrıntılı cevap ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim size.

açıklamalarınız sonrası kavramlar biraz netleşmeye başladı kafamda. fabrikasyon ürün suntalem ya da yonga levha veya mdf ürünleri tercih etmeyi düşünmüyordum bunu biraz pekiştirdim.

ancak masif ile ne denmek istediğini bilmiyorum, bu ne demektir gerçek ağaç mı, bunu açıklayabilir misiniz?

Şu anda elimde iki alternatif kaldı. Bir tanesi nispeten daha büyük bir mobilyacı. Yatak odası için verdiği fiyat 3000 ytl. Malzemenin de sunta üzeri venge kaplaması olduğunu söyledi, venge dediği şeyi gösterdi, bu sizin linkini koydunuğunuz kaplamalardan bir tanesi. ancak burda bilmediğim şey yatak ya da dolabın tamamında sunta üzerine o ince kaplama yapılıyorsa çok dayanıklı olmaz gibi geliyor bana. S,z gövdesi masif olsun demişsiniz o nasıl oluyor ağacın üzerine kaplama mı yapılıyor? Yemek odası için verdiği fiyat da 2500 ytl idi, sandalyeler sunta olmaz herhalde diye düşünüyorum, masanın düz yüzeyinde sunta üzeri yine venge kaplama oluyor sanırım.
Sunta üzerine bu kaplama ile yapılan malzeme kalite açısından nasıldır? ya da gövde masif kapaklar olursa fiyatlar aşağı yukarı ne kadar olur biliyor musunuz?

diğer bir alternatif benim müşterim olan daha küçük bir atölye, proje bazlı çalışıyor, marangoz tarzında. onunla konuşmamızda 5500 ytl'nin sunta üzeri kaplama için yüksek olduğunu, bu fiyatlara çam ağacı kullanıp, üzerine alpi venge kaplama ile aynı mobilyaları yapabileceğini söyledi. ancak onun da istediğim modeli yapabileceğine dair kuşkum var ve çam ağacı üzeri kaplama hakkında da bilgim yok ne yazıkki. agaç olduğu zaman kurtlanma gibi bir sorun oluyor mu? bir diğeri tabi ağaç kullanmak daha dayanıklı olur tabi ama cila vs. kalitesi de önemli. onun dediğine göre sunta ya da mdf üzeri kaplamalı bir yatak odası 1800-2000 civarında bir bdeller, kar da edecek bir şekilde satılabilirmiş.

6 Mesaj
9 Nisan 2008; 21:57:51 

Bİ İNSAN BU KADAR DÖNER YAA. İLK YAPTIGIN MDF TANIMINA SONRA YAPTIGINA BAK Bİİ. %8-9 FINDIK KABUGU NERE PRESLEYEREK FINDIK KABUGU YAPMAK NERE. SENİ UYARMAMIM ETKİSİ OLMUŞ İNTERNETTEN İYİ ARAŞTIRMA YAPMISIN HERZAMANKİ GİBİ E1 NE DEMEK OLDUGUNUDA BULUSUN. HELAL SANA HEMEN HOCALIK MAKAMINADA ÇIKMISSIN.. HAA UNUTMADAN "SPC" DİYE Mİ FIMA VARMI "SFC" OLMASIN. SERTLEŞME SÜRELERİNEDE İYİ BAK.

2590 Mesaj
9 Nisan 2008; 22:25:52 

quote:

maxfocus öncelikle verdiğiniz ayrıntılı cevap ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim size.

açıklamalarınız sonrası kavramlar biraz netleşmeye başladı kafamda. fabrikasyon ürün suntalem ya da yonga levha veya mdf ürünleri tercih etmeyi düşünmüyordum bunu biraz pekiştirdim.

ancak masif ile ne denmek istediğini bilmiyorum, bu ne demektir gerçek ağaç mı, bunu açıklayabilir misiniz?

Şu anda elimde iki alternatif kaldı. Bir tanesi nispeten daha büyük bir mobilyacı. Yatak odası için verdiği fiyat 3000 ytl. Malzemenin de sunta üzeri venge kaplaması olduğunu söyledi, venge dediği şeyi gösterdi, bu sizin linkini koydunuğunuz kaplamalardan bir tanesi. ancak burda bilmediğim şey yatak ya da dolabın tamamında sunta üzerine o ince kaplama yapılıyorsa çok dayanıklı olmaz gibi geliyor bana. S,z gövdesi masif olsun demişsiniz o nasıl oluyor ağacın üzerine kaplama mı yapılıyor? Yemek odası için verdiği fiyat da 2500 ytl idi, sandalyeler sunta olmaz herhalde diye düşünüyorum, masanın düz yüzeyinde sunta üzeri yine venge kaplama oluyor sanırım.
Sunta üzerine bu kaplama ile yapılan malzeme kalite açısından nasıldır? ya da gövde masif kapaklar olursa fiyatlar aşağı yukarı ne kadar olur biliyor musunuz?

diğer bir alternatif benim müşterim olan daha küçük bir atölye, proje bazlı çalışıyor, marangoz tarzında. onunla konuşmamızda 5500 ytl'nin sunta üzeri kaplama için yüksek olduğunu, bu fiyatlara çam ağacı kullanıp, üzerine alpi venge kaplama ile aynı mobilyaları yapabileceğini söyledi. ancak onun da istediğim modeli yapabileceğine dair kuşkum var ve çam ağacı üzeri kaplama hakkında da bilgim yok ne yazıkki. agaç olduğu zaman kurtlanma gibi bir sorun oluyor mu? bir diğeri tabi ağaç kullanmak daha dayanıklı olur tabi ama cila vs. kalitesi de önemli. onun dediğine göre sunta ya da mdf üzeri kaplamalı bir yatak odası 1800-2000 civarında bir bdeller, kar da edecek bir şekilde satılabilirmiş.

Selamlar,

Masif diye tabir edilen malzeme ahşap, ağaç malzemedir.
Masif, yani solid "katı" "saf" "yekpare" anlamlarına gelir ve gelebiliyor. Aslında marangoz için masif demek saf ağaç demek, yani kaplama yapılmamış, kontrplak vs. olmayan bizzat gerçek ağacın ta kendisi.
Lamine edilmiş yada kaplama ise, aynı ağaçtan masif, yanga levha, mdf, kontplak vb. malzemelerin üzerine, ağaç türünden ince bir plaka kaplama yapıştırılması işlemi. Bunlardan yukarda da bahsetmiştim.
Kaplamanın amacı görsellik , teknik özellikler ve ekonomidir.

Marangozunuz doğru söylemiş bir takımı 1800-2000 ytl üstelik karla satmak mümkün,
Masig gövdeden kastim, şu şekilde anlatim, yemek odasının konsolu yani dolabı, bunun yere basan ayaklarının olduğu kısamlar masif olmalı, mümkünse yekpare eksiz, Bunun üstündeki üst tabla sunta üzeri mesela 30mm kaplama olur. ama bu suntanın 4 kenarı ilk olarak en az 15 mm kalınlığında aslında profile bağlı olarak masif ahşap çıta ile çerçevelenir, bunun üstüne kaplama sıkılır. aynı şekilde alt tablada hazırlanır, yanlar ve dolap iç bölmeleri sunta üstü kaplama olması yeterlidir. Çekmece ve kapaklar modele bağlı olarak aynı üst tabla benzeri masif çıta dönülerek çerçevelenir, üstlerine kaplama sıkılır. Çekmece kapaklarında ahşap üstüne kaplamada yapılabilir. Eğer kapaklarınız çerçeve içi göbekli ise, kapak çıtalarının masif olması , göbeklerin ise mdf veya kontraplak üstü kaplama olması gerekir. bazı marangozlar burda mdf üstü kaplamada kullanıyorlar.
Kapağın ağır olmasından ve tas menteşe yerine baktığınızda malzemesi gözükür.

Masanızın tablasınıda aynı şekilde şekilde yapılabilir, ama burda eklenmiş masiflerin üzerine kaplama sıkılarakta uygulama yapılabiliyor.Piyasada Fingercoint da denilen (aslında makinanın ismidir) parmak geçme üstüne yapanlarınıda gördüm. Ama marangozlar bununla uğraşmaz, mfd üstüne basar geçerler.

Sunta üstüne yapılan kaplama son derece sağlam bir uygulamadır. Özellikle büyük parçalarda masif üstüne yapılması, ilerleyen zaman içinde ağacın çalışmasından dolayı çatlama dönme gibi problemler , sunta üstü kaplamada olmaz. Burda yapılan hata genelde ön yüzdeki kaplama ile arka yüzdekinin aynı kalınlıkta olmamasından olabilen (farklı yüzey gerilimi) dönme, çarpılma, gönyesizlik riskidir.
Mesela konu dışı ama sunta panelleride büyük makinalarda ebatlanırken kesin esnasında dönebilir, gönyesizlik, özellikle dar uzun parçalarda, bunada üretimciler muz etkisi adı verirler.
Çam üstüne kaplama iyi olmaz çam yumuşak bir ağaçtır, çabuk deforme olur. sandalyeler suntadan olmaz tabi ki.sonuçta masif iskeletli olmak durumunda.
Bence siz marangozunuzu alın ve beğendiğiniz takımı gösterin, kendisi müşteri gibi girsin bir baksın, mümkünsede resmini çekin, size aynısı küçük farklarla yapar diye düşünüyorum.
İnanın bu işlerin çok yakınında olduğum için böyle bir ürün alacağımda mağazaya gittiğimde, maliyetlerini bildiğim için bazen bu kadarda kazık olur mu diye sinirleniyorum, ama tabi ki iş sırf maliyetle bitmiyor.
Fiyattan zida şu şekilde örnek verim,İyi kalitede bir kayının m3 fiyatı 600-700 $ civarında 350$ da var. Kullanacakları kaplamanında m2 si 7 € olsun
masif, doğal kaplama, sunta, kontraplak, menteşe, kulp, kilit, çekmece rayı, vidası, masif tutkalı, zımparası, renk atımı malzemesi, cila atımı malzemesi, sandalye minderleri için kumaş, sünger, işçilik kabaca bunlar.
bir yemek odası takımına en fazla 0,5-0,6 m3 ağaç kullanırlar. 1 plaka 18 mm 1 plakada 30 mm 3660*1830 kullansın, 2m2 de kontraplak, firesinle 22 m2 doğal kaplama , cila malzemeside 350 ytl tutar, toplamda 1400mm lık bir açılır yuvarlak masalı , 4 kapak 4 çekmeceli 2200mm lik konsol, 8 adet sandalye, konsolun masif çerçeveli aynası, camlı vitrin 1200 mm lik çift boy kapaklı camlı, 2 çekmeceli , sehpa takımı, orta sehpa, birde fiskos bunların hepsinin malzemesi 1700-1800 ytl yi geçmez.İşçilkte 1000 ytl diyelim. Peki bu takım karla kaça satılır,en az 4500 ytl ye satılır.Hatta 5500 den kapı açanarda olur. Bence siz dediğim gibi yaptırın.Kolay gelsin.
http://www.serki.com/in...irimfiyat&poz_id=aaoara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 9 Nisan 2008; 22:26:44 >

2590 Mesaj
9 Nisan 2008; 22:31:50 

quote:

Bİ İNSAN BU KADAR DÖNER YAA. İLK YAPTIGIN MDF TANIMINA SONRA YAPTIGINA BAK Bİİ. %8-9 FINDIK KABUGU NERE PRESLEYEREK FINDIK KABUGU YAPMAK NERE. SENİ UYARMAMIM ETKİSİ OLMUŞ İNTERNETTEN İYİ ARAŞTIRMA YAPMISIN HERZAMANKİ GİBİ E1 NE DEMEK OLDUGUNUDA BULUSUN. HELAL SANA HEMEN HOCALIK MAKAMINADA ÇIKMISSIN.. HAA UNUTMADAN "SPC" DİYE Mİ FIMA VARMI "SFC" OLMASIN. SERTLEŞME SÜRELERİNEDE İYİ BAK.

Dönmekle ilgili değil dostum, sadece tabirle ilgili bunlarıda araştırmaktan değil, bildiğimden yazıyorum. Halada sorsalar sıkıştırılmış fındık kabuğu diye tabir ederim. Dikkat ettiyseniz sizden başka itiraz eden olmadı zira fazla teknik açıklamalar bazen sıkıyor.normal presedürde olanStandart süreleride kontrol edin bakalım ne çıkacak. Anlaşılan bu işlerden anlıyorsunuz, sizinle anlaşabileceğimiz şekilde konuşuruz.
Hocalık makamı, ifadesi, o burdaki arkadaşların iyi niyet ifadesinden, benim öyle bir iddeam yok olmadıda zaten topiğin başını okumuşsanız bunu ilk yazımı yazdığımda da belirttim.
O kadar uzmansanız siz sorulara cevap verebilirsiniz.Bizde sizden bir şeyler öğrenelim eleştirmek kolaydır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 9 Nisan 2008; 22:44:53 >

6 Mesaj
9 Nisan 2008; 22:47:11 

Neyse fazla üstüne gelmeyim... kagıthanede nerde yaptırdın mutfak dolabını ?

lazoveyn

2590 Mesaj
9 Nisan 2008; 23:03:25 

quote:

Neyse fazla üstüne gelmeyim... kagıthanede nerde yaptırdın mutfak dolabını ?

Kağıthanede mutfak dolabı değil yemek odasını yaptırdım,yatak odasını da ordan aldım, aslında Ankara siteler üretimi ama baklava desen, balık kılçığı tabiri çok gözel bir doğal kaplama yapılmış oldukça büyük bir takımdı, sipariş veren müşteri almamış bize kısmet olmuştu. Şimdi fiyatları duyunca inanamıyorum. Allah bu tür eşya alacaklara yardım etsin.
Mutfak dolaplarım ise Lineadecor üretimi.
Benim kayınpederin orda orta büyüklükte bir cila atelyesi var onun tanıdığı bir ustaydı. Biz modeli verdik ustada nerdeyse aynısı yaptı eğer lazımsa ismini adresini alabilirim.

6 Mesaj
9 Nisan 2008; 23:09:37 

sordum sadece.. mutfak dolabı, yatak odası benim için daha çok erken

lazoveyn

85 Mesaj
10 Nisan 2008; 18:32:03 

Yanıtlarınız için çok teşekkürler.

Bütçeyi de düşünürsek sanırım sunta üzeri venge kaplama bir takım alacağım.

Sunta üzeri venge kaplama derken ben suntanın üzerine o ince venge tabakasının bir kat olacak şekilde uygulandığını düşünüyordum ve o nedenle pek sağlam olmaz gibi düşünüyordum ama aşağıya kopyaladığım yazınızdan anladığım kadarıyla suntanın üzerine 3 cm civarı kalın bir tabaka halinde venge uygulaması yapılıyor ve kenarları da ağaç ile çerçeveleniyor. Eğer mobilyacının bana dediği sunta üzeri venge kaplama tabiri de bu şekildeyse sağlam olacaktır diye düşünüyorum. Bunu mobilyacıya soracağım.

Sunta üzeri kaplama denilen şey genellikle bu anlattığınız gibi mi olur yoksa, masif gövde ve kaplama olarak tabir ettiğiniz şey mi bu şekildedir? Son kez bunu da sormak istiyorum ve zaman ayardığınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Masif gövdeden kastim, şu şekilde anlatim, yemek odasının konsolu yani dolabı, bunun yere basan ayaklarının olduğu kısamlar masif olmalı, mümkünse yekpare eksiz, Bunun üstündeki üst tabla sunta üzeri mesela 30mm kaplama olur. ama bu suntanın 4 kenarı ilk olarak en az 15 mm kalınlığında aslında profile bağlı olarak masif ahşap çıta ile çerçevelenir, bunun üstüne kaplama sıkılır. aynı şekilde alt tablada hazırlanır, yanlar ve dolap iç bölmeleri sunta üstü kaplama olması yeterlidir. Çekmece ve kapaklar modele bağlı olarak aynı üst tabla benzeri masif çıta dönülerek çerçevelenir, üstlerine kaplama sıkılır.

2590 Mesaj
14 Nisan 2008; 14:00:16 

quote:

Yanıtlarınız için çok teşekkürler.

Bütçeyi de düşünürsek sanırım sunta üzeri venge kaplama bir takım alacağım.

Sunta üzeri venge kaplama derken ben suntanın üzerine o ince venge tabakasının bir kat olacak şekilde uygulandığını düşünüyordum ve o nedenle pek sağlam olmaz gibi düşünüyordum ama aşağıya kopyaladığım yazınızdan anladığım kadarıyla suntanın üzerine 3 cm civarı kalın bir tabaka halinde venge uygulaması yapılıyor ve kenarları da ağaç ile çerçeveleniyor. Eğer mobilyacının bana dediği sunta üzeri venge kaplama tabiri de bu şekildeyse sağlam olacaktır diye düşünüyorum. Bunu mobilyacıya soracağım.

Sunta üzeri kaplama denilen şey genellikle bu anlattığınız gibi mi olur yoksa, masif gövde ve kaplama olarak tabir ettiğiniz şey mi bu şekildedir? Son kez bunu da sormak istiyorum ve zaman ayardığınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Masif gövdeden kastim, şu şekilde anlatim, yemek odasının konsolu yani dolabı, bunun yere basan ayaklarının olduğu kısamlar masif olmalı, mümkünse yekpare eksiz, Bunun üstündeki üst tabla sunta üzeri mesela 30mm kaplama olur. ama bu suntanın 4 kenarı ilk olarak en az 15 mm kalınlığında aslında profile bağlı olarak masif ahşap çıta ile çerçevelenir, bunun üstüne kaplama sıkılır. aynı şekilde alt tablada hazırlanır, yanlar ve dolap iç bölmeleri sunta üstü kaplama olması yeterlidir. Çekmece ve kapaklar modele bağlı olarak aynı üst tabla benzeri masif çıta dönülerek çerçevelenir, üstlerine kaplama sıkılır.

Selamlar,

Yanlış yazmışım, 30 mm sunta üzerine 0.6 mm kaplama olacak, Hızlı yazınca bu tür hatalar oluyor.Çok pardon. 30mm suntanında kenarları masif dönülür bu kısımda hata yok. Dikkatsizliğimden yanlış anlaşılma oldu.Doğal Kaplamalar genelde 0.6 mm olarak kullanılır, 1mm kulnanımda olabilir ama o kadar çok yaygın değildir. Birde laminat kaplamalar var ama onlar şu an konumuz dışında.
Bunun dışında kaplamadan sonra cila işlemlerinin bitimini takiben gerekli sağlamlığa ulaşır,

Sunta üzeri kaplama dediğimiz uygulama ham sunta panelin üstüne uygun kaplamanın basılması işlemi, ancak sunta plakanın cumba dediğinimiz kalınlık (kesit kısmı yan ince kenarları ) kısımları, baktığınızda alt ve üst kısımları yoğun orta kısmı gevşek ve gözeneklidir.Bu kısmın mukavemetini arttırmak , düz işlenebilir yüzey elde etmek, ayrıca yalıtmak için , üstü masif, (ahşap) çıta ile kaplanır. bir resmin kenarlarını çerçevelemek gibi , sonra alt ve üst plaka yüzeylerine kaplama basılır. kenarlardaki kaplama fazlalıkları temizlendiğinde tamamı ahşap görüntüsünde bir panel elde edersiniz.
Sunta üzeri doğal kaplama denilen uygulama budur.

Eğer bu cumbalara profil açılacaksa, o kısma daha kalın çıtada mesela normalda 15mm yerine 40mm uygulamabilir.

Masif üzeri kaplama ise;
Yukardaki işlemde masif bir plaka kullanırsanız ayrıca çerçeve dönmenize gerek yoktur. kaplamayı direkt basabilirsiniz. Bu uygulam masif üstü doğal kaplamadıa. Bu işlem genel kıymetli ağaçlardan mesela gül ağacından üretilmiş bir mobilyada kullanılabilir. Gül ağacından elde edilen kaplama düşük maliyetli bir masifin üzerine basılarak, tamamı gül ağacından yapılmış efekti verilebilir.

Bunlar maliyeti azaltan uygulamalar olduğunu gibi , daha uzun kullanım imkanıda verebilir.

Son olarak sorduğunuz masif gövde ve kaplama açıklası , yukarda anlattığım sunta üzeri kaplamanın yanı sıra hiç kaplama yapılmadan direkt ağacın kendisinin kullanılmasıdır.Gövdeler ana isleket kaplamasız masif, alt ve tablaları , yanları sunta üzeri kaplama.
Bir ev düşünün kolonlar ve kirişlerin tamamı masiften, ama dış ve iç duvarlar sunta üzeri kaplamadan, sonuçta bunlar renk atılarak veya atılmadan cilalandğında bir bütün gibi durur. Bu tarif iyi oldu. Kolay gelsin.
Unutmamak lazım ki ahşap yanana kül olana kadar yaşayan bir malzemedir.

2777 Mesaj
21 Nisan 2008; 1:01:35 

arkadaşlar maltepe adatepe mevkiinde minibüs yolu üzerinde STE mobilya diye biryer var ürünleri çok şık ve modern tamamen mdf kullanarak yapıyorlar, fiyatlar nispeten piyasa fiyatlarının üzerinde bunuda tasarıma ve kaliteye bağlıyorum.

Lakin bu kadar terbiyesiz, insanlıktan nasibini almamış, esnaflık zihniyeti hak getiren bir firma ömrü hayatımda görmedim, resmen mağazadan kovulduk bu yüzden kesinlikle tavsiye etmem. aklınızda bulunsun çevrenizdekilerle de paylaşırsanız sevinirim gururu olan STE mobilyaya uğramasın. olayın detaylarını ordan yetkili birisi burada karşıma çıkarsa seve seve paylaşmaya hazırım...

2590 Mesaj
7 Mayıs 2008; 18:33:42 

Satıcı kısmı bazen böyle oluyor.

2590 Mesaj
7 Mayıs 2008; 19:00:48 

hakansolak,
Cevap: tavsiyelerinize ihtiyacım var ...
merhaba dostum ..
yazdıklarını dıkkatle okudum degerli bilgiler vermişşin cidden teşekkür ederim .
bende 1 ay sonra evlenecegım ıcın mobılya arıyorum . 2 gundur maskodayım fıyatlar 3000 4000 arası genelde .
fakat secım konusun da cok zorlanıyorum ,hangı kaplama lı malzemeyı almalıyım acaba ?
mdf üzeri freze,hareli var genelde masko da .kımınde parlak cıla kımınde ıpek mat cıla mevcut .
bır yer buldum cok uygun geldı bana fıyat ,malzeme ıse mdf uzerınde kaplama yokmus sadece mdf yı makınaya sokup harelı yapmıslar ıpek mat cıla atıp . bu malzeme saglam mıdır sence ? 50 kere sorum bu malzeme yekpare mi ? diye evet dedıler kaplama falan yok dedıler uzerınde . makınaya sokup o desenı atıyolarmıs mdf uzerıne . eger kı saglıklı ve kullanıslı ıse almayı dusunuyorum dostum .
yorumların cok onemlı benım ıcın ınan . her zaman senı anarım bakınca mobılyalara
selamlar ...

Selamlar,

Valla bu iş zor iştir arkadaşım 4 sene önce bende yaşadım Allah kolaylık ve sabır versin, ayrıca hayırlısı olsun.
Bu iş birazda kapalı kutu sonra beni iyimi anarsın kötü mü bilemem, bildiklerimi yazıyorum.

Bana göre ipek mat cila en uygunudur, Hem ömür hemde kullanım açısından, mdf yi makinaya sokup hareli mi yapmışlar bir de bunu matah bir şey diye anlatıyorlar.
Kalın zımpara ile üst yüzeye kaplamadaki freze görüntüsü verilmiş, ya da tarakla su boyası çekilmiş olabilir. İlk söylediğim doğru bir şey değil ki mdf tablayı alttan bağlasa bile dönmeye çalşacak (eğrilmeye), mdf nin yüzey özelliğini yok etmişler sanki tüylü gibi bir yapı oluşmuştur.
İkinci söylediğim ise eskiden beri yapılan bir yöntem, eskitme tarzı ürünlerde de kahve tonlarında bulamaç gibi bir boya yapıp tarakla bunu mdf üstüne yayıp üstüne cila atıyorlardı, benzer bir uygulama olmalı.
Sonuçta her ikisinide almanı tavsiye etmem.
Parçalar muhtemelen yekparedir.O kadar da çingenelik yapacaklarını zannetmem. Zaten mdf plakasının ebatlarından 3660*1830 ölçüsü bir çok üründe yakpare kullanım sağlar.

Ben daima masif veya masif+sunta üstü doğal kaplama ürünler öneriyorum. Tabiki bu tip ürünler pahalılar ama, inanın yıllarca kullanırsınız.
Bu tür ürünlerde kapaklardaki tas menteşe deliklerine bakarak, çekmeceleri yerinden söküp taban ve arka tablarına bakarak, dolaplarda ek yerlerine, taç bandı ve kordon eklerine bakarak malzemeyi anlayabilirsiniz.
Çok iyi yapılmış , masif çerçeveli sunta üzeri kaplamalar var.Ama kaplamaları en çok kaplama ek yerlerinden (dikine tüm panel boyunca bir çizgi) ayırt edebilirsiniz. Harelilerde çok net fark edilir, freze de daha zor ama kesin fark edilir.
Zaten geniş yüzeylerde yekpare bir masif kullanmakta oldukça zordur, tavsiyede edilmez.Genelde kaplama yapılır. Bu yüzden masif + sunta üzeri doğal kaplama en iyi tercih.
Mdf ile ilgili çok şey söyledim hatta piyasa tabiri kullanınca eleştirildimde. Ben mdf yi banyolarda ve lake uygulamaları dışında kullanmayı uygun bulmuyorum.
Kolay gelsin.

2590 Mesaj
7 Mayıs 2008; 19:56:18 

quote:

abı masıf sunta kaplamada olsa ınan yok 7 8 den asagı. mecburen mdf türü bişey alıcam .yatak odasını falan ölçü ile yaptırmam lazım çünkü .
normalde 2.40 cm 2.60 cm oluyo dolaplar yatak odasında . bana 3 metre lazım .
yatak odası +yemek odası +koltuk takımı almam lazım .
o ucuz yerde olan mobılya venge rengi idi hareli fakat böyle bi tuhaf kalın desen vardı alpın alpa mı ne öyle bişi vardı ya o şekil desen atmışlar .
ben en azından dedım kaplama dan daha ıyıdır ,en azından kat yok üzerinde kalkacak kabaracak . sen ne dersın bu konuda ?
maskoda venge mobılya var oranın nasıl dır kalıtelımıdır acaba ?mese freze calısmıs onlarda ,bıraz daha pahalı ama belkı pazarlıkla nakııtte baglarım .
meşe freze yede parlak cıla atılmıs korkuyorum çıkarsa zamanla diye . müdahale de olmuyomuş sanırım sonra . çok fena karıştı kafam valla ne zor işmiş hakkat

Selamlar,

İyiki zamanında evlenmişiz yani, tek takım mı 7-8 ne oluyor ya kaç paralık malzemesi var ki en fazla 2 dir. Ben yatak, yemek, oturma odası tamamına 7000 ytl vermiştim.Tamamı masif ve de masif+sunta üzeri doğal kaplamadan oluşuyor. 4 senede 4 katı maliyet mi artı.

Alpi kaplama suni kaplamadır, Maskonun ortalaması modakodan daha kötüdür.

Parlak cilalı bir şey alma, sonra çok pişman olursun. Kullanımı zordur.

İyi yapılan kaplamaya hiç bir şey olmaz ama mdf üstüne boya ile freze desen görüntüsü yapılan uygulama dediğin konuda daha emniyetli. Bu konuda diğerleri pahalı diyorsan tercih senin.
Birde kağıthane ve çağlayanda atölyeler var onlara bak, bir yerden bir model bul göster bakalım ne diyecekler.

2590 Mesaj
8 Mayıs 2008; 8:54:48 

quote:

İyi yapılan kaplamaya hiç bir şey olmaz ama mdf üstüne boya ile freze desen görüntüsü yapılan
uygulama dediğin konuda daha emniyetli. Bu konuda diğerleri pahalı diyorsan tercih senin.

parlak alma diyosun yani abi yanlışmı anladım ?

o bana uygun fıyat veren yere mi dönüyoruz o zaman ?
omların malzeme cunku daha dogaldı kaplama yok tu . sadece mdf yi boyayıp sesen atmışlar alpi den yani. cila da sanki yok gıbı ıpek mat öyle oluyo sanki .
mesela orası 1800 dedı yemek takımına . bide varya ymek takımını da tam almıyorum be abi , mesela vıtrın yok tv sehpası yok almıyorum onları . düşün yani ne kadar pahalı .
masa,6 sandalye,konsol ve ınce vıtrın varya gumuşluk dıyolar . o kadar 1800 lıra .
mesela bunun aynısını düşün ,meşe freze dıyolar,parlak böyle ,onlara 4000 ,3500 cekıyolar.
kaplama olmaması daha ıyı dılmı sence de ? tabı masıf. masıf+kaplama secenegını cıkarınca yanı .

Selamlar,

Evet parlak cila özellikle kullanımda çok zordur, pamuklu bezle bile silersin çizilir, çizilmez falan deselerde inanma çünkü kaliteli cila malzemesi asla kullanmazlar.Ama güzel gözüküyordur.
En iyisi ipekmat tabir edilen uygulamadır.
Valla o mdf takımı gönlümden geçen mümkünse almaman, ama fiyatları duyuncada şaşırdım.
Bütçene uygun olanı al o zaman. Bahsettiğin mdf takımda sonuçta işini en az 6-7 sene görecektir.
Ama benim fikrim değişmiş değil. Tamam çok para verirsin ama dediğim gibi yıllarca kullanırsın. Baştada demiştim çok zor bir iştir bu konular.Tekrar Allah kolaylık versin.

Resmen yarım takım ben , 1,4 yuvarlak açılabilir tek ayaktan 4 bacaklı masa, 8 sandalye, tv sehpası, 2,3 luk konsol (büfesi), 1,2 lik camlı vitrini ve fiskos masasını 2004 martta peşin 2200 ytl ye almıştım. Ürünler %65 masif %35 sunta üzeri doğal kaplama dan oluşuyor, istediğim zamanda tekrar cila veya renk yaptırma şansım var. Demek ki bu takım en az 5000 ytl falan eder.
Bak bu takımı ben kağıthanede model verip bir ustaya yaptırdım. Dediğim gibi çağlayan ve kağıthaneye bakmanda fayda var. Sana kağıthane için adres veriyorum . bu bölgede ham ürünler yapan satanlarda var bir bak. Hamidiye mah. Girne Cad, Menzil sok. Kağıthane İdare
Özellikle bu hamidiye mah. atöyeler var.
Kolay gelsin.

2590 Mesaj
8 Mayıs 2008; 11:37:23 

quote:

baba ben o takımı alırsa hıc kımıldatmam yerınden bır daha ,evde kendı evım zaten . lakın 6 7 sene uzamazmı 10 seneye ?
zaten 10 senede degısırr onlar tahmınım .
o adreslere gıdemem ınan . 1 ay kaldı ve edırnedeyım ben cok zor yani . maskodan aölıcam mecbur.
sen bana mdf üzeri ne olmalı ? onları yazarsan bır ara çok sevınırım ınan .
mdf uzerı ıpek mat cıla attırıcam onu anladım yazdıklarından, ama hangı mdf yada baska bı püf noktası varmı acep ıyı mal ı anlamanın ,agır olmalı bı kere dımı mal ?
sıkmıyorum ınsallah ,pazartesı almaya gıdıcem boş zamöanın da yazıver bı ara be üstadım
çok selam edırneden

Selamlar,

Edirne vay dostum vay, mdf üzeri kaplama olan malzemeyi alma, mdf üzeri kaplamalar sağlıklı değil, bahsettiğin açma sorununu yaşama ihtimalin sunta üzeri olana göre daha fazla.
Zira mdf yüzey olarak suntadan kaplama için daha uygun değildir ve hafif bir zımpara geçilmesi daha uygun olur.Gerçi sunta da bekletilmeden hemen kaplamayı preslemek gerekir.Açma sorunları genelde su bazlı pva tutkalın yetersiz, kaplama öncesi kuruma veya yetersiz presleme basıncından kaynaklabiiyor.
Sen mdf üstüne bahsettiğin tarakla renk çekilmiş üstüne ipek mat cila atılmış olanı al.
Yanlız masa tabla alt bağlantılarını sağlam yapsınlar daha fazla noktadan tutturulsun.
Mobilyanın ağırı çokda makbul değil. Aslında hafif ve sağlam olmalı. MDF yoğunluğu yüksek ve suntadan da bir çok ahşaptanda ağır bir malzemedir. Satıcı sana aklı sıra uyanıklık yapmıştır.
Hayırlısı olsun.

2590 Mesaj
8 Mayıs 2008; 13:50:23 

quote]ha sen şeyi oldıyosun , 1800 lıra yemek odası 3200 lırada yatak odası olanı . gökkuşağı mobilya orası .
2 tane dukkanları var maskoda bayada buyuk . fabrıkasyon calsıyomuslar o yuzden ucuz dedıler fıyatlarımız .

sımdı bak son kez gene yazayım karısmasın .
bu adamlar ın bana anlattıgı , mdf yı makınaya sokup kaplama yapmadan o desenı atıp ,jhafıf harelı ve boyle alpı vartdıya ona benzıyo .
kaplama yok dedıler işte,yekpare ımış,sadece boya ve ıpek mat cıla varmıs uzerınde .

ılerde boya da olur falan dedı bıseey olursa ,senın dedıgın gıbı .

onların karsısında stıl çak dıye bır yer var , orası tanıdıkmış işte bastan oraya gırdık ama cok pahalı ıdı . dedım adama boyle boyle . karsıya bakın dedı işte , gıttık baktık ındırım fılan işte hesaplı gelsı fıyat ,dolabı da buyutuyo falan işte .sona gıdıp sorduk adama abı dedık bu kadar fıyat falan baya uygun ,ne iş falan dedık ıyıdır dedı saglamdır deıdı o adamda [/quote]

Selamlar,

Mdf ye desen baskısı yapıyorlar, olur bunuda kullanabilirsin, evet bu ürüne ilerde lake uygulaması dahi yapılabilir.

150 Mesaj
12 Mayıs 2008; 14:45:58 

Merhaba,

Ben de yatak odası ,plazma tv ünitesi ve yemek masası almayı planlıyorum ve hazır ürünlerden mi (istikbal,yataş vs.) yoksa
masko gibi bir yerden mi yaptırayım karar veremedim.
Benim merak ettiğim bu hazır ürün satanlar neden siparişle yapılandan daha ucuz oluyor ,
bir bellona bayisinde gördüm masanın etrafındaki kaplama(melamin kaplama dediler) kağıt gibi açılmış içindeki sunta açığa çıkmıştı. Böyle bir malzeme bana hiç sağlıklı gelmiyor zaten elimi sürünce pvc hissi veriyor.
Bir arkadaşım bunların suntalem olduğunu ve o nedenle ucuz olduğunu en sağlıklısının (tamamı masif param yetmeyeceği için) mdf üzeri doğal kaplama(gürgen vs.) olduğunu söyledi.
Benimse iyice kafam karıştı , bu hazır ürün satanların (istikbal,yataş,koçtaş,ikea,tepe home vs.) ürünleri hep suntalem mi
Eğer öyle ise masko'dan bir yere yaptırmam daha mı sağlıklı olur tabi fiyatlar bir masa +6 sandalye için 1500ü buluyor , tv ünitesi için en az 2000 YTL istiyorlar.

Bu arada bir de bizim orada bir marangozda 1000 YTL ye bir tv ünitesi buldum(henüz ham üzeri kaplanmamış halini gördüm bir de daha önce aynısından başka müşteirsine yapmış onun fotoğrafını gördüm) , müşteri sipariş verip sonra almaktan vazgeçmiş.
250*200 m boyutlarında duvara monte edilecek , plazma için gömme bir alanı var , mdf üzeri bambu kaplama , sade ama şık bir malzeme olucak. Normalde en az 2 milyar isterdim ama elimde kalmasın diyor, ahşaptan anlayan arkadaş da onaylıyor , fiyat uygun diyor.

Bu fiyat sizce de iyi midir bu malzeme için yoksa o kadar para vermeden koçtaş'taki 300-500 YTLlik bir modül benim işimi görür

Eğer siparişle yaptıracaksam en geç bu haftasonu siparişi vermem gerekecek ki tüm ev hazır olabilsin zira düğüne 5 hafta gibi bir süre kalmış durumda :(

Yorumlarınızı , görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

5721 Mesaj
12 Mayıs 2008; 16:22:40 

Arkadaşlar bu Moda Life firmasının ürünleri nasıl acaba kalite olarak?

www.modalife.com.tr

Siyah-beyaz devam.

6287 Mesaj
20 Mayıs 2008; 23:12:43 

merhabalar.

ikeanın mobilyaları hakkında fikir danışmak istiyorum.

tamamı ahşap koltuk takımı ve yatak odası beğendim.

koltuk takımı masif huş ağacından.

yatak odası ise masif çam ağacından.

herhangi bir kaplama cila vb yok aynen tahtanın kendisi gidenler görmüşlerdir belki.

bana çok sağlam gözüktüler.

tamamen masif ahşap olmalarıda ayrıca güven verdi.

firmadan daha önce salnnana sandalye almıştık evde kendim monte etmiştim malumunuz ikeanın tüm ürünüleri demonte evde kendniz yapıyorsunuz.

sandalye ağırlığı 100 kg üstü 3 kişinin kullnımına karşılık 2 yıldır en ufak bir eskime çatlama vb göstermeksizin görevini sürdürüyor. bu bakımdan ikea ürünlerine güveniyorum.

tecrübesi olan arkadaşlardan fikir almak istedim.

gidip x bir mobilyacıdan tam olarak emin olamadığım kimin nasıl dizayn ettiği belli olmayan ürünler alacağıma 10 yıla kadar kademeli garanti veren mühendislik sonucu üretilmiş ürünler almak daha mantıklı geliyor.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 20 Mayıs 2008; 23:13:00 >

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
2006 MİTSUBİSHİ COLT 1.3 İNVİTE 6 İLERİ AMT 95 HP

2590 Mesaj
21 Mayıs 2008; 14:11:49 

quote:

Orjinalden alıntı: aakyuz
Merhaba,
Ben de yatak odası ,plazma tv ünitesi ve yemek masası almayı planlıyorum ve hazır ürünlerden mi (istikbal,yataş vs.) yoksa
masko gibi bir yerden mi yaptırayım karar veremedim.
Benim merak ettiğim bu hazır ürün satanlar neden siparişle yapılandan daha ucuz oluyor ,
bir bellona bayisinde gördüm masanın etrafındaki kaplama(melamin kaplama dediler) kağıt gibi açılmış içindeki sunta açığa çıkmıştı. Böyle bir malzeme bana hiç sağlıklı gelmiyor zaten elimi sürünce pvc hissi veriyor.
Bir arkadaşım bunların suntalem olduğunu ve o nedenle ucuz olduğunu en sağlıklısının (tamamı masif param yetmeyeceği için) mdf üzeri doğal kaplama(gürgen vs.) olduğunu söyledi.
Benimse iyice kafam karıştı , bu hazır ürün satanların (istikbal,yataş,koçtaş,ikea,tepe home vs.) ürünleri hep suntalem mi
Eğer öyle ise masko'dan bir yere yaptırmam daha mı sağlıklı olur tabi fiyatlar bir masa +6 sandalye için 1500ü buluyor , tv ünitesi için en az 2000 YTL istiyorlar.
Bu arada bir de bizim orada bir marangozda 1000 YTL ye bir tv ünitesi buldum(henüz ham üzeri kaplanmamış halini gördüm bir de daha önce aynısından başka müşteirsine yapmış onun fotoğrafını gördüm) , müşteri sipariş verip sonra almaktan vazgeçmiş.
250*200 m boyutlarında duvara monte edilecek , plazma için gömme bir alanı var , mdf üzeri bambu kaplama , sade ama şık bir malzeme olucak. Normalde en az 2 milyar isterdim ama elimde kalmasın diyor, ahşaptan anlayan arkadaş da onaylıyor , fiyat uygun diyor.
Bu fiyat sizce de iyi midir bu malzeme için yoksa o kadar para vermeden koçtaş'taki 300-500 YTLlik bir modül benim işimi görür
Eğer siparişle yaptıracaksam en geç bu haftasonu siparişi vermem gerekecek ki tüm ev hazır olabilsin zira düğüne 5 hafta gibi bir süre kalmış durumda :(

Yorumlarınızı , görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Selamlar,

Özel siparişler her zaman daha pahalıdır. Zira malzeme, işçilik ve kar marjı açısından, seri üretilenlere göre maliyeti yüksektir.
Arkadaşınız doğru söylemiş en sıhhi ve en ömürlü olanlar masif olanlardır ama masif üretimlerde de kaliteli malzeme gerekir, Ahşap kesilse biçilsede aslında kül olana kadar yaşayan bir malzemedir. Büyük yüzeylerde yekpare ahşap panel kullanımıda ahşabın doğal özelliklerinden dolayı çok tavsiye edilmez, genel parçalı imalat yapılır. Tabi ki bunun da kendi içinde sıkıntılırı mevcut.
Teknik ayrıntıya girmeden kısaca masifin çalışma yada dönme , çarpılma sorunu vardır. Ne kadar kuru veya fırınlanmış bir masifte olsa zaman içinde bu olaylar gerçekleşebilir.

İstikbal sunta üstüne finiş folyo dediğimiz kaplamayı basarak suntalamını kendi elde edebilen bir tesise sahiptir ama bu ürün Orma gibi tesislerde üretilen suntalam(melaminize yonga levha) malzemeye göre yüzey mukavemetli değildir.Ama maliyeti ucuzdur.
Diğer en önemli husus seri bir şekilde aynı üründen yüzlerce üretilmesidir. 2003 yılında istikbali ziyaret ettiğimde aylık 2500 ad çekyat kapasiteleri vardı. Aynı şekilde stoğa üretim yapıp bayilik ağı ile satan firmalarda toplu ve seri üretim mantığıyla maliyetler oldukça geriye gelir.
Bu üretim maliyetleriyle hiç bir atölyenin başetmesi mümkün değildir. Sadece küçük firmaların işletme giderleri düşük olduğu için burdan avantajları olmaktadır. Ama fabrikasyon üretilen bu ürünlere görede aynı tipteki imalatlarının kaliteleri düşüktür.
Genelde markalı üretimlerde, finiş folyo kaplı suntalar, suntalamlar, mdflamlar kullanılır.Ana taşıyıcı iskelette masif yada metal olabiliyor.
MDF malzeme özellikle baskı veya renk üzeri cila, yada lake uygulamalarında da(yine cilalı uygulama) kullanılabiliyor.
Özellikle profil dönen alanlarda yani yuvaklar yerlerdeki kaplamalarda sunta yerine mdf kullanılıyor, bunun temel nedeni profil açılan yüzeylerin mdf de pürüzsüz olarak elde edilebilmesidir. Suntanın kesitte orta kısmı daha büyük parçacıklı ve yoğunluğunun düşük olması nedeniyle profil açıldığında kaplama için gözenekli bir yüzey elde edilir. Bu da 0.6 mm civarında uygulanan kaplamalarda problem demektir. Ama düz yüzeylerde sunta daha doğru malzemedir. Marangozların mdf en sevdiği hususlardan da biridir.

MDF ile ilgili çok konuştuk hatta tanımlarımdan dolayı tepkili arkadaşlar oldu. MDF malzemenin mutfak veya yaşam gruplarında kullanılmasına sıcak bakmıyorum. Mdf üzerine kaplama yapılması uygun bir malzede değildir. Zira yüzey özellikleri bu işlem için uygun değildir. Ama uygun ödeme şeçenekleri kolay işlenebilme daha iyi vidalı birleşme özellikleri gibi nedenlerle özellikle marangozlar tarafından tercih edilir. Birde daha ağır bir malzeme olmasıda, sanki mobilyanın ağırı makbulmüş gibi bir ayrıcalık vurgusu olarak yine marangozlarca çok kullanılır. Tam tersine özellikle mutfak üretiminde bu ağırlık konusu bile mdf nin kullanılmamasında etkendir.
Bana göre doğal kaplama için sunta çok daha iyi bir malzemedir. Daha iyi yapışma , hafiflik, yeterli birleştirme mukavemeti, vb.

Ben, masif+ masif üstü doğal kaplama, masif gövde + sunta üzeri doğal kaplama öneriyorum. Ama maliyetlerden dolayı mdf+mdf üstü doğal kaplama, masif + mdf üstü doğal kaplama , masif gövde + suntalam, yada tamamen mdf den üretimler yapılabiliyor.

Aslında masif olmayan ucuz bir takım alıp bunu ortalama her 7-8 senede bir değiştirmek yerine bir kerede paraya kıyıp masif bir takım alıp bunu sadece rengini, cilasını değiştirerek kullanmak uzun vadede aynı maliyete gelir.

1000 ytl ye bulduğunuz mdf üzeri bambu desen kaplama dediğiniz ürünün malzeme maliyetitaş çatlasa 500 ytl yi geçmez.
3660*1830*18 lik mdf panelin fiyatı 65 ytl civarındadır. Bambu desen dediğiniz muhtemelen (Alpi) suni kaplama olabilir. Sonuçta m2 si 9 € dan 16 m2 kaplama kullansa 346 ytl tutkal, elektrik,vida, zımpara, testere, aksesuar, 500 ytl yi bulmaz. ama tabi ki piyasaya göre fiyatı makul.

2284 Mesaj
21 Mayıs 2008; 14:35:59 

benim bir tek mobilya olarak tv ünitesi kaldı eksigim ama piyasada cok pahalı ..insanın inanası gelmiyor fiyatlara ..nasıldır nerden alınır uygun ve kaliteli diyebilecegimiz..tesekkürler

150 Mesaj
22 Mayıs 2008; 11:31:04 

Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkürler.
Sanırım Ikea'dan daha küçük ve hesaplı bir ünite alacağım.

224 Mesaj
24 Mayıs 2008; 10:51:46 

heryerde pahalı aslında tv üniteleri, maltepe-bostancı arasında mobilyacılar var belki istediğiniz gibiler cıkar... bir de modoko var ama fiyatlar genelde cok fazla, vakit ayırırsanız uygunlarda cıkabilmekte nabız yoklayarak ve pazarlıkla belki düşündüğünüz fiyata bulabilir siniz?
ben engin ev diye biyerden aldım ama bunların 3-4 tane subesi var ve fiyatlar cok farklılık gösteriyo.. ben pesin 2000e aldım...
quote:

Orjinalden alıntı: caution

benim bir tek mobilya olarak tv ünitesi kaldı eksigim ama piyasada cok pahalı ..insanın inanası gelmiyor fiyatlara ..nasıldır nerden alınır uygun ve kaliteli diyebilecegimiz..tesekkürler

2284 Mesaj
24 Mayıs 2008; 11:24:33 

quote:

Orjinalden alıntı: pascal34

heryerde pahalı aslında tv üniteleri, maltepe-bostancı arasında mobilyacılar var belki istediğiniz gibiler cıkar... bir de modoko var ama fiyatlar genelde cok fazla, vakit ayırırsanız uygunlarda cıkabilmekte nabız yoklayarak ve pazarlıkla belki düşündüğünüz fiyata bulabilir siniz?
ben engin ev diye biyerden aldım ama bunların 3-4 tane subesi var ve fiyatlar cok farklılık gösteriyo.. ben pesin 2000e aldım...

tesekk yogun bi arayısa başlıcaz artık..

2777 Mesaj
25 Mayıs 2008; 17:11:02 

arkadasim bende linkteki duvar unitesini cok dusundumde rengi benim alacagim koltuklara uymuyor o yuzden alamadim fiyati guzel yani diger unitelere gore 899 YTL http://www.aldora.com.t...sp?S_ADI=DUVAR&U_ID=147 genelde 1500 lira altina bu zaman da eli-yuzu duzgun unite bulamazsin tam dugun sezonu oldugu icin...

2590 Mesaj
26 Mayıs 2008; 14:09:37 

selamlar,

forumun teknolojiyle ilgili her kısmında aktif olsam da mobilya da duruyorum:) yazılarınızdan gördüğüm kadarıyla engin bir biliginiz var. Yeni evlenecek biri olarak mobilya da alıcaz haliyle ve burada da kriterim fiyat performans, ortalama fiyata modern ama malzemesi kaliteli mobilya markaları önerebilir misiniz? Mesela konfor mobilya da toplam 3500 ytl lik toscana seti var, içinde yemek odası yatak odası oturma grubu var. Ama insan ister istemez tekonolojideki gibi rahat olamıyor. İşçilikten malzemeden anlamayınca bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selamlar,

Bilinmiş firmaların, istikbal, kelebek, doğtaş, kolleksiyon, vb. ürünlerini almak bir çok yönden avantaj sağlamaktadır.Benim gördüğüm kadarıyla İstikbalin ürünleri makul bir kalitedeler, eskiden kelebekte fena değildi ama eski kalitesi hiç yok. Aşağıda bazı linkler var bunları firmalar açısından inceleyebilirsiniz.

http://www.mobilyadekorasyon.com/firmalar.asp
http://www.e-mobilyaci.com/
http://www.mobilyaevi.com/

Kampanyalı ürünler olduğu bu linkten yaralanabilirsiniz fiyat bilgileride mevcut.Uygun fiyatlarda var.
http://www.mobilyadekorasyon.com/kampanyaurunleri.asp

Kaliteli firma önermek çok göreceli bir konudur.Zira Türk Mobilya Endüstrisi, genelde çoğu geleneksel yöntemlerle çalışan atölye tipi, küçük ölçekli işletmelerin ağırlıkta olduğu bir görünüme sahiptir. Buna karşın özellikle son 15-20 yıllık süreçte küçük ölçekli işletmelerin yanı sıra orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısı artmaya başlamıştır. Devlet İstatistik Kurumu 2002 Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı verilerine göre sektör 91.684 kişiyi istihdam etmektedir. Bu alanda faaliyet gösteren işletme sayısı ise 29.036'dır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği' ne kapasite raporu almak için başvurmuş firmaların kayıtlarından alınan bilgilere göre Türkiye'de 200' den fazla çalışanı olan mobilya üreticisi firma sayısı 20'dir. Bu verilere göre 100'den fazla eleman istihdam eden firmalarımızın sayısı 52, 50 ve üzeri çalışanı olan firma sayısı ise 118'dir. Fabrikasyon üretim yapan firmaların da istihdam düzeyi ile paralel olarak büyük firmalardan oluştuğu düşünülmektedir. Fabrikasyon üretim yapan firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Mobilya ve orman ürünlerinde, sektörde önemli bir yer tutmamakla beraber, faaliyet gösteren yabancı sermayeli firma sayısı 34' tür. Türkiye'nin mobilya üretiminin değeri, 2000 yılında 317.000 milyar TL olarak gerçekleşmiştir (1998 yılı fiyatları ile). Mobilya sanayinin toplam imalat sanayi üretimi içindeki payı % 1,3'dür. Bu alıntıdan anlaşılacağı üzere bu sektörün Türkiye de daha gelişmemiş yada başında olduğu söylesek yanlış olmaz.
Bu nedenle firma önermekte çok gerçekçi olmuyor. Ama büyük firmaların seri üretimle makul düzeyde bir malzeme ve işçilik kalitesinde, üretim yaptıklarını söyleyebilirim. Daha küçük atölyelerin ise çok daha kaliteli işçilik ve malzemeye karşın yüksek fiyat istediğide malesef bir gerçek.
Bu anlam isim vermek çok da doğru olmuyor. Bu konuda ancak bu kadar yardımcı olabilirim.

6287 Mesaj
26 Mayıs 2008; 20:44:55 

gözden kaçtı herhalde. sonra sorulan sorulara cvp verilmiş ama benim sorum cevapsız kalmış.

ikea mobilyaları hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

168 Mesaj
27 Mayıs 2008; 0:22:47 

quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

gözden kaçtı herhalde. sonra sorulan sorulara cvp verilmiş ama benim sorum cevapsız kalmış.

ikea mobilyaları hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

Sahibinin İsviçre Cenevre de yaşadığını ve ayçöreklerinin öğleden sonra ucuzladığı için öğleden sonra aldığını okumuştum(80 Küsür yaşına başına bakmadan) anlıyacağın cimrilikte dünya şampiyonu olacak cinsten bir adam ürünlerinide dünyada nerede ucuz bulursa orada yaptırır istersen etiketlerine bak. Ayrıca Bizim Mobilya kültürümüze pek uymazlar.nede olsa biraz fransız ekolünden etkilenmiş mobilyalarımız yıllarca.

2590 Mesaj
27 Mayıs 2008; 8:31:43 

quote:

Orjinalden alıntı: kasap34

Sahibinin İsviçre Cenevre de yaşadığını ve ayçöreklerinin öğleden sonra ucuzladığı için öğleden sonra aldığını okumuştum(80 Küsür yaşına başına bakmadan) anlıyacağın cimrilikte dünya şampiyonu olacak cinsten bir adam ürünlerinide dünyada nerede ucuz bulursa orada yaptırır istersen etiketlerine bak. Ayrıca Bizim Mobilya kültürümüze pek uymazlar.nede olsa biraz fransız ekolünden etkilenmiş mobilyalarımız yıllarca.

Selamlar,

Genelde orta ve altındaki kalitede ürünlerden oluşuyor. Benim ikeada sevdiğim ürünler daha ziyade doğal malzemeler kullanılan masif ürünler, bunları bazen çok uygun fiyatla almak mümkün oluyor. İkea küçük alanlarda fonksiyonel yaşam imkanlarının basit ve sade düzeye indirilmiş ürünleri satıyor.
Uzun ömürlü tüketim malzemeleri beklemeyin. Bizim mobilyalarımızda fransız ve italyan tarzını bulmak mümkün. Aslında ahşap işleme kültürünüde bir çok zanaatta olduğu gibi, ermeni, rum, ustalardan kazanmışız.Bu konuda daha önceki sayfa dada yazmıştık diye hatırlıyorum.

6287 Mesaj
28 Mayıs 2008; 0:11:24 

ben masif ahşap oturma odası takımı ve masif ahşap yemek odası takımı ve masif ahşap yatak odası takımı düşünüyorum ikeadan.

mobilya kültürüne bakmıyorum sağlammı değilmi onu araştırıyorum.

gittim inceledim gayet sağlam görünüyorlar.

oturma odası huş ağacından,

yemek odası huş ağacından

yatak odası çam ağacından imalat.

tamamen masif ahşap.

sunta mdf vb yok.

ilgimi bu çekiyor zaten.

diğer bir şeyde yapıştırma tutkal vb yok. herşey vidalı.

evde var mobilyalar zamanla ek yerlerinden ayrılıyor.

bunda vidalar gevşediğinde sık olur biter.

benim aklıma baya yattı görmeyen arkadaşların görmesini öneririm.

söz gelimi masif ahşap oturma odası takımı ( huş ağacından) 1100 ytl yi biraz geçiyor. 2 tekli ( sallanan sandalye ayrıca bu tekliler) 1 üçlü 1 çiftli.

bu fiyata piyasada oturma odası takımı helede masif ahşap bulabileceğimizi sanmıyorum.

http://www.ikea.com.tr/catalogue/includes/ikea.pdf

bahsettiğim oturma odası grubunu bu katalogda s:21 de görebilirsiniz.

2 lisi ve sallananı gösterilmiş aynı dizayndan bir de 3 lüsü var. s: 35 te en altta

bence sade güzel bir dizaynı var. çok da rahat bir tek yanlara yastık gerekiyor hepsi o

hayırlı günler.

2590 Mesaj
28 Mayıs 2008; 18:49:32 

Kimden: rfuysen
Kime: maxfocus
Tarih: 28 Mayıs 2008; 17:12:31
Başlık: Mutfak Mobilyası Hakkında

Sayın maxfocus,
daha önce mobilya konusunda sizinle fikir alışverişlerimiz olmuştu. Ben İzmirde bir şirketle mutfak mobilyası+hilton lavabo+vestiyer konusunda anlaşmaya vardım.
Mutfak mobilyası mdf vakum kapaktan olacak çekmecelere stop denilen bir özellik ve spotlu yapılacak. ve tavandan sanırım 20-30 cm aşağıda bırakılacak dolabın en üst seviyesi. Seviyenin tavana kadr değil daha aşağıda bırakılması size göre ileride dezavantaj oluştururmu. Dolabın arkasını komple seramikle kaplatıp dolabı onun üzerine kurduracağım.
Stop konulan çekmecelerden 2 tanesi büyük ve derin çekmeceler olacak bunun sizce bir dezavantajı varmı. Ve kullanılan ürün markası ne olmalı, kalite bakımından.
ayrıca kullanılacak kapak kulplarının markası ne olmalı sizce. ve birde kapak üreten firmalarda bir sıralama varmıdır. marka olarak. bununla beraber dolap kapakları yukarı doğru açılan bir sistem olacağından bunu yapan aletin pistonlu olması mı yoksa ortasından ikiye kırılan bir sistemde mi olmalı. Bunların hangisi avantajlıdır bizim için. Birde tezgah taşı konusunda granit olarak karar kıldık. 450 ytl'ye çin malı olmayan bir granit tezgah yaptıracağız ve bunu bütün tek parçadan yapacaklarını belirttiler. Fakat siz başka bir üründen bahsetmiştiniz. Granitten daha sağlıklı diye. onu bulamadım İzmirde yapan bir firma. Bildiğiniz bir firma varmıdır acaba önerebileceğiniz.
Ayrıca vestiyer olarak vakum kapak kullanmak sanırım bana sorun yaratmaz. Fakat banyo konusunda emin değilim. banyoda su ile temas etmesi veya buharlaşmadan kaynaklı çabuk yıpranma olabilirmi sizce.
banyo tezgah taşı olarak hangi malzemeyei kullanmalı sizce.
Biraz uzun oldu farkındayım. Kusura bakmayın..
Tavsiyelerinizi bekliyorum

Selamlar
Tavana kadar olmaması bir avantajdır. Bir çok hatayı gizlediği gibi taç bandı veya taç paneli gibi tamamlayıcı ürünler kullanmak mümkündür.Zaten o kadar yüksekteki dolabı hangi bayan kullanabilir ki. O dolapların hepsi ıvır zıvır çöplük oluyor.

Normalde alt modüller ve üst modüller 720 mm yüksekliğinde olur, ama projeye göre 1020 mm yüksekliğinde de kullanmak mümkündür.
Bu durumda 100mm baza + 720 mm alt modül + 30 yada 40 mm tezgah + 520 yada 530 mm tezgah üst modül arası+ 720 mm üst modül = 2100 mm toplam uzunluk elde edilir. Tavanda 2700 mm olsa 600 mm boşluk kalır. 1020 lik üst modülde ise 300 mm boşluk kalır.
Benim tavsiyem üst modülleri ilave tabüre, sandalye, merdiven gerektirmeyen yükseklikte bırakmaktır.

Dolapların arkasını seramik yaptırmanız iyi olur tabi ki, ilerde değiştirdiğinizde sıva ile karşılaşıp kot farkı yaşamazsınız.

Çekmecelerde tam açılan ve stoperli fullextansion kullanmanız iyi olur. 900 mm genişlikten fazla çekmece modülü kullanmayın, derinlik kapak hariç 560 mm modül içindir. Çekmece derinliğide 380mm civarındadır. 1200 mm genişliğinde çekmece modülleride kullanılıyor ama çekmece tabanında sarkma oluyor. 900 mm aşmayın. Çekmece mekanizmaları en azından samet olsun, yada hafele.

Kulp işi zevk ve renk işidir, kapağıda kulp , mutfağıda kapak gösterir. Kulp için yerli firmalar cebi, samet, internette var aslında burdan bakabilirsiniz.

Düşey açılan kapak için makaslı sistem öneririm, pistonlu olanlar bozuluyor ayrıca sertlik ayarıda yapılmıyorlar.Ancak düşey açılanlarda sertlik ayarı yapılabilen makaslılardan alın, birde olmayanları var.

Polikor ya da corian ve de Çimstone ana materyalı doğal kuvars taş olarak adlandırılıyor, ürünün içeriğinin çoğunluğu doğal kuvars taşların sıkıştırılması ile elde edilir. (belli büyüklükte parçacıklara küçültüldükten sonra) sitesindeki alıntıya görede;
Çimstone, kuvars esaslı polyester reçine bağlayıcılı bir tür kompoze taştır. Çimstone'un %92-95'ini doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan Kuvars oluşturur. Hemen hemen hiçbir asitten ve bazdan etkilenmeyen, alev almayan, 7 Mohs sertlik derecesi ile yüksek çizilme ve aşınma dayanımı gösteren Kuvars'ın sahip olduğu tüm üstünlükleri kullandığı teknoloji sayesinde aynen yüzeylere taşıyan Çimstone, banko, tezgah, zemin, cephe gibi her tür yüzey için mükemmel bir malzemedir.

Kullanım olarak doğal granitten çok farklı değildir, sadece çizilmeye ve asitlere karşı biraz daha teloranslı diyebilirim. Kullananlar aslında genelde memnun, ama ben tercih şansın alsa kullanmazdım. Granitteki tamir ve ek sorunlarını aynen yaşarsınız, Kuvars bilindiği gibi çok sert bir malzeme, bunun dediğim gibi iyi ve kötü tarafları var.Benim tercihim polikordan yana olurdu.

Gelelim fiyatlara Mart 2007 de çimstone için 230$ liste %25 iskontolu 172 $ mtül fiyatı, polikor düz renkler 245 $ liste %40 iskonto 147 $ karışık renkler 270 $ liste %40 iskonto 162 $ dır. Tabi ki size liste fiyatı vereceklerdir. Bu arada bu ürünlere yeni %10-15 zam geldi. Ama yıl içinde zam görmediler. Ama 280 $ liste için bile oldukça yüksek fiyat. Size fiyatı müteahhit verdiyse , doğal olarak fiyatı yukarda söyler, zira kaliteli malzeme kullandığını ifade etmek istiyor. Ama toplu iş uygulamalarında en az %10-15 iskonto alırlar.

Doğal Granit ve corian yada polikor (firma ismidir) karşılaştırmasını kısaca önceki yazımda yaptım. İlave olarak, şunları söyleyebilirim.
Bu iş biraz zevkler ve renkler konusu ile ilgili, bildiğimiz üzere mutfağın hakimi genelde sevgili eşlerimiz ve bu konularda onların beklentileri çoğu zaman kullanımdan ziyade görsel özellikler ağırlıklı oluyor. Tabi ki buda zaman içinde aslında tercihlerin doğru veya yanlış olduğu konusundaki öğretiyi
dünyanın en eski ve pahalı yöntemi olan, deneme yanılma ile kazanmalarını sağlıyor. Bu durumda sonuçta biz beylerin cebine yansıyor.
Bu durumda eğer tercihiniz kesin taş malzeme ise, Çimstone, granite en yakın alternatifdir ve ne olduğundan emin olmadığınız bir granit yerine bu ürünü tercih edin derim. Ama eğer eşinizi ikna ederseniz, polikor, corian her konuda önceliğiniz olsun derim. Benim şahsi tecrübelerim bu doğrultuda.

İzmirde şubesi varmı bilmiyorum http://www.cdkimyevi.com/Main.htm adresinden kontrol edebilirsiniz.

Vestiyer sorun olmaz, Banyoda da alternatif olabilir ama banyo için doğrusu mdf üstü lake uygulamasıdır. Metal veya masif çerceveli bir modelde olabilir. Tezgan olarak yine polikor veya corian dan şaşmayın. Yada şimdi alt modül üsütüne 10mm kalın cam tabla, arasına evyeli uygulamalarda var.
Banyo modülüne mümkünse duvara monte ettirin altında ayak olmasın alt modüller yerden 250-300 yukardan başlasınlar.
Kolay gelsin.

20 Mesaj
19 Haziran 2008; 16:06:50 

evin mobilyaları seçimi, yerleştirilmesi konusunda iç mimar hizmeti alan var ya da bu konuda bilgisi olan var mı? bu işler naıl yürüyor merak ediyorum.

tşk

2590 Mesaj
20 Haziran 2008; 9:58:48 

quote:

Orjinalden alıntı: tipitiptip

evin mobilyaları seçimi, yerleştirilmesi konusunda iç mimar hizmeti alan var ya da bu konuda bilgisi olan var mı? bu işler naıl yürüyor merak ediyorum.

tşk

Selamlar,

Evin ölçekli olarak detaylı çiziminin olması birinci kural, ayrıca çizim üstünde oda ve dairenin vede binanın konumu (yönü ) olmalı, ışık alan yerler ve aydınlatmalar tüm sıva tesisat ve detaylar belli edilmeli.
Bunun üstünden müşterinin kendi istekleri doğrultusunda veya iç mimarın zevkine, tasarım anlayışına , yorumuna göre en az 4-5 farklı sunum hazırlanır, yine bunların üstünde de tartışılır.
Tabii ki bu iş biraz zevkler ve renkler konusu, bu anlamda çalışacağınız kişi veya firmanın önceki çalışmalarını inceleyin, uygulama yapılan yerlerin sahipleriyle memnuniyetleri husunda görüşün derim.
Ayrıca muhakkak sözleşme yapın ve süre konusunda muhakkak belli bir tarih için anlaşın. Bu tür işlerde sonradan karşınıza pek çok hesapta olmayan masraf kalemleri çıkarılır, bunlar için baştan belli kalite sınırları içindeki malzeme için anlaşın, bu konuda karşı tarafı şıkıştırın ki iyi analiz yapıp onun üstünden değerlendirme yapın. Genel baştan konuşulmayan bu konu ilerleyen süreçte oda çıktı bu da çıktı diye karşınıza gelir ve 17000 ytl diye başladığınız iş 30000 ytl olur. Bu konuya azami dikkat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 20 Haziran 2008; 10:03:32 >

20 Mesaj
24 Haziran 2008; 17:42:02 

Merhabalar,

çevremde evinin içini yerleştirirken içmimar desteği alan pek kimse olmadığı için işler nasıl yürüyor pek bilmiyorum. Yazdıklarınız çok faydalı oldu. Aslında evi komple yaptırmak istemiyorum, mevcut eşyalarımı doğru yerleştirme, salona ek tv ünitesi yapılması ve en önemli konu çalışma odası-kütüphane konusunda destek almayı düşünüyoruz.

İç mimar hizmeti alındığında "evdeki eşyalar bunlar, bunlar kalsın, bunlar gitsin, şöyle eksiğim var" diye anlatınca tasarım yapmaları mümkün oluyor mu? yoksa hep tvlerde gördüğümüz gibi baştan başa bizden aldıkları fikirlere göre sıfırdan mı eşyalar alınıyor?

bir de bu iş bittiğinde kendi hizmetleri için nasıl bir ücret politikaları vardır?

yardımlarınız için teşekkürler

2590 Mesaj
25 Haziran 2008; 8:36:39 

quote:

Orjinalden alıntı: tipitiptip
Merhabalar,
çevremde evinin içini yerleştirirken içmimar desteği alan pek kimse olmadığı için işler nasıl yürüyor pek bilmiyorum. Yazdıklarınız çok faydalı oldu. Aslında evi komple yaptırmak istemiyorum, mevcut eşyalarımı doğru yerleştirme, salona ek tv ünitesi yapılması ve en önemli konu çalışma odası-kütüphane konusunda destek almayı düşünüyoruz.
İç mimar hizmeti alındığında "evdeki eşyalar bunlar, bunlar kalsın, bunlar gitsin, şöyle eksiğim var" diye anlatınca tasarım yapmaları mümkün oluyor mu? yoksa hep tvlerde gördüğümüz gibi baştan başa bizden aldıkları fikirlere göre sıfırdan mı eşyalar alınıyor?
bir de bu iş bittiğinde kendi hizmetleri için nasıl bir ücret politikaları vardır?
Yardımlarınız için teşekkürler

Selamlar,

Sizin isteklerinize görede eşya seçimi yapılabilir, yada mevcut olanlardan faydalanılır. Ama bu kısım son derece karışık , sizin mimara ne istediğinizi çok iyi ifade etmeniz gerekiyor, yada onun önceki çalışmalarına bakarak örnek göstermenizde fayda var, sonradan memnuniyetsizlerin yaşanmaması için her iki tarafta net olarak istediğini veya uygulamsını ifade edebilmelidir. Aksi durumda memnuniyetsizlik olabilir. Bu iş baştan da dediğim gibi zevkler ve renkler konusudur.
Genel sıfırdan tasarlamak daha kolaydır, eldekilerden yararlanmak için diğer ürünleride ona göre uyumlu seçmek söz konusu olabiliyor.
Ücret politikaları konusunda net bir bilgim yok ama işin toplam tutarı üzerinden mesela %20 gibi talep edende var, ya da bu işin bedelini baştan belirtenlerde. Bu konuda baştan konuşun ve ücreti belirleyin, kimse farklı beklenti içinde olmasın.
Kolay gelsin.

62 Mesaj
25 Haziran 2008; 9:20:56 

Yeni kurulan ünite.Fikir vermesi açısından ekliyorum.

0

Ekteki dosya (1)

Optimize The Conditions
Maximize The Profit

2590 Mesaj
25 Haziran 2008; 10:44:36 

Selamlar,

Tasarım iyi modern olmuş, ama kaplama desen yönü hoş durmuyor, burda hareli yerine freze desen çalışılsaymış daha doğru olurdu. Hare desenli ürünleri veya kaplamaları çalışmak için aynı çizgiyi takip etmek (desen yönü) daha doğru olur.
Bir de elektronik cihazlar için havalandırma boşluğu , sirkilasyon sağlanmalıdır. O içerde kalan cihazlar ortam sıcaklığınada bağlı olarak oldukça ısınabilirler ve içindeki compenent ( elektronik parçalar) ömürleri azalacaktır.
Cihaz alanının arakasında en azından bir menfez olursa iyi olur.Varsada problem yok.
Yansımaya bakılırsa parlak cila atılmış gibi duruyor, görüntü süper olur ama kullanımda çok çizik ve ezik gösteriri, ipek mat daha iyi bir seçimdir.
İpekmat cila ise de oldukça parlak olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 25 Haziran 2008; 10:53:32 >

276 Mesaj
2 Temmuz 2008; 10:29:06 

Arkadaşlar başka başlık açmayayım dedim..
Laminant Parke olarakta burada sanırım bilgi alış verişi yapabiliriz diye düşündüm..
Bu hafta içinde Egger Emotion 31. Sınıf bir laminant parke döşetiyorum eve..
Kullanan bilen veya tavsiye edecekleri olan varsa beklerim..
Kullandıktan sonra ise yorumlarımı buradan belirtirim..
Saygılar..

5544 Mesaj
4 Temmuz 2008; 19:49:56 

aman mobilyayı mudodan almayında.....

David Coverdaleden Soldier of Fortuneyi indirip dinleyin..iyi gelecektir
olmazsa neşet babadan..yalan dünyayı..dinleyin..aynı etkiyi yapıyor..

1726 Mesaj
4 Temmuz 2008; 23:13:21 

Konfor Mobilya'da kampanya var:
Yatak Odası + Yemek Odası + Oturma Grubu = 3.835 YTL
Kampanyadaki oturma grubunu, Trio oturma grubu ile değiştirerek aynı fiyata aldım. Gayet güzel bir takım oldu.

REKLAMLARLA ALDATAN FİRMALAR!

256 Mesaj
5 Temmuz 2008; 16:28:25 

ev mobılyasında ınce eleyıp sık dokuyan bırısıyım bır kere almayı dusundugunuz urun verdıgınız paraya degecek turden olmalı bulundugum sehırde bauhaus yada ıkea gıbı fırmalar yok ama eskı bır ankaralı olarak mobılyanın turunden ve kalıtesınden az cok anlarım... son yıllarda yasadıgım bır kac kotu olaydan sonra mobılya alınacaksa kesınlıkle fırma olmasına ozen gosterırım ılk mobılyamızı sıtelerden almıstık uzerınde bozuk para bıle sayamazdınız anında kavlama yapıyordu sımdı kardesım ıstedıgı mobılyayı ıstanbulda bır marangoza yaptırdı aynı sıkayet onda da var... yatak ve baza konusunda yatastan cok memnunum bazanın altında kı demır profıller sayesınde tabanda cokme olsa bıle alt profıller tabanı tutuyor ve agırlık tabandakı ahsaba degıl demırlere bınıyor yalnız mobılyasının kullanısı yok dolaplarımdan memnun degılım kapak surgulerı cok agır ama ıthal malzeme kullanıyorlar surgulerde....koltuk cekyat denılınce ıstıkbal 1 numara verdıgınız paraya gercekten degıyor yemek odası takımlarında modeller cok farklı degıl farklı olanda abartı pahalı ve konsept olarak standart bır yasama sahıp bır aıleye hıtap etmıyor...koltuk modellerınde cok sıradan 10 modelde 2 si hos ve degısık dururken 8 i bırbırının aynı modeller ama kalıtesı guzel...ınegol mobılyasının da cok methedıldıgını duydum arastırmalarım sırasında taklıt urunlere de rastladım ornegın su sıralar ıstıkbal magazalarında satısta olan plaza model yemek takımının fıyatı 4700 ytl ıken ınegolde kı bır magazada 2300ytl...farkını sordugumda ıstıkbal degıl bız kendımız uretıyoruz dedıler renk ve ahsabını sordugumda aldıgım cevap ıstıkbal ....fırmadan ahsabını alıyor (fırmanın adı suan da aklımda degıl) bızde aynı yerden alıyoruz hıc bır fark yok urunumuz ıstıkbalın bıre bır aynısı dedıler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi einherjer -- 5 Temmuz 2008; 16:33:54 >

1202 Mesaj
5 Temmuz 2008; 17:46:29 

Ben 2-ay önce ev tadilat ve yenileme ile uğraştım.Evi beğendim ama içi harabeydi bende delikanlılık yaptım ne varki içini istediğim gibi yaptırırım dedim ve yaptım.Bütün ustaları kendim ayarladım.Şunları yeniledim Kapı Pencere mutfak banyo zemin elektirik su doğalgaz.Dört duvar bıraktım ve yeniden yaptım.Ama sonunda yaptıklarıma değdi.Güzel bir eve çok uygun fiyata sahip oldum.
Tercih ettiğim markalar
Koltuk Takımı :Tuna ev muhakkak bakın.
Mutfak:Intema
Ankastre:Franke
Banyo:Vitra
Tv Ünitesi:Daha beğenemedik.
Çocuk odası:Tepe Home
Kapılar:Classen
Pencere:Pimapen (Comfort serisi kesinlikle düz ısıcam yerine bunu seçin ısı farkı acaip.Salon gün içinde komple güneş alıyor ama comfort cam sayesinde inanılmaz serin.)
Laminant:Çamsan (renk sadece bu markada vardı)
Ev tadilatı ile ilgili sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabileceğim konularda burdayım.

256 Mesaj
8 Temmuz 2008; 10:26:26 

quote:

Orjinalden alıntı: einherjer

ev mobılyasında ınce eleyıp sık dokuyan bırısıyım bır kere almayı dusundugunuz urun verdıgınız paraya degecek turden olmalı bulundugum sehırde bauhaus yada ıkea gıbı fırmalar yok ama eskı bır ankaralı olarak mobılyanın turunden ve kalıtesınden az cok anlarım... son yıllarda yasadıgım bır kac kotu olaydan sonra mobılya alınacaksa kesınlıkle fırma olmasına ozen gosterırım ılk mobılyamızı sıtelerden almıstık uzerınde bozuk para bıle sayamazdınız anında kavlama yapıyordu sımdı kardesım ıstedıgı mobılyayı ıstanbulda bır marangoza yaptırdı aynı sıkayet onda da var... yatak ve baza konusunda yatastan cok memnunum bazanın altında kı demır profıller sayesınde tabanda cokme olsa bıle alt profıller tabanı tutuyor ve agırlık tabandakı ahsaba degıl demırlere bınıyor yalnız mobılyasının kullanısı yok dolaplarımdan memnun degılım kapak surgulerı cok agır ama ıthal malzeme kullanıyorlar surgulerde....koltuk cekyat denılınce ıstıkbal 1 numara verdıgınız paraya gercekten degıyor yemek odası takımlarında modeller cok farklı degıl farklı olanda abartı pahalı ve konsept olarak standart bır yasama sahıp bır aıleye hıtap etmıyor...koltuk modellerınde cok sıradan 10 modelde 2 si hos ve degısık dururken 8 i bırbırının aynı modeller ama kalıtesı guzel...ınegol mobılyasının da cok methedıldıgını duydum arastırmalarım sırasında taklıt urunlere de rastladım ornegın su sıralar ıstıkbal magazalarında satısta olan plaza model yemek takımının fıyatı 4700 ytl ıken ınegolde kı bır magazada 2300ytl...farkını sordugumda ıstıkbal degıl bız kendımız uretıyoruz dedıler renk ve ahsabını sordugumda aldıgım cevap ıstıkbal ....fırmadan ahsabını alıyor (fırmanın adı suan da aklımda degıl) bızde aynı yerden alıyoruz hıc bır fark yok urunumuz ıstıkbalın bıre bır aynısı dedıler...

dun tesaduf ama gercekten buyuk bır tesadufle bulundugum sehırde bır mobılyacıda bahsettıgım ıstıkbal mobılyanın ınegol yapımı ıle karsılastım sonuc husrandı...

dun yenı bırsey ogrendım bılen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım ıstıkbal, mobılya da sunta kullanıyormus dogrumu...

1508 Mesaj
13 Temmuz 2008; 19:08:43 

Modoko ve maskodaki mobilyacıların buyuk kısmı elindeki stogu surekli eritmeye calısan musteriye urun satmaktan cok baska seylerın pesınd eolan bır topluluktur..

Bır cogunu cok ıyı tanırım esnaf ve tasarımcı olanı azdır. bellı donemlerde yurtdısında fuar fuar dolasıp kendı tasarımımız dıye urun satarlar bu sebeple aynı urun bır cok magzada satılır.

Mdfeyle ılgılı son zamanlarda fındık kabugu dısında baska malzeme kullanılarak da uretım yapıldıgını duydum ıcerıgını tam bılmıyorum bu yuzden cok atıp tutmıycam ama suntalamdan her zaman ıyıdır.

Mekanları olusturan en onemlı unsur renk ve yogunluktur. Mobılya baktıgınız yerlerın asla sızın evınız gıbı ortamlar olmadıgını (ıkea dahıl) unutmayın.

Kucuk ve alcak tavanlı mekanlar ıcın koyu renklerden uzak durun (wenge)

Tv unıtelerı malesef dusunme sorunu yasayan ve kullanıslılıgın kelıme anlamını bılmeyen kımseler tarafından tasarlanıyor. bu konuda televizyon baslıgında kısa bır yazım olmustu.

http://resim.donanimhaber.com/m_21942690/mpage_1/key_//tm.htm#21942690

ayrıca maxfocusa verdıgı detaylı bılgıler ıcın tesekkur etmek gerekır dıye dusunuyorum zıra bırcok uretıcıden cok cok daha bılgılı ve konuya hakım oldugu suphe goturmez..

www.onurkoksal.com

PSN : Mimar

70 Mesaj
15 Temmuz 2008; 14:48:55 

Herkese merhaba.
Forumu baştan sona okudum ve özellikle maxfocusa verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Çok fazla teknik terim ve ayrıntılı açıklama olmasından dolayı da kafam allak bullak oldu. Nihayetinde bu işlerden fazla anlamayan bi son kullanıcıyım.
Benim sorum şu. 35-40 m2 lik bir salonum var. buraya yemek odası takımı almak istiyordum fakat kullanım alanı kısıtlı olduğundan dolayı vitrinle bütünleşik bir tv ünitesi çözümü düşünmekteyim. böylece vitrin ve televizyon dvd vs ayrı ayrı yer kaybı yaşamak istemiyorum. 1000 ytl bütçem var. çok düşük bir rakam gibi gözükebilir bunun için hazır çözümler beni aşmakta. yaptırma yoluna gideceğim herhalde ama bilgim yok maalesef. bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı. istanbul içi görmeye de gidebilirim. renk dizayn konusunda resimli yardımcı olabilenler olursa daha makbule geçer zira öyle çok detaycı olmayan biriyim. duvarlar açık mavi renk sadece. herkese şimdiden teşekkürler..

2590 Mesaj
15 Temmuz 2008; 16:38:45 

Selamlar,

Arkadaşlar teşekkürlük bir şey yok, yinede yaklaşımınız için ben teşekkür ederim. Sonuçta bildiğimi paylaşmaya çalışıyorum ki en iyi şekilde aldığımızdan faydalanıp, bazı uyanık satıcıların tuzağına düşmeyelim.Bu sektör gerçekten gelişmemiş ve iyi niyetli olmayan, gözü maksimum karda olan çok fazla satıcıyı barındırıyor.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim.
"Dediğim gibi çağlayan ve kağıthaneye bakmanda fayda var. Sana kağıthane için adres veriyorum . bu bölgede ham ürünler yapan satanlarda var bir bak. Hamidiye mah. Girne Cad, Menzil sok. Kağıthane İdare Özellikle bu hamidiye mah. atöyeler var. "

Bu bölgede bir çok masif ürün yapan atölye var. daha doğrusu 2004 de vardı , ayrıca modokonunda atölyeleri , dudullu nato caddesi ve tavukçu yolu denilen bölgede dir. Bu bölgede de bir çok küçük büyük atölye var. Ama bu tür yerlerle çalışırken çok dikkat edin, yapılan ürünü arasıra kontrol edin ve baştan konuştuğunuz maliyete göre peşinet olarak en fazla %20 sini verin.

20 Mesaj
21 Temmuz 2008; 14:23:05 

Merhaba,

Tuna evin internet sitesinden baktım da, modern ve sade tasarımları var. Peki fiyatları piyasaya göre nasıl?

Bir de İstanbul'da iyi bir raydolapçı bilen var mı?

tşk

4902 Mesaj
23 Temmuz 2008; 22:23:33 

arkadaşlar bende evime american panel kapı yaptırmak istiyorum..

alırken nelere dikkat etmeliyiz acaba...