Şimdi Ara

## DirectX 11 Spekülasyonları Başladı; Peki Ne Zaman ve Hangi Donanımlarla ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
4.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows Vista ile birlikte hayatımıza giren DirectX 10 kağıt üzerinde özellikle oyunculara pek çok yenilik ve görsel açıdan daha gerçekçi kareler vaat etmiş olmasına rağmen yeni versiyona yönelik olarak adaptasyon sıkıntısı çeken oyun stüdyolarının yaşadığı uyum sorununun tahminlerden çok daha uzun sürmesi ve yazılım tarafından 1 yıldır donanım tarfında ise yaklaşık 14 aydır DirectX 10 desteği sunuluyor olmasına karşın konu DirectX 10 destekli oyun ve uygulamalara geldiğinde elimizdeki başlık sayısının malesef son derece limitli kalıyor olması hem kullanıcıları hemde donanım üreticilerini mutlu ettiği söylenemez.

DirectX 9 serisine yönelik olarak radikal değişiklikler ile gelen DirectX 10 ile özellikle görüntü ve renk kalitesini arttırmaya yönelik olarak başta gölgelendirme ve ışıklandırma özellikleri olmak üzere belli bazı konularda yenilik ve iyileştirmeler içeren DirectX 10.1 güncellemesinin de Windows Vista Hizmet Paketi 1 ile kullanıcılara sunulacağını biliyoruz. Kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulması beklenen Hizmet Paketi 1 (SP1) ile gelecek DirectX 10.1'e yönelik olarak ATi tarafında donanımsal destek HD 3000 serisi ile birlikte 15 Kasım'dan bu yana sağlanırken Nvidia cephesinde malesef bu ay içerisinde kullanıma sunulması beklenen 9. jenerasyon GeForce ailesinin ilk temsilcisi olacak GeForce 9600GT ve çift G92 gpu'suna sahip olan GeForce 9800GX2 destek vermiyorlar.

Henüz DirectX 10 destekli oyunlar bile yaygınlaşmamışken DirectX 10.1 açıkçası pek çok kişi heyecan yaratan bir yenilik olarak görülmese de ATi şu an bu desteği sunabilen tek donanım üreticisi olarak hem kartlarının pazarlamasını yapıyor hemde HD 3000 serisi grafik kartı alanlara bir açıdan geleceğe yatırım yapma fırsatı da sunmuş oluyor. Yakın ilişki içerisinde olduğu Crytek'in başkanı Cevat Yerli'nin de yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı üzere en azından şu aşamada DirectX 10.1'e sıcak bakmadığı düşünülebilecek Nvidia için de DirectX 10.1 desteğinin yakın gelecekte kaçınılmaz olacağı söyleniyor. Peki ya DirectX 11? Microsoft'un Windows Vista'dan sonra kullanıma sunacağı Windows 7 kod adlı yeni işletim sistemine ait bazı bilgi ve Alfa versiyonundan bazı ekran görüntülerinin internet ortamına yansıması ile birlikte DirectX 11 içinde haber ve iddialar yapılmaya başlandı.

Daha önce 2009 sonu veya 2010 yılının başında kullanıma sunulacağı ifade edilen Windows 7 işletim sistemiyle geleceği öngörülen DirectX 11 desteğinin Windows 7'den çıkarılabileceği söyleniyor. 2011 yılına daha üç yıl olduğunu düşündüğümüzde ve bunu donanım dünyasının hızlı hareket yapısına ilavet etiğimizde DirectX 11'in Windows 7 ile birlikte 2011 gelme ihtimali özellikle donanım üreticilerini pek öutlu etmeyebilir. Zaten gelen son haberlerde DirectX 11'in Windows 7'den çıkarılabileceğini işaret ediyor. Peki ne olur? Bazı uzmanlar Microsoft'un DirectX 11'i yeni bir API güncellemesi olarak ayrıca kullanıma sunulacağını düşünürken bazıları ise Windows Vista'nın satışlarında önemli bir etken olan DirectX 10 gibi DirectX 11'in de yazılım devi MS tarafından yeni işletim sisteminin tanıtımı ve pazarlaması için önemli bir argüman olarak kullanabileceği bildiriliyor.

Yazılım tarafında yol haritasına yönelik flu atmosfer devam ederken donanım tarafı ise kısmen biraz daha rahat. Nvidia cephesinden henüz spekülasyon niteliğinde detay ve habler bile ortaya çıkmazken ATi cephesinde yeni nesil grafik işlemci ailesi R700 ile zayıf bir ihtimal de olsa DirectX 11 desteğinin gelebileceği iddia ediliyor. Fakat eğer bir diğer iddianın işaret ettiği gibi R700, 55nm üretim teknolojisine sahip RV770 gpu'sunun iki tanesinden oluşan R680 benzeri çift grafik işlemcili model olarak tasarlanırsa muhtemelen DirectX 10.1 desteği ile gelecek gibi gözüküyor. Tabi bu noktada ATi, Nvidia'nın GeForce 9800GX2 ve devamında GeForce 9800GTX modelinin kullanıma sunulmasına benzer bir method izlerse veya HD 3000 serisi ile yaptığına benzer şekilde R700 sonrasında detaylı bir güncelleme operasyonuna girişirse işler değişebilir. Görünen o ki DirectX 11 için de donanım desteği yazılım desteğinden önce gelecek. Microsoft'un DX11'i kullanıma sunması ise en iyi ihtimalle 1-1,5 yılı bulacak gibi görüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 11 Şubat 2008; 3:16:50 >

• Way Be fx57 İlk Defa Senin HabeRine İLk Mesajı Atıyorum :)

diRectX konusu artık saçmalaşmaya başladı. dx10'u kullanamıyorken dx11 çıkaracaklar başımıza... millet vista nedir yeni öğreniyo microsoft windows7 çıkaracam diyo. walla sonu yok bu işlerin ya. bi yerde bırakmak lazım ama dimi...
  • Şu dx10 u ekran kartı sattırmak için çıkarttılar.

Oyun moyun yok lanet olsun be
  • iyi güzel valla daha dx10 görmeden dx11 haberleri yayılmaya başladı.
    3, 3.5 senedir ati9550ge kullanıyorum önüzmüdeki uzun bi sürede kullanacağım inşallah.
    yani bunlar beni aşıyor par dönüyor ortalarda ey millet
  • DirectX 11 söylentilerinin başlaması normal, sonuçta söylenti. Gerçekleşmesi epey zaman alır diye düşünüyorum.
  • Sıkıntı geldi bu haberlerden. Donanım sektörü ipini kopardı gidiyor. Takip etmeyi kesitim artık
  • Valla bu donanım işinden bende sıkılmaya başladım.. Al bi konsol 3-4 sene oyna PS2 için hala yeni oyun çıkıyor.. Ne kasacak diye derdimiz, var ne bişey...

Haber için tşk Fx57
  • Dx10a hiç inanmamıştım zaten. Sadece vistanın satışını desteklemesi için çıkarıldı. Bu yüzden doğru düzgün dx10 oyun çıkmadı. Ayrıca vaad edilen dx10 grafiklerinin, xp'de tweak'le açılabilmesi bu olayın iyice ayyuka çıkmasını sağladı. Dx10 grafikleri gerçekten ayrı bir donanım isteseydi, crysis'de mod'larla açabilir miydik sizce?
  • evet gerçekten insanlar konsola yönelmeye başladı bende iyi bir tv olsa bende ps3 tercih sebebi olabilir
  • 16 çekirdekli 8gb bellekli (ddr4) geforce 11800gtx (4gb ddr6) sistem win7 üzerinde dx11 ile crysis2 oynamak bir başka güzel.

Ardından : ŞOK ŞOK ŞOK Vista altında dx11 ile çalışmayan crysis 2 very high mode sayesidne dx11 efekleri ile oynanabiliyor.

Var mı arttıran?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 11 Şubat 2008; 4:25:29 >

• Her surumun yerınde sayması beklenemez. 11 de cıkacak 12 de.
  • ekran karti sattirmak için dx10 a geçtiler, gücü olan herkes aldi , peki kac kisi vista kullaniyor dx10 için ? dx10 u denemek için vista kuruyoruz, performans felaket olduğu için xp, dx9 a devam ediyoruz ki 11 için de böyle olacak.
    gerçi windows7 söylentilerin yarısı kadar özellikle gelirse (30-50 mb işletim sistemi) xp den win7 ye sıçramalar olacaktır.
    hiçbir program açık değil ve xp 180 mb bellek kullanıyor (firefox da kapalıyken), vistada bu durum çok daha vahim

animatrix deki gerçeklik çoğu oyuncuyu tatmin edecektir, ki animatrix 2003 yılında yapıldı. 5 yıl içerisinde hangi oyun stüdyosu o kalitede grafik verebildi ? crysis az da olsa yaklaştı.
    gerçi o kaliteli grafikler için minimum e6500 ,2gb ram ve 8800 gt lazım (dx10 diye geçen grafikler)
    burada eleştirileri microsoft ya da ekran kartı üreticilerine değil oyun stüdyolarına yöneltmek lazım, konsollardaki grafikleri görünce bilgisayardan oyunculuğundan soğuyor insan...

neyse, zaman gösterecek dx11 in avantajlarını, dx11 de görünen, 10.1 de görünmeyen bir efekte ait resim gelecektir illaki
    şimdilik x38 üzerinde p4 işlemciyle devam

• gerçektten donanım dünyasıda yazılım dünyasıda hızlı ilerliyor ancak paralelinde fiyatlarıda artıyor 500-600 dolardan aşşağı iyi ekran kartları çıkmayacak gibi artık
  • Benım bıldıgım, dx10 ekran kartı satmak ıcın degıl vıstayı yaygınlaştırmak ıcın cıktı. dx ı ekran kartı uretıcılerı cıkarmıyor mıcrosoft cıkarıyor. Ayrıca yenı nesıl ekran kartları alıcıları dx10 desteklıyor dıye almıyor kartları. Sonuçta yenı cıkan kartlar bır öncekılerden daha performanslı ve şu anda cok daha da ucuzlar. 160 dolara 256 bıt kart var. Sankı alan adam dx10 ıcın mı alıyor bunu? Ya da kaç kışı alıyor desek daha dogur olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dhul-Fakar

Benım bıldıgım, dx10 ekran kartı satmak ıcın degıl vıstayı yaygınlaştırmak ıcın cıktı. dx ı ekran kartı uretıcılerı cıkarmıyor mıcrosoft cıkarıyor. Ayrıca yenı nesıl ekran kartları alıcıları dx10 desteklıyor dıye almıyor kartları. Sonuçta yenı cıkan kartlar bır öncekılerden daha performanslı ve şu anda cok daha da ucuzlar. 160 dolara 256 bıt kart var. Sankı alan adam dx10 ıcın mı alıyor bunu? Ya da kaç kışı alıyor desek daha dogur olur

ikisi birbiriyle paralel, vista yaygınlaşacak, dandirik kartlara dx10 desteği gelecek, kespır kompüter dx10 destekli, 1gb lık ekran kartı satacak, kart ne : 8600
    hala ekran kartın kaç mb diye soran kullanıcılar olduğu sürece de satacaklar, neyse o ayrı konu,...

• intele
  • hepsine 9 muş 10 muş 11 miş yetmedimi ya ? daha 10'un nimetlerini tam göremedik kaç tane oyun varki şuan piyasada dx10, abartıyorlar artık
  • Cıkarırlar tabi bizler bu kadar fazla tüketim yaparsak her yeni cıkan ürünü alırsak olacağı budur piyasa her türlü ellerinde ve kafalarına göre değiştiriyorlar maalesef haysiyetsiz Microsoft ve yöneticileri TEKEL olduğu sürece bu böyle gidecektir onun için ne kadar konuşsakta yapacak fazla birşey yok maalesef.
  • demek ki dx11 e daha çok var buda demek oluyor ki dx 10.1 destekli oyunlar görebiliriz
  • 2010 yilinda dx11 cikar , 2012 yilindada windows 7 ile birlikte dx12 cikar.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.