Şimdi Ara

Subwooferi ev amfisi ile tiz+bass olarak kullanmak!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bugün X230 un subwooferini AIWA DC Stereo ev amplime bağladım.(120 watt Rms).Fakat subwooferden basslar ağırlıklı olmakla birlikte tiz+mid seslerde çıkmaya başladı.Ve normalden daha güzel bass vuruyordu.Şimdi ben bu subwooferi bu şekilde kullansam subw.e zarar verir mi?Eğer sorun olmazsa 60 YTL ye Kamasonic sub var onu kullanırım....

Amfim bu.

Subwooferi ev amfisi ile tiz+bass olarak kullanmak!!

• Yardım edecek biri yok mu?
  • hocam subwooferdan hadi mdi anladık da tiz nasıl çıkardın?120 wattsa bence hiç deneme.x230 22 watt çünkü.yüksek ses kademelerinde işin zorlaşır
  • @yavkaysaw

Ya aslında tiz değilde ses çıkıyor.Tabiki x230 un subwooferinde kullanmıyacağım.Yani eğer subw.a zarar vermiyorsa oto ampli+adaptör gibi masraflara gerek kalmadan eve Kicker ES124 ü kurarım.

Subwooferin rms değerini aşmadan kullanmak şartıyla zarar verirmi subwoofere?
  • subwoofer a zarar vermez o konu kafana takılmasın ama ev amfisine direk olarak hangi woofer ı bağlarsan bağla x230 un sub ından aldığın gibi bir miktar mid ses duyarsın onu duymamak için crossover(filtre) kullanmalısın kolay gelsin...
  • x230 un subwooferını o cihaza nasıl bağladın ?
  • X230 u söktüm paralel bir kablo çıkarıp amfiye bağladım.Bu iş çok süper oldu ya.X23 alacaktım iyiki almamışım.Şimdi Kicker es124 ü alıp bağlayacam ve evde küçük caplı depremler yapacağım.

Emegi geçen herkese çok teşekkür ederim
  • Eğer yanlış bilmiyorsam stereo amfilerde sub çıkışı yok.Normal sinema amfilerin sub çıkışı olduğunu biliyorum.O yüzden eğer amfinde sub çıkışı yoksa bağladığın subdan mid veya tiz gibi sesleri duyman normal.Çünkü amfi subı normal hoperlör gibi çalıştırmya çalışıyor.Bence bu da sisteme zarar verir.Ayrıca benim bildiğim sub wooferlar mono olarak besleniyor(araç müzik sistemlerinde bilidiğim kadarıyla).Ama dediğim gibi bu konuda tam emin değilim sadece bir teori.Bu konuda daha geniş çapda bilgisi olanlar daha iyi açıklayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnigM@ -- 18 Şubat 2008; 0:02:40 >
  • Söylendiği gibi, crossover kullanmakta yarar var
  • Neyse hayırlı olsun diyelim.
  • Bazı arkadaşlar subwooferi senelerce böyle kullandığını ve bir sorun çıkmadığını söylüyor.Şimdi kafam karıştı.Neyse ben X230 un üzerinde deneyeyim.1 saat sürekli basslı şarkı çalıp bakarım birşey oluyormu
  • Bu şekilde kaç Hz'e kadar inmeyi düşünüyorsun peki? Sen şu anda x-230'un subwooferını resmen uydu hoparlör yapmışsın bu bağlantı şekliyle ve bu amfiyle...Kusura bakma by_cambaz yıllardır sen beni bilirsin ben de seni bilirim ama pek akıllıca bir hareket olmamış dostum senin yaptığın, gitti zavallı logitech'ler..

Bu arada o sorun yaşamayan arkadaşlarım var diyorsun ya,onların kullandıkları amfiler sub çıkışlı minimum 5.1 kanal destekli amfilerdir ve kullandıkları subwooferlar pasiftir hadi olmadığını farz edelim stereo çıkıştan çoklayıcı ile bağlansa bile yine amfinin stereo çıkış için ayarlanmış olan frekans aralığını vermeye çalışır subwoofer dolayısıyla mid ve kismen de olsa tiz duyman normaldir...
  • X230 un subw.i amfiye bağladım yarım saat müzik dinledim.Sonra sub.u x230 a takıp tekrar basslı sarkı açtım yine aynı şekilde hatta inanmayacaksınız ama bass daha şiddetli vurmaya başladıAmfiye bağlıyken ses fazla çıkmıyor ki söyle söyleyeyim 10 üzerinden 7 si bass 3 ü ses

Ben her ihtimale karşı bir crossover alıp bass-tiz filtreleyeyim amfiyi

Ya birde birkaç yerde sordum ama cevap alamadım.Amfinin dc kacırıp kaçırmadığını nasıl ölçebilirim.Avometre ile ölçülüyordu galiba ama nasıl?Ben şöyle yaptım.Amfi sadece fişe takılı haldeyken avometreyi hop çıkışına bağladım.Avometreyi DCV bölümünden 2000 e getirdim ve 67 diye bir değer gördüm.Bu dc kaçırıyor anlamına mı geliyor.Yoksa yanlış sekildemi ölçtüm

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.