Şimdi Ara

**KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR** (118. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
4.441
Cevap
68
Favori
865.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 116117118119120
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaklasık 4 gundur sislik vardı akıntı ve kanama 1 gundur devam ediyordu baslangıca gelicek olursak 1 ay once spor'u bıraktım ve bisiklet surmeye karar verdim eski bisikletimi tamir edip kullandım her aksam bazen makatım agrıyordu batma agrı vs hissediyordum 1veya2 gün ara veriyordum sürmüyodum bisiklet onun yerine hafif tempolu kosu ve yürüyüş yapıyordum hafta da 2 kez de halısaha maçlarım vardı işim masa başı mesai saatlerin de genelde saat 13:00'a kadar pc başında oluyodum sonra saat 17:00'a kadar dısarda oluyodum belirttigim gibi aksamları da bisiklet yürüyüş ve halısaha macları yapıyordum. 4 gün once yine agrımaya basladı popom bayramın ilk günü diyebilriz ilk gün pek agrı yoktu o gun 3 kere banyo yapmıstım 2'inci gün hafif sislik oldu bayram oldugu icin nobetci eczaneye gittim derdimi anlattım hemoroid(basur) olmussundur dedi ilac verdi genelde agrı kesici ve antibyotik olarak 2 cesit sonra bir baktım bende meme falan olusmamıs basur olan kişilerde oyle oluoyr ve kan damlatıyor wc ihtiyacını gorurken , tuvaletim var ve buyuk abdestimi alamıyorum yani ''Kakamı yapamıyorum'' 1 gun kabız oldum cok kotu bir seydi 3 gun ardık portakal kadar sisti ufak da bir ucu gorunuyordu dedim tamam kıl donmesidir bu burdaki tüm yorumları okudum internetten arastırdım doktorlar ameliyatlar vs psikolojim iyicene coktu tabi utanıp aile hekimine de gosteremiyorduk tanıdık diye rezil olmak istemiyodum neyse sonun da ailem fark etti noldu sana boyle tatil yani bayram boyunca ev de oturdun noldu dediler baktılar degisik yuruyorum sonra soyledimm sislik var diye onlarla bir ezcaneye gttik yine orda bir krem verdi kullandım sislik inicek diye verdi ama daha cok sisti makattaki kaba etim bir tenis topu kadar oldu en son aile hekimine gitmeye karar verdim cok utanmıstım iceri girdikten sonra belirttim sorunlarımı ve baktı kontrol etti kıl donmesi baslangıcı ve cıban olabilir dedi ben en bastan anlatmıstım ona belirtileri neydi diye oda terlemişsin cok havalar sıcak zaten dedi ve 1 krem verdi %75 tahminen düzelticek seni eger kıl donmesi ilerlememişse dedi 1 agrı kesi 1 de antibyotik verdi olmazsa ameliyet olucaksın dedi tabi ben arastırmıstım ameliyat cok tehlikeli tırstım ne yalan soyliyim bazıların da tekrarlamıs yanı nüks etmiş bu rahatsızlık fakat bazıları da cok kolay ve basit bir ameliyat diyorlardı neyse ben ilaclarımı düzenli olarak kullanmaya basladım kremi kullandıgım gunun gecesi makattaki sislik biraz inmiişti bir baktım boxer komple kan dedim noldu bana birden rengim attı ve evdekilere haber verdim iltihabı akmıs dediler sabaha kadar temizledim kendim bir sey yapmak istemedim yanlıs olur diye bir bakıma cok rahatladım sislik inince cunku daha once hic boyle bir acı cekmemistim agrım gitmisi gecen günlere nazaran tabi bir insanın poposundan kan ve iltihap gelmesi garip birsey sabah 7 ye kadar uyuyamadım iltihap kokuyordu ve midemi bulandırıyordu bir yandan da sinekler etrafım da dolasıyolar neyse saat 08:30 oldu yani bugun dedim son kez krem sürüyim oglen de aile hekimine giderim surdum yine kanamaya basladı ilaclarımı da eksitmedim tabi sonra oglen aradım 12:00 gibi aile hekimini belirttim gelişmeleri daha iyiye gidiyorsun dedi eger iltihap cıkmasaydı ileri derece kıl donmesi oldugun anlasılırdı veya baska biir tedavi olmak gerekir di dedi her neyse sonra aile hekimine muayene gittim biraz gec geldi tanıdık hekim diger bayan hekim de istersen ben yardımcı olıyım dedi bizim mahalleye bakan hekim tanıdık dı bayan hekim dünde gormustum sizi kıl donmesiydi dimi ameliyat oldunuzmu falan dedi yok dedim olmalısınız falan dedi ben de once bir bakın dedin baktı belirti yok ve dediki sizin vucudunuz da daha once belirttigi gibi diger doktor arkadasın cıban veya kıl donmesi baslangıcıydı ilac tedaviye hemen yanıt vermis dedi ve icindeki iltihabı biraz daha cıkartıcam dedi bir jel surdu belim uyustu biraz 5 dk bekledik tabi sonra iyicene bastırdı sanki (ketcap) sıkıyordu hemsire bi ara dedi derin nefes al abi bir gıdıklandım gülme krizine girdim hemşire dedi normalde hastalar aglar sen gülüyosun yasın kac dedi dedim 25 ooo dedi senin yasında oglum var falan dedi tamam abla bittimi derken ne sandın dedi tamam dedi bisiklet surme spor yapma 1 ay kadar dedi yuruyus yapabilirsin dedi (cuma) ilacları kullan ve pazartesi gunu tekrar kontrol gel dedi tekrar sordum ameliyat vs gerek yok dimi internette cok kotu yorumlar var dedim yok gerek yok sana ameliyat dedi ailem ve kardeslerim cok destek oldu bana da umarım pazartesi gunu daha iyi olurum, ve sizlere yeniden yazarım size tavsiyem benim gibi hemen olumsuzluklara kapılmayın yani paranoyak olmayın inşallah hiç birşeyiniz yoktur ve bıcak altına yatmassınız inşallah herkeze bol sanslar dilerim görüşmek üzere ;)
  • inf3rno1907 İ kullanıcısına yanıt
    İnternette yazılan her şeye aldırış etmeyin. Ben isterseniz ameliyat öncesini, sonrasını, esnasını her şeyini anlatırım. Yardımcı olmaya çalışırım.

Ayrıca eğer iltihap çıktı ise büyük ihtimalle kıl da vardır içeride. Siz şu an iltihabı çıkartmış olsanız bile orada yine iltihap birikip, ağrı yapacaktır. Kıl dönmesi hastalığı eğer bir kere başladı ise ameliyat olmadan kurtulamazsınız. Anca böyle daha ilk kılı girerken yakalayacaksınız ki oradan olayı çevirebilesiniz. Başka türlü imkanı yok.
  • bende bi 2 hafta sonra filan bu ameliyatı olacağım doktor içimi ferahlatti korkum bir nebze azaldı. Ameliyat İnşallah iyi geçer. Sonuçları buraya yazarım :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim abim ameliyat oldu kıl giren bölgeden et alıyorlar enfeksyonlu diye abim hastanede 2 gün kaldı 1.gün ameliyat olduğundan sonra 5 kişilik odada sırt üstü kıbırdamadan durması gerekiyomuş allahtan benim telefon yanındaydı can sıkıntısından ölüyodu
  • 2 doktora gözüktüm ikisi de ameliyat dedi. Önce Sincan Devlet Hastanesine gittim doktor hemen tahlil ameliyat falan dedi. Kasap gibi kesecek adam arıyordu benim de biraz gözüm korktu Bugün GATA'ya gittim ameliyat dedi ekim ayına gün veriyordu eylül ayında üniversite yüzünden şehir dışına gideceğim için oradan gün almadım. Hava Hastanesine gideceğim bir de. Acaba Sincan Devlet Hastanesine yaptırsam mı? Bilemedim çok kararsızım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bi tylol hot içer miyiz

2 doktora gözüktüm ikisi de ameliyat dedi. Önce Sincan Devlet Hastanesine gittim doktor hemen tahlil ameliyat falan dedi. Kasap gibi kesecek adam arıyordu benim de biraz gözüm korktu Bugün GATA'ya gittim ameliyat dedi ekim ayına gün veriyordu eylül ayında üniversite yüzünden şehir dışına gideceğim için oradan gün almadım. Hava Hastanesine gideceğim bir de. Acaba Sincan Devlet Hastanesine yaptırsam mı? Bilemedim çok kararsızım.

yaptyr hocam korkma doktor cesaret verdi bana tatilden sonra olaca?ym in?allah ameliyaty sa? salim bekletirsen daha çok sykyntyly bi hale gelir zor bi operasyon de?il spinal anestezi sadece belden a?a?ysyny uyu?turuyorlar

• Beyler ben de araniza katıldım
    Benim durum şöyle. Bi süredir var sanirim bu durum. Uzunca oturduğum zamanlar falan kuyruk sokumumdaki kemigin ustünde hafif bi sislik oluyodu arada. Normal zamanlarda da çok cok kucuk sekilde oluyordu o, ben hep onu normal insan vucudunun bir parcasi sandım o omurga kemiginin altina destek gibi bir şey küçük fakat şu son yaz gunlerinde durumu farkettim, iç çamaşırlarimin çoğu siyah olduğu icin anlayamamisim, şort ve pantolonlarin arkasında kucuk kan lekeleri ve sarimsi lekeler gördüm. Her neyse farkettik durumu, bi misket kadar kis var ve küçük 1-2 milimlik delik, içinden bi kaç kıl çıktı ama daha var içerisinde. Şimdi ben doktora gidecegim ama aklıma takılan sorular var malum. Öncelikle istanbul pendikte oturuyorum. Özel hastane mi devlet mi tavsiye edersiniz, devletse hangi devlet ve tavsiye ettiğiniz doktor var mi? Ozelse de aynı sekilde ve ozeldekinin fiyatı ne kadar tutar? Ayrıca nesterle kesme lazerle kesme denmiş. Farkı nedir hangisi daha iyidir falan? Yardımları bekliyorum arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JWS -- 5 Ağustos 2014; 2:14:21 >
  • Kıl dönmesi ameliyatını ertelemeyin ne kadar erken olursanız o kadar iyi. Benimki başlangıç aşamasıydı belden falan uyuşturmadılar direk kıl dönmesi olan bölgeyi uyuşturuldular ve ameliyat 10dk sürdü. 2 saat sonrada üstümü giyindim ve eve gittim. Yani ertelemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bismarckk -- 5 Ağustos 2014; 11:30:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeknoŞizofren

quote:

2 doktora gözüktüm ikisi de ameliyat dedi. Önce Sincan Devlet Hastanesine gittim doktor hemen tahlil ameliyat falan dedi. Kasap gibi kesecek adam arıyordu benim de biraz gözüm korktu Bugün GATA'ya gittim ameliyat dedi ekim ayına gün veriyordu eylül ayında üniversite yüzünden şehir dışına gideceğim için oradan gün almadım. Hava Hastanesine gideceğim bir de. Acaba Sincan Devlet Hastanesine yaptırsam mı? Bilemedim çok kararsızım.

yaptyr hocam korkma doktor cesaret verdi bana tatilden sonra olaca?ym in?allah ameliyaty sa? salim bekletirsen daha çok sykyntyly bi hale gelir zor bi operasyon de?il spinal anestezi sadece belden a?a?ysyny uyu?turuyorlar

Bugün Hava Hastanesine gittim.Doktor fenol tedavisi uygulayacağını, cuma günü başlayacağını, ameliyatsız %50 şansla geçebileceğini söyledi. İnternette araştırdım %70-80 diyen siteler var. Dediğim hastane askeri hastane. Askeri hastane yapıyorsa özelde yapan yer bulabilirsiniz. Bilginiz olsun.
  • quote:

quote:

quote:

Bugün Hava Hastanesine gittim.Doktor fenol tedavisi uygulayacağını, cuma günü başlayacağını, ameliyatsız %50 şansla geçebileceğini söyledi. İnternette araştırdım %70-80 diyen siteler var. Dediğim hastane askeri hastane. Askeri hastane yapıyorsa özelde yapan yer bulabilirsiniz. Bilginiz olsun.

Benim doktorum fenol tedavisinden ziyade cerrahi müdahalenin daha temiz ve acısız bir yöntem olduğunu. Fenöl tedavisini 70 yaşındaki bi doktorun bile rahatlıkla yapabileceğini söyledi hocam. Özel hastane bu arada hocam. Fenöle gerek yokmuş hiç acımıyormuş neredeyse diyince bende doktorun bi bildiği vardır diyip onayladım. Şuan hastalıklı bölge ara sıra kaşınıyor ve ufak bir delik var içeride makat kısmının üstlerine anüs deliğinin baya yukarısında. Geçmiş olsun sizede hocam inşallah tedavileriimiz iyi geçer :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Benim doktorum fenol tedavisinden ziyade cerrahi müdahalenin daha temiz ve acısız bir yöntem olduğunu. Fenöl tedavisini 70 yaşındaki bi doktorun bile rahatlıkla yapabileceğini söyledi hocam. Özel hastane bu arada hocam. Fenöle gerek yokmuş hiç acımıyormuş neredeyse diyince bende doktorun bi bildiği vardır diyip onayladım. Şuan hastalıklı bölge ara sıra kaşınıyor ve ufak bir delik var içeride makat kısmının üstlerine anüs deliğinin baya yukarısında. Geçmiş olsun sizede hocam inşallah tedavileriimiz iyi geçer :)

Geçmiş olsun. Cümleten bol şifalar

• quote:

Orijinalden alıntı: JWS

Beyler ben de araniza katıldım
    Benim durum şöyle. Bi süredir var sanirim bu durum. Uzunca oturduğum zamanlar falan kuyruk sokumumdaki kemigin ustünde hafif bi sislik oluyodu arada. Normal zamanlarda da çok cok kucuk sekilde oluyordu o, ben hep onu normal insan vucudunun bir parcasi sandım o omurga kemiginin altina destek gibi bir şey küçük fakat şu son yaz gunlerinde durumu farkettim, iç çamaşırlarimin çoğu siyah olduğu icin anlayamamisim, şort ve pantolonlarin arkasında kucuk kan lekeleri ve sarimsi lekeler gördüm. Her neyse farkettik durumu, bi misket kadar kis var ve küçük 1-2 milimlik delik, içinden bi kaç kıl çıktı ama daha var içerisinde. Şimdi ben doktora gidecegim ama aklıma takılan sorular var malum. Öncelikle istanbul pendikte oturuyorum. Özel hastane mi devlet mi tavsiye edersiniz, devletse hangi devlet ve tavsiye ettiğiniz doktor var mi? Ozelse de aynı sekilde ve ozeldekinin fiyatı ne kadar tutar? Ayrıca nesterle kesme lazerle kesme denmiş. Farkı nedir hangisi daha iyidir falan? Yardımları bekliyorum arkadaşlar

Geçmiş olsun.

Paran varsa özelde yaptır, yoksa devlette yaptır hocam. İşin bu kısmı bu kadar basit

Lazer ameliyatlarında başarı yakalanamadığını duymuştum ama doğru mudur bilemem. Neşterli olanı da tahmin ediyorsunuzdur zaten. Uyuşturup kesiyorlar, içeriden iltihaplı dokuyu alıp tekrar dikiyorlar. Poponuzun şekli bir hayli değişiyor ama olsun sonuçta bir hastalıktan kurtulmuş oluyorsunuz.
  • KESİNLİKLE OKUMANIZI İSTİYORUM BU DERTTEN YAKINAN ARKADAŞLARIM ÇOK İYİ BİR DOKTOR ÖNERİYORUM.
    Arkadaşlar ben 15 tatilde flep yöntemiyle ameliyat olmuştum.Çok zahmetliydi ve resmen işkenceydi.Dren takıldı,bel aşağısı uyuşturuldu,dikişler fazlaydı.En kötüsü de 15 gün falan yüzüstü yatmak zorundaydım ve çektiğim ağrıyı ancak yaşayanlar bilir.O kadar çektiğim acıya değmedi tabi ve birkaç aya tekrarladı.Napcaz falan derken iş yaza sarktı.Sonra internetten araştırırken kıl dönmesinde en iyi yöntemi ve bu konuda uzman olan bir doktor bulduk.Antalya Radon tıp merkezindeydi bu doktor.Zaten biz de Antalyada yaşıyoruz.Adı H.Mehmet ULUSAL.İnternetten bakarsanız sert görünüşüne aldanmayın.Çok samimi ve içten biri.İlk önce kontrol etti ve hemen yarın yapabiliriz dedi ve ben de korkumdan 3 gün sonraya ertelettim.Zaten benim asıl korktuğum lokal iğnesiydi çünkü onun acısını biliyorum.Bunu söyleyince seni zaten uyutucaz hiçbir şey hissetmeyeceksin hatta ameliyattan sonra bi daha olurum bile diyeceksin dedi ve beni çok rahatlattı.Her neyse yöntemin adı mikrosinüsektomi.Ayrıca doktor önceki ameliyatımdan kalan izlerimi de halledeceğini söyledi.Ayrıca çatalı da bozmuş eski doktor onu da düzelteceğini söyledi ve fiyatta hiçbir değişiklik yapmadı.Neyse geldik o gün kanımı falan aldılar.1-2 saat sonra ameliyata girdim.Ameliyatı pazartesi günü oldum bu arada.Neyse işte ablalarla sohbet ettik falan sonra damar yolumu açtı ve uyumuşum zaten.Uyandığımda her şey bitmişti.Hiç acı hissetmedim emin olun.hatta sırtüstü yatırdılar ve odama götürdüler.Birkaç saat sonra eve döndük.Bugün de kontrole gittik.Annemler baktı.Çatalı ve önceki izi düzeltmişti ve çok güzel olmuş.O kalın iz ipince bi çizgiye dönüşmüş.Zaten o düzeltme işi falan olmasa çok rahattım.Pazartesi günü dikişleri alıcak.Çok iyi bi doktor kendisi.Sitesine girerseniz görürsünüz.1 tane bile kötü yorum yok.ADI H.MEHMET ULUSAL-ANTALYA RADON TIP MERKEZİ.ACISIZ VE ZAHMETSİZ BİR ŞEY İSTİYORSANIZ MUTLAKA AMA MUTLAKA BU DOKTORA GİDİN.
  • Mikrosinüsektomi yi araştırdım arkadaşlar. Onu düşünüyorum. Olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Gerçekten bahsedildiği gibi mi her şey, ameliyat sırası ve sonrası falan ? Bir de çok küçük doku çıkarıyorlar bu yöntemde. Ama diğer yöntemlerde doku kitlesi baya büyük. Küçük çıkarması enfekte olmuş bölgenin tekrar yayılmasına sebep olur mu, yoksa lazerle falan mı temizliyorlar oraları ?
  • Normal cerrahi yöntemle olun arkadaşlar. Mikroymuş fenölmuş bunlar saçma şeyler. Cerrahi çözüm her zaman daha iyidir

• quote:

Normal cerrahi yöntemle olun arkadaşlar. Mikroymuş fenölmuş bunlar saçma şeyler. Cerrahi çözüm her zaman daha iyidir

Bende katılıyorum. Neredeyse hiç olumlu yorum okumadım bu fenol, mikro sinüsektomiyle ilgili.

Benim sorunum da bir türlü ameliyat tarihi alamamam. 2 sefer doktora gittim "sende bir şey yok" dedi. 3. doktor apse aldı, ilaç verdi. İyileşme var bekleyelim bakalım düzelebilir dedi. Düzelmedi, şimdi tekrar apse oldu, apseyi yine aldırdım antibiyotik kullanmaya başladım. Yarın bir daha gideceğim bakalım. Böyle böyle 1 sene oldu.

Bu arada apse aldırmak mı yoksa dikiş aldırmak mı daha çok ağrı yapıyor, bilen yaşayan varsa cevap verebilirse sevinirim?
  • Arkadaşlar mikrosinüsektömi kıl dönmesinin çözümünde en etkili yöntemdir.Hem flep hem de bu ameliyatı olan biri olarak söylüyorum arada kocaman bir fark var. Birincisi tekrarlama riski en az olan yöntem.Ikincisi dikiş sayısı yok denecek kadar azdır. Üçüncüsü flepteki gibi 15 gün boyunca yüzüstü yatmanız ve drenle uğraşmanız gerekmez.Rahatlıkla dolaşabilirsiniz.Dördüncüsu Flep teki gibi koskoca bir dikiş izi kalmaz.Tam tersine nerdeyse görünmezdir.
    Ayrıca bu yöntem zaten cerrahi bir işlemdir.Fenole benzemez.Zaten sakın ola fenole bulaşmayın, tekrarlaması banko bir şeydir. Tabi ki mikroyu yapan doktor da uzman olmalı.İste size söylediğim doktor yani H.Mehmet Ulusal bu konuda uzmanıdır. Kendisini internetten araştırabilirsiniz.1 tane bile olumsuz yorum yoktur. Kendisi antalya radon tıp merkezinde çalışmaktadır şu an.
    Bu kıl dönmesiyle ilgili çok araştırma yaptım zaten.En iyi yöntemin mikro olduğu kesin bir şey.Ayrica iğneden korkmaniza gerek yok sizi uyutuyor ama genel anesteziyle değil. Ameliyat bitince de uyandırıyolar. Tek hissettiğiniz damar yolunun açılması oluyo zaten.Sonra da uyuyosunuz uyandığınızda her şey bitmiş oluyo.

• quote:

Orijinalden alıntı: JWS

Mikrosinüsektomi yi araştırdım arkadaşlar. Onu düşünüyorum. Olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Gerçekten bahsedildiği gibi mi her şey, ameliyat sırası ve sonrası falan ? Bir de çok küçük doku çıkarıyorlar bu yöntemde. Ama diğer yöntemlerde doku kitlesi baya büyük. Küçük çıkarması enfekte olmuş bölgenin tekrar yayılmasına sebep olur mu, yoksa lazerle falan mı temizliyorlar oraları ?

Ben uzman bir doktordan bilgi almıştım bu konu hakkında. Evet, ameliyat sonrası iyileşme çok daha kısa, yürüyerek gidebiliyorsunuz ama yine de bahsettikleri kadar değil. Bir süre oturmamanız veya yan oturmanız, dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer birden fazla sinüs(delik) varsa bu yöntem fazla fayda sağlamıyor. Bu sinüsler birbirlerine bağlı, yani klemp'i bir taraftan sokunca diğer delikten çıkıyor, ameliyat videolarında var (mideniz kaldırırsa). Bu yöntemde de sinüslerin etrafındaki doku çıkarılıyor ama delikler arasındaki bağlantılar kalıyor, bunların içinde kıl dokusu kalabiliyor. Bu yüzden büyük olasılıkla tekrarlıyor. Tek delik mevcutsa sonucu bilmiyorum.

Bunun kesin çözümü cerrahi ameliyat. Ama ben hem biraz korktuğumdan (açık yöntem, 6-7 ay pansuman, 1 ay yüzüstü yatmak vb) hem de özel bir durumdan dolayı fenol yöntemiyle olmuştum. Bu yöntem diğerlerinden daha iyi demiyorum, imkanınız varsa kesinlikle ameliyat olmalısınız. Ama istersen yaşadıklarımı da anlatabilirim, uzman bir doktor ve özenli bakım ile fenol yönteminin de başarı oranı yüksek sayılır.
  • Evet beyler, bugün MedicalArt Kadıköy'de Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas'a mikrosinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum. Gayet başırılı geçtiği söylendi, zaten çok kısa sürüyor ameliyat. Çıkarılan kisi gördüm avuçiçi kadar vardı büyüklüğü. 1 saatte her şey halledildi ve ayrıldım. Şuan çok hafif bi ağrı var alışınca önemsenmeyecek derecede. Yürüyebiliyorum oturabiliyorum. Otururken yaslanınca biraz rahatsız ediyor, çünkü ameliyat yerinde ped var. 3 gün sonra çıkaracağım. Onun dışında sormak istediğiniz şeyler varsa yardımcı olabilirim.
  • Arkadaşlar aranızda flap kaydırma yöntemiyle ameliyat olab var mı ameliyat sonrası nasıl oluyor

• 
Sayfa: önceki 116117118119120
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.