Şimdi Ara

Windows a otomatik sürücü harfi atama?? (Bilgili arkadaslara soru)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Disk yönetiminden nasil harf atandigini biliyorum.

benim amacim, yeni bir disk bagladigimda ve harf atamasi olmadiginda bir program calistirarak disk te bulunan sürücülere harfin otomatikman konulmasini saglamak.

tabi programin kisayolunu da hizli erisim (quick launch) a koymak sureti ile calistirmak cok kolay olacaktir.

uzuuuuuun bir arama yaptim, diskpart disinda ise yarar bisi bulamadim, diskpart ise otomatik birsey degil, diskyonetiminde yapilanlarin komut penceresinde yapilmasini sagliyor. Oysa ben tek tık ile bir seferde yapilmasini istiyorum.

miniiicik bir programcik vardir bu is icin, ben bulamamisimdir, desteklerinizi bekliyorum.

• Böyle bir şeyi neden istediğini anlayamadım!..
    PC ye gereksiz program kurucağına YÖNET den yapmak daha akıl karı değil mi?

Ayrıca Zaten Disk formatlıysa en hangi harf varsa bir sonraki uygun harfi Windows veriyor zaten
  • benim asil amacim bartpe de ich8-ahci disk surucu tanimlamasini yuklenirken degil yukleme bittikten sonra yapabilmem. (ich9 da boyle bir sorun olmuyor). Bu isin suclusu INTEL cunku suruculerinin icinde ICH8 yok (Intel 82801HB ICH8), zaten kendi sistemime yuklerken listeden ICH9 u secmistim, ayni dosyalar oldugu icin sorun cikmamisti.

Bu sorun birde otomatik kurulan xp (auto-xp) lerde Intel 82801HB ICH8 kullanilan anakart ile ahci acik iken yukleme yapildiginda ortaya cikacaktir.

Sorunun cozumu icin 2 yol var.
    1) intel in dagittigi suruculerin icine Intel 82801HB ICH8 icin bisiler yazmak
    Suruculeri yeni bastan yazamiyacagima gore (bugun sans eseri bir forumdan ogrenip birkac degisiklik yapabilerek ilerleme kaydedebildim) bu adimi atliyorum.

2) suruculer sistem calistiktan sonra artik yuklenebiliyor, geriye birtek harf atamasi kaliyor, bunuda bartpe nin acilisina koyarak yapabilirim. basip bir program tanimli diskler arasinda harfi olmayanlarin harfini atayabilse ne güzel olur.

Windows server larda yeni disk takildiginda otomatik harf atamasi olmaz (guvenlik gerekcesi ile)
    Windows server kullanip ta sık sık disk takip soken biri benzer bir amac icin boyle birprogram kullaniyor olabilir. (her seferinde diskmanagement te harf atamasi yapmak sıkıcı olur)

Yada benzer guvenlik gerekcesi ile kullanilan xp de otomatik harf atamasi iptal edilmis olarak kullanan biri guvendigi diskleri taktiginda rahatlikla harf atamasi yapmak icin boyle bisi kullaniyor olabilir.

iste boyle bir mini program (yada belki komut ama windows komutlari istedigim otomatik ligi saglamaktan cok uzak gorunuyor) benim isimide rahatlikla gorecektir.
  • sorunun cozumu olan programi sonunda buldum (vazgecmek uzere iken )
    birileri bu foruma ugrarsa iste program ve linki bu:

"Mount Storage PE"
    http://www.kare-net.de/Plugins.htm
  • hömmmm
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.