Şimdi Ara

H KÖPRÜSÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
14.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Pic kullanarak dc motor sürmek istiyorum bunun için H köprüsü(H bridge) yapmaya karar verdim.Fakat bulduğum 2 kaynaktaki bilgiler farklı.Şöyleki;

http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
    adresindeki

devreyi denedim ve çalıştırdım.Fakat daha sonra
    http://ieee.itu.edu.tr/lab/hbridge.pdf adresindeki dökümanda;

Aynı devrenin farklı bir kullanımını gördüm.
     H KÖPRÜSÜ

Burada her transistöre farklı giriş atamış.Fakat yukarıdaki devreyi düşündüğümüzde bu devrede A-C , B-D
    birleşik komut tablosunda bu çiftlere zıt komutlar yollandığında kısa devre gösteriyor.Burada bir hata mı var acaba?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• PNP transistöler iletime O verilince geçerler.

Yani

A=0, D=1 bir yöne
    C=1, B=0 diğer yönde

Diğer durumlarda üst üste gelen iki transistör aynı anda iletime geçeceği için kısadevre olur.
  • Kısadevre durumlarıyla ileri geri dönme durumları birbirleriyle karıştırılmış.
  • Frenleme özelliğine ihtiyacım olmadığı için devreyi aşağıdaki gibi yapmaya karar verdim

H KÖPRÜSÜ

Devrede NPN olarak tip120-1-2 , PNp olarak tip 125-6-7 kullanmayı düşünüyorum.Kullanacağım direncin değeri sizce ne olmalı?Birde diyot olarak neler kullanabilirim?
  • devre şemasına bakarsan a ve c transistörleriyle, b ve d transistörleri birbirleriyle seri bağlı olmaktadır. a ve c veya b ve d transitörleri iletime geçerse akımı + uçtan - uca geçireceklerinden kısa devre olur. bu tablo h devresinin pic veya başka bir dijital devre ile kontrol edilmesi için hazırlanmış.
  • stromkreis
    ekteki gibi bağlarsan sorun yaşamazsın.
    A ve B motor hareketsiz durumdaylen lojik 0 olmalı. sağ veya sol motor yönleri için A-B girişlerinden herhangi birine lojik 1 vermelisin. önemli bir nokta olarak her 2 sine birlikte 1 verdiğinde H köprüsünde sağlam transistör kalmayacaktır.

not: sadece bir fikir olsun diye çizdim. kullandığın yüke ve transistörlere göre H köprüsü elemanları üzerinde gerilim düşümleri oluyorsa, extra bir kaç devre elemanına daha ihtiyaç duyulabilir.

Hazar
    bende aynı cevabı vermeyeyim o zaman...

H KÖPRÜSÜ

• quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

stromkreis
    ekteki gibi bağlarsan sorun yaşamazsın.
    A ve B motor hareketsiz durumdaylen lojik 0 olmalı. sağ veya sol motor yönleri için A-B girişlerinden herhangi birine lojik 1 vermelisin. önemli bir nokta olarak her 2 sine birlikte 1 verdiğinde H köprüsünde sağlam transistör kalmayacaktır.

not: sadece bir fikir olsun diye çizdim. kullandığın yüke ve transistörlere göre H köprüsü elemanları üzerinde gerilim düşümleri oluyorsa, extra bir kaç devre elemanına daha ihtiyaç duyulabilir.

Hazar
    bende aynı cevabı vermeyeyim o zaman...

H KÖPRÜSÜ

@r2d2droids

Gösterdiğiniz bağlantı şekliyle benim eklediğim resimdeki bağlantı şekli arasında ne fark var?Kısaca açıklayabilir misiniz?Devreyi picle kontrol edeceğim ek elemanlar kullanmadan bu şekliyle kullanmam bir sorun oluşturur mu?

• öncelikle npn ve pnp transistörlerin baz emetörlerinin oluşturduğu doğru akım yolundan kurtuluyorsunuz ve PIC ile karşılıklı 2 transistörü iletime gerçirmek yerine tek yöndeki transistörü iletime sokarak köprünün PIC den çekdiği akımı azaltıyorsunuz. bunun yanında birde köprünün üst transistörlerinin baz akımlarını alt transistörlerin kollektöründen karşıladığnız için üst transistörleri daha fazla doyma bölgesine sürüklüyorsunuz.
    PIC lerin max 25mA pin akımı sağladıklarını ve motorunuzun amperler seviyesinde akım çektiğini düşünürseniz köprüdeki transistörleri PIC in 25mA lik pin akımı ile doyma bölgesine götürmek oldukça zor olacaktır.
    ayrıca bu bağlantı şeklinde köprünün alt transistörlerini tam olarak doyuma götüremezseniz üst kısmındada doyuma gitmeyen transistörler le karşılaşacaksınız ama yinede doyuma tam olarak gidemeyen transistörler üzerindeki Vce gerilimleri modifiye ettiğiniz çizimdeki transistörin Vbe gerilimlerinden düşük olacaktır, özellikle de köprünün üst tarafında.
    isterseniz motorun max akımını belirleyin ona göre bir H köprüsü tasarlayalım. ister fet ile ister bjt ile...

• quote:

öncelikle npn ve pnp transistörlerin baz emetörlerinin oluşturduğu doğru akım yolundan kurtuluyorsunuz ve PIC ile karşılıklı 2 transistörü iletime gerçirmek yerine tek yöndeki transistörü iletime sokarak köprünün PIC den çekdiği akımı azaltıyorsunuz. bunun yanında birde köprünün üst transistörlerinin baz akımlarını alt transistörlerin kollektöründen karşıladığnız için üst transistörleri daha fazla doyma bölgesine sürüklüyorsunuz.
    PIC lerin max 25mA pin akımı sağladıklarını ve motorunuzun amperler seviyesinde akım çektiğini düşünürseniz köprüdeki transistörleri PIC in 25mA lik pin akımı ile doyma bölgesine götürmek oldukça zor olacaktır.
    ayrıca bu bağlantı şeklinde köprünün alt transistörlerini tam olarak doyuma götüremezseniz üst kısmındada doyuma gitmeyen transistörler le karşılaşacaksınız ama yinede doyuma tam olarak gidemeyen transistörler üzerindeki Vce gerilimleri modifiye ettiğiniz çizimdeki transistörin Vbe gerilimlerinden düşük olacaktır, özellikle de köprünün üst tarafında.
    isterseniz motorun max akımını belirleyin ona göre bir H köprüsü tasarlayalım. ister fet ile ister bjt ile...

Aslında 2 farklı H köprüsüne ihtiyacım var.1 tanesi 3 voltuk basit oyuncak motorlarını sürmek için

2. si ve asıl yapmak istediğim devre ise 3.6 v luk yüksüz 1.6A akım çeken bir motor için.2 devreyide pic ile sürmek istiyorum.Bu konuda bana ne önerirsiniz?

• sayın arkadslar konunun onemine binaen banada yardımcı olabilrmisiniz acaba ben pic 16f877 ile 4 bölgeli motor kontrol bitirme tezi aldım ayrıca bununla alakalı da konuda acmıs vaziyetteyim acil yardımlarınızı bekliyorum a dan z ye ben bu isin altından nasıl kalkarım maddeler halinde yardımcı olurmsunuz...
  • ben size bazı noktalardan bahsedeyim siz karar verin.
    h köprüsünü bjt lerle gerçekleştirdiğinizde, motor akımı amper seviyelerinde ise, kollektör akımı yüksek transistörler yani güç transistörleri kullanmanız gerekecektir. köprü transistörleri iletime geçirildiğinde, motor üzerinde besleme gerilimine yakın bir gerilim elde etmek içinde bu transistörleri doyuma götürecek şekilde sürmeniz gerekecek. bjt güç transistörlerine dikkat edilmesi gereken bir nokta var. o da doyma bölgesinde bu transistörlerin hfe lerinin düştüğü. bunun anlamı transistörü doyuma götürmek için daha fazla baz akımı gerekeceğidir. PIC in tek başına bu sürme akımını karşılayamayacağını düşünürseniz yardımcı birkaç elemana daha ihtiyaç duyacaksız. tabi bir önemli konu da H köprüsüne bağlı motor u kontrol etmek için transistör sürme akımları yüzünden hatırı sayılır da bir güç harcayacaksınız. eğer bataryadan çalışıyorsanız bu önemli bir konu.
    bir ikinci yol ise köprüde mosfet kullanmak. bu durumda sizi zorlayan sadece köprünün üst kısmındaki transistörleri tetiklemek olcaktır. mosfetler bjt ler gibi akımla sürülmediğinden sürme akımlarından tasarruf edersiniz. burada sıkıntılı bir diğer nokta ise ucuz ve piyasadan temin edebileceğiniz mosfet lerin gate eşik gerilimlerinin çoğu sizin süreceğiniz motor geriliminin yaklaşık bir kaç volt üzerindedir. bu da köprünün alt kısmı için değil üst kısmın tetiklenmesinde sorun oluşturacaktır. tabi bununda bir çaresi var köprünün üst tarafını bjt lerle alt tarafını da mosfet lerle gerçekleştirmek.
    çok fazla felaket haberi verdim, ne dersiniz ne yapalım...

• Bahsettiğiniz gibi üst tarafında bjt,alt tarfında mosfetler kullanarak gerçekleştirilebilecek devrenin şemasını ekleyebilir misiniz?
  • verdiğim şemada NPN ler yerine n kanal mosfet koyun...
  • quote:

verdiğim şemada NPN ler yerine n kanal mosfet koyun...

http://www.robot.metu.edu.tr/~deniz/?p=9

Linkteki devrede üstteki mosfetlerin yerine bjt taksamda olur mu?Bu devrede bc547 ler olduğu için anladığım kadarıyla pic e daha az yüklenecek.Fakat bu devrede diyot kullanılmamış.Siz hangisini tavsiye edersiniz?Sizin eklediğiniz şemayı mı değiştireyim linktekini mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stromkreis -- 21 Şubat 2008; 19:04:43 >
  • diyotlar mosfetlerin içerisinde.

verdiğiniz mosfet li h köprüsü de kullanılabilir fakat gate eşik gerilimlerine dikkat edin. ne kadarlık bir besleme düşünüyorsunuz. eğer besleme geriliminiz mosfetlerin eşik gerilimlerinden küçük ise mosfetleri iletime geçirmekte sorun yaşayacaksınız. eğer böyle bir sorununuz yok ise hem mosfet çözümü hemde size önerdiğim mos ve bjt 2 lisi ile gerçekleştirilen h köprüsü çözümü işinizi görecektir. sonkez altını çizerek vurgulayalım köprüyü beslediğiniz gerilim çok önemli...
  • stromkreis....arkadasım ben dort bolgeli dc motor srurucu devresini tez olarak aldım acaba elinde dokuman varsa benimle de paylasabilirmisin rica etsem veya bana yardımcı olacak arkadaslar varsa beklerim lutfen cok makbule gecer
  • merhaba arkadaşlar ben PIC16F84 ile 4 adet dc motoru ileri-geri kontrol etmek istiyorum. sizce bu devreyi H köprüsü ile gerçekleştireyim yoksa UDN2993 veya L293D gibi motor sürücü entegrelerle mi? hangisi en avantajlı olur? maliyeti bakımından da hangi şık daha avantajlı olur? motorlar çok büyük güçte olmayacak yani amperi çok önemli değil, verimli olsun yeter. tşk
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.