Şimdi Ara

En iyi dizel motoru üreten marka hangisi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
318
Cevap
1
Favori
123.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bir arkadaşım dünyada dizel motorun seri üretimini ilk yapan markanın audi olduğunu söyledi ve en iyi ve en sorunsuz dizel motoru audinin yaptığından bahsetti. Bu bilgi doğrumudur. Sizce en iyi dizel motor üreten marka hangisidir ve ilk olarak seri üretimi kim yapmıştır.

Benimkisi sadece merak.

• quote:

Orjinalden alıntı: pppirlo

Herkese selam

Bir arkadaşım dünyada dizel motorun seri üretimini ilk yapan markanın audi olduğunu söyledi ve en iyi ve en sorunsuz dizel motoru audinin yaptığından bahsetti. Bu bilgi doğrumudur. Sizce en iyi dizel motor üreten marka hangisidir ve ilk olarak seri üretimi kim yapmıştır.

Benimkisi sadece merak.

konuya hakim değilim fkat audi 80 leri 100 leri süper rahattı zamanında.. ticari taksiler fln da vardı dizel audi 80 özellikle
  • # 1919 — Avrupanın ilk seri üretim otomobili Type A Citroen tarafından piyasaya verildi. Citroen aynı yıl dünyada ilk organize satış sonrası hizmetleri yapılandırdı.
    # 1920 — Voisin firması hidrolik olarak çalışan ABS'nin atası üzerine çalışmalar yaptı." Frenlemenin tekerlekleri kitlemesini önleyici donanımı " tanımıylada Almanyada 671925 nosuyla ilk patentini aldı
    # 1924 — Citroen dünyanın ilk çelik karasörlü otomobili B10’üretti
    # 1924 — MAN'ın ürettiği bir kamyon direk enjeksiyonlu dizel bir motoru kullanan ilk vasıta oluyordu
    # 1934 — Citroen seri olarak önden çekişli araç üretmeye başladı
    # 1938 — Citroen Hidropnömatik süspansiyon sistemini icat etti
    # 1938 — İsviçreli kamyon üreticisi Saurer ilk turbo motorlu kamyonu üretti
    # 1938 — Klima'yı standart olarak kullanıma sunan ilk marka Studebaker Commander'dir
    # 1938 — GM tasarımcısı Harley Earl ilk elektrikli cam sistemini Buick y'ye monte etti.
    # 1954 – Döner Pistonlu Motor (Rotary-Wankel motoru) Felix Wankel tarafından geliştirildi
    # 1957 — İlk hız sabitleyicisi (cruis control) Imperial marka araçta kullanıldı.
    # 1958 — İsveç'teki Volvo Fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin Üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini aldı.
    # 1962 — İlk seri üretim turbo motorlu otomobil Chevrolet Corvair Monza tanıtıldı. Daha sonra bu modeli Oldsmobile F85 Jetfire takip etti
    # 1963 - Wankel motoru ilk kez NSU Spider marka araçta kullanıldı
    # 1967 — İngiliz otomobil firması Jensen İlk ABS'yi otomobillerine uyguladı
    # 1973 — Avrupa'da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.
    # 1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı
    # 1984 — Turbo üreticisi Garrett intercooler adını verdiği bir turbo soğutucusu geliştirdi. Bu sayede türbine giren hava soğutularak turbonun performansı artırıldı
    # 1986 — Çift turbo takılan ilk araç Porsche 959 oldu
    # 1987 — Bosch ilk üretici olarak ABS sisteminin daha gelişmişi olan ASR sistemini piyasaya sürmüştür
    # 1993 — Fiat Croma TdiD değişken geometrili turboyla donatılan ilk otomobil oldu. Sistem düşük motor devirlerinde turbonun verimini önemli oranda artırıyordu.
    # 1995 — Bosch 1995 yılında ESP sistemini aktif sürüş emniyetini sağlamak üzere üretime almıştır. Özellikle virajlarda ve ani yol değişikliklerinde ESP sistemi, yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler.
    # 2004 — Çift turbo takılan ilk seri üretim dizel motorlu otomobil BMW 535d oldu
    # 2005 — Mercedes üç turbolu v6 dizel motorla donatılmış konsepti Vision SLK 320 Cdi’yi Cenevre otomobil fuarında tanıttı.

kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil

audi ile ilgili pek bi bilgi yazmiyor

• quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

quote:

Orjinalden alıntı: pppirlo

Herkese selam

Benimkisi sadece merak.

konuya hakim değilim fkat audi 80 leri 100 leri süper rahattı zamanında.. ticari taksiler fln da vardı dizel audi 80 özellikle

Bende Audi yazacaktım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ay61n

# 1919 — Avrupanın ilk seri üretim otomobili Type A Citroen tarafından piyasaya verildi. Citroen aynı yıl dünyada ilk organize satış sonrası hizmetleri yapılandırdı.
    # 1920 — Voisin firması hidrolik olarak çalışan ABS'nin atası üzerine çalışmalar yaptı." Frenlemenin tekerlekleri kitlemesini önleyici donanımı " tanımıylada Almanyada 671925 nosuyla ilk patentini aldı
    # 1924 — Citroen dünyanın ilk çelik karasörlü otomobili B10’üretti
    # 1924 — MAN'ın ürettiği bir kamyon direk enjeksiyonlu dizel bir motoru kullanan ilk vasıta oluyordu
    # 1934 — Citroen seri olarak önden çekişli araç üretmeye başladı
    # 1938 — Citroen Hidropnömatik süspansiyon sistemini icat etti
    # 1938 — İsviçreli kamyon üreticisi Saurer ilk turbo motorlu kamyonu üretti
    # 1938 — Klima'yı standart olarak kullanıma sunan ilk marka Studebaker Commander'dir
    # 1938 — GM tasarımcısı Harley Earl ilk elektrikli cam sistemini Buick y'ye monte etti.
    # 1954 – Döner Pistonlu Motor (Rotary-Wankel motoru) Felix Wankel tarafından geliştirildi
    # 1957 — İlk hız sabitleyicisi (cruis control) Imperial marka araçta kullanıldı.
    # 1958 — İsveç'teki Volvo Fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin Üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini aldı.
    # 1962 — İlk seri üretim turbo motorlu otomobil Chevrolet Corvair Monza tanıtıldı. Daha sonra bu modeli Oldsmobile F85 Jetfire takip etti
    # 1963 - Wankel motoru ilk kez NSU Spider marka araçta kullanıldı
    # 1967 — İngiliz otomobil firması Jensen İlk ABS'yi otomobillerine uyguladı
    # 1973 — Avrupa'da seri olarak turbo motorla üretilen ilk otomobil BMW 2002 oldu.
    # 1978 — Modern ilk ABS sistemi BMW 7 serisi ve Mercedes S serisinde uygulandı
    # 1984 — Turbo üreticisi Garrett intercooler adını verdiği bir turbo soğutucusu geliştirdi. Bu sayede türbine giren hava soğutularak turbonun performansı artırıldı
    # 1986 — Çift turbo takılan ilk araç Porsche 959 oldu
    # 1987 — Bosch ilk üretici olarak ABS sisteminin daha gelişmişi olan ASR sistemini piyasaya sürmüştür
    # 1993 — Fiat Croma TdiD değişken geometrili turboyla donatılan ilk otomobil oldu. Sistem düşük motor devirlerinde turbonun verimini önemli oranda artırıyordu.
    # 1995 — Bosch 1995 yılında ESP sistemini aktif sürüş emniyetini sağlamak üzere üretime almıştır. Özellikle virajlarda ve ani yol değişikliklerinde ESP sistemi, yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler.
    # 2004 — Çift turbo takılan ilk seri üretim dizel motorlu otomobil BMW 535d oldu
    # 2005 — Mercedes üç turbolu v6 dizel motorla donatılmış konsepti Vision SLK 320 Cdi’yi Cenevre otomobil fuarında tanıttı.

kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil

audi ile ilgili pek bi bilgi yazmiyor

Paylaşımınız için teşekkürler.Ben de etrafımda hala sağlam 80'lik dizel Audi'ler görüyorum

• PSA motorları şu ana kadar baya bi başarılı ekonomi konusundada sanırım en iyisi
  • en iyisi pejo bence. benim motor hem dizel benzinle hem de yağla gidiyordu
  • fiat-gm(bizde opel)üretimi 1.3 multijet motor bence şu andaki en iyi motor.
  • Fiat'ın multijeti, ve Ford'un Tdci motorları çok iyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: AppendiX

Fiat'ın multijeti, ve Ford'un Tdci motorları çok iyi

fordun tdci motorları arıza ve yakı olarak bildiğim kadarıyla daha problemli.zaten aynı motor pejo grubunda da kullanılıyor.(pejo-ford ortak yapım)
  • bence Mercedes en eski dizel modelleri bile hala trafikte.
    üstelik 302 otobüslere ne demeli milyon km yapmış ve hala trafikte.
  • Mercedes ?
  • TDI en iyisi
  • mercedes -audı birde ısuzu olarak biliyorum.hatta ısuzu geçen reklamlarında görmüştüm en iyi dizel moturu biz yapıyoruz gibi bişey söylemişti.

http://www.isuzu.com.tr/turkish/kurumsal/isuzu_motors.html buradanda bakabilirsiniz.
  • audi
    wosvagen
    mersedes

bu markalar dizelin piri
  • bence hepsi birbirinin aynısı..hepsi aynı sistemi kullanıyorlar.hacim/güç oranı kıyaslandığında multijet-cdti motorların öne çıktığını düşünüyorum.Bu arada ilk common rail enjeksiyonu jtd ile fiat firması piyasaya sürmüştür
  • toyotanın D4-D dizelini yabana atmamak lazım, pek çok bilirkişi tam not veriyor.
  • Ford'un TDCI dizel motorları kendinin değildir.. PSA gurubunun motorlarıdır
  • bence de multijet
  • Konuyla ne alakası var bilemiyorum ama İsuzu dizel motorları diyorum. Yanılmıyorsam 1 milyon KM garanti veriyorlardı. Opel'e 1.3'ten sonra dizel üreten firma İsuzu diye biliyorum ben. Yanlış biliyorsam düzeltiniz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.