Şimdi Ara

## Intel'in 6 Çekirdekli İşlemcisi Doğrulandı; İşte Resmi Detaylar ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
4.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz senenin özellikle son çeyreğinde Intel'in 6 çekirdekli işlemci hazırlayacağına dair çeşitli iddialar ortaya atılmış çıkabileceği söylenen işlemcinin spekülasyonları tartışmaları da beraberinde getirmişti. Birkaç ay süren sessizlik döneminin ardından son günlerde yeniden gündeme gelen Intel'in Dunnington kod adlı 6 çekirdekli (Hexa Core) yeni işlemcisine yönelik tartışmalarıda son noktayı Sun - Intel'in sunum dosyaları koydu. Zira Sun - Intel'e ait resmi dökümanlar Intel'in 45nm üretim teknolojisiyle üretilecek ve 16MB seviye L3 bellek ile gelecek Dunnington kod adlı 6 çekirdekli işlemcisini doğrulamakla kalmıyor, teknik detaylarını da gözler önüne sererek yapılan tartışmaları da sonlandırıyor. Penryn tabanlı olan ve SSE4 komut seti desteğiyle birlikte gelen yeni işlemci Clarksboro yonga setiyle çalışırken Intel'in bir diğer sunucu odaklı işlemci ailesi olan Tigerton ile de pin uyumu söz konusu. 120-130 watt arası TDP'ye sahip olması beklenen yeni işlemcinin Intel tarafından yılın ikinci yarısında lanse edilmesi bekleniyor. Sunucu pazarı için hazırlanan Dunnington işlemcisinin masaüstü varyasyonlarının hazırlanıp hazırlanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İşte detaylar;

## Intel'in 6 Çekirdekli İşlemcisi Doğrulandı; İşte Resmi Detaylar ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 24 Şubat 2008; 14:33:20 >

• INTEL koptu gidiyor bence ama AMD nin de 8 çekirdekli işlemci hazırladığını duymuştum bir yerden hayırlısı neyse ne kadar çok çekirdek okadar kısa render zamanı demek benim için haber için teşekkürler fx

EDIT: İMLA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grafiker -- 24 Şubat 2008; 14:25:43 >
  • Intelin çekmesinde 45nm birçok işlemci sakladığı aşikardı ama 6 çekirdeğe şaşırdım doğrusu. Acaba AMD nin 3 çekirdeğine her ne kadar kıyaslamak doğru olmasa da bir gönderme mi?
  • İntel coştu helal olsun...
  • inteldemi amd nin casusu var yoksa amddemi intelin casusu var.. amdni yaptıgı yenilikler sonradan inteldede vcıkıyorr.....L3 cash bellek bide HT yi 3600 cıkarsında tam olsun bariiiiii....
  • Arkadaşlar habere konu olan işlemci AMD'nin 3 çekirdekli işlemcilerinden öte firmanın sunucu pazarı için hazırlayacağı Shangai işlemcileri ile mukayese edilebilir. Bu noktada AMD'nin de 6 çekirdekli masaüstü yada sunucu işlemcisi hazırlayabilme potansiyelini de belirtmekte yarar var. Zira firma 45nm üretim sürecine geçiş ile birlikte ilk etapta Intel gibi tek pakette 3 (?) veya 4 çekirdekli iki işlemciyi birarada kullanıma sunma planları da bulunuyor
  • amd buna karşılık 20 çekirdek çıkartmak zorunda değil öyle birşey yapmalıki müşteri 16 çekirdekli şeye para vermesin
    kısaca amd nin işi zor
  • Amd bu saatten sonra celeron üretir.
  • Hem Amd, hem de intelin yaptıkları açıklamalardan çekirdek sayısının 4 ün üstüne çıktığında arayollara çok yük getirdiği, hatta performansı yükseltmek yerine bir çok testte düşürdüğü açıklanmıştı, buna göre 6 çekirdeğin yapılabilmesi için normalde de çok güçlü olan 6 tane işlemci yada 3 çift çekirdekli işlemci kullanacaklardı muhtemelen, 4 çekirdeklerin satışa gelmesinden önce o tip bir işlemci astronomik fiyatlarda yapılabilirdi, 6 çekirdek projesi üretime geçene kadar 4 yada 3 çekirdekler için ciddi gelişmeler ve bulgular elde edilebilir ve x6 belki de hiç bir zaman uygun bulunmayabilir.

Çekirdek artırma bir yana, işlemcinin kendisini geliştirmeye daha fazla eğilseler, çok daha hızlı ilerleyebilirler, 2 çekirdekten sonra çekirdek artırmanın kattığı performans %20 den başlar, 50 ye kadar çıkar, eskiden de yeni işlemciler çıkarken performans artış oranları böyleydi.
    İşin kolayına kaçmaya çalışıyorlar bence.

• yeter ya yeter daha yenı 4 cekırdek aldık 2-3 yıl dayanır dıe daha borcunu odemeden 6 cıkacak bune ya son kullanıcıyısomuruyo adamlar
  • bence quad serisi oturmadan bunu çıkarmak artistlik. müşterilerini mahvettiler.

bir işlemci alıyorsun 3 ay sonra eskiyor. Onlara sorsanız ne güzel teknoloji gelişiyor derler.. halbuki bunun 5 katı hızlar ellerinde var.
  • 6 çekirdek iş görmez 8 çekirdek idare eder,12 çekirdek çok yavaş çalışır 24 çekirdek güzel olur
  • oooo bu 4 çekirdeği kullanan doğru düzgün program yok 6-8 gider bu iyi bir şey ama herkes alacak diye bir şey de yok!!! Bence iyi bir gelişme bu teknoloji böyle gelişir sanada secenek verir hangisi işine geliyorsa al
  • 2-4-6-8-10-12-14... şekilde gidecek herhalde 2 şer 2 şer çekirdek sayılarını artırıp pisaya sürüyorlar.
  • bu işin sonu kötü

haber için teşekkürler
  • quote:

Ce5uR
    Amd bu saatten sonra celeron üretir.

Sempron olmasın?? Kaldı ki Bench ve oc kasmayacak birisi için amd işlemcileri performans vatt verimliliği açıcından 64 nm olmalarına rağmen alınabilirliklerini sürdürüyor.
  • yuhh 6 çekirdekmi bence şimdilik çok fazla 4 ç. yetiyodu ne gerek vardi şimdilik
  • bu cekirdek işi bos iş galiba bir faydasini göremiyoruz

daha dual core cıktıgında ne heveslenmistim 650 milyon d 830 para vermsitim pesin para 2 işlemci acayip hız hız hayal ediyrordum baktım sonra fos

4 cekirdekde suan fos 6 da aynı olur para tuzagı böyle gider
  • core of war - poku cıktı bu işin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: NorthShield

core of war - poku cıktı bu işin...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.