Şimdi Ara

## 8 Çekirdekli Nehalem 2009'da Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
3.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## 8 Çekirdekli Nehalem 2009'da Geliyor ##

Intel'in "Tik-Tak" stratejisi ışığında bu yılın ikinci yarısında yeni işlemci mimarisi Nehalem'i duyuracağını daha önceki haberlerimizde belirtmiş üstelik yeni mimarinin teknik detaylarını da Türkiye'de ilk ve en geniş analiz-haber yazımızda sizler ile paylaşmıştık. İşlemci devi Intel'in Nehalem kod adlı yeni mimarisi farklı sayıda çekirdeğe sahip olan geniş bir ürün yelpazesinde kullanılacak. Tabi özellikle merak konusu olan ise 8 çekirdekli yeni işlemciler.

Gelen yeni bilgilere göre, bu yılın son çeyreğinde Intel, yeni nesil Nehalem mikroişlemci mimarisini 4 çekirdekli işlemcileri ile birlikte lanse edecek. Merakla beklenen 8 çekirdekli işlemciler ise gelecek yıl kullanıma sunulacak. Intel'de Tik-Tak stratejisi sorunsuz bir şekilde yoluna devam ederken AMD cephesine de bir göz atmakta yarar var.

Intel'in Nehalem lansmanına paralel olarak hatta belki biraz daha önce AMD'de 45nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemcilerini kullanıma sunmuş olacak. Temel olarak K10 mimarisini esas alacak olan 45nm işlemciler tabi Intel'in Penryn hamlesine benzer şekilde hem performans hemde termal gelişim sağlayacak iyileştirme ve geliştirmelere de sahip olacaklar.

Nehalem hakkında detaylı bilgi için;
    http://forum.donanimhaber.com/m_20158796/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 31 Ocak 2008; 22:26:35 >

• peki kaç $ dan başlayacak ?
  • daha 4 çekirdek tam kullanılmıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: kızılejder

daha 4 çekirdek tam kullanılmıyor

2009 da diyor okumadın galiba
  • donanımın gelişimine yazılım biraz yavaş ayak uyduruyor. 2009 bir sene sonra. 8 çekirdeğe acaba gerçekten ihtiyaç duyulacak mı?
  • daha nereya kadar gıdecek bu cpu lar cok merak ediyorum dogrusu
  • Celeron 333A serisi varken varmı daha kralı diyorduk, bu değer yeni nesil işlemcilerin tek çarpanı haline geldi
  • quote:

Orjinalden alıntı: siyah845

daha nereya kadar gıdecek bu cpu lar cok merak ediyorum dogrusu

BİZLER ALMADIĞIMIZ ZAMAN DURACAKLAR :Pp
  • quote:

Orjinalden alıntı: siyah845

daha nereya kadar gıdecek bu cpu lar cok merak ediyorum dogrusu

Haber için teşekkürler.
  • Bana Nehalem 4 cekirdek yeter
  • bu ne ya her taraf çekirdek oldu
  • hem yazılım yeteşemiyo diyoz hem korsan yazılım alıyoz
  • haaa tam oldu eksikliğini son günlerde özelliklen hissetmeye başlamıştım 8 cekirdeğin
  • Haber için teşekkürler.
  • Octo core
  • quote:

Orjinalden alıntı: istblacken

donanımın gelişimine yazılım biraz yavaş ayak uyduruyor. 2009 bir sene sonra. 8 çekirdeğe acaba gerçekten ihtiyaç duyulacak mı?

Gerçekten ihtiyaç olmasa bile dah iyisinin var olduğunu bilmek dürtüsü insanları gıdıklayacaktır.
  • Vay be namahrem geldi sonunda
  • quote:

Orjinalden alıntı: paratuzağı

hem yazılım yeteşemiyo diyoz hem korsan yazılım alıyoz

dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı
    ne alaka!?!
  • Bence buna çok şaşırmamak gerek sonuç itibarilye biz kişisel bilgisayar kullanıcıları bu ölçekte işlem gücünü tam anlamıyla tüketemiyoruz ancak cad/cam uygulamaları ile uğraşan kişiler ne kadar bol işlem gücü o kadar hız diyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nightmare70

bu ne ya her taraf çekirdek oldu

muhauhauhe
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.