Şimdi Ara

## Intel'in Dört Çekirdekli Nehalem İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
3.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in Dört Çekirdekli Nehalem İşlemcisi Ortaya Çıktı ##

Intel firma stratejisi haline getirdiği "tik-tak"felsefesi ışığında yoluna aralıksız devam ediyor. 45nm üretim teknolojisine geçerek stratejinin "tik" kısmını tamamlayan firma "tak" kısmı için yani yeni nesil mikroişlemci mimarisine geçiş konusunda aralıksız olarak yoluna devam ediyor. Firmanın yeni nesil Nehalem kod adlı mikroişlemci mimarisinin detaylarından daha önce bahsetmiştik. Radikal değişiklikler ile gelecek Nehalem mimarisi ile Intel'in de AMD gibi bellek kontrolcülerini işlemci üzerine tanık olacağız ayrıca 3 kanal bellek desteği gibi ekstra ek özellikler ile birlikte yine AMD'nin kullandığı HyperTransport teknolojisine benzer şekilde Intel'in QPI yani Quickpath Interconnection adını verdiği teknolojisini de devreye sokacağına tanık olacağız. Intel'in yeni nesil mimarisi ile gelen temel değişiklik ve yeniliklere aşağıdaki linkten ulaşabilmeniz mümkün. Bu arada Intel'in dört çekirdekli ve Bloomsfield kod adlı yeni nesil Nehalem tabanlı işlemci görüntüsü ortaya çıktı. Dört çekirdekli işlemci dahili bellek kontrolcüsüne ve 3 kanal DDR3 bellek desteğine sahip. LGA1366 formunda hazırlanan işlemci yüksek performans segmentine yönelik olarak kullanıma sunulacak.

Nehalem hakkında detaylı bilgi için;
    http://forum.donanimhaber.com/m_20158796/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 15 Şubat 2008; 10:18:03 >

• bu teknoloji nereye kadar gidecek bilmiyorum artıl biri bunu durdursa iyi olur bi sisteme karar veriyorum bi bakıyorum ana başka bi sistem çıkmış bekleye bekleye sistem kuramaz olduk
  • Bakalım gerçekten bir gelişme getirecekmi?
  • eywallah hocam 45nn ye kadar düştüler 10 sene sonra ne olcak tahmin etmek bile güç
  • Yaklaşık 5 sene önce bilgisayar almıştım. 478 pindi. Bir süre sonra 775 geldi. Hala devam ediyor. Şimdi inşallah yine sistem toplayacam yine soket değişecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ermeydan -- 15 Şubat 2008; 10:26:00 >
  • Nehalem sistemem bence 2010 da geçmek matıklı olur otursun bakalım
    kafama şu takıldı bu soket yapısında 4 tane ram slotu göremiyecek miyiz?
    fx55 hocam 3 tane ddr3 bellek demişte!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi menem -- 15 Şubat 2008; 10:27:48 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

Nehalem sistemem bence 2010 da geçmek matıklı olur otursun bakalım

Nehalam için anakart prototipi;

• İntel işlemciler güzelde X modelleri fiyat olarak uçuk. 45nm teknolojisi bakalım bize kaça patlayacak
  • adamlar daha q9xxx serisini piyasaya suremedi
    insani hasta ediyorlar

nehalem haberleri cikiyor
  • yeni mimari dedikleri amd nin bazı temel özelliklerini araklanmış şekli desenize........
  • Evet arkadaşlar.. Müjdeli haberi sizinle paylaşmak istedim.. Dün gece İNTEL Ceo su na attığım SMS in cevabı AVEA hattıma geldi..

Sorum şu idi.. "Bu tik-tak daha ne zamana kadar devam edecek kardeşim. tam bişey almaya karar veriyoruz tak bir ürün daha. Allah ım Yarabbim yaa.. yeter artık"

gelen SMS de aynen şöle diyor.. ben Türkçeleştirdim..

Sevgili Donanımhaber üyesi hasankeyf..

öncelikle ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için çok ama çok teşekkür ederim. bizi sizler varettiniz.. uyguladığımız tik-tak stratejisi ile hergün yeni ürün çıkararak kafanızı karıştırdığımızın farkında olduğumuzu üzülerek belirtmek isterim. Ama herşey sizin iyiliğiniz, sağlığınız için.. Madem ki buna dur diyorsunuz. ikinci bir emrinize kadar stratejimizi ve yeni ürün gamımıza yapacağımız yeni 89 çekirdekli işlemcimizi erteliyoruz. Ve size şöle bir de jest yapıyoruz. 89 çekirdekli yeni işlemciyi hasankeyf kod adıyla çıkarmayı Birleşmiş Milletlere sunmaya karar verdik. Olumlu görüş çıkarsa ki benim inancım çıkacağı yönünde 2127 yılında çıkacak işlemci hasankeyf kod adıyla çıkacak.. Arkadaşlara selam söyle. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim..

Saygılarımla..

İNTEL Ceo su..

umarım yeni sistem alacak arkadaşlara bir yol gösterir..

• 10 sene sonrasını tahmin etmek elbette güç.ama 10 sene küresel ısınmanın bizleri ne hale getireceğini düşünün bence??
    buna biri dur dersin sistem toplama derdindesiniz siz ya xD
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasankeyf

Evet arkadaşlar.. Müjdeli haberi sizinle paylaşmak istedim.. Dün gece İNTEL Ceo su na attığım SMS in cevabı AVEA hattıma geldi..

Sorum şu idi.. "Bu tik-tak daha ne zamana kadar devam edecek kardeşim. tam bişey almaya karar veriyoruz tak bir ürün daha. Allah ım Yarabbim yaa.. yeter artık"

öncelikle ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için çok ama çok teşekkür ederim. bizi sizler varettiniz.. uyguladığımız tik-tak stratejisi ile hergün yeni ürün çıkararak kafanızı karıştırdığımızın farkında olduğumuzu üzülerek belirtmek isterim. Ama herşey sizin iyiliğiniz, sağlığınız için.. Madem ki buna dur diyorsunuz. ikinci bir emrinize kadar stratejimizi ve yeni ürün gamımıza yapacağımız yeni 89 çekirdekli işlemcimizi erteliyoruz. Ve size şöle bir de jest yapıyoruz. 89 çekirdekli yeni işlemciyi hasankeyf kod adıyla çıkarmayı Birleşmiş Milletlere sunmaya karar verdik. Olumlu görüş çıkarsa ki benim inancım çıkacağı yönünde 2127 yılında çıkacak işlemci hasankeyf kod adıyla çıkacak.. Arkadaşlara selam söyle. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim..

Saygılarımla..

İNTEL Ceo su..

ya amd ceosuna mesaj atsaydin

sayin hasankeyf
    son cikardigimiz islemcilerinde intele karsi bir basari saglayamamasi sonucu aldigimiz kararla 2.5 cekirdekli islemci cikarip fiyatlari dusurmeye karar verdik. daha once cikardigimiz 3 cekirdekli islemcilerde cikan sorun nedeniyle elimizdeki 3 cekirdekli sielmci stoklarini 2.5 olarak piyasaya surup dhaa sonra ne yapabiliriz diye dusunecegiz. 2010 yilina kadar rahatsiniz bize guvendiginiz icin tesekkurler

• quote:

Evet arkadaşlar.. Müjdeli haberi sizinle paylaşmak istedim.. Dün gece İNTEL Ceo su na attığım SMS in cevabı AVEA hattıma geldi..

Saygılarımla..

İNTEL Ceo su..

ilahi hasan güldürdün bizi bu mubarek günde allah da seni öbür dünyada güldürsün

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Nehalem sistemem bence 2010 da geçmek matıklı olur otursun bakalım

Nehalam için anakart prototipi;

dual den trible ye geçecez güzel 12 gb kadar çıkabilecez ama işletim sistemi 64bit buna destek verecek mi acaba?

• quote:

Orjinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Saygılarımla..

İNTEL Ceo su..

ya amd ceosuna mesaj atsaydin

sayin hasankeyf
    son cikardigimiz islemcilerinde intele karsi bir basari saglayamamasi sonucu aldigimiz kararla 2.5 cekirdekli islemci cikarip fiyatlari dusurmeye karar verdik. daha once cikardigimiz 3 cekirdekli islemcilerde cikan sorun nedeniyle elimizdeki 3 cekirdekli sielmci stoklarini 2.5 olarak piyasaya surup dhaa sonra ne yapabiliriz diye dusunecegiz. 2010 yilina kadar rahatsiniz bize guvendiginiz icin tesekkurler

Zuahaha koptum ya..

• AMD daha core mimarisine karşi çikarttiği mimariyi optimize edebilmiş değilken Intel'den bu hamlenin gelmesi ancak iki sonuca yol açar:
    1) Intel fiyatları kırar ve AMD bunun sonucunda çok çok zor bir döneme girer.
    2) Intel fiyatları yüksek tutar ve performans ürünleri katagorisinde rakipsiz olduğundan buradaki tüm aşırı karı toplar ve neticede çok güçlenir.

tabi AMD nin bir süpriz ile performans yarişina yakın zamanda tekrar ortak olmasi da söz konusu ama bu bence pek olası değil.
  • Eldeki sistem ile sonuna kadar idare etmek lazım. en iyisi beklemek.
  • anakart prototipine baktım da sanırım IDE den tamamen vazgeçiliyor artık.en doğrusu bence...
    artı bir de neden triple channel yahu quad neden değil?
  • quote:

dual den trible ye geçecez güzel 12 gb kadar çıkabilecez ama işletim sistemi 64bit buna destek verecek mi acaba?

64bit mimarisinde 16 terabyte a kadar ram kullanılabilinir ancak şu anki işletim sistemleri enfazla 128 gigabyte a izin veriyor.

Kaynak:

http://support.microsoft.com/kb/294418
    http://www.mydigitallife.info/2007/01/14/windows-vista-32-bit-and-64-bit-x86-and-x64-maximum-supported-ram-physical-memory-limit/
    http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEdrv.mspx

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.