- x
Kült Film Nedir?
56 Cevap16819 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2565 Mesaj
27 Şubat 2008; 22:44:19 

Detaylı olarak anlatabilecek biri var mı?

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

4947 Mesaj
27 Şubat 2008; 23:12:14 

Detaylı olarak yok.
Genelde, alanında (işlenen tema, oyuncu performansı gibi) bir başyapıt olan filmler.
Fight Club , Yurttaş Kane ,Matrix gibi.

Pioneer VSX-921 / Polk Audio TSI 400 / Polk Audio TL 150 Blackstone / Polk Audio PSW110 sub / Pioneer BDP-140 / Himedia Q12-II

Benq W1070 / Specta 120" Gri Kontrast Perde / TTAF 15 Metre 1.4v (26 AWG) HDMI Kablo

Sistemin ev hali

1622 Mesaj
27 Şubat 2008; 23:40:48 

Kendi dalında diğer çekilen filmlere nazaran en çok ilgi uyandıran ve üzerinden seneler geçse dahi birçok kez izlenilebilecek ve örnek alınacak tarzda filmlere verilen sıfat...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sendenbenden -- 27 Şubat 2008; 23:41:00 >

Happiness only real when shared!!!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Şubat 2008; 23:43:36 

Tutkuyla bağlanmış hayran kitlesine sahip filmlere deniyor sanırım

3974 Mesaj
28 Şubat 2008; 0:13:56 

Sinema tarihine, yapıldığı tarihten sonra, yön veren, bir çok filme ilham kaynağı vermiş olan; hatta adına hayran klüpleri kurulan filmler. (Hayran klubü derken DH fun clup'lardan bahsetmiyorum. ) Örnek olarak; The Godfather, Psycho, Platoon, Emmanuelle ( ), Gone with the Wind ilk aklıma gelenler...

Edit: İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Algol -- 28 Şubat 2008; 0:14:42 >

Eğer demokrasiye gitmezseniz, o size gelir.

10330 Mesaj
28 Şubat 2008; 2:14:55 

kısaca tarantino dur.

2138 Mesaj
28 Şubat 2008; 13:48:53 

quote:

Orjinalden alıntı: ExECaLiBuR

kısaca tarantino dur.

+1907

Pulp Fiction Resevoir Dogs kült mertebesine ulaşmış filmlerdir

1821 Mesaj
28 Şubat 2008; 15:12:19 

Mesela, Godfather'dır, Star Wars'tur, Fight Club'tır, Pulp Fiction'dır...

everybody loves somebody sometime
everybody falls in love somehow

381 Mesaj
28 Şubat 2008; 15:40:42 

Özcan Deniz'e göre neredesin firuze

neye sahip olduğunu bilmeyen ne kaybettiğini anlayamaz.

1584 Mesaj
28 Şubat 2008; 17:48:49 

quote:

Orjinalden alıntı: fr@gile

Nettin sen Özcan..

44 Mesaj
28 Şubat 2008; 17:57:55 

Köşetaşı deriz ya bazı şeylere.
Damgasını vurmuş deriz.
Farklı.
İlla güzel olması gerekmiyor.
"Dünyayı kurtaran adam" da kült bir filmdir.
"Spartacus" ta.
İşte bööle bişe

1821 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:00:14 

quote:

Orjinalden alıntı: .Alp.

Nettin sen Özcan..

Film ne olursa olsun en iyi -Türk sineması- soundtrack albümü o filmindir bana göre...

2565 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:02:21 

quote:

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

1266 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:03:50 

quote:

Orjinalden alıntı: fuatturkrap

Mesela, Godfather'dır, Star Wars'tur, Fight Club'tır, Pulp Fiction'dır...

[font="Arial"]birde + Scarface[/font]

Hort rekorum(2001).

2565 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:06:14 

Tam olarak bir tanımı yok galiba?

1821 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:14:52 

quote:

Orjinalden alıntı: diabolik191

[font="Arial"]birde + Scarface[/font]

Tabiki , hepsini yazmadım oraya. Birçok film daha var...

445 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:17:13 

Genel olarak ilk başta çok beğenilmeyen, gişede fazla hasılat yapmayan ama zamanla belli bir grup tarafından beğenilen, kulaktan kulağa dolaşarak kendine özgü bir hayran kitlesi oluşturan filmlere kült filmler denir. Bir film kült seviyesine zamanla erişir ve ona bu sıfatı izleyiciler verir. Hadi kült bir film çekelim diye başlanmaz, ortaya çıkan eser çok absürb, saçma olabilir ama bir kısım seyirci bir nedenle filmi çok sever

Başyapıtlarla kült filmler karıştırılmamalıdır, bir Baba, Esaretin Bedeli kült film değil birer başyapıttır, diğer taraftana Yıldız savaşları serisi, Dövüş kulübü, Ucuz Roman kült film statüsünde değerlendirilebilirler.

Eraserhead, Pink Flamingos, Evil Dead, Dünyayı Kurtaran Adam bilinen kült filmlerdendir

Daha fazla bilgi için

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10038222
http://www.frmtr.com/si...-filmleri.html(yıldızlı yere noktasız f.r.m.t.r. yazın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi notrino -- 28 Şubat 2008; 18:19:10 >

İki adam gökte bir deliğe geldiler
"Beni omuzlayıver" dedi biri ötekine...
Ama herşey öylesine güzeldi ki cennette
delikten içeri bakan adam unutuverdi herşeyi,
peşi sıra çekmeye söz verdiği yoldaşını.
Ve dalıp içeri delikten,
cennetin saltanatına doğru koşarak gözden yitti.

2555 Mesaj
28 Şubat 2008; 18:17:31 

Sinema tarihine yepyeni bir soluk getiren, daha önce işlenmemiş olan özgün konulara yer veren, belirli bir kesim tarafından beğenilmeyip belirli bir kesim tarafından fanatiklik oluşturacak derecede ilgi gören, popülaritesini reklamından değil insanların birbirlerine izletme isteğinden kazanan, kendisinden önce yapılan hiçbir filmle benzerlik göstermeyen, yeni bir türün başlangıç ayağını oluşturan, ilk yıllarında gişede başarılı olmayıp uzun yıllar sonra insanlar arasında bir efsane haline gelen film türüdür.

Birkaç örnek vermek gerekirse; Fight Club, Citizen Kane, Fargo, Donnie Darko, Memento, Oldboy, 12 Angry Men.

"En iyi film, sağır ve dilsiz kişiler için yapılan filmdir. Çok fazla konuşuyoruz, çok fazla kelime var. Benim niyetim, konuşmanın ötesine geçen saf güzelliği bulabilmektir”
Sergei Parajanov

28179 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:11:49 

quote:

Hakikaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 28 Şubat 2008; 19:13:01 >

1,6180339887498948482045868343656381177203091798057628621354486227052604628189024497072072041893911374847540880753868917...

2822 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:24:45 

quote:

Belirli bir hayran kitlesi oluşturmuş ondan sonra çekilen filmlere yön vermiş filmlerdir
bildiğime göre

İt Ötükende gezmekle Kurt olmaz !

2565 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:35:50 

Anladım şimdi.Kült film çekilmez zamanla olur.

2822 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:37:08 

quote:

Orjinalden alıntı: You and Me

Anladım şimdi.Kült film çekilmez zamanla olur.

Aynen Öyle

İt Ötükende gezmekle Kurt olmaz !

2002 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:41:59 

Seven'dırr

2565 Mesaj
28 Şubat 2008; 19:49:40 

Peki Darren Aronofsky filmleri kült müdür?

2555 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:29:51 

quote:

Orjinalden alıntı: You and Me

Peki Darren Aronofsky filmleri kült müdür?

Elbette külttür Aronofsky filmleri. Requiem For A Dream ve Pi kült filmlerdir.

"En iyi film, sağır ve dilsiz kişiler için yapılan filmdir. Çok fazla konuşuyoruz, çok fazla kelime var. Benim niyetim, konuşmanın ötesine geçen saf güzelliği bulabilmektir”
Sergei Parajanov

173 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:58:49 

Dünyayı Kurtaran Adam

Tabiki ben söylemiyorum bunu NTV de Gece Gündüz Programında geçmişti birdefa konusu ordan aklıma geldi ...

6229 Mesaj
29 Şubat 2008; 0:50:11 

herkes örnek vermiş bi tanede ben yazayım 2001 a space odyssey

4145 Mesaj
29 Şubat 2008; 16:46:27 

"Kült Film" nedir demekten ziyade "Kült" nedir demek daha doğru olur

yani Kült Film nasıl oluyorsa Kült Albüm'de öyle olur
Kült kelimesi sadece sinemada kullanılmaz,tv içinde müzik içinde spor içinde vs herşey için kullanılabilir

mesela televizyon tarihinde Mission Imposible dizisi kült dizidir veya müzik tarihinde Black Sabbath'ın Black Sabbath albümü kült albümdür,basketbol tarihinde Dr. Julius Erwing futbol tarihinde Maradona,Pele kült sporculardır
bu liste uzar gider böyle

Simone...

2333 Mesaj
29 Şubat 2008; 16:57:31 

Kült Yemekde var mı :D
Gerçekten Değişik bir yazı olmus tşk .

Oyun Bitince Şah da, Piyon da Aynı Kutuya Konur...

2888 Mesaj
29 Şubat 2008; 17:01:55 

quote:

Orjinalden alıntı: PHI

Hakikaten

Cüneyt Arkın filmleri

3358 Mesaj
29 Şubat 2008; 17:47:32 

Kült filmlerin iyi olması gerekmez , gereken şey akılda kalıcı olmasıdır o yüzden dünyayı kurtaran adamda kara murat ' ta kült filmdir.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
affffferim bana

698 Mesaj
3 Mart 2008; 14:46:55 

kült film deyince aklıma gelen Quentin Tarantino dur..Reservoir Dogs tur...
bu filmi kült film yapan ;
akılda kalıcı diyalogları(like a virgin, garsona bahşiş muhabbetleri ), akıldan hiç çıkmayan sahneleri(Mr.Blue nun işkence sahnesi), müziği(sountrack süperdir)
küçük bi bütçeyle yapılmış hatta bazı sahneleri parasızlıktan çekilmemiş olan bu film ile Quentin Tarantino yu dünya tanımıştır.

aynı şekilde Pulp Fiction da kült filmdir..

kült filmleri herkesin beğenmemesi de gayet olağandır. Zaten kült filmler beğenilme güdüsü ile çekilmezler.
çok sevilen filmler vardır..ama Kült filmler başkadır..
kişisel olarak en sevdiğim yönetmen Tarantino en sevdiğim filmler hep bunlardır, hastasiyim=)

2743 Mesaj
4 Mart 2008; 20:02:02 

kült belirli bir grup için ciddi derecede popüler olan demek, "cult" tan geldiğini tahmin ediyorum

athlon ii x4 635 ecs 780 4x1G DDR2 800 5770 high power 350w lg 2360v mx3200 falan filan

1627 Mesaj
4 Mart 2008; 21:23:32 

Trafimdan onay alan filmdir

O gune kadar yapilmamis biseyi yapmak ( sacmalamadan)

sinemada izledigim ilk kult film Se7en dir herhalde

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2258 Mesaj
5 Mart 2008; 15:50:50 

quote:

İşin daha komik yanı Ö. Deniz bu sözü film daha vizyondayken söylemişti.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
5 Mart 2008; 19:31:49 

Bir Filmi iki kere sıkılmadan izleyebiliyorsan o küllt filimdir. ör davaro, Geleceye dönüş

766 Mesaj
5 Mart 2008; 20:51:57 

quote:

Orjinalden alıntı: vandosa

Trafimdan onay alan filmdir

O gune kadar yapilmamis biseyi yapmak ( sacmalamadan)

sinemada izledigim ilk kult film Se7en dir herhalde

bnmde sinemada ilk kult filmim sawdır herhalde gerci saw kult deildr dienler cıkar ama sinemada izlediim en ii filmdi

1424 Mesaj
5 Mart 2008; 21:30:53 

quote:

Kült Film Nedir?

Kimine göre Fargo ama ben pek beğenmedim

Q6600 || 8800 GT || P35 DS3L || 2*1 GB A-DATA 800 Mhz || 2*250 GB Seagate || LG DVD-RAM || NEC DVD RW || Feel Hurricane Siyah || Samsung 206 bw || Microlab m820 2.1 || Xbox360 PAL Premium Pack || Nokia 5800 || Apple Ipod Shuffle 2 GB 2. Generation

12 Mesaj
6 Mart 2008; 1:25:15 

farklı bir açıdan izlemeye sevkeder.kült komedi için biraz zorlamak gerek gülmek için.

2554 Mesaj
6 Mart 2008; 13:21:07 

Kült film çekildiği tarihte sinemada devrim niteliği taşıyacak özellikleri barındıran filmdir..Örnek olarak Citizen Kane de ilk defa hareketli kamera kullanılmıştır..O zamana kadar yapılmamış birşeydi bu..Bunun örneği hem teknik açıdan hemde senaryo ve oynanış farklılıklar gösterir..

Tonight is the night...

698 Mesaj
6 Mart 2008; 14:28:38 

quote:

Orjinalden alıntı: serkan_seko

bnmde sinemada ilk kult filmim sawdır herhalde gerci saw kult deildr dienler cıkar ama sinemada izlediim en ii filmdi

saw kült değildir

186 Mesaj
9 Mart 2008; 13:05:30 

başucu filmi kitabı albümü diye tabir etiğimiz şeyler,biraz aykırı biraz farklı ve daha önce işlenmemiş konular için kült diyebiliriz.
stanley kubrick ve tarantino filmleri için kült filmler tanımı kullanılabilir.

Rosemary's Baby (Roman Polanski)
Pulp Fiction (tarantino)
the shining( stanley kubrick)

2335 Mesaj
9 Mart 2008; 14:54:55 

Kısaca sevenin çok sevdiği, sevmeyenin nefret ettiği, uçlarda dolaşan filmler diyebiliriz...

Ben Türküm!

3358 Mesaj
9 Mart 2008; 15:00:06 

bu arada nerdesin firuze de film müzikler bkaımından keisnlikle kült bir filmdir.

affffferim bana

766 Mesaj
9 Mart 2008; 18:28:01 

quote:

Orjinalden alıntı: extra-ordinary

saw kült değildir

bnm bole bi tane daha filmim var oldboy

ilk izledigimde cok etkilenmistm

2 Mesaj
30 Mayıs 2010; 9:48:32 

Kült
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kült, esas olarak "din" anlamında kullanılsa da, din ve sosyoloji bilimlerinde, çevrelerindeki kültür veya toplumun genel veya anaarterin dışı gördüğü inanç, uygulama veya ibadetlere kendini adamış bir birleşik insan topluluğuna verilen isimdir. Modern anlamda özellikle küçük ve yeni sayılabilecek dini hareketlere inanan insan toplulukları için kullanılmaktadır. Bu ayrı durumları yeni ve değişik inanç sisteminden olabileceği gibi eksantrik uygulama ve adetlerinden veya genelin kabul ettiği kültürü benimsememelerinden olabilir.
Günlük kullanımda "kült" sözcüğü genellikle negatif bir vurguya sahiptir. Her ne kadar kült genellikle din anlamında ele alınsa veya belirtildiği gibi dini bir grup olarak tanımlansa da, dini öğeler içermek zorunda değildir.

"Kült" sözcüğü Türkçe'ye Fransızca culte'den gelir. Sözcüklerin temel kökü ise Latince cultus yani "tapınma"dır.
Diğer anlamda herhangi bir konuda bilgi kaynağı oluşturabilecek edebi eserlere verilen ad.
Özellikle sinemasal anlatım tarzında türünün tek örneği olan eserler için kullanılmaktadır.

447 Mesaj
30 Mayıs 2010; 10:05:38 

Kült film Fight Club tır
0

6577 Mesaj
30 Mayıs 2010; 10:27:56 

Sinema deyince aklına gelen başyapıt filmlerdir.

Braveheart,The Shawshank Redemption,The Godfather,Forrest Gump gibi...

1655 Mesaj
30 Mayıs 2010; 13:38:46 

Değeri genelde sonradan anlaşılan büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş filmlerdir. The Shawshank Redemption kült bi film değildir bence kült filmde biraz komedi unsuruda olması lazım .
En güzel örnek : Fight Club

0

710 Mesaj
30 Mayıs 2010; 14:03:14 

benim anladığım daha önce benzeri yapılmayan, ne kadar izlenirse izlensin sıkmayan, böyle 7 yaşında velet ve aile de izlesin kaygısı olmayan, ruh sahibi filmlerdir.

Tarantino filmleri mükemmel bir örnek (her filmi olmasa da)

Fight Club iyi bir örnek değil bana göre. Benzeri yok ama sıkmadan defalarca seyredilecek bir film değil. Sonu da rezalet. Brad Pitt ve dövüş klubü konsepti ile son derece popüler oldu sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rectum Basher -- 30 Mayıs 2010; 14:06:00 >

we're ordered to stand clear
was it always different
...never the same?
therein lies the beauty

2515 Mesaj
30 Mayıs 2010; 14:05:52 

Fightclub, Scarface en önemli kült filmlerdindendir. her zaman adı geçince bi sahnesinin gözünüzün önüne geldiği filmlerdir. fight clubın adını geçmesi bile insanın canını çektirir, tekrar tekrar izlenilesidir kült filmler. şu unsur bu unsur olur diyemem (komedi de olcak, biraz da şundan) ama kült film eskimeyecek ve öncü filmlerdir.

1673 Mesaj
30 Mayıs 2010; 15:57:45 

Pulp Fiction ve Fight Club deyince tanım yapmaya bile gerek kalmaz.

4067 Mesaj
30 Mayıs 2010; 16:07:58 

quote:

Orijinalden alıntı: songemi

Kült
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kült, esas olarak "din" anlamında kullanılsa da, din ve sosyoloji bilimlerinde, çevrelerindeki kültür veya toplumun genel veya anaarterin dışı gördüğü inanç, uygulama veya ibadetlere kendini adamış bir birleşik insan topluluğuna verilen isimdir. Modern anlamda özellikle küçük ve yeni sayılabilecek dini hareketlere inanan insan toplulukları için kullanılmaktadır. Bu ayrı durumları yeni ve değişik inanç sisteminden olabileceği gibi eksantrik uygulama ve adetlerinden veya genelin kabul ettiği kültürü benimsememelerinden olabilir.
Günlük kullanımda "kült" sözcüğü genellikle negatif bir vurguya sahiptir. Her ne kadar kült genellikle din anlamında ele alınsa veya belirtildiği gibi dini bir grup olarak tanımlansa da, dini öğeler içermek zorunda değildir.

"Kült" sözcüğü Türkçe'ye Fransızca culte'den gelir. Sözcüklerin temel kökü ise Latince cultus yani "tapınma"dır.
Diğer anlamda herhangi bir konuda bilgi kaynağı oluşturabilecek edebi eserlere verilen ad.
Özellikle sinemasal anlatım tarzında türünün tek örneği olan eserler için kullanılmaktadır.

Bunu yazmak içinmi hortladın :)

1673 Mesaj
30 Mayıs 2010; 17:05:09 

Hatta bunu yazmak için mi üye oldun?

Hort olduğunu fark etmemişim.

1217 Mesaj
30 Mayıs 2010; 17:12:27 

Kısaca abartılı; oha , yuh , olmaz böyle şey dedirten filmlerdir. Kimi izlerken zevk alır kimi nefret eder. Mesela Planet Terror, Natural Born Killers gibi.
Baş yapıt farklı bir şeydir bence, mesela Yüzüklerin efendisi bir baş yapıt olabilir ama bence kült olamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3RS!N -- 30 Mayıs 2010; 17:13:51 >

1655 Mesaj
30 Mayıs 2010; 18:20:07 

quote:

Orijinalden alıntı: 3RS!N

Kısaca abartılı; oha , yuh , olmaz böyle şey dedirten filmlerdir. Kimi izlerken zevk alır kimi nefret eder. Mesela Planet Terror, Natural Born Killers gibi.
Baş yapıt farklı bir şeydir bence, mesela Yüzüklerin efendisi bir baş yapıt olabilir ama bence kült olamaz.

Evet bende bunu demeye çalıştım. Başyapıt ile kült film aynı şey değildir.

2713 Mesaj
30 Mayıs 2010; 18:49:12 

Herkes tanım yapmış yarısı başyapıtlardan bahsediyor. Başyapıt olan filmlerle karıştırmayalım!

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.547