- x
Sabah namazı imsakda mı güneştemi
32 Cevap9645 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

347 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:13:28 

bugün sabah namazına gidecem de vakitlere baktım bi imsak yazıyo bi güneş namaza hangisinde gidecem

Katılım zamanı: 5 Haziran 2007

343 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:20:24 

İmsak: İslam inançlarına göre tutulan orucun başlangıç vaktidir.
Güneş: Sabah namazının kılınmaya başlanabileceği saattir. Hadislerde "güneş ufukta doğduktan sonra, bir mızrak boyu yükselene kadar sabah namazı kılınabilir" der. Tabi bunu anktartikada nasıl uygularsın onu bilemem...

Bir çocuğun karanlıktan korkması normaldir. Ama bir yetişkinin aydınlıktan korkması anormaldir.

347 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:20:53 

saolasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bana Izin Yokmu -- 19 Şubat 2008; 1:21:25 >

1119 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:21:37 

arkadaş cevaplamış hocam güneşte gideceksin

Benim olacak fıstık bende binicem üstüne vurcam kırbaçı vurcam kırbaçı

3033 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:23:14 

ezan ne zaman okundu o zaman

Kapıları çalan benim kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem göze görünmez ölüler.
Hiroşima'da öleli oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce gözlerim yandı kavruldu.Bir avuç kül oluverdim külüm havaya savruldu.
Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk.
Çalıyorum kapınızı,teyze, amca, bir imza ver.Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.

9996 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:28:01 

Arkadaş yanlış söylemiş...İmsak ile birlikte sabah namazını kılmaya başlayabilirsiniz...Güneş ise güneşin doğuşunu gösterir ve o andan itibaren sabah namazı kılamazsınız...Ancak camilerde güneşin doğuşuna yarım saat önce ezan okunur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shady_tr -- 19 Şubat 2008; 1:29:08 >

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:31:23 

imsakla namaz vakti başlar güneşle biter
güneşten sonra 45 dakika namaz kılınmaz kerahat vakti
güneşten öğle namazına kadar olan sürede sabah namazı , farzı ve sünneti ile kaza edilir, öğle namazından sonraya kalan sabah namazının sadece farzı kaza edilir.
ezan imsaktan 30 dakika falan sonra okunur genelde.

Hyundai Elantra Mode Ov 2011
Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

1886 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:34:17 

quote:

Orjinalden alıntı: shady_tr

Arkadaş yanlış söylemiş...İmsak ile birlikte sabah namazını kılmaya başlayabilirsiniz...Güneş ise güneşin doğuşunu gösterir ve o andan itibaren sabah namazı kılamazsınız...Ancak camilerde güneşin doğuşuna yarım saat önce ezan okunur...

eet. güneş doğduysa olay bitmiştir zaten. kaza edicen demek...

ayrıca oruç imsakda başlar zaten. öncesinde yersin yersin. imsak olur . kılarsın namazını yatarsın.

Grip™

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:38:00 

bilip bilmeyen gene sallamış

bazı arkadaşlar doğrusunu yazmış ama ben de yazayım

sabah namazı imsakla güneş arasında kılınır.messire arkadaşın uydurduğu gibi güneşten sonra kılınmaz netekim güneşten sonra sabah namazını çoktaan kaçırmış oluyorsun.

eğer namazı camide kılacaksan ezandan 10 dakka sonra camide olman gerek,ya da işte imsaktan 30-40 dakka sonra.yani bu sabah için 6.20 gibi.en son.

ayrıca kerahat vakti diye bişi yoktur.kaçırılan namaz aklımıza geldiği an ya da ilk fırsat bulduğumuzda kılınmalıdır.güneş doğmuş olsa bile eğer uykunuzdan geç kalkmışsanız hemen namazı kılın.çünkü allah ayetlerinde böyle buyuruyor.namaz kılanın haram olduğu hiçbir vakit yoktur.kerahat falan batıl hurafedir.inanmayın.

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar

347 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:38:18 

simdi bugün sabah eazanı kaçta okunur ben camiye kaçta gidecem biri söyleyebilirmi lütfen not: afyon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bana Izin Yokmu -- 19 Şubat 2008; 1:38:56 >

509 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:38:59 

genellikle güneş yazan saatten yarım saat önce okunur ezan ozaman git camiye.

343 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:40:48 

İşte olay bu;
kalabalıkta odun kesersen, kimisi uzun kestin der, kimisi kısa kestin der.
Abi odun sobanın boyuna göre kesilir, hariçten gazel okuyanların lafına göre değil...

Hadis kitabından:

Ebu Berze bildiriyor: "Hz. Peygamber (s.a.s) sabah namazını her birimiz yanında oturanı tanıyacak kadar aydınlık olduğu zaman kıldırırdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi messire -- 19 Şubat 2008; 1:50:13 >

Bir çocuğun karanlıktan korkması normaldir. Ama bir yetişkinin aydınlıktan korkması anormaldir.

749 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:42:31 

quote:

Orjinalden alıntı: messire

İşte olay bu;
kalabalıkta odun kesersen, kimisi uzun kestin der, kimisi kısa kestin der.
Abi odun sobanın boyuna göre kesilir, hariçten gazel okuyanların lafına göre değil...

O Hadisleri bi yazda bizde okuyalım

Pendik

509 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:42:35 

Asdadsa o nedemekse sabah namazı imsakla başlar güneşle biter .. Ama hadislerde güneşin doğuşuna ne kadar yakın kılarsanız okadar efdal olur denmiştir. Bunun içindir ki camilerde namaz Güneşin doğuşuna 30 dk kala kılınır .(nokta)

9996 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:43:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Bana Izin Yokmu

simdi bugün sabah eazanı kaçta okunur ben camiye kaçta gidecem biri söyleyebilirmi lütfen not: afyon

Takvime bak...Güneşin yazdığı saatten 30dk önce camide bulunursan büyük ihtimalle kaçırmazsın...

5010 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:46:01 

7 ye 10 kala güneç doğuoyr... sen en geç 6.30 da orda ol...

Canon EOS 60D | Canon EF 50mm f/1,8 II | Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD | Lowepro Nova 3 AW

749 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:48:43 

İstanbulda isen,
http://diyanet7.diyanet...vakithes_namazsonuc.asp
Burada yazıyor. Diyanet'in sitesinde Tüm iller için Namaz vakitleri var
@ Messire, yanlış söyledin, Sus bari insanların aklını karıştırma...,

Pendik

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 1:57:14 

Kerahat vakti hakkında bilgi almak isteyen ve bilmeyen ama fetva vermekte ısrar eden kardeşlerimiz varsa
http://www.sorularlaisl...php?s=show_qna&id=12824 incelesin.

Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:00:41 

quote:

Orjinalden alıntı: ipo_aga

Kerahat vakti hakkında bilgi almak isteyen ve bilmeyen ama fetva vermekte ısrar eden kardeşlerimiz varsa
http://www.sorularlaisl...php?s=show_qna&id=12824 incelesin.

insan ürünü ilmihal kitaplarından değil de kurandan ayet örnekleri ver kayıtsız şartsız kabul edelim

allahın haram kılmadığı şeyi haram kılmak hangi kulun haddine!

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:11:29 

Sen bana Kuranda nasıl abdest alınacağını anlatan kısımları gösterirsen bende sana gösteririm.
Mekruh vakit , o zamanlarda hoş karşılanmayan vakit demektir, haramla mekruh arasında farkı öğrenmelisin önce.
2. olarak , ezan okunduğunda oyalanmadan namazını kılarsan ne geç kalmış olursun ne de geciktirmiş olursun.
3. olarak zorunlu olarak namazı geciktirdiğimiz zamanlar olursa kılmanın zararı yoktur.
4. hala abdest nasıl alınır bulamadın dimi , kitapta herşey olmaz, Efendinin sünnetine uyarıns, o ne yapmış ne yapmamış ona bakarsın, tıpkı o zaman ki inanan 100 lerce müslümanın onun yaptıklarına bakması, ona neyin neden olduğunu sorması , öğrendiklerini nesilden nesile aktarıp, şu an sana cevap verebilmemi sağlaması gibi.

Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:17:38 

quote:

Sen bana Kuranda nasıl abdest alınacağını anlatan kısımları gösterirsen bende sana gösteririm.
Mekruh vakit , o zamanlarda hoş karşılanmayan vakit demektir, haramla mekruh arasında farkı öğrenmelisin önce.
2. olarak , ezan okunduğunda oyalanmadan namazını kılarsan ne geç kalmış olursun ne de geciktirmiş olursun.
3. olarak zorunlu olarak namazı geciktirdiğimiz zamanlar olursa kılmanın zararı yoktur.
4. hala abdest nasıl alınır bulamadın dimi , kitapta herşey olmaz, Efendinin sünnetine uyarıns, o ne yapmış ne yapmamış ona bakarsın, tıpkı o zaman ki inanan 100 lerce müslümanın onun yaptıklarına bakması, ona neyin neden olduğunu sorması , öğrendiklerini nesilden nesile aktarıp, şu an sana cevap verebilmemi sağlaması gibi.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

sen hiç kuranı baştan sona okudun mu kardeşim.daha kuranda abdest almanın kurallarının olmadığını sanıyorsun ve bunu iddia ediyorsun.
ciddi ciddi soruyorum okudun mu gerçekten?

lütfen dini konularda cahil cahil başkalarının sözüne kanıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.aksi taktirde böyle komik duruma düşersiniz.

749 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:24:22 

quote:

Orjinalden alıntı: daturkishulan

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

sen hiç kuranı baştan sona okudun mu kardeşim.daha kuranda abdest almanın kurallarının olmadığını sanıyorsun ve bunu iddia ediyorsun.
ciddi ciddi soruyorum okudun mu gerçekten?

lütfen dini konularda cahil cahil başkalarının sözüne kanıp bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.aksi taktirde böyle komik duruma düşersiniz.

Peki sen sabah namazını yada Yatsı namazını Kaç rekat kılıyorsun,
Ve ne şekilde Kılıyorsun...

Pendik

1592 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:27:08 

Arkadaşlar; bu tür konulardaki bilgimizi üstünlük kurmak için değil, paylaşmak için kullanmalıyız. Dini bilgimizi egomuzu beslemekte kullanmak doğru olmayacaktır. Sanırım bu konuda herkes hemfikirdir.
Bildiğimiz bir şeyi tatlı tatlı anlatalım.
Teşekkürler.

Beni bir dağda buldular    Benim adım dertli dolap    Suyum aşağıdan alırım
Kolum kanadım kırdılar    Suyum akar yalap yalap    Alır yukarı dökerim      
Dolaba layık gördüler       Böyle emreylemiş çalap     Ben mevlayı zikrederim
Onun için inilerim.            Onun için inilerim.            Onun için inilerim.       
Hannan Allah, Mennan Allah, Her dertlere derman Allah.
Yunus Emre

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:30:19 

Ya arkadaş , Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı.
Bu tamam da hani nerde Kulak yıkamak ve ense meshi , o yazdıkların abdestin farzıdır Kuranda mevcut, hani sünnetlerini nerden bileceksin,aslında soruyu sorarken sana malzeme verdim de işte...neyse bi kere yazdık.
Cahil dediğin adamlar İlahiyat profösörlerinin yazıları. Sen istediğin gibi yap düşün yada uygula . Ben yardımcı olmak için yazdım .

Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:31:04 

quote:

Orjinalden alıntı: byzihh™

Peki sen sabah namazını yada Yatsı namazını Kaç rekat kılıyorsun,
Ve ne şekilde Kılıyorsun...

kuranıkerimde rekat sayısı bildirilmemiştir.hatta rekat diye bişi kuranın içinde geçmemektedir.

bugune kadar bütün müslümanların sabah akşam öğle namaz rekatlarında ortak kanıda olmaları ve bu konuda hiç bi ihtilaf bulunmamasından dolayı(özellikle camilerde toplu halde kılınırken) ben de bütün müslümanların kıldığı gibi kılıyorum.ama bu öğel namazı 10 rekat farz kılınamayacak anlamıda da gelmez.isteyen istediği kadar kılar.kuranıkerimde önceden dediğim gibi rekat sayısı bildirilmediği için az ya da çok rekat kılanlar allah tarafından sorguya çekilmeyecektir.allah önceden isstemediği bişeyin hesabını sonradan sormaz.ilahi adalet bunu gerektirir çünkü.

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:36:21 

quote:

Ya arkadaş , Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı.
Bu tamam da hani nerde Kulak yıkamak ve ense meshi , o yazdıkların abdestin farzıdır Kuranda mevcut, hani sünnetlerini nerden bileceksin,aslında soruyu sorarken sana malzeme verdim de işte...neyse bi kere yazdık.
Cahil dediğin adamlar İlahiyat profösörlerinin yazıları. Sen istediğin gibi yap düşün yada uygula . Ben yardımcı olmak için yazdım .

çevir kazı yanmasın.ilk önce söylediğin şey "kuranda abdest almanın kuralları nerde yazıyor , göster de biz de bilelim" gibi alaycı tavırla sorulmuş bir soruydu.

ayet numarasıyla belgesiyle gösterdim,şimdi diyorsun ki "e hani sünneti nerde?".tam anlamıyla kıvırıyorsun.bilmiyodum şimdi öğrendim demiyorsun da daha hala üste çıkmaya çalışıyorsun.

milletimizin en büyük eksikliği kabullenememek.biri bana bu benim gösterdiklerimi öğretse allah razı olsun derim.

1592 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:37:19 

quote:

kuranıkerimde rekat sayısı bildirilmemiştir.hatta rekat diye bişi kuranın içinde geçmemektedir.

bugune kadar bütün müslümanların sabah akşam öğle namaz rekatlarında ortak kanıda olmaları ve bu konuda hiç bi ihtilaf bulunmamasından dolayı(özellikle camilerde toplu halde kılınırken) ben de bütün müslümanların kıldığı gibi kılıyorum.ama bu öğel namazı 10 rekat farz kılınamayacak anlamıda da gelmez.isteyen istediği kadar kılar.kuranıkerimde önceden dediğim gibi rekat sayısı bildirilmediği için az ya da çok rekat kılanlar allah tarafından sorguya çekilmeyecektir.allah önceden isstemediği bişeyin hesabını sonradan sormaz.ilahi adalet bunu gerektirir çünkü.

Peygamberimizin böyle bir uygulaması var mı peki bildiğin? Peygamberimiz bizim için en güzel örnektir. Eğer rekat sayısı serbest bir konu olsaydı herhalde peygamber efendimiz bunun anlaşılması için farklı uygulamalarını yapardı, mesela farklı günlerde aynı vaktin namazını değişik rekatlarda kılardı. Ben şimdiye kadar duymadım şahsen, seferilik dışında rekat sayısının azaltıldığını...

[düzeltme] yanlış anlatım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi un.real -- 19 Şubat 2008; 2:42:12 >

Onun için inilerim.            Onun için inilerim.            Onun için inilerim.       
Yunus Emre

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:39:31 

quote:

Orjinalden alıntı: un.real

Arkadaşlar; bu tür konulardaki bilgimizi üstünlük kurmak için değil, paylaşmak için kullanmalıyız. Dini bilgimizi egomuzu beslemekte kullanmak doğru olmayacaktır. Sanırım bu konuda herkes hemfikirdir.
Bildiğimiz bir şeyi tatlı tatlı anlatalım.
Teşekkürler.

kesinlikle katılıyorum."herşeyi ben biliyorum" havasına girmeden,bildiklerimizi paylaşmak gerek.hele bu tür ciddi dini konularda yanlış bilgilerimizi üstüne basa basa iddiada bulunmak son derece hatalı bi davranış.
benim de bilmediğim çok şey var ve bilmediğim konular hakkında konuşmuyorum.tam emin olmadığımız şeylerde de iddiada bulunmayalım lütfen.

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:44:52 

quote:

çevir kazı yanmasın.ilk önce söylediğin şey "kuranda abdest almanın kuralları nerde yazıyor , göster de biz de bilelim" gibi alaycı tavırla sorulmuş bir soruydu.

ayet numarasıyla belgesiyle gösterdim,şimdi diyorsun ki "e hani sünneti nerde?".tam anlamıyla kıvırıyorsun.bilmiyodum şimdi öğrendim demiyorsun da daha hala üste çıkmaya çalışıyorsun.

milletimizin en büyük eksikliği kabullenememek.biri bana bu benim gösterdiklerimi öğretse allah razı olsun derim.

Tamam arkadaşım saolasın verdiğin bilgiler için, sen bu işi biliyorsun besbelli .

Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

3664 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:48:31 

quote:

Orjinalden alıntı: un.real

Peygamberimizin böyle bir uygulaması var mı peki bildiğin? Peygamberimiz bizim için en güzel örnektir. Eğer rekat sayısı serbest bir konu olsaydı herhalde peygamber efendimiz bunun anlaşılması için farklı uygulamalarını yapardı, mesela değişik vakitlerde değişik rekatlarda kılardı. Ben şimdiye kadar duymadım şahsen, seferilik dışında rekat sayısının azaltıldığını...

dikkat edin sabah akşam öğle namazlarının rekatları değişiktir.kuranda belirtilmediği halde değişik rekatlarda kılmamız buna bağlı olabilir ki herşeyden önce dediğim gibi kuranda yazmayan hiçbişeyden insanoğlu sorumlu değildir.

orucun kaç gün tutulacağı belli mesela onda kimse 15 gün tutiyim ben diyemez.çünkü bütün ramazan ayı boyunca tutulur,bir ay yani.bunu allah bize bildirmiş ve bütün bir ayı oruçla tamamlamamızı istiyor.
namazın ise vakitleri bildirilse de rekatları yani kaç rekat(kuranda geçmeyen bi tabir) kılınacağı bildirilmemiş.

bakın dikkat edin sabah namazının 2 rekat farzı , öğlenin 4 rekatından daha uzun sürer.sizce hangisi daha makbül?sabah namazını 15 dakkada kılıyoruz camide,öğle namazı ise 7-8 dakka sürüyor.allahla sabah namazında daha fazla başbaşa kalıyoruz.rekatı daha kısa ama namaz süresi uzun.
ama allah namaz süresinde de bi kısıtlama getirmemiş istersen 2 dakkada bitir istersen 20 dakkada.sana kalmış.ama namazda daha uzun vakit geçirenlerin allahın rahmetinden daha fazla yararlanacaklarına inanıyorum.

749 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:49:35 

quote:

Hadi be...
Cahil Cahil Konuşma,
Bak Çok Okuduğunu ve Anladığını söylediğin Kur'anda Ne Buyruluyor...
Bismillahirrahmanirrahim
" Allah'a ve Resulune İtaat edin"
Bu ayet seni bağlamıyor mu?
Allah resulu Yaşayan Kur'andır...
Bu Mealcilik Sapıklıktır.
Allah tan Korkun, Rekatlar konusunda İcmai Ümmet'i kabul ediyorsunuz, Peki Orekatlar nerden çıktı,
Hz. Peygamber Öyle Kıldığı için, Örneksiz değiliz, Kör Olmaya Gerek yok,
Sadece buda değil, Haccın Nasıl yapılacağı Tafsilatlı bir şekilde anlatılmıyor, Peki biz bunları neden yapıyoruz,
Hz. Peygamber Öyle yaptığı İçin ,
Peki Tüm Bunların Adı nedir,
SÜNNET...
Burada Bilip bilmeden konuşmayın,
Kardeşim Sabah Namazı Güneş Doğmadan Kılınır, Kazası ise Güneş Doğduktan 45 Dk Sonra Kerahat vakti çıkar, Ondan Sonra kılınabilir,
Sen Burdaki Atıp Tutanlara Bakma, 1400 Yıldır Tüm Müslümanlar yanlış yapıyordu, Bunlar Doğruyu buldular, Ne Büyük Saadet,

Pendik

2077 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:57:24 

Allahın rahmeti ve bereketi üzerine olsun BYZİHH
Tartışmaya girmenin anlamı yok, karşılıklı cevaplaşmanın tadı kaçar bundan sonra.Allah herkesten razı olsun.

Aquacraft Nitro Vee
HPI RS4-3 Evo

1592 Mesaj
19 Şubat 2008; 2:59:09 

quote:

dikkat edin sabah akşam öğle namazlarının rekatları değişiktir.kuranda belirtilmediği halde değişik rekatlarda kılmamız buna bağlı olabilir ki herşeyden önce dediğim gibi kuranda yazmayan hiçbişeyden insanoğlu sorumlu değildir.

orucun kaç gün tutulacağı belli mesela onda kimse 15 gün tutiyim ben diyemez.çünkü bütün ramazan ayı boyunca tutulur,bir ay yani.bunu allah bize bildirmiş ve bütün bir ayı oruçla tamamlamamızı istiyor.
namazın ise vakitleri bildirilse de rekatları yani kaç rekat(kuranda geçmeyen bi tabir) kılınacağı bildirilmemiş.

bakın dikkat edin sabah namazının 2 rekat farzı , öğlenin 4 rekatından daha uzun sürer.sizce hangisi daha makbül?sabah namazını 15 dakkada kılıyoruz camide,öğle namazı ise 7-8 dakka sürüyor.allahla sabah namazında daha fazla başbaşa kalıyoruz.rekatı daha kısa ama namaz süresi uzun.
ama allah namaz süresinde de bi kısıtlama getirmemiş istersen 2 dakkada bitir istersen 20 dakkada.sana kalmış.ama namazda daha uzun vakit geçirenlerin allahın rahmetinden daha fazla yararlanacaklarına inanıyorum.

Doğru dedin. Ancak sen bunları yazarken ben mesajımda bir düzeltme yaptım, şimdi bakarsan görebilirsin. Elbette değişik vakitlerde değişik sayılarda rekatlar kılıyoruz ama benim asıl sormak istediğim şuydu: Yani peygamberimiz öğle namazının farzını bazı günler 4 rekat, bazı günler 10 rekat kılmamış mesela, değil mi? Anlatmaya çalıştığım buydu.
Elbette, senin anlattıkların da peygamberimizin sünnetinden yola çıkılarak yapılan uygulamalar. Sabah namazında kıraatın uzun tutulması, Akşam ezanının biraz daha hızlı okunması gibi şeyler...
Allah bize ihlas ve ihsan nasip etsin. (amin)

Yunus Emre
En Beğenilmeyen Yorumlar
Yoruma Git ezan ne zaman okundu o zaman erkahn - 19 Şubat 2008; 1:23:14 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Sabah namazı imsakda mı güneştemi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.383