Şimdi Ara

## ATi'nin Harici Mobil Grafik Çözümleri Ciddi Sıçrama Yapabilir ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## ATi'nin Harici Mobil Grafik Çözümleri Ciddi Sıçrama Yapabilir ##

Çeşitli araştırma kuruluşlarının yayınladığı raporlara göre 2007 yılında ciddi pazar ve dolayısı ile gelir kaybına uğrayan ATi cephesinde işler bu sene değişebilir. 55nm üretim teknolojisine geçtiği Radeon HD 3000 serisi ile toparlanma sürecine girdiği ifade edilen ATi özellikle hazırladığı harici mobil grafik çözümleri ile dahili olduğu pazarın %50'sini kontrolü dahiline alabilecek gibi gözüküyor.

Sektörel haberleri ile tanınan Digitimes'ın dizüstü bilgisayar üreticilerine dayandırarak verdiği habere göre, özellikle AMD çatısı altına girmesi ile birlikte Intel tabanlı dizüstü bilgisayarlara yönelik grafik çözümleri sunabilme konusundan nispeten yavaş adımlar atan ve doğal olarak pazar payı harici mobil grafik çözümlerinde %20-%30 civarında kalan ATi'de HP ve Dell'in verdiği karar yılın ikinci çeyreği için son derece önemli olacak.

Gelen bilgilere göre sektör devi iki firma HP ve Dell, AMD-ATi'nin yeni nesil 55nm üretim teknolojisine sahip harici mobil grafik çözümlerini dizüstü bilgisayarlarında kullanmaya başlayacaklar. Güç tüketimi ve maliyet konularında Nvidia'nın çözümlerine göre daha iddialı oldukları belirtilen AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisine sahip yeni mobil grafik çözümleri bu sayede pazar payını arttıracak gibi gözüküyor.

Yapılan projeskiyonlara göre, yılın ikinci yarısı itibariyle dizüstü bilgisayar üreticilerin hazırlayacağı yüksek performans odaklı modellerin yaklaşık %55-60'ında AMD-ATi'nin M82 ve M86 kod adlı 55nm üretim teknolojisine sahip mobil grafik çözümleri kullanılabilir ki bu grafik çözümleri belirttiğimiz gibi Nvidia'nın 9P, 9M ve 9E kod adlı mobişl grafik çözümlerine göre, güç tüketimi, termal ve maliyet konularında daha avantajlı olduğu söyleniyor.

Nvidia, önemli OEM üreticilerinin kendi grafik işlemcilerine destek verdiğini ifade ediyor olsa bile AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisine sahip mobil grafik çözümleri dizüstü bilgisayar piyasasında ATi'nin pazar payını arttıracak gibi gözüküyor ki dizüstü bilgisayar satışlarının sürekli arttığını da göz önüne aldığımızda bu son derece önemli bir gelişme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 2 Şubat 2008; 15:16:55 >

• Amd Ati birleşmesi sonunda olumlu sonuçlara imza atıcak.
  • ya şu dizüstüne bi türlü ısınamadım gitti
  • Kendi notebookuma nasıl takabilirim bunu?Hangi slottan takılır?
  • Dizüsülerde crossfire yapılabiliyor mu ? Geçen DELL XPS serisinin dizüstlerinde SLI versiyonun gördüm
  • nvidianin 8800 gtx i var laptoplar icin

cok bomba ekran karti

ati bakalim ne yapacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeFurkan -- 2 Şubat 2008; 15:35:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: azurik

Kendi notebookuma nasıl takabilirim bunu?Hangi slottan takılır?

Ne yazık ki böyle bir imkan henüz yok. Bu tip mobil ekran kartları notebooklara özel olarak yapılıyor ve dışarıdan harici takılmaları mümkün değil.
    Bu konuda bir satandartlaşma olursa belki ileride yeni nesil laptoplardaki cardexpress slotlarından ekran kartı takıp kullanabiliriz.

nvidia'nın laptop grafik kartı çözümlerinin çok efektif olduğunu düşünmüyorum. ATI x1600 kullanan Asus S96J ve nvidia 7600Go kullanan Compal HEL80 barebone'ları test etme imkanım oldu ve nvidia'nın bariz şekilde daha fazla ısınıp aynı konfigürasyondaki Asus'tan pili yaklaşık 15-20 dakka daha erken tükettiğini söyleyebilirim. Nvidia'nın laptoplardaki ekran kartı modellerinde güç tüketimi konusuna biraz daha ağırlık vermesi lazım bence.

• amd-ati yonga seti ile ekran kartını birbiriyle uyumlu üretip ısınma ve güç yönünden verimli ürünler ile laptop pazar payını arttırabilir. zaten elinde nvidia ya karşı teknolojik üstünlük var. önemli olan bu üstünlüğü iyi değerlendirmesi.
  • Biraz olması gereken ve üreticilerin işine gelen önemli bir gelişme. %%nm hem daha az ısınma hem de az güç tüketimi ile dizüstü kullanım süresinin artması demek. Hadi hayırlısı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeOfFuture

nvidianin 8800 gtx i var laptoplar icin

cok bomba ekran karti

ati bakalim ne yapacak

oem ler için önemli olan az ısınma ve yeterli miktar onları 8800gtx ilgilendirmiyor bu bilgisayarlar orta kesim için ve ati çok önemli pazarı ele geçirmek üzere çoğu kişinin beğenmediği 55 nm le
  • az ısı ve düşük enerji tüketiminde amd zaten öndeydi demekki bu özelliğini en mantikli sektörde ilerletecek. ilk olumlu gelişme amd-ati adına...
  • quote:

Orjinalden alıntı: okean

quote:

Orjinalden alıntı: azurik

Kendi notebookuma nasıl takabilirim bunu?Hangi slottan takılır?

Ne yazık ki böyle bir imkan henüz yok. Bu tip mobil ekran kartları notebooklara özel olarak yapılıyor ve dışarıdan harici takılmaları mümkün değil.
    Bu konuda bir satandartlaşma olursa belki ileride yeni nesil laptoplardaki cardexpress slotlarından ekran kartı takıp kullanabiliriz.

nvidia'nın laptop grafik kartı çözümlerinin çok efektif olduğunu düşünmüyorum. ATI x1600 kullanan Asus S96J ve nvidia 7600Go kullanan Compal HEL80 barebone'ları test etme imkanım oldu ve nvidia'nın bariz şekilde daha fazla ısınıp aynı konfigürasyondaki Asus'tan pili yaklaşık 15-20 dakka daha erken tükettiğini söyleyebilirim. Nvidia'nın laptoplardaki ekran kartı modellerinde güç tüketimi konusuna biraz daha ağırlık vermesi lazım bence.

Aslında bir standart var,ama yaygın değil ve çok pahalı.

MXM (mobile express module) Nvidia'nın piyasaya sürdüğü bir notebook grafik arabirimi.Express çipsetlerde genelde bu yuva oluyor.(küçük boyutta Pci-E yuvası)
    Nvidia ve Ati modülleri kullanılabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için:

www.mxm-upgrade.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABSOLUT -- 2 Şubat 2008; 17:34:15 >

• şu anda çoğu dizüstü cod 4 ü kaldırmıyor. ekran kartı çokkaliteli lmasında fayda var.
  • fusion gelsede kurtulsak diyesim geliyor.
    acaba laptoplara da uygulanacak mı fusion.
  • laptoplar için düşük güç tüketimli ekran kartlarını atinin üretmesi çok iyi olacak buda demek laptopların çalışma süresi artacaktır gerçekten ati için iyi bir gelişme pazar payı dedikleri gibi artarsa çok iyi olur
  • tam mobilite için üretim yapan firmaların ve pil ömrünün daha fazla olduğunu düşünen alıcıların bu konuda en mutlu taraf olduğu düşüncesindeyim.bana göre Nvidia mobil grafik çözümlerinde ATI gibi bir firmadan daha iyi çözümler sunuyor.bunda belkide direk sistem üreticilerinin payı büyük olabilir ancak 55nm ve getirileri konusunda artık bir dönüş yapacaklarını düşünüyorum.ATI nin bu pazarda tutunabilmesi direk sistem üreticileriyle alakalı.herşey onların elinde.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.