Şimdi Ara

Kekeme Tedavi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
5
Favori
30.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu illetin tedavisi varmıdır?

• pıskyatrıs e bas vur.bende kucukken gıttım
    valla ne soylıyım zor be hocam su an 23 yasındayım ve sorundan tamamıyle kurtuldum dıyebılırım,ama bazen yıne en hararetlı konusmalarda yada heyecanlannmalardada sankı kekeleyecekmısım gıbı oluyorum.o an bı duraksa,ıkı nefes al ve konusmana devam et.

tavsıyem yavas ve sakın sekılde alcak ses tonuı ıle konus.yıne bu sekılde seslı kıtap oku,ses sıddetı fazla olmıyacak.

pıskyatrıs e gıttıgımde bana konulan teshıs beyın anlatmak ıstedıgı seylerı ardarda konusma olarak eyleme doktugunden kaynaklandıgı ıdı yanıo aslında ıs tamamıoyle zıhnın o anda bırden eyleme sokacagı seyı konusma olarak dıs dunyaya yansıtmasından kaynaklanıyor.

dedıgım gıbı zor seydır kekemelık.ınanın ılkokul yıllarında cok sıkıntısını cektım.gercekten bıldıgım soruları bıle sırf buı ıllet yuzunden tahtaya kalkıp yapmadıgımı bılırım.
    bılırsınız ılk okullarda turkce derslerınde okuma munazaraları vardır.arkadaslarım 120 kelımeyı gectıgı yerlerde ben anca 15-20 kelıme okuyabılırdım

• of of of

intihar edicam artik yeterrrrrrrrrrrrrrrr
  • Arkadaşlar, moralinizi bozmayın. İş sizde bitiyor. Her gün ayna karşısına geçip 1 saat egzersiz yapın. Alın elinize bir kitap, gazete vs. İlk olarak çok ağır tempode okumaya çalışın yazıları. Sonra yavaş yavaş hızlanın.

Bence "yapamayacağım galiba, başaramayacağım" dememeniz gerekiyor. Türk insanı insanların kusurlarıyla dalga geçmeye bayılır. Bence Türklerin en aşağılık huyu budur. Dalga geçtiği insanda ne derin yara izleri bıraktığının farkında olmalı insan. Bence kekemelik de en çok dalga geçilen şeylerden. Bundan utanç duyma nedeni de dalga geçilmesidir.

Bu illetten kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Özgüveninizi yüksekte tutmaya çalışın. Zira siz de insansınız, sizin de ağzınız var, dişiniz var, diliniz var. Siz de başarabilirsiniz.

Mesela şöyle örnek vereyim,

Bende hafif pelteklik var. Ama işin ilginç yanı, evde tek başımayken "s"leri muhteşem söylüyorum; lakin bir arkadaş ortamında yine o iğrenç "s" tonuna dönüyorum. "s" yerine "t" demiyorum Allah'tan. En azından ona şükretmeli insan. :) Bunun nedeni, "yanlış söylersem dalga geçerler mi?" diye düşünmektir. Özgüvenin ne kadar önemli olduğunu o yüzden çok iyi biliyorum. Benim durumun sizinkine göre kolaylığı şu, her harfin telaffuzu belli. O yüzden ayna karşısına geçip dilinizi tam iki dudağın arasına koyduğunuzda "s" harfleri düzeliyor. Gerçi buna alışmak zor oluyor.

Tamam, kekemelik biraz daha zor.

Ama inanın imkansız değil. Başka bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, emin olun geçici bir şeydir ve üstesinden gelebilirsiniz.

Kolaylıklar diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaimaPiyano -- 13 Şubat 2008; 22:08:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: DaimaPiyano

Arkadaşlar, moralinizi bozmayın. İş sizde bitiyor. Her gün ayna karşısına geçip 1 saat egzersiz yapın. Alın elinize bir kitap, gazete vs. İlk olarak çok ağır tempode okumaya çalışın yazıları. Sonra yavaş yavaş hızlanın.

Bence "yapamayacağım galiba, başaramayacağım" dememeniz gerekiyor. Türk insanı insanların kusurlarıyla dalga geçmeye bayılır. Bence Türklerin en aşağılık huyu budur. Dalga geçtiği insanda ne derin yara izleri bıraktığının farkında olmalı insan. Bence kekemelik de en çok dalga geçilen şeylerden. Bundan utanç duyma nedeni de dalga geçilmesidir.

Bu illetten kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Özgüveninizi yüksekte tutmaya çalışın. Zira siz de insansınız, sizin de ağzınız var, dişiniz var, diliniz var. Siz de başarabilirsiniz.

Mesela şöyle örnek vereyim,

Bende hafif pelteklik var. Ama işin ilginç yanı, evde tek başımayken "s"leri muhteşem söylüyorum; lakin bir arkadaş ortamında yine o iğrenç "s" tonuna dönüyorum. "s" yerine "t" demiyorum Allah'tan. En azından ona şükretmeli insan. :) Bunun nedeni, "yanlış söylersem dalga geçerler mi?" diye düşünmektir. Özgüvenin ne kadar önemli olduğunu o yüzden çok iyi biliyorum. Benim durumun sizinkine göre kolaylığı şu, her harfin telaffuzu belli. O yüzden ayna karşısına geçip dilinizi tam iki dudağın arasına koyduğunuzda "s" harfleri düzeliyor. Gerçi buna alışmak zor oluyor.

Tamam, kekemelik biraz daha zor.

Ama inanın imkansız değil. Başka bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, emin olun geçici bir şeydir ve üstesinden gelebilirsiniz.

Kolaylıklar diliyorum.

dayanamicam ya...

evdi cook iyi konusuyorum..

arkadas ortaminda dalga gecicekler diye konusmuyorum

• bendede pelteklik var 's' harflerinin üzerine basarak konuşuyorum kekemelik için beyin silme metodu varmış konuşmaya tekrardan başlıyomuşsun
  • Bende heyecan olunca tekliyorum

En iyisi heyecan yapmadan sakince konuşmak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: forious

Bende heyecan olunca tekliyorum

heyecanlaninca hic konusamiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: MMX 166

pıskyatrıs e bas vur.bende kucukken gıttım
    valla ne soylıyım zor be hocam su an 23 yasındayım ve sorundan tamamıyle kurtuldum dıyebılırım,ama bazen yıne en hararetlı konusmalarda yada heyecanlannmalardada sankı kekeleyecekmısım gıbı oluyorum.o an bı duraksa,ıkı nefes al ve konusmana devam et.

tavsıyem yavas ve sakın sekılde alcak ses tonuı ıle konus.yıne bu sekılde seslı kıtap oku,ses sıddetı fazla olmıyacak.

pıskyatrıs e gıttıgımde bana konulan teshıs beyın anlatmak ıstedıgı seylerı ardarda konusma olarak eyleme doktugunden kaynaklandıgı ıdı "yanıo aslında ıs tamamıoyle" zıhnın o anda bırden eyleme sokacagı seyı konusma olarak dıs dunyaya yansıtmasından kaynaklanıyor.

dedıgım gıbı zor seydır kekemelık.ınanın ılkokul yıllarında cok sıkıntısını cektım.gercekten bıldıgım soruları bıle sırf buı ıllet yuzunden tahtaya kalkıp yapmadıgımı bılırım.
    bılırsınız ılk okullarda turkce derslerınde okuma munazaraları vardır.arkadaslarım 120 kelımeyı gectıgı yerlerde ben anca 15-20 kelıme okuyabılırdım

yazarken bile kopmuşun be hoca

• quote:

Orjinalden alıntı: forious

Bende heyecan olunca tekliyorum

Aynen katılıyorum Biraz asosyal olduğumdan dışarı çıktğımda insanları görünce heyecanlanıyorum konuşamıyorum
  • psikiyatriste gitmenizde fayda var
    ayrıca stresiniz ya da panik atak gibi bir durum varsa sakinleştirici ilaçlar belli bir süre kullanarak tedavi olunabilir
    tabii stress ya da arkadaşlarım dalga geçer mi hikayesi de var
    burada çevre tedavisi lazım denilecek bak kardeşim ben buyum ben bir insanım beni böyle kabul edeceksiniz
    ben zaten bu dalga geçmeye acayip kıl olurum bu yüzde şaşılık nedeniyle gözlük kullanan kardeşim okuyamadı
    okulunda hep başarısız oldu insanlardan utandı vb
  • quote:

Orjinalden alıntı: JeiCeei

quote:

pıskyatrıs e gıttıgımde bana konulan teshıs beyın anlatmak ıstedıgı seylerı ardarda konusma olarak eyleme doktugunden kaynaklandıgı ıdı "yanıo aslında ıs tamamıoyle" zıhnın o anda bırden eyleme sokacagı seyı konusma olarak dıs dunyaya yansıtmasından kaynaklanıyor.

ya bu durumu bır turlu duzeltemedım "ı" ya basınca parmak aynı anda "o" yada basıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 14 Şubat 2008; 19:18:25 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: JeiCeei

quote:

ya bu durumu bır turlu duzeltemedım "ı" ya basınca parmak aynı anda "o" yada basıyor

• bi filmde kuş b..ku ye diyolardı :D
  • hersey beyninde biter.psikoloji dersi görüyoruz ögretmen diyodu hep.mesela ben bu dersi basaramicam dersen beyin basaramicagini zanneder ve böyle komut gönderir ve o zaman basaramazsin.her gün ayna önünde yavas yavas kitap,gazete oku.bende "r" leri söyleyemiyorum,telefonla sesimi kaydedince cok tuhaf oluyo ondan insanlarla konusmayi pek sevmem.buna bir cözüm varmi ? :S
  • güzel bir pskiyatrist doktoru ve gerçekten işin ehli bi odyologla görüş
  • Bunu kendinde yenebilirsin aslında genelde lise döneminden sonra gelişmeye daha açık oluyor heyecanı yeniceksin yavaş tane tane agzından kelime çıkmıyormu bekle nefes al yutkun yavaştan düzelirsin.
  • ne var ya kekemelikte eski okuldan cok yakın bi arkadasım kekemeydi gayet de mutlu mesut yaşıyodu. hiç de öle etraftakiler aa kekeme fln demiyor gayet normal bi durumdu yani. hatta sevimli bile duruyor cocuk okulun en güzel kızlarını götürüodu. senin yaş ufak heralde okulda falan kalitesiz insan çoktur dalga geçenler olur ondan korkuyosun heralde haklısın bu durumda. o tiplerle de muhatap olmazsın. çevre önemli yani benim diyeceğim kaliteli insanlarla takılırsın geçer gider takmazsın bile. ama düz lisede vs okuyosan beyinsiz adam çoktur orda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acheron -- 15 Şubat 2008; 2:08:34 >
  • Benim ortaokulda en yakın arkadaşım aşırı derecede kekemeydi. Acaba en çok onla takıldığımdan mıdır nedir bi aralar bende de başlamıştı ama ben sadece arasıra d,b,p gibi harflerde takılıyodum. Farkettim ki evde konuşurken sorun olmuyo, ama derste ne zaman o harflerle karşı karşıya gelsem stres yapıp söyleyemiyodum. Sonra kendi kendime dedim unutacam bunu, zamanla düzeldi. Arkadaşıma da aynısını söyledim, aklına getirme konuşurken dedim. Çocuk kafasını duvara vururdu konuşurken, çok çabuk olmasa da 3-4 yıl sonra baya düzeltti konuşmayı.
  • Aynı sorunlardan muzdarip ne kadar çok insan varmış.

Stres ve heyecan faktörünü ortadan kaldırırsanız, ne kekemelik kalır; ne de konuşmada bir hata olur. Anahtar kelimeler stres ve heyecan. Bunları yenerseniz otomatik olarak bu sorunu da halletmiş oluyorsunuz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.