Şimdi Ara

Türkiyede Türk Yok , inanmak zor (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
431
Cevap
5
Favori
38.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nocen

quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

Orijinalden alıntı: M

quote:

Hadi bir komplo daha
    Yıl 2006
    pkk elebaşlarından m.karayılan
    israilde yayın yapan kanal 2 de
    'Ortak düşmanımız Türkiye' demiştir
    Demek ki sizin genetik bağlarınız
    Bu ülkeye düşman olanlarla aynı

Bu yazdığınız yorum bence uygun olmamış.
    İnsanlar bu şekilde suçlanamazlar.
    Ben Hitler'in soyundan geliyor olsam yani beni yargılayacak mısınız bu yüzden?

Tabi ki yargılanacaksınız. Konudaki mesajlarda bizlere saldırırken kullanılan kalıpların farkında değil misiniz? Ermeni olmak, Kürt olmak, Yahudi olmak. Bunlar hakaret gibi kullanılıyor bu başlıkta.

Daha önce de yazdım,tekrarla;
    Kimseye dili,dini,ırkı için kızılamaz,yadırganamaz !
    Ama siz-ler tutup da kafanızdaki -nazikçe-siyasi tezlere
    Genetik gerekçeler gösterirseniz
    İnsanlareın damarına basmış olursunuz
    Utanma konusunda da sizin kadar geniş değilim

quote:

İçimizdeki devşirmelere gösterdiğimiz hoşgörü
    Karşılık olarak geçmişte de olduğu gibi
    Yıkıcılık,bölücülük olarak geri dönüyor
    Kimi zaman bunu bilim adına bile yapabilirler
    Bu etnik döküntü tayfası şunu iyi bilsin ki
    Ama her daim hevesleri kursaklarında kalacak..!

quote:

çünkü bunlar Türk değil o asil kana mensup olmadıkları için b..k atıyorlar

quote:

Şu dipnotunla rengini de belli ettin
    Tahminim yine doğru çıktı
    Alevi görünümlü kripto ermeni olduğun

quote:

Sizin işiniz de her veriyi bilimi bile
    Türklük ve müslümanlık aleyhinde kullanmak
    Biz de öyle yapıyoruz,yapacağız
    Etnik döküntülere inat

Bir kısmı sizin, bir kısmı başkaların mesajlarından ufak alıntılar şeklinde bir derleme.

• Hepsinin cevapları ve nedenleri ilgili yazılarda verildi
    Isıstıp ısıtıp yemek istersen buyur
  • quote:

Genetik sonuçlar asla tahmini sonuçlar vermez, doğruluk oranını verir bu da % 99.99 gibi sonuçlardır, bu sebeple Anadolu insanının genetik yapısında herhangibir şüphe yoktur, zaten artık bilimsel arenada bu tartışılan bir konu değil, sadece buradaki arkadaşlar inanmak istemiyor.

Bir insanın, kimin çocuğu olduğunu anlayabilmek için yapılan çalışmalarda evet, %99 gibi bir doğruluk oranı var. Şu adam şu ırktan geliyor biçiminde yapılan çalışmalarda değil. Böyle bir şey yok. Y-Haplogroup ve mitokondrial DNA çalışmaları örneğin farklı sonuçlar vermektedir ve bunlar ırk konusunda bir hüküm belirtmez ve mutasyonları yok sayar. Sende şu haplogrup var, dolayısıyla sen şu ırktan geliyorsun biçiminde akıl yürütme geçerli değildir. Ayrıca yapılan çalışmalar belli (çoğu zaman çok kısıtlı) bir örneklem üzerinde yapılır ve nüfusun tamamına genelleştirilir. Kaldı ki birçok genetik çalışma istatistiksel sonuçlar bildirir ve dolayısıyla kesin değildir. Yani kısacası, burada örneğin evrimde olduğu gibi katı kanıtlar yok.

Ayrıca, tarih biliminin söylediklerini neden kabul etmiyorsunuz anlamış değilim. Yukarıdaki iletilerinizden birinde, "artık çocuklara boy boy orta asya'dan kalktık geldik." şeklinde öğretilmesin demişsiniz. Konuyla bunun ne ilgisi var? Biz Anadolu'da yaşayan halk olarak evet, çoğumuz Orta Asya'dan geldik. Daha doğrusu, Orta Asya'dan gelen insanların çocuklarıyız. Yani bu var olan, kanıtlarla destekli bir şey ama neden genetiğe kesin gözüyle bakıp tarihi bir kenara atıyorsunuz anlamıyorum.

• nocen, yazdıklarınıza dikkat edin lütfen. Yukarıda gerçekten çok fena iletileriniz var.
  • quote:

quote:

Genetik sonuçlar asla tahmini sonuçlar vermez, doğruluk oranını verir bu da % 99.99 gibi sonuçlardır, bu sebeple Anadolu insanının genetik yapısında herhangibir şüphe yoktur, zaten artık bilimsel arenada bu tartışılan bir konu değil, sadece buradaki arkadaşlar inanmak istemiyor.

Bir insanın, kimin çocuğu olduğunu anlayabilmek için yapılan çalışmalarda evet, %99 gibi bir doğruluk oranı var. Şu adam şu ırktan geliyor biçiminde yapılan çalışmalarda değil. Böyle bir şey yok. Y-Haplogroup ve mitokondrial DNA çalışmaları örneğin farklı sonuçlar vermektedir ve bunlar ırk konusunda bir hüküm belirtmez ve mutasyonları yok sayar. Sende şu haplogrup var, dolayısıyla sen şu ırktan geliyorsun biçiminde akıl yürütme geçerli değildir. Ayrıca yapılan çalışmalar belli (çoğu zaman çok kısıtlı) bir örneklem üzerinde yapılır ve nüfusun tamamına genelleştirilir. Kaldı ki birçok genetik çalışma istatistiksel sonuçlar bildirir ve dolayısıyla kesin değildir. Yani kısacası, burada örneğin evrimde olduğu gibi katı kanıtlar yok.

Ayrıca, tarih biliminin söylediklerini neden kabul etmiyorsunuz anlamış değilim. Yukarıdaki iletilerinizden birinde, "artık çocuklara boy boy orta asya'dan kalktık geldik." şeklinde öğretilmesin demişsiniz. Konuyla bunun ne ilgisi var? Biz Anadolu'da yaşayan halk olarak evet, çoğumuz Orta Asya'dan geldik. Daha doğrusu, Orta Asya'dan gelen insanların çocuklarıyız. Yani bu var olan, kanıtlarla destekli bir şey ama neden genetiğe kesin gözüyle bakıp tarihi bir kenara atıyorsunuz anlamıyorum.

Sayın M konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum, yukarıdaki mesajlarıda herhalde okumadınız.

Haplogrup'lardan ırk belirlendiği gibi bir iddia hiçbir mesajımda geçmedi, sadece yaşadıkları coğrafya genel olarak belirlenir. Eğer Anadolu'daki haplogrup'lar ortaasya'da görülmüyorsa biz ortaasya'dan geldik tezi sadece güzel bir fantazi olarak kalır.

Eğer Tarih bilimine inanmak istiyorsanız, inanmaya devam edin, ama Y ve X mutasyonuna bağlı haplogruplar resmi tarih ile uyuşmuyor.

Yukardaki mesajları okumadığınız için sürekli tekrar yazmak zorunda kalıyorum, Türkiye'de görülen genetik geçişli hastalıklar ortaasya'da yok, etrafımızdaki ülkelerde var, bu bile bizim ortaasya ile değil de etrafımızdaki ülkeler ile genetik akrabalığımız olduğunu gösterir.

Konu başlığının aslında Anadolu'da Türk var, inanmak zor diye değiştirmek gerekir. Çünkü şaşılması gereken şey aslında budur, yoksa Anadolu insanının etrafındaki coğrafya ile aynı insanlar olduğuna neden şaşırılıyor anlayamıyorum.

Bu bahsettiklerim bilimsel bakış açısı bunun dışında isteyen herkes kendini Türk'de hisseder, Kürt'te hisseder, milliyetçilik de yapar, bu da olayın sosyal boyutu.

Benim yazdıklarımın sosyal düşüncelerle ilgisi yok, sadece bilimsel veriler bunlar.

• quote:

nocen, yazdıklarınıza dikkat edin lütfen. Yukarıda gerçekten çok fena iletileriniz var.

M
    Ben gayet dikkatliyim
    Ve ikidir beni uyarmayı bırakın
    Siz forumda yöneticisiniz
    Bilirkişi değilsiniz
  • Sağ olun bana pozisyonumu hatırlattığınız için ancak bu sizin yazdığınız iletileri geçerli kılmıyor.
    Ve ayrıca sizden böyle bir yanıt aldığım için şaşırdığımı da belirteyim.
  • türkiye de saf ırk türk kalmış olmasını beklemek zaten hayal olurdu. belki vardır ama çok az sayıda.
  • quote:

Hepsinin cevapları ve nedenleri ilgili yazılarda verildi
    Isıstıp ısıtıp yemek istersen buyur

Demek ki insanların ırklarıyla, milletleriyle değerlendiriyor ve aşağılıyormuşsunuz.
  • asukrumercan, sizin bu kadar radikal düşündüğünüzü bilmiyordum. Şu an söyledikleriniz çok daha fena, tarihi baştan aşağı değiştiriyorsunuz çünkü!
    Yani 1071 Malazgirt yok demek bu!
  • quote:

asukrumercan, sizin bu kadar radikal düşündüğünüzü bilmiyordum. Şu an söyledikleriniz çok daha fena, tarihi baştan aşağı değiştiriyorsunuz çünkü!

Şükrü Mercan Orta Asya'dan kimse gelmedi demiyor. Anadolu'da daha fazla insan vardı ve asıl karışanlar Orta Asya'dan gelenlerdi diyor. Ve kazananların yazdığı tarihin değişmesi gerekiyorsa da değişir, bu olmasın diye görmezden gelinemez böyle çalışmalar.
  • @Trojka
    Ben nocenim diyorum,sen hayır sen öyle zannediyorsun diyorsun
    O yüzden bazan bilimi,bazan sosyal bir olayı bile inançlı ve millici
    İnsanlara karşı kullanarak saldıranlar sizsiniz
    Siz öyle olmaya devam ettiğiniz sürece biz de böyle olmaya dewvam edeceğiz

@M
    A.Ş.Mercan doğru söylemiş
    1071 Malazgirt bize batının öğrettiği tarihtir
    Dahası 1071 Anadoluya son giriş tarihimizdir
    İlk yazılı kaynaklar 450 lerdedir

Not:Şahsınıza karşı bir tavır değildi,üzdüysem özür dilerim
  • annem tatar, babam laz, ben fransa'da dogdum ben ne oluyom
  • quote:

asukrumercan, sizin bu kadar radikal düşündüğünüzü bilmiyordum. Şu an söyledikleriniz çok daha fena, tarihi baştan aşağı değiştiriyorsunuz çünkü!

Bunun radikal olmakla bir alakası yok, yapılan çalışmalarda Türkiye'de ortaasya haplogrubu yaklaşık %10 bulunmuş, bu da 70 milyon insanda 7 milyonu ortaasya'dan gelmiş demektir. Diğerleri bu toprakların insanıdır.

Ben yapılan araştırma sonuçlarını söylüyorum, çeşitli üniversitelerden, Türkiye'den ve dünyadan yapılan araştırmalar, zaten açıkça da söyleniyor. Gizli veya komplo teorisi üretilebilecek bir bilgi değil.

Zaten karşı tezi savunulabilinecek birşey de değil. Siz de bir kuruluşa yaptırın testleri, kendinizden yaptırın sonuçları görün.

En basitinden aynaya bakınca , çekik gözlü ortaasya'lı insanlara mı daha çok benziyorsunuz, yoksa, Arap, Ermeni, Yunan, Gürcü, Kürt, Bulgar'lara mı daha çok benziyorsunuz, neden inanması zor geliyor, herşey ortada..

Bir hastada kalp hastalığı semptomları varsa o hastaya sizin böbreğiniz de sorun var denemez, bulgulara göre, lab sonuçlarına göre teşhis konur. Burada da bulgular ve lab sonuçları böyle söylüyor, her hükümet ile değişen resmi tarih kitaplarına bakıp hayır biz ortaasya'dan geldik nasıl diyebiliriz...

• Ben aynaya baktığımda çekik gözlü, uzun boylu birini görüyorum. Bildiğim kadarıyla Orta Asya'lılar fazla uzun olmaz. (Boyum: 1.85+) Ben ne oluyorum şimdi
  • Peki arkadaşlar... Ben pes ettim.
    Biriniz batının öğrettiği tarih, biriniz genetikle tarih uyuşmuyor, biriniz kazananların yazdığı tarih diyorsunuz. Hanginiz hangi iddiayı hangi kaynakla, hangi bilgiye dayanarak destekliyorsunuz belli değil.

A. Şükrü Mercan: Genetik konusuna ilginiz nedir? Bu konuda yetkinliğiniz nedir?
    TRojka: Tarihi kazananların yazdığını nereden biliyorsunuz? Bunu neye göre söylüyorsunuz? Bunu söyleyebilmek için bütün dünya tarihini baştan sona çalışmak, üzerine sürüyle araştırma yapmak gerek. Tarih profesörleri söyleyemiyor bunu, siz nasıl söylüyorsunuz hayretler içerisindeyim. Kaldı ki, yazılarınızı seviyorum genellikle ve düşünerek, sağlam yorumlar yaptığınızı düşünüyorum. Yine şaşırdım.
    nocen: 1071 Malazgirt'i bize Batılıların öğrettikleri savınız neye dayanıyor? Konuyla ilgili bilginiz nedir? 450'deki yazılı kaynaklar hangileridir?

Ve lütfen, baştan söyleyeyim, Hititler Türkmüş, kızılderililer Türkmüş gibisinden kaynaklar istemiyorum.

• quote:

TRojka: Tarihi kazananların yazdığını nereden biliyorsunuz? Bunu neye göre söylüyorsunuz? Bunu söyleyebilmek için bütün dünya tarihini baştan sona çalışmak, üzerine sürüyle araştırma yapmak gerek. Tarih profesörleri söyleyemiyor bunu, siz nasıl söylüyorsunuz hayretler içerisindeyim. Kaldı ki, yazılarınızı seviyorum genellikle ve düşünerek, sağlam yorumlar yaptığınızı düşünüyorum. Yine şaşırdım.
    nocen: 1071 Malazgirt'i bize Batılıların öğrettikleri savınız neye dayanıyor? Konuyla ilgili bilginiz nedir? 450'deki yazılı kaynaklar hangileridir?

Ve lütfen, baştan söyleyeyim, Hititler Türkmüş, kızılderililer Türkmüş gibisinden kaynaklar istemiyorum.

Öncelikle Nocen'e yönelttiğiniz soruya cevap vereyim. Yazılı kaynaklardan öte arkeolojik/antropolojik kazılardan ele geçenler var. 9.yy'dan daha öncesine dayanan Orta Asya'dan gelmiş kişilerin mezarları var. Bir kaç örneği Ocak ayı NTV Tarih dergisinde var. On-line bir makale yok diye biliyorum şu an.

Tarihi kazananların yazdığını nereden biliyoruz sorusu. Tarihi konularda su götürmez sonuçlara varan bir tartışmanın yürütülememesinin sebebi, eldeki yazılı olarak aktarılan bilgilerin ne derece doğru ve tarafsız olduğunun bilinmemesi olduğunu biliyoruz sanıyorum. Bunun dışında en basitinden günümüzde okutulan tarihte Osmanlı'nın tamamen kötülenmesinin sebepleri nedir? Tarihi bizlerin yazmış olması mı? Peki hep bahsedilen tarihin objektif kaynaklardan okunması isteği? Nedir o kaynağı objektif, diğerini subjektif yapan? Bana göre iki kaynak da subjektiftir. Yanlı yorumlanmış ve kesinliği yoktur. Ben arkeolojik kazımda Orta Asya'dan gelen kişi için mezar bulursam derim ki şu tarihte Orta Asya'dan gelenler varmış. Bulduğum mezardaki İslami usullere göre gömülmüşse, Müslüman olduklarına kanaat getiririm. Ne yazık ki daha net ve ölçülebilir, değiştirilmemiş, kişisel yorum içermeyen bilgiler benim için daha büyük bir kesinlik ifade etmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRojka -- 1 Mayıs 2012; 22:30:02 >

• Avrupa Osmanlıya neden Ottoman dedi ?
    Çünkü kurucusu Osman Bey o zamanlar müslüman değildi!
    Adı da Ataman idi, Ottoman burdandır.
    Edebalinin kızıyla evlenirken müslüman olmuş ve Osman adını almıştır
    750 lilerdeki Talas savaşıyla müslümanlığı başlatmak bu da ayrı bir tartışma konusu ki
    Hiç girmeyeceğim
    Devletlerin sınır kontrolleri şu an bile delik deşik edilebilirken
    100 lerce hatta 1000 lerce yıl önceki halini düşünün birde
    Osmanlının bile haritası neredeyse hergün değişiyordu
    Keza Roma da öyle
    Perslerin de farklı olduğunu sanmam
    Frigler,Lidyalılar,Etiler,Akalar vd uzar gider
    Kültürel etkileşimler devletlerin sınırlarını aşan hatta engellenemez olanıdır
    İnsanların genetiğinden ırklarını bulmaya çalışmanın kesinliği olamaz
    İnsan kendine ne derse odur
    Tartışmanın yararı yok
    Heleki konuyu canlı tutmanın hiç yararı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhantug -- 1 Mayıs 2012; 23:43:41 >

• Uzatmanın bir manası yok kendini Türk hisseden için Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
  • Kafatasının arkasında böyle bi kemer birde çukur mu ne bulunuyomuş bi zamanlar ayırma yöntemi böyleymiş diyolarda nereli olduğun değil nereli hissettiğin önemli ya
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.