- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
ATATÜRK NEDEN ANKARA'YI BAŞKENT YAPTI?
23 Cevap1162 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5650 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:09:45 

Sıcak bir günün akşamında yanında bazı ileri gelenler ile köşkünün bahçesinde dolaşıyordu. Ben de o sıralar eski köşkün tavan dekorlarıyla meşguldüm. Tozlu ve sisli bir akşam Ankara'nın üzerine çökmüştü. Yer yer toz hortumları semaya doğru yükseliyor ve manzaraya daha boğucu bir hava ekliyordu. Bize:

"Ankara'yı hükümet merkezi yapmakla iyi mi ettim?" diye sordu.

Tabii herkes müspet cevap verdi. Arkasından:

"Neden?" suali gelince, kimi staratejiden, kimi siyasetten bahsetti. Hatta birimiz kayalık güzeldir gibi bir estetik nazariye de ortaya attı. Atatürk:

"Şimdi dalkavukluğu bırakın" diyerek münakaşayı kapattı. Ankara'nın hükümet merkezi olmak için saydığınız meziyetleri beni ikna etmeye yetmez. Ben Ankara'yı hükümet merkezi yapmakla büsbütün başka bir hedef güttüm. Türk'ün imkansızı imkan haline getiren kudretini dünyaya bir kere daha tekrar etmek istedim. Bir gün gelecek şu çorak tarlalar, yeşil ağaçların çevirdiği villaların arasından uzanan yeşil sahalar asfaltlarla bezenecek. Hem bunu hepimiz göreceğiz. O kadar yakında olacak."

YİNE AYRICA NUTUK'DAN

Efendiler, Lozan Antlaşması`nın eklerinden olan düşman işgali altındaki topraklarımızı boşaltma protokolu uygulandıktan sonra, yabancı işgalinden tamamen kurtulan Türkiye`nin toprak bütünlüğü fiilî olarak sağlanmıştı. Artık yeni Türkiye Devleti`nin başkentini bir kanunla tespit etmek gerekiyordu. Bütün düşünceler, Yeni Türkiye`nin başkenti Anadolu`da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumunda birleşiyordu.
Bu seçimde, coğrafî durum ve askerî strateji en büyük önemi taşıyordu. Devletin başkentini bir an önce tespit ederek, içten ve dıştan gelen kararsızlıklara bir son vermek şarttı. Gerçekten de, bilindiği üzere, başkentin İstanbul olarak kalacağı veya Ankara olacağı konusunda öteden beri içeride ve dışarıda kararsızlıklar görülüyor, basında demeçlere ve tartışmalara rastlanıyordu. Bu arada İstanbul`un yeni milletvekillerinden bazıları, R e f e t P a ş a başta olmak üzere, İstanbul`un hükûmet merkezi olarak kalması gereğini bazı örneklere dayanarak ispat etmeye çalışıyorlardı. Ankara`nın gerek iklim, gerek ulaştırma araçları ve gelişme kabiliyet ve istidadı ve gerekse mevcut tessisler ve kuruluşlar bakımından hiç de uygun ve elverişli olmadığını söylüyorlar; İstanbul`un "payitaht" olması lâzımdır ve mutlaka olacaktır, diyorlardı. Bu ifadeye dikkat edilirse, bizim "başkent" deyimiyle kastettiğimiz anlam ile, bu ifadelerdeki "payitaht"deyimini kullananların görüşleri arasında bir fark bulmamak mümkün değildir. Bundan dolayı, bu konuda zaten kesinleşmiş bulunan kararımızı resmen ve kanunî yoldan ilân ettirerek,"payitaht" sözünün de yeni Türkiye Devleti`nde kullanılmasına gerek kalmadığını göstermek lâzım, geldi. Dışişleri bakanı İ s m e t P a ş a,9 Ekim 1923 tarihli tek maddelik bir kanun tasarısını Meclis`e teklif etti. Altında daha on dört kadar zatın imzası bulunan bu kanun teklifi,13 Ekim 1923 tarihinde uzun görüşme ve tartışmalardan sonra çok büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Kabul edilen kanun maddesi şudur : "Türkiye Devleti`nin başkenti Ankara şehridir."

sistem kuruluyor.

5650 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:36:31 

Tamam bir daha önemsiz konular açmayacağım.

sistem kuruluyor.

1225 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:42:58 

quote:

Orjinalden alıntı: aykutx

Tamam bir daha önemsiz konular açmayacağım.

önemsiz bir konu değil emeğine sağlık bu forumda aklı başında cvp yazan ve konu açan kişilerden birisin bunun içinde tşk.

Benim hayatta yegane onurum,servetim TÜRK lükten başka bir şey değildir.ATATÜRK

4280 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:44:05 

Abi (yaşına hürmeten ) ben artık değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan maddelerin bir gün tartışılacağından korkar oldum.

Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.
Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz ve yaşamayacaktır. (Mustafa Kemal Atatürk)

836 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:49:22 

quote:

Orjinalden alıntı: 1881

Abi (yaşına hürmeten ) ben artık değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek olan maddelerin bir gün tartışılacağından korkar oldum.

walla bende bu son olanlardan sonra

117 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:50:17 

quote:

Orjinalden alıntı: By_Ku$^^uTQ

walla bende bu son olanlardan sonra

gerçekten bende korkmaya başladım artık

616 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:55:17 

Çok güzel bir yazı teşekkür tşkler.

Bize bunu ortaokulda sosyal hocamız ülkenin her yerine ulaşımı kolay.Türkiyenin ortasında olduğu için gelebilecek tehditlere uzak bir yer olduğundan dolayı başkent yapılmıştırdedi.

1736 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:56:11 

kızları güzel ankaranın ondan

Türkiye'nin yarısı merinos, merinos sevdalısı Allah Allah...

1225 Mesaj
27 Şubat 2008; 16:57:58 

quote:

Orjinalden alıntı: blocked

gerçekten bende korkmaya başladım artık

kimse korkmasın. Gerçek Atatürkçüler,tam bağımsız çağdaş Atatürk Türkiyesinin gerçek güvencesidir.

Benim hayatta yegane onurum,servetim TÜRK lükten başka bir şey değildir.ATATÜRK

1644 Mesaj
27 Şubat 2008; 17:13:51 

eline sağlık güzel olmuş bu arada korkulacak birşey yok Atamızın ruhu belki bedeninden ayrıldı ama hala buralarda biyerlerde + başımızdan Asker eksik olmadığı sürece birşey olmaz

bu arada ben her gece yatmadan şehitlerimiz ve askerlerimiz için dua ediyorum lütfen sizde bunu gerçekleştirin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PATEVRA -- 27 Şubat 2008; 17:14:16 >

Müzik; sonsuzluğun anlatımıdır.
Müzik; seslerle düşünme sanatıdır.
Müzik; felsefenin en yüksek noktasıdır.
Müzik; gök ve yer arasında bir uyumdur.
Müzik; insanların yetişmesinde en büyük etkendir.
Müzik; sesleri kulağa hoş gelecek biçimde düzenleme sanatıdır.
Metal Müzik süslü sosyete kızlarının değil,onurlu insanların yaşamla mücadele öyküsüdür.

792 Mesaj
27 Şubat 2008; 17:22:41 

Çok güzel bir paylaşım teşekkür ederim...

1004 Mesaj
27 Şubat 2008; 18:40:16 

geçen gün adamın biri konuşuyordu...Aynen şöyle dedi...

ankarada oalcak en büyük deprem 5.7 dir..

Yani atatürk herşeyin farkında bi insandı..

Ama adamın kemiklerini sızlatıyolar şu aralar..

274 Mesaj
27 Şubat 2008; 18:43:01 

Atatürk'le ilgili bilmediğim bilgiler görünce zevkle okuyorum her gün biraz daha anlıyorum Atatürk'ü.

Aykutx çok teşekkür ederim konu için

''Türkün millî hissi, artık ocağında ateşlenmişti. Artık Türk, Cennet'i değil, eski, hakîkî büyük Türk cedlerinin mukaddes miraslarının,son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu.''
BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Eski kullanıcı adı : ZinedineZidane

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Şubat 2008; 18:47:39 

kardeş yararlı bi konu teşekür ederim
ama bu yorum yazılacak bir konu olmadığı için konuya girenler okuyup çıkıyodurlar ben böyle tahmin ediyorum

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2008; 18:51:32 

Eyvallah. Çok güzel bir konuya değinmişsin.

3962 Mesaj
27 Şubat 2008; 18:52:17 

Güzel yazı.

HAYAT BİR OYUNSA ŞİMDİ LEVEL ATLAMA ZAMANI
(zorlandığında hile serbest)

3373 Mesaj
27 Şubat 2008; 18:57:54 

quote:

Orjinalden alıntı: onlyone

kızları güzel ankaranın ondan

izmir1 ankara2 kız felan alınmaz yaw güzelliği kalsın amann

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

274 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:02:42 

quote:

Orjinalden alıntı: The souls migration

izmir1 ankara2 kız felan alınmaz yaw güzelliği kalsın amann

Konuyla ilgili yorum yapmadığına göre Allah bilir yazıyı okumamışsındır ama konu kız olunca hemen yorum yapmışsın bari bu konudan uzak olun be

''Türkün millî hissi, artık ocağında ateşlenmişti. Artık Türk, Cennet'i değil, eski, hakîkî büyük Türk cedlerinin mukaddes miraslarının,son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu.''
BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Eski kullanıcı adı : ZinedineZidane

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2008; 19:13:34 

mükemmel bir yazı

1337 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:17:35 

teşekkürler güzel bir yazı

webdesign web design
meubles
magasin meuble
magasin de meuble - déco - canape

534 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:23:35 

Teşekkürler.

2491 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:25:23 

Yazı için teşekkürler.

Steam ID: yilmazyagiz
PSN: yilmazyagiz

3373 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:35:09 

quote:

Orjinalden alıntı: ZinedineZidane

Konuyla ilgili yorum yapmadığına göre Allah bilir yazıyı okumamışsındır ama konu kız olunca hemen yorum yapmışsın bari bu konudan uzak olun be

oldu gözlerim doldu..

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

2682 Mesaj
27 Şubat 2008; 19:35:19 

Paylaşım için teşekkürler.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » ATATÜRK NEDEN ANKARA'YI BAŞKENT YAPTI?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.969