Şimdi Ara

Koşu Bandı Satın Alma Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
39.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun bir süre önce bir başlık altında eve aldığım koşu bandıyla ilgili bir yazı yazmıştım, o gün bugündür Türkiye Koşu Bandı Distribütörü muamelesi görüyorum, bolca mesaj alıyorum.

Yazıyı buraya koyacağım, almak isteyenler yararlanır umarım..

Koşu bandı alırken bir çok kriter var, bu kriterler koşu bandının fiyatını oldukça değiştiriyor. Her bir kriterin yaklaşık 200 Ytl fazla para olduğunu söyleyebilirim. Bir çok kullanıcı ihtiyacı olmayan özellikleri alıp fazladan para veriyor. Mesela taşınması kolay olsun diye amortisörlü kolay katlanan ve tekerlekli modelinden alıp 200-300 Ytl fazla para veriyor oysa ki alet senelerce olduğu yerde kalıyor.

Boy faktörü: Kişi uzun boylu değilse daha fazla para verip koşu alanı biraz daha fazla uzun olan bir bant almasına gerek yok. Standart alan zaten yetiyor.

Yaş faktörü: Kişinin yaşı ilerlemişse koşmak yerine tempolu yürüyüş yapacaktır. 16 Km hızla giden bir koşu bandı almaya gerek yok. Max. 12 km hızla gidebilen bir koşu bandı çok rahat yetecektir.

Kilo faktörü: Kişi 90 Kg nin üzerindeyse o zaman motor gücü 2.5'luk bir bant alınır. Daha aşağısında ise hiç kullanamayacağınız bir motor gücüne para vermeyin.

Amaç faktörü: Koşu bandı gerçekten koşmak için mi alınacak yoksa hafif koşu ya da tempolu yürüyüş için mi? Benim evimdeki Max. 12 km hızla koştuğumda bu bile fazla diyorum. Maraton koşucuysanız, uzun bacaklarınız varsa ve hıphızlı koşacaksanız o zaman 16 Km hızla giden bir aleti satın alabilirsiniz.

Eğim faktörü: Hafif bayır çıkarak mı koşu yapacaksınız? Bu daha çok kalori yakmanızı sağlar ancak yorucudur. Evet ise eğim olsun. Eğim oranını koşarken değiştirmek istiyorsanız otomatik eğimlisinden alın. Aksi taktirde bandı durdurup eğim ayarlamanız gerekecek.

Nabız faktörü: En doğru nabız göğüsten ölçülür. Fakat göğüsten ölçen modeller çok pahalı. Elden nabız ölçümü yapanlar da kâfi.

Zemin faktörü: Tartan zemin olması eklemlerdeki baskıyı azaltacaktır.

Hazır program ve body fat faktörü: İçinde hazır programlar var diye bir ürün birkaç yüz lira pahalı olabiliyor. Oysa birkaç bilgi ile kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Body fat oranını kendiniz kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kontrol faktörü: Koşarken bazen hızınızı değiştirecekseniz koldan hız ayarlamalı bir model alın. Bendeki sadece panelden ayarlanabiliyor ve sık sık hız arttırdığım için öne eğilmek zorunda kalıyorum. Sabit hızda gidecekseniz bu pek önemli değil.

Ses Faktörü: Apartman katında ise komşular rahatsız olabilir. Normal yürüyüş temposundan değil belki ama koşmaya başlandığında patır patır ses çıkıyor. Ses emici zemin satılıyor, onlar biraz gürültüyü azaltır. Ben koşu bandını hangi odaya koymam gerektiğine dair kararımı annemin alt kattaki komşuların durumunu sorarak aldım. Ben akşamları koştuğum için alt kattakilerin uyumadığı bir odayı seçtim. Gündüz koşulacaksa da alt kattakilerin oturmadığı bir oda; yatak odası seçilebilir. Koşu bandının arkasının da boş olmasını tavsiye ederim, üzerinden düşülürse bir yere çarpmamak için. Birde güvenlik için emniyet tokası koşan kişinin üstüne mutlama takılmalı. Bandı üzerine düştüğünde sürtünmeye maruz kalmasın diye. Düşen kişi o şiddet ile veya acı ile hemen doğrulamayabilir...

Ekler: Koşu bandı bir süre sonra insanı çok sıkabiliyor. Üstünde sıkılmamak için TV li modelleri tavsiye ederim ama fiyatları çok uçuk. Kablosuz MP3 çalarlı modelleri de var. Çok çabuk terliyorsanız ve çabuk sıvı kaybediyorsanız su koyma hazneli, havlu koyma yeri olan bir model seçebilirsiniz. Koşu sonrası gevşemek için masajlı bir koşu bandı da satın alabilirsiniz, yaklaşık 200 Ytl fark edecektir.

Örnek olarak 55 yaşında 1.65 boyunda bir bayanın sağlığı için koşu bandının niteliklisini 2000 Ytl vereceğine, koşmayacağı, bayır çıkmayacağı, sık sık hız değiştirmeyeceği, adımlarının uzun olmayacağı için 0-12 Km hızdan giden, eğimsiz bir koşu bandı alabilir. 800 Ytl civarı tutar bu da en fazla.

Marka olarak Amerika patentli ve işinde uzman olan, servis ağı ülkemizde en geniş olan Voit markasını tavsiye edebilirim. Birçok marka çin malı, onlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Voit'in yeni modellerinde 2 yıl ürün garantisinin yanında 5 yıl motor garantisi var.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Sorularınız olursa cevaplarım bildiğim kadarıyla...

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuducuk -- 12 Şubat 2008; 11:50:03 >

• Bende tam bunla ilgili başlık açmıştım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bayağı yararlı oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: snnates

Bende tam bunla ilgili başlık açmıştım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bayağı yararlı oldu
    Başlığı görünce koyma ihtiyacı hissettin zaten, rica ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuducuk

Başlığı görünce koyma ihtiyacı hissettin zaten, rica ederim.

Alıntıları Göster
    Ben Mayıs 2007'de Lifefitness'ın T3-0 modelini satın aldım ve sanırım mükemmel bir yatırım yaptım. Açıkçası Lifefitness markası Voit gibi markalara göre çok daha pahalı ancak sunduğu garanti ve servis imkanlarıyla fiyatını hakediyor. Gerçi ben EKS ile ilişkilerim kuvvetli olduğu için indirimli olarak aldım ürünü, ama yinede maddi gücü iyi olan herkese tavsiye ederim. Diğer markaların en kaliteli, en pahalı modelini almaktansa en basit, en ucuz Lifefitness'ı alabilirsiniz... ayrıca göğüsten nabız ölçüyor, kablosuz olarak ;)

3-HP DC motor,Magna Drive Motor Sistemi
    FlexDeck™ Esnek Zemin Sistemi
    0.8 –20 km/saat; 0 –15% Egim
    Nabiz Ölçme: Polar® telemetry
    Vücut Ergonometrisine Uygun Tutunma Barlari
    Hill,Random ve Manual programları
    İnteractive programlar
    Sport Training programları
    EZ Incline Programı
    My Workouts Kişisel Programlar
    GoSystem Quick Start özelliği
    Bilgilerinize Ulaşabileceğiniz LED Ekran

T3-0:http://www.eksweb.com/ev-tipi-T3-O.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BTMWTMP -- 26 Şubat 2008; 13:52:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BTMWTMP

Ben Mayıs 2007'de Lifefitness'ın T3-0 modelini satın aldım ve sanırım mükemmel bir yatırım yaptım. Açıkçası Lifefitness markası Voit gibi markalara göre çok daha pahalı ancak sunduğu garanti ve servis imkanlarıyla fiyatını hakediyor. Gerçi ben EKS ile ilişkilerim kuvvetli olduğu için indirimli olarak aldım ürünü, ama yinede maddi gücü iyi olan herkese tavsiye ederim. Diğer markaların en kaliteli, en pahalı modelini almaktansa en basit, en ucuz Lifefitness'ı alabilirsiniz... ayrıca göğüsten nabız ölçüyor, kablosuz olarak ;)

3-HP DC motor,Magna Drive Motor Sistemi
    FlexDeck™ Esnek Zemin Sistemi
    0.8 –20 km/saat; 0 –15% Egim
    Nabiz Ölçme: Polar® telemetry
    Vücut Ergonometrisine Uygun Tutunma Barlari
    Hill,Random ve Manual programları
    İnteractive programlar
    Sport Training programları
    EZ Incline Programı
    My Workouts Kişisel Programlar
    GoSystem Quick Start özelliği
    Bilgilerinize Ulaşabileceğiniz LED Ekran

T3-0:http://www.eksweb.com/ev-tipi-T3-O.html

Alıntıları Göster
    fuducuk a çok teşekkürler,
    ancak bu koşu bandı olayı biraz benim kafamı karıştırdı. bir model buldum V-Fit ya da Voit 520M diye. bir çok sitede farklı fiyat hatta bir çok sitede farklı marka, bazılarında Voit bazılarında V-Fit olarak geçiyor. Ürünün resimlerine bakıp söylüyorum bunu yani koşu bandının üzerinde yazan marka, başlık değil. Bir Voit bayiini aradım, eski bir model olduğunu söyledi. Bir çok yerde baktım, zemin için özellikle farklı bilgiler yer alıyor, tartan zemin diyenler var, cushion deck yazanlarda.. tek ortak ve olumsuz özellik manuel eğimli olması gibi görünüyor.

V-Fit için

http://www.sporservis.com/pinfo.asp?pid=5

Voit için

http://www.ticaretmerkezi.com.tr/index.php?p=show&pid=18605&k_id=1323&kn=Y%FCr%FCme+ve+Ko%FEu+Bantlar%FD

bilen, gören, duyan, kullanan varsa bilgi verirse çok sevinirim. Ciddi almaya niyetim var. Böyle kompleks bişeyler mi almak iyi, yoksa sadece koşu badı özellikli bişeyler mi bilemedim. fuducuk, hadi abi bir el at yaaa..

• quote:

Orijinalden alıntı: cinkean

fuducuk a çok teşekkürler,
    ancak bu koşu bandı olayı biraz benim kafamı karıştırdı. bir model buldum V-Fit ya da Voit 520M diye. bir çok sitede farklı fiyat hatta bir çok sitede farklı marka, bazılarında Voit bazılarında V-Fit olarak geçiyor. Ürünün resimlerine bakıp söylüyorum bunu yani koşu bandının üzerinde yazan marka, başlık değil. Bir Voit bayiini aradım, eski bir model olduğunu söyledi. Bir çok yerde baktım, zemin için özellikle farklı bilgiler yer alıyor, tartan zemin diyenler var, cushion deck yazanlarda.. tek ortak ve olumsuz özellik manuel eğimli olması gibi görünüyor.

V-Fit için

http://www.sporservis.com/pinfo.asp?pid=5

Voit için

http://www.ticaretmerkezi.com.tr/index.php?p=show&pid=18605&k_id=1323&kn=Y%FCr%FCme+ve+Ko%FEu+Bantlar%FD

bilen, gören, duyan, kullanan varsa bilgi verirse çok sevinirim. Ciddi almaya niyetim var. Böyle kompleks bişeyler mi almak iyi, yoksa sadece koşu badı özellikli bişeyler mi bilemedim. fuducuk, hadi abi bir el at yaaa..

Alıntıları Göster
    koşu bandına milyarlar yatırmadan önce 2. el piyasasına bakmanızı sağlık veririm. 1.5, 2.000 ytlye satılan ürünler yarı fiyatına bulunabiliyor. insanlar alıyor 2 3 kere binip sıkılıp satıyorlar. niye daha fazla para veresiniz. motorunun durumuna ve bandını kontrol ettikten sonra alınabilir. canavar gibi bir seçenektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: atrin

koşu bandına milyarlar yatırmadan önce 2. el piyasasına bakmanızı sağlık veririm. 1.5, 2.000 ytlye satılan ürünler yarı fiyatına bulunabiliyor. insanlar alıyor 2 3 kere binip sıkılıp satıyorlar. niye daha fazla para veresiniz. motorunun durumuna ve bandını kontrol ettikten sonra alınabilir. canavar gibi bir seçenektir.

Alıntıları Göster
    konuyu hortlatmak gibi olacak ama çok faydalı bilgiler teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: MARGENPRICE

konuyu hortlatmak gibi olacak ama çok faydalı bilgiler teşekkürler

Alıntıları Göster
    ben de az bişi horlatim.sessiz çalışıp çalışmadığını anlamak için hangi özelliğine bakmamız gerekir?ayrıca hepsiburada com'da soldaki filtrelerde hem motor gücü hem de taşıma kapasitesi ayrımı var yani sizin dediğiniz taşıma kapasitesi için 2.5 motor gerekiyorsa niye bu 2 ayrım yapılmış?acaba motor gücü hız için mi öenmli?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1. Selim

ben de az bişi horlatim.sessiz çalışıp çalışmadığını anlamak için hangi özelliğine bakmamız gerekir?ayrıca hepsiburada com'da soldaki filtrelerde hem motor gücü hem de taşıma kapasitesi ayrımı var yani sizin dediğiniz taşıma kapasitesi için 2.5 motor gerekiyorsa niye bu 2 ayrım yapılmış?acaba motor gücü hız için mi öenmli?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: _asparagas_

Sessiz olup olmadığını ya test ederek ya da teknik özelliklerdeki db değerine bakarak anlayabilirsin. Motor gücü ise daha hızlı koşabilmek ve ağırlığı daha rahat çekebilmesi önemli. 110kg taşıma kapasiteli 1.5 motor gücündeki bir koşu bandına 110kg'lik birinin binmesi motorun ömrünü kısaltırken daha güçlü bir motoru etkilemeyecektir.

• quote:

quote:

Sessiz olup olmadığını ya test ederek ya da teknik özelliklerdeki db değerine bakarak anlayabilirsin. Motor gücü ise daha hızlı koşabilmek ve ağırlığı daha rahat çekebilmesi önemli. 110kg taşıma kapasiteli 1.5 motor gücündeki bir koşu bandına 110kg'lik birinin binmesi motorun ömrünü kısaltırken daha güçlü bir motoru etkilemeyecektir.

Alıntıları Göster
    kg 95-100 40 60 dk tempolu koşarım o açıdan benim yüksek motor gücüne sahip bir alet almam lazım değil mi? http://www.hepsiburada.com/dunlop-sb-200-masajmekiktwister-fonksiyonlu-2.5hp-motorlu-kosu-bandi-protech-terleme-esofmani-hediyeli../productDetails.aspx?categoryid=19249&productid=spordunsb200 bunu buldum hem ucuz hem yüksek motor gücü var?bu dunlop bu bant işinde nasıldır acaba fikriniz var mı?

• quote:

kg 95-100 40 60 dk tempolu koşarım o açıdan benim yüksek motor gücüne sahip bir alet almam lazım değil mi? http://www.hepsiburada.com/dunlop-sb-200-masajmekiktwister-fonksiyonlu-2.5hp-motorlu-kosu-bandi-protech-terleme-esofmani-hediyeli../productDetails.aspx?categoryid=19249&productid=spordunsb200 bunu buldum hem ucuz hem yüksek motor gücü var?bu dunlop bu bant işinde nasıldır acaba fikriniz var mı?

Alıntıları Göster
    quote:

Senin için yüksek motor gücüne sahip bir alet gerek. Ayrıca Voit'in servisi iyi. Masaj ve twist'li almanı da önermem. Bir süre sonra önünde ayakta durup masaj yaptırmak üşendirici gelecek gözüne. Koşu bandı konusuna çok takılma. Bu işin %30'u, asıl olay beslenmede. 1 dilim kek yersin 1 saat koşarak yakarsın. Beslenmene dikkat et, koşu bandı takviye.

• quote:

quote:

Senin için yüksek motor gücüne sahip bir alet gerek. Ayrıca Voit'in servisi iyi. Masaj ve twist'li almanı da önermem. Bir süre sonra önünde ayakta durup masaj yaptırmak üşendirici gelecek gözüne. Koşu bandı konusuna çok takılma. Bu işin %30'u, asıl olay beslenmede. 1 dilim kek yersin 1 saat koşarak yakarsın. Beslenmene dikkat et, koşu bandı takviye.

Alıntıları Göster
    hocam voit 2000 3000 tuzlu gelir bana.. http://www.hepsiburada.com/altis-x-pro-1-selulit-kemerli-masaj-mekik-dambil-twister-bodyfat-fonksiyonlu-2-hp-motorlu-kosu-bandi/productDetails.aspx?categoryid=19249&productid=sporaltispro1 bunu gördüm sizce nasıl bu yorumlar olumlu yönde ama objektif bakış açısı lazım..ne dersiniz?

• quote:

hocam voit 2000 3000 tuzlu gelir bana.. http://www.hepsiburada.com/altis-x-pro-1-selulit-kemerli-masaj-mekik-dambil-twister-bodyfat-fonksiyonlu-2-hp-motorlu-kosu-bandi/productDetails.aspx?categoryid=19249&productid=sporaltispro1 bunu gördüm sizce nasıl bu yorumlar olumlu yönde ama objektif bakış açısı lazım..ne dersiniz?

Alıntıları Göster
    arkadaş şöle uygun fiyatlı fonksiyonel, sessiz, fazla yormayan, üstünde eğlenebileceğim, eklemlerimi zorlamayacak bir koşu bandı arıyorum. yardıncı olur musunuz acaba.?

• quote:

Orijinalden alıntı: m.t.y.

arkadaş şöle uygun fiyatlı fonksiyonel, sessiz, fazla yormayan, üstünde eğlenebileceğim, eklemlerimi zorlamayacak bir koşu bandı arıyorum. yardıncı olur musunuz acaba.?

Alıntıları Göster
    gecen sene hepsiburada dan ADLER M8629 modelini almıştım.1 senedir sürekli kullanıyorum.eskiden beri alışkanlık olmuş, ne kadar koştugumu(süre,kalori,mesafe) yazıyorum.motivasyon için güzel oluyor. 1 seneyi doldurdugunda kontrol ettim, 500km olmuş.2009 da en az 600 olması lazım demekki :) diyeceğim odur ki kosubandını alırken önce bandın genişliğine sonra fiyatına baktım.bu modelde genişlik 48,5 cm fiyatı da 940 ytl idi, cok rahat ediyorum.Son günlerde koşarken bir ses çıkmaya başladı, hemen servisi aradım, zemininde problem oldugunu değiştireceklerini söylediler.1 hafta içinde değişmiş olacak inşallah.tavsiye ediyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: b_burak

gecen sene hepsiburada dan ADLER M8629 modelini almıştım.1 senedir sürekli kullanıyorum.eskiden beri alışkanlık olmuş, ne kadar koştugumu(süre,kalori,mesafe) yazıyorum.motivasyon için güzel oluyor. 1 seneyi doldurdugunda kontrol ettim, 500km olmuş.2009 da en az 600 olması lazım demekki :) diyeceğim odur ki kosubandını alırken önce bandın genişliğine sonra fiyatına baktım.bu modelde genişlik 48,5 cm fiyatı da 940 ytl idi, cok rahat ediyorum.Son günlerde koşarken bir ses çıkmaya başladı, hemen servisi aradım, zemininde problem oldugunu değiştireceklerini söylediler.1 hafta içinde değişmiş olacak inşallah.tavsiye ediyorum..

Alıntıları Göster
    Başlıkta verilen bilgilerin onemli bir kısmı doğru olmakla birlikte bazı ifadelerin reklam maksatlı olduğunu anlamak çok güç değil. Voit markasının uluslararası bir marka gibi lanse edilmesini manipülatif buldum, evet uluslararası bir voit markası var ama bu sadece top markasıdır, türkiyede satılan voit marka ürünlerin de tamamı çin malıdır ve diğerleriyle cok da bir farkı yoktur, zaten içerik olarak koşu bandı dediğiniz şey bir motor bir kontrolör ve geri kalan mekanik aksamdan ibarettir (ev tipi olanlardan bahsediyorum) dolayısıyla ürünler arasında çok fazla bir fark yoktur, dikkat edilmesi gereken şey ürünün uluslar arası standarlara uygunluğudur ( CE sertifikası yeterli olabilir) onun dışında Voitin marka değerini kullanarak gereğinden pahalıya sattığını ifade edebilirim, iyi araştırılırsa çok benzer ürünler çok daha uygun fiyata alınabilir,

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafaozgur01

Bu mesaj silindi.
    2004 yılında almış olduğum Activa AC2250 koşu bandımı hala kullanıyorum bir sorun yok çok şükür hala taş gibi maşallah ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: historiyst_45

2004 yılında almış olduğum Activa AC2250 koşu bandımı hala kullanıyorum bir sorun yok çok şükür hala taş gibi maşallah ...

Alıntıları Göster
    arkadaşlar ben de naçizane bir bilgi veriyim.
    koşu bandını yüksek rampa ayarında kullanıyordum, dizimde oluşan ağrıdan spor hekimine gittim. sakın rampada kullanma düz yürü veya düz koş ve sakın çıplak ayakla değil, koşu ayakkabısıyla çalış dedi.
    duyurulur.
    ayrıca bandın altını silikon koşu bandı yağıyla yağlamayı unutmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: blackcoupe

koşu bandını yüksek rampa ayarında kullanıyordum, dizimde oluşan ağrıdan spor hekimine gittim. sakın rampada kullanma düz yürü veya düz koş ve sakın çıplak ayakla değil, koşu ayakkabısıyla çalış dedi.
    duyurulur.

Bantın altını derken ? Misalen ben periyodik olarak kasayı açarak içindeki çalışan parçaları silah temizleme yağı ile siliyorum.Bazen saç kurutma makinası tutarak tozları temizliyorum ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: historiyst_45

quote:

Orijinalden alıntı: blackcoupe

duyurulur.

Bantın altını derken ? Misalen ben periyodik olarak kasayı açarak içindeki çalışan parçaları silah temizleme yağı ile siliyorum.Bazen saç kurutma makinası tutarak tozları temizliyorum ...

Alıntıları Göster
    DC motor olan koşu bantlarında 7-8 kullanımda birkez bakım yapmanız gerekmektedir.

koşu bandı yağı veya slikon sprey olarak adlandırılan ürünle birlikte , koşu bandınızda hareketli kısmın sag ve sol tarafından hafifce bandı kaldırarak birer kez püskürtmek suretiyle yapılan basit bir bakımdır.

Detaylı Bilgi için :http://www.voitbayi.com/Voit/Kosu-Bandi-Bakimi-Duyuru/?MID=15

** DC Motor : %99 Ev tipi modellerde kullanılan motor tipidir.

• DYNAMIC RELAX MASAJLI KOŞU BANDI

Teknik Özellikler:
    Ürün Adı : DYNAMİC RELAX Motorlu+Masaj Motorlu Koşu Bantı
    Motor Gücü Sürekli: 1,75 hp AV Sürekli DC Motor
    Motor Gücü Maximum: 3,50 hp DC Motor
    Hız Limiti :1 - 13km/saat
    Koşu Alanı :41cmx120cm
    Eğim Oranı :2 Kademeli manuel eğim
    Taşıma Kapasitesi :120kg
    Katlanma ve Taşıma :Katlanır ve tekerlekleri sayesinde rahatça taşınır.
    Tutma Kolları : Elden nabız sensörleri

http://www.sporservis.com/?urun-1555-DYNAMIC-RELAX-N-MASAJLI-KOSU-BANDI--MAX-TASIMA-KAPASiTESi-:-120-KG-.html

Koşu Bandı Satın Alma Rehberi

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.