Şimdi Ara

## GeForce 9800GX2'den Çıplak Pozlar, Detaylar Belirdi ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
4.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaşanan son ertelemeler sonrasında muhtemelen lansmanı Mart ayına kalan Nvidia'nın çift grafik işlemcili yeni performans canavarı GeForce 9800GX2'nin iç yüzü de görüntülendi. ATi'nin Radeon HD 3870 X2 modeline rakip olarak hazırlanan ve GeForce 8800 Ultra'nın yerini alacak olan GeForce 9800GX2'nin detaylarına inmeye ne dersiniz. Soğutucuyu kaldıralım ve 9800GX2'nin gerçek kimliğini ortaya koyalım.

Bilindiği gibi yapılış temel olarak GeForce 7950GX2 ile benzer olan 9800GX2'de Radoen HD 3870 X2'nin aksine çift PCB kullanıyor yani e kaba tabir ile iki ekran kartının fiziksel olarak birleştirilmesinden oluşuyor diyebiliriz. Ama tabi detaylar bu kadar basit değil. İki PCB üzerinde yer alan iki ayrı gpu'nun kendisine ait bellek, güç konnektörü bulunuyor. Bakır tabanlı olan soğutucunun gelen ilk yorumlara göre kartı yeterli miktarda soğutabildiği ifade edilirken özellikle termal anlamda 55nm üretim teknolojisinin de verdiği avantaj ile Radeon HD 3870 X2'nin daha başarılı bir çözüm olduğu da speküle ediliyor.

GeForce 9800GX2 üzerinde kullanılan grafik işlemcilere baktığımızda daha önce kullanılacak gpu'ların GeForce 8800GTS 512MB'da kullanılan G92-400 olacağısöyleniyordu ama görülüyor ki bu tahmin pek tutmadı zira 9800GX2 üzerinde G92-450 yer alıyor yani kart muhtemelen 8800GTS'den daha yüksek gpu saat hızına sahip olacak. Bununla birlikte kart üzerinde Samsung'un 2GHz'de çalışan GDDR3 yongalarının kullanıldığını görüyoruz ki bilindiği gibi HD 3870 X2'nin bellek saat hızı 1800MHz.

Ayrıca dikkatlice bakarsanız PCB'lerden biri üzerinde NF200 yongasının yer aldığını görürsünüz. Bu yonga muhtemelen ATi Radeon HD 3870 X2'de yer alan PLX yongası ile benzer bir işlev görme konusunda yardımcı olurken ekstra PCIe hattı için de destek sağlayacağı söyleniyor. Ayrıca GeForce 9800GX2'de iki PCB'nin SLI köprüsü türevi özel bir köprü ile bağlantılı olduğunu da hatırlatalım. Tabi kartın üzerinde SLI konnektörünün de yer aldığını ve Quad-SLI desteğinin olacağını da söylemekte yarar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 28 Ocak 2008; 12:30:55 >

• 2 kartın bileşimden yapılıcak görüldüğü gibi kesinlikle 7950x2 gibi foss cıkacaktır ayrıca iki gpu bi karta koyamayan gpu üreticisine ben üretici demem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrMaster -- 28 Ocak 2008; 12:34:31 >
  • ilk resmi görünce bu ne yaw dedim meğer ayırmışlar zavallı kartı
  • testleri heyacanla bekliyorum
  • Valla heyecanla bekliyoruz. İnşallah kelek çıkmaz
  • hadi bakalım hayırlısı
  • 2 pcb olayı yavaşlatacak sanki.
  • ...hep aynı dava ...ha çıktı ha çıkacak...eeee...bize koltuk kim çıkacak
  • Hele bi çıksın bakalım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Albatros83

Hele bi çıksın bakalım...

walla ya hele bi cıksın atı x2 ile nvidia x2 yi bi kırmızı ısıkta bi yan yana getirelimm ve yeşil ışığı yakdığımızda görelim hangisi 0km 100km daha hızlı cıkıyoo
  • Valla Nvidia 7950X2'den bence ders almıştır.Çünkü X1950XTX neredeyse bütün uygulamalarda onu geçiyordu,hatta bazen eziyordu.

Ben Nvidia'ya güveniyorum.Aynı hatayı yapmayacaklardır.Çift PCB kullansalar bile bir şekilde bunu halledeceklerdir.Zaten hatalarını tekrar edecek olurlarsa kendi başları yanar...Olan onlara olur bize değil
  • Yüksek fiyat sebebiyle ölü doğacak bence.
  • ben x2 yi 3870 tipinde sanıyodum

bu adamlar 7950 liden alamadıkları tatmin ve heyecanın peşinde anlaşılan

tabiki herşeyi testlerde görücez ama bu kart GDDR4 lü bi x23870 tarafından ezilebilir bence!!!
  • saçma olmuş e bari 9800x2 satıyoruz diye iki tane 8800gt koysalardı kutuya ne anlamı kaldı bunun
    bi normalde sli yapıyoruz bunlarda tek slot uzerinden iki kartı birleştirmişler karşılıklı bakışan gpular cayır cayır yanabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ordinaryCitizen -- 28 Ocak 2008; 13:34:04 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: citafettin

saçma olmuş e bari 9800x2 satıyoruz diye iki tane 8800gt koysalardı kutuya ne anlamı kaldı bunun
    bi normalde sli yapıyoruz bunlarda tek slot uzerinden iki kartı birleştirmişler karşılıklı bakışan gpular cayır cayır yanabilir

yansın elleme.bu kartı satın alanın değil de SATANIN elinde yansın patlasın .

hiç olmazsa aldıkları acı derslerle parasını hakeden ürünler çıkarırlar.

bi de şu çıkınca elinde bi avuç para ile bu kartların peşinden koşan tüketici taleplerini anlamıyorum çılgınca karşılıyorum.pahalı ise bu o kartı alanın suçudur bi bakıma
  • 9800 gt ve 9800gtx ne zaman çıkar acep?
  • bence nvidia ati gibi iki gpuyu tek şasede birleştirmeliydi bu ısınma problemi oluşturacaktır ayrıca çok tipsizmişş beee
  • tek karta 2 gpu koyamamışlarmı yani?? ee ne anladım ben bu işten..
  • e burdan da çıkan sonuç yeni g92-450 X2 gpu suyla beraber kartın fiyatı 1000~ YTL civarı olur. yanlış mıyım ???

Yalnız bu telden koymazlarsa almayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McManamann -- 28 Ocak 2008; 14:22:56 >

• Yazıklar olsun Olmamış.

Testleri görelim. Anlarız nekadar başarmışlar.
    quote:

Orjinalden alıntı: channex

tek karta 2 gpu koyamamışlarmı yani?? ee ne anladım ben bu işten..

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.