Yüksek Lisansı Devlet Üniversitesinde mi Yoksa Özel Üniversite de mi
28 Cevap18954 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

91 Mesaj
12 Şubat 2008; 19:10:19 

merabalar

Arkadaşlar, Yüksek lisans yapmak istesek devlet üniversitesinde yapmanın avantajları nedir, özel üniversitede yapmanın avantajları nedir?

Bir de özel üniversiteler de ales sınavını kayıttan sonra girebilirsin diye bir öğrendim, Bunun aslı esası nedir acaba?

İlgilenenlere teşekkür ediyorum

2011 Mesaj
12 Şubat 2008; 19:39:19 

devlet ünv. de çok iyi ingilizce bilmek gerekiyor ve de mülakatta torpil. ha torpilsiz giren yokmu var...
özelde de paralı olması lazım. bi de tezli ve tezsiz arasında çok fark var.

19709 Mesaj
12 Şubat 2008; 19:44:35 

quote:

Orjinalden alıntı: _goLdEnSkuLL___

devlet ünv. de çok iyi ingilizce bilmek gerekiyor ve de mülakatta torpil. ha torpilsiz giren yokmu var...
özelde de paralı olması lazım. bi de tezli ve tezsiz arasında çok fark var.

Aynen.

Geçen yıl 3 farklı Üniversitenin Y.Lisans programına başvurdum. 2 si devlet üniversitesiydi.
Sınav notlarım iyi olduğu halde devlet üniversiteleri kabul etmediler, mülakatta elediler.
Bir tek 7tepe kabul etti ama o da yıllık 6000 $ ödememi isteyince ben gitmedim.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

91 Mesaj
12 Şubat 2008; 22:31:20 

peki arkadaşlar özelde ales sınavına kayıttan sonra da girseniz kabulmuş, var mı böyle bir şey

19709 Mesaj
12 Şubat 2008; 22:33:25 

Yok öyle birşey.
ALES in mantığına aykırı.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

91 Mesaj
12 Şubat 2008; 22:42:57 

yapma yaw

golden hocam tezli-tezsiz arasında ne fark var. Birisi 1, öbürü 2 yıl sürüyor galiba.

Bir de eskiden doktoroya tezsiz almıyorlarmış ama şimdi alıyorlarmış galiba,

değil mi

60 Mesaj
12 Şubat 2008; 23:25:38 

valla arkadaşım şimdi bölümünü bilmiyorumda ben param olsa veya bulsam açıkçası vakıfta okurum ve bu bahçeşehir üniversitesi olur.niye diye sorarsan benim ilgimi çeken ve ilerde yapmak istediğim işle alakalı en iyi yüksek lisans programının burda olduğuna inanıyorum,birde öğretim üye kadrosununda iyi olduğuna inanıyorum fakat istediği fiyatı veremem birde böyle bir gerçek var yani 12,420 ytl gibi bir fiyatı var türkçe yüksek lisans programında ama param olsa okurmuyum okurum hemde can ata ata okurum

"unutma ama..
ask ruzgar gibidir,senden alabileceginin hepsini alir bir anda.."

91 Mesaj
13 Şubat 2008; 0:12:18 

evet, özeller akşam dersleri falan çok cazip ama işte

devlet üniversitesinde torpilin olacak

özelde ise paran olcak

19709 Mesaj
13 Şubat 2008; 0:15:08 

Devlet üniversitelerinin tamamnın aile şirketlerine çevirdiler.
Öğretim kadroları mutlaka akrabalardan oluşuyor.
Öğretim üyesi olmak istiyorsan kan bağına bakıyorlar.

2028 Mesaj
13 Şubat 2008; 5:34:08 

Aof'ü bitirince parayı toparlayıp özel bir ünide yüksek lisans yapmak istiyorum sadece etiket için.O üniversitenin adını cv de kullanmak için.Normal üniversitede olsam hiç uğraşmazdım yüksek lisansla.Abim yaptıda ne oldu hala işsiz.

23 Mesaj
27 Temmuz 2009; 14:54:15 

peki arkadaşlar, özel üniversiteyi bitiren bir kişi devlet üniversitesinde yüksek lisans veya doktora yapabilir mi??? o durumda şartlar nelerdir??? aynı mı???

tşkler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi technoson -- 27 Temmuz 2009; 16:56:30 >

462 Mesaj
11 Temmuz 2010; 0:07:33 

Devlet üniversitelerinde dayısı olmayanın yüksek lisansa alınmaması olayı artık iyice ayyukta... Bu işe YÖK ve devlet el koymalıdır... Devlet üniversitelerindeki mülakat zırvası bir kıyım makinesi gibi ve hiçbir objektivitesi yok... Üniversitelerde niye herkes akraba?...

2554 Mesaj
11 Temmuz 2010; 0:11:12 

Torpil olayını profesörler de yapıyorsa artık bu ülkede, vay halimize vay! Öyle iş mi olur yahu? Bence seçilen kişilerden neden ötürü seçildiklerini belirtmeleri lazım. Yani torpil ile değil de hakkıyla geldiğini kanıtlamaları lazım. Bakalım bizim halimiz ne olacak?

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

2682 Mesaj
11 Temmuz 2010; 0:20:03 

Arkadaşlar durum şöyle, Ales puanlarının ve belki lisans not ortalamalarınızın belli bir yüzdesi alınıp bir tür puan oluşturulabiliyor. Zaten belirli bir Ales, belki ortalama sınırı var ama öyle de olabiliyor. Ben ciddi üniversitelerin ciddi bölümlerine yapılan alımlarda bu tarz bir durumun olduğunu pek sanmıyorum. Ama burası Türkiye demeden de geçemem. Tavsiyem, yüksek lisansa başvurmadan önce okuldaki hocalarla görüşmeye çalışın; sizi tanısınlar. Neden yüksek lisans yapmak istediğinizi iyi belirleyin, amaçsız adamı istemezler. Yani laf olsun torba dolsun diye yüksek lisans yapılmaz, mülakatta bu izlenimi vermeye çalışın. Diğer şartlarınız da tuttuktan sonra bir sorun olacağını sanmam, normal şartlar altında.

3687 Mesaj
11 Temmuz 2010; 0:37:43 

Bitirdiğin Üniversitede Yüksek yapmak daha kolaydır o zaman. Ayrıca devlette yüksek yapmak istiyorsanız okuduğunuz üniversitenizdeki hocalarla aranızı iyi tutun , hocaların referansları ilede yüksek yapmak çok kolay. Varsa eğer hocanızın yakın tanıdığı birisi bir üniversitede siz o üniversiteye çok daha rahat girebilirsiniz. Ablamın PAÜ den bir arkadaşı bu şekilde İTÜ de yüksek lisans yapmaya başlayacak. Alanı Kimya Bölümü. Ablamada bir hocası istersen sena Sakarya da yüksek yaptırabilirim demiş buda referansla tabi. Ablam düşünüyor valla. Devlet için çalışcak ama zor görünüyor. Muhtemelende istanbulda olduğumuzdan hem çalışıp hem yüksek yapmaya çalışacak bir özel üniversitede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 11 Temmuz 2010; 0:39:08 >

Didier Yves Drogba Tébily

3687 Mesaj
11 Temmuz 2010; 0:40:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Uygurca

Torpil olayını profesörler de yapıyorsa artık bu ülkede, vay halimize vay! Öyle iş mi olur yahu? Bence seçilen kişilerden neden ötürü seçildiklerini belirtmeleri lazım. Yani torpil ile değil de hakkıyla geldiğini kanıtlamaları lazım. Bakalım bizim halimiz ne olacak?

Dostum bu işler böyle. Zaten seçerken söylüyorlar % şu kadar şu kadar not ortalaması gerisinede senato karar veriyor. Ayrıca bu yatay geçiş yada dikey geçiş falan değilki , onlarda pek torpil dönemiyor işte.Diziyorlar ortalamaları kontejana göre sıradan seçiyorlar. haliyle torpil dönemiyor. Bu gibi yüksek lisans ta falan oluyor. Çünkü referansa bakıyorlar ağırlıklı olarak.

Didier Yves Drogba Tébily

2028 Mesaj
11 Temmuz 2010; 1:02:40 

İçerde adamın yoksa mülakatta eliyorlar.Herkes kendi öğrencisini almak istiyor.Ha ortalama ve ales çok yüksek olur o zaman mecburen alırlar.Tabi yine de almama şansları var.

2028 Mesaj
11 Temmuz 2010; 1:10:29 

quote:

Profesörler yapmaz mı?İş profesör olmakta değil kişilikte biter.Bizim derslere daha yeni yüksek lisansını bitirmiş öğretim görevlileri geliyordu çocuk gibi tipler.Otorite kurmak için sert davranan var,öğrenciyle okey oynamaya giden var,çin malı motor alıp kız öğrencilere hava atmaya çalışan var.Her türlü tip var.Çoğu profesörlerden torpille bu işe girmiş insanlar.İleride bunlarda diğerleri gibi yalaka tipleri alacaklar.

2682 Mesaj
11 Temmuz 2010; 1:40:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

İçerde adamın yoksa mülakatta eliyorlar.Herkes kendi öğrencisini almak istiyor.Ha ortalama ve ales çok yüksek olur o zaman mecburen alırlar.Tabi yine de almama şansları var.

Kendi öğrencilerini tabi ki almak isterler ama yüksek lisans eğitimlerinin bir kısmı tezle sonlanır, bu yüzden birbirine yakın çalışma alanları olan hoca ve öğrencilerin eşleşmesi en ideali. Referans da çok etkili elbette.

2145 Mesaj
11 Temmuz 2010; 1:42:59 

Arkdaşlar ben zamanında TORPİLSİZ İTÜ Isı ve Enerji Anabilim Dalında Y.LİSANS yapma hakkı kazandım... Ama imzamdaki okula gitmeyi tercih ettim... Lütfen bilip bilmeden sallamayalım..

1. hangi üniden mezunsun?
2. Ales?
3. TOEFL vs IELTS
4. Lisans dereceniz
5. Kazandığınız başarlar
6. Referans hocalarınız... bunlar iyi ise TORPİLE gerek yok...

2554 Mesaj
11 Temmuz 2010; 1:54:40 

Boğaziçi Üniversitesinde mesela öğrencilerin iyileri direk yurt dışına gidiyor zaten master ya da doktora için. Master için kendi öğrencilerine öncelik tanıyorlar. GPA çok mühim bu noktada. Lakin doktora için kendi öğrencilerini pek almıyorlar. "Gidin artık başka üniversitelerdeki ortamı görün" diyerekten yolluyorlar. Bizim okulda torpil dönmüyordur umarım. Yoksa okuluma olan tüm inancım gider.

Mezun olabilirsem eğer yurt dışında master ve doktora yapmak istiyorum. Hocalarımız zaten o konuda yardımcı olacaklar. Şöyle bir durum var ama: Eğitim fakültesindeki öğretim üyelerin referansları pek işe yaramıyor çünkü çoğu ülkesinde tamamlamış akademik kariyerini. Birkaç Ohio University'den mezun bir de Harvard mezunu hoca var eğitim fakültesinde. Bir ihtimal onların referansları işe yarar ama çok zor yine de. Buna karşılık Fen-Edebiyat Fizik bölümünde okuyanlar çok rahat gidebiliyorlar çünkü bölüm hocalarının hepsi Harvard, Mit, Yale gibi yerlerden mezun. Çok pis kıskanıyorum. @metinardicli'nin dediği referans çok önemli bir nokta. Bir de GPA elbette.

@Shawow_Shooter UCLA'ya kabul edilmişti mesela. Bizim neden kabul edilmeyelim? Yeter ki inanmaya devam edelim. Torpil işi falan diyerek umutsuzluğa kapılmak istemiyorum.

Üç yıl yatılı olarak okumuş olduğun lisenin kapısının önünde sigara içen yetişkin bir adam olarak kendilerini sokağa fırlatan öğrencilere hayretle bakıyorsun. Bunlar çocuk yahu, diye düşünüyorsun içinden. Oysa lise dediğinde, kendini hep sabah soğuk suyla tıraş olurken anımsıyorsun. Erkekliğe adım attığın yıllar olduğu için kendini hep büyük düşünmüşsün. Oysa düşlerinin dehlizlerinde umutsuzca çıkış aradığın o bina bile ne kadar küçükmüş.

462 Mesaj
11 Temmuz 2010; 10:07:09 

Tamemen ÖSS tarafından yapılan merkezi yüksek lisans sınavları olmalı ve bilim sınavları da ÖSS tarafından merkezi olarak yapılmalıdır... Mülakat ya kaldırılmalı veya ağırlığı çok azaltılmalıdır... Artık akraba öğretim üyeleri istemiyoruz...

1752 Mesaj
11 Temmuz 2010; 10:18:26 

quote:

Orijinalden alıntı: micdra

peki arkadaşlar özelde ales sınavına kayıttan sonra da girseniz kabulmuş, var mı böyle bir şey

Evet doğru. Ancak bu dediğin sadece özel üniversitelerde var.

3828 Mesaj
11 Temmuz 2010; 10:54:57 

quote:

Orijinalden alıntı: micdra

Bu şekilde bişey var evet. özel öğrenci olarak giriosun ancak alesi daha sonrasında girip puanı tuturman gerekiyor. vakıf üniversiteleri için geçerli ancak bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dozdoz -- 11 Temmuz 2010; 10:56:19 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Temmuz 2010; 11:13:33 

quote:

prof.lar bile zaten torpille geliyor (seçkin üni.ler hariç)

462 Mesaj
11 Temmuz 2010; 12:02:40 

Soyadı aynı olan o kadar çok insan var ki üniversitelerde.... Babadan oğula saltanat gibi...

2028 Mesaj
11 Temmuz 2010; 16:57:55 

quote:

Orijinalden alıntı: fernsehn

Kendi öğrencilerini tabi ki almak isterler ama yüksek lisans eğitimlerinin bir kısmı tezle sonlanır, bu yüzden birbirine yakın çalışma alanları olan hoca ve öğrencilerin eşleşmesi en ideali. Referans da çok etkili elbette.

Şimdi okuduğum bölümdeki hocalar bana referans oluyor.Bu yıl istesem akdeniz üniversitesinde yüksek lisansa başvururum.Ben orayı istemiyorum o ayrı.Ama benim üniversitede hakkım yeniyor bu bir gerçek.Sınıfta not ortalamasında sınıfta ikinciyim.Birinciden çok daha iyi kağıtlar vermeme rağmen bana 90 ona 100 veriliyor.Birinciyi geçmeme imkan yok çünkü hocalarla çok samimi.Ben hiçbir hocanın peşinden koşmadım hatta takıştım düşük not verdi.Üniversitede bile birilerine boyun eğmezsen hakkın yeniyor.

2 Mesaj
30 Kasım 2012; 11:47:19 

AYNI DÜŞÜNCEDEYİM.BUNU MUTLAKA AZİMLE KIRMALIYIZ

22 Mesaj
23 Nisan 2013; 1:04:05 

arkadaşlar özel üniversitede yüksek lisans yamak zor mu mesela not ortalaması önemli mi?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Yüksek Lisansı Devlet Üniversitesinde mi Yoksa Özel Üniversite de mi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.422