Şimdi Ara

HP IPAQ 514 ile Voip/sip server Deneyimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
6.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hp IPAQ 514 donanımsal olarak Voip'i destekliyor. Fring, Gizmoproject, Skype, FWD.Communicator gibi programlara ihtiyaç duymadan internet üzerinden sesli görüşme yapılabiliyor.

İlk olarak skype yüklemeye çalıştım. Fakat skype ile Hp IPAQ 514 ün çözünürlükleri tutmadığı için ekran sapıttı. Mecburen programı kaldırdım ve yeni bir program aramaya başladım. Fring adında bi programın varlığından haberdar oldum. Hemen kayıt olarak programı telefona kurdum. Fring skype, msn, google talk hesaplarına girebiliyor ayrıca Sip server desteği de var.

Fring'i çalıştırarak msn ve skype'dan oturum açtım. Görüşme denemelerimi öncelikle msn üzerinden gerçekleştirdim. Sonra skype hesabımdan ve Fring hesabımdan oturum açarak net üzerinden konuşmaya çalıştım. Yazılımsal olarak sesli görüştürme yapmaya çalıştığım için, sesim karşı tarafa yaklaşık 2 sn gecikmeli olarak gitti. Keza karşı tarafın seside bana gecikmeli olarak geldi. Hemen aklınıza senin internetin yavaştır ondan, yada karşı tarafın interneti yavaştır gibi sorular gelebilir. Malesef internet 4 mbit/sn hızında, konuştuğum cihazda başka bir IPAQ 514 ve aynı ağ üzerinde idi. Yani bağlantıda bir sıkıntı yok. Bu deneme IPAQ 514 ve bilgisayar şeklinde de gerçekleştirildi sonuç aynı.

Hp IPAQ 514 ünüz varsa başka tür çözümler aramaya gerek yok. Hemen ücretsiz Sip hizmeti veren (freeworlddialup tarzı) bi yerden hesap açtırıp ayarlarını yapmak yeterli oluyor.

freeworlddialup da hesap açmak için önce FWD.Communicator progrımını bilgisayarıma yükledim ve freeworlddialup_com dan iki hesap aldım. Telefona da gerekli ayarları yaparak(Kolay olmadı bulana kadar canım çıktı. Ayarlar yazının devamında) hesaplardan birisini telefon ile açtım. Diğerini de bilgisayar üzerinden FWD.Communicator programı ile açtım. Ses senkronu diğerlerine göre oldukça iyi gecikme artık saniyeler ile değil saniseler ile ölçülecek hale geldi.
    Süper elimde iki tane Hp IPAQ 514 ve iki tane de freeworlddialup_com hesabım var. Hemen sizin de tahmin edeceğiniz gibi; ikisinin de ayarlarını yaparak birbiri ile görüştüreceğim (aklımca). Tabi evdeki hesap çarşıya uymuyor. Telefonlar aynı wireless ağ üzerinden internete giriyor. Cihazlar wireless üzerinden tek tek ağa bağlanıyor. Son bağlanan, ilk bağlananı "freeworlddialup_com" ağından atıyor. Yanisi bilgisayardaki program gibi değil. İki farklı Voip telefon, aynı ip üzerinden "freeworlddialup_com" 'a oturum açamıyor. Sanırım iki Voip telefona aynı IP ile iki farklı oturum açtırılmıyor. Sitesinde çok aramama rağmen bu tip bir kısıtlama olduğuna dair bir ibare bulamadım.

Neyse gelelim IPAQ 514 ün VOIP/SIP ayarlarının yapılışına. İlk önce telefon ile birlikte verilen CD'den Hp'nin yardımcı programını kurmanız gerekiyor. Benim gibi Fring'i kurmuş iseniz telefondan Fring'i kaldırmalısınız. Yoksa telefonun direk olarak sip server üzerinden görüşmesini ve arama yapılmasını engelliyor.
    Telefonu bilgisayara bağlayın. "HP Kurulum Yardımcısı" programınızı çalıştırın. Sekmelerden "Yapılandırmaları Yönet"'i seçin. Yeni bir profil oluşturup voip ayarlarının olduğu ekrana aşağıdaki bilgileri giriniz.

User name: {Kullanıcı İsminiz, Serverdan Server a değişiyor. Bazlarında numara, my.FWD gibilerinde "alcar" gibi olacak. }
    Password: {my.FWD Şifreniz}
    Domain: fwd.pulver.com
    Service Provider: {Herhangi Bir İsim Verebilirsiniz. Telefonunuzun home ekranında en altda bu ismi göreceksiniz }
    SIP proxy: fwdnat2.pulver.com:5060
    Register with SIP proxy: {Kendisi Dolduruyor}

Ayarların Kaynağı www . f r e e w o r l d d i a l u p . com/community/forum/viewtopic.php?t=5738&highlight=ipaq

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alcar -- 17 Şubat 2008; 10:11:48 >

• telefonun direk olarak sip server üzerinden görüşmesi ile kontürsüz ve ücretsiz görüşebiliyormuyuz , karşı görüşülen tarafda bunu kurması gerekiyormu,

veya sadece MSN gibi yazılı sesli görüşmenin en iyisi ideali ve bedavası hangisidir.
  • Sip server dediğin fring yazılımını yükledikten sonra fringin ayarlarından wi-fi seçeneğine girip daha önceden üyelik alınan Skype, voipstund, lowratevoip'nin ayarları giriliyor. Ve çok ucuza konuşma yapılabiliyor. Yine fring ayarlarından Msn ayarlanarak ücretsiz görüşme yapılabiliyor.
  • Eğer ki Hp ipaq 514 ünüz var ise fring kurmanıza gerek yok.
    Aynı Sip server'dakiler ile ücretsiz konuşursunuz. Şayet Cep veya Sabit hatları arayacak olursanız; sip server üzerinden görüşmeleriniz fiyatlandırılacaktır. Bunun içinde önceden kontör almış olmanız gerekmektedir. Sip Serverın ana sayfasından bu tip görüşmelerin ne kadara mal olduğunu öğrenebilirsiniz. (Uluslar Arası aramalar için oldukça mantıklı bir seçenek) Bazı ülkerlerin sabit telefonlarını da aramak bedava olabiliyor. Sip server'a bilgisayarınıza kuracağınız programlar ile de bağlanabilirsiniz. Sizde Voip bir telefon karşıda da bilgisayar olabilir yada tam zıttı. Önemli olan aynı sip server'da olmanız. Birde asterix diye bi olay var bu da sip server'ları birbirine bağlıyor. Onu tam olarak bilemiyorum ama. İlla ki skype, msn tarzı programlara mahkum değilsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alcar

Eğer ki Hp ipaq 514 ünüz var ise fring kurmanıza gerek yok.
    Aynı Sip server'dakiler ile ücretsiz konuşursunuz. Şayet Cep veya Sabit hatları arayacak olursanız; sip server üzerinden görüşmeleriniz fiyatlandırılacaktır. Bunun içinde önceden kontör almış olmanız gerekmektedir. Sip Serverın ana sayfasından bu tip görüşmelerin ne kadara mal olduğunu öğrenebilirsiniz. (Uluslar Arası aramalar için oldukça mantıklı bir seçenek) Bazı ülkerlerin sabit telefonlarını da aramak bedava olabiliyor. Sip server'a bilgisayarınıza kuracağınız programlar ile de bağlanabilirsiniz. Sizde Voip bir telefon karşıda da bilgisayar olabilir yada tam zıttı. Önemli olan aynı sip server'da olmanız. Birde asterix diye bi olay var bu da sip server'ları birbirine bağlıyor. Onu tam olarak bilemiyorum ama. İlla ki skype, msn tarzı programlara mahkum değilsiniz.

Bu Sip server olayının Hp ipaq 514'le ilgisini tam anlayamadım. Ben de kredi yüklü (www.lowratevoip) Sip adaptöre (voip adaptör) bağlı bir analog telefon cihazıyla çok ucuza zaten konuşuyorum. Benim kullandığım Sip cihazından karşı tarafta da varsa, yapılacak küçük bir ayarla aynen msn'de olduğu gibi bedava konuşabiliyorum.
    Hp ipaq 514'e Fring yüklemeden sip ayarlarını nasıl yapabilirim? Bunu biliyorsan bana da anlat ki Fring olmadan Hp ipaq 514 ile çok ucuza konuşabileyim.

• İlk yazımın son kısmında anlatmıştım. Bir daha bakarsanız oraya işinizi görecektir.
    Ayarları da aşağıdaki gibi yaparsanız sanırım olay çözülür. (denemedim) ayarlar lowratevoip sitesinden alındı.

lowratevoip Ayarları
    User name: {Kullanıcı İsminiz)
    Password: {lowratevoip Şifreniz}
    Domain: sip.lowratevoip.com
    Service Provider: {Herhangi Bir İsim Verebilirsiniz. Telefonunuzun home ekranında en altda bu ismi göreceksiniz }
    SIP proxy: sip.lowratevoip.com:5060
  • Arkadaşlar ben bu freeworlddialup ın normal telefon ve bazı uç ülkeleri arama fiyatlarını bulamadım. low rate in oranları iyi geldi bana ama freeworlddialup olursa, bazı yerleride free ararız iyi olur yani :)
  • alcar
    Ben zaten fring vasıtasıyla sip ayarlarından lowratevoip özelliklerini girerek konuşabiliyorum. Ses de gayet güzel duyuluyor. Yazında Fring olmadan da konuşabilirsiniz diyorsun. iyi de sip ayarlarını ancak Fringin içnden yapabiliyorsun.
    buhicik
    Lowratevoip kullanmanı tavsiye ederim. Ben ayrıca bir yıldır kullanıyorum istersem bilgisayardan istersem bilgisayara gerek kalmadan Sip adaptörü ile konuşabiliyorum. Şimdi de HP iPAQ 514 ile.
  • quote:

Neyse gelelim IPAQ 514 ün VOIP/SIP ayarlarının yapılışına. İlk önce telefon ile birlikte verilen CD'den Hp'nin yardımcı programını kurmanız gerekiyor. Benim gibi Fring'i kurmuş iseniz telefondan Fring'i kaldırmalısınız. Yoksa telefonun direk olarak sip server üzerinden görüşmesini ve arama yapılmasını engelliyor.
    "HP Kurulum Yardımcısı" programınızı çalıştırın ve telefonu bilgisayara bağlayın. Voip ayarlarının olduğu ekrana aşağıdaki bilgileri giriniz.

User name: {Kullanıcı İsminiz)
    Service Provider: {Herhangi Bir İsim Verebilirsiniz. telefonunuzun home ekranında en altda bu ismi göreceksiniz }

Arkadaşım öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim, ben ayarları yaptım ama telefondan nasıl sip araması yapacağım. Daha doğrusu ayarları yapmama rağmen internet calling: no ervice şeklinde görünüyo. kullanıcı adına siteden aldığımız sip numarasını mı gireceğim? yani 892654 numarasını mı? yoksa bu numaranın sonuna bi de fwd.pulver.com ekleyecek miyim?
    yani tam olarak 892654@fwd.pulver.com şeklinde mi gireceğim kullanıcı adımı? ben zaten 892654@fwd.pulver.com şeklinde girdim ama hala internet calling:no service yazıyo. fringi kaldırmayı unutmuşum önce ama daha sonrada fringi kaldırarak tekrar ayarları telefona gönderdim, sonuç aynı. internet calling: no service yazıyo ekranda.

Ayarlarım aynen şu şekilde

User name: 892654@fwd.pulver.com
    Password: şifrem
    Service Provider: Internet Calling

Sorunu çözmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim...

• quote:

Orjinalden alıntı: ettu

alcar
    Ben zaten fring vasıtasıyla sip ayarlarından lowratevoip özelliklerini girerek konuşabiliyorum. Ses de gayet güzel duyuluyor. Yazında Fring olmadan da konuşabilirsiniz diyorsun. iyi de sip ayarlarını ancak Fringin içnden yapabiliyorsun.
    buhicik
    Lowratevoip kullanmanı tavsiye ederim. Ben ayrıca bir yıldır kullanıyorum istersem bilgisayardan istersem bilgisayara gerek kalmadan Sip adaptörü ile konuşabiliyorum. Şimdi de HP iPAQ 514 ile.

Tüm sip serverları hem bilgisayardan hem Voip telefonlar ile kullanabilirsiniz. Çeşitli sip client programları ile bilgisayar üzerinden software sel olarak görüşme yapılabilir.

Gelelim HP IPAQ 514 ün ayarlarına: ( İlk yazımda Belirtmiştim ama birdaha yazıyorum)
    1- Kurulu ise FRING programını kaldıracaksınız.
    2- Voip/Sip ayarları telefondan yapılamaz . Bunun için telefonu kurcalamayı bırakın.
    3- HP IPAQ 514 ile birlikte verilen CD de bulunan "HP Kurulum Yardımcısı" programını Bilgisayarınıza yükleyeceksiniz.
    4- Telefonu bilgisayara bağlayın. (USB ile)
    5- HP Kurulum Yardımcısı bilgisayarınızdan çalıştırın.
    6- Programın içinde Voip/sip ayarlarını yapacağınız bi yer var oraya gelin ve ayarları oraya yazın.
    7- En son olarak Bilgisayarınızdan yaptığınız ayarlarını uygulayın.
    8- Telefonun bilgisayar bağlantısını kesin. (USB takılı iken wireless dan internete giremezsiniz)
    9- Wireless'ı açın.
    10- IPAQ ın home ekranının en altında altında internet araması diye bişey çıkacak
    11- "İnternet Araması" üzerine gelin ve internet üzerinden aramak istediğiniz numarayı çevirip (numara olmak zorunda) ara tuşuna basın.

HEPSİ BUKADAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alcar -- 7 Mart 2008; 12:09:11 >

• kiyakerkan

User name: {Kullanıcı İsminiz Numara değil. "alcar" gibi sadece }
    Service Provider: {Herhangi Bir İsim Verebilirsiniz. telefonunuzun home ekranında en altda bu ismi göreceksiniz }
  • quote:

Orjinalden alıntı: buhicik

Arkadaşlar ben bu freeworlddialup ın normal telefon ve bazı uç ülkeleri arama fiyatlarını bulamadım. low rate in oranları iyi geldi bana ama freeworlddialup olursa, bazı yerleride free ararız iyi olur yani :)

Can I call cell or home phone numbers with FWD?

If you would like to call a normal land or cell phone number (ie PSTN), you will need to sign up with a PSTN service provider. FWD will soon be offering FWDout which will allow users to call out to regular phones with their FWD service for a monthly fee. FWD will also soon be offering a seperate FWDin service which allows users to buy a regular phone number and connect it with their FWD service, so that people can call from their regular phones to an IP phone.

Kaynak: w w w . f r e e w o r l d d i a l u p . c o m/help/?p=knowledgebase&c=1&a=4

Diye bir ibare var sitelerinde. Şimdilik FWD ile cep telefonlarını veya normal telefonları arayamıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alcar -- 17 Şubat 2008; 10:19:59 >

• quote:

kiyakerkan

User name: {Kullanıcı İsminiz Numara değil. "alcar" gibi sadece }

Arkadaşım yardımların için teşekkür ederim ama yine olmadı, hala no service yazyı telefonda. Bununla birlikte lowratevoipten bi hesap aldım ve ayarlarını telefona yükledim bu defa internet calling:vAvailable yazdı, sanırım internet araması yapmak için kredi almak kaldı geriye, ayrıca FWDnin programını bilgisayara yükledim, contactlara lowratevoipten aldığım hesabı ekledim ve arama yaptım bi baktım telefon çalıyo, telefonu açtım tabiki de ses gelmiyo çünkü bilgisayar ve telefon aynı ip üzerindeler. Lowrateviop kullanan arkadaşa birkaç sorum olacak, kredi aldıktan sonra türkiyedeki bütün operatörleri turkcell telsim avea hepsini arayabiliyor muyuz? ve ev telefonu arayabiliyor muyuz? ve son olarak en az ne kadarlık kredi alabiliyoruz? konu ile ilgili yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara tekrar teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kiyakerkan -- 17 Şubat 2008; 15:55:05 >

• Arkadaşlar Voipwise . c o m u tavsiye ediyorum. Türkiye aramaları kontor yüklediğiniz sürece sürekli ücretsiz ama sadece PSTN yani sabit telefonlara doğru olanlar.
  • Merhaba.
    Ben dün lowratevoip.com dan hesap alıp evde denedim. Oldukça başarılı olarak görüşme yaptık. Cep, ev, ingilterede cep aradım. Hatta ingiltere ile yaklaşık 13 dk kesintisiz ve net olarak konuştuk. Hiçbir gecikme, takılma yaşanmadı.
    Bugünhttp://backsla . s h/betamax sitesini keşfettim. Bu siteye göre en ucuz görüşme şuan nonoh.net te var gibi gözüküyor. Yakında bunu da denemeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliason -- 26 Şubat 2008; 8:47:42 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: buhicik

Arkadaşlar Voipwise . c o m u tavsiye ediyorum. Türkiye aramaları kontor yüklediğiniz sürece sürekli ücretsiz ama sadece PSTN yani sabit telefonlara doğru olanlar.

Voipwise.com'u HP IPAQ 514'e yükleyip kullanmak mümkün mü?
  • Telefona herhangi bir program yüklemenize gerek yok. IPAQ 514 zaten donanımsal olarak destekliyor. Sadece kullanıcı ismi almak için bilgisayar programını kurmanız lazım. Telefon ayarları için önceki msjlara bakın.
  • quote:

Telefona herhangi bir program yüklemenize gerek yok. IPAQ 514 zaten donanımsal olarak destekliyor. Sadece kullanıcı ismi almak için bilgisayar programını kurmanız lazım. Telefon ayarları için önceki msjlara bakın.

Kullanıcı ismi alıp konuşursak yine Türkiye'deki sabit hatlarla ücretsiz konuşabiliyor muyuz yoksa sip ücretlerinden mi konuşuyoruz?
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ettu

alcar
    buhicik

Tüm sip serverları hem bilgisayardan hem Voip telefonlar ile kullanabilirsiniz. Çeşitli sip client programları ile bilgisayar üzerinden software sel olarak görüşme yapılabilir.

Gelelim HP IPAQ 514 ün ayarlarına: ( İlk yazımda Belirtmiştim ama birdaha yazıyorum)
    1- Kurulu ise FRING programını kaldıracaksınız.
    2- Voip/Sip ayarları telefondan yapılamaz . Bunun için telefonu kurcalamayı bırakın.
    3- HP IPAQ 514 ile birlikte verilen CD de bulunan "HP Kurulum Yardımcısı" programını Bilgisayarınıza yükleyeceksiniz.
    4- Telefonu bilgisayara bağlayın. (USB ile)
    5- HP Kurulum Yardımcısı bilgisayarınızdan çalıştırın.
    6- Programın içinde Voip/sip ayarlarını yapacağınız bi yer var oraya gelin ve ayarları oraya yazın.
    7- En son olarak Bilgisayarınıdan telefon ayarlarını uygulayın.
    8- Telefonun bilgisayar bağlantısını kesin. (USB takılı iken wireless dan internete giremezsiniz)
    9- Wireless'ı açın.
    10- IPAQ ın home ekranının en altında altında internet araması diye bişey çıkacak
    11- "İnternet Araması" üzerine gelin ve internet üzerinden aramak istediğiniz numarayı çevirip (numara olmak zorunda) ara tuşuna basın.

HEPSİ BUKADAR

alkar

Dediklerini aynen uygulamaya çalıştım.
    1- Kurulu FRING programını kaldırdım. (Gerçi Fringde sip ayarlarımı yaparak sorunsuz konuşabiliyorum)
    3- HP IPAQ 514 ile birlikte verilen CD de bulunan "HP Kurulum Yardımcısı" programını bilgisayarıma yükledim.
    4- Telefonu bilgisayarıma bağladım. (USB kablosu ile)
    5- HP Kurulum Yardımcısını bilgisayarımdan çalıştırdım.
    6- Programın içinde Voip/sip ayarlarını yapacağımız yere geldim ve ayarları oraya yazdım.
     HP IPAQ 514 ile Voip/sip server Deneyimleri

7- En son olarak bilgisayarınıdan telefon ayarlarını uygulayın. Burayı hiç anlamadım işte???
    8- Telefonun bilgisayar bağlantısını kesin. (USB takılı iken wireless dan internete giremezsiniz diyorsun ama ben Usb kablosunun bir ucu telefona diğer ucu da bilgisayara takılı iken bile telefondan internete sorunsuz bağlanabiliyorum)
    9- Wireless'ı açtım.
    10- IPAQ ın home ekranının en altında altında internet araması diye bişey çıkacak. Evet bende sürekli çıkıyordu zaten ama Internet araması:Kullanılamaz olarak gözüküyor.
    Üzerine gelip numarayı yazıp yeşil arama tuşuna bastığımda normal arama modunda arıyor.
    Sence nerede hata yaptım dersin? Sen yada başka bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.
    Yoksa Fring üzerinden görüşmeye devam edeceğim.
    Saygılar

• Merhaba Alcar,

Voipwise veya Voiprider üzerinden abonelik alan 2 kişi, farklı yerlerde (Türkiye-Almanya) wireless bağlantının olduğu yerlerden, HP iPAQ 514 kullanarak, karşılıklı olarak birbirlerini ücretsiz arayabilirler mi?

Yani birbirlerinin telefon numaralarını değil de, online olarak birbirini görüp msn veya skype gibi arayabilirler mi? Telefonda hardware vip destegi oldugu için, skype veya msn gibi bir program kullanmadan bu arama mümkün mü?

Voipwise veya Voiprider aboneligi olan kisiler, birbirlerini nasıl online görüyor? Telefonun VOIP baglantısı için özel bir programı var mı? (wireless baglantisi oldugunda)

Cevabin için şimdiden çok teşekkürler

Engin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.