Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar..
48 Cevap17821 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

10218 Mesaj
27 Şubat 2008; 20:10:04 

konuyu bugün öğrendim aslında öğrenilecek pek bir yanıda yok senelerdir bu geçerli imiş.

kısaca konuya gireyim . bir ailede 2 tane çifte vatandaşlı kişi olursa işinize yarar bu konu

yurt dışından araba getirme konusunda 6ay türkiyede 6 ay yurt dışında kalma süresini herkes bilir

şimdi anlatacaklarım kesinlikle yasadışı olmayan vede herkesin uygulayabileceği vede türkiyede alacağı araba fiyatına almanyadan güzel bir a4 3 serisi yada 5 serisi yada e klass cdi bakabilirsiniz

cebimizde 20.000euro kadar para var . 35bin lira . türkiyeden ne alabilir mesela ? 2006 model dizel passat ? yada dizel vectra ? yada dizel 159 ?... hiç biri sanırım

ozaman şöyle kısaca anlatayım 20.000euro varsa almanyaya gidilecek çifte vatandaş olduğu için gidip cillopgibi 2006model 320d yada 2005 e klass 220cdi alınacak sonra arabaya gerekl, plaka takılacak vede türkiyeye getirilecek . şu ana kadar herşey normal prosedürde işleyecek . 6ay burda kalmak zorunda araba .
hadi aldık arabamızı türkiyde 6 ay kaldık sonra çıkış yaptık . normalde 6 ay yurt dışında kalması gerekli öyle değilmi ?
evet normalde öyle ama şöyle bir kaç saatlik uğraşla bundanda kurtulup arabaylar 2-3 gün sonra tekrardan türkiyeye gelip 6 ay daha kullanabilirsiniz . yani tüm sene araba burda bir giriş çıkış yaptığımızda ufakbir işlemle herşey hazır
peki ne bu işlem ?
ehliyeti olan vede çifte vatandaşlığa sahip olan ailenin diğer ferdi olması gerektiğini daha önce söylemiştim . evet işte araba sizin üzerinizden bu fert üzerine geçirilir vede yeni plaka alınır . adresin aynı olmasının önemi yok . sonuçra kişiler vede vatandaşlık numaraları zaten farklı .
vede baba arabayı bulgaristanda oğlunun üzerine geçirerek birkaç gün varna sofya keyif yaptıktan sonra türkiyeye girdikten sonra bir 6 ay daha başlangıçı gördüğünde dahada keyiflenir araba 6 ay bulgaristanda yada almanyada yada vsvs ülkelerde yatmak zoruda kalmaz keyifle binilir ....

vede benim bildiğim yetkili servisleri kullanırken bile vergisiz şekildeişlemler yapılır . yani atıyorum arabanın bmw borusanad 100.000 bakımı 2.000lira ise 1.000liraya hazır olacak . (bu konuda net emin olamamakla birlikte daha önce aldığım duyumlardan yazıyorum vede taxx freeyide düşündüğümde gayet mantıklı görünmekte..)

bizde budurumu kullanacağız . türkiyedeki aracımızı satıp almanyadan düseldorf olur köln olur münih olur iyi bir araba alarak geldiğimizde izlenimlerimizi dahada yakından paylaşıcam . biraz süre daha var kendime bile araba alacakken türkiyeden almayacağım . zamanla daha netleşeek zaten konu . çünkü bu işlemi bu şekilde yıllardır sürdüren arkadaşlarımızı gördük bugün

4421 Mesaj
27 Şubat 2008; 20:15:42 

elin oğlu dışardan BMW alıp gelip benim memleketimde servise sokucak, KDV de vermiycek.kusura bakmayın ama çizerim.ama arabasını diil

şaka bi yana aracı baba oğul aldıklarını düşünelim.6 ay baba kullanıcak 6 ay oğul.ben sadece bir kişi kullanabilir biliyorum.yanlış mıyım?yani aynı anda ikisi birlikte kullanamaz

düzenleme: açıklama eklendi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extremeenvy -- 27 Şubat 2008; 20:16:32 >

10218 Mesaj
27 Şubat 2008; 20:29:23 

quote:

Orjinalden alıntı: extremeenvy

elin oğlu dışardan BMW alıp gelip benim memleketimde servise sokucak, KDV de vermiycek.kusura bakmayın ama çizerim.ama arabasını diil

şaka bi yana aracı baba oğul aldıklarını düşünelim.6 ay baba kullanıcak 6 ay oğul.ben sadece bir kişi kullanabilir biliyorum.yanlış mıyım?yani aynı anda ikisi birlikte kullanamaz

düzenleme: açıklama eklendi

sanırım bu sorun pek olmuyo . sonuçta türkiyedede babamın üzerindeki arabayı bende kullanıyorum . bulgaristandan gelirken baba üzerine gelsin araç . sonuçra araba gelirken pasaportla gelmekte . vede benim pasaportumdada aracın sahibinin babam olduğu bellidir . ki bunu zaten bursada valilikten belgeyle alabilirim . sorun olacağını sanmıyorum . bende aynı şeyi bugün sorduğumda kimse net olarak bilmemekle birlikte sadece dedikleri şu oldu . birkaç defa eşimin üzerinde iken polis kontrolüne girdim . polisler herhangi bir sorun çıkarmadılar bu konu ile ilgili dediler

4421 Mesaj
27 Şubat 2008; 20:51:47 

aynı zamanda bulgaristan vatandaşı olan bi arkadaşım var.ailenin tüm fertleri bu şekilde.ondan böyle bişey duymuştum söyleyeyim dedim

keşke bizim de elimizde böyle fırsat olsaydı.nasip değilmiş.buna da şükür

10218 Mesaj
27 Şubat 2008; 21:02:42 

quote:

Orjinalden alıntı: extremeenvy

aynı zamanda bulgaristan vatandaşı olan bi arkadaşım var.ailenin tüm fertleri bu şekilde.ondan böyle bişey duymuştum söyleyeyim dedim

keşke bizim de elimizde böyle fırsat olsaydı.nasip değilmiş.buna da şükür

zamanı gelince başıma iş alırsam bende söylerim yok ses çıkmazsa bilesinki sorun yok yada hiç polise denk gelmedim

5408 Mesaj
27 Şubat 2008; 21:17:07 

Ama sonuçta 6 ayda bir aracın yurtdışına çıkması gerekiyor değil mi?

Nikon D5100 18-55mm VR Kit , 50mm F1.8G , 55-300mm VR // iPhone 5 16GB // Sennheiser CX-300-II

Kendi yıldızını takip et.

10218 Mesaj
27 Şubat 2008; 21:33:49 

quote:

Orjinalden alıntı: _Maxy_

Ama sonuçta 6 ayda bir aracın yurtdışına çıkması gerekiyor değil mi?

evet 6 ayda çıkması gerekli ancak 6aydan sonraki 6 ay yurt dışında kalmak zorunda değil . işlemlerini hallederek geri dönebilirsin

bizim için çok farkeden birşey yok . zaten ortalama 3-4 ayda bir kendi aracımız ile yurt dışına çıkıyoruz bu bizim içn pek sorun olmaz gibi düşünüyorum .

ama evet ikameti almanya olanlar için durum biraz masraflı olabilir . uzun yol zaman kaybı vs .

47 Mesaj
27 Şubat 2008; 22:29:39 

Evet çifte vatandaşlığa sahip olan arkadaşlarımız, akrabalarımız için gayet iyi bir uygulama. Üst komşularımız Yugoslav göçmeni bir aile. Kendilerini severim, bu konudan da en kısa sürede bahsedeyim bari. Teşekkürler desiya, elinize sağlık.

518 Mesaj
28 Şubat 2008; 10:18:24 

Almanya'daki araç sigortaları ve vergileri konusunda bilginiz varmı. yani arabayı ucuza alacağınız doğruda, sonra, Türkiye'de trafik sigortası tüm otomobiller için aynı yaklaşık 110-120 YTL, ALmanya'da ise trafik sigortası aracın motor gücüne göre alınıyor. birde tabi uluslararası trafikte yapılması gereken sigortalar var. bu arada almanya da yıllık araç vergileride çok yüksek. 6 ayda bir almanya'ya gidişide sayarsak masraf bayağı fazla olacak gibi.

4113 Mesaj
28 Şubat 2008; 12:06:34 

Astarı yüzünden pahalıya mal oluyor hiç gerek yok

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

286 Mesaj
28 Şubat 2008; 22:07:47 

Ya 6 ayda bi yurt dışına çıktı girdi satış işlemleri vs.. uğraşıp masraf yapıcaksın...Bu aracı 7 sene kullandını düşünelim ( ki 2007 model arabaya 7 sene binilir sanırım ) aynı hesaba gelir..

iPhone™ 4

TuRkcHe değil TÜRKÇE !

4162 Mesaj
28 Şubat 2008; 23:16:03 

benım merak ettıgım yabancı uyruklu olan kısı araba yı aldıkdan sonra nasıl TR plakası takıp aracı burda kullanabılıyor.yada yabancı uyruklu oldugu ıcın arabayı kdv yada baska vergıler aracın uzerıne gelmeden alabılıyor.mesela su ılan bu araba nasl kac paraya alındıkı bu paraya satılıyo.bunu yurt dısından getırıpde araca TR plakasımı almıs bu adamlar.Arabayı satmak ıstıyor ama arabayı alıcak kısınınde yabancı uyruklu olması sart.

http://www.sahibinden.c...99335WQQpXQQdisplayitem

10218 Mesaj
29 Şubat 2008; 2:20:18 

quote:

Orjinalden alıntı: kalekale

Almanya'daki araç sigortaları ve vergileri konusunda bilginiz varmı. yani arabayı ucuza alacağınız doğruda, sonra, Türkiye'de trafik sigortası tüm otomobiller için aynı yaklaşık 110-120 YTL, ALmanya'da ise trafik sigortası aracın motor gücüne göre alınıyor. birde tabi uluslararası trafikte yapılması gereken sigortalar var. bu arada almanya da yıllık araç vergileride çok yüksek. 6 ayda bir almanya'ya gidişide sayarsak masraf bayağı fazla olacak gibi.

ozaman almanya değilde bizim işimize daha çok yarayacak . bulgaristan yakın . kaldıki biz bulgaristana 3-4 ayda bir kendi arabamız ile gideriz . bahsettiğiniz şekilde vergiler bugaristanda düşük . kasko yaptırmak çok ucuz vsvsvs
en azından bg 10sene sonra pahalılana kadar kullanmak gerekli

bu arada fletch arkadaşım o araçlar türkiyede yaşayıp türk vatandaşlığı olmayıp sadece oturumla ve çalışmayla duran yabancı ülke vatandaşı olan insanlar alabiliyo . geneldede plakaları mb ma oluyo açılımı misafir araç mb ise misafir a bittiği için b diye biliyorum

dediğin aracı çifte vatandaşlar alamıyor sadece yabancı ülke vatandaşları alabilmekte şartlarını ilan sahibi belirtmiş zaten

bu arada majestixx arkadaşım
6 ayda bir gir çık yaptın 7 senede normalden pahalıya gelir diyorsun .
şu durumda çifte vatandaş olanlar zaten tatile vs zamanlarda 2.vatandaşlıklarının olduğu ülkelere gitmekteler . ek bir yük getireceğini düşünmüyorum .

bu arada eğer gezmeyi seven çifte vatandaşlar iseniz bu olay daha çok işinize yarar diyede belirtme gereği hissettim bir an
düşündümde sanki kendimi anlattım

10218 Mesaj
19 Mart 2008; 22:58:25 

Beyler durumu biraz daha araştırdım sanırım bunu en yetkili insan bile bilmiyo onu farkettim
kimisi diyoki böyle olursa farklı kişiler olduğu için getirebilir
kimi yetkilidiyorki kesinlikle arabaya göre çıkış zamanı veriliyo yani mecburen arabanın 6ay burda 6ay orda kalması gerekli
bende diyorum zaten arabayı bulgaristanda yeni sahibi alırken yeni plakasını takcak neden olmuyo
onu bilmiyom diyo sayın yetkili
bekliyoruz bakalım ne olacak im net bilecek diye

3520 Mesaj
20 Mart 2008; 2:54:38 

Atladığınız bir durum var araba ile sahibi 6 ay yurt dışında kalırsa 6 ayda yurtiçinde kalabilir. Yoksa 2 araba alırsın zamanı dolanla girer bitenle çıkarsın...

İntel Core 2 Duo E8400 Akasa K32 - MSI P35 Platinium - 256MB Palit 8600GT Sonic - A-Data 1066Mhz 2024x2 MB - Philips 190P70 LCD - Logitech Z-5300 - Logitech LX500 - Edimax 7266WRN - Coolermaster RC360 460W
HTC One 32GB - iPad2 3G 32GB

10218 Mesaj
20 Mart 2008; 3:28:33 

quote:

Orjinalden alıntı: sarpuli

Atladığınız bir durum var araba ile sahibi 6 ay yurt dışında kalırsa 6 ayda yurtiçinde kalabilir. Yoksa 2 araba alırsın zamanı dolanla girer bitenle çıkarsın...

ya şöylede bir durum var aslında atlmadım dediğiniz durumu
araba ile sahibi araba üzerine alınca 6 ay yurt dışında kalacak diye bir kural yok
komşu e200 aldı halletti işlemleri 1-2 gün sonra geldi

birde bu arada dediğin gibi 2 araba olayını yapanda çok insan var bildiğim
bizde düşündük
ordan 2 araba alsak hertürlü yine vergisi falan burdan daha ucuza çıkıyo
ama bir araba 5-6 ay yatarsa orda zamanla daha fazla masraf açar hemde bir aracın yatmasından yana değilim ben
aslında babam şu şekilde birşey düşünmüştük

ben avusturyada öğrenciyim
babam türkiyedeki arabayı satarak yurt dışından 2tane araba alacaktık
ben viyanada 6 ay arabayı kullanırken babamda türkiyede aynı 6ay diğer arabayı kullanacaktı
sonra arabaları değiştirecektik bir 6 ay daha sürecekti
ama dedim ben öğrenci adamım
viyanadada park sorunu oluyo artık heryer çok pahalı vergisi ilemi uğraşcam falan dedik ve öle vazgeçtik
baba parasıyla arabaya binmek pek hoşuma gitmiyo açıkcası
birgün kendim çalışır kendim alırım

1691 Mesaj
20 Mart 2008; 7:37:05 

o kadar git gelle kim ugraşır işi olmasa . benım makedon arkadaşım var babası zaten 2 3 ayda bir gidip geliyor öyle adamın işine yarar

...

3 Mesaj
27 Haziran 2008; 2:29:03 

benim derdim şu ben; avrupayı gezmek istiyorum. burdan münihe uçakla gidip oradan bir araba alıp aldıgım arabayıda avrupada gezip arabayı romaya veya bulgaristanda satmak bu mümkün mü .....?

12232 Mesaj
27 Haziran 2008; 3:00:32 

uğraşılacak şey değil, bizzat olayın muhatabı olarak söylüyorum.

"Bize her yer Nişantaşı!"

10218 Mesaj
27 Haziran 2008; 3:33:16 

quote:

Orjinalden alıntı: etunali

benim derdim şu ben; avrupayı gezmek istiyorum. burdan münihe uçakla gidip oradan bir araba alıp aldıgım arabayıda avrupada gezip arabayı romaya veya bulgaristanda satmak bu mümkün mü .....?

Gereksiz bir iş
Bizde aynı şeyi düşündüm ama en temizi kiralamak
Eylül gibi arkadaşlarla avrupa turu planımızdada bu şekilde kirama düşünüyoruz
Alım satım bilmem ne bilmediğimiz işlere girmek başımızı ağrıtır

Guest
27 Haziran 2008; 4:25:31 

Güzel fikir evet

2890 Mesaj
27 Haziran 2008; 13:16:07 

Bizim evde 2 çifte vatandaş var (eşim ve çocuk) ama ufak bir problemimiz var: Çocuk daha 4,5 yaşında Yani onun üstüne araba alım satımı yapmamız olmaz herhalde.

Ama önümüzdeki yıl için başka bir çözümüm var. Kaynanam çocuk bakımı için bize gelecek. 6 aylık oturma izinleri ile bir kaç yıl bizde kalacak. Onun adına MA-MZ plakalı araçlardan birini (Türkiyede oturma/çalışma izni olanlara verilen plaka serisi) almayı düşünüyorum. Yani yabancıdan yabancıya satılan araçlardan birini kaynananın üstüne alacağız. Ben şöförü olacağım/görüneceğim

Bu şekilde çok güzel arabalar çok çok uygun fiyatlara var.
Hem öyle 6 ayda bir gir-çık, al-sat derdi de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 27 Haziran 2008; 13:18:58 >

Bazen yolculuk gidilecek yerden daha güzeldir

692 Mesaj
27 Haziran 2008; 13:31:38 

ilk bakışda güzel fikir ....

unutmayınki ... sokulan yabancı plaka araba birinin pasaportuna işleniyor... ve diyelimki o araba pasaportunda işletilmişken yurt dışına çıkmak zorunda bulunuyor... bu durumda arabayı istanbul/yeşilköy'deki gümrük sahasında bırakmak mecburiyetindedir ... hem uğraş hemde masraf (bedelsiz değildir gümrük sahası) ama masraftan uğraşmaya değmez bence

2890 Mesaj
27 Haziran 2008; 14:44:35 

Yabancıdan yabancıya satışta (MA-MZ plakalı araçlar), mesala aşağıdaki seçenekler aradaki farkı göstermek için, iyi örnekler:

2000 MERCEDES S 320 CDI- 150.000 km 21.000 Euro

2005 MERCEDES C 220 CDI - 80.000 km 20.000 EURO

2004 BMW X5 3.0 DİZEL - 79.000 km 23.500 EURO

Bazen yolculuk gidilecek yerden daha güzeldir

10218 Mesaj
27 Haziran 2008; 14:52:34 

Çok yakın bir aile dostumuz almanyadan 2005 model tam dolu 535d aldı 70.000 kmde idi
28.000 euro
Aracı bulgaristana geçirdi şu andada 4 aydır türkiyede kullanıyor
Almanyadan bulgaristana geçiş işlemleri bulgaristan plaka takma bulgaristan sigorta yapma kaskosu hepsi 4.500 euroya çıktı
Vede dediğim gibi şu anda araç türkiyede
Vede aracın 2 ay sonra eşinin üzerine geçirerek tekrar türkiyede kullanacağım diyor
Çünkü bunu yapan başka arkadaşları var
Zaten konuyu açarkende sebebi buydu
Onunda başka bir arkadaşı e220 cdi aldı 2004 model
19.000 euro idi

Bizde beklemedeyiz
Olduğu anda hemen birşeyler ayarlayacağız bizde yurt dışından

10218 Mesaj
27 Haziran 2008; 15:16:08 

quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Bizim evde 2 çifte vatandaş var (eşim ve çocuk) ama ufak bir problemimiz var: Çocuk daha 4,5 yaşında Yani onun üstüne araba alım satımı yapmamız olmaz herhalde.

Ama önümüzdeki yıl için başka bir çözümüm var. Kaynanam çocuk bakımı için bize gelecek. 6 aylık oturma izinleri ile bir kaç yıl bizde kalacak. Onun adına MA-MZ plakalı araçlardan birini (Türkiyede oturma/çalışma izni olanlara verilen plaka serisi) almayı düşünüyorum. Yani yabancıdan yabancıya satılan araçlardan birini kaynananın üstüne alacağız. Ben şöförü olacağım/görüneceğim

Bu şekilde çok güzel arabalar çok çok uygun fiyatlara var.
Hem öyle 6 ayda bir gir-çık, al-sat derdi de yok.

Bende normalde ma plaka almak isterdim ama alamıyorum
Çünkü çifte vatandaşlar ma araç alamıyorlar
Yoksa bende bir rus kızı yada alman kızı ilemi evlensem
Vallaha sadece araba için istiyorum yoksa istemem

1081 Mesaj
27 Haziran 2008; 15:41:18 

saçma sapan vergi sistemleri yüzünden milletçe kovaladığımız işlere bak

gerçekten yaratıcı ve güzel bir fikir çifte vatandaş olanlar için yi bir yöntem.

5408 Mesaj
27 Haziran 2008; 15:44:08 

Herşey güzel de her 6 ayda bir devir işlemleri az para tutmaz ki belli bir süre sonra arabanın Türkiyedeki fiyatını ödemiş gibi olursun

Nikon D5100 18-55mm VR Kit , 50mm F1.8G , 55-300mm VR // iPhone 5 16GB // Sennheiser CX-300-II

Kendi yıldızını takip et.

10218 Mesaj
27 Haziran 2008; 15:54:11 

quote:

Orjinalden alıntı: _Maxy_

Herşey güzel de her 6 ayda bir devir işlemleri az para tutmaz ki belli bir süre sonra arabanın Türkiyedeki fiyatını ödemiş gibi olursun

Güzelde bulgaristanda devir işlemi 100lira tutmuyor
Birde zatena aracın vergisini bulgaristanda ödüyorsun
Sadece vergilerden artan parayla her sene yaz kış tatil yapar insan :)
3000 cc 3 senelik bir aracın kaskosu vergisi senelik türkiyede ne tutuyor bilgin vardır ortalama
Bulgaristanda hepsi en fazla 1000 - 1200 lira oda maksimum olarak diye biliyorum

547 Mesaj
27 Haziran 2008; 16:16:04 

Acaba Ferrari 360 Spider ( Audi Q7 2.El) 2.El Alsam Bg de Babam Kabul Eder mi Onu Düşünüyorum bende Bu Şekilde Bursada Kullanabilir miyim Acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stacer_boY -- 27 Haziran 2008; 16:19:36 >

GlobalSpaceX.com Development. Debuging . Enjoy. ,... , IT Spec

Kasım 2013 :
Acemilik : 1.İNCİ P.EĞT .TUG.KH.VE KH.KL. /MANİSA MERKEZ
Esas Birlik : KTBK K.LIĞI LOJ. DES. GR.K.LIĞI BKM. TB. 2.İNCİ BKM. BL. LEFKOŞA /LEFKOŞA

10218 Mesaj
27 Haziran 2008; 17:13:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Stacer_boY

Acaba Ferrari 360 Spider ( Audi Q7 2.El) 2.El Alsam Bg de Babam Kabul Eder mi Onu Düşünüyorum bende Bu Şekilde Bursada Kullanabilir miyim Acaba ?

Neden olmasın
Bir arkadaşımda geçen gün m3 almış
Bir komşumdaki sıfır tuareg almış
Bir taneside geçen sene q7 almıştı yine sıfır
Akıbetleri hala net değil ama denemekte fayda var

3865 Mesaj
27 Haziran 2008; 20:53:28 

enteresan bir konuymus..

681 Mesaj
28 Haziran 2008; 3:03:09 

Eğer yurtdışında 4 senelik bir üniversite okuyorsanız ordan alacağınız bir aracı buraya getirip rahatlıkla 6 ay giriş çıkış derdi olmaksızın kullanabiliyorsunuz ama satış yaparken arabanın türkiyedeki fiyatı kadar kadar vergi ödüyorsunuz.Yani 20.000 euro ya araba alıp 40.000 euroya satarken devlet o aradaki 20.000 euroyu vergi olarak alıyor.Ha ben o zaten kendim için alırım derseniz sorun yok

Intel i5 3570K 3.40GHz , AsRock Z77 Pro 3, Asus HD5870, 2x2GB DDR3 Kingston HyperX 1333Mhz,2GB GSkill Ripjawsx 1600MHz, 550W Lc Power,120 GB Sandisk Extreme SSD, 1TB WD Caviar Black Sata HDD,Samsung Dvd-Rw

1 Mesaj
15 Şubat 2009; 18:18:44 

Herkeze merhaba;
haz 2008 yazılmış bg'den araba getirme fırsat mesajları.Bu süre içinde süresi dolupta kardeşine eşine veya babasına devir yapıp tekrar aynı otoyu tr kullanan varmı. Çünkü herkez farklı farklı şeyler söylüyor
ilginize şimdiden teşekkürler.

2 Mesaj
21 Mayıs 2009; 22:30:53 

slm arkadaşlar
sizden bir ricam var babam tutturdu bulgaristanda audi q7 fiyatını öğren die acaba içinizden bulgaristanda audi q7 nin 2.el ve sıfır fiyatını bilenler var mı ?? bilenlerin cvp yazmasını rica ederim saolun teşekkürler

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Mayıs 2009; 22:40:25 

valla ben üşengeç adamım daha iyi bir arabaya binicem diye bu zahmete hayatta katlanmam binerim civic ime bakarım keyfime

2243 Mesaj
21 Mayıs 2009; 22:52:12 

bulgaristanda yaptirdigin kasko burada gecerli oluyormu?

hani turkiyedekinler ulke disinda gecersiz oluyormus ya o hesap

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

450 Mesaj
21 Mayıs 2009; 22:55:37 

geçen hafta bg den gelirken arkadaşın arabası kapıkulede sınırda bağladılar daha önce hiç sorun olmamıştı son zamanlarda traş oldu

üstün alman teknolojisiyle üretilmiş tok kapı sesli golf

18966 Mesaj
21 Mayıs 2009; 23:38:30 

Bırak Bulgaristan'a gitmeyi, Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne bile gitmeye üşeniyorum. 2 sene sonra TÜV'ü bile şimdiden düşünüyorum ama araba zaten yeni sayılır, korkacak birşey yok. Her araç aldığımda bir adet de klasör alırım, 2-3 yılda o kadar çok evrak, belge, dosya birikir ki... Ben hepsini topladığım için tabi ama yani bürokrasinin yağsız dişlilerine, acımasız masraflarına, avanta, hediye ve çorba paralarına, triptik, sigorta ve vergilerle uğraşmayı seviyorsanız, maddi imkan da el veriyorsa, Türk vatandaşlarının hayatını dar eder vize sıkıntınız yoksa başarılar diliyorum. Türkiye'deki fiyatların 1/2 ve 1/4 oranına araç getirmeyi kim istemez...???

493 Mesaj
21 Mayıs 2009; 23:54:03 

vaybe süpermiş babam emeklide olucak inş. gezsin dursun artık 6 ayda bir :) ozaman ben iki araba alsam biri babamın üstüne birisi benim sonra babamın olanı bnm üstüme benim olanı babamın üstüne yapsak olmazmı? ailede 6 kişi çifte vatandaş ve kırmızı pasaportlu her 6 ay birinin üstüne atarız artık

Edit: Benzinde vergisiz alınsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi full_speed_89 -- 21 Mayıs 2009; 23:55:14 >

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-193∞)

10218 Mesaj
21 Mayıs 2009; 23:57:44 

Arkadaşlar kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Yukarıda yazdıklarımdanda anlaşılacağı üzere sistemde bir açık vardı.

Bu açık hala var. Ancak şu anda gümrük maddeleri biraz değiştirilmiş durumda.

Aslında şu anda bu açık devam ediyorken bir yandanda bu açık kapatılıyor denebilir.

Kısaca nasıl olduğunu açıklayayım;

Daha önceden aileden herhangi biri üzerine alıp tekrar gelebiliyordu diyorduk.

Ancak bunu yeni kanunlarda biraz değiştirmişler.

Aileden olan biri artık aracı getiremiyor.

Kendi ailesinden çıkıp başka bir aile kurduğunda tekrar getirebiliyor.

Yani şöyle toparlıyayım; Mevcut düzenleme sonrasında, Ben babamla birlikte yaşıyorken bu aracı ülkeye tekrar sokamıyorum. Ancak ben evlendim kendime başka bir aile kurdum. Bu sefer bu aracı babamdan alabiliyorum. Normal şekilde ülkeye sokabiliyorum.

Bu kanun bu şekilde değiştirilmiş.

Mantıklıda olmuş ancak gümrükçülere bu konuda değişik yetkilerde verilmiş.

Kısacası uğraşmaya değmeyecek bir durum haline geldi bu iş.

Öyleki girişlerde sorunlar yaşayan akrabalarım araçlarını Bulgaristana götürüp sattılar.

Buraya geldiklerinde aynı tarzda aynı modelde başka araçlar aldılar.

@Taner abi 2005 model 530d(chipli vede dolu bir araç) 22.000 yada 23.000euroya satıldı diye biliyorum.

2 Mesaj
22 Mayıs 2009; 0:08:19 

konuyu açan arkadaş nerden bilgi aldı bilmiyorum ama böyle bişey yok,yani var da yok.ben 2 haftada bir bulgaristana gidiyorum ve bu konuyu kapıkule sınır kapısında çok araştırdım.çift vatandaş olan biri yurt dışından araba ile giriş yapabilmesi için 1 yılın 6 ayını dışarda geçirmasi gerekiyo.daha net anlaşılabilek için şöyle diyebiliriz:araçla turk polisine geldin,verdin pasaportunu giriş mühürü için,polisin diyeceyi şüdür-bu yıl içinde 185 gün yurt dışında bulunmamışsınız,yabancı plakalı araçla ülkeye giriş yapamazsınız.yoksa burda 40 000 tl olan corolla orda 24 000tl,alır paşa paşa kullanırım türkiyede.

12395 Mesaj
22 Mayıs 2009; 0:14:55 

birim maliyet derler ya hani bu işin birim maliyeti kendini aşmış durumda ne gerek var.. bu kadar dalaveraya gereksiz vesselam.biz bir muayeneyi düzgün ve zamanında yaptıramıyoruz..

10218 Mesaj
22 Mayıs 2009; 0:19:09 

quote:

Orjinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

birim maliyet derler ya hani bu işin birim maliyeti kendini aşmış durumda ne gerek var.. bu kadar dalaveraya gereksiz vesselam.biz bir muayeneyi düzgün ve zamanında yaptıramıyoruz..

Konuyu uzatmaya gerek yok.

Ancak ben bizim gibi yaşayan insanlar için bu konuyu açmıştım.

Biz zaten her sene en az 2-3 kere Bulgaristana çıkan insanlarız. Orada evimizde var.

Bazen kafa dinlemeye gidiyoruz bazen kafa dağıtmaya gidiyoruz.

O sebeple bu işlemleri yaptırmakta bir sorun görmüyorum.

Size karışık gelen işlemler idi ancak bana göre basit işlemler. Çünkü prosedürü biliyorduk.

Neyse artık bunları düşünmeye gerek yok. Kanunlardaki açıklar kısmen düzeltildiği için artık uğraşmak zahmet verecek.

Çünkü gümrükçü kafasına eserse sana sigorta yapar kafasına esmezse sigorta yapmaz.

Sigorta yapmazsa zaten Türkiyeye giriş yapamıyorsun demektir.

Neyse konu uzamasın.

Başka cevap yazılmamasını rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desiya -- 22 Mayıs 2009; 0:21:30 >

891 Mesaj
22 Mayıs 2009; 0:50:17 

gir çık yapıyorsunuz ya dert değil o iş

10218 Mesaj
22 Mayıs 2009; 3:05:58 

quote:

Orjinalden alıntı: fnb-1907

konuyu açan arkadaş nerden bilgi aldı bilmiyorum ama böyle bişey yok,yani var da yok.ben 2 haftada bir bulgaristana gidiyorum ve bu konuyu kapıkule sınır kapısında çok araştırdım.çift vatandaş olan biri yurt dışından araba ile giriş yapabilmesi için 1 yılın 6 ayını dışarda geçirmasi gerekiyo.daha net anlaşılabilek için şöyle diyebiliriz:araçla turk polisine geldin,verdin pasaportunu giriş mühürü için,polisin diyeceyi şüdür-bu yıl içinde 185 gün yurt dışında bulunmamışsınız,yabancı plakalı araçla ülkeye giriş yapamazsınız.yoksa burda 40 000 tl olan corolla orda 24 000tl,alır paşa paşa kullanırım türkiyede.

Öncelikle nereden bilgi aldım sorusuna cevap vereyim; Konuyu dikkatli okuduysanız bunu arkabalarım yaptı diyorum. Araba getirebilmek için 6 ay kalmayada gerek olmadı. Yani sağdan soldan duyma ile bunları yazmadım. Neyse uzatmaya gerek yok.

Diğer kısım için cevap vereyim;

40.000 liralık 1.4 dizel yada 1.6 benzinli corolla BGde 24.000 liramı?

Eminmisiniz?

1600ccye kadar hacimli motorlarda dediğiniz gibi farklar yoktur.

Hatta eş değer fiyatlar vardır.

İsterseniz aynı donanımdaki corollaların Türkiye vede Bulgaristan fiyatlarına bakabilirsiniz.

1 Mesaj
8 Mayıs 2013; 4:22:02 

Arkadaslar, bu konuda guncel tecrubesi olan varmi. Ben ve esim cifte vatandasiz, Amerika dan araba getirip, 6 ayda satisini ve plakasini degistirmeyi dusunuyorum. Aile icinde satista ve plaka degistirmede masraf ve vergi yok.

565 Mesaj
8 Mayıs 2013; 9:46:23 

2008de 20bin euro 35bin liraymış.

3190 Mesaj
8 Mayıs 2013; 16:53:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Merto

2008de 20bin euro 35bin liraymış.

Bende ona takildim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar..
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297