Şimdi Ara

XP FORMAT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim. Benim bir sorunum var. Bilgisayarımın biosuna girilen şifreyi bilmiyorduk. Ve ben pili çıkardım. Böylece şifre de ortadan kalktı. Fakat şimdi bilgisayara format atamıyorum. Daha önceden nasıl format attıysam şimdi de öyle format atıyorum. Hard diskte hata olduğu uyarısını verdi galiba bilgisayar. Mesajı da tam anlayamadım açıkçası bilgisayar diline çok da hakim olmadığım için. Ne yapmam gerekiyor acaba?

• anakartın cd sinden sata driverini yüklemen gerekir, xp dosyaları yüklerken bir ara sorar raid sata driver yüklemek istiyor musun diye orada sanırım f6 basarak yükleniyor. yada bios dan achi modunu kapat yada ide moduna getir ve dene bakalım olacak mı?
  • tekin1923 de yazmis, ben tekrarlamis olayim:

kisaca: biosunda sata diskin icin mode secimi var.
    orada sata diskin icin ahci secilidir, onu ide yap.
    sonrasi bildigin gibi.
  • Çok sağ olun. Girdim bios'a fakat dediğiniz yerleri bulamadım. Eğer cdden anakartı yüklemem gerekirse f6ya basmam gerektiğini yazmışsınız. f6 şu an çalışmıyor olabilir mi? çünkü yüklerken basınca bir işe yaramıyor zaten cdsi yok da. hani eğer çalıştırabilirsem internetten indirip yüklerim diye söyledim. galiba en basit olarak lancelot_real arkadaşın yazdığı görünüyor. fakat daha ayrıntılı şekilde anlatabilir misin?
  • anakartinin bulundugu sitenin linkini verirsen tam cevap verebiliriz.
  • dostum biz ne kadar anlatsak da tek başına bu işin altından biraz zor kalkacaksın gibi geliyor ama uğraşmaya devam et genede.

bilgisayarının anakart modeline bak ve sitesinden sata driverini indir. bunu diskete kaydet xp'ye başka türlü yükleyemiyorsun sanırım. disket sürücün yoksa vista cd si bul onu yüklemeye çalış orada da sana sorar sata driver yüklemek istiyor musun diye ama bu sefer sata driver'ın usb bellekde olsun tak ve sata driveri yükle. driveri yükledikten sonra vista kurmayı bırak ve xp yükle hard disk bölümlendirmeye geldiğin zaman 8mb lık bölümü silersen tekraradan sata sürcüsünü yüklemen gerekir.

hee birde hard diskinin bios da gözüküyor olduğundan emin ol.
    anakartların bios modelleri farklı olduğundan, ahci ve ide yerleride faklı olur seninkinin modelinin ne olduğunu yazarsan aynı ana karta yada aynı biosa sahip birileri sana yardımcı olacaktır. kolay gelsin.

• u8668-d (internetten baktım biostar mış)
  • bir daha soran olursa bunu verirsin:

http://www.biostar-usa.com/mbdetails.asp?model=u8668+d

oradan bunu buldum

ftp://ftp.biostar-usa.com/manuals/U8668%20D/U8668Dbios.pdf

burada 17. sayfada gorebildigim kadari ile birazda sallayarak:
    Via onchip IDE device i Enabled yapman gerekiyor.

senin anakarta sata disk takilmiyor, bu sebebten ne ahci ne sata ile ilgili birsey yapmana gerek yok. Tek yapman gereken diski bilgisayara gosterebilmen.

Bu mavi bioslari gormeyeli epey zaman olmustu.
    http://www.4shared.com/file/36626702/de1628a4/Ghost11_s421_TAM_ezboot-dokuman_RAR.html
    bu linkte bulunan dosyayi indirip icindeki iso dosyasini disari cikarip bir cdwriter programla cd ye yaz. cd ye yazmayi bilmiyorsan
    http://www.4shared.com/file/36835394/f461792a/Ghost11_s421_zzEK_20080204_ZCDEXTRA.html
    http://www.4shared.com/file/36920104/e7c51c2a/Ghost11_s421_zzEK_20080205_ZCDEXTRA.html
    bu iki dosyanin birinde cd ye nasil yazilacagini gostermistim.

pdf nin 9. sayfasindaFirst Boot Device icin cd yi secip bilgisayari yazdigin cd den ac, cikan menude partition magic i secip ekranda ne gordugunu soylersin.

• partiton magic'e basınca bir program açıldı. ve hard diskin yapısı çıktı. birinde 38 gb yazıyor diğerinde de 8 mb yazıyor. altta apply var ve exit var. apply'e tıklanmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: still

partiton magic'e basınca bir program açıldı. ve hard diskin yapısı çıktı. birinde 38 gb yazıyor diğerinde de 8 mb yazıyor. altta apply var ve exit var. apply'e tıklanmıyor.

ooooo süper. Bu durumda bios ta bisi yapmana gerek yok.

partition magic gibi grafik gösterimi olan "disk partition" programlarinin tamaminin arayüzü aynidir.

şimdi sana partition magic anlatalim birazcik.

once su soruma cevap ver. 38GB ve 8mb olan tek disk icinde bulunan 2 ayri partition mu? yoksa 2 ayri disk mi??
    2 ayri partition sa oralarda biyerde primary, extended bilgileri vardir??? 38GB olan primary mi??

birde partition magic te gorduklerini cep telefonu ile resim cekip gonderebilirmisin. bu sayede daha hizli cevap verebiliriz.

• Foto makine yok ne yazık ki :( Tek diskte iki partition var. 38 gb de primary 8 mb de. fakat 38 gb'nin type ntsf, 8 mb'nin type ise unallocated.
  • unallocated olan 8mb nerde? sagda mi soldami

birde diskin icinde onemli bir bilgin var mi? (butun diski silmek dert olur mu?) ona gore yapilacak islem tavsiyesi vereyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 13 Şubat 2008; 21:32:05 >
  • yok dert olmaz hepsini silebiliriz.
  • still:

bu durumda partition magic ile istedigimizi yapabiliriz.

hizli hizli yapalim (su anda telefonda konusuyorum bunlari yazarken, bu telefondan sonra baska telefonum yok, :> bundan sonraki cevablarim hizli olur)

partition magic in kullanimi cok basittir.
    yapacaklarin kabaca sunlar:

38GB lik bölümün üzerine sag tiklayip delete dersin, eminmisin eminsen ekrana OK yaz der (yada YES yada baska bisi, yazarsin)
    sonra tüm diskin unpartitioned gorunur.

bundan sonra unpartitioned e sag tiklarsan, create partition dersin, cikan pencerelerde
    primary
    FAT32
    ve 10 GB yap.

bu islemden sonra sagda unpartitioned yer kalmis olmali, oraya bi daha sag tikla
    primary
    FAT32
    ve toplam boyut ne ise 200 mb kucuk yap. (or: 25000 mb ise 24800 mb olsun)

bu islemden sonra sagda unpartitioned yer kalmis olmali (200mblik), oraya bi daha sag tikla
    primary
    FAT32
    ve botu olarak ne yazdi ise o olsun. (tam 200 mb i tutturmak zorunda degilsin, 150 ile 200 arasi bir rakam)

sonra ilk yaptigin 10GB ligin üzerine sag tikla, Set Active (yada Make Active) gibi bi secenek olacak, onu sec.

buraya kadar yaptiklarini pqmagic aslinda yapmamis oldu.
    Partition magicin guzel tarafi islemleri hd üzerinde yaparken sadece gösterim olarak yapmasi (arada kaza olabilir diyerek) (yani yapilacaklari önce tasarliyorsun), ekranin sag üstünde "yeşil yuvarlak" bir düğme ile "saat yönünü tersi ok" olan bir düğme olacak. Eger herseyi dogru yapti isen "yeşil yuvarlak" dugmeye bastiginda islemler gerceklesir. Bir hata yapti isen "saat yönünü tersi ok" olan bir düğme ye basip en baştan başlayabilirsin.

sonra yeniden başlatmak isteyecek, yeniden başlatir, (önce foruma gel) XP cd ni koyar, 10GB lik bolume XP yi kurarsin.

ek notlar:

neden fat32:
    cok kafani takma, windows kurulduktan sonra ister C: yi ister D: yi rahatlikla ntfs ye cevirebilirsin, her türlü aksilige karşın ben baştan fat32 yaparim.
    neden 200mb lik 3. bir bölüm.
    onuda islemleri bitirdiginde anlatirim. sonradan istersen D: nin icine ekleriz 200 mb i, ama baştan böyle yapalim.

bundan sonra cevaplarim cok süratli gelecek, geceyarisina kadar herşeyi bitiririz zaten. XP yi kurmaya baslamadan once pqmagic de herşey yolunda gitti ise gelir neler yaptigini yazarsin.

• ha bi de neden C: D: diye 10GB ve 27GB lik 2 bölüm yarattik diyebilirsin.

cunku bilgisayar boyle kullanilir. C: ye sistem kurarsin, D: de depoladigin dosyalar olur. Bir aksilik olursa C: yi formatlar (yada ghostlar) ve aksiligi bertaraf ederken D: de ki depo dosyalarina bisi olmaz.
  • del yapmak için sağ tıklıyorum ama evet denilemiyor. bir tane type ok to confirintition deletion yazıyor ve iki karakterli bir şey girmemi istiyor. ok butonu aktif değil.
  • kutunun icine OK yazacaksin
  • yazdım :)
  • işlemler başlıyor bakalım xp kurabilecek mi :) çok heyecanlı :)

• önce sorunsuz bitsin :>. Sonrasi da olur. Umarim dediklerimi dedigim sekilde yapabilmissindir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.